(Son Güncelleme: 03.02.2024) Paris’teki bir tanesi araç, altı tanesi yolcu olmak üzere toplam yedi tren garından biri olan Gare Montparnasse (gar monparnas ya da gağ monpağnas) 15. arrondissement‘da, Tour Montparnasse – Montparnasse Gökdeleni‘nin hemen yan tarafında bulunuyor ve buranın adı yerlerde “Gare de Paris-Montparnasse” olarak geçiyor.

Diğer garlara göre epey sevimsiz bir dış cephesi olmasını 1960‘lardaki mimari akımın ruhsuzluğuna bağlayabiliriz sanıyorum. Yine de devasa bir gar olması, pek çok ana hat ve banliyö trenlerine ev sahipliği yapması nedeniyle Paris’in en önemli garlarından biri Gare Montparnasse.

Gare Montparnasse Pariste.Net

Eskiden bu gar binası çok güzel bir yermiş. Pek çoğunuzun zihnine yerleşmiş “İstasyondan dışarı fırlayıp düşmüş lokomotif fotoğrafı” illa ki vardır ve o fotoğrafı inanıyorum ki çoğunuz görmüşsünüzdür. İşte 1895’te meydana gelen bu ilginç kaza Montparnasse Garı’nda meydana gelmiş… Tabii o zaman şimdiki çağdaş yapı değil eski bina mevcutmuş.

İlk olarak 1840‘ta “Gare de l’Ouest” yani “Batı Garı” adıyla kurulan gar binası, yıllarca Bretagne bölgesinden insan taşımış Paris’e ve oradan gelen Bretonlar gar çevresine yerleşmeye başlamışlar. Dolayısıyla günümüzde, gar civarında neden bu kadar çok krepçi olduğunu da sanırım bu şekilde açıklayabiliriz

Gare Montparnasse Pariste.Net

Zaman içinde mevcut garın büyütülmesi ve Montparnasse Gökdeleni‘nin inşa edilmesi projeleriyle birlikte eski gar binası -ne yazık ki- yıkılmış ve yerine 60’larda günümüzdeki ruhsuz Sovyet dönemi eserlerini çağrıştıran binalar silsilesinin ortasına kondurulmuş gar kompleksi yerleştirilmiş.

Rennes, Le Mont Saint-Michel, Saint Malo, Brest, Nantes, Bordeaux, Toulouse gibi Fransız şehirlerine olduğu kadar İspanya ve Portekiz‘e giden uluslararası bağlantılı trenlerin de kalkış ve varış noktası olan Gare Montparnasse’tan kalkan şehirlerarası ya da uluslararası trenler için online tren biletinizi Fransa’nın TCDD’si olan SNCF‘in resmi web sayfasından alabilirsiniz. Hatta Bordeaux, Nantes, Toulouse, Rennes gibi yerlere çok daha uygun fiyata gitmek istiyorsanız, SNCF’in ucuz tren markası olan OUIGO‘yu da deneyebilirsiniz. Hatta buralara gitmek için kalkış noktası olarak Charles de Gaulle Havaalanı ve Disneyland Paris‘i de seçebilirsiniz; oralardan da bu saydığım şehirlere direkt ve ucuz trenler kalkıyor.

Montparnasse Garı, banliyö trenlerinin de N hattının hareket noktasını oluşturuyor ve buradan Versay Sarayı ve France Miniature gibi birbirinden güzel yerlere gitmek için binmeniz gereken trenler kalkıyor. Ayrıca M4, M6, M12 ve M13 metro hatları da buradan geçiyor. Tabii metroların bu kesişme noktalarının çok yakın olduğunu düşünmenizi istemem, bazen yerin altında epey uzun geçitlerde yürümeniz gerekebiliyor ama sonuçta hepsi birbirine bir şekilde bağlı.

Gar binası Avrupa’nın pek çok kentindeki büyük garlar gibi tam bir kompleks. Peronları, restoran ve büfeleri, alışveriş merkezi, bilet satış gişeleri, danışmaları ve bekleme salonları ile ayrı bir dünya. Her daim dinamik, her daim hareketli.

Gare Montparnasse Pariste.Net

Tabii burası yirminci yüzyıl mimari eseri olduğu için Paris’in o bildik görkemi ve estetik anlayışını bulmak pek mümkün olmuyor. Yine de işlevsellik ön planda, gitmek istediğiniz yer her neresi ise oraya sorunsuz bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Paris’teki tüm garlar gibi burada da ücretsiz ve sınırsız Wi-Fi hizmeti alabiliyorsunuz. Bir de valizlerinizi geçici olarak bırakabileceğiniz emanet bagaj servisi var.

Doğrusunu isterseniz garın çevresi de bana gar binası kadar ruhsuz gelir ama kuzeye yani aşağıya doğru indikçe ortam oldukça güzelleşir. Montparnasse Gökdeleni‘nin öteki tarafından Saint Germain‘e doğru indikçe de gerçek Paris’te olduğunuzu yeniden hissetmeye başlarsınız.

Gare Montparnasse Pariste.Net

Gare Montparnasse’ın hemen yan tarafında Montparnasse Mezarlığı bulunuyor; elbette, orası da ziyaret edilesi bir mekan. Monparnasse Gökdeleni – Tour Montparnasse ise her ne kadar zevksiz bir bina olsa da tepesine çıkıp 360 derece Paris manzarası izlemek için en iyi seçeneklerden biri. Bir de bu civarda önerebileceğim, benim çok sevdiğim krepçi Jossilin var.

Gare Montparnasse Pariste.Net

Buradan Bordeaux’ya gitmek için epey tren bakındım ama kısmet oraları hep arabayla gezmekmiş… Anlayacağınız buradan hiç şehirlerarası trene binemedim; sadece birkaç kez Versay Sarayı‘na gitmek ya da oradan dönmek için kullandım Montparnasse’ı.

Ama siz siz olun bir şekilde buralardan bir yerlere gitmenin zevkini yaşayın. Yola çıkmak güzeldir, bir yere varmak kadar yolda olmanın kendisi de tabii.

Gare Montparnasse Pariste.Net

Paris’in pek çok köşesinde, hatta neredeyse tüm garlarında olduğu gibi burda da herkesin kullanımına açık bir piyano bulunuyor. Dilerseniz bu piyanonun başına oturup garı melodilerinizle çınlatabilir ya da piyano çalan birilerini dinleyerek anın tadını çıkarabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

 

Adres: 17 Boulevard de Vaugirard, 75741 Paris

Paris’teki Diğer Ana Tren Garları:

Yazar

5 Yorum

 1. Merhaba, charles de gaulle'den Nantes'e nasıl gideceğimi bilemiyorum..Daha doğrusu binemem gereken treni nasıl bulacağımı :(… bu nedenle yıllardır beni davet eden arkadaşıma gidemiyorum… Bu konuda var mıdır kestirme bir öneriniz? 🙂
  Sağlıcakla kalınız.

  • Merhaba
   Nantes'a giden trenler Paris Montparnasse Garı'ndan kalkıyor.
   CDG Havaalanından Montparnasse'a ulaşmak için önce RER-B'e binip Denfert-Rochereau'da inebilir, buradan Etoile yönüne giden M6 metrosuna binip Montparnasse'a ulaşabilirsiniz.
   Tren bileti almak için yukarıdaki banner’ı kullanabilirsiniz.
   Bence daha fazla ertelemeyin 😉
   Şimdiden iyi yolculuklar.

 2. Nedense bu garı ve binasını sevmem, pek yakıştıramıyorum Paris’e ama neyse o kadar oldun diyorum. Paris’in her halini seviyorum:)

Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.