(Son Güncelleme: 02.02.2024) Disneyland Paris Paris’in olmazsa olmazlarından biri olduğu için, şehrin oldukça dışında bulunan Disneyland Paris’e nasıl gidilir, nasıl girilir, nerede ne var, parkta nasıl bir rota izlenmeli ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulacağınız detaylı bir yazıyla karşınızdayım. Bu yazıda Disneyland hakkında her ayrıntıyı bulacaksınız ama İnternetten Disneyland Bileti Almak – Online Disneyland Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri ayrı bir yazıda çok daha detaylı inceledim. O yazıyı da mutlaka okumanızı öneririm.

“Paris gezimize Disneyland Paris turunu eklemeli miyiz?” diye soracak olursanız size şöyle yanıt verebilirim: Çocukken ben de Walt Disney’in hayal dünyasında epey bir dolandım ve Amerika’daki Disneyworld’ü görmek benim için de bir hayaldi ama yaş ilerledikçe, çocukluğuma dair pek çok imgeden kopmamış olsam da “Disney’in büyülü dünyası” benden uzaklaşmaya başlamıştı.

Disneyland’in sunduğu hayal alemi kaybolan çocukluğumu ya yeniden yaşatmazsa diye de korkmuyor değildim hani 🙂 Neyse ki Disneyland Paris maceram bu korkularımı silip attı ve ve her seferinde orada muhteşem zaman geçirdim. O yüzden “Paris gibi güzel bir şehirde vakit geçirmek varken, ne işimiz var Disneyland’da” ön yargımdan sıyrılıp artık, özellikle de Paris’te Bir Hafta ya da daha fazla süre geçirecek olanlara Disneyland Paris’i mutlaka öneriyorum… Hele ki çocuğunuz varsa…

Her devirde olduğu gibi günümüzde de çocuklar Disney’in bu hayal alemini görüp yaşamak konusunda hevesliler ve heveslerinde sonuna kadar haklılar. Siz de sorumluluk sahibi, çocuklarınızın mutluluğunu düşünen anne-babalar ya da aile bireylerinden biri olarak çocuğunuzu Paris’teki Disneyland’a götürme kararı aldınız ya da belki kendi çocukluğunuzu yeniden yaşayıp küçükkenki kahramanlarınızla yüz yüze gelmek istiyorsunuz; siz de sonuna kadar haklısınız 😉 Ama Disneyland’a gitmek için vaktiniz olmayacaksa size şehrin içinde çocuğunuzla birlikte gidebileceğiniz Jardin de l’Acclimatation diye güzel bir yer olduğunu da hatırlatmak isterim. Disneyland’la kıyas kabul etmez ama orası da çocuğunuz için gayet eğlenceli bir yer olabilir.

Disneyland Paris Pariste.Net

Dediğim gibi en hesaplı Disneyland biletini internetten alabilmeniz için çok detaylı bir yazıyı bu linkte hazırladım. Dilerseniz şimdi Paris’ten Disneyland’a ulaşım konusuna kısaca değinelim: RER-A hattı üzerinde bir otelde kaldığınız sürece Paris’ten buraya trenle rahatça ulaşabilirsiniz. Zira RER-A‘nın son istasyonu burası. Tabii tren dolu olabilir, özellikle çocuk dolu olabilir ya da grev vb nedenlerle aksamalar olabilir; ona bir şey diyemem… Paris’te konaklama önerileri içinse Paris’te Nerede Kalınır? yazısına da bir göz atmanızı öneririm. 

RER-A ile ulaşım için dikkat! RER-A’nın Disneyland Paris tarafına doğru doğu hattında, Paris merkezden geçip, aynı yönde devam edip, daha sonra başka yöne giden bir hat daha var, sakın yanlışlıkla ona binmeyin; bindiğiniz trenin son istasyonunun “Boissy Saint LègerdeğilMarne la Vallée – Chessy – Disneyland” olduğundan emin olun. Trenin hangi duraklarda duracağına bağlı olarak, Paris kent merkezinden Disneyland’a 40-60 dakikada ulaşmanız mümkün. Disneyland 5. zone’da yer aldığından biletinizi ya da ulaşım kartınızı buna göre almanız gerekiyor. Paris’te toplu ulaşım biletleri ve kartlar konusunda tüm detayları bu linkteki yazımda bulabilirsiniz.

Disneyland Paris Pariste.Net

RER-A ile Disneyland’a gelince, istasyonun bir tarafı Disneyland’a gidiyor bir tarafı da şehirlerarası tren garına ulaşıyor. Evet burada, Fransa’nın TCDD’si olan SNCF‘in bir garı var. Hatta SNCF’in ucuz bilet imkanı sunan OUIGO trenleri de buradan kalkıyor. Buradan OUIGO trenleriyle Bordeaux, Lyon, Marsilya, Montpellier ve Lille gibi şehirlere ulaşmak çok kolay. Şehirler arası tren biletleri bakmak istiyorsanız SNCF‘in resmi web sitesini ziyaret edip kalkış ve varış noktalarınızı yazarak arama yapmanız yeterli…

Tabii biz Disneyland tarafından çıkıyoruz… İstasyondan çıktığınızda bir Tourism Information bürosu göreceksiniz. Biraz ilerlediğinizdeyse dev eğlence parkı karşınıza çıkıyor. Disneyland’da iki ayrı konseptte iki ayrı park var: Disneyland Park ve Walt Disney Studios… İlk olarak güvenlik kontrolünün bulunduğu ana kapıdan geçtikten sonra Disneyland Park‘a girmek için sağa, Walt Disney Studios‘a gitmek içinse sola dönmeniz gerekiyor. Bu arada önemli bir hatırlatma daha: Eğer büyük valizleriniz varsa bunları her iki parkın girişinde sağ tarafta bulunan emanet bölümlerine, ücret karşılığı bırakabilirsiniz.

Öncelikle 1991‘de Eurodisney adıyla açılan bu park, günümüzde Disneyland Paris olarak geçiyor. Park bünyesindeki DISNEYLAND PARK adındaki birinci kısım Walt Disney’in çizgi film karakterleri konseptinde, daha çok küçük yaş grubu çocukları hedefleyen bir eğlence parkı. WALT DISNEY STUDIOS adındaki ikinci park da daha çok, dev roller coaster’lar gibi çılgın, baş döndürücü, kalp atışlarını tavan yaptıran heyecanlı aktivitelerin gerçekleştirildiği, daha büyük yaş grubunu ve elbette ki yetişkinleri hedefleyen bölüm. Disneyland’ı çocuğunuzla gezecekseniz yaş kısıtlamasından çok boy kısıtlamalarına göre hareket etmeniz gerekiyor ve her bir aktivitenin önünde kabul edilebilir minimum boy ölçüsü yazıyor… Gelin biz önce Disneyland Park ile gezimize başlayalım.

Disneyland Paris Pariste.Net

Walt Disney’in masal ve çizgi film karakterlerinin vücut bulmuş halini yeryüzünde yaşama şansına sahip olacağınız Disneyland Park aslında Eurodisney projesinin birinci aşaması. Yani ilk önce bu park inşa edilmiş… Bilet gişelerinin olduğu kapıya geldiğinizde sizi nefis mimarisiyle Hôtel Disneyland karşılıyor.

Buranın altında eski bilet gişeleri ve giriş turnikeleri bulunuyor. Eskiden buradan bilet alınabiliyordu ama pandemi günlerinden sonra gişeler kapatıldı. Bu yüzden Disneyland biletini online olarak önceden internetten almak önemli

Turnikeleri geçip parka adım attığınız anda ortam bir anda değişiveriyor. Sanki kendinizi, yıllarca izlediğiniz çizgi filmlerin içine girivermiş gibi hissediyorsunuz. 19. yüzyıl Amerikan kasabaları görünümündeki “Main Street” bölümü geçmek hayal alemi gibi bir şey zaten.

Disneyland Park’a girişteki meydanda sağda atlı tramvay ve iki katlı klasik otobüse binme şansınız var; birinden birine binmenizi mutlaka öneririm ama tabii kuyruk çok uzun değilse. Gerçi ben atlı tramvaya binemedim ama iki katlı otobüsle turlama şansım oldu. Yine şansıma, üst katta, açık bölümde ve tam arkada, tüm manzarayı yukarıdan seyredecek şekilde kısa bir gezinti yaptım bu sevimli otobüsle. Fonda hep ortama uygun bir müzik, hayatın fon müziği gibi eşlik ediyordu gezi boyunca.

Disneyland Paris Pariste.Net

İki tarafında eski Amerikan kasabalarında olduğu gibi ahşap ve süslü binalarla dolu bu nefis cadde, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu bir yol ortama bir gerçeklik duygusu veriyor; çünkü Main Street her zaman cıvıl cıvıl, her zaman canlı ve hep yaşıyor. Aynı zamanda Paris’in kendine has ortamından Amerika’da herhangi bir kasabaya ışınlanmış gibi oluyorsunuz 😉

Gezimin bundan sonraki bölümünde otobüsten inip masal şatosunun içinden geçerek parkın içlerine doğru ilerleyebilirsiniz. Parkın girişinden alacağınız haritayla konumunuzu öğrenebilir, ilginizi çeken aktivitelere katılmak için kendinize “öncelikler sırası listesi” hazırlayabilirsiniz.

