(Son Güncelleme: 12.07.2024) Önemli Not 2: 20 Temmuz – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında Paris’te olacak kişilerin, Biletler ve Ulaşım Kartları yazısının sonundaki “Olimpiyat Döneminde Paris’te Toplu Ulaşım Biletleri” notunu okuması gerekiyor, çünkü o dönemde normal biletler ve ulaşım kartları geçerli değil, bambaşka bir tarife özel kart sistemi uygulanacak.

OrlyVal, Orly Havalimanı‘ndaki terminaller arasında ücretsiz yolcu taşıyan bir raylı sistem olduğu kadar, sizi en yakın toplu taşıma olan RER-B‘nin Antony istasyonuna ulaştıracak ücretli bir shuttle servisinin adı. Charles de Gaulle Havalimanı terminalleri arasında ücretsiz çalışan CDGVAL‘den bu özelliğiyle ayrılıyor. OrlyVal şehir merkezine inmek için bir seçenekken, eğer uçağınız Orly 1-2-3 terminalinden birine iniyorsa ve siz Navigo kartı alıp OrlyBus‘e binmek istiyorsanız o zaman da Orly 1-2-3’ten Orly 4’e ulaşmak için de OrlyVal işinize yarayacak bir ulaşım aracı olacak. Gerçi Orly 3 Terminali’nden Orly 4’e yürümek de mümkün ama tamamen tercih meselesi. Bildiğim kadarıyla Pegasus şu sıralar Orly4’e indiği için sizin açınızdan Navigo kartı almak için bir sorun olmayacaktır.

“Peki Orly Havalimanı‘ndan şehir merkezine inerken en uygun seçenek hangisi?” diye soracak olursanız, diğer seçenekleri görmek adına önce bu linkteki yazıyı okumanız gerekiyor; çünkü herkesin ihtiyacı, beklentisi, talebi ve öncelikleri farklı farklı olduğu için Paris Belediyesi de yolculara farklı farklı seçenekler sunmuş. Ama laf aramızda, 24.062024 tarihinde açılan M14 metro hattı uzatmasıyla, artık Orly ile Paris arasındaki en pratik yöntem artık M14 metrosu gibi görünüyor. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi Orly Havalimanı yazımda bulabilirsiniz.

OrlyVal Orly Val Pariste.Net

OrlyVal’e 11,30€ vererek çok kısa sürede RER-B‘ye kavuşmuş olacaksınız. (Güncel fiyatları yazının sonundaki resmi web sitesinde bulabilirsiniz). Bundan sonrası da şehir merkezine inmek demek zaten. Ama orada da şöyle bir hesap kitap yapmak gerekiyor. Sonuçta Antony, Paris haritasında 3. zone’da yer alıyor, OrlyBus‘ün götürdüğü Denfert-Rochereau ise 1. zone’da; tabii bu noktalardan Paris’in neresine gideceğinize göre bilet fiyatı değişebiliyor. Bunların hepsi için ayrı bir hesaplama yapmanız gerek. Örneğin Orly Havalimanı‘ndan OrlyVal bileti + RER-B bileti alıp merkeze inmek isterseniz toplamda 14,50€ ödüyorsunuz. Eğer La Défense tarafına gidecekseniz, o zaman alacağınız biletin fiyatı 16,30€ oluyor… Bilet türleri ve zone bilgisi hakkında detayları öğrenmek isterseniz Biletler ve Ulaşım Kartları yazımı okuyabilirsiniz. O nedenle gişeden doğrudan gideceğiniz son noktaya göre bilet almanız, bu yolculuğunuzun kaça mal olacağını öğrenmeniz önemli.

Kötü haber; Antony – Orly Havalimanı arasında bu ulaşım aracını kullanmak istiyorsanız, çok pahalı bir kart olan 1-5 zone Paris Visite kartı hariç, yerel ya da turistik hiçbir ulaşım kartı (Navigo vb) OrlyVal’de geçmiyor, her halükarda OrlyVal bileti alıp Antony’ye o şekilde gitmek zorundasınız, kartınızın kapsama alanına göre buradan sonrasına ek ücret ödemeden devam edebilirsiniz.

