(Son Güncelleme: 01.09.2023) Paris, hatta Fransa deyince ilk akla gelen yapı hiç kuşkusuz Eyfel Kulesi’dir. Bu ünlü kule kimileri için muhteşem bir eser kimileri içinse bir demir yığını olarak algılanır. Oysa kulenin altına kadar gelip başınızı göğe kaldırdığınızda son kararınızı o zaman vereceğinizden ve bu kararınızın ne olacağından neredeyse eminim. Gelin bu yazıda hep birlikte Eyfel Kulesi’ni yakından tanıyalım.

Ama önce fikir vermesi açısından, Pariste.Net Tv‘de sizler için hazırladığım ve Eyfel Kulesi’nden başlayan Klasik Paris turu videomuzu izleyerek şöyle bir fikir sahibi olun isterseniz:

Videodan da gördüğünüz gibi ben Klasik Paris turuma her zaman buradan başlamayı tercih ediyorum. Çünkü Eyfel Kulesi Paris’in ilk akla gelen sembolü ve inanın bu değeri hak ediyor. Yıllar önce, yani Paris’e turist olarak ilk gelişimden önce Eyfel Kulesi hakkında o kadar çok olumsuz eleştiri dinlemiştim ki…

Kimilerine göre abartılmış bir yapıydı, aslı-başı demir bir kuleydi. Herkesin anlaştığı tek nokta bu kulenin Fransızların pazarlama başarısı olarak görmeleriydi. Öyle ya da böyle Paris deyince herkesin aklına Eyfel Kulesi geliyorsa bu öyle yabana atılır bir başarı değil. Ki bence bu başarıyı sonuna kadar hak ediyor.

Eyfel Kulesi - Tour-Eiffel - Eiffel Tower Pariste.Net 9

Bu duygularla Eyfel Kulesi’ni ilk görüşümde, aniden karşıma çıkıvermesi ile yaşadığım o ilk şoku unutamıyorum. Elbette ki herkesin gezip gördüklerinden etkilenme biçimleri değişiktir. Kimi için çok önemli olan bir ayrıntı başka biri için dikkate bile alınmayacak kadar önemsiz olabilir, bazen de genel beğeni eşiğini aşmış herhangi bir eser sizin için hiçbir şey ifade etmeyebilir.

Eyfel’i gördüğüm o ilk an, Trocadéro‘da metrodan çıkıp da meydana gelip başımı sola çevirdiğim anki o ilk görüntünün bende yarattığı duyguyu unutmam mümkün değil. Hele ki yanına yaklaşıp konstrüksiyon detayı gözüme ince ince işlenmiş bir dantel gibi göründükçe, daha sonra kulenin altından geçerken hissettiğim büyüklük-küçüklük karşılaştırmaları tam anlamıyla aklımı başımdan almıştı. Aslına bakarsanız, kitabım Paris’te Bir Hafta‘da da bu ilk tanışma anını başka karakterler üzerinden hikayeleştirme nedenim de budur.

Eyfel Kulesi - Tour-Eiffel - Eiffel Tower Pariste.Net 3

Bence Eyfel Kulesi’nin en sevimsiz yanı, yukarıya çıkmak isteyenler için, sırada geçirmek zorunda olduğunuz süre ve bu sürenin tamamen şansa bağlı olması. Bugüne kadar pek çok arkadaşımı oraya götürdüm, bazen korkunç bir kuyruk oluyor, bazense görece beklenilebilir ölçüde normal bir sırayla karşılaşabiliyorsunuz. Hatta birkaç kere de neredeyse hiç kuyruk yoktu. Diyorum ya, sabah, öğlen ya da akşam fark etmiyor; hiçbir açıklaması yok, tamamen şans…

Elbette ki biletinizi Paris ziyaretinizden önce internetten, bu yazının sonundaki resmi web sayfasından almanız mümkün. Belki o zaman sıra beklememek adına daha şanslı oluyorsunuz ama bu kez de kuleye mutlaka bilet tarihinde ve saatinde çıkmanız gerekeceği için hava durumu ne olursa olsun o gün o saatte çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Bazen de olumsuz hava koşulları nedeniyle Eyfel Kulesi ziyarete kapatılabiliyor, bazen de grev ya da gösteri yürüyüşleri nedeniyle kule gezinizi yapamayabiliyorsunuz; işiniz o anlamda da biraz şansa kalmış.

