(Son Güncelleme: 01.03.2020) Yine hem çok kızacağınız hem de çok mutlu olacağınız bir yazıyla karşınızdayım 🙂 Kızacaksınız çünkü “bunların hangi birini yapacağız, keşke haberimiz olmasaydı” diyeceksiniz; mutlu olacaksınız çünkü “Paris ve çevresinde yapacak ne çok şey, görecek ne çok güzel yer var” diye düşünecek, içlerinden ilginizi çekenler arasında alternatif Paris rotalarında kendinize şahane gezi programları hazırlayıp, unutulmaz tatiller yapabileceksiniz.

Paris’in olmazsa olmazlarını Klasik Paris adı altında zaten toparlamıştık, bu kez Alternatif Paris’i bir sıraya koyalım istedim. Bu yazıda okuyacağınız seçeneklerin bir kısmını görmüş olabilirsiniz ama görmediğiniz pek çok yer olduğunu düşündüğümden 15 günlük alternatif bir program çerçevesinde size pek çok seçenek sunmak istiyorum. Aslında sırası ve gün sayısı önemli değil, maksat sizin beğendiklerinizi toparlayıp kendi programınızı oluşturmanız. Benden anlatması, sizden değerlendirip uygulaması… O halde başlıyoruz: Paris’te Alternatif 15 Gün

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Birinci Gün:

Paris’e geldiğiniz gün hemen Paris dışında bir seçenek peşinde koşmayın bence, önce bir Paris’te olduğunuzu hissedin; artık oteliniz neredeyse, kendinizi sokaklara atıp çevreyi yürüyerek keşfedin. Yine de yeni ve farklı yerler görmek istiyorsanız ilk gün seçenekleri arasında Marché Montorgueil, Marché des Enfants Rouges, Rue Mouffetard gibi hareketli ve renkli çarşı-pazar mekanları olabilir ya da Paris’in en dar, en geniş, en kısa, en uzun sokakları gibi Paris’in “En”lerini keşfetmeye yönelik bir keşif turu size ilginç gelebilir. Bu önerilerin her birine tıkladığınızda zaten ayrı bir dünyanın içine girecek ve o yazılarda çevredeki diğer detaylar hakkında zengin içerikli bilgiler bulacaksınız. Yani öyle tek bir satırda geçilcek yerler değil hiçbiri…

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– İkinci Gün:

Daha önce yapmadıysanız mutlaka Seine Nehri kıyısında bir yürüyüş yapmalısınız. Hatta bir tam günü Batobus teknelerinden günlük bilet alarak geçirebilir, Paris’in merkezinde farklı bir keşfe çıkmış olabilirsiniz. Eğer bunu yaptıysanız eski demir yolu güzergahıyken günümüzde doğa içinde yürüyüş yolu olan Petite Ceinture‘ü keşfe çıkabilirsiniz. Aynı gün Paris’i balondan seyretmek yani Ballon de Paris ilginç olabilir. Güzergâhınız üzerindeki Cité Unversitaire, Montsouris Parkı, Rue des Orchidées gibi birbirinden ilginç ve keyifli mekanlar sizi bekliyor… Hava çok güzel değilse Paris’in kuzeyinde bulunan dev bit pazarı Marché Saint Ouen‘ı gezmek de ilginç olabilir. Gerçi klasik Paris turuna girer ama eğer daha önce gitmediyseniz, akşam da Crazy Horse ya da Lido gibi Paris kabarelerine gidebilirsiniz. 

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Üçüncü Gün:

Paris içinde doğa gezileri için bir başka yürüyüş rotası Promenade Plantée – Coulée Verte. Bastille‘den Gare de Lyon‘a doğru bu güzergahtan yürürken yol üstünde rengarenk sokak Rue Cremieux‘yü görebilir, hızınızı alamayıp yolunuza dümdüz devam ederek Paris’in doğusundaki park ve orman alanı Bois de Vincennes‘a kadar yürüyebilirsiniz. Burada harika bir orta çağ şatosu Château de Vincennes ve botanik parkı Parc Floral de Paris de sizi bekliyor. Aynı şekilde Paris’in batı tarafında da Boulogne Ormanı – Bois de Boulogne, Jardin de l’Acclimatation da var. Hem o tarafta şahane bir çağdaş sanatlar merkezi Fondation Louis Vuitton‘u da gezebilirsiniz. Ne tarafa gideceğiniz, neyi seçeceğiniz tamamen size kalmış. Belki de tüm bunların dışında gününüzü alışveriş yaparak geçirmek istersiniz, o zaman sizi Paris’te lüks outlet alışverişin adresi La Vallée Village‘a alalım?

