(Son Güncelleme: 26.11.2022) Güzel bir haberi sizlerle paylaşmanın heyecanıyla karşınızdayım: Paris hakkında yazdığım kitabım Paris’te Bir Hafta çıktı!

Paris’te Bir Hafta, adından da anlaşılacağı gibi, yedi günlük bir tatil için Paris’e giden gezginlerin hikayesini anlatan bir rehber-roman. Aslında pek çok kişi benden Paris hakkında bir rehber yazmamı istiyordu ama Pariste.Net’te zaten beş yüzden fazla yazı yazdığım için ben daha farklı bir şey yapmak istiyordum. O nedenle Paris’e hayatında ilk kez gelen insanların hikayesini anlatacağım bir roman yazmak benim için daha yaratıcı, daha zorlayıcı ve daha heyecan vericiydi. Ben de o yüzden değişik bir işe  kalkışarak bambaşka bir türde yazmayı denedim.

Paris’te Bir Hafta kitabımı açıp, Paris sokaklarında dolaşmaya başladığınızda, sadece Paris’i gezmeye gelen insanların hikayelerini okumakla kalmayacak, aynı zamanda Paris’i yedi günde en verimli biçimde nasıl gezebileceğiniz konusunda yazılmış rehber niteliği de bulunan bir kitaptan bol bol notlar alabileceksiniz. Her ne kadar kitap roman olarak yayınlanmış olsa da benim rehber-roman ifadesini kullanmam da bu yüzden aslında. Kısacası bir gezi kitabı olan Paris’te Bir Hafta aslında tam anlamıyla bir roman ama didaktik olmaktan kaçınarak yol gösterme çabasıyla da bir Paris Rehberi olma iddiasında…

Kitabın içinde denediğim pek çok yenilik daha var ama şimdilik bu konulara değinip kitabın sürprizlerini kaçırmak istemiyorum; bir süre sonra, pek çok kişi kitabı okuduktan sonra o konulara da değinir, bu yazıyı güncellerim ama özetle bu kitabın Paris’i gezmeye gelecek olan kişilerin çok işine yarayacağını düşündüğümü söylemeliyim.

Üstelik Paris’te Bir Hafta sadece Paris’i gezmeye gelecek olanlar için değil, daha önce Paris’e gelmiş olup, gördüğü yerlere dair anıları yeniden yaşamak isteyenler için de keyifli bir kitap bence. Hatta belki de görmeden döndüğü kimi yerler hakkında  bilgi edinmek için de fikir verici olacaktır diye düşünüyorum. Zaten Pariste.Net’te yazdığım beş yüz küsür yazıdan da anlaşılacağı gibi Paris bir kerede gezip bitirilebilecek bir yer değil,  bir sonraki gelişlerinizde yeni gezi rotaları sunması bakımından kitabın ufuk açıcı olacağına inanıyorum.

Hatta ve hatta bu kitabın, sadece Paris’i gezme niyeti olanlar için değil, Paris’i  ve gezmeyi sevdiği halde, çeşitli nedenlerle yakın gelecekte Paris’i görme olasılığı olmayan ama Paris’i  gezip görmüş kadar olmak isteyenler için de hayal gücünü zenginleştirici bir hikayeyle bezendiğini düşünüyorum. O nedenle sadece sizin için değil, sevdiklerinize hediye etmek için de güzel bir kitapla karşınızda olmayı amaçladım. Umarım siz de okurken, benim yazarken aldığım zevki alırsınız.

Paris’te Bir Hafta kitabımı kitapçınızdan sipariş edebilir ya da pek çok kişinin yaptığı gibi aşağıdaki  online satış linklerinden alabilirsiniz:

Kitap diğer online satış kanallarına eklendikçe ben de listeyi zenginleştireceğim.

Gerçi sipariş veren ilk 50 kişi imzalı kitap alma şansını yakaladılar ama hiç merak etmeyin, mümkün olduğunca çok imza gününde birlikte olmak için elimden geleni yapacağım.