Eyfel Kulesi - Tour-Eiffel - Eiffel Tower Pariste.Net 5

Eyfel Kulesi, Fransız Devrimi’nin 100. yılında düzenlenen Expo 1889 fuarı için, fuar kapısına konulmak üzere Fransız demir-çelik sanayisinin geldiği noktayı tüm dünyaya göstermek üzere geçici olarak dikilmiş dev bir kule. Gustave Eiffel‘in tasarladığı bu kulenin yapılması o dönem için büyük tartışmalara neden olduysa da fuar bittikten sonra kulenin geçici ruhsatı kalıcı hale getirilmiş ve zaman içinde de Paris’in ve hatta tüm Fransa’nın sembolü olmuş. Oysa ki Eyfel Kulesi yapılırken o bölgede oturan insanlar “evimizin değeri düşecek” diye şikayette bile bulunmuşlar 🙂

Kulenin neden bu şekilde yapıldığını, daha doğrusu bu tasarımın nasıl oluştuğunu hep merak ederdim. Bir gün Rue Mouffetard‘daki Le Mouffetard restoranında yemek yerken, kadehten yansıyan ışığı görünce Gustave Eiffel’in bu kuleyi bu şekilden türettiğine dair kişisel bir teori geliştirdim 🙂 Bilmiyorum, bu tamamen benim fikrim, hiç de yabana atılır değil sanki? 🙂

Eyfel Kulesi - Tour-Eiffel - Eiffel Tower Pariste.Net 7

Anteniyle birlikte 324 metre yüksekliğindeki bu çelik kule üç kattan oluşuyor. İlk kat yerden 57 metre, ikinci kat 115 metre, üçüncü kat ise tam 276 metre yükseklikte. Eğer Paris tatil programınızda yeterli süreniz varsa kuleye çıkmanızı şiddetle öneririm. Eğer gücünüz kuvvetiniz yerindeyse ikinci kata kadar merdivenle çıkmak çok eğlenceli. Kendinizi tamamen kulenin bir parçası gibi hissediyorsunuz.

Üçüncü kata, yani en üst kata ise ikinci kattan asansörle çıkmak zorundasınız. Bilet alırken sadece ikinci kata kadar merdivenle ya da asansörle çıkmayı seçebilir ya da ikinci ve üçüncü katlar için kombine bilet alabilirsiniz. Sadece ikinci kat bileti aldıktan sonra yukarı çıkınca, fikir değiştirip üçüncü kata çıkmak isterseniz böyle bir şansınız yok; o yüzden biletinizi baştan iyi düşünerek almalısınız.

Eyfel Kulesi - Tour-Eiffel - Eiffel Tower Pariste.Net 4

Birinci katta, yani 57 metre yükseklikteki en ilginç bölüm cam zemin. Bu cam zemin üzerinde yürüyüp yükseklik korkunuzu test edebiliyorsunuz 🙂 Gerçi ben bu testi birkaç yıl önce Toronto’daki CN Tower’ın tepesinde, üç yüz küsür metrede yapmıştım, o da çok enteresan bir deneyimdi. Yine bu katta tanıtıcı bilgi panoları yanında üç duvarı kaplayan ve çevreyi tanıtan görsel bir sunumun olduğu salon, hediyelik eşya dükkanı, büfe ve Restaurant 58 Tour Eiffel adında bir restoran da bulunuyor.

İkinci katta yine hediyelik eşya dükkanı, büfe ve Restaurant Le Jules Verne adında hoş bir restoran var. Asansörle çıkılan ve yerden 276 metre yükseklikte bulunan üçüncü katta ise Gustave Eiffel’in bürosu, oryantasyon panosu, zirve maketi yanında Le Bar à Champaigne adında bir şampanya barı bulunuyor. Bu kattan manzara çok daha etkileyici… Gündüzü ayrı güzel, gecesi ayrı… Hatta keşke imkanınız olsa, bir gündüz bir de gece görebilseniz bu manzarayı. Olmazsa bir sonraki gelişinize… Değil mi ya? Hep yapacak bir şeyler kalsın ki bir sonraki gelişiniz için bir nedeniniz olsun…