Disneyland Paris Pariste.Net

Parka ilk gittiğim gün benim aklımda “Indiana Jones” vardı. O tarafa doğru yürürken gördüğüm dönen çay fincanları “Mad Hatter’s Tea Cups” bana çocukken Gelişim Coğrafya Ansiklopedisi’nde gördüğüm döner fincanlı lunaparkı hatırlattı. Bir de en uç sağdaki Peri Masalı Ülkesi‘nde dolaşma konusunda gidip gidip geldim. Kanoya binip bir şatonun içinde suyun akış yönünde dolaşma fikri cezbedici ama bunun için yanınızda bir küçük çocuk olsa iyi olur; zira fazlasıyla çocuklar için bir aktivite 🙂

Indiana Jones’a yürürken geçeceğiniz Macera Adası‘ndaki dev kanyon bana Eskişehir’deki parkı hatırlatır, bakalım size de öyle gelecek mi? Burayı görünce Yılmaz Büyükerşen‘in neyi yapmaya çalıştığını daha iyi anlıyorsunuz. Bir de büyük kurukafa mağara, yine çocukluğumdan Kızılmaske çizgi roman kitaplarını hatırlatır bana; geçmişe şöyle bir ışınlanıp gelirim.

Disneyland Paris Pariste.Net

Indiana Jones Disneyland Paris’teki ilk denememdi. Kapısında fazla kuyruk olmayınca hemen girip şansımı denemek istemiştim. Atraksiyonların her birinin girişinde o noktadan itibaren yaklaşık kaç dakika bekleyeceğinizi gösteren bir saat bulunuyor. Ben de ona güvenip “15 dakika” beklemeyi göze alarak sıraya girdim ama ne talihsizliktir ki teknik bir arıza nedeniyle bir saat kadar sırada beklemek zorunda kaldım. İnat ettiğim için de oradan ayrılıp başka bir yere gitmedim.

Neyse ki beklediğime değdi. Kısa da sürse deli gibi dönüp duran bir roller-coaster’ın içinde taklalar atmak, sağa sola savrulmak anlamsız ama çok keyifliydi 🙂 Yıllar önce yaşadığım vertigo sorunu nedeniyle biraz çekiniyordum ama onun haricinde bir korku yoktu. Zaten buradaki aletler o kadar güvenilir ki insan düşme korkusu yaşamıyor, sadece bu çocukça eğlencenin tadını çıkarmak kalıyor geriye. Hatta biraz abartıp “keşke daha büyük roller-coaster olsa” diye düşünmeden edemiyorsunuz 🙂

Disneyland Paris Pariste.Net

Bu arada size Disneyland Paris gezinizde sıra beklememek adına çok önemli iki özellikten bahsetmek istiyorum:

 • Birincisi Disney Premier Access… Disney Premier Access, Disneyland Paris’teki aktivitelere sıra beklemeden giriş hakkı tanıyan, ücretli ve ayrıcalıklı giriş hakkı demek. Disney Premier Access’i, Disneyland biletinizi online olarak alırken ekstra para ödeyerek alıyorsunuz. Bu pass size belirli sayıda aktiviteye öncelikli giriş hakkı tanıyor ve bu sayı da dönemine göre değişebiliyor. Bu tür bilgilerin en güncel halini her zaman Disneyland’ın resmi web sayfasından kontrol etmekte yarar var.
 • Bir de Single Rider diye bir şey var. Disneyland’a tek başınıza gidecekseniz ya da herhangi bir atraksiyona birlikte olduğunuz kişi olmaksızın katılmak istiyorsanız, genel girişten değil Single Rider girişinden giriyorsunuz ve görece daha az sıra bekleyerek içeri alınıyorsunuz. Tabii bu güzelliği kötüye kullanıp gruplar halinde içeri girmeye çalışanlar yüzünden bazen canınız sıkılabiliyor ama genelde avantajlı bir uygulamadır; bunu da bir kenara not ediverin lütfen.

Disneyland Paris Pariste.Net

Neyse, biz gezimize devam edelim… Indiana Jones’tan sonra oradan çıkıp hayalet ev Phantom Manor‘a girebilirsiniz. Burada sizi önce bir salona alıp bir güzel fırçalıyorlar 🙂 Sonra da aşağı indirip döner vagonlara bindirip bir çeşit korku tünelinde dolaştırıyorlar. Çocukken İstanbul’da basit bir lunaparkta, korka korka girdiğim korku tünelinde hiçbir korkutucu şey yokken birdenbire karşımıza çıkıp “bööö” diye bizi kovalayan adamdan kaçtığım günden beri korku tünellerine karşı hep mesafeli olmuşumdur 🙂

Beni korkutacak olan şey artık bu tarz basit şakalar değil ama o karanlıkta yüzüme gözüme bir şey değse elbette rahatsız olurdum; neyse ki burada öyle bir şey olmuyor Disneyland’da. Döne dolaşa karanlıklarda gezinip duruyorsunuz; biraz yürüyerek biraz da raylar üzeride giden küçük taşıtlarla…

Disneyland Paris Pariste.Net

Buranın tam karşısında “Big Thunder Monutain” var ki o da çok eğlenceli. Her an raydan çıkacakmış gibi duran eski bir trenin vagonunda sağa sola savrularak bir adanın çevresinde, içinde, altında-üstünde hızla dolanıp duruyorsunuz. Sevinç ve mutluluk çığlıkları kaplıyor ortalığı. Çok sıra yoksa onu da mutlaka denemelisiniz.

Bir de yine buradaki yandan çarklı gemiyle dolaşmak çok eğlenceli. Sanıyorum yarım saatte bir sefere çıkıyor ve yaklaşık 20-25 dakikada turunu tamamlıyor. Özellikle geminin yanaşmasını ve kalkışını izlemek çok keyifli. Hele ki binip dolaşmak… Çocukken izlediğiniz Mississippi nehir gemilerinde geziyormuş gibi oluyorsunuz.

Disneyland Paris Pariste.Net

Zaten Disneyland’da dolaşırken hep bir “gibi olma” hali var. Rüya alemi tabiri böyle bir şey. Gölet boyunca ormanın derinliklerinde ilerliyorsunuz. Sağdan soldan kızılderililer saldıracakmış gibi geliyor. Güvertede dönemin giysileriyle dolaşan çocuklar, alt ve üst katlarda ayrı ayrı güzellikte kamaralar ve çevrenizde bakmaya doyamadığınız kocaman bir park. Her şey o kadar güzel ki…

Parkın bu bölümünde bir de Afrika kıtasını çağrıştıran bir bölüm var, sonra Define Adası‘nda bir ağaç eve tırmandığınız bölüm çok eğlenceli. Dev bir ağacın dalları arasında merdivenle dolaşıyorsunuz, her bir katında ayrı bir bölüm, her kata tırmandıkça karşınızda görünen dev Disneyland Paris manzarası…

Disneyland Paris Pariste.Net

Disneyland Park’ta kişisel olarak en sevdiğim bölümlerden biri de çocukluğumda oynadığımız, bizim mini mekanikler dediğimiz Play Mobil Kuzey Kalesi’ni çağrıştıran kale… Ahşap kütüklerden oluşturulmuş surları üzerinde dolaşırken çocukken oynadığım oyunların içinde geziyormuş gibi hissediyorum her seferinde.

Bu Kuzey Kalesi meselesi mühim 🙂 Ekşi Sözlük’te şu yazımdan da anlayacağınız gibi Kuzey Kalesi benim için mazide bir yaradır 🙂 Ama görüyorsunuz ki şimdi Paris’te, Disneyland’da bu kalenin içinde dolaşma şansına sahip oldum. Neydik mi diyorduk, ne olacağız mı? Sahi ne olacağız biz?

Disneyland Paris Pariste.Net Ahmet ORE

Disneyland Paris’in bu bölümünde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de parkın çevresini çepeçevre dolaşan trene binmek. Park içinde birkaç istasyondan binip inebiliyorsunuz ama en zevklisi sanırım parkın ana girişindeki istasyon. Tabii işin tek sevimsiz yanı uzun kuyruklarda vakit kaybetme riski. Yine de bu üstü kapalı, yanları açık trenle parkı dolaşmak çok eğlenceli.

Tren görevlileri dönemsel kıyafetler giymişler, buharlı tren efektiyle dolaşıp duruyor trenimiz. Dediğim gibi istediğiniz istasyonda binip istediğiniz istasyonda inebiliyorsunuz. Hatta yolda kızılderililerin saldırısına uğrayacakmış gibi hissediyorsunuz ama öyle bir şey olmuyor. Yani benim binişlerimde olmadı; kim bilir belki de oluyordur? 🙂

Disneyland Paris Pariste.Net

Karnınız acıkmaya başlayınca yemek için yer aramaya başlayacaksınız ama buradaki restoranların çoğu inanılmaz pahalı. Pahalı olmaları neyse de bence o kadar para etmezler; sorun orada… O yüzden iki parkın ortasındaki Disney Village‘a gidip orada fast food yiyebilirsiniz ya da belki yanınızda getireceğiniz sandviçleri yemeyi tercih edebilirsiniz. Parayı sorun etmeyenler içinse Disneyland Paris’in bünyesinde bulunan her iki parkta da pek çok yeme içme seçeneği var, hiç merak etmeyin.

Disney Village, Disneyland Paris’e ilk girdiğimizde, hani ilk güvenlik kontrolünün yapıldığı yerden sonra karşınıza çıkan yer aslında ve buraya giriş paralı değil. Disney Store‘un dev bir mağazasının bulunduğu Disney Village’ta aynı zamanda konsept restoranlar ve eğlence alanları mevcut. Yani Disneyland’a girip para ödemeden çocuğunuzu burada da eğleyebilirsiniz. Tabii aynı şey değil ama yine de aklınızda bulunsun diye söylüyorum.

Karnımızı doyurduk, hadi gezimize devam edelim. Bu kez Disneyland Paris’in ikinci bölümüne yani Walt Disney Studios‘a giriyoruz. Burada atraksiyonların çoğu kapalı yapıların içinde olduğundan çoğu zaman içeride ne olup bittiğini anlayamıyorsunuz. O yüzden de film stüdyolarında hangarların arasında dolaşıyormuş hissine kapılabiliyor insan.

