(Son Güncelleme: 12.07.2024) Bu yazıda sizlere, daha önce Paris’te Ulaşım konusunda yazdığım, biletler ve ulaşım kartları başlığında kısaca bahsettiğim ve herkese önerdiğim Navigo kartını ayrıntlı bir şekilde tanıtmak istiyorum. Paris’i turist olarak gezecek olanlar için Navigo’nun iki farklı türü var:

 1. Navigo Semaine yani Haftalık Navigo
 2. Navigo Easy yani Kontörlü Navigo

(ÖNEMLİ NOT: 20 Temmuz – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında Paris’te olacak kişilerin, Biletler ve Ulaşım Kartları yazısının sonundaki “Olimpiyat Döneminde Paris’te Toplu Ulaşım Biletleri” notunu okuması gerekiyor, çünkü o dönemde normal biletler ve ulaşım kartları geçerli değil, bambaşka bir tarife özel kart sistemi uygulanacak.

Bu tarih aralığı dışında Paris’e gelecek olanlar için en avantajlı kartın Haftalık Navigo olduğunu düşünüyorum ama dikkat etmeniz gereken pek çok konu ve ayrıntı var; o nedenle yazının geniş bölümü Navigo Semaine – Haftalık Navigo üzerine olacak…

1- Navigo Semaine – Haftalık Navigo

Eskiden Haftalık Navigo Kartı oldukça daha pahalı bir seçenekti ama Paris ve çevresindeki toplu taşımayı yöneten kurum olan Île de France Mobilités‘nin uygulamaya koyduğu avantajlı tarife sayesinde daha ekonomik bir hale geldi.

Dileyenler aşağıdaki yazıda tüm detayları bulabilirler, dileyenlerse Pariste.Net Tv‘de yayınladığım Navigo videosunu izleyerek bu kart hakkında özet bir bilgi edinebilirler ama videoda anlattıklarımın üzerine pek çok yeni gelişme yaşandı ve pek çok güncelleme oldu, o yüzden yazının devamını okumanız bence önemli.

Haftalık Navigo, Paris’e gelen herkesin sahip olabileceği bir ulaşım kartı. Haftalık olduğu kadar Günlük ya da Aylık olarak doldurulabilen bu kartı havaalanlarında, tren garlarında ve neredeyse tüm metro ve RER istasyonlarının girişindeki gişelerde bulunan görevlilerden 5€ kart ücreti ödeyerek satın almanız mümkün. Paris’e uçakla gelecek olanlarsa Navigo’yu Charles de Gaulle Havalimanı‘nda RER girişinde gişelerinde. Orly Havalimanı‘nda ise M14 Orly Metro İstasyonu‘nda ya da Orly 4 terminalindeki OrlyBus otobüs durağındaki gişede bulabilirler.

Güzel haber: Güncel sürümlü Android ve iPhone sahiplerinin Navigo Découverte kartını fiziken almalarına gerek yok. Eğer AppStore’unuza bu linkten, Google Play’inize bu linkten Île de France Mobilités uygulamasını indirebilirseniz, sisteme üye olup telefonunuza sanal kart tanımlayabiliyorsunuz. Gerekli güvenlik aşamalarını geçip kişisel bilgilerinizi girdikten sonra bir de fotoğraf yüklemeniz isteniyor. Ondan sonra da alım işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Satın alma işleminde hangi tarih aralığı için geçerli olduğuna çok dikkat edin lütfen. Uygulamalar hakkında güncel bilgiyi ise bu linkteki resmi web sayfası yazısında bulabilirsiniz. Bende haftalık değil yıllık Navigo olduğu için bendeki çalışma biçimi farklı; o nedenle karşılaşabileceğiniz sorunlarla ilgili destek vermem pek kolay değil; çünkü konuya %100 hakim değilim ama teknolojiden anlayan insanlarsanız konuyu kolayca çözebileceğinize inanıyorum.

Eğer kartı fiziken almanız gerekecekse, Navigo’nuzu alırken gişedeki memurdan ücreti karşılığında günlük, haftalık ya da aylık yükleme yapmasını talep edebiliyorsunuz, dilerseniz daha sonra bilet otomatlarından ya da  Île de France Mobilités uygulaması üzerinden yüklemeyi kendiniz yapabiliyorsunuz. Haftalık kart Navigo Semaine (navigo sömen) olarak geçiyor. Gişe memurundan isterken “Bonjour, Navigo for one week please” diye İngilizce de söyleyebilirsiniz… Herkes için ayrı bir Navigo almanız gerekiyorBir de alacağınız kartın Navigo Découverte (navigo dekuvert ya da navigo decuveğt) olmasına dikkat edin. Navigo Easy’ye de günlük yükleme yapılıyor çünkü. Sonra haftalık yükleme yapamazsınız.

Biletler ve Ulaşım kartları yazımda Paris ulaşımında fiyatlandırmanın 5 zone üzerinden değerlendirildiğini yazmıştım. Navigo kartında ise zone uygulaması yok ve son derece de hesaplı. O yüzden Paris’e gelecek olanların neredeyse hepsine bu karttan edinmelerini öneriyorum ama dikkat etmeniz gereken çok çok önemli bir konu var:

Haftalık ya da Aylık Navigo kartlarına yükleme yaptığınız zaman geçerlilik süresi 1 haftalık için 7 gün, 1 aylık için 30 gün üzerinden değil, Haftalık Navigo içinde bulunduğunuz Pazartesi’den Pazar’a, Aylık Navigo her ayın 1’inden 30’una (ya da 31’ine) kadar geçerli. Yani 15 Nisan’da Paris’e gelip 1 aylık Navigo yükletmek isterseniz 15 Mayıs’a kadar değil 30 Nisan’a kadar yükleme yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde haftalık kart için, örneğin herhangi bir Çarşamba günü gelip bir sonraki Çarşamba’ya kadar kart yükletmeniz mümkün değil, Pazartesi yeniden yükleme yapmanız gerekiyor! Pazartesi de Salı da Çarşamba da Perşembe de yükleseniz Navigo kartınızı o hafta sonu bitimine, Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece yarısına kadar kullanabiliyorsunuz… Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Paris’e geliyorsanız o günlerde karta sadece günlük yükleme yapabiliyorsunuz. Evet bu çok saçma ama ne yazık ki RATP böyle uygun görüyor… Örneğin Cuma gelecekseniz ve Navigo’nuzu uygulama üzerinden indirirseniz, Perşembe gününe kadar Cuma-Cumartesi-Pazar da geçerli olacak şekilde haftalık Navigo alabilirsiniz ama Cuma günü almaya kalkarsanız size bir sonraki hafta için seçenek sunacaktır.

O yüzden Paris’e geldiğinizde tarihe dikkat etmeniz ve iyi bir matematik hesabı yapmanız gerekiyor. Bu kartı 2-3 gün ve daha fazla süre için kullanabilecek olan herkese öneriyorum. Çünkü 1-5 zone 1 haftalık bir kart ile Charles de Gaulle HavalimanıOrly HavalimanıDisneyland ParisMiniature FranceVersay SarayıLa DéfenseProvins gibi Paris çevresindeki her yere bu kart ile sınırsız ulaşım imkanı sağlamış oluyorsunuz. Zaten RATP’nin özel havalimanı biletiyle sırf havalimanına RER-B‘yle gidip gelmesi 20€ civarı bir ücret olduğuna göre, kimi durumlarda neredeyse bir gün için bile bu karttan edinseniz kâra geçmiş oluyorsunuz. Üstelik tek tek biletlerle uğraşıp, yok o biletin geçerlilik süresi bitti, yok o aktarmadan sonra bu aktarma yapabiliyor muyuz, biletimi kaybettim gibi dertleriniz olmuyor. Bir kere bu karttan alıyorsunuz ve yükleme yaptığınız sürece yükleme yaptığınız zone’da (1-5 zone için konuşacak olursak Paris ve çevresinde her yerde) sınırsızca seyahat edebiliyorsunuz.

Gelelim ücretlendirmeye: Öncelikle bir kereye mahsus 5€ kart ücreti ödüyorsunuz (uygulamada ücretsiz), sonra da 1-5 zone için 1 Haftalık Navigo için 30,70€‘ya yükleme yaptırıyorsunuz. Aylık Navigo 1-5 zone içinse 86,40€ ödüyorsunuz. Günlük Navigo ise 1-5 zone 20,60€. Günlük Navigo çok hesaplı görünmüyor ama belki ilk geliş gününüz Pazar günüyse, haftalık Navigo alamayacağınız için Pazar günü şehre inip sonrasında da şehri gezecek olanlar için mantıklı olabilir.

Toplu taşıma aracına binerken mutlaka kartınızı ya da telefonunuzu makinelere okutuyorsunuz; hatta telefonda uygulamayı açmaya bile gerek yokBelediye otobüslerinin giriş kapılarında, arka kapılardan da binilebilen bazı körüklü otobüslerin de her kapısında kart okutma cihazları mevcut. Tramvaylarda da aynı durum geçerli. Kimisinde istasyon girişinde kimisindeyse tramvayın içinde kart okuma cihazları var, bunlara mutlaka her seferinde kartınızı okutmanız gerekir. Kartınızı cihaza okuttuğunuzda yeşil ışık yanıyor ve dijital bir ses duyuyorsunuz. Kartınız o zone içinde geçerli değilse kırmızı ışık yanıyor ve ikaz sesi duyuyorsunuz. Gerçi siz 1-5 zone kart alacağınız için böyle bir sıkıntınız olmayacak ama bazen doğru yükleme yapmış olsanız bile kart okumuyor ya da kabul etmiyor, o zaman tekrar deneyebilir ya da kendinizden emin bir şekilde doğrudan otobüse ya da tramvaya binebilirsiniz.

Navigo Découverte Paris Ulaşım Kartı Pariste.Net

Metro ve RER istasyon girişlerindeki turnikelerin hepsinden kartınızı okutarak geçiyorsunuz. Doğru kart kullandığınız halde kazara kartınız okunmazsa gişedeki görevliden yardım istiyorsunuz, o size bir turnikeyi açıp geçmenizi sağlıyor. Bir de çok kısa aralıklarla kartı cihaza okutursanız ikinci okutmanızda kartınızı kabul etmiyor. Bu durumda biraz bekleyip tekrar denemeniz gerekiyor. Kimi istasyonların çıkışlarında da kart okutmanız gerekebiliyor…

Navigo’nun sevmediğim bir özelliği sadece ve sadece yetişkinler için olması, daha doğrusu Paris’i gezmeye gelen çocuklar ve öğrenciler için indirimli seçeneğinin bulunmaması. Paris toplu taşıma sisteminde 4 yaşından büyük herkesin bilete tabi olduğunu düşünecek olursak ve 4-11 yaş aralığındaki çocukların sadece indirimli tek bilet kullanma hakları olduğunu hesaba katarsak, çocuklarınız için ya tek tek bilet alarak toplu taşıma kullanmayı tercih edeceksiniz ya da 4 yaş ve üzeri çocuklarınız için de birer tane Navigo kartı almanız gerekecek. Çocuğunuz için bilet kontrolü yapılır mı, bir görevli sizi durdurup biletsiz yolculuk yapan çocuğunuza bilet sorar mı, o konuda bir şey söylemem mümkün değil. Ben olsam çocuklarım için de birer kart alır, dertsiz tasasız ve sınırsız toplu taşıma kullanır, huzur içinde Paris’i ve çevresini gezerdim. Ah bir de, çocuklar ve  gençler için indirim yok dedim ama sadece hafta sonları ve  resmî tatil günleri kullanılabilen Navigo Jeunes Week-end diye indirimli bir seçenek  var, bu konuda ayrıntılı bilgi için Biletler ve Ulaşım Kartları yazıma bakmayı unutmayın lütfen.

Haftalık kart yüklemesinin Pazartesi’den Perşembe’ye kadar herhangi bir gün yapılabildiğini söylemiştim. Benzer şekilde, aylık Navigo yüklemesi her yanın 1’inden 19’una kadar yapılabiliyor. 20’sinden itibaren o ay için yükleme yapmanız mümkün değil ve söylediğim gibi hangi tarihte yaparsanız yapın aylık kartınız o ayın son gününe kadar geçerli.

Örneğin 2 ya da 3 hafta Paris’te kalacaksınız ve toplu taşımayı sık sık kullanmanız gerekiyor, o zaman ne yapacaksınız? Dediğim gibi öncelikle bu konu Paris’e hangi gün geldiğinizle ilgili. Eğer Pazartesi, Salı ya da Çarşamba günü gelmişseniz işiniz kolay. Önce 1 haftalık doldurup ilk Pazar’a kadarki ulaşımınızı sağlamış oluyorsunuz. Sonraki hafta için Pazartesi sabahı yükleme yapıp bir sonraki Pazara kadar ödüyorsunuz. En son hafta da ne gün gideceğinize bağlı olarak o haftanın ilk Pazartesi günü ya yeni yükleme yapıyorsunuz ya da diğer seçeneklerle idare ediyorsunuz. Bu tamamen sizin ulaşım ihtiyaçlarınıza kalmış bir şey. O seçenekleri Biletler ve Ulaşım Kartları yazımda detaylı bir şekilde açıklamıştım. Bir de şöyle  bir bilgi ekleyeyim. Paris’e Pazar günü geldiniz, Navigo kartınıza 1 günlük 1-5  zone yükleme yapıp o gün sınırsız seyahat edebilirsiniz,  yine aynı gün, bir sonraki hafta için haftalık yükleme de yapabiliyorsunuz ve kafanız rahat ediyor… Tabii bunların hepsi hesap kitap konusu ve işin hesaplama kısmı size kalmış.

Aylık Navigo almaksa tamamen ayın ilk günleri gelenler için anlamlı olabilir. 1 ay Paris’te kalacak olup ayın ikinci ya da üçüncü haftasında Paris’e gelecek olanlara haftalık Navigo’yla idare etmelerini öneriyorum. Hangi kartı almalıyım, hangi yüklemeyi yapmalıyım diye bana sormanız aslında boşuna, çünkü bu konuda “ne kadar süre Paris’te kalacağınıza, hangi tarihte gelip hangi tarihte gideceğinize, nereleri gezeceğinize, toplu taşıma kullanma ihtiyacınıza” bağlı olarak tamamen kendiniz karar vermeniz gerekiyor.

Navigo’yu fiziken alacaksanız, Paris’e gelirken yanınızda bir vesikalık fotoğraf getirmeyi ihmal etmeyin sakın. Yoksa 5€ verip otomatik fotoğraf çektirme kabinleride fotoğraf çektirmeniz gerekir. Boyut olarak 25mm x 35mm olacak şekilde önceden keserseniz kartı aldığınızda plastik yuvanın içini kaydırarak açıp doğrudan resim bölümüne özel etiket yapışkanı ile yapıştırıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir de kaleminiz olursa iyi olur, çünkü üzeri isimsiz kartlar teorik olarak ceza sebebi. Önce soyadınızı, sonra adınızı yazıp kartınızı güvenle ve huzur içinde kullanabilirsiniz. Hem böylelikle sonraki gelişlerinizde de Navigo’nuza yükleme yapıp kullanmanız da mümkün olacak, kendinizi daha bir Parisli gibi hissedeceksiniz. Bu arada, bu yazının başında yer alan örnek Navigo kartı sahibi arkadaşım Ayben‘e kartını ve resmini kullanmama izin verdiği için teşekkür edeyim 🙂 Kendisi birkaç kez Paris’e ziyaretimize geldi, her seferinde bu karta yeni yükleme yapıp kullandı; gelecekteki ziyaretlerinde de kullanmaya devam edecek 😉

Navigo tasarımları -yanılmıyorsam- 2015’te ve sonrasında 2018’de değişti. Elinde halen eski Navigo olanlar endişelenmesinler, o kartlarınız (yanlış bilmiyorsam) 10 yıl geçerli, Paris’e geldiğinizde doğrudan otomatlara gidip ya  da mobil  uygulama üzerinden kendiniz yükleme yapabiliyorsunuz.

Kartınızı kaybettiğinizde ise ne yazık ki yenisiyle değiştirmiyorlar. Değiştirilebilir olan kartlar Fransa’da oturma izni olanların alabildiği yıllık Navigo kartları ki o konu turistleri pek ilgilendirmiyor.

2- Navigo Easy – Kontörlü Navigo

Haftalık Navigo size uymuyorsa, diğer bir seçenek olarak sunulan Navigo Easy Kartı, Haziran 2019 itibariyle kullanılmaya başlandı ve eski karton bilet Ticket+ yavaş yavaş kullanımdan kalktığı için, Paris’e geldiğinizde bu karttan edinmeniz gerekecektir. Ben bu kartı hiç kullanmadım ama yine de kartın avantajları hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum: Navigo Easy kartının Haftalık ya da Aylık Navigo ile ilgisi yok aslında. Navigo Easy tek kullanımlık biletleri ortadan kaldırmak için düşünülmüş bir sistem, bizdeki İstanbulkart gibi düşünebilirsiniz. 2€ ödeyerek gişelerden ve bazı otomatlardan ya da  cep  telefonu uygulamasından (ücretsiz) alabileceğiniz bu karta dilerseniz gişeden, dilerseniz otomatlardan, dilerseniz de Île de France Mobilités cep telefonu uygulaması aracılığıyla yükleme yapabiliyorsunuz. Tek tek ya da 10’luk yükleme yapmak mümkün olduğu gibidilerseniz RoissyBus ya da OrlyBus bileti gibi biletleri yükletebiliyorsunuz. Uygulama üzerinden yükleme yapabilmek önemli, çünkü bazen otomatların önünde öyle  bir kuyruk oluyor ki inanamazsınız…

Ah bu arada, şöyle tuhaf bir bilgi paylaşayım: Navigo Easy, tuhaf bir biçimde Charles de Gaulle Havalimanı‘na giden RER trenlerinde geçmiyor, yani mesafeye göre belirlenen fiyatlı biletleri Navigo Easy’ye yükleyemiyorsunuz. Buna rağmen bir günlük Navigo, Navigo Jeunes Week-end  de yüklemeniz mümkün. Karman çorman işler 🙂

Tek bir bilet yüklerseniz, 1-2 zone, yani Paris’in merkezinde kullanmak için 2,15€ ödüyorsunuz, 10’luk yükleme yaparsanız 17,35€ ödüyorsunuz, yani tek bilet 1,73€ olmuş oluyor. 4-10 yaş arası çocuklar için alacağınız Navigo Easy kartına tek yükleme yapamıyorsunuz, 10’luk yükleme içinse 8,65€ ödüyorsunuz, yani çocuğunuzun tek bir bileti 0,86€‘ya gelmiş oluyor. 4 yaşından küçük çocuklar içinse ulaşım ücretsiz.