Paris'te Bir Hafta Ahmet Öre

Tepeden Paris’e baktığınızda 360 derece uçsuz bucaksız bir şehir manzarası görüyorsunuz. Henüz yeni gelmişseniz neyin nerede olduğunu anlamanız zor ama geleli birkaç gün olduysa ve Eyfel Kulesi’ne ondan sonra çıktıysanız bu kez “aa şu Louvre Müzesi değil mi, aa şu tepelik Montmartre olmalı, evet evet şurası Panthéon” gibi tespitlerde bulunmanız mümkün 🙂 Arka tarafta görülen sevimsiz kahverengimsi siyahımsı gökdelense ne yazık ki Montparnasse

Bir de uzakta, Paris’in kuzey doğu tarafında gökdelenlerden oluşan bir bölge göreceksiniz. Orası da Avrupa’nın en büyük finans merkezi ve Paris’in çağdaş yüzü La Défense. Paris’te en sevdiğim yapılardan biri olan Grande Arche de la Défense da orada bulunuyor.

Eyfel Kulesi’ne toplu taşımayla gidecekseniz, genellikle metro haritalarında 6 numaralı hatta “Bir Hakeim” durağında gösteriliyor; hem burada inerseniz, köşede “Pizza Iolanda” diye bir restoran var; burada epey bir personel türkçe konuşuyor; hoşunuza gidebilir; bir diğer seçenek RER-C’nin “Champs de Mars” durağı olabilir ama ben daima 6 numaralı metro hattının Trocadéro istasyonunda inip yukardaki meydana ulaşarak, doyasıya Eyfel manzarasıyla karşılaşmayı tercih ediyorum hep. Kim bilir belki de o ilk günkü heyecanı defalarca yaşamanın zevkidir benimkisi.

Eyfel Kulesi’nden çıkınca dilerseniz Seine Nehri boyunca bir yürüyüş yapabilirsiniz, dilerseniz şehrin bulvarlarında, ara sokaklarında kaybolabilirsiniz. Size tavsiyem çıkışta bir de hemen yakınınızda bulunan Quai Branly Müzesi‘ni görmenizdir. Bir de az ötenizdeki Bir Hakeim Köprüsü – Pont de Bir-Hakeim ve ilginç bir ada olan Île aux Cygnes görülmeye değer yerlerden.
 Aslına bakarsanız Eylfel gezisi sonrası, köprünün sağ tarafından nehir kenarına inip, buradan kalkan gezi teknesi Bateaux Parisiens ile keyifli bir Seine Nehri gezisi yapmak da çok güzel olabilir.

Eyfel Kulesi - Tour-Eiffel - Eiffel Tower Pariste.Net 6

Eyfel Kulesi çevresi konaklama için son derece nezih bir bölge olmakla birlikte Paris’in cıvıltılı hayatına yürüme mesafesinde değil ama yine de duygusal anlamı bakımından otel ararken gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz yakın çevreyi. Otel seçerken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bu linkteki yazıyı okumanızda yarar var.

Eğer geldiğiniz gün çok sıra varsa üzülmeyin, sizin yerinizde olsam böyle bir durumda Eyfel Kulesi’ne çıkmak yerine Montparnasse Gökdeleni‘ne gidip o gökdelenin en üst katına çıkar, Paris’i ve Eyfel Kulesi’ni oradan izlerdim. Hatta Arc de Triomphe – Zafer Takı‘nın üstü ya da Notre Dame Katedrali‘nin kulelerine çıkmak da benzer bir tat verebilir. Eğer hava güzelse bir başka keyifli seçenek de Ballon de Paris olacaktır.

Ayrıca Nisan başından Kasım başına kadar olan dönemde, aralarında Eyfel Kulesi’nin de bulunduğu, Fransa’nın pek çok tarihi binası ve anıtsal yapısının maketlerinin de bulunduğu beş hektarlık dev park France Miniature‘e de zaman ayırmanızı öneririm.

Bir de vaktiniz varsa aşağıdaki iki videoyu izleyebilirsiniz. Biliyorsunuz fırsat buldukça Paris sokaklarından canlı yayın yapıyoruz. Aşağıdaki iki video size Eyfel Kulesi ve çevresi hakkında fikir verecektir.

