(Son Güncelleme: 02.10.2023) Bu yazımızda Paris’in en turistik bulvarı, Türkçe’de Şanzelize olarak okunan Champs-Elysées ve çevresini keşfedeceğiz hep birlikte. Ve bulvar boyunca yürürken hepimizin dilinde o şarkı: “Oooo Şanzelize …” 🙂

Şanzelize ya da Fransızca yazılışıyla Champs-Elysées, Place Charles de Gaulle’den, Concorde Meydanı – Place de la Concorde‘a uzanan yaklaşık 2 kilometrelik bir bulvar. Aslında resmi olarak tam tersi; yani Concorde‘dan Charles de Gaulle’e uzanıyor dememiz gerek ama bence gezi rotası bakımından Zafer Takı – Arc de Triomphe‘tan aşağıya doğru inmek çok daha mantıklı.

Arc de Triomphe – Zafer Takı‘na çıkıp çıkmamak da tamamen size kalmış. Eğer vaktiniz varsa, hava güzelse ya da şahane bir gün batımını yakalamışsanız Arc de Triomphe – Zafer Takı‘na da çıkıp, terastan 360 derece bir Paris manzarası izlemeniz mümkün. Dilerseniz yukarıdaki videoyu izleyip, Zafer Takı’nın terasına çıkıp çıkmama konusunda kararı kendiniz verin:

Bu noktadan Concorde Meydanı – Place de la Concorde‘a doğru yürürken o geniş kaldırımları adımlamak, mağazaları gezmek, diliyorsanız alışveriş yapmak, kafelerde oturup soluklanmak ya da bir restoranda yemek molası vermek, Paris’in en turistik bulvarını iliklerinize kadar hissetmek için güzel bir gezi parkuru aslında.

Dilerseniz, Pariste.Net’in Youtube kanalı Pariste.Net Tv çektiğim yukarıdaki videoyu izleyerek Şanzelize – Champs-Elysées keşif turu yaparak nerede ne olduğunu görmeniz daha kolay olacaktır. Tabii videoları fikir vermesi için hazırlıyorum, en güncel bilgiler için blog yazısını sonuna kadar okumayı unutmayın 😉

İşin doğrusu Parisliler’e göre Şanzelize – Champs-Elysées günümüzde sadece turistlerin rağbet ettiği bir yer. Gerçek Paris’i yaşamak için bu aksın dışına çıkmak gerekiyor ama nasıl ki İstanbul’a gelen biri Sultanahmet-Ayasofya-Topkapı aksını görmeden memleketine dönmesi tuhaf kaçacaksa, haliyle biz de Paris’e gelmişken bu caddenin hakkını vereceğiz.

Şimdi “orası turistik” deyip çok da küçümsememek gerek. İnsan caddenin haşmetinden etkilenmiyor değil. Hele ki ara ara trafik ışıklarında karşıdan karşıya geçerken tam ortada durup bir yukarı bir aşağı bakmak, o derinliği, o ferahlığı ve bir o kadar da görkemi hissetmek, insana gerçekten Paris’te olduğunu hissettiriyor.

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 04

Alışveriş yapmak için ideal yer midir bilemem; zevkinize, tercihlerinize ve elbette ki bütçenize göre değişir ama hiç olmazsa bir hoşluk olması açısından üç beş parça kıyafeti buradan almak, evinize dönüp de üzerinize giydiğinizde kendinizi daha bir hoş hissetmenizi sağlayacaktır.

Dilerseniz alışverişinizi Paris yakınlarındaki en büyük outlet alışveriş merkezi La Vallée Village‘dan da yapabilirsiniz ama şahsen ben, en hesaplı alışverişlerimi şehirlerin en merkezi yerlerinde yapmışımdır ne hikmetse? Şansınız varsa, bütçenize uygun bir şeyi illa ki bulursunuz. Para sizin için sorun değilse zaten tüm dükkanlar sizin. Bir de Louvre Müzesi’nin karşısında bulunan bir Tax Free kozmetik ve parfüm mağazası olan, üstelik Türkçe alışveriş yapabileceğiniz ve Pariste.Net’e özel indirimler sunan Benlux‘e de birkaç metro istasyonu ileride sizi bekliyor.

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 05

Champs-Elysées – Şanzelize Bulvarı üzerinde pek çok prestij mağazası yer alıyor ve fiyatlar Fransa’nın neresinde kaç para ise, orada da o kadar. Yani Zara’dan bir tişört almayı düşünüyorsanız buradan alın, hoşluk olsun, bütçeniz Louis Vuitton için uygunsa zaten doğru adrestesiniz. Apple da buraya bir prestij mağazası açtı.

Galeries Lafayette‘in bir şubesi de Mart 2019’da yine bulvar üzerinde açıldı. Eskiden o binada ne güzel Virgin’in müzik & kitap üzerine dev bir mağazası vardı ama kültür sanat giyim kuşama yenik düşüyor dünyanın her yerinde ne yazık ki. Gerçi benim Paris’in başka köşelerinde alışveriş yapmayı daha çok sevdiğim yerler var ama bir turist için Champs-Elysées’den alışveriş yapmak küçümsenesi bir şey değil, aksine keyifli bir etkinliktir.

