(Son Güncelleme: 01.11.2023) Güzel bir haberi sizlerle paylaşmanın heyecanıyla karşınızdayım: Paris hakkında yazdığım kitabım Paris’te Bir Hafta çıktı!

Paris’te Bir Hafta, adından da anlaşılacağı gibi, yedi günlük bir tatil için Paris’e giden gezginlerin hikayesini anlatan roman tadında bir rehber ve gezi kitabı. Aslında pek çok kişi benden Paris hakkında bir rehber yazmamı istiyordu ama Pariste.Net’te zaten beş yüzden fazla yazı yazdığım için ben daha farklı bir şey yapmak istiyordum. O nedenle Paris’e hayatında ilk kez gelen insanların hikayesini anlatacağım bir roman tadında bir gezi kitabı yazmak benim için daha yaratıcı, daha zorlayıcı ve daha heyecan vericiydi. Ben de o yüzden değişik bir işe  kalkışarak bambaşka bir türde yazmayı denedim.

Paris’te Bir Hafta kitabımı açıp, Paris sokaklarında dolaşmaya başladığınızda, sadece Paris’i gezmeye gelen insanların hikayelerini okumakla kalmayacak, aynı zamanda Paris’i yedi günde en verimli biçimde nasıl gezebileceğiniz konusunda yazılmış, didaktik olmaktan kaçınan bir rehber niteliği de bulunan bu kitaptan bol bol notlar da alabileceksiniz. Her ne kadar kitap gezi kitabı olarak yayınlanmış olsa da benim roman tadında rehber – gezi kitabı ifadesini kullanmam da bu yüzden aslında.

Kitabın içinde denediğim pek çok yenilik daha var ama şimdilik bu konulara değinip kitabın sürprizlerini kaçırmak istemiyorum; bir süre sonra, pek çok kişi kitabı okuduktan sonra o konulara da değinir, bu yazıyı güncellerim ama özetle bu kitabın Paris’i gezmeye gelecek olan kişilerin çok işine yarayacağını düşündüğümü söylemeliyim.

Üstelik Paris’te Bir Hafta sadece Paris’i gezmeye gelecek olanlar için değil, daha önce Paris’e gelmiş olup, gördüğü yerlere dair anıları yeniden yaşamak isteyenler için de keyifli bir kitap bence. Hatta belki de görmeden döndüğü kimi yerler hakkında  bilgi edinmek için de fikir verici olacaktır diye düşünüyorum. Zaten Pariste.Net’te yazdığım beş yüz küsür yazıdan da anlaşılacağı gibi Paris bir kerede gezip bitirilebilecek bir yer değil,  bir sonraki gelişlerinizde yeni gezi rotaları sunması bakımından kitabın ufuk açıcı olacağına inanıyorum.

Hatta ve hatta bu kitabın, sadece Paris’i gezme niyeti olanlar için değil, Paris’i  ve gezmeyi sevdiği halde, çeşitli nedenlerle yakın gelecekte Paris’i görme olasılığı olmayan ama Paris’i  gezip görmüş kadar olmak isteyenler için de hayal gücünü zenginleştirici bir hikayeyle bezendiğini düşünüyorum. O nedenle sadece sizin için değil, sevdiklerinize hediye etmek için de güzel bir kitapla karşınızda olmayı amaçladım. Umarım siz de okurken, benim yazarken aldığım zevki alırsınız.

Paris’te Bir Hafta kitabımı kitapçınızdan temin edebilir, yoksa sipariş edebilir ya da pek çok kişinin yaptığı gibi aşağıdaki daha uygun fiyata online satış linklerinden alabilirsiniz:

(*) Eğer kitabı Trendyol‘dan sipariş verirseniz kargo ücreti ödemiyorsunuz ve yapmış olduğum satış ortaklığı nedeniyle bana ekstradan destek olmuş oluyorsunuz. O nedenle sizin için diğer seçenekler daha avantajlı değilse Trendyol linkini kullanmanızı rica edeceğim.

Kitap diğer online satış kanallarına eklendikçe ben de listeyi zenginleştireceğim.

Gerçi sipariş veren ilk 50 kişi imzalı kitap alma şansını yakaladılar ama hiç merak etmeyin, mümkün olduğunca çok imza gününde birlikte olmak için elimden geleni yapacağım.

