(Son Güncelleme: 01.03.2020) Bu yazıda sizlerle Paris’teki en büyük ve dolayısıyla en karmaşık aktarma noktası olan Châtelet – Les Halles İstasyonu’nu çözüp anlamaya çalışacağız… Châtelet – Les Halles İstasyonu Paris’te pek çok metro ve RER hattının kesişim noktasında olduğu için toplu ulaşımda herkesin yolunun bir şekilde düştüğü çok önemli bir bağlantı noktası. O nedenle bu istasyonu iyi öğrenmek hayatımızı kolaylaştırmak için büyük önem taşıyor.

Châtelet – Les Halles RER‘in A, B ve D hatları ile Paris Metrosu‘nun 1, 4, 7, 11 ve 14 numaralı hatlarının kesiştiği önemli bir kavşak noktası. Özellikle Charles de Gaulle Havaalanı ya da Orly Havaalanı‘ndan şehre inecekseniz, sonrasında doğuda Disneyland‘a ya da batıda Champs-Elysées, Opéra ya da La Défense tarafına gidecekseniz, bu istasyondan aktarma yapmanız gerekiyor. Metronun 4, 7, 11 ve 14 numaralı hatlarıyla da Paris’in pek çok yerine ulaşmanız mümkün olabiliyor. Bunun için Paris Metrosu, RER ve Biletler ve Ulaşım Kartları yazılarını okuyup konuyu daha iyi anlamanızı öneririm.

blank
Châtelet – Les Halles İstasyonu
Yıllardır Süren Tadilat Çalışması Devam Ediyor

Châtelet – Les Halles, Paris’te günlük hayatın en yoğun olarak aktığı bölgelerden biri olan Châtelet‘de bulunuyor ve aslında birbirine çok yakın olan Châtelet (şatle) ve Les Halles (le âl) istasyonlarının birleşiminden oluşuyor. Tam üzerinde Paris’in en önemli alışveriş ve yaşam merkezi olan Forum des Halles bulunuyor, o nedenle her zaman kalabalık, her zaman yoğun. Hele ki, fotoğraflardan da anlayacağınız üzere, çok uzun zamandır büyük bir yenilenme çalışması içinde olduğu için sürekli olarak inşaat halinde olduğu için göze pek sevimli görünmüyor.

Paris’e yaşamaya başladığım günden beri bu istasyonda yenileme çalışması yapılıyor. 1970’lerde açıldığı günden beri -sanıyorum- hiç yenileme yapılmadığı için oldukça kötü bir görüntüye sahipti ama şimdi tüm dekorasyonu ve tesisatı yenileniyor. Bu bir yandan çok iyi bir haber, bir yandan da bu istasyonda aktarma yaparken kendinizi dehlizlerde dolaşıyormuş gibi hissedebiliyorsunuz Olsun, önemli olan yenilenmek, tazelenmek. Mecburen bu inşaat pisliğini bir süre daha çekmemiz gerekiyor; çünkü sonucun çok iyi olabileceği görünüyor. Sanırım bir yıl içinde bu yazıdaki bütün resimleri güncellemem gerekecek, o zaman her şey çok daha güzel olacak…

blank
Châtelet – Les Halles İstasyonu
Danışma – Information

Eğer Charles de Gaulle Havaalanı‘ndan şehre RER-B ile iniyorsanız ve buradan RER-A’ya aktarma yapmanız gerekiyorsa işiniz kolay. Châtelet – Les Halles istasyonunda indikten sonra Disneyland tarafına gidecekseniz indiğiniz peronun diğer tarafına geçip o taraftan gelen RER-A’ya biniyorsunuz. Opéra (Auber), Champs-Elysées (Etoile) ya da La Défense tarafına gitmeniz gerekiyorsa RER-A’nın batı tarafına giden trenlere binmek için merdivenlerden yukarı çıkıp, herhangi bir turnikeden geçmeden, yönlendirme tabelalarını takip ederek diğer uçtaki perona inmeniz gerekiyor. Merdivenlerin başında hangi RER’in hangi yönüne inen merdivenler olduğu yazıyor. İndiğiniz perondan yine RER-A ve RER-B geçiyor o yüzden aşağı indiğinizde de doğru trene binmek için peronun hangi tarafına gitmeniz gerektiğine dikkat etmelisiniz. 