Bu karta herhangi bir fotoğraf yapıştırılmıyor, adınızı da yazmıyorsunuz. Dolayısıyla bu kart anonim olarak kullanılabilir yani başkasına kartınızı ödünç verebilirsiniz ama aynı seyahat için aynı kartı kullanamıyorsunuz, herkesin ayrı ayrı Navigo Easy kartı olması gerekiyor.

Navigo Easy ile ulaşım araçları arasında aktarma yapabilirsiniz ama aktarmalarda durum tabii ki karışık 🙂 Hangi ulaşım aracından sonra hangisine geçebileceğinizi şu şekilde sıralayabilirim:

Bu ulaşım araçları arasında ilk okutmanızdan sonra 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapbiliyorsunuz ama ilginç bir şekilde, metroya bindikten sonra aynı biletle otobüse binemiyorsunuz ya da otobüs yolculuğu sonrası metro ya da RER’e aktarma da yok. Garip ama öyle… Ayrıca metro ve RER aktarmaları için turnikeden çıkmamanız gerekiyor, aktarma sadece istasyonlar arası iç koridorlarda dolaşıp indi-bindi yapmak için; yoksa herhangi bir metro ya da RER turnikesinden çıkıp sonra size tanınan sürede başka bir metro ya da RER turnikesinden giriş yapamıyorsunuz. Diyorum ya karışık işler 🙂 Ah bir de Noctilien – gece otobüslerinde bilet aktarması geçerli değil. Montmartre Füniküleri için de aktarma yok…

Sanırım Navigo konusu artık biraz daha açığa kavuşmuştur. Eğer deli gibi müze gezmeyecekseniz artık Paris PassParis Museum PassParis Pass Lib’ ve Paris Visite Pass‘lerin pek o kadar anlamı kalmadı gibi. Bunu biraz da zaman gösterecek, belki o kartlar da yeni fiyat politikaları geliştirirler.

“Biletler ve Ulaşım Kartları” konusunda diğer seçenekler hakkında detaylı bilgi için bu linkteki yazıyı okumayı ihmal etmeyin lütfen.

Keyifli geziler, keyifli keşifler

Ek Bilgi: Île-de-France Mobilités Cep Telefonu Uygulaması:

2019’dan itibaren cep telefonu uygulaması Île-de-France Mobilités ile artık Navigo’yu cep telefonunuza indirip doldurabiliyor ve klasik Navigo’nun geçtiği her yerde kullanabiliyorsunuzÎle-de-France Mobilités uygulaması, klasik Navigo kartının tüm özelliklerini içinde barındırıyor. Keşke hiç kart satın almakla uğraşmadan doğrudan uygulama üzerinden işlem yapılabilseydi ama tıpkı İstanbulkart gibi düşünebilirsiniz; uygulamayı aktive etmek için kartın kendisine ihtiyacınız var ve ara sıra yeniden okutmanız gerekebiliyor. O yüzden kartınızı yanınızdan ayırmamanızı öneririm.

Île-de-France Mobilités uygulaması sadece NFC özellikli cep telefonlarında kullanılabiliyorher telefona tek bir Navigo yükleniyor, yani klasik Navigo gibi kişiye özel.

Eğer NFC özellikli bir cep telefonuna sahipseniz Android Vianavigo uygulamasını ya da IOS Vianavigo uygulamasını cep telefonunuza indiriyorsunuz ve üyelik oluşturuyorsunuz. Sonrasında da ihtiyacınız olduğu zaman “achat” (aşa) yazan yerden ilerleyerek 10’lu carnet ya da günlük, haftalık, aylık Navigo satın alma işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Aşağıdaki videoyu izleyerek telefonunuza Navigo yüklemesini nasıl yapacağınızı görebilirsiniz. Videodaki örnekte 10’luk carnet gösterilmiş ama siz “Forfait Navigo Semaine” yazan yeri seçerseniz haftalık kart yüklemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yüklemeyi yaptıktan sonra yukarıdaki yazıda belirttiğim klasik Navigo gibi, hatta çok daha rahat ve konforlu bir şekilde Île-de-France Mobilités‘yi cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz.

Fransızca bilenler içinse Île-de-France Mobilités hakkında ayrıntılı bilgi bu linkte mevcut.

Author

279 Comments

 1. Nurhak Sinan Yildirim Reply

  Ahmet Bey emekleriniz için çok teşekkür ederim. Sayenizde 1 Temmuz – 10 Temmuz arası ailemle birlikte mükemmel bir Paris seyahati gerçekleştirdik. Gerek buradan verdiğiniz detaylı bilgilerle gerekse İnstagram üzerinden kafamı karıştıran sorulara verdiğiniz mükemmel yanıtlarla bize çok yardımınız dokundu. Ailem adına size çok teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Reply

   Yazılarımın böyle işe yaradığını görmek beni hep mutlu ediyor ve devam edecek gücü bu şekilde kendimde bulabiliyorum. O nedenle, bu güzel yorumunuz için ben de çok teşekkür ederim.

 2. Merhabalar Ahmet Bey
  16 Temmuz -24 Temmuz tarihleri arasında paristeyim 16 sında weekly pass alacağım 22 sine kadar kullanabilir miyim 20 temmuz etkiler mi

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Dilara Hanım,
   Güzel bir soru sormuşsunuz, açıkçası yanıtını ben de bilemiyorum. Normalde Olimpiyatlar için özel tarife kullanılacak deniyor ama dediğiniz gibi o hafta için Navigo aldığınızda 22 Temmuz bitimine kadar kullanabiliyor olmanız lazım.
   Ben bunu yarın ya da öbür gün bir RATP görevlisi bulduğumda sormaya çalışacağım.

 3. Egemen Aslan Reply

  Ahmet bey merhaba; emekleriniz için teşekkürler…

  Eşimle birlikte 3 Temmuz Orly Havalimanı iniş yine 9 Temmuz Orly havalimanı dönüş için Paris’te olacağız. Konaklamamız 9. Bölgede.
  Haftalık Navigo’dan 2 kere almamız mı gerekmekte bu durumda? Yardımınızı rica ederim 🙂

  • Ahmet Ore Reply

   Yukarıdaki yazıda açık seçik bir şekilde ifade edildiği gibi yanıt: evet 😉

 4. Ahmet bey merhaba. 26 temmuz28 temmuz arası yani cuma gününden pazara kadar pariste olacağız cdg den geleceğiz sizce navigo almak mantıklı mı iki yetişkin olacağız. Cevabınız için teşekkür ediyorum.

 5. Umut Evşen Reply

  Ahmet Bey merhaba,
  6 yıl önce kızımla sizin rehberiniz sayesinde çok güzel bir Paris ve Disneyland gezisi yapmıştık. Bu sene de 24-27 temmuz tarihlerinde eşimle paris’te olacağız ancak olimpiyatlara denk geldiğimizi çok geç fark ettim. Bir tesellimiz belki Paris daha da renkli olacaktır. orly’ye 24 Temmuz’da ineceğiz. Herşey değişmiş sanırım ama biz yine de Navigo kartı havaalanından alabileceğiz değil mi? Dönüşümüzü (son anda sizin trenle Paris’ten gidilecek yerler yazınızla görüp değiştirerek) Amsterdam’a trenle giderek oradan yapacağız. Paris ziyaretimizde hemen hemen her yer kapalı maalesef. 26 Temmuz’da olimpiyatlar Seine nehrinde başlayacakmış. Biletler astonomik pahalı. Yine de civarda olmamızı tavsiye eder misiniz yoksa başka bir bölgeye mi atalım kendimizi:) Gezilerimizde adeta kutup yıldızımız olduğunuz için de çok teşekkür ederiz.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Ne yazık ki bu gezinizde Navigo kartını kullanamayacaksınız, Olimpiyat dönemine özel bir Pass kullanılabilecek. Bu konuda ayrıntıyı bu linkteki yazının sonunda bulabilirsiniz:
   https://www.pariste.net/pariste-ulasim-8-biletler-ve-ulasim-kartlari/
   Olimpiyat döneminde Paris’in neresinde neler yapılabileceğine dair inanın benim de fikrim yok, çünkü gerçekten olağanüstü bir dönem olacak. Seine kıyılarından uzak durmak iyi olacaktır herhalde. Sanırım Montmartre Tepesi görece korunmuş bölge olur ama oralara da turist akını olacaktır diye düşünüyorum. Dolayısıyla o dönem için tavsiyelerde bulunmaktan çekiniyorum. Paris’e daha önce geldiyseniz, bu seferki gelişinizde biraz şehir dışındaki birbirinden güzel yerlere odaklanabilirsiniz belki. O zaman da size şu yazım fikir verebilir diye düşünüyorum:
   https://www.pariste.net/tur-programi-onerileri-v-pariste-alternatif-15-gun/
   Umarım keyifli bir Paris gezisi olur.
   Şimdiden iyi tatiller.

 6. ALİ RIZA Reply

  Ahmet Bey merhabalar,
  2-6 (salı-cumartesi) Temmuz arası eşimle birlikte Paris’ te olacağım Paris’ e iniş Orly Havaalanı dönüşte ise Charles de Gaulle Havaalanından dönüş yapacağım yazınızdan anladığım kadarıyla haftalık kart Navigo bana uygun olacaktır diye düşünüyorum.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, evet Navigo ile tüm ulaşımı çözmüş olacaksınız. İyi tatiller şimdiden.

 7. Ahmet bey merhabalar
  12-16 yaşında 2 kızımızla 13 haziran perşembe öğlen geliyoruz. CDG den Disneylanda gideceğiz. 3 gece orada kalacağız. Çocuklar orada eğlenirken biz eşimle 2 gün Disneyland-Paris yapacağız. 3. günün sabahı da Parise gidip, 2 gece orada kalacağız. Sizden şu önerileri alabilir miyim?
  Eşimle biz daha çok toplu ulaşım kullanacağımız (2 gün disneylan-paris git gel) için haftalık navigo alalım diye düşündüm. Çocuklar disneyland da olacağı için onlara almak anlamsız olur gibi; ne dersiniz?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Sibel Hanım, Perşembe geldiğiniz için en ideal kart her halükarda Navigo olacaktır sizler için. Çocuklar 10 yaşından büyük olduğu için onlar da normal tarifeden bilet alacaklar, o nedenle kaç kere bineceklerine bağlı olarak tekli bilet ya da Navigo düşünebilirsiniz. Keyifli ve eğlenceli bir tatil diliyorum.

 8. Sevil Yılmaz IŞIK Reply

  Merhaba ben 14 yaşındaki kızımla 9 haziran pazar günü Paris e geliyoruz dönüşümüz 15 haziran cumartesi olacak .Şimdi indiğimizde Charles De Gaulle den RER gişelerinden her ikimiz için 1 günlük NAVİGO kartı alacağım ve bunu RER de kullanarak Garre Du Nord a gidebileceğim. Pazartesi günü de aynı karta 1 haftalık navigo yüklemesi yapacağım. Dersimi doğru öğrenmiş miyim ? Bilgi verebilir misiniz acaba. Çok teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar…
   Eğer Pazar günü havaalanı ulaşımı sonra toplu taşımayı birkaç kez daha kullanacaksanız günlük Navigo çok işinize yarayacaktır. Gişeden alırken (fotoğraflı) haftalık Navigo Decouverte vermelerine dikkat edin. Yoksa günlük ulaşım yüklenen başka kart verebilirler. Günlük karta kızınız için 1 günlük “jeune weekend” yükletin, indirimli oluyor. Hatta Pazartesi için de orada haftalık yüklemeyi de yaptırabilirsiniz ya da sonra başka bir otomattan haftalık yükleme yapabilirsiniz; tabii haftalık olanda kızınıza indirim yok.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

   • Sevil Yılmaz IŞIK Reply

    Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

 9. Ahmet bey yazınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim.
  Cuma günü 2 yetişkin 2 çocuk Orly’ye ineceğiz. Salı günü döneceğiz. Çocukların biri 2 diğeri 7 yaşında. 2 yaşında olan ücretsiz.
  Disneyland’a da gideceğiz.
  “Paris Visite (Pass Transport) – Zones 1 to 5” için 2 yetişkin 1 çocuk 206 € hesapladım.
  Navigo Pass ise pazara kadar olduğu için daha önce hiç düşünmemiştim.
  Planıma göre de 15-20 kere toplu taşımayı kullanmamız gerekebilir.
  Tavsiyeniz nedir acaba?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Salih Bey,
   Haftalık Navigo kartı dediğiniz gibi size uymuyor. Bu durumda Paris Visite ise pahalı ama en dertsiz çözüm. Onu almak yerine her ulaşım aracı için ayrı bilet almayı seçerseniz matematik çalışmanız gerekiyor: OrlyBus ya da OrlyVal ile havalimanı ulaşımı çocuk ve yetişkin fiyatı, RER ile Disneyland ulaşımı çocuk ve yetişkin fiyatı, metroyla Paris içi ulaşımı çocuk ve yetişkin fiyatına ek olarak metro için Navigo Easy mi yoksa tek tek bilet mi alacağınıza göre bile fiyatlar değişiyor; yani çok bilinmeyenli bir denklem. Oturup ince hesap yaparsanız ucuza gelme ihtimali var ama dediğim gibi en az yarım saat hatta bir saat çalışmak gerek gezi planınıza göre.
   İyi tatiller dilerim.

   • Yanıtınız için teşekkür ederim. Navigo Easy ile 10’lu yüklemelerde ciddi uyguna geliyor. Kart ücreti dahil 19,35 €. Disneyland’a gidiş geliş 10 € diye hesaplarsak toplamda 2 yetişkin 1 çocuk 49,35 € tutuyor. Diyelim ki 10 geçişi kullandık. Yine 10 geçiş alırsak bu sefer kart ücreti de ödemeyeceğiz. 43,35 € da öyle tutsa yine daha uyguna geliyor. Üstüne Orly’ye giderken Uber kullansak bile daha uygun sanki.
    Yanlış mı hesaplıyorum?
    Ayrıca sorum da şu Navigo Easy ile gün sınırlaması yok ve aktarma yapmayacaksak aynı kartı 2 kişi kullanabiliyor muyuz?

    • Ahmet Ore Reply

     Şehir içinde 10’luk yükleme yapıyorsunuz ve sonra gün sınırlaması olmadan kullanıyorsunuz, bir de Disneyland gidiş dönüş biletleri var yetişkin 5+5=10 euro, çocuk daha hesaplı tabii. Easy’ye yüklediğiniz 10’luk bilet biterse ek kart ücreti ödemeden aynı karta yükleme yapıyorsunuz. Kart kişiye özel, herkes için ayrı kart gerekiyor.

     Hatta önceki gün duyurusunu yaptığım gibi cep telefonunuza Ile de France Mobilities uygulaması yüklerseniz ve sistem kart oluşturmanıza izin verirse hiç kart ücreti ödemeden Easy sahibi olmuş oluyorsunuz. Bir tek RER Disneyland ulaşımı için bilet alamıyorsunuz, onun dışındaki biletleri bu uygulama üzerinden almak mümkün. Çok yeni bir uygulama. Detayları bu yazıda güncelledim ama karşılaşabileceğiniz güçlükler konusunda henüz deneyimim yok. Çözebilirseniz rahat edersiniz.

 10. Merhaba
  Haftalık bilet yüklemek için Navigo Travel Card ve Navigo Découverte Travel Card arasında kaldım. Sanki resmi internet sitesinde navigo travel card pariste yaşayanlar için Navigo Découverte Travel Card turistler için gibi Navigo Travel Card ücretsiz Navigo Découverte Travel Card 5 euro gibi. Biz parise perşembe günü varacağız orly havalanına varınca 4.terminal 5 nolu gişeden card ve haftalık bilet yükleme işini halletmek istiyorum. Valizlerden dolayı uber ile kalacağımız yere geçmeyi düşünüyoruz. Cuma cumartesi ve pazar haftalık bileti kullandıktan sonra yeni haftalık bileti pazar günü yükleme şansımız yok mu illa pazartesi sabahı mı beklememiz gerekiyor desteğiniz için teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba her iki kart birbirinden çok farklı. Navigo Easy istanbulkart gibi, Navigo Decouverte ise mavikart gibi düşünülebilir. O yüzden hangisini seçeceğiniz size kalmış. Şu an için kart ücretleri Navigo Easy 2€, Navigo Decouverte ise 5€. Perşembe haftalık Navigonuzu yükletirseniz Cuma Cumartesi Pazar kullanabilirsiniz. Az yolculuk yapacaksanız da Navigo Easy alabilirsiniz. Dediğim gibi bu tamamen kişisel ihtiyaçlara göre değişiyor. İyi tatiller şimdiden.

 11. Merhaba,

  Senelerdir siteniz ve bilgilerinizden faydalanıyorum. Bunun için çok teşekkür ederim. Size sorum, 3-4 sene kadar önce geldiğimde haftalık kart yükletmiştim kartın arkasında haftalık ya da easy değilde “navigo decouverte” yazıyor… Sizce bu kartı gelmeden haziran ayında haftalık doldursam orda kullanabilir miyim?

  Not: cuma günü geleceğim için önceden yükleme yapmak istiyorum…

  • Ahmet Ore Reply

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim İlker Bey. Evet kartınız (manyetik kısmında bir sorun oluşmamışsa) halen geçerli. Dediğiniz gibi gelmeden önce cep telefonu uygulamasını yükleyerek kredi kartınızla yükleme yapmanız mümkün. Geleceğiniz hafta içi Pazartesi-Perşembe arası bir gün bu yüklemeyi yapabilirsiniz. Böylece Cuma-Pazar arası kullanma şansınız olur. Şimdiden iyi tatiller.

   • ilker ÖZBERK Reply

    Ahmet bey çok teşekkür ederim dediğiniz gibi sorun yaşamadım. Şimdi bir tane daha sorumuz olacak, arkadaşımızın yeni model iphone cep telefonuna

    uygulamadan hiç kart almadan on my iphone – seçerek oradan haftalık 1-5 zone bilet 30 euroya yükledik ama bileti hiç bir yerde göremiyoruz 🙂

    Kullanacağı zaman bir yerden barkod falan üretecek mi? uygulamayı açık sadece tutacak mı? yani bilet aldığımız işlem geçmişinde gözüküyor ama bilet hiç bir yerde gözükmüyor bu konu ile ilgili yani iphone üzerinden hiç kart almadan satın alanlar için ufak bir bilgi verirseniz sevinirim.

    • Ahmet Ore Reply

     Uygulama yeni olduğu için detaylara ben de hakim değilim. Bildiğim kadarıyla Navigo’nun “cüzdan”a aktarılması gerekiyor ama emin değilim. Ben yıllık, klasik Navigo kullandığım için denemedim.