Disneyland Paris Pariste.Net

Disney Studios’taki en keyifli atraksiyonlardan biri Tower of Terror. Otel görünümündeki dev bir binanın içine girdiğinizde önce bir kazan dairesinde dolaşıyormuş hissiyle çeşitli sıralardan geçip, tuhaf görünümlü “otel görevlileri”nin yönlendirmeleriyle bir asansöre binip 12. kata çıkıyorsunuz.

Neyse ki oturuyorsunuz ve kemerleriniz bağlı 🙂 Ondan sonrası işin eğlenceli kısmı işte. Asansör bir aşağı düşüyor bir yukarı çıkıyor, kapılar açılıyor gökyüzünü görüyorsunuz. Çığlık kıyamet ortalık, hiç akıl kârı değil ama çok eğlenceli 🙂 İnsan saatlerce sürsün istiyor.

Disneyland Paris Pariste.Net

Bu badireyi sağ salim atlatırsanız hemen yakında belirli saatlerde düzenlenen araba şovu var, saatine denk gelirseniz keyif alabilirsiniz. Bir de Paraşüt şeklinde bir kule var ama bana biraz daha alt yaş grubuna yönelikmiş gibi geldi, hiç denemedim bugüne dek. Onun yerine daha içerilerdeki daha azılı şeyleri deneyip başımı döndürmeyi seçiyorum hep 🙂

Örneğin Crush’s Coaster oldukça heyecanlı. Gerçi kısa sürüyor ama olsun; şöyle bir boyut değiştirip geri gelebiliyorsunuz. Artık kaç viraj dönüp kaç takla atıyorsunuz, inanın saymak, saymayı bırakın farkına varmak mümkün değil. Vertigosu olanlar dikkat etsin bence.

Disneyland Paris Pariste.Net

Disneyland Paris’te beni en çok etkileyen bölümlerden biri de, ikinci gidişimde denediğim Ratatouille olmuştu. Ratatouille animasyon filmini hepiniz bilirsiniz. Benim için ilginç olansa, bugüne kadar 3D gözlüklerle hiç üç boyutlu görmeyi başaramamış biri olarak, burada ilk kez üç boyutu görmenin mutluluğunu yaşamış olmak. Gördüklerimden çok “görüyorum, görüyorum” diye seviniyor olmam hayatımda unutamayacağım anlardandır 🙂

Bazen kimi atraksiyonlar belirli bir süre servis dışı olabiliyor, bazen de bakım nedeniyle uzun süre kapalı olabiliyor. Bunun için Disneyland’a gitmeden önce mutlaka bu yazıdaki banner’lar üzerinden resmi web sayfasına ulaşarak bilgi almakta fayda var.

Disneyland Paris’in Walt Disney Studios bölümündeki en keyifli aktivitelerden biri de Hollywood stüdyolarının minik bir animasyonunu görebildiğimiz Studio Tram Tour‘du ama o bölüm kapatılmış, yerine başka bir aktivite inşa ediliyor. Tren gibi uzunca bir araca biniyordunuz ne güzel ve araç belirli bir yol üzerinde dolaşıyordu. Aslına bakarsanız hem biraz hava almak hem de biraz oturup dinlenmek için ideal bir şeydi. Yukarıdaki videodaki gibi hoş atraksiyonlar oluyordu. Neyse bu bilgi ve video da nostalji olarak arşivimizde kasın.

Disneyland Paris Pariste.Net

Akşam üzeri yapılacak en güzel şeylerden biri de Walt Disney Studios’tan çıkıp Disneyland Park’a geri dönmek, çünkü Disney karakterlerinin geçit töreni var. Biraz erken gidip meydandaki kamelyada kendinize güzel bir yer bulursanız şanslısınız ya da yol kenarında çevreyi iyi gören bir yere konuşlanmanız gerekiyor.

Main Street denen yerdeki bu geçit töreninde Disney karakterleri kortej halinde ilerliyorlar. Sağlı sollu dizilmiş insanlar, özellikle de çocuklar hayran hayran geçen Disney karakterlerini seyrediyorlar. Sanki bir masalın içindeymişiz gibi danslar, müzikler, şarkılar ve önümüzden geçen masal arabaları. Çocukların gözlerindeki mutluluğu görmeniz gerek…

Disneyland Paris Pariste.Net

Bir de geceleri düzenlenen havai fişek ve / veya ışık gösterileri var ama ne yalan söyleyeyim ben hiçbir gidişimde o kadar dayanamadım, çünkü inanın parkta zaman geçirmek çok yorucu. O nedenle belki de Disneyland Paris için 1 gün 2 park gezisi yapmak değil de 2 gün birer park gezmek daha akıllıca olacaktır. Bir günü Disneyland Park’a bir günü de Walt Disney Studios’a ayırdınız mı tamamdır. Özellikle çocuklu ailelerin çocuklarıyla bir günde iki parkı birden bitirmesi mümkün değil gibi geliyor bana; yine de siz bilirsiniz.

Paris gezilerinde Disneyland’a da vakit ayıracak olanlara RER-A hattı üzerinde La Défense, Charles de Gaulle – Etoile, Auber, Châtelet – Les Halles, Gare de Lyon ya da Nation istasyonlarına yürüme mesafesinde bir otel bakmalarını öneriyorum. Tabii bir de Disneyland’ın kendi otellerinin sunduğu konaklama+Disneyland paket teklifleri var. Bunları görmek için bu sayfadaki banner’lara tıklayıp teklifleri incelemeniz yeterli.

Eğer Paris’e sadece Disneyland için gelmişseniz ve bütçeniz elveriyorsa elbette ki Disneyland’daki otellerde kalmanız akıllıca olacaktır. Disneyland civarında kalıyorsanız ve Disneyland’da geçen yorucu bir günün ardından Paris’e inmeye haliniz kalmamışsa bir durak ötedeki Val d’Europe‘ta vakit geçirebilirsiniz. Üstelik ünlü outlet alışveriş merkezi Vallée Village da orada bulunuyor. Ama önce Paris’i gezip 1-2 gün de Disneyland’da vakit geçirmeyi düşünüyorsanız da o zaman, yazının başlarında belirttiğim gibi RER-A hattı üzerinde bir otel seçerseniz hayatınız kolaylaşacaktır.

Disneyland Paris’e ne zaman gitmek gerek?” diye soracak olursanız her mevsimin ayrı bir güzelliği, avantajı ve bir o kadar da dezavantajı var. Yazın güzel havalarda elbette ki şahane olur ama bir o kadar da kalabalıktır ve haliyle biletler pahalı oluyor. Paris’te Noel ve yılbaşı zamanı soğuk olur ama ortam ışıl ışıl süslenmiş olacaktır. Kışın diğer zamanlarda elbette soğuk olacaktır ama kapalı alanlarda yapabileceğiniz pek çok atraksiyon var. Üstelik daha az kalabalık olacağından bilet fiyatları da daha makul olacaktır.

Disneyland Paris’in açılış ve kapanış saatlerini soracak olursanız ayına, gününe göre değişiyor ve gün gün tek tek farklılık gösterdiği için buraya bir saat aralığı yazarak sizi yanlış yönlendirmek istemem. Özellikle dikkat etmeniz gereken konu: Disneyland  gezisi sonrası Paris merkezine RER-A ile dönecekseniz gece 12’ye kadar garda olmanızı öneririm, dönemine bağlı olarak gece yarısından sonra tren olmayabilir.

Sanırım şu an için Disneyland Paris hakında söyleyebileceklerim bunlar. Siz de kendi deneyimlerinizi, yaşadığınız olumlu ve olumsuz olayları, başkalarının işine yarayacak ipuçlarını yorum kısmında paylaşırsanız herkesin hayatı kolaylaşacaktır.

Disneyland Paris’te hoşça vakit geçirmeniz dileğiyle… Her çocuğun bu güzelliği yaşamaya hakkı var.

Keyifli geziler, iyi eğlenceler.

 

 

Adres: 77777 Marne-la-Vallée

Yazar

123 Yorum

 1. Sevgili ahmet bey,iyiki varsınız ve bunları yazmışsınız.Verdiğiniz bilgiler çok işimize yarayacak (umarım).Sorum şu disneyland civar bir otelde kalacağız ve akşamları Paris merkeze inmek istiyoruz,3 ü çocuk 7 kişiyiz.Sizce RER A mı Paris dolmuşu mu daha uygun ve daha iyi olur.Birde RER A bileti gidiş dönüş ne kadardır dönüşü Paris merkezden alsakta olurmu vb…. Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılar sevgiler.
  Not:Türkiyeden istediğiniz birşey varsa getirelimde yazdıklarınızın bir nebze telafi edelim. Fatih Alpay

  • Merhaba Fatih Bey,

   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Otelinizin RER istasyonuna mesafesine bağlı olarak Paris'e trenle inmeniz sizin için pratik olabilir. RATP'nin sayfasından baktım, gidiş dönüş 1 yetişkin 15€, 1 indirimli 7,5€. Yani sizin Paris'e inip dönmeniz toplamda 82,5€ yapıyor. Link için:
   http://www.ratp.fr/tarifs/fr/ratp/resultat?depart=Ch%C3%A2telet+Les+Halles&arrivee=Marne-la-Vall%C3%A9e+Chessy-Parc+Disney&depart_id=715&arrivee_id=775

   Paris Dolmuşu'nun Disneyland tarifesini bilmiyorum. Kendileri ile iletişime geçebilirseniz fiyat ve detaylar konusunda sizi aydınlatacaklardır.