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Dördüncü Gün:

Biraz klasik Paris gibidir ama Paris’in ünlü yeraltı mezarları Catacombes de Paris‘yi gezdiniz mi acaba? Ya da mezarlık gezileri kulağınıza nasıl geliyor? Ahmet Kaya, Yılmaz Güney, Edith Piaf, Fredric Chopin, Jim Morrison gibi ünlülerin yattığı Père Lachaise Mezarlığı, Dalida, Alexandre Dumas (Oğul) ve Stendal gibi ünlülerin yattığı Montmartre Mezarlığı ya da Jean Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Emile Durkheim gibi ünlülerin yattığı Montparnasse Mezarlığı ilginç gezi güzergâhı olabilir. Eyfel Kulesi‘ne illa ki çıkmışsınızdır ama Montparnasse Gökdeleni, Notre Dame Katedrali kulesi ya da Sacré Coeur‘ün kubbesine çıkıp Paris’i yukarıdan seyretmek de günün ilginç deneyimlerinden olabilir ya da daha önce görmediyseniz bir zamanlar Sevr Antlaşması’nın yapıldığı salonu görmek için Musée National de la Céramique – Ulusal Seramik Müzesi‘ne gitmeye ne dersiniz?

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Beşinci Gün:

Hadi artık yavaş yavaş Paris’in dışına çıkıp günübirlik geziler yapalım. Eğer çağdaş bir şeyler görmek istiyorsanız Avrupa’nın en büyük finans merkezi La Défense‘a Champs-Elysées‘den on dakikada ulaşabilir, buraya gelmişken Grande Arche de la Défense‘ın terasına çıkabilir, Courbevoie‘da dolaşabilirsiniz. Ya da Maisons-Laffitte‘e gidip oranın şahane atmosferini soluyabilir, Maisons-Laffitte Şatosu‘nu gezebilirsiniz. Bir diğer seçenek de Le Vésinet – Le Pecq‘in cennet bahçelerinde dolaşmak, Grand Lac des Ibis çevresinde yürümek olabilir. Enghien Les Bains da görülecek güzel yerlerden biri, sonra Provins var ki muhteşem bir orta çağ kasabası. Fransa’nın belli başlı tarihi ve kültürel miraslarının maketlerinden oluşan beş hektarlık park France Miniature‘e de görülecek en güzel yerler arasında yer alıyor. Artık birinden birini seçmeniz gerekiyor. Malum, Paris birkaç kez gelmiş olsanız da bitmiyor.

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Altıncı Gün:

Biraz da şato gezelim isterseniz. Versay Sarayı ve Vincennes Şatosu‘nu daha önceden gördüğünüzü var sayıyorum. O zaman çok daha görkemli şatolara gitmek için seçeneklerimiz şunlar: Belki Vaux le Vicomte Şatosu ile Fontainebleau Şatosu‘nu bir arada çıkarabilir, vaktiniz yeterse arada bir de ressamlar köyü Barbizon‘u görebilirsiniz. Bir diğer seçenek Pierrefonds Şatosu ile Compiègne Şatosu‘nu aynı gün içinde görmek olabilir. Yol üstünde bir de Chantilly Şatosu var ama bilmem gücünüz hepsine birden yeter mi? Daha Monte Kristo Şatosu, Ecouen Şatosu, Saint Germain en Laye Şatosu gibi yerler de var ama neyse kafanızı karıştırmayayım… Hele hele Loire Vadisi Şatoları Turu en az iki üç günlük ayrı bir gezi programı olacaktır; onu da bir başka sefere bırakın artık, yoksa evinize dönemezsiniz 🙂

