(Son Güncelleme: 04.09.2023) Paris’te bir tanesi araç altı tanesi yolcu taşımacılığı için kullanılan yedi ana tren garından biri olan Gare d’Austerlitz – Austerlitz Tren Garı’nı tanımaya geldi sıra. Gare d’Austerlitz (gar dosterlitz ya da gağ dosteğlitz)  Seine Nehri kıyısında, Rive Gauche yakasında, Paris’in 13. arrondissement‘ında bulunuyor.

Konum olarak Jardin des Plantes‘ın hemen yanında, Gare de Lyon‘un da karşı kıyısında yer alıyor. Aslına bakarsanız ben bu garı hiç kullanmadım; daha doğrusu sıra gelmedi diyelim ama yolum botanik bahçesi Jardin des Plantes‘a düştüğü zaman önünden geçmişliğim çoktur. Yine de hem genel bilgi olması açısından, hem de yolu bu gara düşecek olanlar için bu garı da tanıtmak istedim. Ayrıca bu civarda konaklamayı düşünenler için de fikir verici olacağını düşünüyorum.

Gare d'Austerlitz - Austerlitz Tren Garı Pariste.Net

Buranın -benim açımdan- dezavantajı, toplu taşımada raylı sistem olarak sadece M5 ve M10 metro hatları ile RER-C‘nin kullanılabilir olması. Nedense M5 ve M10 hatları bana çok kullanışlı gelmez, illa bir yerlere aktarma yapmanız gerekir istediğiniz yere gitmek için. Yine de M5’le buradan Place d’Italie, Bastille, RépubliqueGare de l’Est ve Gare du Nord gibi önemli noktalara tek taşıtla ulaşmanız mümkün.

M10 metro hattı ise Paris’in güneyini enlemesine kesiyor gibidir, o yüzden sanki pek kimseye hayrı yok gibi gelir bana; oysa ki bana hayrı yoktur da ondan böyle düşünürüm 🙂 Yoksa Gare d’Austerlitz’ten M10’la Saint Michel, Saint Germain, Le Bon Marché taraflarına ve ötesine gitmeniz mümkün. Diğer noktalar için aktarma yapmanız gerekecek ama gözünüz korkmasın, Paris’te ulaşım ve aktarmalar Pariste.Net okuyucuları için sorun değildir 😉

Gare d'Austerlitz - Austerlitz Tren Garı Pariste.Net

Dediğim gibi diğer ulaşım seçeneği de RER-C ve bu seçenekle örneğin Saint MichelNotre Dame, Orsay Müzesi, Invalides ve Eyfel Kulesi‘ne doğrudan ulaşmanız mümkün. Bu anlamda gayet pratik görünse de -yine kişisel olarak- RER-C çok sevdiğim bir hat değil. Çünkü Paris’in İETT’si diyebileceğimiz RATP tarafından değil Fransa’nın TCDD’si olan SNCF tarafından işletiliyor. O yüzden şehir içi ulaşım aracına binmiş gibi değil de şehirler arası bir yere gidiyormuş gibi oluyorsunuz, koca koca trenlerle ama olsun. Zaten 1. zone içinde biletler aynen burada da geçiyor, o yüzden sorun yok.

Özellikle Loire Vadisi Şatoları Turu yapmak için Orléans, Blois, Tours gibi şehirlere trenle gitmek istediğinizde, yolunuz Gare d’Austerlitz’e düşecek. Tabii tren biletinizi Paris’e gelmeden önce internetten almanızda yarar var. Bu yöne yapacağınız şehirlerarası yolculuklarınız için online tren biletlerinizi Fransa’nın TCDD’si olan SNCF’in resmi web sayfasından  alabilirsiniz.

Benim hayatım Paris’in hep batı tarafında geçtiği için Gare d’Austerlitz -şehrin de içinde yer almasına rağmen nedense- bana uzakmış gibi geldi hep; oysa ki hiç de öyle değildir. Bu tamamen şehrin hangi bölümlerini daha çok kullandığınızla, yaşam alışkanlıklarınızın hangi bölgelerde yoğunlaştığıyla ilgili bir durum. Kadıköy’de yaşayıp Bakırköy’ün hayatınızda çok bir önemi olmaması gibi düşünün ya da tam tersi Bakırköy’de yaşayıp Kadıköy’le çok sık işinizin olmaması gibi 🙂

Yoksa Gare d’Austerlitz de gayet iyi konumda, düzgün bir bölgede bulunuyor, o yüzden Paris’te konaklamak için otel seçerken tercih edebileceğiniz bölgelerden biri. Üstelik Gare du NordGare de l’Est gibi gar önündeki düşük profilli sevimsiz kalabalık burada yok; bu nedenle bana Gare Saint-Lazare çevresi gibi daha güvenli gelir.