  • İsa Ahmet Bal Reply

   27 Haziran Perşembe – 1 Temmuz Pazartesi Pariste olacağım. Önceki haftalar için Navigo kart almak daha uygun gibi olur diye düşündüm. Pazartesi için nasıl bir yol izlesem daha uygun olur. Tek kullanımlık bilet var mı

 12. Ahmet bey, Pariste 3 gün için hangi kartı önerirsiniz. Disneylandan bir kez RER kullanacagız. Ardından hep metro ile ulaşım saglayacagız. Hangisi mantıklı. 3 günlük ulasım kartı mı? Yoksa tek binis biletleri mi?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Beyza Hanım,
   Hangi kartı ya da bileti alacağınız tamamen hangi tarih aralığında Paris’te olacağınıza bağlı. Yoksa en ideali her zaman haftalık Navigo almaktır ama dediğim gibi, yukarıdaki yazıda yer alan şartlar size uyuyorsa tabii.

 13. Bilgilendirme için teşekkürler Ahmet bey. Fakat dün 2 kişi ve 1 çocuk için 1-2 Zone, 1 günlük bilet almak istedik Zone 1-2 yok diye Zone 1-3 olarak satış yaptılar ve 40€ aldılar. Halbuki orada bulunan makinelerden alsam daha daha ucuza alabilecektim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Fikret Bey, gişe memurunun neden öyle bir şey yaptığını anlayamadım ama yazıda da belirttiğim zaten 1-2 zone talep etmenize gerek yoktu, 1-5 zone otomatik olarak veriliyor. 1-2 zone da isteseniz 1-5 zone da isteseniz aynı fiyat olmalı. Sanırım bir iletişim sorunu olmuş.

   • Navigo easy satın aldık. Zaten Zafer takı yakınında ev tutmuştum. Şimdi Android uygulamasında da gördüm, navigo easy karta Android telefondan da yükleme yapılıyormuş 🙂 Günlük, haftalık, tek seferlik, çocuk bileti ve havaalanıma ulaşım için de yükleme yapılıyor. Muhtemelen iletişim hatası oldu çünkü ısrarla Disneyland’a mı gideceksiniz demişti 🙂 ratp Android uygulamasından yükleyeceğim şimdi. Yanıtınız için teşekkürler.

    • Ahmet Ore Reply

     Navigo Easy, bu yazının kapak fotoğrafında soldaki kart. Eğe o karttan aldıysanız haftalık yükleme yaptıramıyorsunuz diye biliyorum. Navigo Decouverte ise kapak fotoğrafındaki sağdaki kart, o karttan aldıysanız haftalık yükleme yapabiliyorsunuz. Sonucu merakla bekleyeceğim…

     • Navigo easy almışız hocam.
      1 günlük, 26 yaş altı, havalimanı otobüsleri ve diğer bütün vasıtalarda geçerli, tek seferlik biletlerin dışında sadece Orly ve Roissy havalimanlarına olmak üzere 6 çeşit bilet alınıyor. 2.15€’ya tek kullanımlık bilet yüklemesi yaptım. Biraz önce RER A’ya sorunsuz olarak bindik. Basılı bilet almayıp Android telefonum üzerinden de bilet alıp kullanabiliyoruz.

     • Ahmet Ore

      Yazıda belirttiğim bilgilerin güncelliğini sayenizde teyit etmiş olduk. Pazartesi-Perşembe günleri arasında Paris’e gelenler için Haftalık Navigo / Navigo Semaine her zaman daha kârlı oluyor. Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. İyi tatiller.

 14. Çağlar Akgün Reply

  Merhaba
  Öncelik le bilgilendirme için teşekkür ederim. Navigo weekly kart da paris sakinleri için geçerli ibaresi gördüm. Turistler için geçerli değil mi?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, bu bilgiye Paris’te Ulaşım ile ilgili bir resmi sayfadan ulaştıysanız bana linkini gönderebilir misiniz? Eğer bunun dışında seyahat bloglarından ulaştığınız bir bilgiyse doğru olması mümkün değil. Teşekkürler.

 15. Merhaba, sanırım artık mobil uygulamadan doğrudan haftalık bilet alınabiliyor. Navigo pass edinmeye gerek yok. Böylece 5€ kart parası da ödenmemiş olur.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Benim için bu konu biraz belirsiz. %100 emin olmamakla birlikte sadece Android cihazlar için bunun mümkün olduğunu tahmin ediyorum. iPhone kullanıcıları için kartı temin edip sonra telefona okutup uygulama üzerinden yükleme yapmak mümkün. Benim iPhone’um olduğu için diğer uygulamayı deneyemedim, eğer sizin Android cihazınız varsa ve gitmeden önce mobil uygulama üzerinden yükleme yapmayı başarırsanız lütfen bizleri de bilgilendirin; umarı işe yarıyordur, çünkü öyle olursa büyük bir sorun ortadan kalkmış olacak.

 16. Ahmet bey, o kadar yardımcı oldunuz ki Paris seyahatimi sayenizde çok uyguna getirdim. Ama 4 gün dediğiniz gibi tavsiye ettiğiniz yerleri gezmek için yeterli değildi. Keşke başka şehirler için de böyle detaylı bloglar yapsanız ne güzel olurdu. ❤️❤️❤️❤️❤️

  • Ahmet Ore Reply

   Aslına bakarsanız en çok Londra ve Amsterdam için böyle bir blog yapmak isterdim ama tabii oralarda yaşamadan bu işlere kalkışmak çok zor. O nedenle sponsor olmadan bir daha bu işlere kalkışabileceğimi sanmıyorum 🙂 Yine de hayat bu belli olmaz… Çok teşekkür ederim…

 17. Merhabalar, 1-3 zone alıp orly havalimanından orlybus’a binebilir miyiz? yoksa 1-5 mi almamız gerekir. teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Haftalık Navigo kartta zaten 1-3 zone seçeneği yok, 1-5 zone almanız gerekecek.
   2-3 zone, 3-4 zone ve 4-5 zone seçenekleri var ama onlar 1. zone’da yani merkezde geçmediği için turistleri ilgilendirmiyor.

 18. Haftaya Paris seyahatimiz ve ulaşım için herşey o kadar karışık ki yazınız çok iyi geldi. Ne kadar detaylı anlatmışsınız, emeğinize sağlık.

  • Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkür ederim. Paris’te keyifli bir gezi geçirmeniz dileğiyle…

 19. Ahmet Bey merhabalar, öncelikle tüm bu yazmış olduğunuz çalışmalardaki bilgiler bizler için çok kıymetli, çok teşekkür ederiz. Ulaşım bilgilerine ilişkin yazılarınızı okudum ve anladığım kadarıyla NAVİGO kart çok avantajlı olacak bizim için. Benim size danışmak istediğim konu 13 eylül 2023 çarşamba günü paris şehir merkezinden CDG Havaalanı terminal 3 e (dönüş uçağımız sun express direkt antalyaya olacak) en rahat sıkıntısız nasıl bir yol izlemeliyim, önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum, sağlıklı iyi günler dilerim.

 20. Merhaba. Benim önceden bu kartım var ve duruyor. Yine Parise gideceğim bu sefer eşimle. Aşağıdaki sitede kartın özelliklerine baktığımda “The Navigo Découverte card can contain up to two Navigo Day, Weekly or Monthly passes.” şöyle bir ibare gördüm. Yani ben bu karta 2 tane haftalık yükleyebiliyorum. Bu yüklediklerimden birisi acaba eşim için olabilir mi? Yoksa o 2 tane kendim için peş peşe 2 hafta kullanmak için mi oluyor?

  https://www.iledefrance-mobilites.fr/en/tickets-fares/media/navigo-decouverte-travel-card

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Kemal Bey,

   Navigo kartı fotoğraflı ve kişiye özeldir, iki ayrı kişi aynı kartı kullanamaz.

   Ayrıca iki haftalık yükleme yapmak da -şu anki uygulamaya göre- mümkün değil. İçinde bulunduğunuz haftanın Pazar gününe kadar tek yükleme yapabilirsiniz. İkinci haftada da kullanmak isterseniz, bir sonraki Pazartesi yeni hafta için bir yükleme daha yapmanız gerekecektir.

   Şimdiden iyi tatiller.

 21. Hasan BORTAŞ Reply

  Selam Ahmet Bey çok aydınlatıcı bilgiler. Elinize sağlık 2-9 Ağustos 2023 tarihlerinde ailecek Paris te olacağız . 4 yaş altı çocuklar ulaşımdan ücretsiz faydalanıyor fakat yinede Navigo kart almalımıyız, yoksa çocuklar turnikeden geçmeyecek mi ?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Hasan Bey, 4 yaş altı çocuklar için herhangi bir bilet ya da kart almanıza gerek yok, sizinle birlikte turnikeden geçebilirler. Şimdiden iyi tatiller.

   • Merhaba Ahmet bey,
    Oncelikle iki üç gündür blogunuzun ve. instagram sayfanizin altini ustune getirdim diyebilirim☺️ vermis oldugunuz faydali bilgiler icin cok cok tesekkur ederim❤️Biz ekim ayinda Transavia havayolu sirketi ile anakaradan orly havaalanina inis yapacagiz. Navigo kart gercekten cok kullanisli ve uygun fiyatli ancak biz persembe parise gelecegiz pazartesi donecegiz. Bu nedenle pazartesi gunu kartin gecerliligi bitecek olmasi biraz uzucu.. Pazartesi gunu sadece havaalanina ulasmamiz gerekecek ucusumuz sabah 10.30da oldugu icin. Sizce yine de navigo kart almali miyiz? Pazartesi gunu havaalanina donus icin ne onerirsiniz? Simdiden cok tesekkur ederim☺️

 22. Merhaba Ahmet Bey,

  Yaklaşımınız verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Önce bilgi edinmek için keşfettim sizi ama insanlığınıza şahit olmak çok kıymetli.
  16 Eylül’de parise gitmek istiyoruz. Öncelikle o hafta hava durumu nasıl oluyor? açık/ince vs. kıyafet giyilebiliyor mu? Diğer sorum muhtemel varışımız Charles de Gaulle Havalimanı’na olacak. Varışımız Cumartesi gününe denk geleceği için navigo alamıyoruz. Havaalanından 85 Rue du rocher şanzelise tarafına gideceğiz. ulaşımı en kolay ve hızlı şekilde toplu taşıma araçları ile nasıl sağlayabilirim. Merkeze vardıktan sonra belirttiğim konuma nasıl gidebilirim.

  Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. sayglarımla

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Ali Bey,
   Havanın o tarihte nasıl olacağını kestirmek güç ama “Paris’te Aylara Göre Hava Durumu – Paris’e Gelirken Hangi Mevsim Nasıl Giyinmelisiniz?” başlıklı videom size fikir verebilir belki: https://youtu.be/GOcopwoqapk
   Paris’te bir yerden bir yere nasıl gideceğiniz konusundaysa ben dahil hiç kimseye ihtiyacınız yok aslında. Google Maps’te kalkış ve varış noktalarınızı yazdığınızda o size en ideal ulaşım rotasını çıkarıyor. Sorunuzu yanıtlamak için ben de Google Maps’e bakacağım zaten; benim yerime kendiniz de bakabilir, hatta tüm Paris için geçerli bu söylediğim.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 23. Merhaba,
  Sitenizde harika bilgiler yer alıyor ve çok detaylı anlatmışsınız.
  Ben bu cumartesi parise gideceğim, o yüzden haftalık navigoyu ancak pazartesi günü alabiliyorum. (Siteniz sayesinde öğrendim)
  Cumartesi günü Charles de Gaulle havaalanından opera tarafına geçmek için hangi kartı önerirsiniz?

 24. Merhaba, siteniz gerçekten harika ve çok kıymetli bilgiler barındırıyor. Merak ettiğim husus artık hep biyometrik fotoğraf mevcut ve bunlar 5*6 cm ebatında. Şu anda kullandığımız nüfus cüzdanındaki resim ise çok daha küçük. Tam olarak olması gereken resim ölçüsü nedir acaba?

 25. Ahmet bey merhaba
  Haftasonu için cuma günü öğleden sonra Pariste olacağız. Pazar öğleden sonra da ayrılacağız. mümkün olduğunca çok yer görmek istiyoruz. Ulaşım için hangi karı önerirsiniz

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Bu tamamen nereleri gezeceğinize ve ne sıklıkla toplu taşıma kullanacağınıza bağlı ama kafanız rahat etsin diyorsanız 3 günlük 1-5 zone Paris Visite alabilirsiniz ya da ekonomi yapmak istiyorsanız tek yön havaalanı-otel bileti alıp sonra şehir içinde 10’luk carnet alabilirsiniz. Bilet çeşitleri için bkz: http://www.pariste.net/pariste-ulasim-8-biletler-ve-ulasim-kartlari/
   İyi bayramlar.

 26. Ayça BAYRAM Reply

  Merhaba Ahmet Bey, sizi öncelikle youtubedaki Paris gezi videonuzla tanıdım. Bu ve bir çok yazınız benim için çok faydalı oldu. İnşallah aralık ayında Paris’e gelmeyi planlıyoruz. Ama Paris’ten Strasbourg’a geçeceğiz. Geçişi trenle yapabileceğimizi araştırıp gördük. Ama gelmeden önce tren biletini nasıl temin edebiliriz? Bu konuda bilginiz varsa aydınlatırsanız çok seviniriz. Şimdiden Teşekkürler.

 27. Ahmet Bey öncelikle teşekkürler bu bloğunuz için. Ben Cuma günü 10 yaşındaki kızımla CDG’e ineceğim ve Creteil bölgesindeki otelimize geçeceğim Salı gününe kadar gezeceğiz. Bizim için en doğru metro bileti hangisi olur aceba?

 28. Merhabalar, bu faydalı blog için de ayrıca teşekkürler.
  Size emin olmak için sormak istedim.
  Öncelikle yılbaşı itibariyle ulaşım kartlarına zam geldi. Navigo Weekly 30€ oldu. Benim sorum size şu ORLYBUS da, bu navigo weekly geçerli oluyor mu, yoksa ekstra para mı yüklemek gerekiyor?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Evet yılbaşında zam geleceğini duyurmuştum ama bir türlü güncellemeleri yapamadım, zira blogda 22 tane ulaşım yazısı var, hepsini güncellemem gerekiyor. Tabii ilk fırsatta yapacağım.
   Navigo OrlyBus’te geçiyor, OrlyVal’de geçmiyor.
   Sağlıklı günler dilerim.

 29. Kaan Yiğit Reply

  Harika bir blog ve Navigo ile ilgili bilgilendirici bir yazı ama küçük bir güncellemeyi yapmak gerekiyor sanırım:

  Vianavigo IOS aplikasyonundan Türkiye’de herhangi bir satın alma işlemi yapamıyorsunuz. Sistem sadece gişeden satın alınmış biletlerin aplikasyona tanıtılmasına izin veriyor. Yani IOS aplikasyonu vasıtasıyla Paris’e gitmeden metro pass’ımı satın alayım derseniz başaramazsınız. Sevgiler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, güzel yorumunuz ve güncel bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

 30. fidan sari Reply

  merhaba ahmet bey.verdiğiniz bilgiler için çok teşekküler.parise gitmeden önce tüm yazılarınızı okudum sanırım:)bu navigo kartla ilgili bir şey sormak istiyordum.tatile ben eşim ve 6 yaşındaki kızımla gidicez.pazartesiden pazara kadar.zaman da yazdığınız gibi uyuyor.navigo kartı alırken onlarada mı almam gerekiyor?kızım için de mi vesikalık gerekiyor merak ettim.ya da tek bir kartla 3müz de kullanabilirmiyiz?carnette sanırım tek biletle yanımızdakiler de yararlanabiliyordu.şimdiden teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Fidan Hanım, aylardır Türkiye’de hastalıklar ve daha tatsız konularla geçen günler geçirdiğim için blogla ilgilenmem mümkün olmadı. Sorunuzu da şimdi görüyorum, lütfen kusuruma bakmayın. Gerçi yanıt vermek için çok geç kaldım ama yine de yazmak istedim: Herkes için ayrı bir Navigo alınması gerekiyor. Mutlu günler.

 31. Baris A.Dogan Reply

  Ahmet bey,
  Aralik 2021’deki Paris gezimizde Navigo Card’i sizin tarif ettiginiz gibi Orly 4’deki 5 numarali peronda bulunan giseden, cok sempatik bir gorevliden aldik ve haftalik yukleme yaparak, Carsamba-Pazar arasi sinirsizca gezdik 🙂 Bir keresinde benimki, bir keresinde de esiminki metroda calismadi, ancak yazida da belirttiginiz gibi gorevlilerden yardim isteyince hemen karti kontrol edip kapiyi aciveriyorlar, hic sikinti yasamiyorsunuz. Navigo Card muthis kolaylik gercekten, cok memnunuz sizden ogrendigimiz icin.

  Tesekkurler, sevgiler
  b.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Barış Hanım,
   Dediğiniz gibi Navigo kart müthiş kolaylık. Bence tek sorunu kartın 7 gün değil de Pazartesiden Pazara kadar geçerli olması. Günler size uymuş ama örneğin Cuma gelip Salı dönecekler için uygun olmaması çok anlamsız. Nedense yıllardır böyle, bir türlü değiştirmediler.
   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler.

 32. Ahmet bey öncelikle bilgilendirmeler için çok teşekkür ederiz, bizim sorumuz T7 hattı ile ilgili. Bu hat ile alakalı çok bilgi bulamadık, orly havalimanından alternatif bir merkeze ulaşma şekli olabilir mi? bu hat ile Louis Aragon’a bağlanmak ve oradan aktarma yapmak elverişli midir? yoksa çok yavaş bir hat olduğu için mi tercih edilmiyor? bu T7 hattı tek yönlü müdür? gidiş geliş midir? navigo kart geçerli midir? çok teşekkürler

 33. Yasar OZKUL Reply

  Ahmet bey Merhabalar ,
  Cok detayli bilgi vermissiniz ,epeyde emek harcamissiniz cok tesekkur ediyorum.Benimde birkac sorum olacak biz cumartesi aksam Pegasus ile Paris’e inmeyi dusunuyoruz , ve 1 hafta kalip cuma gunu donmeyi planliyoruz.Sizin yazilarinizi okuduktan sonra benim aklımdan su gecti.Pazar gunu icin 1-3 zone gecerli 1 gunluk mobilis almak ve Pazartesinden cumaya kadar ‘da Navigo alayim die dusundum.Simdi bu mobilis ve Navigoyu orly’de inince almak mantiklimi ? yani hem mobilis hemde Navigo.Navigoyu orlye den cumartesi gunu alırsam sadece kart bedelini odeyip bos bir sekilde alabilirmiyim ? ve pazartesi gunu herhangi bir metro istasyonundan doldurma sansim varmidir yoksa , pazartesi almakmi mantikli oyle ise her istasyonda satiliyormu ,diger sorum mobilis icinde olacak her istasyondan bulma ve alma sansi varmi ? cevaplariniz icin cok tesekkur eder iyi gunler dilerim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Yaşar Bey,
   Umarım mesajınız, yazdığınız Cumartesi için değil, bir sonraki Cumartesi için geçerlidir ve ben geç kalmamışımdır yanıtlamakta:
   Ne yazık ki OrlyBus’te Mobilis geçmiyor. Navigo alıp, Pazar günü için 1 günlük 1-4 zone günlük Navigo yükletebilirsiniz. Pazartesi günü de haftalık Navigo yükleterek tüm ulaşım konusunu çözmüş oluyorsunuz. Mutlu günler.