   Her ne olursa olsun, bütçe yapmak zorunda değilseniz türk şoförün kullandığı bir shuttle'da hep birlikte konforlu bir şekilde Paris'e inip dönmeniz elbette ki en güzeli ama gerek olduğunda RER ile de şehre gidip gelmede zorluk çekeceğinizi sanmıyorum.

   Son olarak, nazik teklifiniz için çok teşekkür ederim, sormanız bile büyük incelik. Siz buraya gelip Paris'te hayalinizdeki gibi bir tatil geçirin beni en mutlu edecek şey odur.

   Şimdiden iyi tatiller

   Ahmet

 2. Ahmet Bey,

  sayenizde çok yakında yapacağım Paris seyahati hakında çok detay öğrendim. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum. Ben 10 yaşında kızımla geliyorum Paris'e. Haliyle Disneyland kaçınılmaz bizim için. An itibariyle bir Disney profesörü olduğumu söylememe gerek yok herhalde. Bilmeyenler için 1 Haziran – 13 Eylül arasında Frozen Summer Fun etkinliği var. Çok ilgi çekeceğini sanıyorum. Bir de extra ücret ve rezervasyon ile Disney karakterleri ile öğlen ve akşam yemekleri yiyebiliyorsunuz. 🙂

  • Çok teşekkürler, önce güzel yorumunuz ve sonra da bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için. Mickey Mouse'la yemek yeme fikri çok hoşuma gitti 🙂
   İyi tatiller şimdiden.

  • Haklısınız, orayı da yazmam gerekiyor, henüz gitmek için sıra gelmedi; gider gitmez orayı da yazacağım, hatırlattığınız için teşekkürler.

   • Ahmet Bey merhaba,haziran ayında eşimle birlikte pariste olacağız. Neredeyse tüm yazılarınızı şimdiden okudum çok teşekkürler:) Disneyland için yaklaşık 2-3 saatimiz olacak, bu nedenle parklara girmektense genel olarak ortamı görelim ve en azından masal şatosunun önünde fotoğraf çekelim istemiştik fakat yazıdan anladığım kadarıyla masal şatosu kısmına da bilet alarak girebiliyoruz. Bu durumda disneylandı programımızdan çıkartmak daha mı uygun olur? Çok teşekkürler

    • Ahmet Ore Yanıtlayın

     Merhaba Ali Bey,
     Evet Masal Şatosu Disneyland’ın içinde, biletle girilen bölümünde maalesef.
     Şimdiden iyi tatiller

 3. Temmuz Ayında 2 çocuk ve eşimle 10 gün Paris'te olacağız,kalacağımız evi airbnb sitesi aracılığıyla tuttuk,tur,acenta vs istemedik kendimize göre bağımsız bir program yaptık(tabi ki bloğunuz sayesinde herşey çok net oldu)ona göre gezeceğiz,2 günlük disneyland biletlerimizi aldık bile.nasıl bilmiyorum ama iyi ki bu siteyi keşfettim,yazılarımız çok faydalı ve Detaylı,paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.sevgiler

  • Merhaba Gülfidan Hanım,
   Güzel yorumunuz için çok çok teşekkür ederim. Umarım Paris'te çok güzel günler geçirir unutulmaz bir tatil yaşarsınız.
   Mutlu günler…

 4. .Ahmet bey merhaba, ben bileti disneyland.fr sitesinden yaşadığım yer fransa gibi alıp otel adresi verdim. O şekilde daha indirimli oluyor. Ancak girişte bunun kontrolünü yapıyorlar mı? Biletimin çıktısını aldım ancak üzerinde verdiğim adres yazmıyor. Anlaşılacak birşey midir, sıkıntı olurmu sizce? Nasıl bir kontrol yapılıyor içeriye girerken?

  • Merhaba girişte yoğun turnike kontrollerinde sadece barkodu okutup geçmenizi sağlıyorlar, bu anlamda herhangi bir kontrol yapıldığını görmedim. Çocuk bileti alıp girmeye kalkmadığınız sürece bir sorun olmaz sanıyorum 🙂
   İyi eğlenceler…

 5. Ahmet bey merhaba. Balayimiz icin paristeyiz. Blogunuz inanilmaz yardimci oldu bizim icin.
  Bugun icin planimizda disneyland var fakat donus icin aksam 21 gibi RER A kullanmali miyiz ne dersiniz? Guvenli midir?

  • Merhaba
   Öncelikle hoşgeldiniz ve mutluluklar dilerim.
   RER'ler arasında en güvenli hissettiğim RER-A'dır, geç vakitte trende değerli eşyalarınızı (pahallı fotoğraf makinesi, cep telefonu vb) tekin olmayan insanlar varken göz önüne çıkarmadıkça bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
   İyi tatiller

 6. Ahmet bey merhaba,
  Daha öncede çok sorular sordum ama napalım samimiyetinizden dolayı Pariste arkadaşımız var gibi davranıyoruz.
  Kızım dört yaşında. Üç olsa bilet gerekmiyor. Yaşa ciddi ciddi bakıyorlarmı? Biraz çingenelik olacak ama 🙂

  Mehmet,

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Doğrusu hiç çocukla gitmedim, yoğun dönemde herkesin biletini görevliler seri biçimde okutup misafirleri içeri alıyorlar. Çocuklara yaş kontrolü yapıldığını görmedim ama "yapılmıyor" diyerek de kesin konuşmak istemem. Umarım bu sorunuzu küçük çocuğu ile Disneyland'a gitmiş okuyucularımız görür ve size daha kesin bir yanıt verirler.

  • Kapı girişinde kimlik kontrolü yapılmıyor. Ama eğer biletinizden şüphelenirlerse, sizden fotoğraflı kimlik kartı isteyebiliyorlar. Mesela 13 yaşındaki çocuğu 11 diye geçiremezsiniz, çünkü birine yetişkin bileti, birine çocuk bileti alınmalı. Stres yaşamamak açısından ocuğunuzun yaşına uygun bilet almanızı tavsiye ederim.

 7. Ahmet Bey Merhaba,
  luxembourg bahcelerinin orda kalıyoruz, disneylanda gitmek icin oncelikle RER B'ye binip chalet-les halles duragına gelip, ordan RER A 'ya aktarma yapmalıyız degil mi?
  yoksa denfert rocheraudan 6.metroya binip Nationda inip mi RER A'ya binelim?
  Yardımınız icin simddiden cok tesekkurler.

 8. Ahmet Bey merhaba,
  Yazınız oldukça faydalı olmuş, emeğinize sağlık 🙂 Sormak istediğim bir soru var, Disneyland'e gideceğimiz tarih şimdiden belli, uçak biletlerimizi aldık, otel rezervasyonlarımızı yaptık. Sizce mini ticket mı almalıyız, yoksa magic ya da super magic mi? ikisinin arasındaki fark nedir? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
   Disneyland'ın farklı dönemler için farklı bilet uygulamaları var ve bu biletler tüm yıl için aynı kurallara göre geçerli değil o yüzden genel bir şey yazmam çok güç ama özetle: Yılın belirli dönemlerinde sadece hafta içleri kullanılabilen biletlere Mini Ticket, yılın belirli dönemlerinde kullanılan biletlerine (hafta içi/hafta sonu) Magic Ticket, yüksek sezon ve yılın tüm günleri kullanılan biletlerine de Super Magic Ticket deniyor. O yüzden bilet alırken gideceğiniz tarihin hangi döneme denk geldiğini iyi anlamanız ve buna göre bilet satın almanız gerekiyor. Tabi bu internetten alacağınız biletler için geçerli, yoksa gişeye gittiğinizde o günkü fiyat her ne ise o fiyattan bilet almanız gerekiyor.
   Şimdiden iyi eğlenceler.

 9. Merhabalar,öncelikle yazılarınızı düzenli takip eden biri olarak emeğinize çok teşekkür etmek isterim. Müthiş bir iş çıkarıyorsunuz. Her şehre ait yazılar olsa keşke sizinki gibi…

  Sormak istediğim şey, mini ticketımızla walt disney studiolarına girmeyi planlıyoruz. Daha önce diğer parkı görmüştük. Kapanış gösterisi walt disney studiolarında da yapılıyor mu? Yapılmıyorsa sadece kapanış gösterisi için diğer parka geçişimize izin verilir mi? Bu konu hakkında bilginiz var mıdır acaba?

  Teşekkürler…

  • Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla geçit töreni sadece Disneyland Park tarafında yapılıyor ve Disney Studios biletiyle o tarafa geçmeniz ne yazık ki mümkün değil.
   İlginiz ve güzel yorumunuz için ayrıca teşekkürler.
   Mutlu günler

 10. ahmet bey mrb

  giriş biletleri ile parktaki aktivitelere ücret ödemiyormuyuz,

  yani oyunlardan ücret ödemedenmi faydalanıyoruz

  teşekkürler

  • Merhaba,
   Evet sadece park girişi için bir kez para ödüyorsunuz ve sonra içerideki tüm atraksiyonlardan ücretsiz ve sınırsız yararlanabiliyorsunuz. Hatta park içi treni, at arabası vb gibi her şey buna dahil. Sadece yeme içme, hediyelik eşyalar vb şeyler için para ödüyorsunuz tabi…
   İyi eğlenceler

 11. Selam sayın adaşım, şimdi b&b havaalanı otelindeyim , cdg – Disneyland 2 yetişkin 2 çocuk 5-7 yaş en uygun Nasıl giderim yardım lütfen.