Gare d'Austerlitz - Austerlitz Tren Garı Pariste.Net

İlk olarak 1840 yılında hizmete açılan Austerlitz Garı zaman içinde birkaç kez değişip dönüşüme uğramış. 1997’den beri de “Anıtsal Yapı” statüsünde koruma altına alınmış. Halen Orléans, Blois, Limoges gibi şehirlere giden trenlerin ilk kalkış ve son varış noktası olan bu gar o zamanlar Gare d’Orléans olarak anılıyormuş. 1900-1939 yılları arasında ana tren garı olma özelliğini yitirmiş, çünkü demiryolu hattı günümüzde Orsay Müzesi olan Gare d’Orléans’a kadar uzatılmış. Sonra hepinizin bildiği gibi Gare d’Orléans kapanıp Orsay Müzesi‘ne dönüşmüş ve Gare d’Austerlitz eski ünvanını geri almış.

4 tanesi yer altında olmak üzere toplam 25 demiryolu hattı bulunan Austerlitz Garı yıllık 21 milyondan fazla yolcu kapasitesiyle raylı ulaşımda önemli bir yere sahip. Bir zamanlar Paris’ten Fransa’nın güney batısına kalkan trenlerin ana hareket noktası olan Austerlitz Garı, bu hatların çoğunun Gare Montparnasse – Montparnasse Garı‘na kaydırılması sonucu eski yoğunluğunu kaybetmiş olsa da gelecek yıllarda yolcu kapasitesinin iki katına çıkacağı hesaplanıyor; o nedenle sürekli bir yenilenme ve genişleme çalışması söz konusu. Bu Fransızlar raylı ulaşıma doymuyorlar 🙂 Doymasınlar da zaten. Tren candır…

Gare d'Austerlitz - Austerlitz Tren Garı Pariste.Net

Paris’teki diğer garlar kadar albenili olmasa da burada da bolca dükkan, kafe ve restoran mevcut. Yine de bir Gare Saint-LazareGare du Nord ya da Gare de l’Est‘in yerini tutamaz tabii.

Aslına bakarsanız Paris’te bunca ana gar olmasının nedeni, vaktiyle her bir garın ayrı bir firma tarafından yapılıp işletilmesinden kaynaklanıyor. Eğer yüz elli yıl kadar önce bu garları devlet yapıp işletiyor olsaymış belki diğer büyük Avrupa şehirlerindeki gibi, örneğin Almanya’daki “Hauptbahnhof“lar gibi tüm hatların kesiştiği tek bir gar olabilirmiş ama yedi tane dev garı tek bir merkez garda nasıl toplayabilirlermiş, işin o kısmı muamma; kendi tezimi kendim çürütmüş oldum, galiba daha iyi olmuş böyle 🙂

Gare d'Austerlitz - Austerlitz Tren Garı Pariste.Net

Dediğim gibi Austerlitz Garı’nın karşı kıyısında Gare de Lyon var ama komik bir şekilde iki gar arasında doğrudan bir ulaşım yok, yani en azından raylı sistemle. Bir şeylere binene kadar Pont d’Austerlitz köprüsünden karşıya yürüyerek geçmek daha kolay sanki. Seine Nehri kıyısından sağa doğru yürürseniz yine kıyıda yeşil ilginç bir bina göreceksiniz, orası da moda ve tasarım konusunda ilginç bir merkez olan Cite de la Mode et du Design olarak geçiyor. Garın ana girişinin karşısında ise çok güzel bir park ve botanik bahçesi olan, içinde birbirinden ilginç müzeleri barındıran Jardin des Plantes var; onun arkasında da Paris Büyük Camisi – Grande Mosqée de Paris ziyaretinizi bekliyor.

Böylelikle Paris’teki altı ana gar yazısını tamamlamış oluyoruz. Geriye bir tek araba taşımacılığı için kullanılan Gare de Bercy kaldı; onu da bir gün yazarız…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Adres: 85 Quai d’Austerlitz, 75013 Paris

Paris’teki Diğer Ana Tren Garları:

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.