 34. Merhaba,

  Ne kadar güzel, insanın tüm sorularına yanıt veren bir yazı, teşekkürü hep hakediyor.
  Paris hayranı biri olarak, Paris’ e gelmeden evvel turistik bir yazının ötesinde olan, biraz da Parisien olabilen bir yazı aramıştım internette ama yoktu, şimdi ise Pariste.net ile artık var, yürekten bir merci 🙏😊
  Your comment is awaiting moderation.

 35. Merhaba, ben aylık Navigo kullanıcısıyım. İade talebini birkaç gün önce yaptığımda sizinkinden farklı olarak son aşamada Navigo’nun numarasını ve adresimizi kanıtlayacak belgeyi sisteme yüklememizi istediler. Navigonun fotoğrafını ve kira sözleşmesinin adres kısmını yükledim ben de.
  İyi günler, iyi çalışmalar.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Emre Bey,
   Aylık Navigo kullanıcısı olarak bu bilgileri bizlerle paylaşmanız çok değerli. Grev dönemi ücret iadesi işlemleri için Sayenizde, aylık ya da haftalık Navigo kullanıcılarının, başvuru yaparken herhangi bir adres gösteremeyeceğini, adres kanıtı gerektiren bir belgeyi sisteme yüklemesi gerektiğini öğrenmiş olduk.
   Çok teşekkürler.

 36. Merhaba, en çok okunan başlığın bu olduğunu düşünüyorum çünkü gitmeden önce sanırım 50 kere başlığı okudum.d öncelikle Ahmet bey yazılarınız o kadar yardımcı oluyor ki sürekli güncel olması da bir o kadar avantaj.sizin 3 gece 4 gün başlığınızda bahsettiğiniz şekilde gezdim sürem kısa olması sebebiyle buralara birkaç yer daha ekledim o kadar uzun uzudıya gezme fırsatım olmadığı için pek çok müzeye giremedim. Ulaşım kısmına gelirsek kasımın son haftasında gittim cumartesi cdg havaalanına inmeme rağmen pazartesi ve salı günü kullanabilmek için navigo kart aldım fazlasıyla ücretini çıkardı başta zaten rer kullanmak için 10buçuk euro gibi bir meblağ olduğu için her türlü avantaj oluyor ve inanın 2 gün için bile almaya değer. Cumartesi pazar içinse günlük sınırsız kartlar var yanılmıyorsam ismi mobilis 7.5euro onu kullandım gayet iyiydi çünkü oteime ulaşmak için merkezden 2 metro değiştirmem gerekiyordu. Ahmet beyin önerileriyle hareket ederseniz pişman olmazsınız kendi adıma çok teşekkür ediyorum

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Gözde Hanım,
   Doğru tahminde bulunmuşsunuz, en çok okunan on yazıdan biri Navigo ve bunun için çok mutluyum. Çünkü eskiden bu kartın Fransızlar olduğu düşünülürdü, hatta gişe görevlileri satmaya yanaşmazdı pek; hep turistik kartlar önerilirdi ama bu yazımla birlikte Navigo bilgisi geniş kitlelere ulaştı. Paris’e gelen Türkler Navigo kullandıkça kendim kullanmış gibi mutlu oluyorum.
   Güzel yorumunuz ve deneyiminizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

 37. Zafer Demir Reply

  Merhabalar, öncelikle detaylı anlatımlarınız için çok teşekkürler.
  Şu söylediklerimde bir hata var mı acaba:

  Metro, RER ve şehir içi otobüslerde kullanabiliyoruz Navigo Decouvert kartı. Ben otelime yol tarifi aldığımda RER B’den sonra 173 numaralı bir otobüs gösteriyor. Ona da binebiliyorum bununla. Ayrıca Disneyland ve Versay Sarayına kadar gidebiliyorum.

  Bir de 8 yaşındaki çocuğum için en uygun çözüm ne sizce. Ona da bir navigo alacağım sanırım aynı fiyattan. Çünkü indirimli carnet alsam 5. zonedaki bi yere gidemeyecek değil mi?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Zafer Bey,
   Navigo kartı OrlyVal hariç Pari Belediyesi RATP otobüsleri, metrosu, tramvay ve RER olmak üzere 1-5 zone, yani her yerde geçerli. O nedenle söylediğiniz doğru.
   Çocuğunuz için de Navigo almanız gerekiyor gibi görünüyor.
   Çocuk için indirimli carnet var, hatta 1-5 zone indirimli carnet de var ama o bileti sadece 1-5 zone arası yolculuk yaparken kullanmak avantajlı, yoksa 1-5 zone onluk bilet alıp sonra bunu Disneyland ve sonrasında şehir içi ulaşımda kullanmak parayı ziyan etmek oluyor. Dolayısıyla geliş gidiş tarihleriniz uyuyorsa kendiniz ve çocuğunuz için Navigo almak en avantajlısı gibi görünüyor.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 38. Sema dağarslan Reply

  Merhaba Ahmet Bey,
  21 Eylül 2020 de parise seyahat edeceğim annemle 4 gün kalmayı planlıyoruz ulaşımımız toplu taşıma ile olacak. navigo mu yoksa visite pass mı almamız gerekir. Pazartesi günü alacağımızı hesaba katarsak hangisi daha avantajlı olur? Navigodan iki tane mi almamız gerekiyor? Teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Sema Hanım,
   Kartlar ve indirim fırsatları dönem dönem değişiyor. O nedenle sizin geleceğiniz dönemde hangi kartın hangi avantajı olacağını şimdiden garanti etmek güç. Dilerseniz gelişinize bir ay kala bu konuyu yeniden değerlendirelim.
   Mutlu günler dilerim.

 39. GÜL YAZICI Reply

  Merhabalar,

  Ayrıntılı yazınız için çok teşekkürler, çok faydalı olmuş.
  Yeni bir habere göre Eylül 2019 itibariyle 4-11 yaş arası çocuklar da ücretsiz ulaşım sağlayabiliyormuş.
  Bu durumda, şehir içi gezilerde veya Disneyland’a giderken 7 yaşındaki çocuğum için herhangi bir ücret ödememe gerek kalmadı mı?
  Teyit ederseniz çok sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Gül Hanım,
   Bu konuda çok haber yapıldı ama -benim bildiğim kadarıyla- henüz uygulamaya konmadı.
   RATP’nin resmi web sitesinde halen mevcut durumun geçerli olduğunu gösterir bilgi mevcut.
   Bkz: https://www.ratp.fr/en/titres-et-tarifs/reduced-fares-children
   Ayrıca internette araştırdığımda gördüm ki, 10 yaşına kadar çocukların ücretsiz toplu taşıma araçlarına binmesi sadece Paris’te ikamet eden, Imagine R öğrenci kartı sahibi çocuklar için geçerli görünüyor. Yine de farklı bir gelişme olursa, ücretsiz seyahat hakkı Paris dışından gelen çocuklar için de geçerli olacak şekilde kapsamı genişletilirse blog yazılarını güncellerim ya da siz benim bulamadığım “RATP resmi web sayfası” bilgisine ulaşırsanız paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.
   Mutlu günler.

 40. irem çağlar Reply

  Merhaba Ahmet Bey,
  Navigo kart hakkında çok açıklayıcı bilgi vermişsiniz. Teşekkür ederiz çok yardımcı oldu bize.
  Biz 19-25 ağustos arasında Paris’te olacağız. Sizin de belirttiğiniz gibi RER’lerde çalışma olduğundan Disneyland, Versay Sarayı ve ORLY havalanına ulaşımda sıkıntı yaşayabiliriz.
  Disneyland’a ulaşımı başka nasıl yapabiliriz. TGV’de o tarihlerde mevcut gözükmüyor.
  Bir de Versay Sarayına ulaşımda banliyö trenlerinden N ‘yi kullanmayı düşünüyoruz. Bu trenler de navigo karta ücretsiz mi?
  Teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Disneyland’a ulaşmak için daha pratik bir seçenek bulunmuyor maalesef. Geleceğiniz hafta, hafta içi Disneyland’a giderseniz hat açık görünüyor, akşamsa 21:00’den itibaren dönüşünüz Vincennes istasyonunda son bulacak, buradan M1 metrosuna 10 dk kadar yürümeniz gerekecek; belki arada shuttle vardır, hiç denemedim.
   Versailles Sarayı’na giden banliyö trenlerinde, daha doğrusu Paris ve çevresinde, 1-5 zone bütün banliyö trenlerinde Navigo kartı geçerlidir.
   Şimdiden iyi tatiller.

 41. Ahmet Bey Merhaba,
  Navigo kart ile ilgili en doyurucu ve detaylı bilgiyi blogunuzdan edindim. Paris’e ikinci gidişim olacak, ilk gidişimde çoklu bilet alarak gezimizi tamamlamıştık. Bu kart ile sınırsız seyahat etmek gezimizi epey kolaylaştıracak.
  İçten teşekkür ediyorum.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar, çok teşekkür ederim. Şimdiden güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

 42. Merhaba Ahmet bey,
  3 Haziran 2019 Pazartesi günü Orly havalimanında 1.peron da indik ve video da tarif ettiğiniz gibi 4.perona gidip Navigo Decouvert kartı aldık 🙂 Herşey Video da anlattığınız gibi kolaylıkla oldu. Navigo Decouvert kartımız olduğu için çok rahat METRO vb kullanarak tüm şehri gezdik. Keşke her şehirde sizin gibi biri olsa. Çoook ama çook teşekkürler.
  Sevgiler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Mehtap Hanım,
   Bir haftadır bilgisayardan uzak bir ortamdaydım, o yüzden değerli yorumunuza bugün teşekkür etme imkanı bulabildim.
   Paris gezinizde Pariste.Net yazılarının ve videolarının yol gösterici olmasına çok sevindim.
   Nice güzel geziler dilerim.

 43. Merhaba,
  Bilgi vermek istiyorum. 18Mayıs Cumartesi Orly Hava alanı’na indim. 1-2-3 ün olduğu perondan 4 e orlyval ile geçtim. Tarif ettiğiniz gibi Orlybus gişesine gittim ve Navigo Decouvert kart almak istediğimi söyledim. Mümkün olmadığını pztsi günü alabileceğimi söylediler, yükleme yapmayacağım sadece kart alacağım dedim aynı şekilde pztsi dedi. Buradan T7 tramvay ile son durağa gidip metroya geçeceğim sırada gişede bir daha şansımı denedim ve burada Navigo Decouvert kart verdiler. Pztsi günü metro istasyonunda 1-5 zone seçip otomattan kendim yükleme yapıp kullanmaya başladım.
  Sevgiler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Fatih Bey,
   OrlyBus gişesindeki görevli kart olduğu halde vermediyse hata yapmış, çünkü bugüne kadar arkadaşlarım için pek çok kez o şekilde kart aldım.
   Neyse ki siz de metro istasyonu gişesinden kart alabilmişsiniz.
   Deneyiminizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

 44. Ahmet Bey süpersiniz. Ayrıntılar için tekrar sağ olun…

 45. Merhaba Ahmet Bey,

  Öncelikle yazılarınız, yorumlarınız ve sorularımıza hızlı ve içtenlikle dönüşleriniz için teşekkür ederim.

  9 Mayıs perşembe günü Pariste olacağız ve Navigo haftalık kart almak istiyoruz. perşembe günü olduğu için alıp hemen kullanmaya başlayabileceğiz ve tatilimiz sırasında disneyland vs de olduğu için çok uyguna geleceğini düşünüyoruz.

  Tek sorunumuz, Air france ile sabah saat 6,50 gibi Pariste olacağız ve o saatte acaba bu kartı satın alacağımız RER gişeleri açık mıdır ve işlem yaklaşık 5-10 dkda tamamlanır mı? (yanımızda isim yazmak için kalem ve fotoğraf getiriyoruz 🙂 Bir de CDG havaalanı için kartı alabileceğimiz yeri tam olarak yazabilir misiniz?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Uçağınız 06:50’de iniyorsa sizin bavulunuzu alıp çıkışınız 07:50-08:00 gibi olacaktır yani o saatte Navigo gişesi illa ki açık olur.
   Uçağınızın hangi terminale ineceğini bilmiyorum ama eğer Terminal 1’e inerse önce CDGVal’e binip RER Gare Terminale 1-3 istasyonuna ulaşmanız gerekiyor, Terminal 2’ye inerse de (büyük olasılıkla) yürüyerek RER Gare Terminale 2’ye ulaşmalısınız. Navigo satış gişesi hemen turnikelerin orada karşınıza çıkacaktır.
   Şimdiden iyi tatiller.

 46. Merhaba Ahmet Bey ,
  Yazılarınızı ve instagram canlı yayınlarınızı keyifle takip ediyoruz.
  Daha gelmeden nerede ne yapılır , ne kadar zaman ayırmak gerekli çözdük sanırım 🙂
  Ayrıca ilk sahne deneyiminiz olmasına rağmen, izlediğim kadarıyla bence çok güzel bir performans sergilemişsiniz , tebrikler 🙂
  Gelelim rahatsız etme sebeblerime :))
  Önümüzdeki ay 5 gün Paris’te olacağız. Çarşamba gün gelip Pazar gün ayrılacağız.
  Bu durumda Navigo bizim için avantajlı olacak gibi duruyor.
  Yalnız aklıma takılan 1-2 durum var ;
  İlki Navigo’nun son fiyatları ,
  İkincisi de , otele varış konusunda .
  Charles De Gaulle Havalimanı’na indiğimizde RER-B tercih edip , Denfert- Rochereau durağında M6’ya aktarma yapıp Cambronne durağında inip otelimize varacağız .
  iki hat arası aktarma serbest mi yoksa kartımızla geçiş yapamacayacak mıyız anlayamadım .
  İlerleyen günlerde Montmartre Tepesi’ni de görmek istiyoruz . Navigo buraya ulaşım konusunda da bize yardımcı olacak mı ?

  Yardımlarınız ve öğretici bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.

  Mutlu Günler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Irmak Hanım,
   Öncelikle çok teşekkürler. Gerçekten Chorale de Paris olarak müthiş keyifli bir konser yaşadık, onca uğraşmamıza değdi. Şimdi bir sonraki konser tarihinin belirlenmesini bekliyoruz 😉
   Sorunuzun yanıtına gelince:
   Eğer Navigo kartınız olursa (OrlyVal hariç) istediğiniz taşıttan istediğiniz taşıta aktarma yapabiliyorsunuz, herhangi bir sorun olmayacaktır.
   Montmartre’a Montmartrobus’le çıkmanız mümkün. Detayları bu yazıda bulabilirsiniz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-17-montmartre-otobusu-montmartrobus/
   Mutlu günler.

 47. fahri çetinkaya Reply

  merhaba ahmet bey sayenizde harika bir paris seyehati planladım çok teşekkür ediyorum
  benim navigo kart üzerine bir sorum olacak parise gelmeden bu kartı alma imkanı varmı ?
  ben biraz bakındım ve SNCF Transilien isimli bir yerde satış işlemleri yapıldığını gördüm bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Fahri Bey, turistlerin kullandığı Navigo kartlarını Paris’e gelmeden almanız mümkün değil maalesef.

 48. mrhb,
  doyurucu detaylı bir izahat için teşekürler.
  Çocuğum 4 aylığına pariste universitede misafir( erasmus) oğrencisi olacak. Şu anda Pariste.
  2 temel sorum olacak, yardımlarınıza şimdiden teşekürler
  1- çocuğum, 1 ocak 2019 da navigo kart alacak (4 ay kalınacağından, R -öğrenci kart 12 aylık mantıksız geldi). Sorumuz şu, Navigo kart ı internetten İnternational Kredi katı ile ( yani Turkiyeden verilmiş, international alışverişe açık) kredi kartımızla bir sonraki ödemelerini yapabilirmiyiz? Bir ödeme şekli var ama, daha kartı almadığından anlıyamadık.

  2- orda Carrefour var, İstanbulda biz yine ebeveyn olarak istanbul-CarefourSA ya online sipariş verip, En önemliside online internetten kredi-kartıızla ödemesini yaparak, belirlediğimiz saate istanbul adresine, öğrenci evine GIDA alışverişi yapabilyorduk. Fransızcam yetersiz olduğundan pariste, Carrefour-paris de evlere teslim olduğunu az buçuk google translate ile anladık, ama ONLİNE ( internetten, uluslar arası ödemeye açık, Turk bankasından kredi kartı ile ödemeyide gerçekleştirebilirmiyiz)bunu anlayamadık, sanki sadece Fransız bankalarından verilen kredi kartı veya banka kartlarımı geçerli…tam açıklığa kavuşturursanız memnun olurum

  saygılarıma

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Türkiye’den gelen tüm arkadaşlarım Türk kredi kartlarıyla Navigo alıyorlar. Özellikle Visa ve Master Card’da sorun olacağını sanmıyorum ama American Express’i bilemiyorum.
   Kredi kartıyla online alışveriş konusu ise biraz karışık. Şöyle ki: Teorik olarak bir sorun olmayacaktır, yani bir Türk kredi kartıyla Paris’te online alışveriş yapabilirsiniz ama online alışverişi çocuğunuz için siz Türkiye’den Fransız sitesi üzerinden yaparsanız, o zaman sistem buna izin verir mi bilemedim. Çünkü internet tarayıcı lokasyonu tanımlıyor; konumunuzun Türkiye olması sorun çıkarabilir; çıkarmayabilir de… O konudan emin değilim sma Türk kredi kartınızla Fransa’da online alışveriş yapabilirsiniz, orası kesin.
   Mutlu günler, iyi seneler.