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 01

Bir de bu bulvar üzerinde benim yapmayı en çok sevdiğim şey, büyük otomotiv firmalarının prestij mağazalarını ara ara gezmek, en yeni konsept otomobilleri görüp gelecek hakkında fikir edinmektir. Favorilerim kesinlikle Toyota ve Renault. BMW biraz caddeden uzak olsa da seviyorsanız gidip konuşun bence 🙂

Şanzelize – Champs-Elysées üzerinde ne yenir ne içilir, o başka derslerin konusu ama şimdilik “Le Relais de l’Entrecôte‘a mutlaka uğrayın” diyeyim. Sonra macaron rüyası Ladurée‘nin de bulvar üzerinde şubesi bulunuyor. Boğazımdan doğru dürüst bir şeyler geçsin ama aynı zamanda mütevazı ve hesaplı bir mekan olsun diyorsanız, o zaman da size Restaurant Monté-Carlo‘yu öneriyorum.

Şimdilik kendinizi yokuş aşağı koyverin, Franklin Roosvelt’e kadar mağaza dükkan baka baka gezin, Ladurée‘de bir macaron yiyin, hiç olmadı içeriye şöyle bir bakıp çıkın, caddenin karşısında da rakibi Pierre Hermé var  zaten.

Binaların ve mağazaların bittiği noktada Rond Point olarak geçen bir meydana geleceksiniz. Buraya Mart 2019’da tamamlanıp açılışı yapılan altı adet “sanat eseri” yerleştirildi. Tam 6.300.000€‘a mal olduğu duyurulan, stajyer su tesisatçısı elinden çıkmış döner duş başlıkları olarak yorumladığım bu “sanat eserleri” ne yazık ki içler acısı bir görünüme sahip. Paris’in dört bir köşesinde sanatın doruklarına çıkmış eserler üretmiş olan bir kültürün böylesi bir garabeti sanat eseri diye oraya dikmesi akıl alır gibi değil.

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 03

Yolun bundan sonrasında başlayan ağaçlıklı geniş yoldan Concorde Meydanı‘na kadar yürürken yolunuzun üstünde sağda iki muhteşem müzeyle karşılaşacaksınız: Grand Palais ve Petit Palais…Zaten görkemli mimarileri ile sizi kendilerine doğru çekecektir; onları da gezmeyi ihmal etmeyin derim. Eh tabii bir de Fransa Başkanlık Sarayı Palais de l’Elysée – Elysée Sarayı var. Asıl giriş Rue de Faubourg Sainte Honoré tarafında; o cadde de ayrı bir dünya…

2016 Noel’ine kadar bulvarın bu bölümünden Concorde’a kadar olan kısmında Noel Pazarı kuruluyordu; 2017’den itibaren buna izin verilmedi, onun yerine şehrin pek çok yerine irili ufaklı Noel Pazarları kuruldu; en büyüğü ve en görkemlisi ise La Défense‘taydı. 2018’de ise buraya en yakın Noel Pazarı, Tuileries Bahçesi‘nin içinde kuruldu.

Neyse ki cadde her yılbaşı öncesi olduğu gibi 2019’u karşılarken de gelin gibi süslendi, yine ışıl ışıl oldu. Yılbaşı ve Noel öncesi Paris’e gelecek olanlar, fikir vermesi açısından çektiğim, aşağıdaki Pariste.Net Tv canlı yayın videosunu izleyebilirler:

“Şanzezlize” Bulvarı boyunca aşağı inerken sağda, lüks çıtasını biraz daha yükseltmek istiyorsanız gerçek lüksün caddesi Avenue Montaigne‘i de bir görün derim.

Eh tabii bir de Paris’in ünlü kabarelerinden Crazy Horse, George V metro durağının çıkışında, köşedeki Louis Vuitton mağazasından gireceğiniz Avenue George V’in biraz ilerisinde solda sizi bekliyor. Vaktiniz ve imkanınız varsa bir geceyi oraya ayırın derim.

Hem Champs-Elysées’nin gündüzü ayrı keyifli gecesi ayrı. Bu yüzden gezi programınızda Champs-Elysées – Şanzelize Bulvarı’nı iki kere görmek üzere yer ayırmanızı tavsiye ederim. Bir gündüzün cıvıltısı ve canlılığı, bir de gecenin ışıltısı ve renk cümbüşü için. Paris’te konaklama için elbette oldukça pahalı bir bölge burası ama yine de birkaç otel önerisi almak istiyorsanız Paris ve Konaklama yazısına bir göz atmanızı öneririm.

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 02

Hatta bir de, Mayıs 2016’dan itibariyle Her Ayın İlk Pazar Günü Champs-Elysées Bulvarı Sadece Yayaların. Bu etkinlik kapsamında dünyanın en ünlü bulvarında arabaların olmadığı bir ortamda yürüyüp dolaşmak ilginç olabilir.

Ulaşım için pek çok hat ve durak ismi verilebilir ama yürüyüş parkuru başlangıcı olarak Zafer Takı – Arc de Triomphe‘un olduğu durak “Charles de Gaulle-Étoile” seçilebilir. 1 numaralı metro hattı bulvarı boydan boya geçiyor zaten. Ayrıca RER-A ile gelinecekse de bu durakta inilebilir. Ayrıca birkaç metro hattının daha bu bulvarı enlemesine kesen istasyonları var. Yani Champs-Elysées – Şanzelize Bulvarı’na ulaşmak çok çok kolay Paris’te.

Bir gün Champs-Elysées – Şanzelize Bulvarı’nda dolaşırken karşılaşmak dileğiyle…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Avenue des Champs-Elysées, 75008 Paris

Yazar

6 Yorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.