  • Merhabalar
   CDG'den RER-B'ye binip Chatelet Les Halles'de inmeniz gerekiyor. Oradan aynı biletle RER-A'ya geçip Disneyland'a giden trene binmeniz yeterli.
   Daha konforlu bir ulaşım isterseniz de Paris Dolmuşu seçeneği her zaman var.
   İyi tatiller

  • Gece yarısına kadar RER çalışıyor. Kazara son treni kaçırırsanız da sabah kadar servis yapan ve şehir merkezine inen gece otobüsleri mevcut…

 12. merhaba , 3 gece 4 gün pariste olacağım . 1 tam günü disneyland da geçecek. bu durumda bu bölgedeki bir otel demi kalmak mantıklı yoksa şehir merkezi daha iyi mi olur ?

  • Bence RER-A hattı üzerinde, Etoile, Auber ya da Chatelet Les Halles istasyonlarından birine yakın bir otel ayarlarsanız hem Disneyland'a gidip gelmeniz kolay olur hem de Paris'i gezmek için kendinize zaman yaratırsınız. Sizin durumunuzda Disneyland'da konaklamak sadece Disneyland odaklı bir tatilse mantıklı olabilir yoksa elbette tercihler ve öncelikler meselesi; beklentinize göre değişir.

  • Merhaba Erdal Bey,
   Denfert-Rochereau 1. zone'da yer alıyor ama Disneyland 5. zone'da yani normal şehir içi bileti geçerli değil. Eğer Disneyland'a Denfert-Rochereau'dan gidecekseniz bilet otomatlarından Disneyland'ı seçip özel bilet almalısınız (Yaklaşık 10€ civarı olması gerek). Sonra RER-B'ye binip Chatelet Les Halles'den aktarma yapıp RER-A'ya geçmeniz gerekiyor. RER-A'nın son duraklarından biri Disneyland'dır, haritada yönünüzü buna göre bulabilirsiniz. Bineceğiniz trenin son durağının Disneyland olduğuna emin olun lütfen, çünkü hat belli bir noktadan sonra ayrılıyor…
   İyi tatiller.

  • Navigo en avantajlısıymış dediğiniz gibi. Bizim seyahat Cts Sa olduğundan maalesef alamıyoruz ama. 4 gün için 2 haftalık yükleme bile mantıklı geliyor, 2 havaalanı 2 Disneyland ve şehir için metro için ancak dediğiniz gibiyse Cts almak zaten mümkün olmuyor.

 13. Merhabalar biz ailece 2büyük, 2çocuk disneyland hotelinde kalacağız. Yemek fiyatları bana çok gibi geldi. Acaba disneyland yada hotel yakınlarında market gibi yerler varmıdır? Varsa yiyeceği oradan temin edersek uygun olur mu? teşekkürler

  • Merhaba, -yanlış bilmiyorsam Disneyland'ın olduğu bölge sadece Disneyland'a ait tesislerle çevrili, başka hiçbir yaşam alanı bulunmadığından yemek alışverişi yapabileceğiniz market vb de yok. En yakın yer RER ile bir durak ötedeki Val d'Europe… Val d'Europe yazısı blog'ta (ve yukarıdaki yazıda link olarak) mevcut, detaylarını orada bulabilirsiniz.
   Yani kısaca en yakın Val d'Europe'a gidip alışveriş yapabilirsiniz.
   İyi tatiller…

 14. MERHABA AHMET BEY
  9 KASIM 2016 TARİHİNDE EŞİMLE DİSNEYLAND GİTMEK İSTİYORUZ BİZİM İÇİN 1 GÜN 2 PARK GİRİŞİ YETERLİ OLUCAK GEZEBİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM BUNUN İÇİN HANGİ BİLETİ ALMAMIZ DOĞRU OLUR??
  BİRDE KALACAĞIMIZ OTEL (FRANKLİN D.ROOSEVELT)METRO DURAĞINDA BURADAN DİSNEYLAND'A METROYLA NASIL ULAŞIM SAĞLARIZ??
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  • Merhaba Nurgün Hanım,
   Henüz o tarihin bilet fiyatlama takvimi ilan edilmediğinden görünmüyor, bir ay kadar sonra baktığınızda görünecektir diye tahmin ediyorum.
   Ulaşım için 1 numaralı metro ile Charles de Gaulle – Etoile istasyonuna gitmeniz, buradan RER-A'ya aktarma yaparak Disneyland yönüne giden trenlere binmeniz yeterli.
   Mutlu günler.

 15. Merhaba,
  E-mail adresinizi hatalı girmiş olabilir misiniz çünkü biletin e posta ile gelmemesi çok garip?
  Eğer Disneyland'a gönderdiğiniz mail'inize 24 saat içinde yanıt alamadıysanız +33160306053 numaralı telefondan Disneyland'ı arayarak müşteri hizmetlerine ulaşmanızı öneririm.
  Umarım sorununuz bu şekilde çözülür.
  Bu arada, bu mesajı okuduktan sonra yukarıdaki mesajınızı silmenizi öneririm. Rezervasyon numaranızı herkesin görmemesi daha iyi olur.
  Mutlu günler

 16. tekrar merhaba ahmet bey disneyland bileti için bugün itibariye 3 temmuz pazar gününe internetten bilet alabilir miyiz ? belirli bir gün sayısı kadar erken almak zorunluluğu var mı bu konuda ? bir diğer konu da sanırım disneylandin biletle birlikte belli saatlerde belli yerlerden shuttle hizmeti bulunmuyor.Biz gare de lestten gelmeyi düşünüyoruz bunun için sanırım 4 nolu normal metro ve RER A ya aktarma yapmamız gerekiyor RER A biletini de ayrı almamız gerekiyor değil mi ? şimdiden çok teşekkür ediyorum 🙂

  • Merhaba,
   Disneyland için bir sonraki günden itibaren her gün için bilet alabilirsiniz, sadece bilet satın aldığınız gün için bilet alamazsınız. Yani sorunuzun yanıtı evet :)Ulaşım için önce Metro 4 ile Chatelet Les Halles'e gitmeniz, buradan RER-A'ya aktarma yapıp Disneyland'a gitmeniz en sağlıklısı. Gare de l'Est'ten alacağınız 1-5 zone bileti yolculuğunuzun sonuna kadar kullanabilirsiniz, yani tek biletle gideceksiniz. Bu konuda detayları RER yazısında bulabilirsiniz.
   İyi eğlenceler

  • Şimdi hemen paragrafın başını da cümleye dahil edip konuyu netleştiriyoruz 🙂
   "If you choose to have your tickets mailed to you (fees apply – see our terms and conditions of sale), the ticket reservations must be made at least 10 days before the date you plan to visit. Tickets printed at your home can be reserved as late as one day before the date of your visit"
   Yani özetle biletin adresinize postalanması istiyorsanız en az 10 gün önceden almalısınız; e-mail ile gelmesini isterseniz ertesi gün için bilet alabilirsiniz
   İyi eğlenceler.

 17. Merhaba

  Öncelikle siteniz tam bir danışma merkezi gibi olmuş, özellikle benim gibi yalnız seyahat edecekler için harika bir yardım ve bilgi kaynağı. Emeğinize sağlık.

  Benim gezime iki gün kaldı. Rer A hattına ulaşmak için otelden kolay bir ulaşım fikri vermeniz mümkün mü? Kalacağım yer 50 Rue Folie Mericourt Paris olarak geçiyor. Şehir içerisinde merkez hariç çok gezmeyeceğim için ulaşım böllümünde bahsettiğiniz 10 luk biletlerden almayı düşündüm.

  Bir de Disneyland'a kocaman bir fotoğraf makinasıyla gelmek mantıklı olur mu sizce? O rollerlara binerken vs büyük çanta sıkıntı olur mu? Biraz saçma bir soru olmu olabilir:)

  Tekrar teşekkürler =)

  • Merhaba,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum…
   Otelinizden çıkıp 9 numaralı hattın St Ambroise istasyonundan metroya binip Nation'a giderseniz buradan RER-A'ya geçip Disneyland'a kolayca ulaşabilirsiniz. RER için biletinizi metroya ilk bindiğiniz yerden almanızı ve yolculuğunuzun sonuna kadar bu bileti kullanmanızı öneririm. Yani Nation'a gidene kadar boşuna metro biletinizi harcamayın. Şehir içi ulaşımda 10'luk biletler işinizi görecektir, bol bol da yürüyerek şehri keşfedersiniz.
   Fotoğraf makinesi için bir şey diyemeyeceğim, kişisel tercihinize kalmış. Disneyland'ı gözlemlemek için gidiyorsanız profesyonel fotoğraf makinesi ile harika kareler yakalayabilirsiniz ama eğlenmek için gidiyorsanız makine size yük olur, eğlencenizi kısıtlar, makinenin başına bir şey gelecek diye endişe duyarsınız; tercih sizin 🙂
   Kesinlikle büyük çanta ile gitmemenizi öneririm, eğer gitmek zorundaysanız da girişteki emanet kasalarına bırakabilirsiniz.
   Şimdiden iyi eğlenceler.

 18. Size tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyor, dün gece yaşanan saldırıdan dolayı da geçmiş olsun dileklerimi yolluyorum. Umarım bu olaylar yabancı ülkelerde yaşayan ve gerek kendi kültürü, gerekse yaşadığı ülkenin kültürünü en iyi biçimde gösterip tanıtan Türk ve müslüman kardeşlerimizin huzuruna yönelik bir boyuta taşınmaz. Tekrar Ankara'dan selam ve sevgilerimizi yolluyoruz.