Pariste Bir Hafta Ahmet Öre TÜYAP Kitap Fuarı 04.12.2022 Pariste.Net

Sizlerle ilk kitap buluşmamız 4 Aralık 2022 Pazar günü İstanbul Kitap Fuarı’ndaki imza günü etkinliğinde oldu. Böylesine özel bir fuarda kitabımla yer almak benim için onur vericiydi. Onca yoldan kalkıp gelen, o kalabalığın içine karışıp bu özel günde bana eşlik eden herkese çok teşekkür ederim.

Pariste Bir Hafta Ahmet Ore Institut Francais Fransiz Kultur Taksim 13.12.2022 Pariste.Net

İkinci kitap buluşması ve imza günü etkinliğimiz ise Taksim’deki İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde, 13 Aralık 2022 Salı akşamı gerçekleşen “Dialogue” etkinliğinde oldu. Bu etkinlik kapsamında sizlerle Pariste.Net’i, Paris’te Bir Hafta’yı ve Paris’i konuştuk, yanında kitap getirenlerin de kitabını imzalama olanağı buldum. Katılım için o kadar çok başvuru oldu ki, etkinliğe üç gün kala Fransız Kültür kayıt almayı durdurdu. Dolayısıyla Ocak 2023 içinde, bu kez Fransız Kültür’ün daha büyük bir salonunda yeni bir etkinlik olacağı duyurusu yapıldı.

Aynı şekilde Ankara ve İzmir’de de imza günü ve çeşitli etkinlikler yapma konusunda Fransız Kültür Merkezi’yle iletişim halindeyiz. Gelişmeler netleştikçe elbette ki sizlerle paylaşacağım. Bu konudaki taleplerinizi ve beklentilerinizi İlksatır Yayınları ve Fransız Kültür Merkezi sosyal medya hesaplarında, ilgili postlar altında yaparsanız, onların da karar almalarını ve harekete geçmelerini kolaylaştırarak bana destek olmuş olursunuz 😉

Pariste Bir Hafta Ahmet Ore Paris Hotel Regina Pariste.Net

Üçüncü kitap buluşması ve imza günü etkinliğimiz 21 Aralık 2022 Çarşamba akşamı Paris’te oldu. Châtelet’deki buluşmaya yaklaşık 35-40 kişi katıldı ki bu benim için çok anlamlıydı. Ne kadar düzgün bir kitleye hitap ettiğimi bir kere daha görmenin mutluluğunu yaşadım. Paris kitap buluşmamızın fotoğraflarını bu post’tan görebilirsiniz.

Pariste Bir Hafta Ahmet Ore Robinson Crusoe Salt Beyoglu 15.01.2023 Pariste.Net

Dördüncü kitap buluşmamızsa 15 Ocak 2023 Pazar günü İstiklal Caddesi’ndeki Robinson Crusoe Kitabevi’nde oldu. Moderatörlüğünü Godard Makinesi romanının yazarı Merve Yakut’un yaptığı söyleşide, nezih bir ortamda son derece sıcak bir kitap sohbeti gerçekleştirdik. Bu etkinliğin fotoğraflarıysa şu post’ta görülebilir.

23 Ocak Pazartesi akşamıysa KAFA RADYO’da Gezmek Yetmez programına konuk oldum ve canlı yayında Paris’i, Paris’te Bir Hafta’yı ve Paris’e dair ilginç konuları konuştuk. Bu keyifli programı kaçıranlar ya da yeniden dinlemek isteyenler bu linkten program kaydına ulaşabilirler.

Pariste Bir Hafta Ahmet Ore Institut Francais Fransiz Kultur Taksim 26.01.2023 Pariste.Net

Beşinci buluşmamız,26 Ocak 2023 Perşembe akşamı yine Taksim’deki Fransız Kültür’de Dialogue etkinliğinde gerçekleşti, böylelikle Fransız Kültür’deki bu ikinci kez bir araya gelmiş olduk. Kültür merkezinin sinema salonunda hem keyifli bir kitap söyleşisi yaptık, hem de kitaplarınızı imzaladım.. Etkinliğin bir bölümü Institut Français – Fransız Kültür Merkezi’nin Instagram hesabı üzerinden canlı olarak yayınlandı, dilerseniz bu linkten izleyebilirsiniz.