 49. Müge Asal Reply

  Merhaba
  Eşimle birlikte ilk defa Paris e gidecektik.Ahmet bey Pariste.net ile tanışmamız haaarika oldu.Muhtesem bir tatil gecirdik sayesinde.Nasil faydali bilgiler nasil hap bilgiler inanamdik.Hersey CDG havaaalaninda navigo kart almakl basladi.Ahmet bey bir adet vesikalik fotograf ve tukenmez kalem alin demişti orada başladık kulak cinlatmaya.Bilmeyen biri yanında fotograf getirmeyi dusunemezdi

  • Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkürler Müge Hanım,
   Navigo mühim, fotoğraf-kalem konusu mühim 🙂
   Güzel bir tatil geçirmiş olmanıza çok sevindim.
   Nice güzel tatilleriniz olması dileğiyle.
   Selamlar, sevgiler.

 50. Sinem Şen Reply

  Merhaba, yazılarınızdan çok faylanacağımızı düşünüyorum. Yazdıklarınızdan birçok not çıkardık:) Emekleriniz için çok teşekkürler.

  Biz de haftaya salı Paris’te olacağız; dönüşümüz ise cumartesi. Orly Havaalanından Auber durağında bulunan otelimize gideceğiz. Yanlış bakmadıysam Orlybus ve arkasından RER B ve RER A hatlarını kullanmamız gerekecek. Havaalanı ulaşımı dışında sadece Disneyland’a giderken şehir merkezinden ayrılacağız. Bir de yarım günümüzü Montmartre’ye ayırmak istiyoruz.

  Bu rotalarda kullanmak için 1 haftalık Navigo kartı almamız yeterli olur mu?

  Teşekkürler,

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Sinem Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Güzergah tespitiniz tamamen doğru.
   Ayrıca Navigo kart sizin için çok karlı olacaktır.
   Sadece ilk gün Navigo alırken gişenin Orly’deki diğer terminalde olması nedeniyle bir sorun yaşayabilirsiniz. Bu konudaki güncel detaylar için Orly Havaalanı yazısına da bakmanızı öneririm: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-7-orly-havaalani-paris-sehir-merkezi-transferi/
   Mutlu günler.

 51. gülçin çakır Reply

  Bu parise 4. gidişim oldu. Ancak sizin siteyle ne yazık ki bir önce ki gidişimde tanıştım. Nedense o zaman haftalık bilet almaya cesaret edememiştim. Bu linki okuduktan sonra perşembe inişli tatilim için en avantajlı kartın Navigo kart olduğunu anlayınca havaalanından iner inmez ilk iş olarak 5 arkadaş bu kartlardan aldık. Zaten sadece versay ve havaalanı transferleri ile kara geçmiş olduk. 4 gün boyunca şehir içinde dilediğimizce aktarma yapıp biraz fazlaca metro otobus hatlarını meşgul etttik. paris pahalı bir şehir ama ilk defa Paris’te ulaşıma bu kadar ekonomik ulaştım. çok sağolun

  • Ahmet Ore Reply

   Günleri uyanlar için Navigo gerçekten çok avantajlı. Sizin de bu avantajdan yararlanmış olmanız güzel haber. Değerlendirmeniz için çok teşekkürler…

 52. Merhaba. Verdiğiniz faydalı bilgilerden ben de çok faydalandım. Teşekkürler. Fakat bu haftalık navigo bilet günleri kafamı karıştırdı. Yukarıda daha öncede bahsedilmiş sanki internet sitesinde haftalık kartlar cumadan perşembeye geçerli gibi yazıyor. Bu durumda perşembe gittiğimde pazara kadar haftalık kartı kullanmaz mıyım. Teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Mustafa Bey,
   Haftalık Navigo kartları en son Perşembe günü yüklenebiliyor. Dolayısıyla siz Perşembe günü geldiğinizde yükleme yapabiliyorsunuz.
   Eğer Cuma, Cumartesi ya da Pazar günü haftalık Navigo kartı yüklemeyi başarmış biri varsa lütfen deneyimini bizlerle paylaşsın, çünkü bu yanıtı yazdığım 20 Eylül 2018 tarihine kadar öyle bir durum söz konusu olmadı hiç.
   Mutlu günler.

 53. Fatih ŞAHİN Reply

  Hocam ben CDG 2E terminaline ineceğim navigo kart için PER istasyonuna ne kadar mesafe yürümem gerekir tahmini

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, uzun bir tatil sonrası bugün bilgisayarımı açabildiğimden dolayı geç yanıtım için kusuruma bakmayın lütfen.
   Tabii havaalanı terminallerini ezbere bilemiyorum ama hatırladığım kadarıyla CDG 2E terminali özel bir raylı sistemle ulaşılan bir konumda, o yüzden önce o araca binip sonra RER’in bulunduğu terminale ulaşacaksınız diye hatırlıyorum.
   Mutlu günler.

 54. ( Paris Metrosu Görevlileri tarafından Dolandırma Yöntemi )
  haftalık Full kullanımlık metro bileti aldım..( özellikle bu kartı almanızı tavsşye ediyorlar tabiki bunun sonu karanlık). Kartın üzerinde foto koyma yeri var, bilet aldığım yerden bu yere foto koyacağımla ilgili önerme vermediler bende dikkat etmedim..
  Metroda güvenlikler bilet kontrolü yaptılar ve bilete foto eklemediğim için 35 Avro ceza kestiler…. Eşimle birlikte toplamda 70 Avro ceza ödedik…
  Ödemek istemedim, biletin üstündeki ad kontrolü yapacağını söyleyip pasaportunu istemişlerdi… Sobra baktılarki sadece foto yeri eksik.
  Cezayı ödemezsem pasaportu vermeyeceklerini söylediler mecbur cezayı ödedim…… Yanımızda bir kaç turist daha vardı aynı foto işleminden onlarada ceza kestiler.

  Trustik bileti olmayan Paris, maalesef ücretini ödediğim biletin üstüne birde ceza ödemek zorunda kaldım… Paris benim için bitmiştir…

  Tatilimin son günü Polise gitmeye hak aramaya zamanım yok…. Düpedüz kazıklandık.

  • Ahmet Ore Reply

   Başınıza gelenlere çok üzüldüm. Bu yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi Navigo kartına fotoğraf yapıştırmak ve isim yazmak son derece önemli.
   Bu deneyiminiz ve yorumunuzun sizden sonra gelecek olanlara yol göstereceğini umuyorum.
   Teşekkürler.

 55. Merhaba,
  Fransa Tullins Fures’de uluslararası kampa katılacağım. İlk defa yurtdışına çıkıyorum. 25 Temmuz sabahı saat 8.00 de kamptan ayrılacağız. Tullins Fures’den trenle Paris Gare de Lyon veya Paris Gare d’Austerlitz istasyonuna geleceğim. Paris’de 3 gece kalacağım. Navigo Decouverte’te kartını haftalık çıkartacağım. Bu kartı 23 Temmuz 2018 Pazartesi Gare De Tullins Fures (Grenoble şehri ile Lyon şehri arasındaır) İstasyonundan da haftalık olarak çıkartabilir miyim? O zaman Paris’e geleceğim bilet ücretimden de %25 veya %30 indirim elde edebilir miyim? Carte jeune 12 – 27 yaş grubundayım. Yoksa tüm biletlerin satılabileceğini düşünüp geç kalmamak için bileti Fransa’ya gitmeden İstanbul’dayken internetten mi almalıyım?

  Mutlu ve sağlıklı günler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Navigo kartı sadece Paris’e yönelik bir karttır ve sadece Paris’ten alınabilir. Dolayısıyla başka bir yerde ya da şehirler arası ulaşımda ek bir indirim sağlamıyor ne yazık ki. Bu arada, Paris şehir içi ulaşımında yabancılar için öğrenci indirimi vb bulunmuyor, dolayısıyla normal Navigo almanız gerekecek.
   Mutlu günler.

 56. İyi günler biz ailecek(4 kişi) Paris’e gideceğiz. 1 kart alıp dördümüz bu kartı kullanabilir miyiz yoksa hepimize ayrı kart almamız gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim..

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, Navigo kartı kişisel kullanıma yöneliktir, ortak kullanımı mümkün değil maalesef.

 57. Ahmet Bey merhaba, navigo kart alırken kimlik veya başka bir şey soruyorlar mı? Diğer bir sorum Salı ile Pazar günü akşamı arasında kalacağım bu yüzden navigo kart en ideali çünkü RossyBus kullanarak Opera meydanına oradanda metroyla otele geçmeyi planlıyorum.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Fatih Bey,
   Hayır, herhangi bir kimlik göstermenize gerek yok. Yanınızda fotoğraf olması yeterli.
   Çok düşük bir ihtimalle, toplu taşıma araçlarında yapılan kontrollerde Navigo’nuzu gösterdiğinizde, kartın size ait olduğunu ispatlamanız için sizden kimliğinizi göstermeniz istenebilir ama çok çok düşük bir ihtimal.
   Söylediğiniz gibi Navigo kartı sizin için ideal ve ulaşım için RoissyBus’te kullanabiliriniz.
   Mutlu günler ve şimdiden iyi tatiller.

 58. Gökalp Gezer Reply

  merhaba öncelikle yazılarınızı çok ayrıntılı ve güzel hazırladığınız için teşekkür ederim. Bize baya bir yardımı olacaktır. Merak ettiğim bir konu var siz yazınızda pazartesiden pazara kadar geçerli demişsiniz. Biz de pazar günü CDG havaalanına geliş yapacağız ancak navigo nun kendi sitesinde yazılanı okuduğumda şöyle bir yazı çıkıyor ‘For the Navigo weekly travel pass, sales begin on the Friday preceding the week of validity, and end on the Thursday of the week for which they are valid.’ yani benim anladığım gelmeden önceki gün bilet satışa çıkıyor ertesi perşembeye kadar geçerlidir. Bu durumda ben CDG havaalanından bu bileti temin edebilecek miyim ? Sonraki perşembeye kadar kullanabilecek miyim ? Biraz kafam karıştı siz de orada yaşadığınız için yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, bu soru bana çok sık geliyor ve ben de gidip gişeden durumu teyit ettirdim. Kesinlikle benim verdiğim bilgi doğru. Cuma, Cumartesi ya da Pazar günü haftalık yükleme yaptırabilirsiniz ama kartınız Pazartesi’den itibaren kullanıma açık olacaktır yani hemen kullanamıyorsunuz.
   Mutlu günler.

 59. ayşe beril Reply

  Ahmet Bey merhaba,
  Eşim ve oğlumla birlikte 4-7 temmuz’da paris’te olacağız. Navigo ile tanıştığım için çok mutluyum. Disneyland biletini de sayenizde çok kolay aldım. Başlıkları okuyup program yapmaya çalışıyorum. Bir sorum olacak, navigo orlyval hariç her toplu taşımada geçiyor bunu öğrendik ama emin olmam lazım:) bus direct 1 de de geçerli değil mi? otelimiz porte de saint metro istasyonuna yakın, montparnasse durağından, gaite m13 e aktarma yapacağız. sanırım en kolay bu şekilde olacak. farklı bir öneriniz var mı? çok teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Ayşe Hanım,
   Navigo kartı belediyeye ait tüm taşıma araçlarında geçiyor; OrlyVal hariç.
   Maalesef Direct Bus belediyenin bir hizmeti değil, o yüzden onda geçmiyor… Havaş ya da Havataş servisleri gibi düşünün o otobüsleri.
   Navigo kullanmak istiyorsanız havaalanı – otel ulaşımınızı başka türlü halletmeniz gerekiyor. Hangi havaalanına ineceğinize göre değişiyor tabii güzergah. Bir de otelinizin yakınındaki istasyonun adı eksik olmuş, o nedenle anlayamadım. Bu arada, yol tarifi için ben dahil kimseye ihtiyacınız yok; google haritalar uygulamasından kalkış ve varış noktanızı yazdığınızda size ulaşım aracı önerisinde bulunuyor.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

   • ayşe beril Reply

    Ahmet Bey çok teşekkür ederim, direct bus’ın havaş gibi olduğunu bilmiyordum, ulaşım güzergahını da çözdüm google ile. Tüm notlarımı aldım, tüm yazılarınız ve yardımlarınız için teşekkürler.

 60. Ahmet Bey merhaba;
  17 – 20 Mayıs 2018 tarihinde Paris Disneyland seyahatimizi tamamladık.
  Sayenizde, İstanbul’da geziyormuşçasına herşeye hakim bir şekilde güzel bir gezi oldu.

  Pgs ile Paris Orly indik.
  Buradan bir bilgilendirme yapmak istedim.
  Pgs genellikle Ouest’e iniyor.
  SUD’a iniş yapmıyor. Ama siz yine de mutlaka uçakta hangi terminale ineceğinizi ya da indiğinizde hangi terminalde olduğunuzu sorun, öğrenin.

  Ben de bi bocaladım “nereye indim” diye, ama pasaport kontrolden sonra bir baktım, sürekli SUD tabelaları…
  “Demek ki Ouest terminalindeyim” diye düşündüm ve SUD tabelalarını takip ederek Orlyval’e ulaştım.
  Orlyval’e bindim, 1 durak sonra SUD’da inip, Orlybus otobüs durağından kolayca, hiç sıkıntı yaşamadan, sorunsuzca navigo kartlarımı aldım.

  Ben SUD terminalinden C Kapısından çıktığımda karşımdaki PEMBE renkli alan Orlybus hareket noktası idi..

  Sayenizde, yanımda 7 ve 9 yaşında iki kuzu olmasına rağmen sorunsuz, sıkıntısız ulaşım imkanı sağladım.

  Çok teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Gönül Hanım,
   Ben epeydir Pegasus’la uçmadığım için bu konuyu bilmiyordum ama demek ki artık yoğunluklu olarak Orly Ouest’e iniyor.
   Gerekli bilgi güncellemelerini ilk fırsatta yapacağım.
   Bilgilendirmeniz ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Mutlu günler.

 61. ahmet bey, merhaba
  hangi yazının altına yazacağımı şaşırdım. çünkü her konu başlığındaki yazılarınız o kadar işimize yaradı ki anlatamam. sayenizde parisi karış karış gezdik diyebilirim. bu yorumları okuyan kişilere tek bir tavsiyem var. sadece bu sitenin bilgileriyle hareket edin! eşim ve ben size minnetarız. çok teşekkür ediyoruz….
  (( bir deneyim paylaşmak istiyorum: biz pegasusla orly ouest kısmına inmişiz. o kadar sizin yazınıza odaklanmışız ve o kadar sud tarafına indiğimizi düşündük ki… :))) uzun bir süre ouestte K kapısı aradık:))) sonunda (tüm ouest tarafını gezdikten sonra) sudda olmadığımızı anladık. orlyvala binip diğer tarafa geçtik. navigo gişesi 5. durakta. 15 dakika görevlinin gelmesini bekledik ki eğer siz olmasaydınız asla beklemez otobüse 16 euro verir merkeze giderdik. çünkü tüm danışmalar, çalışanlar navigo kartın sadece merkezde satıldığını söylediler!! ))
  sayenizde müthiş bir paris deneyimi yaşadık. tekrar teşekkürler…. kolaylıklar diliyorum….

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Birgül Hanım,
   Yorumunuz benim için öyle değerli ki… Çok teşekkür ederim.
   Pegasus’un Orly Ouest’e inen uçakları olduğunu hiç bilmiyordum. Bu nedenle bu konuda deneyiminizi bizlerle paylaştığınız için de çok teşekkür ederim.
   Evet, söylediğiniz gibi danışmadaki görevlilerin çoğu -nedense- turistlerle Navigo Découverte bilgisini paylaşmak istemiyorlar. Bu arada kartı temin konusunda azminize hayran kaldım 🙂 Sonunda başarmışsınız ve ulaşımınızı en karlı şekilde halletmişsiniz, kutlarım…
   Paris’te güzel bir tatil geçirmenize de çok sevindim.
   Nice güzel gezileriniz olması dileğiyle.
   Mutlu günler dilerim.

 62. Ahmet Bey emeğinize sağlık öncelikle,

  Haftalık kart için elimizde olsa dahi Cuma günü yükleme yapılamıyor değil mi? Acaba kartın yeni alınmamış olması etki eder mi diye sormak istedim.

  Teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Esra Hanım,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Kartı yeni almış olsanız da eski kartla gelmiş olsanız da Cuma, Cumartesi ya da Pazar günleri haftalık yükleme yapamıyorsunuz. Bir tek -yeni uygulama sayesinde- bir günlük yükleme olabiliyor ki o da herkes için uygun bir rakam olmayabilir; iyi hesap yapmak gerekiyor.
   Mutlu günler.

 63. Ahmet bey öncelikle size böyle bilgi verici ve yol gösterici bir site hazırladığınız için teşekkür etmek isterim. Geçen hafta bir sempozyum nedeniyle Paris’te bulunduk. Sizin verdiğiniz bilgiler sayesinde eşim ve kızımla birlikte hem Paris’in bir çok yerini hem de Disneyland’ı sorunsuz bir şekilde gezdik, (Fast Pass bilgilendirmeniz için ayrıca teşekkür ederim) Özellikle Navigo Kart harika bir deneyim oldu bizim için. Resimleri önceden yanımıza aldık hatta evde ebatladım ve CDG Terminal 2 RER girişinde hemen kartlarımızı alıp isimlerimizi yazdıktan sonra yapıştırdık ve kullanmaya başladık. Disneyland’a giderken kontrola denk geldik ve sorunsuz geçtik 🙂 Müze ve anıtlar hakkında verdiğiniz bilgiler sayesinde hepsini elimizle koymuş gibi bulduk ve gezebildik. Paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. Elinize yüreğinize sağlık…
  🙂

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Kağan Bey,
   Pariste.Net’teki 500’den fazla yazı içinde ihtiyacınıza ve zevkinize yönelik kendi tur programınızı oluşturup, Paris günlerinizi keyifle geçirmiş olmanıza çok sevindim.
   Hayatınızda nice güzel geziler, nice güzel anılar olsun.
   Güzel yorumunuz için de çok teşekkür ederim.
   Mutlu günler.

 64. Seray Kilic Reply

  Ahmet Bey merhaba,

  Size bu yorum vesilesiyle tesekkur etmek istedik. Paris’le ilgili her konuda oldugu gibi bu kartla ilgili de o kadar ayrintili ve net yazmissiniz ki hic zorlanmadan bu karti aldik ve bir hafta boyunca rahat rahat gezdik. Hatta gisedeki hanim Ingilizce bilmiyordu, biz ona anlattik sureci isaret diliyle neredeyse 🙂 Son gun CDG havaalanina gidisimizi de bedavaya getiririz diye dusunduk ama grev gunu olmamasina ragmen RER B hatti cok aksadi ve biz yine taksiyle gittik, olsun 🙂 Size gezimizi kolaylastirdiginiz icin tesekkur ediyoruz. Sevgiler…

  Seray ve Semih

  • Ahmet Ore Reply

   Ferruh Bey çok teşekkür ederim. Açıkçası bu seçenek bana çok mantıklı gelmedi. Çünkü Paris’e sadece Pazar günü gelenler için (o gün haftalık dolum yapamayacakları için) ideal olabilir. Havaalanından şehre inmek için 1-5 zone 17,80€ ödemek pek mantıklı değil ama otele yerleştikten sonra bol bol toplu taşımaya binilecekse neden olmasın. Yine de bir seçenek olarak yazıya ekledim ve gerekli güncellemeleri yaptım. Tekrar teşekkürler.