Orly Havaalanı‘ndan OrlyBus ile Denfert-Rochereau‘ya, OrlyVal ile Antony’ye giderek RER-B’ye bağlandıysanız ve buradan sonra aktarma yapacağınız yer Châtelet – Les Halles ise o zaman da yine bu istasyonda iniyor, Opéra (Auber), Champs-Elysées (Etoile) ya da La Défense tarafına gitmeniz gerekiyorsa indiğiniz peronun karşı tarafına geçip batı yönüne giden RER-A trenlerine kolayca binebiliyorsunuz. Disneyland tarafına, yani doğuya giden RER-A trenlerine binmeniz gerekiyorsa bu kez yine merdivenlerden çıkıp, yönlendirme tabelalarını takip edip, diğer uçtaki perona (turnikelerden hiç geçmeden) ulaşabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde, indiğiniz perondan hem RER-A’ya hem RER-B’ye geçildiği için doğru trene binmek için peronun hangi tarafına gitmeniz gerektiğine dikkat etmelisiniz. Merak etmeyin, yönlendirme tabelalarını takip ettiğiniz sürece sorun olmuyor.

blank
Châtelet – Les Halles İstasyonu
Sanat Her Yerde

RER-D ile çok işiniz olacağını sanmıyorum ama RER-D’ye aktarma yapmanız gerekirse, her halükârda merdivenlerden yukarı çıkıp RER-D peronunu bulup aşağı inmeniz, gideceğiniz yöne göre sağdaki ya da soldaki perondan trene binmeniz gerekecek ama Châtelet – Les Halles’e RER ile gelip Paris Metrosu‘nun 1, 4, 7, 11 ya da 14 nolu hatlarına aktarma yapmanız gerekiyorsa durum biraz karışık 🙂

Her halükârda RER‘den inip merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz. 4 numaralı metroya binecekseniz dikkat etmeniz gereken bir şey var: Sadece 4 numaralı hattın hem Châtelet hem de Les Hâlles istasyonu bulunuyor. Düşünün, burası öyle büyük bir yer ki aynı yerin iki ucunda iki istasyon var… Siz buradan 4 numaralı hattın Les Halles istasyonuna çok daha çabuk ulaşabiliyorsunuz ama kazara Châtelet istasyonuna gitmeye çalışırsanız nereden baksanız sekiz-on dakika yürüme yolunuz var.

blank
Châtelet – Les Halles İstasyonu
Panoları Okuyalım, Yönümüzü Bulalım 🙂

14 numaralı hatta da ulaşmak nispeten kolay… Rue de Rivoli – Place du Châtelet çıkışını gösteren turnikelerden -görece- kolay bir şekilde 14 numaralı hatta ulaşıyorsunuz… Ama 1, 7 ve 11 numaralı metro hatlarına aktarma yapacaksanız, yine aynı turnikelerden çıkıp ama bu kez uzuuuuun bir yürüyüş yaparak bu hatlara ulaşabileceğinizi baştan göze almalısınız. Gerçi yol üstünde uzunca bir yürüyen yol var.

Yerin altından yürüyorsunuz, yürüyorsunuz, yürüyorsunuz, yönlendirme tabelalarını takip ederek sağa dönüyorsunuz, sola dönüyorsunuz, merdiven inip merdiven çıkıyorsunuz ve karmaşık labirentlerin içinde dolaşarak sonunda ulaşmak istediğiniz istasyona ulaşıyorsunuz. Châtelet – Les Halles İstasyonu’nun Les Halles tarafından, 1, 7 ve 11 numaralı metroların olduğu Châtelet İstasyonu’na yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Bu kadar karışık göründüğüne (ve hatta karışık olduğuna) bakmayın. Tabelaları takip ettiğiniz sürece sorun yok. Normalde blog’ta yol tarifi vererek hayatınızı kolaylaştırmaya çalışıyorum ama burada bir tarif vermem gerçekten çok güç; hele ki inşaat çalışmaları nedeniyle bazı kapılar geçici olarak geçişlere kapanabiliyor şu sıralar, bunu takip etmem de zor; ben bile yeri geldiğinde kaybolabiliyorum burada 🙂 En iyisi mi yönlendirme tabelalarına güvenmek… Nereden nereye nasıl aktarma yapacağınızı görmek için de metro haritasını okumayı iyi öğrenmeniz gerekiyor…

blank
Châtelet – Les Halles İstasyonu
1, 7 ve 11 Numaralı Metrolara Aktarma Koridoru (Yenileniyor)