 19. Ahmet Bey hayırlı günler
  Eylül ayında Almanya stutgartta gidicez bişekilde fransaya geçip disneylanda ve şehir merkezini gezmek istiyoruz
  Trenle gidicez ama
  Nerede kalmalıyız nasıl gitmeliyiz disneylanda yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba Faruk Bey,
   Gare de l'Est ile Gare du Nord arasında bir otel seçerseniz hem görece hesaplı, hem de tren yolculuğunuz için pratik olur.
   Disneyland içinse bu bölgedeki bir otelden 4 nolu metroya binip Les Halles istasyonunda inip oradan RER-A'ya aktarma yapmanız gerekiyor.
   İyi tatiller

 20. Ahmet Bey Merhaba

  Eylül ayının son haftasında eşimle beraber 4 gün paris'de zaman geçirdik ve sizin önerileriniz sayesinde gerçekten dolu dolu ve sıkıntısız bir tatil yapma şansımız oldu öncelikle herşey için çok teşekkürler.

  Tabi bu 4 gün içinde 1 günümüzü Disneyland'a ayırdık eşimle beraber ve bir konuda kafamızda ciddi bir soru işareti vardı ve bu konuda sizin sitenizde de bir bilgilendirme yoktu .

  Eşimle beraber namazlarımız konusunda hassas bir çiftiz ve Disneyland'da namaz kılabilecek miyiz gitmeden önce ufak bir araştırma yapmıştım yabancı forumlarda ve orada yazılan bilgiler doğrultusunda Disneyland Park kısmının girişinde yer alan ''CITY HALL'' adlı bir nevi danışma merkezi olan yerdeki odalarda görevlilerden izin alarak namaz kılabildik.Oradaki görevliler bu konuda çok yardımseverler.Kesinlikle soğuk karşılamıyorlar bu durumu.Sizden ricam bu ufak bilgiyi sitenize yazabilirseniz sevinirim.Zira benim gibi oraya gitmeyi planlayan ama ''acaba namazımı kılabilecek miyim'' sorusuyla dolu olan kişilere yardımcı olabiliriz.

  Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Paris'te güzel bir tatil geçirmiş olmanız beni çok mutlu etti.
   Paylaşımınız için de ayrıca teşekkürler. Bu bilgi pek çok kişinin işine yarayacaktır. Bir tek şöyle bir konu var: Bildiğim kadarıyla Disneyland'da herhangi bir dini mekan, ibadetinizi gerçekleştirebileceğiniz özel bir bölüm bulunmuyor; ne mutlu ki bu imkan size sağlanmış. Yani benim yazıda size sağlanan imkandan bahsetmem başkalarını da oraya yönlendirmem anlamına gelir ve sizin şansınıza samimi ve anlayışlı karşılayan personel, başka bir gün oraya gidildiğinde görevde değilse, kurallara çok bağlı bir anlayış hakim olduğundan ve Disneyland'da böyle bir yer bulunmadığından olumsuz cevap alınabilir, ısrarcı olunursa da ters muamele ile karşılaşma riski olabilir. Demem o ki, ne mutlu ki siz şanslıymışsınız ama ben bu toleransın her zaman gösterilemeyebileceğinden korkarım, kimseyi zor durumda bırakmak istemem. Ama bu yazının okuyucuları yorumlardaki detaylara da dikkat ederler ve sizin bu yorumunuzu ve önerinizi göreceklerdir; dolayısıyla sizin tavsiyenizle onlar da City Hall'de şanslarını deneyecektir. Ve eğer hoşgörüyle karşılanıp kendilerine bu imkan sağlanırsa da size hayır dua edeceklerdir.
   Tekrar teşekkürler.

  • Ahmet Bey haftaya turla Paris'e gideceğiz ancak Disneylanda bireysel olarak gitmeye karar verdik sizin yönlendirmelerinizi izleyerek internetten bilet aldım otelin konumu gereği Gallieni Metro İstasyonuna yakınız bu metroyu kullanarak Disneylanda nasıl ulasabiliriz.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Eğer oteliniz Gallieni metrosuna çok yakınsa önce 3 numaralı hattı kullanarak Père Lachaise istasyonuna gitmeniz, buradan 2 numaralı hatta aktarma yaparak Nation'a ulaşmanız gerekiyor. Buradan da RER-A'ya binerek Disneyland'a ulaşabiliyorsunuz.

   Aslında otelinizin tam konumuna göre RER-A'nın Nation ya da Vincennes istasyonlarına doğrudan otobüsle ulaşmanız da mümkün olabilir ama bunun için otelin adresini bana e-mail ile göndermeniz gerekiyor ki ben de bakıp yakınlarda o taraflara giden otobüs var mı diye bulmaya çalışayım.

   Gerçi Paris'e ilk kez gelecek olanlar için otobüs biraz karışıktır; o yüzden iki aktarma görünse de metro ile RER'e ulaşmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu günler.

  • Şebnem Hanım,
   Sizlerin bu sıcacık yorumları olmasa ben bunca işin altından kesinlikle kalkamazdım. Bana güç veren ve azimle devam etmemi sağlayan asıl sizlersiniz.
   Çok çok teşekkürler.

 21. Merhabalar,
  4 yetişkin 3 çocuk olarak Ocak ayında Disneyland'a gitmeyi planlıyoruz. Kış aylarında aktivite olarak kısıtlayıcı bir durum var mıdır, merak ediyorum. Hava koşulları sıkıntı yaratır mı? bir de çocuklarla gideceğimiz için yemek seçeneklerimiz kısıtlı maalesef. Bundan dolayı dışarıdan yiyecek, içecek kontrolü yapılıyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

  • merhaba yorumunuzu görünce bilgi vermek istedim 2 hafta önce oradaydık harika bir yer bence mevsimin pek bir önemi yok çünkü gerçekten başka bir dünya sadece coçuklarla gezerken biraz sıkıntı olabilir üşütmemeleri için sıkı giydirin dinlenebilceğiniz bir sürü yer var biz bu mevsimde gidip oradaki bütün aletlere bine bildiğimiz için kendimizi cok şanslı hissettik açıkçası yaz aylarında bunların hepsine binebilceğimizi sanmıyorum hiç bir alette aksama yoktu minimum hepsinde 5-10 dk bekledik ayrıca yemek ve içecek kontrolü yapılmıyor yani bize denk gelmedi sırt çantamıza soğuk sandivinçlerimizi ve atıştırmalıklarımızı doldurduk hatta girişte biletlerimizi bile kontrol etmediler desem makinalardan okutup geçtik :)şimdiden iyi tatiller tadını çıkarın bu güzel yerin

  • Harikasınız Nurgün Hanım,
   Ben Paris dışında internet imkanı kısıtlı bir yerde tatilde olduğum için bu hafta mesaj ve yorumlara hızlı dönüş yapamıyorum. Sizin yanıtınız ilaç gibi geldi.
   Teşekkürler

 22. Ahmet bey merhaba
  Öncelikle sizi rahatsız etmek istemedim ama ne yaptıysam charles de gaulle etoile'dan Disneylanda giden tren ücretini bulamadım 🙁 Biliyorum bu soru ile cok karşılaşmışsınızdır ama sızden rıcam gıdıs-donus 1 kışı kac € dur acaba ?

  • Merhaba,
   Şu an Etoile-Disneyland RER-A bilet fiyatı tek yön 7,60€. Gidiş dönüş alınca herhangi bir indirim olmuyor toplam 15,20€ödüyorsunuz.
   İyi akşamlar

  • Ahmet bey merhabalar. vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için çoook teşekkür ederim. açıkcası biletler çok pahalı geliyor. sırf oğlumuz için gitmek istiyoruz. daha ekonomik olsun diye 1 gün bir park düşünüyoruz. yazılarınızdan anladığım kadarıyla 4 yaşındaki çocuk için disneyland park daha uygun. diğer parka gitmezsek 4 yaşındaki oğlum adına çok şey kaçırmış olurmuyuz. birde bilet için bir çizelge oluşturulmuş. mesela biz 11 nisanda gelip 15 nisanda gideceğiz.super magic ticket almalıyız. dönem dönem değişiklik yapılıyormu çizelgede.

  • Merhabalar, 4 yaşında bir çocuk için Disneyland Park yeterli olacaktır. Takvimi kontrol ettikten sonra doğru zaman diliminde doğru bileti aldığınız sürece herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Belki zaman içinde promosyonlar değişir ve aldığınız biletin fiyatı da değişebilir ama bu sizi kesinlikle etkilemez, bu konuda içiniz rahat olsun.

  • Ahmet bey çok teşekkür ederim. iyiki yazınızı okuyup dün almamışım bilet. bugün 20 euro daha uygun gibi. mesela 15 nisan/super magic 1day/1park bugün 52 euro. çizelge değişiyorsa benim beklemem daha avantajlı olacak çünkü bugünkü çizelgeye göre süper magic almam lazım. çok teşekkür ederim tekrardan

  • Aman dikkat: bilet fiyatları her zaman inecek diye bir şey yok, bazen de promosyon dönemi bitince işin o kısmı biraz şansa kalmış, bunu da bir kenara not edelim lütfen 😉
   İyi eğlenceler şimdiden…

  • çok çok teşekkür ederiz. sayenizde tura ihtiyaç duymadan gezebileceğiz. 11 nisanda pariste olacağız. memlektten istediğiniz bişi varsa memnuniyetle yardımcı olmak isteriz

 23. Ahmet Bey emeginiz icin tesekkurler Agustosta yapacagimiz gezimiz sayenizde daha rahat olacak 2 cocuk olunca bizde 2 gun ayirmaya karar verdik disneylanda 2 gunluk bilet alinca 1 yil boyunca gecerli diye okudum tarihten etkilenmiyor anladigim kadariyla dogrumudur tesekkurler