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Yedinci Gün:

Eğer hava güzelse mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri de Claude Monet’nin Giverny’deki Evi. Hem Giverny köyü de son derece güzel bir yer. Hemen yakınındaki La Roche Guyon köyü ve kayaların içine oyulmuş La Roche Guyon Şatosu‘nu da tur programınıza kattınız mi bir günü daha dolu dolu geçirmiş olursunuz. Hava kötüyse Paris içinde kalıp Paris Pasajları gezisi yapıp hayran hayran oradan oraya dolaşabilirsiniz. Hatta merak edenler için Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie de gezilesi bir yer.

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Sekizinci Gün:

Hadi madem Paris’ten ufak ufak uzaklaşmayı göze aldık, bugün Paris’e trenle yaklaşık 1,5 saatlik mesafedeki muhteşem orta çağ kenti Rouen‘a gidelim. Orada nereden baksanız yarım gününüz geçer, hatta müzeleri de gezmeye hevesliyseniz bir tam gün de geçirebilirsiniz. Akşama yine Paris’e dönebilir ya da ertesi günü geçirmek için Deauville & Trouville tarafına geçebilirsiniz.

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Dokuzuncu Gün:

Paris dışında yakın yerler görmek istiyorsanız mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri, Normandiya Bölgesi‘ndeki Deauville ve Trouville olmalı bence. Dilerseniz Giverny – Rouen gezinizin devamında arabayla yapacağınız turun bir ayağı olarak burayı eklemelisiniz. Günübirlik gezmek istiyorsanız Deauville ve Trouville‘e trenle bir günde gidip dönmek yetecektir. Sonrasında yapacak pek çok şey var. O yüzden vaktiniz ve imkanınız varsa yola arabayla çıkın, Paris’e geri dönmeyecekseniz bir sonraki günün programını okuyun derim 😉

Paris’te Araba Kullanmak yazımda da belirttiğim gibi Paris içinde araba kullanmayı pek önermiyorum ama Paris çevresindeki bu birbirinden güzel yerleri görmek için arabayla yola çıkmak en keyiflisi. Araba kiralamak isteyenlere özellikle bir firma öneremem belki ama Rentalcars gibi karşılaştırma sitelerindeki tüm rent a car firmaları arasından kendinize uygun aracı kiralamak en ideal yöntem olabilir. Fiyat araştırması ve rezervasyon için yukarıdaki banner’a tıklamanız yeterli

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– Onuncu Gün:

Deauville ve Trouville‘de bir gece konakladıysanız dokuzuncu günün programına iki muhteşem balıkçı köyünü ekliyoruz: Birincisi hemen yakındaki Honfleur, ikincisi de Normandiya Köprüsü’nden geçip Le Havre’a uğramadan devam ederek ulaşacağımız Etretat. İkisi de birbirinden güzel. Paris’ten buralara günübirlik gelmek çok akıllıca olmayabilir ama Deauville ve Trouville gezisi uzatılacaksa mutlaka eklenmeli.

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– On Birinci Gün:

Madem biraz uzaklaşmayı göze aldık, o zaman size tavsiyem mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan, Fransa’da Eyfel Kulesi‘nden sonra en çok ziyaret edilen muhteşem manastır adası Le Mont Saint Michel. Vakti olanlar yol üstünde Normandiya Çıkarması‘nın yapıldığı Omaha Beach‘i de görebilirler… Yine yol üstünde Caen diye büyük bir şehir var ama açıkçası ben orayı da Rennes‘i de çok sevmedim, o yüzden bir sonraki günün gezi programı Saint Malo olmalı.