Birinci videoda Trocadéro‘dan başladığımız yürüyüşümüze Eyfel Kulesi’nin yanından geçerek UNESCO’ya kadar devam ediyoruz:

İkinci videomuzda ise Paris’te Karlı Bir Günün güzel bir anısını yaşıyoruz:

Zaten Eyfel Kulesi ve çevresinden bol bol canlı yayın yaptık, Paris’i her mevsim, her hava koşulunda ayrı ayrı şekillerde görerek bu güzel şehir hakkında epey bir fikir sahibi olduk. Bunun için Pariste.Net Tv Youtube kanalıma bakmanız yeterli.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

 

Web Sayfası: https://www.toureiffel.paris/en

Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris

Yazar

31 Yorum

 1. Ahmet Bey merhaba. Öncelikle blog için ellerinize sağlık, çok keyifli bir çalışma olmuş. Umarım bir çoğunu gezme fırsatı bulabilirim. Bir sorum olacak Eyfel ile ilgili.
  Eyfel için dediğiniz gibi internet üzerinden bilet almaya çalışıyorum. Ancak seçtiğim tarihlerde dolu veriyor. Bu Eyfel'e giriş yapamayacağımız anlamına mı geliyor, yoksa internet üzerinden satış kapasitesi mi dolu? Güzel haberlerinizi bekliyorum.

  Sevgiler,

  Pelin

  • Merhaba Pelin Hanım,
   Güzel yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.
   Eyfel için internet rezervasyonunun dolu olması halinde ziyaret için geldiğiniz gün normal bilet sırasına girerek gezinizi gerçekleştirebilirsiniz, içiniz rahat olsun. Çok ekstrem bir durum olmadıkça normal biletli ziyaretçilerin girişinde sorun olmuyor. Umarım uzun bir kuyruğa denk gelmezsiniz. Eyfel'e çıkmak elbette ki çok anlamlı ve hoş bir aktivite ama kazara çıkma şansınız olmazsa Montparnasse'a çıkıp oradan Eyfel'i seyretmenizi öneririm. Hem daha kolay hem de daha konforlu 🙂
   Umarım Eyfel'e de çıkabileceğiniz çok güzel günler geçirirsiniz Paris'te.
   Şimdiden iyi tatiller.

  • Ahmet Bey, hızlı geri dönüşünüz ve içime serin sular serptiğiniz için çok teşekkür ederim.
   Önerileriniz için de ayrıca teşekkürler. Umarım dediğiniz gibi uzun bir kuyruğa denk gelmeyiz 🙂 Yeni keşiflerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

   Sevgiler,

   Pelin

  • Ahmet Bey Merhaba,
   Öncelikle bu muhteşem blog için teşekkürler. Gerçekten Paris ile ilgili her şey var burada.
   Eyfel Kulesinin kendi web sitesinde 7-31 Ocak 2019 tarihleri arasında zirve biletlerinin hepsi satışa kapalı,
   2.kat biletleri normal satışta ama belirttiğim tarihler arasında zirveye online bilet yok.
   4 günlük Paris ziyaretimiz bu tarihler arasında, acaba bir bakım faaliyeti veya başka bir aktivite mi söz konusu, bilginiz var mı?
   Siz yazınızda, ikinci kata çıkıp oradan daha sonra zirve için bilet alınabilir demişsiniz, ancak Eeyfelin web sitesinde SSS bölümünde bunun mümkün olmadığı ifade ediliyor.
   Blogu devamlı takip ediyoruz, sizlere kolaylıklar diliyoruz, saygılar.

   • Ahmet Ore Yanıtlayın

    Merhabalar,
    Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim ve tabii çok önemli bir bilgiyi güncellemem konusunda beni uyardığınız için de… Evet dediğiniz gibi kural değişmiş, demek ki artık ikinci kattan bilet alınamıyor. Sayenizde hemen yazıyı güncelleyerek bu bilgiyi de güncelledim.
    Önümüzdeki baharda mutlaka Eyfel’e çıkar kendi gözlerimle ortamı yeniden bir incelerim; hatta bir vlog da çekmek istiyorum Eyfel’le ilgili…
    Ayrıca Eyfel’in sayfasını inceledim ama söylediğiniz tarih aralığında özel bir durum olduğunu göremedim. Demek ki o tarih aralığında zirve bileti için yer kalmamış. Zaten birinci ve ikinci kat için daha çok online bilet satılıyor ama zirve bileti sınırlı olduğu için daha çabuk tükeniyor.
    Paris’te güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle,
    Mutlu günler.

