(Son Güncelleme: 01.03.2020) Paris İstanbul’a göre geceleri daha sakin bir kentmiş gibi görünse de burası da oldukça hareketli ve kıpır kıpır bir şehirdir aslında. Birbirinden ilginç gece kulüpleri, eğlencenin dibine vuran barları ile her zevke her kesime hitap eder. Hatta bazı gece kulüpleri öyle uçuktur ki inanamazsınız. Gece uzayınca da Paris Gece Otobüsleri hakkında fikir sahibi olmak önem kazanıyor.

Bense sabahın yedisinde kalkıp gece yarısını fazla geçirmeden uyuyan bir “gündüz insanı” olarak bu gece hayatından pek faydalandığımı söyleyemeyeceğim. Şimdi değil on yedi yaşımdayken de bu anlamda gece hayatı ilgimi çekmezdi. Gece yarılarına kadar oturup şiir ya da yazı yazmayı, bolca müzik dinlemeyi; dostlarımdan biri bizde kalıyorsa sabahlara kadar onunla sohbet ederek gülüp eğlenmeyi her zaman tercih ederdim. Gecenin karanlığında ışıldayan yüksek volümlü müzik eşliğinde birbirini duymadan içip dans etmeyi hiçbir zaman aklım almadı…

Tabii sırf merakımdan Avrupa’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Paris’te de gece dışarı çıkıp bir de şehrin bu yönünü keşfetmek adına değişik deneyimlerim oldu; hoştu, ilginçti ama benim tarzım değildi. Ben güzel güzel evimde, sevdiğim insanlarla olayım, saatlerce hep birlikte sohbet edip eğlenelim… Benim istediğim daha çok bu; parti insanı değilim sanırım 🙂

Peki ben bu yazıyı neden yazıyorum? Paris’i gündüz vakti gezmek isteyenler için bugüne kadar Paris’te ulaşım konulu pek çok yazı yazdım ama siz bir de Paris’in gece yaşamının tadını çıkarmak isteyenlerdenseniz, gecenin bir vakti otelinize nasıl döneceğiniz konusunda yardımcı olabilmek adına Noctilien‘dan, yani Paris Gece Otobüsleri‘nden bahsetmek istiyorum sizlere bu kez.

Noctilien (noktilyan) Fransızcadaki gece, geceye ilişkin anlamında kullanılan “nocturne”den türetilmiş bir kelime. Dilerseniz yazının konseptine uygun olarak meşhur Eurovision parçası “Nocturne” ile yazımıza devam edelim. O fonda çalarken biz de Paris Gece Otobüsleri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşalım:

Gece 00:30 ile sabah 05:30 arasında devreye giren Paris Gece Otobüsleri hizmeti, Paris şehir merkezinde ring şeklinde hizmet veren iki ana hatla gece kuşlarını oradan oraya taşıyor. N1 ve N2 olarak numaralandırılan bu iki ana hat, Gare Saint Lazare, Gare de l’Est, Gare de Lyon ve Gare Montparnasse‘ı içine alacak şekilde karşılıklı yönde iki halka şeklinde şehri dolaşıyor. Ayrıca yine bu hatlara ek olarak bir de Châtelet kalkışlı olmak üzere şehir merkezi dışına doğru devam eden 36 ayrı hat da geceleyin Paris Gece Otobüsleri ile istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı oluyor. Bunlar yetmezmiş gibi 9 ayrı hat da Paris yakınlarından geçecek şekilde Paris banliyöleri arasında mekik dokuyor.

Peki Paris Gece Otobüsleri’ne nasıl bineceksiniz? Öncelikle şu linkten haritaları incelerseniz sizin işinize yarayacak hattı kolayca bulmanız mümkün. Gece otobüslerinin başında “N” harfi oluyor. Bu şekilde otobüs hatları N1, N2, N3, N4… şeklinde devam eden bir sıralamayla adlandırılıyor. Bu otobüslerin geçtiği duraklarda ayrı bir numaralandırma ile işaretlenmiş durumda. O duraktan bir gece otobüsü geçiyorsa mutlaka lacivert zemin üzerine beyaz olarak işaretlenmiş numarasını görüyorsunuz. Ya da herhangi bir durağa gittiğinizde civardaki durakları gösteren panoyu incelerseniz, yakındaki durakları ve gece otobüslerinin geçtiği durakları görmeniz mümkün oluyor.

Paris Gece Otobüsleri bilet fiyatı konusu yine biraz karışık… Paris şehir merkezi için konuşacak olursak, 1-2 zone için tek bilet geçerli. 3. zone’a gidecekseniz 2, 4. zone’a gidecekseniz 3, 5. zone’a gidecekseniz 4 bilet okutmanız gerekiyor. Eğer şehri bir uçtan bir uca Paris Gece Otobüsleri ile geçmek istiyorsanız, örneğin La Défense‘tan Vincennes Şatosu‘na gecenin bir yarısında gitmek istiyorsanız, o zaman her ikisi de 3. zone’da ve ayrı uçlarda olduğu için 3 bilet okutmanız gerekiyor…

Şehir dışına giden bir gece otobüsüne binmeniz gerekiyorsa bir diğer seçenek de, bilet otomatlarından biniş ve iniş duraklarını seçebileceğiniz “origin destination” bileti satın almak. Ayrıca Navigo kartınızın, Paris Visite ya da Mobilis biletinizin kapsamı içinde olduğunuz her yerde bu Paris Gece Otobüsleri’ne ek para vermeden binebiliyorsunuz. O zaman sadece kartınızı/biletinizi okutup geçiyorsunuz. Tabii en son çare, bileti otobüs şöföründen almak. Böylece hesap kitap yapmanıza gerek kalmıyor ama biraz daha fazla ücret ödüyorsunuz. Bu arada Paris Gece Otobüsleri’nde aktarmaların geçerli olmadığını da hatırlatmak isterim.

Paris Gece Otobüsleri’nin bir diğer güzelliği de havaalanlarına gecenin bir vakti ulaşmak için işe yarıyor olması. Örneğin Charles de Gaulle Havaalanı‘na N140 ve N143 numaralı otobüslerle ulaşabiliyorsunuz. Orly Havaalanı‘na ise N22, N31, N131 ve N144 numaralı otobüslerle ulaşmak mümkün. Biraz zahmetli, biraz da uzun sürüyor ama başka şansınız yoksa neden olmasın?

Bugüne kadar birkaç kez kullandığım Noctilien – Paris Gece Otobüsleri genelde güvenli; ben bir sorun yaşamadım ama tabii geceler dünyanın hiçbir büyük metropolünde tekin değil sonuçta; benim şansıma hep bayram yeri gibi otobüslere denk geldim. O saatlerde insanlar eğlence odaklı olduğu için bu otobüslerin ayrı bir atmosferi oluyor sanki. Umarım siz de keyifle yolculuk yapar ve bu otobüs deneyiminizi hep güzel anarsınız.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Ve iyi eğlenceler…

 

 

Yazar

1 Comment

  1. Gece otobüsleri 14 juillet de bize kabus olmuştu. Hiç unutmam annem ve ablamla kötü bir kararla fişekleri Eyfel altından izlemek gibi kötü bir karar almıştık ve dönüş felaket oldu. Gece otobüslerinde azdı ve Chatelet ye kadar geldik. Sonra gece 03 te sfenksli çeşme altında uyumaya karar verdikkkk . Sonra vazgeçtik ve tüm gece Paris’i yürüyerek eve gittik. Hahaa ne geceydi. Sabaha karşı eve gelmiştik

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.