Pariste Bir Hafta Ahmet Öre Bitez Kadınlar Kahvesi Bodrum 20.05.2023 Pariste.Net

Altıncı kitap buluşmamız sürpriz bir şekilde Bodrum – Bitez‘deki Ağaçlı Kadınlar Kahvesi‘nde gerçekleşti. Katılımcıların bir kısmı Pariste.Net takipçileriydi, bazılarıysa bu etkinlik vesilesiyle beni ilk kez tanıyan insanlar oldu. Hep birlikte Bitez’in üfül üfül rüzgarında keyifli bir sohbet yaptık.

Pariste Bir Hafta Ahmet Öre Alliance Française Bursa 03.06.2023 Pariste.Net

Yedinci kitap buluşmamız ise 3 Haziran 2023 Cumartesi günü Bursa’da gerçekleştiAlliance Française Bursa‘nın düzenlediği etkinlikte yine Paris’te Bir Hafta’yı, Pariste.Net’i, Paris’i ve hayata dair konuları konuştuk. Bursalı katılımcılar o kadar nezih, enerjisi o kadar yüksek bir kitleydi ki, bir buçuk saat boyunca hem keyifli bir sohbet yaptık hem de çok eğlendik. Bana kalsa daha konuşurdum da bir buçuk saatlik konuşmamın ardından bir saat süren imza etkinliği biter bitmez Bodrum tatilime kaldığım yerden devam etmek üzere yola çıkmam gerekiyordu. Evet sırf bu etkinliğe katılmak için Bodrum’dan kalktım geldim ve buna kesinlikle değdi. İyi ki varsınız…

Bundan sonraki ilk kitap buluşmamızın nerede olacağını şimdilik ben de bilmiyorum. Tüm şehirlerden her türlü teklif ve öneriye açığım… Bu konudaki gelişmeleri @parisrehberi Instagram hesabımdan takip etmeyi unutmayın lütfen.

Beni daha önceden sosyal medya, özellikle de Instagram hesabım @parisrehberi üzerinden takip edenler çok iyi bilirler: Kitabı yazarken iki yerde sizlerin çok büyük katkısı olmuştu. İlkinde, roman karakterleri Paris sokaklarında dolaşırken karşılarına çıkan bir sarayın sağından mı solundan mı gitsinler diye tereddüt etmiştim; çünkü hangi taraftan giderlerse gitsinler karşılarına hep güzel şeyler çıkacaktı ama diğer seçeneği eledikleri için de bir şeyleri kaçıracaklardı. Bu konuda Instagram hikayesi üzerinde yaptığım ankete yaklaşık 1.500 kişi katılmış, kıl payıyla sağdan gidilmesine karar verilmişti 🙂 Aynı şekilde, gezinin başka bir gününde kahramanlarımız, o anda oldukları bölgeyi daha ayrıntılı bir şekilde gezip tüm günü orada mı geçirseler yoksa günün yarısını orada, yarısını başka bir yerde mi geçirseler, “siz olsanız ne yapardınız?” diye yine Instagram hikayelerinde düzenlediğim ankete de bin küsür kişi katılmış, ezici bir çoğunluk günü ikiye bölmemi istemişti ve ben de kitabın akışını o çizgide ilerletmeye karar vermiştim. Bu iki anketin ekran görüntülerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Belki de o ankete yanıt verenlerden biri de sizdiniz? O nedenle bu interaktif katılımınız ve desteğiniz için hepinize  ayrı ayrı teşekkür ederim. Bir teşekkür de kitabımı beğenip basmayı kabul eden, yani başaracağıma inanıp bana yatırım yapan yayıncım İlksatır Yayınevi‘ne

Aslında kitabın birkaç yerinde yine sizlerin arasından birkaç kişinin de izleri var. Kiminin yine Instagram üzerinden attığı bir mesaj, kiminin bir post altına yaptığı bir yorum, kiminin de Paris sokaklarından yaptığımız canlı yayınlar sırasında yazdıkları mesajların zihnimde yaktığı minik ışıltıların kitaba yansıdığını da itiraf etmeliyim. O neden pek çok kişi bu kitapta kendinen bir şey bulabilir. Eh bir de benim on yıllık Paris maceramın izlerini de hesaba katınca, ortaya güzel bir çalışma çıkmıştır diye düşünüyorum. Bundan sonrası için takdir sizin.