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– On İkinci Gün:

Saint MaloLe Mont Saint Michel‘e çok yakın, çevresi tarihi surlarla çevrili şahane bir kıyı kenti. Hemen yakınında Dinan ve Dinard adında iki güzel kasaba da var. Bence buralara kadar gitmişken oraları da görmekte fayda var; pişman olmayacaksınız. Yol üstünde daha görecek pek çok yer var ama daha fazla kafanızı karıştırmayayım 🙂

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– On Üçüncü Gün:

Belki bir gününüzü de Paris’e yaklaşık iki saat mesafedeki Amiens‘da geçirmek isteyebilirsiniz. Amiens‘ı neden seviyorum? Her şeyden önce Jules Vernes’in Evi burada ve çok güzel bir müze. Bir de şahane bir katedrali bulunuyor bu kentin. Farklı bir şeyler yapıp, güzel şeyler görmek isteyenlerin gezmesi gerekir diye düşünüyorum. Ya da dilerseniz son üç gününüzü Brüksel, Brugge ve Amsterdam programına ayırabilirsiniz, siz bilirsiniz. Côte d’Azur tarafına, Nice ve Cannes‘a da inebilirsiniz üç günlüğüne, daha gidecek pek çok yer var, ben karışmam 🙂

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– On Dördüncü Gün:

Yoldan çıkıp Fransa’da başka yerlere gitmediysek sondan bir önceki günümüzü sakin sepenek Paris’te geçirelim, nasıl güzel bir ülkenin nasıl güzel bir başkenti olduğunu birlikte hatırlayalım. Bugünü Montmartre Tepesi‘nin az bilinen arka taraflarında geçirip Dalida’nın izini takip ederken şehrin orta yerindeki Üzüm Bağları‘nı keşfedebilirsiniz, Saint Martin Kanalı‘ndan yürüyüşe başlayarak Bassin de la Villette‘i geçip Parc de la Villette‘e kadar yürüyebilir, burada çocuğunuzla La Géode‘da IMAX film izleme deneyimi yaşayabilirsiniz. Hava güzelse Seine Nehri üzerindeki yüzme havuzu Piscine Joséphine Baker‘da güneşlenebilir ya da bambaşka bir boyuta geçip Paris Büyük Camisi – Grande Mosquée de Paris‘yi gezip bahçesindeki kafede Nane Çayı Molası verebilirsiniz. Balzac’ın Evi‘ni, Eugène Delacroix’nın Evi‘ni, Rodin’in Meudon’daki Evi‘ni gezebilirsiniz. Bir de muhteşem müzelerden biri olan Marmottan-Monet Müzesi var atlamamanız gereken. Şarap kültürüyle ilgileniyorsanız Musée du Vin – Şarap Müzesi var… Diyorum ya, o kadar çok şey var ki…

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

– On Beşinci Gün:

Bir çırpıda geçiverdi iki hafta işte. Bugün Paris’te son gününüz ama merak etmeyin yine geleceksiniz. Belki bu listedekilerin bir kısmını yapamadınız, aklınızda kaldı, belki yeni yeni yerler ekleyeceksiniz listenize. Son gününüzü sakin geçirmek adına oteliniz çevresinde dolaşmayı ya da Opera, Grands Boulevards, Saint Germain Bulvarı, Saint Michel gibi Paris anılarınıza cila çekmenizi önereceğim. Yoksa gezmek istedikten sonra daha Hava ve Uzay Müzesi, Saint Cloud Parkı, Sceaux Parkı, Malmaison Şatosu, eski soğuk hava deposu yeni çağdaş sanat merkezi Les Frigos gibi gezip görmeye değer bir ton yer var. Artık bir dahaki sefere…

Tur Programı Önerileri V - Paris'te Alternatif 15 Gün

Gördüğünüz gibi henüz başka şehirlere gitmeye fırsatımız olmadı. Ben Fransa’da bugüne kadar yukarıda saydıklarım dışında Nice, Cannes, Monaco, Marsilya, Aix-en-Provence, Grasse, Antibes, Menton, Montpellier, Nantes, Strasbourg, Colmar, Lille, Reimse, Nancy, Dijon, Besançon, Blois, Mulhouse, Annecy, Lyon, Bordeaux, Toulouse, La Rochelle, Limoges, Orléans, Tour, Amboise, Le Havre, Brest, Rennes, Carcassone, Quimper, Biarritz, Bayonne, Saint Jean de Luz gibi pek çok yeri (bazılarını birkaç kez) gördüm diyebilirim.  Şimdi hepsini bir tur daha atmalıyım belki ve blogger gözüyle baştan fotoğraflayıp tüm detaylarıyla yazmalıyım ama şimdilik Le Havre, Brest ve Marsilya hariç hepsinin görülmeye değer muhteşem yerler olduğunu söylemeliyim.