Peki Orly4’de değil de Orly1-2-3’e inecekseniz OrlyVal’i nasıl bulacaksınız? Pasaporttan çıkıp valizinizi alıp gümrük sahasını geçtikten sonra karşılama salonunda yol sizi sola götürecek ve böylece Paris’e adım atmış olacaksınız. OrlyVal’e ulaşmak için bir üst kata çıkıp okları takip etmeniz gerekiyor. Yolunuzu bulmak için yukarıdaki videoyu ya da bu linki tıklayarak tüm detayları izleyebilirsiniz 😉

Dilerseniz otomatlardan, dilerseniz gişeden biletinizi alıp hemen sağdaki kapıdan sizi OrlyVal’e götürecek koridora girebilirsiniz. Dümdüz ilerlediğinizde de yolun sonunda OrlyVal sizi bekliyor olacak. Soldan giderseniz Antony yönüne, sağdan giderseniz Orly 4 terminali yönüne gidersiniz. Binişte bir turnike olmaması sizi şaşırtmasın…

OrlyVal, otomatik kumandalı sürücüsüz bir raylı taşıma sistemi. Yurt dışına sık seyahat edenler eminim bunun benzerlerine binmişlerdir. Ben New York’takini unutamıyorum örneğin; tıpkı oradaki gibi bilet almadan trene binip sizi toplu taşımaya ulaştıracak istasyona kadar ulaşmanız mümkün ama yanlışlıkla buraya kadar biletsiz geldiğiniz için sondaki turnikelerden geçemiyorsunuz 🙂 O yüzden dikkatli olun, biletinizi yolculuğun en başında alıp mutlaka öyle binin.

Aslında OrlyVal ilk olarak Orly 4’ten kalkar ve önce Orly 1-2-3’e uğrar; oradan da RER-B‘nin Antony istasyonuna ulaşır. Dolayısıyla amacınız sadece diğer terminale gitmekse bilet almanıza gerek yok, çünkü yolculuğun bu kısmı ücretsiz; Antony’ye ulaşmak içinse hangi terminalden bindiğiniz fark etmeksizin aynı ücreti ödemek sorundasınız.

Bir aksilik olmadığı takdirde bu yolculuk 10 dk civarı sürüyor. Antony’de indiğinizde elinizdeki biletle turnikeden geçip RER istasyonunun sizi şehre götürecek olan peronuna ulaşıyorsunuz ama biletiniz buraya kadar geçerliyse dışarı çıkmalısınız yoksa elinizdeki biletle teorik olarak RER ile istediğiniz yere gidebilecek olsanız bile ulaştığınız noktadaki turnikelerden çıkmanız mümkün olmayacak. Tabii turist olarak ne yapacağınızı şaşırmış bir şekilde vardığınız noktada turnikeden çıkan birinin arkasından yanlışlıkla çıkmanız mümkün ama hiç tavsiye etmem, cezası ağır olabilir. Yolculuğun en başından son varış noktanıza göre bilet almanız bu yüzden önemli.

OrlyVal Orly Val Pariste.Net

Dönüş için de tam tersi bir uygulama söz konusu haliyle. Önce Antony’ye ilgili biletle ulaşıp, sonra buradan Orly Havalimanı‘na gitmek için turnikelerden geçiyorsunuz. Eğer biletinizi şehir merkezinden gelmeden almazsanız burada ayrıca bilet almak için uzun bir kuyrukla karşılaşma ihtimaliniz var.

Dediğim gibi OrlyVal zaman problemi olanlar için, daha doğrusu mümkün olduğunca sabit bir zaman diliminde Orly Havalimanı‘na gitmek isteyenler için pratik bir çözüm; yoksa imkanınız varsa elbetteki taksiyle ya da uberle rahat rahat havalimanı transferi yapmanız daha keyifli olacaktır. Hatta 3 kişiyseniz Paris içi sabit fiyat uygulaması nedeniyle taksi neredeyse aynı fiyata bile gelebilir.

Ben burada olabildiğince seçenekler hakkında bilgi vermeye, detaylar hakkında deneyimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum ve dediğim gibi Paris’te ulaşım ve havalimanı transferi konusu gerçekten kişiden kişiye, kalacağınız yere, gün sayısına, bütçenize, beklentilerinize ve tatil konseptinize göre değişebilir; bu seçenekler arasında size en uygun olanını seçmek elbette ki sizin kararınıza kalmış.