 24. MERHABA Ahmet Bey! kendinizi aştınız. periscp vs canlı canlıparis rehberliği inanılmaz ve çok yaratıcı…harika…… takiptesiniz 😉 ….temmuz 2017 ailemle bagımsız bir paris seyahatimizde disneyland tatil programını 1gün/2park olarak planlamıştık ama vazgeçip 1gün/1park olarak değiştirmekte fayda var diye düşünüyoruz. 2 çocukla koşturmaca olacak gibiydi erişkinler için uygun olan walt disneyi aradan cıkarttık.rahat rahat tadını çıkartsin çocuklar sizce?. size sormak istediğim asıl konu ise hafta içi hafta sonu tüm disney karakterlerin geçiti olan ve "frozen elsa gibi "programlarda değişiklikler olurmu? sizce hafta sonumu hafta içimi?
  Ahmet bey, bu konuda bilginiz var mıdır?(olmaması imkansız olduğuna eminizde aslında) şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba Ahmet Bey, çok teşekkür ederim 🙂 Sanırım en çok yazmayı bir de elime kamera alıp canlı canlı Paris sokaklarından yayın yapmayı sever oldum… Bakalım, canlı yayın işini öğreniyorum yavaş yavaş…
   Disneyland'da çocuklarınızın neleri seveceğini tabii siz daha iyi bilirsiniz; eğer onlara ikinci parktan söz etmezseniz ve onlar da büyüdüklerinde bu yazıyı okumazlarsa mesele yok demektir, tek parkla yetinsinler :)))
   Geçit törenleriyle ilgili olarak resmi web sayfasında yayınlanan saatler geçerlidir, belki beş on dk gecikme olur ama hava muhalefeti vb gibi olumsuz koşullar olmadığı sürece bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.
   Tabii ki hafta içi daha sakin olma ihtimali var Disneyland'ın; imkanınız varsa hafta içi gitmenizi öneririm.
   Mutlu günler.

 25. Ahmet Bey merhaba, değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim öncelikle. Haziranda ayında Paris de 17 . Bölgede bulunan 4 Boulevard de Douaumont adresindeki otelde konaklayacağım.1 günümü disneylanda ayıracağım bu adresten ulaşım ile ilgili bilginiz var mıdır? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Oteliniz 13 numaralı metro hattının bulunduğu Porte de Clichy istasyonuna yakın. Tek sorun çevre yolunun yanında olması; umarım gürültülü olmaz. Bunun dışında 13 numaralı hatla merkeze inmeniz çok kolay. Paris'e ne zaman geleceksiniz bilmiyorum ama Temmuz sonu itibariyle Disneyland'a giden RER-A treninde Paris içi istasyonlar bakım nedeniyle kapalı olacak. Bu nedenle Disneyland'a gitmek için size 13 numaralı hatla önce Porte de Clichy istasyonundan Place de Clichy'ye gitmenizi, buradan 2 numaralı hatta geçip Nation yönüne giden metroya binmenizi ve Nation'da inmenizi, sonra da Nation'dan RER-A'ya binip Disneyland'a ulaşmanızı öneririm. Bineceğiniz RER-A treninin Disneyland yönüne gittiğinden emin olun lütfen.
   Mutlu günler.

  • Disneyland'a bilet almayı da çok ayrıntılı anlatmışzınız.Eşim ile biletlerimizi paylaştığınız linkler üzerinden aldık, emekleriniz için çok teşekkür ederiz.

  • İlginiz ve desteğiniz için çok çok teşekkürler. Harika bir Paris tatili geçirmeniz ve Disneyland'da çok eğlenmeniz dileğiyle. Mutlu günler…

  • Merhaba Cem Bey, normalde her ay içinde günlere göre özel tarifeler var. Şu an cepten yazdığım için takvimi kontrol edemiyorum. Yukarıda yazdığım detaylara göre tüm Temmuz ayını içine alan bilet aldıysanız istediğiniz gün gidebilirsiniz. Satın aldığınızda farklı günler için farklı bilet fiyatları geçerliyse seçtiğiniz gün aralığına göre parka giriş yapmanız gerekir.
   Mutlu günler…

  • Ahmet bey, 1-2 ilave yapmak istiyorum, sizde yorumlayıp ek bilgi üretebiliriz. İnternetten çocuk-yetişkin aynı fiyat kampanyasından 1 gün 2 park biletimizi aldık. Girişte print ettiğimiz sayfalardaki klasik barkodu okutarak kapıdan geçtik, hiç sıra yoktu (10:30 gibi). başka bir bilet veya kart vermediler, o sayfalar ile hem disneylanda hemde studio kısmına girebildik. ayrıca fastpass kartlarımızıda bu sayfaları okutarak aldık. burada bir ilavem olacak, 14:45-15:25 arası fastpassimiz var iken, öncesinde başka fastpass alamadık başka aktiviteden. Onun süresi geçmeli dediler, sanırım biletimiz ile fastpassi eşliyorlar, 2. ye izin vermiyor, yani 17:00 e alamıyorsunuz. Bu durumda fastpass gişelerinde kendi biletiniz ile değil daha önceden başkalarının aldığı fastpassleri alırsanız, saatleri çakışmayacak şekilde kendi biletiniz ile de 2. fastpassi alabilirsiniz. Ayrıca fastpass ile giriş yaparken sadece teslim ediyorsunuz, barkot okutma falan yok. Benimki düşünce, denediğim bir uygulama değil, ama sizinde belirttiğiniz gibi fastpass mükemmel bir çözüm, bir aktiviteye girmeden sonrakinin fastpassini aldığınızda, aktivite bitince diğerine sıra beklemeden kısa sürede geçiyorsunuz. Bir ilavemde geçit töreni için 30 dk önceden yerini almalı gidenler, yoksa her yer doluyor yol kenarında.

 26. Merhabalar yazılarınız oldukça faydalı çok teşekkürler. 13-14 Ağustos için Lyon'dan 2 yaş ve 6 yaş kızlarımızla disneylanda gitme kararı aldık, otel seçimini disneyland biletiyle birlikte mi almalı yoksa biletleri alıp oteli ayrıca mı bulmalıyız hangisi daha hesaplı olabilir yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Neslihan Hanım, öncelikle çok teşekkür ederim.
   Eğer Disneyland otellerinde kalacaksanız belki onların promosyonları ile Otel+Bilet bakabilirsiniz ama benim hangi otellerin daha ekonomik olduğunu ve promosyon avantajlarını tek tek incelemem mümkün değil takdir edersiniz. Önce oteli ayrı, bileti ayrı alınca kaça geleceğini hesaplamak, sonra da promosyon sunan otel seçeneklerinin toplam kaça mal olduğunu ayrı ayrı hesaplamaktan başka çare yok.
   Kişisel olarak ben bu tür detaylarla uğraşmayı hiç sevmediğimden giriş biletimi ayrı almayı, otel rezervasyonumu ayrı yapmayı ve tamamen özgür olmayı tercih ederdim sanıyorum.
   Şimdiden iyi tatiller ve iyi eğlenceler.

 27. Merhaba,

  Resmi sitesinde boy sınırları yazmakta. Ancak yaş için bir sınır olmamakla beraber sınıflandırma yapılmış. Acaba yaş için de boy gibi keskin ve katı sınırlamalar var mı?

 28. Merhaba, Ahmet Bey ben de gidecek olanlara nacizane birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. 29 Haziran tarihinde oğlum ve eşimle 2 park için 1 günlük bilet alarak Disneyland'e gittim. 2 parkı aynı gün gezecek olanlara asla yetmeyeceğini söylememe gerek yok sanırım. Ama bizim gibi süresi kısıtlı olan ve iki parkı da görmek isteyenlere Walt Disney Studios'un saat 19.00'da kapandığını diğer parkın 23.00'a kadar açık olduğunu belirtmek isterim. (Dönemsel olarak değişebilir) Girişte biletlerinizi turnikelere okutuyorsunuz, herhangi bir pasaport vb konrtolü yok. Biz açılış saatinde gittiğimiz için (10.00) sıra beklemedik. Girişte parkın haritasının da olduğu bilgilendirme broşürünü mutlaka edinin. Ahmet Bey FP'yi (Fast Pass) oldukça detaylı anlatmış, mutlaka yararlanın. Ancak FP için ayrılan kontenjan sınırlı ve çoğunda biz alana kadar bitmişti. 3-4 yerde ancak yararlanabildik. Erken davranmakta fayda var. SR (Single Ride) çok işimize yaradı. Broşürde hangilerinde olduğu yazıyor. Çocuğumla ya da eşimle yan yana oturmasam da olur diyenler için. Daha az sıra bekleyerek tek binebiliyorsunuz. Yukarıda fotoğrafı olan paraşütlerde vardı. Paraşütler 3 kişilik. Normal sıradan girenler 2'şer kişi oturdular. Biz SR sırasından gelenler onların yanına 3. kişi olarak oturduk. Yemek için biz parkın içindeki videopolis fastfood restorantlarını tercih ettik.İçeride canlı müzik vardı. Masalar hem yemeğinizi yiyip hem de müzisyenleri görebileceğiniz şekilde ayarlanmıştı. 23.00'teki ışık şovunu bence kaçırmayın. Tam bir görsel şölen. Ancak herkes bu şovu beklediği için metroda inanılmaz bir sıra oluyor, yani şov bitince değil de bitmeye yakın ayrılmanızı tavsiye ederim.

 29. Ahmet Bey öncelikle merhabalar.Şu anda Paristeyiz 🙂 Fakat yazinizda da belirttiginiz uzere Disneyland'a gitmek icin RER A calismiyor.Otelimiz Blanche'ta acaba Disneyland'a nasil gidebiliriz? Cevap icin simdiden cok tesekkur ederim.Hakkiniz odenmez.