 65. Tuğçe ince Reply

  Ahmet Bey merhabalar.

  Dün itibariyle döndüğümüz Paris tatilinde tavsiyeleriniz doğrultusunda edindiğimiz navigo kart ile ulaşım sorununu çok kolay halletmiş olduk. Tüm Paris tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz. Ancak Orly Havaalanında information desk’e navigo kart almak istiyoruz dediğimizde bunun mümkün olmadığını Denfert Rocherau’dan kartı temin edebileceğimizi söylediler. Kartı Orlybus ile Denfert Rocherau’ya gittikten sonra temin edebildik. Ancak sonrasında bütün gezimiz boyunca kartı bolca kullandık:)
  Tekrardan onerileriniz ve tavsiyeleriniz icin tesekkurler.

  Iyi aksamlar.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Tuğçe Hanım,
   Paris’te güzel bir gezi yapmış olmanıza çok sevindim.
   Aslına bakarsanız Orly’deki gişedeki görevli Navigo kartı vermek zorunda ama size kasıtlı olarak vermediğini düşünmek istemiyorum, büyük ihtimalle elinde kart kalmamıştır, bazen öyle olabiliyor ama normalde Orly’den kart alınabiliyor. Yine de böyle bir durumla karşılaşma ihtimali olduğunu diğer okuyucularımıza duyurmak açısından bilgilendirmeniz çok önemli.
   Çok teşekkür ederim.
   Nice güzel gezileriniz olsun.
   Mutlu günler.

  • ORLYBUS kalkış noktasından rahatça temin ettik kasım 2017. information desk’e bizde sorduğumuzda kendilerinde olmadığını söylemişlerdi.

   • Ahmet Ore Reply

    Dediğiniz gibi bazen ellerinde kalmamış olabiliyor; artık o durumda yapacak bir şey yok tabii. Duruma göre bir sonraki hareket noktasından temin edilmesi gerekiyor.

 66. Seray Kılıç Reply

  Ahmet Bey merhaba,

  Nisan ayında bir konferans için ben ve eşim Paris’te olacağız. Yazılarınız genel olarak benim için faydalı oldu ancak bu kart hakkındaki bilgilendirmeniz -mevcut kuru da düşününce- ilaç gibi geldi 🙂 Pazartesi günü havaalanına iner inmez bu kartı temin edeceğiz. Şimdiden teşekkür ederim. Döndüğümde güzel izlenimleri buradan paylaşmak dileğiyle…

  Seray

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Seray Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.
   Umarım Paris geziniz çok keyifli geçer. Gezi sonrası izlenimlerinizi merakla bekliyorum.
   Mutlu günler.

 67. NALAN ÖNCÜ Reply

  Salı günü gittiğimiz Paris’ten cumartesi akşamı yani dün gece döndük.Öncelikle bu harika bloğu hazırladığınız için çok teşekkür ediyorum Ahmet bey.CDG havaalanına indiğimiz gibi Navigo kart edindik (5 euro kart +22.80 euro bir haftalık yükleme=27.80 euro)ve gezimiz boyunca havaalanı Paris -Paris havaalanı dahil başka hiçbir ücret ödemeden RER, metro ve otobüsle Paris’te gitmek istediğimiz her yere kolayca ve en ekonomik şekilde ulaştık.Navigo kartımı bir sonraki Paris gezisinde kullanmak için saklayacağım.Tekrar teşekkür ediyor ve Paris’e gidecek herkesin mutlaka edinmesini ısrarla öneriyorum.Selamlar..

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Nalan Hanım,
   Paris’te güzel bir tatil geçirmiş olmanıza ve bunda Pariste.Net’teki bilgilerin de katkısının bulunmasına inanın çok sevindim. Geliş ve gidiş tarihleri uyduğu takdirde Navigo kartı kullanmak cidden çok avantajlı.
   Nice güzel geziler diliyorum.
   Mutlu günler.

 68. Merhabalar Ahmet Bey.
  25-29- ekim 2017 tarihleri arasında parise gelme fırsatımız oldu.
  Harika Siteniz(pariste.net) sayesin hiç zorlanmadan doya doya gezdik.
  özellikle navigo kart süper bir şey.
  her şey için çok teşekkür ederiz.

  • Merhabalar Turgut Bey,
   Paris'te güzel bir tatil geçirmenize çok sevindim, bunda benim de katkım olduysa ne mutlu bana. Çok çok teşekkür ederim.
   Nice güzel gezileriniz olması ve yolunuzun bir gün yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle.
   Mutlu günler.

  • (turgut).Çok teşekkürler emeğinize sağlık. Bir önerim var site yorumları hakkında.
   yorumlar güncelde yani ilk yapılandan son yapıla doğru olsa nasıl olur? Ben okurken tarihleri yeni olanlara daha çok ağırlık verdim.

  • Haklısınız ama tüm yorumların sıraya bağlı olarak kronolojik bir hikayesi var ve ben bu konuda eskiden yeniye doğru ilk yazılma sırasıyla alıştım. Aslında sizin dediğiniz de mantıklı; ben bunu bir düşüneyim 🙂
   Teşekkürler.

 69. Biz Cuma Paris'te olduk. Üç gün boyunca carnet ile idare ettik. Disneyland gezimiz p.tesi olacağı için Pazar akşamı kartlarımız aldık. Kartlarımızı alırken gişe görevlisi bayan gişeyi kapatıp bizimle otomata kadar gelip 4 adet kartı da tek tek almamızı sağladı. Daha sonra her ne kadar Ahmet Öre tarafından bilgilendirildiğimizi anlatsak da sabah yükleme yapmamız gerektiğini, ve nasıl olduğunu uzun uzun anlattı:) Kendisini bir kez daha sevgiyle anıyoruz. İki gün Disneyland ve hava alanı dönüş yolculuklarını düşündüğümüzde bile ulaşım masraflarımızı yarıdan fazla oranda düşürdü. Ahmet Öre'ye teşekkür, okuyucularına tavsiye ederiz.

  • Yazdıklarınızdan çok etkilendim Haluk Bey. Genelde RATP görevlilerinin yaklaşımı iyidir ama bu kadar yardımsever olduklarına hiç tanıklık etmemiştim, çok sevindim. Teşekkür ederim.

  • Bu olay Pasteur istasyonunda gerçekleşti. Aynı istasyonda navigo kartlarımızdan biri çalışmayınca gişe görevlisi yine gişeyi kapatıp turnikelere gelip kendisi denedi, olmayınca gişe içerisindeki makinalarda bir takım işlemler sonucu kartımızı işler hale getirdi. Yine aynı istasyonda carnet alırken parayı alan makine biletleri vermedi. Bu kez gişe görevlisi elimizdeki alındı belgesi ile bir çok telefon görüşmesi yaparak sorunumuzu çözerek bize biletlerimizi verdi. Bu kadar terslik yaşamak ne kadar kötü şanssa böyle yardımsever Fransızlarla (ki yeryüzünde çok az sayıda oldukları söylenir) karşılaşmak da o kadar talihli bir durum oldu bizim için. Bu arada konusu geçmiş iken otelimizin olduğu bu bölge gerçekten çok hoş, güvenilir, temiz bir bölge. Toplu ulaşım için de uygun. Tavsiye olunur.

 70. Merhaba Ahmet Bey ben Erhan KAYIŞ.Paris gezimizi tamamladık, CDG uçak giriş kapısındayız.Sitenizi okuyarak planladığım Paris gezisi çok güzel geçti.Navigo kartıda sonuna kadar kullandık.Herşey planladığımız gibi gitti ve geziden ve önerilerinizden çok memnun kaldım.Herşey için teşekkür eder takipçiniz olmaya devam edeceğim ve inşallah tekrar Paris,e geleceğim.

  • Çok teşekkür ederim Erhan Bey. Umarım evinize sağ salim varmışsınızdır. Nice güzel gezileriniz olsun.
   Mutlu günler

 71. Merhaba Ahmet Bey,
  paris'te 5 gün boyunca orly ve disneyland dahil tüm ulaşım ihtiyaçlarımı karşılayan kartı tanıttığınız iç teşekkurler.

 72. Ahmet bey merhabalar; Bu kart için Pazartesiden Perşembeye yükleme yapılabileceğini belirtmişsiniz. Perşembe gününü de kapsıyor mu acaba?Ben Perşembe günü Pariste olacağım. Bu durumda kart alabiliyor muyum? Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba Tuğçe Hanım,
   Evet Perşembe günü kartınızı alıp yükleme yapmanız mümkün.
   İyi tatiller.

 73. Çok teşekkürler.Aslında benim ve eşimin bir önceki seyahatimizden kalan navigo kartlar mevcut sadece yükleme yapacağız.İlk defa gelen arkadaşlarımız için yeni kart çıkartacaktık.Umarım yetişebiliriz 🙂 Bu vesileyle bir önceki gezimizde bize rehberlik edip, gezimize bambaşka bir tat kattığınız için de teşekkür ederiz 🙂

 74. Merhaba Ahmet bey,
  Perşembe Akşam 22.00 da uçağımız CDG'e iniyor.Pazar günü dönüş yapacağız.Navigo kart alabilme şansımız varmı sizce 🙂

  • Merhabalar,
   Aslında Navigo kart size çok güzel uyuyor ama umarım uçaktan indikten sonra en geç 23:00 gibi RER-B girişinde olabilirsiniz. O zaman kart alıp yükleme/yükletme şansınız var. RATP ofisinin kaça kadar açık olduğunu tam bilemiyorum ama 23:00 sonrası riskli, en iyi ihtimalle 23:30'a kadar alabilirsiniz diyelim. Bol şans 🙂

 75. merhaba, navigo kart açık ara avantajlı gorunuyor, hicbir soruya gerek kalmayacak sekilde detayli anlatmissiniz. ilk defa bu kadar kapsamli ve herkesi ilgilendirecek sekilde bilgilendiren bir gezi blogu goruyorum, tesekkurler!

  • Çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi Navigo kart kesinlikle en avantajlısı ama yine yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi bu kart Pazartesi, Salı, Çarşamba ya da Perşembe günü gelenler için uygun, hafta sonu gezisine başlayacaklar için kullanılamıyor. O yüzden diğer seçenekleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.
   Mutlu günler.

 76. merhaba Ahmet Bey,

  yazınız gerçekten çok ayrıntılı ve açıklayıcı olmuş,teşekkür ederiz,çok faydalanıyoruz,size bi sorum olacaktı;
  biz pazar günü amsterdamdan hızlı trenle gare du nord a gelicez.bu istasyondan pazar günü navigo kartı alıp pazartesi herhangi bir metro istasyonundan otomatlardan kendimiz haftalık olarak yükleme yapıp pazartesiden geçerli olacak şekilde 1 haftalık kullanım yapabiliyor muyuz,gerçi biz cuma günü Türkiye'ye havaalanından dönüş yapıcaz ama sizin de dediğiniz gibi fazla düşünüp hesap yapmadan her vasıtayı hemen hemen kullanabilmek özellikle de bu fiyata çok avantajlı olacaktır diye düşünüyorum.navigo kartta öğrenci indirimi olmadığından bahsetmişsiniz ama çocuk indirimi olup olmadığını merak ettim,oğlumuz 6 yaşında ama sanırım aynı fiyat üzerinden alıyoruz,gerçi olmasa da olur çünkü zaten oldukça avantajlı bir kart anladığım kadarıyla.Bir de fotoğraf kimlik boyutlarında demişsiniz bizim T.C kimlik lerindeki boyutlarda mı olacak,ölçüsünü daha detaylı söyleyebilir misiniz,tekrar teşekkür ediyorum tüm bilgiler için

  • Merhaba Yunus Bey,
   Evet kartı dilediğiniz gün satın alıp Pazartesi'den itibaren yükleme yapabiliyorsunuz.
   Haftalık Navigo için tek fiyat var; herhangi bir çocuk/öğrenci indirimi bulunmuyor
   ama dediğiniz gibi her halükarda kârlı.
   TC kimlikteki fotoğrafınız boyutunda kesmeniz yeterli; tabii eski kimliklerden bahsediyorum, bir de ehliyet boyutunda yeni TC kimlikleri çıkmış, onları hiç görmedim.
   İyi tatiller dilerim.

 77. Özürdilerim.Acele ile ismimi yazmayı unuttum.Ben Erhan Kayış.Tekrar selamlar

  • Merhaba Erhan Bey,
   Uzunca bir tatil için Paris dışındayım ve internete girmeye çok vakit bulsmıyorum, kusuruma bakmayın.
   Cumartesi tek yön RER biletiyle otelinize ulaşıp sonra 10'luk 1-2 zone karne alarak Pazar akşamına kadar idare edebilirsiniz. Pazartesi de dediğiniz gibi Navigo işinizi görecektir.
   Mutlu günler

 78. Merhaba Ahmet Bey.Daha önce mail atmıştım.Sanırım ulaşmadı .Arkadaşımla 23 Eylül- 01 Ekim 2017 tarihleri arasında Paris te olacağız.İniş ve kalkış havaalanı CDG.Gare dün Nord karşısında kalacağız,Cumartesi ve pazar için hangi ulaşım kartını tavsiye edersiniz.Pazartesi bir haftalık Navigo Decouverte alacağız.

 79. Merhaba Ahmet Bey,
  Hazırladığınız site sayesinde geçen hafta Paris'te dolu dolu beş gün geçirdik. Okuduğum en güzel şehir rehberi, elinize sağlık.
  Özellikle Navigo Decouverte kartı bir "maymuncuk" gibi tüm ulaşım araçlarının kapılarını açtı.
  Teşekkürler

  • Güzel bir tatil geçirmiş olmanıza çok sevindim. Değerli yorumunuz için de çok teşekkür ederim.

 80. Ahmet bey, navigo kartla ilgili yorumumu daha önce yazmıştım, ama yorumlarda bir arkadaşımız sizi ayakta alkışlamak lazım yazmış, tamamen katılıyorum. tüm blog için zaten söylenecek söz yok, ama bu kartı kullanan bir aile olarak bende ayakta alkışlıyorum.

 81. acaba navigo kartla cdg havalimanından şehir merkezine ulaşabilir miyiz ve cdg havalimanında bu kartı satan ve yükleme yapan gişe var mıdır?
  şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, CDG havaalanı'nda uçağınızın hangi terminale ineceğine bağlı olarak navigo kartınızı Terminal 1-3 ya da Terminal 2'de bulunan RER girişlerindeki RATP gişelerinden temin etmeniz mümkün. Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi bu kart havaalanı ulaşımlarında da kullanılabiliyor. Bir tek OrlyVal'de geçmiyor ki o Orly Havaalanı için söz konusu, siz CDG'den geleceğiniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   İyi tatiller şimdiden.

 82. Ahmet bey değerli bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Yazınızı baştan sona okudum. Hatta benim size yönelteceğim soruya benzer sorular sorulmuş onları da okudum. Cuma, cumartesi ve pazar tu kaka günler onu anladım 🙂 ancak cuma sabah ineceğim cdg'ye haftalık kartımı cuma aldım diyelim ama yükleme pazartesinden önce olmuyor anladığım kadarıyla peki bu 3 günü kağıt biletle mi geçirmem lazım? cuma varış-çarşamba dönüşüm var. Kolay gelsin. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, evet dediğiniz gibi Pazartesi'ye kadar kağıt biletle idare etmeniz gerekiyor ama hangi bileti seçeceğiniz tamamen size bağlı. Yani nereleri gezeceksiniz, ne kadar yürüyeceksiniz, bunlar büyük etken; hatta Paris'te kaçta olacağınız bile önemli. Büyük ihtimal ilk gün tek biletle Paris'e inip otelinize yerleşmeniz en iyisi olacak. Belki sonrasında 10'luk karne almanız iyi olabilir, tüm hafta sonunu böyle geçirebilirsiniz. Ya da Cumartesi ve Pazar günleri için ayrı ayrı Mobilis alabilirsiniz 1-2 zone… Belki de ilk gün geldiğinizde 3 günlük 1-5 zone Paris Visite bileti alırsınız ve üç gün boyunca sınırsız gezersiniz. Dediğim gibi bu tamamen sizin programınıza bağlı. Pazartesi'den sonra ise işiniz kolay, Navigo kartı çok rahat etmenizi sağlayacaktır.
   Mutlu günler.

 83. merhaba ahmet bey
  övgülerin en güzeli size olsun.iyiki varsınız vallahi.
  5 temmuz çarşamba parise aile seyahati için gelicez. ulaşımda ilk tercihimiz abikide navigo kart fakat ratp sitesinde navigo kartı satın almak için belgeler ve şartlar arasında parisde ikametgah belgesi yazıyor sanki.( bknz. https://www.ratp.fr/en/questions/4621/?taxo=4621&faqid=1446 )
  bir diğer konu 2 çocuk ve 2 yetişkin için içinde disneyland da içeren bu seyahat için navigo kart en mantıklı tercih olduğunu düşünüyorum. disneyland ve cdg havaalanı biletlerinin çocuk ve yetişkin en güncel ücretleri ne kadar? olduguda önemli tabi.navigo tercihi için yardımınızı bekliyorum

  • Navigo Kart yazımda da detaylı olarak belirtmeye çalıştığım gibi (bkz: https://www.pariste.net/2015/09/pariste-ulasm-18-en-ekonomik-ulasm-kart.html) haftalık Navigo Découverte için herhangi bir belge gerekmiyor. Sadece bir fotoğraf yeterli. Detaylar zaten yazıda mevcut.
   Eğer havaalanı ulaşımı ve Disneyland ulaşımı için bilet düşünüyorsanız Navigo kartı zaten parasını hayli hayli çıkaracaktır. Sırf havaalanına gitmesi gelmesi 20 euro civarı tutuyor zaten kişi başı.
   Mutlu günler.

 84. Ahmet Bey,
  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Önümüzdeki hafta ptesi günü Paris'e 5 günlüğüne gideceğim. Değişik bir soru soruyor olabilirim ama şu an kafamı bu soru kurcaladı :).
  Gişe görevlileri İngilizce biliyor mu? Bilmiyorsa 1 haftalık Navigo Kart almak istiyorum, derken görevli ile nasıl anlaşabilirim…

  • Merhabalar, eğer Navigo kartınızı havaalanından alırsanız büyük ihtimalle İngilizce bilen bir görevliyle karşılaşacaksınız. İngilizce bilmiyor bile olsalar "Navigo 1 week please" derseniz o kadarını anlarlar, hiç merak etmeyin… İyi tatiller şimdiden ve iyi yolculuklar…

 85. Merhaba Ahmet Bey, tarifiniz o kadar net ve anlaşılır ki sizi ayakta alkışlıyorum. Bugün (30 Mayıs) orly sud pasaport kontrol noktasından sonra k kapısı, navigo satış gişesi ve orlybus a kadar her yeri elimle koymuş gibi buldum. Emeginize sağlık, teşekkürler.