Tabii bu kitap sadece 2014’ten bu güne yazılarımı, sosyal medya hesaplarımı ve canlı yayınlarımı takip edenler için değil, çok daha geniş bir kitleye ulaşmak için yazıldı. O nedenle bu satırları ilk kez okuyup beni ilk kez tanıyanlar da olacaktır elbette. Dilerseniz hakkımda yazımı okuyarak, benimle ilgili daha geniş bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu vesileyle aramıza yeni katılanlara da hoş geldiniz demek istiyorum; iyi ki varsınız.

Bir de kitabın sonunda sizler için, kitapta geçen Fransızca sözcüklerin Türkçe telaffuzlarını içeren gayrıresmi bir liste hazırladım. Eğer Fransızca bilmiyorsanız, o sözcükleri telaffuz etmeye çalışırken çok eğleneceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca kitabı yazarken oluşturduğum Spotify Fransızca şarkı listesindeki şarkıları dinleyerek kitabı okumak da sizinle benzer duyguları paylaşmamız için ek bir katkı olabilir; güzel bir çay ya da kahve eşliğinde kulağınızda bu müziklerle çok daha keyifli bir okuma olacağına inanıyorum.

Eğer bu kitap beklediğim ilgiyi görürse yazmak için sabırsızlandığım Alternatif Paris, Côte d’Azur Gezisi, Normandiya Gezisi, Şatolar Turu gibi hikayelerin hepsi kafamda ama önce Paris’te Bir Hafta kitabımın göreceği ilgiyi bekleyip, ona göre yeni kitapları yazmak için hummalı bir çalışmanın içine gireceğim. Temmuz 2023‘te Nice‘e yerleşerek bölge hakkındaki gözlemlerimi yapmaya başladım bile 😉

Evet, özetle durum böyle; gelişmeler oldukça bu yazıyı da güncellemeye devam edeceğim.

Hadi bakalım bundan sonra neler olacak. Yorumlarınızı burada ve özellikle sosyal medya hesaplarımda bekliyorum…

İlginiz ve desteğiniz teşekkürler.

Sevgiyle

Yazar

10 Yorum

 1. İlk yorumu yapıp tebrik etmek istedim.
  Uzun zamandır bekliyorduk.
  Yola çıktığından bu yana ne kadar şey değişti değil mi?
  Hayırlı olsun…

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Çok teşekkür ederim Haluk Bey, değişim yolculuğun ve hayatın özünde var zaten… Çok sağolun

  • Kitapyurdu.com sitesinden siparişimi verdim. Büyük bir heyecanla kitabın gelmesini bekliyorum. Bloğun sıkı takipçisi olunca romanın dilini çok seveceğimden eminim. Merak ettiğim, hayatımın kısa da olsa bir dönemini geçirdiğim Paris’in hangi yerleri romana mekân olmuş…
   4 Aralık’ta, olmadı 13 Aralık’ta imzalı hâle getirmek dileğiyle… Çok okunsun, yenileri de yazılsın.
   Selamlar saygılar

   • Ahmet Ore Yanıtlayın

    Mekan olarak Paris’in epey bir köşesi kitapta mevcut, tabii ilk kez gelip bir hafta vakti olanlar düşünülerek yazıldı. Amacım bir yandan güzel hikayelerle hayal dünyanıza güzellikler katmak, bir yandan da Paris’in bir haftada en ideal biçimde nasıl gezilebileceğine dair gezi rotası oluşturmaktı çünkü. Umarım severek okursunuz. Sevgiler.

 2. Merhaba Ahmet Bey, kitabınızı okumak için sabırsızlanıyorum, kaç yıldır bekliyoruz, bol okuyuculu bir kitap olur inşallah, darısı diğer kitaplarınıza , hadi hayırlısı, sevgiler 👏🐞🍀🌹

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Çok teşekkür ederim Şükriye Hanım. Okuduktan sonraki görüşlerinizi ben de heyecanla bekliyorum. Sevgiler.

 3. sevgili ahmet bey , kitabınızı heyecanla okumayı bekliyorum..Parisi çok sevip ama kavuşamayanlardanım, bu sene görmeyi planlıyorum …yıllardır sizi takip ederek görmüş ve gezmiş kadar oldum..kitabınızla pekiştireceğime inanıyorum .Şansınız bol olsun
  sevgiler,

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Çok teşekkür ederim Yurdanur Hanım,
   Umarım keyifle okur, sonra da Paris’te keyifli bir gezi yaparsınız.
   Sevgiler.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.