 2. merhaba , öncelikle sizi insagramda takip etmeye başladım 🙂 daha sonra çocukluk hayalim olan Parise çok kısa olsada bir tatil planı hazırladım. Sizin paylaşımlarınızı takip ederek şimdiden bir sonraki gelişlerimde yapılacaklar listesi hazırlamaya başladım bile, çok teşekkür ederim ilham verdiğiniz için . Size sormak istediğim şu kısacık Paris gezimde akşama doğru çimlerde oturup manzarayla büyüleneceğim en iyi yer neresi olabilir?

  • merhabalar,
   öncelikle güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   "paris ve manzara" diye sorunca durdum birden. manzara deyince benim aklıma yüksek bir yere çıkıp ayaklarının altında uzanan şehri seyretmek geliyor ama paris'te böyle bir şey yok ya da yüksek bir tepelikten seyrettiğimiz paris manzarası öyle büyülenecek bir manzara değil. bir tek eyfel, montparnasse ya da notre dame'ın kuleleri gibi yüksek binaların tepesinden manzara güzel diyebiliriz. bu durumda paris'te çimenlere uzanıp güzel manzara izlemek deyince ilk akla gelen tabi eyfel'in arkasındaki champ de mars çimenliği oluyor 🙂 belki buttes de chaumont parkı'ndan da paris'i izlemek keyifli olabilir ama büyüleyici bir manzara değil açıkçası. lüksemburg bahçesi'ndeki çimenlere uzanıp lüksemburg sarayı'nı izlemek büyüleyici midir bilemedim, gerçekten yanıt vermesi zor bir soru bu 🙂

 3. yorumunuz için çok teşekkür ederim , daha yeni okuma fırsatı buldum 🙂 dediğiniz yerleri deneyeceğim umarım aradığım büyüleyici manzarayı bulurum 🙂
  Blogu her yenilediğinizde görmem gerekenler listemi kabartıyorsunuz, şimdiden ikinci ve üçüncü gelişimi planladım bile , bu kadar güzel paylaşımlar için teşekkürler, takibinizdeyim 🙂
  (Not: instagramda reposta layik fotoğraflar çekmeye çalışacağım 🙂 )

 4. Ahmet Bey Merhaba,
  Ben internetten 2. kat için bilet aldım, acaba hava güzel se 2. katta iken 3. kat için bilet alabiliyormuyum?

  Tşk.

  • Merhaba
   En son çıktığımda 2. katta 3. kat için gişe vardı, internette de 2. katta gişe var diyor. Şu an kulede olup "evet evet var" demeyi daha çok isterdim ama sorunuza "bildiğim kadarıyla var" diye yanıt vereyim en iyisi…
   İyi tatiller

  • Hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Yani hem yazılarınız hemde, bu kadar sabırla herkese tek tek cevap vermeniz inanın takdire şayan. Para ile satın alınamayacak kalitede bir yardımınız dokunuyor insanlara. İyki varsınız.

   Kocaman sevgiler.

 5. Merhabalar Ahmet Bey, Ağustos ayında Paris gezim var ve bikaç gündür sürekli blogunuzdayım. Öncellikle sizi tebrik ediyorum. Merak ettiğim birşey var, Eyfel Kulesi için online bilet aldığımız zaman sıra konusunda şanslı olabilirsiniz demenizin sebebi bilet sırasına girmiyoruz ama asansör sırası bekliyoruz bu şekilde mi? 🙂

  • Merhaba, ben sizin sorunuza yanıt verdim sanıyorumdum, sanırım bir sorun olmuş, geç yanıt için çok özür dilerim. Umarım çok geç kalmamışımdır.
   Online bilet aldığınız zaman randevu saatiniz oluyor ve o saatte gittiğiniz için size ayrılmış kapıdan giriyorsunuz ve sıra beklemiyorsunuz.
   İyi tatiller dilerim