Pariste Bir Hafta imza gunu 04.12.2022.Ahmet Ore Pariste.Net

Sizlerle ilk buluşmamız 4 Aralık 2022 Pazar günü saat 15:30‘da İstanbul Kitap Fuarı 10 numaralı salonda, İlksatır Yayınevi’nin 1008 numaralı standında yapacağımız İmza Günü etkinliğinde olacak. Belki o gün için bir konuşma ya da söyleşi de organize edilebilir ama bu konuda İksatır Yayınevi‘nden kesin bilginin gelmesini bekliyorum.

Ayrıca Taksim’deki İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde, 13 Aralık Salı günü bir söyleşide sizlerle buluşacağız. Tarih ve mekan netleşti, saati de netleştiğinde duyurusunu yapacağım.

Daha sonra Ankara, İzmir ve Bursa’da da imza günü ve çeşitli etkinlikler yapma konusunda Fransız Kültür Merkezi’yle iletişim halindeyiz. Gelişmeler netleştikçe elbette ki sizlerle paylaşacağım. Bu konudaki taleplerinizi ve beklentilerinizi İlksatır Yayınları ve Fransız Kültür Merkezi sosyal medya hesaplarında, ilgili postlar altında yaparsanız, onların da karar almalarını ve harekete geçmelerini kolaylaştırarak bana destek olmuş olursunuz 😉

Gerçi kitabın içeriği hakkında ayrıntı vermeyi şimdilik fazla istemiyorum ama bir konuda sizlere şimdiden teşekkür etmeden de geçemeyeceğim:

Beni daha önceden sosyal medya, özellikle de Instagram hesabım @parisrehberi üzerinden takip edenler çok iyi bilirler: Kitabı yazarken iki yerde sizlerin çok büyük katkısı olmuştu. İlkinde, roman karakterleri Paris sokaklarında dolaşırken karşılarına çıkan bir sarayın sağından mı solundan mı gitsinler diye tereddüt etmiştim; çünkü hangi taraftan giderlerse gitsinler karşılarına hep güzel şeyler çıkacaktı ama diğer seçeneği eledikleri için de bir şeyleri kaçıracaklardı. Bu konuda Instagram hikayesi üzerinde yaptığım ankete yaklaşık 1.500 kişi katılmış, kıl payıyla sağdan gidilmesine karar verilmişti 🙂 Aynı şekilde, gezinin başka bir gününde kahramanlarımız, o anda oldukları bölgeyi daha ayrıntılı bir şekilde gezip tüm günü orada mı geçirseler yoksa günün yarısını orada, yarısını başka bir yerde mi geçirseler, “siz olsanız ne yapardınız?” diye yine Instagram hikayelerinde düzenlediğim ankete de bin küsür kişi katılmış, ezici bir çoğunluk günü ikiye bölmemi istemişti ve ben de kitabın akışını o çizgide ilerletmeye karar vermiştim. Bu iki anketin ekran görüntülerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Belki de o ankete yanıt verenlerden biri de sizdiniz? O nedenle bu interaktif katılımınız ve desteğiniz için hepinize  ayrı ayrı teşekkür ederim. Bir teşekkür de kitabımı beğenip basmayı kabul eden, yani başaracağıma inanıp bana yatırım yapan yayıncım İlksatır Yayınevi‘ne

Aslında kitabın birkaç yerinde yine sizlerin arasından birkaç kişinin de izleri var. Kiminin yine Instagram üzerinden attığı bir mesaj, kiminin bir post altına yaptığı bir yorum, kiminin de Paris sokaklarından yaptığımız canlı yayınlar sırasında yazdıkları mesajların zihnimde yaktığı minik ışıltıların kitaba yansıdığını da itiraf etmeliyim. O neden pek çok kişi bu kitapta kendinen bir şey bulabilir. Eh bir de benim on yıllık Paris maceramın izlerini de hesaba katınca, ortaya güzel bir çalışma çıkmıştır diye düşünüyorum. Bundan sonrası için takdir sizin.