Châtelet – Les Halles’e geldiğinizde yerin 5 kat altındasınız, merdivenlerden yukarı çıktığınızda da aktarmaların yapıldığı -4 katına ulaşmış oluyorsunuz. Buradan sonra yukarınızda üç kat boyunca Forum des Halles bulunuyor. İstasyonun Châtelet tarafına yürürseniz de Châtelet Mahallesi’nin altındaki koridorlarda yürüyor oluyorsunuz. Metro söz konusu olduğunda zaten durak adı sadece Châtelet olarak geçiyor, Les Halles ibaresi ise RER-A, RER-B, RER-D ve Metro 4’te karşımıza çıkıyor. Özetle burası bizim için hem Châtelet istasyonu, hem Les Halles hem de Châtelet Les Halles… Ah şu Fransızlar 🙂 

Châtelet – Les Halles istasyonundan yukarı çıktığınızda Forum des Halles sizi bekliyor. Doğu tarafınızda Centre Pompidou ve ötesinde Marais Bölgesi bulunuyor. Kuzey tarafı Etienne Marcelle ve daha da yukarısı Grands Boulevards diyebiliriz. Batı ve güney batıya doğru Louvre Müzesi var, güneyde de Châtelet ve Seine Nehri olduğunu düşünebiliriz. Zaten en güzeli, bu bölgeyi anlamak için Google Maps’ten çevreye iyice bakıp neyin nerede olduğunu anlamak. Bölgeyi daha iyi tanıtmak adına Châtelet ve çevresi hakkındaki yazıyı da okumanızı öneririm.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Adres: Forum des Halles, 75001 Paris

İlgili Yazılar:
Paris Metrosu
RER
Biletler ve Ulaşım Kartları
Charles de Gaulle Havaalanı
Orly Havaalanı
Forum des Halles

blank
Author

10 Comments

 1. blank

  Merhaba, aydınlatıcı yazılarınız için teşekkürler. Charles de Gaulle Havaalanı'na saat 22:00 de iniyoruz. La Defence'e geçmek için hangi yolu önerirsiniz. Metroyu kaçırma ihtimalimiz olabilir. Fikrinizi almak istedim. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

  • blank

   Merhabalar, ilginiz için ben teşekkür ederim.
   Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi CDG'den RER-B ile gelip Chatelet-Les Halles istasyonunda ineceksiniz ve buradan RER-A'ya aktarma yaparak La Défense'a geçeceksiniz. Toplu taşıma kullanmayı düşünüyorsanız en pratik yol budur. Sizin iniş saatiniz itibariyle ulaşımda bir sorun olmayacaktır. İyi yolculuklar.

  • blank

   Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Rötar ya da pasaport kuyruğu gibi ihtimaller nedeniyle endişeliyim. metro 23'den sonra çalışmıyor galiba. Paris gezimiz için sitenizden ve instagram hesabınızdan bolca faydalandım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  • blank

   Son tren 23:50'de diyebiliriz. Ben yetişebileceğinizi sanıyorum, olmazsa RoissyBus'ü kullanabilirsiniz, daha da geç kalırsanız gece otobüsleri işinizi görecektir.

 2. blank

  Merhaba Ahmet Bey

  Euro 2016 icin Paris te konaklayacagim. Mac izlemek icin ise Lense gidecegim. Arastirdigim kadariyla Paris-Lens otobus fiyatlari diger ulasim seceneklerine gore daha ucuz. Otobus biketi almak icin onereceginiz websitesi ismi nedir?

  Arif.