  • Levent Bey, mesajınız mutlu etti beni, çok teşekkür ederim. Umarım Paris'te çok güzel günler geçirirsiniz. İyi tatiller…

  • Merhaba Aylin Hanım,
   Banliyö trenleri de Metro ve RER gibi ücretlendiriliyor. Yani hangi taşıta bindiğinizden çok hangi zone'lar arasında yolculuk yapacağınız önemli. Tüm toplu taşıma araçlarında kullanılan biletler ve kartlar banliyö trenlerinde de önemli. 1. zone dışına çıkacaksanız veya diğer zone'lar arasında yolculuk yapmak istiyorsanız özel bilet almanız gerekiyor ya da geçerli bir toplu taşıma kartına ya da günlük bilete sahip olmalısınız.
   Banliyö trenleriyle ilgili detaylı bir yazı blog'ta mevcut. Bkz: https://www.pariste.net/2014/05/pariste-ulasm-11-banliyo-treni.html
   Mutlu günler.

  • ahmet beyyyy, geçen sene aldığımız navigo kartlara bu sene de yükleme yapıp kullanmamız mümkün oluyor mu? yoksa yeniden mi bastırmamız gerekiyor acaba? Teşekkürler…

  • Şebnem Hanımmmm, elinizde bulunan navigoları geldiğinizde gişelerden ya da bilet otomatlarından yükleterek kullanmanız mümkün, içiniz rahat olsun 😉 Sevgiler, selamlar…

 86. Ahmet Bey,
  değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. Çok tekrar bir soru olacak ama kesin emin olmak için sormak istiyorum affınıza sığınarak. cumartesi geldiğimde pazartesi gününden itibaren kullanmak için haftalık navigo dolumu yapsam olur mu? bir sorun çıkar mı? Pazartesi günü uğraşmasam diyorum.
  Sevgiler.

  • Merhabalar
   Cumartesi geldiğinizde kartı satın alabilirsiniz ama Pazartesi günü için Cumartesiden yükleme yapmanız mümkün değil, mutlaka Pazartesi sabahını beklemelisiniz. Çok saçma bir kural ama maalesef böyle.
   Mutlu günler

 87. Merhaba Fatih Bey,
  İlginiz ve güzel yorumunuz için ben de teşekkür ederim.
  Haftalık Navigo kartlarda aynı hangi günü olduğuna dair bir kısıtlama yok, o kısıtlama aylık Navigo alacaklar için. Haftalık Navigo'nun kısıtlaması Pazartesi, Salı, Çarşamba ya da Perşembe günü doldurulabilmesinde, Cuma, Cumartesi, Pazar doldurulamıyor oluşunda. Nedense böyle bir saçmalık yapmışlar 🙂 Siz 20'si Perşembe günü geliyorsunuz, kartınızı doldurmanız ve 23 Nisan Pazar günü dönüşünüze kadar rahat rahat kullanmanız mümkün olacak, hiç merak etmeyin.
  Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 88. Ahmet bey merhaba,

  Detaylı bilgilendirmeler için çok teşekkürler yazılarınız oldukça faydalı. Biz 20 Nisan varış 23 Nisan dönüş olarak Paris seyahatimiz var. Orly havalimanından gidiş-dönüş uçuşlarımız ve Versailles Saray'ını da ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Navigo decouvert kartı satın almayı düşünüyordum fakat yukarıda ayın 20sinden itibaren o ay için dolum yapılamamaktadır yazmışsınız. Eğer navigo olmuyorsa bize hangi ulaşım kartını önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler

  • Elbette. 1-5 zon tüm toplu taşıma araçlarında geçerli. Yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi bir tek OrlyVal'de geçmiyor.

 89. ahmet bey yazılarınızı okudum ancak zahmet olmazsa pazartesi günü paris'e geleceğiz ..4 kişi , 4 gün kalacağız ..otelimiz merkezde 43 rue des ecoles 05 gezilecek yerleri de göz önüne alırsak her birimiz navigo kart alsak daha mı uygun olur ne dersiniz

  • Havaalanı ulaşımında toplu taşıma kullanacaksanız, o zaman Paris'e iki gün içinbile gelseniz Navigo kartı öneriyorum. Dört gün için gelecekseniz de sizin için en kârlısı elbette Navigo olacaktır. Parasını kat kat çıkaracaksınız. İyi tatiller dilerim.

 90. Ahmet bey merhaba 1 haftalık navigo aldığımız zaman toplu taşıma araçlarına 1 hafta sınırsız mı binebiliyoruz?

  • Merhaba, evet tüm toplu taşıma araçlarına sınırsız binebiliyorsunuz (OrlyVal hariç). Ve yazıda belirttiğim gibi bu kart 7 gün değil Pazartesiden Pazara kadar kullanılabiliyor.

 91. Ahmet bey merhaba
  Eşimle 4 mart cumartesi günü sabah cdg havaalanina inip pazar öğleden sonra geri döneceğim. Hafta sonu olduğu için novigo kart alamıyoruz anladigim kadarıyla. Zone1 ve havaalanı arası kullanabileceğimiz 2 günlük gezi için hangi bileti almaliyim? Şimdiden teşekkür ederiz

 92. Ahmet Bey harikasınız. Sizi ilgiyle takip ediyorum. Ailecek 2017 Ağustos ayında ikinci kez Paris'e gelmeyi planlıyoruz. Salı gelip Pazartesi dönüyoruz, Bu kez bu kart işimize çok yarayacak gibi duruyor. Paris Disneyland arası ulaşımda da kullanılıyor sanırım.

  • Merhabalar, çok teşekkür ederim.
   Son Pazartesi günü hariç bu kartı geldiğiniz andan itibaren 1-5 zone her yerde ki buna Disneyland da dahil, gönül rahatlığıyla kullanabileceksiniz. Bir tek OrlyVal'de geçmiyor ama o da size lazım olmayacaktır diye tahmin ediyorum.
   Bu arada Navigo Découvert kartıyla ilgili bir video da çektim. En kısa sürede yayına hazılayıp yükleyeceğim ve burada yazılanlara ek olarak orada da detaylı bilgiler bulabileceksiniz…
   Mutlu günler dilerim.

 93. Ahmet Bey, ilginize teşekkür ederiz 🙂 Cevabınızı merakla bekliyoruz, sevgiler 🙂

  • Gişeden soracaktım ama doğrusunu isterseniz bu aralar yolum hiç Batobus tarafına düşmedi. Bu hafta sonu itibariyle de on günlüğüne Paris dışında olacağım o yüzden sizin için internetten bir daha araştırma yaptım: Prensip olarak kart dolu olmalı ama teorik olarak sanki boş da olsa kartı göstermek yeterliymiş gibi görünüyor ama gişedeki görevli kartınızın geçerliliğini kontrol etmek isterse zor durumda kalabilirsiniz. Yine de bir deneyin isterseniz, bir terslik olursa turist olduğunuz için size daha anlayışlı davranılacaktır. En kötü ihtimalle normal bilet alırsınız 🙂

  • Ben de öyle düşünüyordum ): Çok teşekkürler, bu arada size de iyi yolculuklar 🙂

 94. Ahmet Bey merhabalar,
  Paris seyahatimiz öncesi yazılarınızı büyük bir zevkle okuduk 🙂 Ancak size bir konuda danışmak istiyoruz. Pariste pazar günü öğleyin varıp çarşamba/perşembe akşamüstü geri geleceğiz. Zamanımız kısıtlı da olsa rahat olmak amacıyla navigo kartı almayı düşündük. Size sorum şu, navigo kart alınca batobuslerde de indirim olduğunu yazmıştınız. Pazar günü navigo kart alıp (aktif değilken bile), hemen o gün batobuste indirim alabilir miyiz ? Yani sadece karta sahip olmak yeterli midir ? Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar,
   Bu blog'un bu kadar zengin içerikli olmasının bir nedeni de okuyucuların yazdıkları yorumlar ve sordukları sorular. Öyle sorular geliyor ki benim de oturup araştırmam gerekiyor. Tıpkı şu an olduğu gibi 🙂 Zira çalışmadığım yerden gelmiş soru 🙂 Bana kartın doldurulmuş olması gerekiyor gibi geliyor ama yanıtı net bilmiyorum; ben bu konuyu bu hafta sonu bir araştırayım, önümüzdeki haftaya kadar size bir geri dönüş yapmaya çalışayım. Güzel soru vesselam 🙂 Sevgiler…

 95. Ahmet bey merhaba. Navigoyu pazar akşamı alıp pazartesi kendim dolduracağım. İstasyonlardaki makinalardan illaki kredi kartım ile mi doldurmalıyım? Kredi kartı yerine nakit para ile de doldurabilir miyim? Bir de tüm rer ya da metro istasyonlarındaki kart dolum cihazlarından navigo kartı doldurabilir miyim yoksa navigo dolum cihazları farklı mı? Yardımınız için şimdiden sağ olun.

  • Merhaba,
   Sadece Navigo doldurmaya ayırılmış otomatlar olduğu gibi, hem bilet verip hem Navigo doldurulabilen otomatlar da var. Tüm makinelerde kredi kartı / kağıt para / bozuk para seçeneklerinin bir kısmı ya da tamamı olan seçenekler mevcut ve bunun bir standardı yok. Yani kimi makinelerde bir kısmı var, kimi makinelerde de hepsi. O zaman sizin kağıt para kabul eden makine bulmanız gerekiyor. Genel olarak tüm istasyonlarda bu otomatlar vardır ama her istasyonun her girişinde olmayabiliyor, başka bir girişten girdiğinizde karşınıza çıkabiliyor. Yine de tüm önemli metro istasyonlarında illa ki otomat vardır. En kötü ihtimal turnikelerin yanında bulunan gişelerdeki görevlilerden de nakit para karşılığında ödeme yapmalarını talep edebilirsiniz.
   Mutlu günler.

 96. Merhaba Ahmet Bey 31 ocak salı gününden 2 şubat perşembe gününe kadar Paris'te bulunucaz navigo decouv almamız uygunmu sizce? Teşekkürler:)

  • Merhaba İdil Hanım,
   Paris'e uçakla gelenler için, şehir merkezine toplu taşıma ile inilecekse, hangi havaalanı olduğuna bağlı olmakla birlikte sırf gidiş-dönüş 20€ civarında tutuyor. O yüzden 3 günlük gezilerde (hatta bazen 2 günlük gezilerde bile) ben Navigo kartını öneriyorum.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 97. Merhabalar,

  4 kişilik bir ekip ile fuar katılımı yapacağız 18-26 Ocak 2017 tarihleri arasında. Girişimiz Charles de Gaulle Havalimanından 18 Ocak Çarşamba olacak. İndiğimizde Navigo kart edinebilir miyiz oradan? Merkezde bir otelde kalıp havaalanı yanındaki bir fuar alanına her gün gidip gelmemiz gerekecek. Ulaşım için ve hatta konaklama için önerileriniz nelerdir?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Evet havaalanındaki RER istasyonundan Navigo kartı edinmeniz mümkün, ilk hafta Pazar gecesine kadar kullanabileceksiniz, sonra Pazartesi yeniden doldurmanız gerekecek. Herhangi bir istasyondan kredi kartıyla doldurmanız mümkün.
   Ulaşım için ağırlıklı olarak RER-B'yi kullanacaksınız. Dolayısıyla bu hat üzerinde otel bakarsanız rahat edersiniz. Gare du Nord civarındaki oteller olabileceği gibi bütçeniz müsaitse Châtelet Les Halles istasyonuna yakın otel bakarsanız hem fuar alanına kolayca ulaşırsınız hem de gezmek için şehrin her yanına gitmek kolay olur. "Paris'te Nerede Kalınır?" yazımdan bu bölgedeki otellerden örnekleri sıralamıştım, faydası olur sanıyorum.
   Mutlu günler dilerim.

 98. merhabalar,

  çok güzel yazı olmuş tek tek okuyorum elinize sağlık sormak istediğim bir soru var acaba bu kartlar Direct 1 vs yazan otobüslerde de geçerlimi teşekkürler

  • Merhabalar,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Havaalanı transferi için seçeneklerden biri olan, eskiden Les Cars Air France olarak geçen ve artık adı Le Bus Direct olarak servis yapan bu otobüsler Paris Belediyesi'nin bir hizmeti olmadığı için ulaşım kartları geçerli değil.
   Mutlu günler.

  • SİBEL ERBAY Reply

   Merhaba,

   Bu mükemmel bilgileriniz için çok teşekkürler, bir hafta Paris'teydim ve sayenizde hem çok az para harcadım, hemde ulaşımdan sorunsuz faydalandım,

   Sonsuz teşekküler

  • Merhaba Sibel Hanım,
   Paris'te keyifle vakit geçirdiğinizi ve bunda -küçük de olsa- payımımın olduğunu duymak çok mutlu etti beni.
   Bu nedenle yorumunuz çok değerli.
   Teşekkür ederim.

 99. Merhaba Ahmet bey oncelikle bayraminizi kutlarum. Malum tatil ve bizde Paris gezisi planladik. Pazar aksami saat 7pm gibi CDG ye iniyoruz. Orda rahat rahat Navigo card almak istiyorum. Es ve cocuklarla sehir icinde bulmak zor olur. Hava alaninda nerde bulabilecegim ? ve onumuzdeki haftayi hemen yukletebilecekmiyim ?. Sizin tavsiyenizle pazar otele gidiste tek RAR almayi planliyorum. Ilginize ve emeginize cok tesekkurler.

  • Merhaba Uğur Bey
   Sizin de bayramınız şimdiden kutlu olsun.
   Navigo kart CDG havaalanı RER girişindeki information'da bulunuyor ama Pazar akşamı yükleme yapamazsınız. Görevli konuyu bilmediğinizi düşünüp ısrarla sizi uyaracaktır 🙂 Akşam oradan 5'er euro vererek kartlarınızı alın, Pazartesi sabah da herhangi bir metro istasyonu otomatından kartınızı doldurun. Gişedeki görevlilerden de yükleme yaptırabilirsiniz.
   Paris'te keyifli bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

 100. Ahmet Bey Merhaba,
  Geçen ay Paris'e gittiğimde Orly'de Navigo kart alınacak büroyu bir türlü bulamadım. En az 10 görevliye sordum çoğu bilmiyordu, bazıları da terminalin güney tarafına gitmem gerektiğini söylüyordu. Gelecek ay yine kalabalık bir aile grubuyla gideceğim için bu sefer sizden yardım istemek zorunda kaldım. Yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Şu ana kadar Pegasus ve Vueling ile aynı yere iniş yaptım, çıkışın hemen önünde de orlybus durağı vardı. Görevlilerin dediğine göre kart satışı sadece güneyde yapılıyormuş, öyleyse ben kuzeydeydim(?). Büro acaba nerededir, hatırlıyorsanız tarif etmeniz mümkün olur mu?

  Ayrıca diğer okurlar için not, geçen ay Denfert-Rochereau'daki bürodan Navigo kart satın almaya çalışırken stajyer pozisyonundaki bir görevli yardım etmek için yanaştı. Navigo kart istediğimi söyleyince, öyle bir kart olmadığını ısrarla iddia etti ve beni bilet otomatından günlük bilet almam için resmen zorladı. Bilet almaktan son anda vazgeçtim, şansımı tekrar denemek için sıraya girdim. Camın arkasında, masa başında oturan görevliye danıştım ve "Evet buradan Navigo kart alabilirsiniz" cevabıyla karşılaştım. Yani söylenenlere inanmayın, Navigo karttan vazgeçmeyin. 🙂

  • Merhaba Ecem Hanım,

   Orly yazısında detaylı bir şekilde belirtmeye çalıştığım gibi orada iki ayrı terminal var: Orly Sud (Güney) ve Orly Ouest (Batı) terminalleri.
   Ben bugüne kadar Orly'de hep Sud terminalinden uçtum, oradaki OrlyBus durağında Navigo Découverte kartı satılıyor. Tabii nadiren de olsa ellerinde kalmamış olabiliyor. Ouest terminalinde kart satılıyor mudur bilmiyorum, hiç denemedim ama dediğim gibi OrlyBus'ün ilk kalktığı duraktaki gişeden kartı alabilirsiniz.

   Ve dediğiniz gibi, RATP gişe görevlileri bazen turistlerin Navigo Découverte kartından yararlanmasını engelleyebiliyorlar oysa ki böyle bir hakları yok, bu kart yerli-yabancı herkes için geçerli. Israrla isteyiniz 🙂

   Mutlu günler.

 101. Ahmet Bey merhaba,

  23 Temmuz c.tesi günü eşim ve oğlumla (17 yaşında) CDG havaalanına 14:00 civarı varıp, 27 Temmuz çarşamba günü 10:00 civarı Orly'den ayrılacağız. En ekonomik ulaşım kartı hangisi olur? Pariste 1-5 zone arası rahatça gezmek (Versailles dahil) ve havaalanı-şehir ulaşımlarını da dahil olmasını düşünürsek..Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler..

  • Merhaba,
   Aslına bakarsanız bu konuda bir şey söylemem güç, bu tamamen ne gün nereye gideceğinizle ilgili bir durum ve yürümeyi ne kadar sevdiğinizle…
   Yine de genel olarak tavsiyem, ilk gün tek RER biletiyle otelinize yerleşmeniz, sonra 10'luk carnet alıp pazar akşamına kadar bununla Paris içinde dolaşmanız. Pazartesi sabah Navigo kartı alıp gezinize devam etmeniz, salı gününü Versailles'a ayırmanız (pazartesi kapalı), çarşamba da aynı kart sayesinde havaalanına kolayca ulaşmanız şeklinde olacaktır.
   İyi tatiller dilerim.

 102. Merhaba Ahmet Bey,

  Asagida Paris seyahat bulunmaktadir bu plana gore sizce hangi ulasim kartini almaliyim?