Tabii bu kitap sadece 2014’ten bu güne yazılarımı, sosyal medya hesaplarımı ve canlı yayınlarımı takip edenler için değil, çok daha geniş bir kitleye ulaşmak için yazıldı. O nedenle bu satırları ilk kez okuyup beni ilk kez tanıyanlar da olacaktır elbette. Dilerseniz hakkımda yazımı okuyarak, benimle ilgili daha geniş bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu vesileyle aramıza yeni katılanlara da hoş geldiniz demek istiyorum; iyi ki varsınız.

Bir de kitabın sonunda sizler için, kitapta geçen Fransızca sözcüklerin Türkçe telaffuzlarını içeren gayrıresmi bir liste hazırladım. Eğer Fransızca bilmiyorsanız, o sözcükleri telaffuz etmeye çalışırken çok eğleneceğinizi düşünüyorum.

Eğer bu kitap beklediğim ilgiyi görürse yazmak için sabırsızlandığım Alternatif Paris, Côte d’Azur Gezisi, Normandiya Gezisi, Şatolar Turu gibi hikayelerin hepsi kafamda ama önce Paris’te Bir Hafta kitabımın göreceği ilgiyi bekleyip, ona göre yeni kitapları yazmak için hummalı bir çalışmanın içine gireceğim.

Evet, özetle durum böyle; gelişmeler oldukça bu yazıyı da güncellemeye devam edeceğim. Ve tabii blogdaki yazıları da yavaş yavaş yeniden güncellemeye başlasam iyi olacak. Hatta Paris’te Onuncu Yıl yazımı da ilk fırsatta tamamlayıp blogda yayınlamak niyetindeyim 🙂

Hadi bakalım bundan sonra neler olacak. Yorumlarınızı burada ve özellikle sosyal medya hesaplarımda bekliyorum…

İlginiz ve desteğiniz teşekkürler.

Sevgiyle

Author

10 Comments

 1. Haluk Barkan Reply

  İlk yorumu yapıp tebrik etmek istedim.
  Uzun zamandır bekliyorduk.
  Yola çıktığından bu yana ne kadar şey değişti değil mi?
  Hayırlı olsun…

  • Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkür ederim Haluk Bey, değişim yolculuğun ve hayatın özünde var zaten… Çok sağolun

  • Özgür Coşar Reply

   Kitapyurdu.com sitesinden siparişimi verdim. Büyük bir heyecanla kitabın gelmesini bekliyorum. Bloğun sıkı takipçisi olunca romanın dilini çok seveceğimden eminim. Merak ettiğim, hayatımın kısa da olsa bir dönemini geçirdiğim Paris’in hangi yerleri romana mekân olmuş…
   4 Aralık’ta, olmadı 13 Aralık’ta imzalı hâle getirmek dileğiyle… Çok okunsun, yenileri de yazılsın.
   Selamlar saygılar

   • Ahmet Ore Reply

    Mekan olarak Paris’in epey bir köşesi kitapta mevcut, tabii ilk kez gelip bir hafta vakti olanlar düşünülerek yazıldı. Amacım bir yandan güzel hikayelerle hayal dünyanıza güzellikler katmak, bir yandan da Paris’in bir haftada en ideal biçimde nasıl gezilebileceğine dair gezi rotası oluşturmaktı çünkü. Umarım severek okursunuz. Sevgiler.

 2. Merhaba Ahmet Bey, kitabınızı okumak için sabırsızlanıyorum, kaç yıldır bekliyoruz, bol okuyuculu bir kitap olur inşallah, darısı diğer kitaplarınıza , hadi hayırlısı, sevgiler 👏🐞🍀🌹

  • Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkür ederim Şükriye Hanım. Okuduktan sonraki görüşlerinizi ben de heyecanla bekliyorum. Sevgiler.

 3. Yurdanur Aracı Reply

  sevgili ahmet bey , kitabınızı heyecanla okumayı bekliyorum..Parisi çok sevip ama kavuşamayanlardanım, bu sene görmeyi planlıyorum …yıllardır sizi takip ederek görmüş ve gezmiş kadar oldum..kitabınızla pekiştireceğime inanıyorum .Şansınız bol olsun
  sevgiler,

  • Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkür ederim Yurdanur Hanım,
   Umarım keyifle okur, sonra da Paris’te keyifli bir gezi yaparsınız.
   Sevgiler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.