Siz hele Paris’e bir atlayıp gelin, inanın havalimanına indikten sonra yaptığınız onca hesabı kitabı bir kenara bırakıp “kırk yılın başı bir Paris’e gelmişim, şöyle bir tadını çıkarayım” moduna geçeceğinizden eminim; ben ne zaman yurt dışında bir tatil planlasam öncesinde ince ince hesap yapıyorum, hesaplarım gideceğim yerin havalimanına ulaştıktan sonra rafa kalkıyor; her seferinde kendimi anın tadını çıkarmaya çalışırken buluyorum 🙂

Siz yeter ki gezmeye niyetlenin;

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web Adresi: orlyval.com

Author

13 Comments

 1. Merhaba siteniz çok başarılı. Ulaşımla ilgili sorum olacak inşallah cevap verirsiniz. Bu pazar kısmetse pariste olacağız pazar günü tur şirketiyle gezeceğiz fakat pzt ve salı tam gün kendimiz gezeceğiz ve otelimiz 2. Zone da sizce mobilismi uygun olur ve mobilis ile metro ,otobüs varsa tramvay kullanabiliyormuyuz. Yani aktarmalarda geçerlimi . Teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Sedef Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Sizin için en ideali 1-2 zone Mobilis bileti gibi görünüyor. İki gün için ayrı ayrı almanız gerekecek ama yine de ekonomik olacağını düşünüyorum. Metro, Otobüs, RER, Tramvay vb gibi tüm ulaşım araçlarında geçerli, sınırsızca kullanabilirsiniz. Tabii 1-2 zone içinde kalmak şartıyla.
   Şimdiden iyi tatiller.

 2. merhaba, temmuzda paris'te olacağım 1 ay için. ayın 29'unda babam gelecek onu karşılamam gerekiyor orly'den.(valizi yok). cite universitaire'den en uygun hangi şekilde gidip gelmeliyim karar veremiyorum. ayrıca aylık navigo alacağım eğitim acentam 1-2 zone için almam gerektiğini söyledi. 1-5 zone için alsam ne kadar öderim ve bu diğer zone'larda (2,3,4) da geçerli mi? Bir de Türkiye'deki gibi kartı birkaç kişi için basabiliyor muyuz?

  • Merhaba,
   Cité Universitaire'den Denfert-Rochereau'ya RER-B ile gidip buradan OrlyBus'e binerek Orly Havaalanı'na ulaşabilirsiniz.
   Navigo kartı ile ilgili yazdığım yazıda da detaylı olarak belirtmeye çalıştığım gibi artık Navigo'da 1-2 zone diye bir şey kalmadı, bence o yazının linkini eğitim acentanıza gönderin ki onlar da bu güncel bilgiden haberdar olsunlar.
   Bir ay için Navigo'ya 75€ ödeyeceksiniz (70€ aylık bedel+5€ kart ücreti) ve bu kart ile 1-5 zone içinde OrlyVal hariç tüm toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabileceksiniz.
   Fotoğraflı kartlar kişiye özeldir, başka biri kullanamaz. Bu konudaki tüm güncel bilgileri, yazmış olduğum Navigo Decouverte yazımda bulabilirsiniz.
   Mutlu günler…

 3. Ahmet Bey iyi akşamlar,
  Öncelikle sormak istediğim bir konu var paris visite kart almayı düşünüyorum, kendi sitesinde baktığımda anladığım orlyval'da da geçip geçmediği? paris'de üç gün kalacağız haftasonu da geleceğimiz için de navigo'dan da yararlanamıyoruz. en mantıklısı sanıyorum bu kart.
  'ozan'

  • Merhaba Ozan Bey
   Evet haklısınız sizin için Navigo uymuyor, eğer 1-5 zone Paris Visite alırsanız OrlyVal'e de ücretsiz binebilirsiniz.
   İyi tatiller

 4. peki voltaire m9 metro istasyonuna havaalanından nasıl gidiliyor ?

  • Hangi havaalanına geleceksiniz?
   OrlyVal yazısının altına yazdığınıza göre Orly'ye ineceğinizi tahmin ediyorum.
   Bence OrlyVal yerine OrlyBus'e binmenizi tavsiye ederim. OrlyBus sizi Denfert-Rochereau'ya götürecek. Oradan 4 nolu hatta binip Strasbourg-St. Denis'de inecek burada 9 nolu hatta geçeceksiniz. O hat sizi Voltaire'e götürecektir.
   İyi tatiller

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.