Şu on beş günlük program içinde henüz bu şehirler yok fark ettiğiniz gibi. O yüzden “Bir haftalığına Paris’e geliyoruz, arada Brüksel, Brugges, Amsterdam gibi yerleri de görmek istiyoruz, ne önerirsiniz?” diye sormamanızı özellikle rica ediyorum. Çünkü Paris ve çevresinde görülecek o kadar çok yer var ki, sayacağınız tüm şehirler de en az o kadar güzel olacağı için hangisinin öncelikli olacağına cidden ben karar veremem.

Aynı şekilde yukarıda sıraladığım yerlerden kendinize tur programı oluştururken yeni listenizi bana göndererek “olmuş mu?” diye sormanız da yanıtsız bırakmak zorunda kalacağım sorulardan olacak çünkü sizi ve önceliklerinizi bilemeyeceğim için; hareket kabiliyetinizi, zevklerinizi ve bütçenizi tahmin edemeyeceğimden sizin adınıza bir tur programına onay vermem yakışık almayacaktır. Ben bu programı tamamen “Paris’e daha önce gelmiş olup artık alternatif yerler görmek isteyenler için Paris ve çevresinde görülecek nereler var?” konusunda fikir vermek için hazırladım. Umarım önümüzdeki gezilerinize ışık tutacaktır. Daha kısa süreliğine ve/veya ilk kez Paris’e gelecek olanlar için de farklı tur önerilerime aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Merak etmeyin, Paris’e yolunuz daha çok düşecek…

Bir de son olarak Paris gezilerinizde kültür sanat etkinliklerine yer vermek isterseniz de Fransa’nın Biletix’i olan Ticketmaster Fransa‘nın sayfasına bakıp zevkinize uygun bir etkinliğe bilet alırsanız, belki o zaman Paris geziniz daha bir unutulmaz olabilir; ne dersiniz?

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

blank
Author

2 Comments

 1. blank
  Nur Tozkoparan Reply

  İyi pazarlar Ahmet bey,
  2013 yılında kızımızın üniversite eğitimi için Paris e gelmesiyle turist olarak gelme fırsatını daha önce bulamadığımız bu şehire adımımızı atmış olduk. İlk acemilikler ve yerleşme telaşından sonra neredeyse senede 2-3 kez hem kızımızı ve hem de Paris’ ziyaret etmeye başladık. Tabii olarak ben daha sık geliyorum. Bu maili size özellikle teşekkür etmek için yazıyorum. Sizin ve burada 11 yaşından beri yaşayan ve sanata meraklı kuzenimin sayesinde alternatif Paris gezilerim oldu. E tabii içimdeki merak ve gelmeden önce nerede ne etkinlik var araştırmalarımı da naçizane ekliyorum. Ama özellikle yarın ne yapsak nereyi de görsek dediğimde sayfanız mükkemmel bir rehber oldu ve oluyor. Hem detaylar, hem de gittiğimiz zaman karşılaştığımız şeyler konusunda gerçekten bugüne kadar yanıltmadınız ve son derece keyifli kıldınız yolculuklarımızı. Kendimi şanslı hissediyorum ; Paris’te farklı pencereler açabildiğimiz ve adeta burada turist değil de yaşayan olabildiğimiz anlar için…Çalışmalarınızın devamında başarılar diler teşekkürü borç bilirim.
  Saygılarımla,
  Nur tozkoparan

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Merhaba Nur Hanım,
   Bu güzel yorumunuz bana o kadar iyi geldi ki anlatamam. Özellikle son dönemde kendimi son derece yorgun hissediyorum ve kendime, kendimi neden bu kadar çok yorduğumu soruyorum. Sonra işte böyle güzel bir yorum geliyor ve tüm yorgunluklarım uçup gidiyor.
   Çok çok teşekkürler…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.