  1.gun Cdg-gare du nord
  2.gun Ve 3. Gun lens(bileti aldim:)))
  Son iki gun ..porte mailot tan vincenses(kalacagim yer vincenses olacak) ve planim vincensestan bu son iki gunde champs elysee , eifel gibi yerleri gezmek olacak ardindan son gun vincenses tan cdg ye donus…biraz karisik gelebilir kusura bakmayin benim kafamda karisik:)))..cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • Merhaba Arif Bey,
   Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi Navigo kartı kullanımı için en önemli kriterlerden biri haftanın hangi günü Paris'e geleceğiniz ve hangi günü döneceğiniz. Ben iki gün ve üzeri Paris'te geçirecek olanlara Navigo kartını öneriyorum. Eğer tarih aralıkları size uymuyorsa da tabii ki en ideal çözüm şehir içi ulaşımda 10'luk carnet almak olacaktır.
   İyi tatiller dilerim.

  • Merhaba, inanın bana yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra Navigo ile ilgili başka hiçbir ek bilgiyi okumanıza gerek yok. Belki tek yapmanız gereken Navigo'nun güncel fiyatları kontrol etmekte fayda olabilir ama zaten elimden geldiğince düzenli olarak o fiyatların da güncelliğini kontrol ediyorum. Zaten ben yıllık Navigo kullandığım için bu konu sürekli takibimde, hiç merak etmeyin.

   Navigo kartları yine yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi Pazartesi'den Perşembe'ye alınıp doldurulabiliyor, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ancak bir sonraki haftanın dolumu yapılıyor.

   Mutlu günler dilerim.

 103. Selamlar. Ahmet bey kardeşim. Çok zarifsiniz. Çok faydalı bilgiler. Bendeniz de 28 perşembe akşamı CDG havalimanına iniş yapacağım. ilk işim Navigo Decouverte almak olacak. Ulaşım, her seyahatin, keyifli geçebilmesi için kilit. Bütçe planlamasından tutun, araç kaçırma vs, tüm endişeler, bizler için önemli konuyu Navigo Decouverte ile sayenizde tanıştık. Sevgilerimi saygılarımı sunuyorum mustafa akman

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Güzel mesajınız için çok teşekkür ederim.
   Umarım unutulmaz bir Paris tatili geçirirsiniz.
   Mutlu günler.

 104. Ahmet bey selamlar ve kıymetli zamanınızı ayırıp bu kadar detaylı bilgilendirme yaptığınız içinde çok teşekkürler.
  Anladığımı düşünüyorum ama yinede teyit etmek için sorayım. Bu navigo kart için 5+21,50 haftalık yükleme yapmamız CDG-Paris gidiş dönüş artı sınırsız şehir içi ulaşımı karşılıyormu. Eğer öyle ise 1 günlük gezimiz için bile ekonomik olacak.

  • Merhaba, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Evet, Pazartesi-Pazar tarih aralığı içinde ve Pazartesi-Perşembe günleri dolum yapmış olmak kaydıyla söylediğiniz rakama 1-5 zone'da sınırsız toplu taşıma kullanabiliyorsunuz.
   İyi tatiller

 105. Ahmet Bey tekrar merhaba
  Şu Navigo kart var ya ne kadar rahat ettik paris ulaşımımızda anlatamam. Yalnız Orly deki Turist İnformationların kartın nerede satıldığına dair bilgileri yok yükleme makinelerini gösteriyorlar.orly bus durağındaki gişe kapalıydı.Sorduğumuz hiç kimse nereden alındığını bilemedi,neyse sonunda gişedeki görevli tuvaletten geldi de kartlarımızı alabildik. Bu kartla ilk birkaç saatlik acemiliğimizi atlattık.Sonra da bütün Paris bizim oldu,bir de Paris Metro konusunda Cep Telefonu uygulaması var şahane bir uygulama Parise gidecek olanlar kesinlikle telefonlarına indirmeli.Üstelik internete de ihtiyaç yok off-line çalışıyor.Bulunduğunuz yeri ve gideceğiniz yazıyorsunuz anında rota. Önerileriniz için çok teşekkürler

  • Merhaba Kadri Bey,
   Dediğiniz gibi haftalık Navigo büyük kolaylık. Yukarıda sıraladığım durumlar hariç herkese öneriyorum.
   Orly'den gelecek olanlar için sadece OrlyBus durağında satılıyor. Gişe kapalıysa 5-10 dk beklemek gerekebiliyor.
   Yorumunuz için teşekkürler.
   Mutlu günler…

 106. Selamlar,

  Doğru anladığımdan emin olmak için yazıyorum. Çarşamba günü aldığımız haftalık kart, pazar gecesi kullanım dışı kalıyor değil mi? Sadece pazartesi günü alınan haftalık kart gerçekten 1 hafta kullanılabiliyor yani 🙂

  • Selamlar,
   Evet garip ama aynen öyle. Çünkü haftalık kartlar her zaman 1 hafta geçerli değil. Pazartesi de yükleseniz Perşembe de yükleseniz takip eden Pazar gecesi süresi bitiyor, Pazartesi bir daha yüklemeniz gerekiyor…

 107. Merhaba, sayenizde bu kartı alarak bir hafta boyunca çok rahat seyahat ettim. Faydalı paylaşımınız için çok teşekkürler.

 108. Ahmet Bey selamlar, ben de eşim ve kızımla birlikte 18 mayıs çarşamba akşamı saat 21:25 de CDG havalimanında olacağım. Navigo kartı bu saatten sonra alabileceğimi düşünüyorum üstteki yazışmalardan ama teyit edebilirseniz çok sevinirim. Bu yararlı siteniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

  • Merhaba
   Bildiğim kadarıyla CDG'nin RER girişindeki gişe geceyarısına kadar açık olmalı. Tabi herhangi bir bakım çalışması/grev vb yoksa… Kartınızı o gişeden alabilirsiniz. İyi tatiller…

 109. Navigo gibi bir nimetle(!) bizi tanıştırdığınız için çok ama çok teşekkürler Ahmet Bey…:) Pazartesi günü başlayan Cumartesi günü biten 6 günlük gezimin kahramanlarından bir tanesi bu kart. CDG Havalimanından iner inmez soluğu Rer istasyonunda aldım. Çalışan bir gişe ve ne istediğinden emin olmayan Uzakdoğu'lu arkadaşlar sebebiyle tam bir saat bekledikten sonra kavuştuğum bu kart sadece Otele gidiş-dönüş 20€'luk bedeli karşılayarak baştan kendisini amorti ediyor. Bilet alma, kaçırma derdi yok. Ulaşım'da yüksek lisans yapmış bendenizi istasyon istasyon, hat hat gezdirerek hem süreyi verimli kullanmamı hem daha çok yer görmemi, hem de hareket esnekliği kazanmamı sağladı. Metro, Rer, Otobüs, gece otobüsü, tramvay, finiküler, her yerde geçerli! Mümkün olsa Paris'e gelen turistler anıtını dikmeli… Tekrar çok çok teşekkürler Ahmet Bey…:)

 110. Ahmet Bey Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler sayesinde geçen haftaki ikinci Paris seyahatimiz birincisinden çok daha güzel ve doyurucu geçti.Özellikle Navigo Kart çok işimize yaradı,teşekkürler.

  Saygılarımızla,
  Özgür Kaptan |

 111. Ahmet bey merhaba,
  Eşim, ben ve 15 yaşında oğlum 31 Ocak 2016
  Pazar günü saat 17.00 gibi CDG havalimanında olacağız kısmet olursa. Dönüşümüz 04 şubat saat 17.
  Pazar günü navigo alıp hemen kullanmaya başlayabilirmiyim?
  Navigo web sitesinden anladığım kadarıyla perşembe gününden itibaren gelecek haftanın satışı yapılıyor ancak bu pazartesi sabah mı kullanıma geçiyor?
  Teşekkürler
  Gürkan

  • Merhaba Gürkan Bey,
   Navigo kartlarını istediğiniz gün 5€ karşılğında satın alabilirsiniz ama yükleme yapabileceğiniz günler: Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe.
   Yani Pazar günü geldiğinizde kartı alsanız bile yükleme yapamayacaksınız.
   Size tavsiyem, ilk gün CDG'den tek yön RER bileti alıp otele ulaşmanız (ya da taksi vb tabi). Pazar gününüz sadece otele ulaşma ve yerleşme sonrası kısa bir Paris yürüyüşüne vakit kalacaktır zaten. Pazartesi sabahı ise Navigo kartınızı alıp hemen bir haftalık yükletirseniz son gün havaalanına kadar sizi götürecek şekilde doya doya gezebilirsiniz 4 gün boyunca.
   İyi tatiller şimdiden.

 112. Merhabalar Ahmet Bey,
  Bizim yerimize de bol bol dinlenin ve tatil yapın:)

  Çok enteresan, biz tipik Türklüğümüzü yaparak camları tıkladık ve rica ettik. Israrla kapandık dediler camların arkasından. Biraz bekledik ve 10-15 dk sonra 2 bay içeriden çıktı ve arabaya yöneldiler. Hatta arabaya binmeden önce tekrar kart almak istediğimizi söyledik Paris merkezden alın dediler ve gittiler. Biz de kapandığını düşündük.

  Evet sanırım iklim zirvesi varmış. Bütün abuk durumlar bize denk gelmiş anlaşılan. Neyse ki artık navigo kartlarımızı edindik bir daha ki gidişimizde yükleme yapıp kullanabileceğiz:)

  Tekrar iyi tatiller…

  Selin.

 113. Yukarıda da söylendiği gibi bolca adınızı andık Ahmet Bey. Sayenizde navigo kartla 4,5 günde Paris'in altını üstüne getirdik. Kasım soğuğunda epeyce üşüsek de noctilien( gece otobüslerinden) faydalandık. O metrodan inip bu metroya bindik, önümüze gelen her otobüs durağının rotasını inceleyip küçük şehir gezisi yaptık. Kısacası çok karlı bir gezi oldu sayenizde. Ne kadar teşekkür etsek az.. Sadece değinmek istediğim bir nokta var. 25 kasım günü Paris'in yerel saatine göre 18.30 civarı Orly havaalanında indik. 3 numaralı OrlyBus Otobüs terminalinin ordaki Navigo satan gişeye geldiğimizde camlarını kapatmış görevliler içeride sayım yapıyorlardı. Çok rica ettik ama kapattık dediler.Kartı alamadık, OrlyBus'a paralı binmek zorunda kaldık.Orly'deki navigo satan gişelerin açılış ve kapanış saatlerinden bahsedebilirseniz çok iyi olur. Allahtan otobüsten indiğimiz Denfert durağındaki metro gişesinde Navigo satılıyordu da hemen edindik kartlardan.

  Bir de Pazar günü ekosistem uygulaması yüzünden OrlyBus otobüsleri çalışmıyormuş. . Pazar günleri hep mi böyledir bilemiyorum tabi. OrlyBus durağına gittiğimizde hüsrana uğramıştık dönüşte OrlyVal kullanarak dönmek zorunda kaldık ancak yine şansımız yaver gitti Metro ve OrlyVal ücretsizdi.

  Blog sitenizde bahsettiğiniz bir çok yere gitmeye çalıştık vaktimiz elverdiğince. Tekrar teşekkürler…

  Selin.

  • Merhaba Selin Hanım,
   Mesajınıza geç yanıt vermemin nedeni sorunuza yanıt bulmak için araştırma yapmak için bugünü beklemem gerektiğiydi. Şu an önümüzdeki Perşembe günkü doğum günümü kutlamak için bilmediğim (sürpriz) bir destinasyona uçmak için Orly Havaalanı'ndayım 🙂 Sizin için OrlyBus gişesine uğrayıp sordum. Her gün gece 12'ye kadar açıkmış. Sanırım şansınıza molaya denk geldiğiniz için gişe kapalıydı. O Pazar günü iklim zirvesi olduğundan OrlyBus çalışmamış olmalı yoksa haftanın her günü servis olması lâzım.
   İlginiz ve güzel yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.
   Mutlu günler

 114. Merhaba Ahmet Bey,
  Öncelikle bu blogda verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederiz. 21 Kasım'da Orly'e ineceğiz,otelimiz 1.zone'da. dönüşümüz de Charles De Gaulle havalimanından pariste iki gün kalıp amsterdama geçeceğiz yazılarınızdan anladığım kadarı ile Navigo kartı alamıyoruz. Bize hangi ulaşım kartını almamızı önerirsiniz?
  "Mehmet"

  • merhaba mehmet bey
   eğer dönüşünüz 22 kasım ise 10'luk carnet ile iki gününüzü geçirebilirsiniz, tabi gelişte orlybus için ve dönüşte charles de gaulle'e gitmek için ayrıca rer bileti almak kaydıyla… eğer 23'ünde dönecekseniz 3 günlük 1-5 zone paris visite bileti alarak havaalanları ulaşımı dahil tüm ulaşım giderlerinizi tek kalemde ve sınırsız olarak çözmüş olursunuz.
   teşekkürler ve iyi tatiller

 115. Öncelikle tüm cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.
  Müsadenizle son bir yardım daha rica edeceğim.25.10 tarihinde disneyland'a gideceğiz.
  Gidiş için otobüs biletide aldık.Acaba aşağıda belirtilen durak opera binası önü müdür.Yoksa metro durağının çıkışı gibi bir yer olabilir mi?
  •OPÉRA : 8:40am – 8, place de l’Opéra
  İlginiz için tekrar teşekkür ederim

  • Merhaba Volkan Bey,
   Söylediğiniz adres tam Opera Meydanı'nda metro çıkışının karşısında. Swatch ve Camper mağazalarının önü.
   İyi eğlenceler

 116. Ahmet Bey izninizle bir konuda daha yardımınızı rica edeceğim.
  Belirttiğim gibi hızlı tren ile amsterdam'ada gideceğim.
  Biletin üstünde Paris Nord yazıyor ancak haritada birde gare du nord çıkıyor.
  İkisi aynı yer midir?Haritada aynı yer gözüküyor ama emin olamadım.

  Teşekkürler

 117. Merhaba
  Öncelikle bu faydalı bilgiler için teşekkürler.
  Ben,eşim ve 5 yaşında kızım ile 23 ekim cuma parise gideceğiz.27 ekimde amsterdama geçip oradan dönüş yapacağız.
  zone 3 dışına charles De Gaulle havaalanından dönüş harici çıkmayacağım için 10 lu carnett almayı düşünüyorum.Siz ne dersiniz.

  • merhaba volkan bey
   sizin de dediğiniz gibi tarih aralıkları navigo almak için uygun olmadığından 10'luk carnet ile şehiriçi toplu taşıma kullanmanız daha uygun olacaktır.
   şimdiden iyi tatiller

 118. Şebnem TÜZÜN KEZER Reply

  Merhaba,
  Paris gezimizden yeni döndük; gerçekten de dört dörtlük geçti:) Aklımız orada kaldı doğrusu.. Öneriniz doğrultusunda aldığımız haftalık Navigomuzla Paris'in altını üstüne getirdik..Ne faydalı bir şeymiş! Her kullanışta sizi andık, teşekkürler Ahmet Bey:)
  Mutlu günler dileğiyle…

  • Merhabalar,
   Böyle güzel bir tatil geçirmenize, tatilinizi güzel geçirmenizde küçük de olsa payımın olduğunu bilmek bu haftaya daha güzel başlamamı sağladı. Nazik yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Yolunuzun yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle.
   Mutlu günler…

 119. Merhaba, öncelikle bu faydalı yazınız için çok teşekkürler. Verilen 5€ depozit, dönerken havaalanında iade alınabiliyor mu?

  • Merhaba,
   Bu depozito size ait olacak kart ücreti olduğundan iade edilmiyor. 5€'ya kartı satın almış oluyorsunuz. Belki de yazıda depozito yerine kart ücreti ifadesini kullanmalıyım.
   Mutlu günler.

  • Elif Eren Reply

   Merhabalar Ahmet bey. Benim sorumu da cevaplayabilirseniz çok memnun olacağım. Ben pegasusla 10 Şubat’ta Cumartesi Orly havalimanına ineceğim. Ve Çarşamba 14 Şubat’ta Türkiye’ye geri döneceğim inşaallah. Benim ne yapmam lazım acaba navigo kart mi yoksa karne mi. Açıkçası şehrin heryerine gitmek keşfetmek istiyorum. navigo kart müthiş fakat cumartesi indiğimde navigo almam uygun olmaz sanırım.

   • Ahmet Ore Reply

    Merhaba Elif Hanım,
    Evet, sizin de dediğiniz gibi Haftalık Navigo size uymuyor ne yazık ki. Diğer seçenekler de o kadar ekonomik değil ve direkt olarak önerebileceğim bir bilet yok, çünkü kaç kez toplu taşıma kullanacağınıza, hangi bölgelerde gezeceğinize göre çok farklı seçenekler var ve benim sizin adınıza karar vermem imkansız. Ama diyorsanız ki “tek bir bilet alayım, beş gün başka bir biletle uğraşmayayım”, o zaman Paris Visite almanız en idealidir. Bkz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-16-turistik-kartlar-2-paris-visite-pass/ Tabii Navigo kadar ekonomik değil. Eğer bütçesi size yüksek gelirse, dediğim gibi kağıdı kalemi alıp tek tek hesap kitap yapmalı, ona göre gün gün farklı bilet türleriyle gezinizi tamamlamalısınız. Bkz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-8-biletler-ve-ulasim-kartlari/ Şimdiden iyi tatiller.

    • Çok teşekkür ediyorum. Zahmet edip cevap verdiniz. ❤️❤️❤️❤️

 120. Kerem Seçer Reply

  Bizim seyahat planımız öncesi böyle bir yazı ilaç gibi geldi. Her ne kadar kısa süreli kalacağımız için çok büyük farklar olmasa da Euro'nun kur artışından dolayı 1 euronun bile hesabını yapar duruma geldik. 🙂 Teşekkürler bilgi için Ahmet Bey.

  • Merhaba Kerem Bey
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım çok güzel bir tatil geçirirsiniz.
   Mutlu günler dilerim.

  • Ahmet Bey Merhaba, biz 30 Haziran’da Orly Havalima’nına Pegasus ile uçacağız 12:00 gibi Paris te olacağız.. Otel olarak da ibis budget Paris Porte de Vincennes de konaklayacağız. Pariste 30 Haziran 1 ve 2 Temmuz da kalıp sonra Belçika’ya geçeceğiz hafta sonuna denk geldiği için turistik yerleri gezmek için hangi ulaşım yonunu seçsek daha mantıklı olur yardımınızı rica ederim 🙂

   • Ahmet Ore Reply

    Merhabalar,
    Dediğiniz gibi hafta sonuna denk geldiği için Navigo size uymuyor maalesef. O nedenle havaalanı-otel ulaşımı için OrlyBus’e tek bilet alıp merkeze inebilir, sonra Denfert Rochereau’dan 10’luk carnet alarak Paris içi ulaşımınızı çözebilirsiniz. Eğer çok gezeceğiniz, toplu taşımayı çok kullanacağınız bir gün olacaksa o gün 1 günlük mobilis bileti almanız da mümkün.
    İyi tatiller.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.