 6. Bülent ÇALIŞKAN Yanıtlayın

  Ahmet bey mrb. 9 eylülde parise gideceğim. Planım 9 eylül cuma 10:50 uçagım. 13:30 paris (paris saati ile) CDG den 2 saatte iniş, bavul, yol bulma derken 15:30 -16:00 gibi eyfele 1200 metre mesafedeki otele ulaşırım inşallah. Sıkıntı şu ki netten 14 eylüle kadar bilet yok. Sizce cuma eyfeli dolaşıp kuyruk bekleyip çıkmak mı yoksa yürüyerek çıkmak mı? Yürümeye de ücret veriyormuyuz? İlk kat (360 merdiven) yeterli mi? Ne kadar sürede çıkılır ortalama (Yaş 38)? Sıra bekleyip bilet almak şansa bağlı diye yürümeyi düşündüm. Louvre müzesine bileti 10 eylül sabah 9'a alsam parisi 1 günde bitirebilirim (turistik amaçlı) sanırım. Pazar saat 14:30 da uçak CDG'den.

  • Merhaba,
   Aslına bakarsanız sorunuzu tam anlayamadım, çünkü asansörle de çıksanız yürüyerek de çıksanız -eğer online alınmış biletiniz yoksa- her halükarda sıra bekliyorsunuz. Bu sıranın uzunluğu ise tamamen şansa kalmış bir şey, herhangi bir tahminde bulunmak güç. Eyfel'e merdivenle de çıksanız asansörle de çıksanız ücretlidir.
   Ben kişisel olarak merdivenle çıkmayı da çok etkileyici bulurum. Tahminim 10 dakika kadar bir sürede 1. kata ulaşırsınız.
   Louvre'u bitirmek diye bir şey ise yok maalesef. Gezmeyi isteyeceğiniz bölümleri seçip ona göre gezmeniz gerekiyor. Bir tam günü Louvre'da geçirmek fikir olarak çok hoş ama bana çok yorucu olurmuş gibi geliyor, tabii kişiden kişiye değişir, bir şey diyemem.
   Şimdiden iyi tatiller.

 7. Ahmet bey merhaba ben yürüyerek 2. kata cıkmak ıstıyorum ancak bunun biletini online sitede göremedim. acaba orada mı almam gerekıyor? onlıne satılmıyor mu bılgınız var mı?

  Saygılar

  • Bugüne kadar buna hiç dikkat etmemiş olmam enteresan, sayenizde internetten araştırdım, teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi internette sadece asansörlü bilet seçeneği var, merdivenle çıkmak isterseniz online bilet seçeneği yok ne yazık ki.

   • Mərhabalar Ahmet bey
    Detayli bilgiler ucun cok cok teshekkurler.
    Ben araştırıb bulamadım da belke sizin bilginiz olur bu konuda. Ben internetden online summit bilet alirsam, yuruyerek ikinci kata kadar cıkma, oradan asansorle summite cikma shansim varmi? İkinci sualim, eger Parisdeysem, her hangi bir gun bir (ve ya iki) sonraki gune bilet alma shansim varmi (online deyil) ve ya ancaq ayni gune bilet ala bilirim?
    Onceden teshekkur edirem.

    • Ahmet Ore Yanıtlayın

     Merhabalar,
     Açıkçası sorunuzun yanıtını tam olarak bilmiyorum. Çünkü yakın zamanda Eyfel Kulesi’nin girişlerini revize ettiler ve ben yeni düzenlemeden sonra kuleye hiç çıkmadım ama tahminime göre zirve bileti alırsanız tüm katlara asansörle çıkmanız gerekir gibi geliyor bana. Yine de yolum Eyfel Kulesi’ne düşerse gidip mevcut durumu incelemeye çalışırım.
     Paris’te Eyfel Kulesi gişesinden bilet almak isterseniz geldiğiniz gün için bilet alabilirsiniz; başka bir tarihe bilet almanız mümkün değil. İleriki tarihlere biletler sadece online olarak internet üzerinden satılıyor.
     Mutlu günler.

 8. Merhaba,
  Öncelikle böylesine güzel ve faydalı bir site hazırladığınız için teşekkür ediyorum. Sayenizde daha Paris’e gelmeden tüm sokaklarını gezdim, emeğinize sağlık 🙂
  Bir sorum olacaktı. Eiffel’in gün doğumunda fotoğrafını çekmek istiyorum. Önerebileceğiniz bir yer var mı acaba?