  • blank

   Merhaba Arif Bey
   Fransa'da hiç otobüsle seyahat etmedim ama flixbus fr adresinden uygun bilet bulabileceğinizi düşünüyorum. Mutlu Günler

 3. blank

  merhaba öncelikle emekleriniz için ne kadar teşekkür etsek az, muazzam bir çalışma olmuş , aradığımız her detay var. biz turla bu yaz parise geleceğiz ve rehbersiz gezme hedefimiz var. bu sebeple sitenizi didik didik inceliyorum günlerdir. en fazla zamanımı ulaşım konusu aldı. okudukça kafam karıştı sanırım. eğer sorularıma cevap verebilirseniz çok mutlu olacağım. şimdiden teşşekkürler.
  kalacağımız otel Charles de Gaulle Havalimanına yakın biryerde "campanile paris est bobigny" adında bir otel. haliyle esas meselem şu şehir merkezine kolayca ulaşıp tekrar gün sonunda otele kolayca dönebilmek. şehrin dışında olduğumuz için RER ile ulaşımı sağlayacağımı anladım sanırım RER B var otel civarında (emin değilim), burdan aktarma yaparak nasıl (yine başka bir RER e mi yoksa metroya mı? ) şehir merkezine ulaşabilirim? şehir merkezinden kastım herhangi bir noktası louvre müzesi olabilir yada eiffel kulesi. ve esas soru aldığım biletle bu aktarmaların hepsini yapabilecekmiyim? "tike " aldığımı düşünürsek.

  • blank

   Merhabalar, öncelikle çok teşekkür ederim.
   Eğer oteliniz 304, Avenue Paul Vaillant Couturier, 93000 Bobigny adresindeki Campanile ise açıkçası otelinizin yeri hayallerinizdeki Paris'in biraz dışında. Merak etmeyin, mesafe olarak sorun yok, şehrin dışında sayılmazsınız ama o bölgeyi çok sevmediğimi söylemeliyim. Güvenlik açısından bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ama estetik açıdan "waow" bir Paris değil biraz. Yine de otele yatmadan yatmaya gidecekseniz hiç sorun olmayacaktır. Hesaplı bir turla geliyorsanız o zaman fiyat kalite dengesi açısından sorun yok demektir.
   Otelinizin hemen yakınında 5 numaralı metronun son/ilk istasyonu Bobigny – Pablo Picasso var. Bu hattı kullanarak Jaures, République, Bastille, Gare d'Austerlitz gibi pek çok istasyondan turistik noktalara ulaşabileceğiniz aktarmaları rahatlıkla yapabilirsiniz. Bence RER'i kullanmanıza pek gerek yok. Metro içinde -yani dışına çıkmadan- 1,5 saat boyunca istediğiniz yere aktarma yapma şansınız da var, yani ulaşım sorun olmayacaktır. Bilet olarak 10'lu carnet işinizi görecekmiş gibi sanki, çünkü havaalanına ulaşımı tur şirketi sağlayacak diye düşünüyorum. Uzak yerlere gidecekseniz ve günleriniz uyuyorsa Navigo da pratik bir karttır, o yazıyı da inceledikten sonra tabii hesabı kitabı sizin yapmanız gerekiyor, yani tercih sizin 🙂
   İyi tatiller dilerim.

 4. blank
  Dilek Tarhan Reply

  Merhabalar Ahmet Bey,
  Paris seyahati öncesinde sitenizden ve videolarınızdan çok faydalandım. Ellerinize ve emeğinize sağlık. Bir iş seyahati için Pariste kısa süreliğine bulunacağım. Bavulumu Châtelet – Les Halles istasyonunda bir süreliğine emanete verebilirsem gezmek için daha çok zamanım olabilecek. Yoksa havaalanına gitmeden önce tekrar otele dönüp eşyalarımı almam gerekecek. İstasyonda böyle bir hizmet olup olmadığı ile ilgili bilginiz var mı acaba?

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Merhaba Dilek Hanım,
   Öncelikle çok teşekkür ederim.
   Les Halles’de bagaj emaneti yok sanırım. Sizin için internetten araştırdım ve internet üzerinden rezervasyon yaparak, sisteme üye olan o civardaki dükkanlara bagajınızı bırakabildiğinizi öğrendim ama birçok site var bunu yapan. Ben hiçbirini denemediğim için herhangi birini öneremeyeceğim. Google’a “chatelet les halles luggage storage” yazınca birkaç seçenek çıkıyor.
   Benim size tavsiyem valizinizi otelinize ya da Gare du Nord’daki emanet bürosuna bırakmanızdır. Sonrasında Gare dun Nord’dan havaalanına kolayca ulaşabilirsiniz. Bkz: http://www.pariste.net/paris-tren-garlari-2-gare-du-nord-paris-nord-kuzey-gari/
   Mutlu günler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.