  • Merhabalar, hoş geldiniz.
   Blanche'tan 2 nolu metroya binip Nation'da indikten sonra RER-A'ya ulaşacaksınız. RER-A Nation'dan itibaren çalışıyor. Buradan kalkan ve Disneyland yönüne giden trene binip son istasyonda inmeniz yeterli.
   İyi eğlenceler

 30. Ahmet bey size ne kadar teşekkür etsek az ilginiz icin çok teşekkür ediyorum.Sevgiyle kalın.Bu arada hosbulduk :).

 31. Ben de bir soru sormak istiyorum 🙂 Biz bu Disneyland bileti aldigimiz zaman icerde ki roller coaster'a binmek icin extra ne kadar odeyecegim? Yas siniri var mi?

  • Disneyland bileti alıp parka giriş yaptıktan sonra istediğiniz atraksiyondan istediğiniz kadar ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.

   Yaş sınırı sadece çok küçük çocuklar için var, onlar da boylarına göre, eğer belirli bir boydan küçükseler -güvenlik nedeniyle- o atraksiyona kabul edilmeyebiliyorlar.

 32. Mutlaka büyük küçük demeden gidilmesi gereken bir yer. Bir gün kesinlikle yetmeyecektir. Özellikle kapanış gösterisi muhteşem. Beklerken bir an gitsek mi dedik. Ancak başlar başlamaz kendimizden geçtik. RER A da gerçekten RER B ye göre daha nezih görünüyor. Paris merkezden gelip gitmek çok sıkıntı olmuyor. Hatta dönüşte Eyfel'e gidip bir de gece görmüş olduk. Ancak yaz aylarında (Ağustos) gerçekten sıralar çok uzun. 80-85 Dk gördük. Hatta her oyuncağa yetişmiyor. O nedenle gitmeden önce iyi bir plan yapmak ve FP den çok iyi faydalanmak gerekiyor. Benim gibi atlı karıncadan korkan biri bile bir daha bir daha dediyse…

 33. Merhaba Ahmet Bey,
  Öncelikle blogunuz müthiş olmuş. Gerçekten çok bilgilendirici ve güncellemeyi ihmal etmemeniz de çok güven verici.
  Ben ve arkadaşım 17 kasımda yani yarın pariste olucaz. 3 günlük bi gezi düşündük ve bu yüzden uçaktan iner inmez disneylanda gitmeyi düşünüyoruz. Uçağımız orly’e inecek. Ve sırt çantalarımızla gidip havalimanı-otel-disneyland mesafesini kısaltmayı düşündük. Girişte emanet dolapları oluyor mu bi bilginiz var mı?
  Bide (en önemlisi=D ) orly havalimanından disneylanda en kısa nasıl gidebiliriz? Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Bir süre önce internetten araştırdığımda Disneyland girişinde bagaj emanet bürosu olduğunu görmüştüm ama bugün teyit etmek için baktığımda o bilgiyi bulamadım. Bence mutlaka bagajınızı ücreti karşılığında emanet ofisine bırakabiliyor olmalısınız.
   Orly'den Disneyland'a gitmenin en kısa yolu direkt shuttle servisinden yararlanmaktır. Bkz: https://magicalshuttle.fr/navette/orly/
   İyi tatiller, iyi eğlenceler.

 34. Çok Teşekkürler ahmet kardeşim…..
  Ulaşım için pass card gibi uygulamalar (3 gün lük
  Haftalık gibi ulaşım kartları) halkında bilgi verebilir misiniZ…? Roma da pass card 10 Euro idi ve sınırsız her toplu ulaşım aracından faydalanabiliyorsunuz…
  Paris te nasıl?

 35. Merhaba,yazinizi cok begendim..Eger kendi aracimizla disneyland a gidersek otopark mevcutmudur ve otopark ucreti nedir?Bilgilendirirseniz sevinirim..Selamlar..

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Serdar Bey,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Evet Disneyland’da otopark mevcut.
   Bu yorumu yazdığım tarih itibariyle günlük otopark ücreti 25€’dur.
   Mutlu günler.

 36. Yazıyı okuyunca gitmiş kadar oldum diyebilirim 🙂

  Size sormak istediğim soru şu; gidebileceğiniz en güzel aylar/tarihler hangileridir. Mesela Temmuz, Ağustos çok sıcak ve kalabalık olur gibi geliyor. Diğer taraftan da bazı alanların kışın kapalı olabileceğini bir yerlerden okumuştum.
  Sizin şahsi düşünceniz nedir bu konuda benim aklımda Ekim gibi bir düşünce var?

  Teşekkürler

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhabalar,
   “Paris’e Ne Zaman Gidilir?” Bkz: https://www.pariste.net/parise-ne-zaman-gidilir-parise-gitmek-icin-en-uygun-zaman/ yazımda da belirtmeye çalıştığım gibi Paris’te “mevsimler tablosu” ilkbahar-yaz-sonbahar-kış şeklinde ilerlemiyor 🙂 Bir yılın Temmuz ayında şortla dolaşırken başka bir yılın Temmuz ayında kaz tüyü kaban giymeniz gerekebiliyor 🙂 O yüzden “şu ay Paris’te hava şöyle olur” diye tahminde bulunmam inanın çok güç. Yukarıdaki linkteki yazıda 2012’den beri Paris’te ay ay havanın nasıl olduğunu da anlattım, dilerseniz o yazıyı okuyarak siz kendiniz bir tahmin yürütmeye çalışın derim. Umarım işe yarar…
   Selamlar sevgiler.

 37. Ahmet bey merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ufak bir sorum olacak. Biz ailecek hafta sonu gidiyoruz ve 21 Nisan günü Paris’ten disneyland’a geçeceğiz. Aynı gün easter. Transferde sorun yaşar mıyız? Metro ile gitmeyi planlamaktayız.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Selin Hanım,
   Paskalya tatili nedeniyle sadece Pazar günü sefer saatleri geçerli olur, onun haricinde bir sorun olmaz. Bir de metro değil RER-A ile gitmeniz gerekecek.
   Şimdiden iyi eğlenceler.

 38. Merhaba,
  Disneyland’a gidiş için herhangi bir PER-A hattından aldığımız bilet sadece gidişi mi kapsıyor, gidiş ve dönüşü mü? Dönüşte de tekrar bilet almak gerekiyor mu?
  Teşekkürler.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba,
   Disneyland’a ya da herhangi başka bir yere RER ile gitmek için bilet almak istediğinizde, dilerseniz tek yön, dilerseniz gidiş-dönüş bileti alma seçeneği mevcut. Gidiş-dönüş biletinde herhangi bir indirim yok ama zamandan kazanmak için alınabilir.

 39. Merhaba,

  Ağustos ayı başında Paris’teydik ve dört buçuk yaşındaki oğlumuz için bir günümüzü Disneyland’a ayırdık. Yazılarınızın çok faydasını gördük:) Teşekkürler…

 40. Merhabalar, keşke blogunuzu daha önce keşfedebilmiş olsaydım 🙁 ona rağmen çok çok faydalandım yakın zamanda da ilgileri güncelleşmişsiniz emeklerinize sağlık. Kitabınızı edinemeden oraya gelmiş olacağız ailece bu pazartesi İnşallah… Ancak kitabı yarın fırsatım olursa alıp uçakta incelemeyi planlıyorum :))Bir de bilginiz olmayabilir ancak yine de şansımı denemek istedim..Dinseyland içerisinde çocuk için bebek arabaları var mı? Ücretli ise ücret bilgileri var mı? Scooter kullanımı nasıl olur iyi kullanan 5 yaş bir birey için 🙂
  Sağlıkla kalın

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba,
   Öncelikle güzel mesajınız için teşekkür ederim.
   Doğrusunu isterseniz sorunuzun yanıtını bilmiyordum ama araştırınca öğrendim ki park girişinde bebek arabası ücretli olarak kiralanabiliyor.
   Scooter’a ise izin verileceğini sanmıyorum.
   Keyifli tatiller dilerim.

 41. Merhabalar 11 Ağustos Cuma günü yani bu cuma günü Disneyland’a gideceğiz. Fakat Disneyland’ın sayfasında RER-A’nın çalışmadığı yazıyor. Le marais bölgesinden nasıl gidebiliriz? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhabalar… Evet maalesef o tarihte RER-A’da çalışma varmış. Sizin için araştırdım: Sonuçta RER-A’nın Nation-Val de Fontenay arası çalışmıyor. Demek ki RER-A’ya binmek için Val de Fontenay’ye ulaşmanız gerek. Marais’den M1 metrosuna binip Nation’da inmeniz, burada yönlendirmeleri takip ederek Val de Fontenay’ye giden geçici otobüslere binmeniz gerekecek. Otobüsün üzerinde-büyük olasılıkla- RER-A ibaresi yazacaktır. Otobüs servisi RER-A’nın çalışma saatleri süresince vardır.

   Val de Fontenay’ye Saint Lazare’dan RER-E’yle de gitmek mümkün ama onun kapanış saati erken olduğu için işinize yaramayacaktır. O nedenle M1+Otobüs+RERA en iyi çözüm gibi görünüyor.

   Dönüşte gece Val de Fontenay’ye gelince kazara otobüs bulamazsanız taksi bulmanız güçtür ama Uber bulmak daha kolay olacaktır sanıyorum. Nation’a kadar ulaşsanız gerisini M1 ile halledersiniz.

   Tatsız bir durum olmuş ama umarım sorunsuz gidip dönersiniz.

   Şimdiden iyi tatiller ve iyi eğlenceler.

   • Ahmet Bey ilginiz ve detaylı anlatımınız için çok çok teşekkür ederim. 6 yıl öncede benzer bir sorunu yaşamıştık ve yine bize sayfanızdan cevap vermiştiniz. İyi ki varsınız.

Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.