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Ayşenur Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Mevsimine göre değişmekle birlikte genel olarak güneş, Trocadero’dan Eyfel Kulesi’ne bakınca sol çaprazdan doğar. O yüzden en güzel gün doğumunun yine Trocadero’dan fotoğraflanabileceğini düşünüyorum. İkinci seçenek de Bir Hakeim Köprüsü’nden çekim yapmak olabilir. Tabii tüm bunlar için bulutsuz bir sabaha denk gelmelisiniz ki malum, şans işi…
   Bol şans dilerim…

 9. Ahmet Bey merhaba,

  Fotograf ve videolardan gördüğüm kadarıyla eyfelin zemininde gezmek için de sıraya girip güvenlikten geçilir. Sadece zemini gezmek için de para ödeniyor mu? resmi sitesinde bilet fiyatları 1. kattan itibaren gösteriyor.

  teşekkürler

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Gözde Hanım,
   Eskiden Eyfel Kulesi’nin altından elimizi kolumuzu sallayarak geçebiliyorduk ama artık çevresine bir cam duvar inşa ettiler. Girişteki güvenlik kontrolünden geçerek içeri girebiliyorsunuz. Zemindeki bu bölgeye girmek ücretsiz. Sadece bu bölümü gezip Eyfel’i tam altından seyretmeniz mümkün.
   Mutlu günler.

 10. Ne kadar aydinlatici bilgiler var, sayfanizi beğeni ile takip ediyoruz. Gerçekten de Paris ile ilgili en güncel bilgiler burada. Emeğinize sağlık

 11. Ahmet bey merhaba, öncelikle verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkürler. Sitenizi tesadüfen paris hakkında bilgi ararken buldum. Açıkçası böyle bir şey bulacağımı beklemiyordum, emeğinize sağlık. Önümüzdeki süreçte 1 hafta kadar orada olacağım, eyfel için internet sitesinden biletler eylül ayı başına kadar tükenmiş durumda. Bu durum kuleye hiç çıkamayacağız anlamına mı geliyor? Yoksa oraya gelip sırada bekleyip şansımızı deneyerek çıkabilme imkanımız var mı? Bu mevsimde yoğunluk var mıdır acaba? Sırada bekleyerek gezebilir miyiz? Gerçi yazınızda tamamen şansa dayalı bir durum olduğunu belirtmişsiniz ama yine de sormak istedim.

  Diğer bir konu ise bazı online sitelerde 250-300 TL rakamla eyfel turları satılıyor. Çıkış ve rehberlik hariç hiç bir şey yok. Açıkçası biletleri önden alıp bir nevi karaborsa oluşturmuşlar gibi. Acaba mecburen bunları mı yönelsek?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Erhan Bey,
   Yazıda da belirttiğim gibi eğer resmi sitede yer görünmüyorsa bilet yok demektir.
   Başka siteler farklı fiyatlara bilet satıyorsa da benim bu konuda bilgim yok maalesef.
   Tabii İngilizce rehberli tur satan site varsa güvenilir olabilir ama tursuz, standart Eyfel biletini doğrudan satıyorlarsa onların güvenilirliğinden emin değilim.
   Geldiğinizde sıraya girip bilet almanız gerekiyor gibi görünüyor ve dediğim gibi sıranın uzunluğu konusu tamamen şansa bağlı maalesef.
   Bol şans ve iyi tatiller dilerim.

 12. Daha önce başka bir platformdan da yazmiştim ama buradan da yazayim kafasinda soru işareti olanlar için belki faydalı olur, Ahmet beyin yazdiklari cok faydali ve güncel çıkarimlar eklemeler tabi yapılabilir.Gönül rahatlıgıyla güvenebilirsiniz biz eşimle dolu dolu 8 gün geçirdik şimdi Amsterdam’a geçiyoruz keşke pariste net gibi bir sayfa olsa derken bir de ne görelim Ahmet beyin zaten yazısı varmiş kendisine tşkr ederiz

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Ne güzel bir tesadüf olmuş, ben de yarın (Cumartesi sabahı) Amsterdam’a kısa bir hafta sonu kaçamağı için gidiyorum. Bakarsınız kanallarda gezinirken karşılaşıveririz 😉
   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Nice güzel gezileriniz olsun. İyi tatiller.

 13. merhaba hangi havalimanindan daha yakin acaba ve oraya havalimanindan nasil gidilir acaba yardımcı olursanız sevinirim ilk gidişim olucak

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.