(Son Güncelleme: 05.06.2024) – Önemli Not: 20 Temmuz – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında Paris’te olacak kişilerin, yazının sonundaki Olimpiyat Döneminde Paris’te Toplu Ulaşım Biletleri notunu okuması gerekiyor, çünkü o dönemde, bu yazıda belirtilen biletler ve kartlar geçerli değil.

Paris toplu taşıma sisteminde kulanılan biletler ve ulaşım kartları o kadar çok fazladır ve kullanım detayları o kadar karmaşıktır ki size  uygun bilet ya da kartı seçmek sanıldığı kadar kolay değildir. O nedenle bu yazıda sizlere, Paris gezinizde sizin için en uygun ve en hesaplı bilet ya da ulaşım kartı türünün hangisinin olduğunu seçmeniz konusunda fikir vermeyi amaçlıyorum. Üstelik turistlerin de kullanım hakkı olduğu halde bazı avantajlı seçenekler resmi sayfalarda bile İngilizce içerik içinde yer almaz, çünkü sizin, daha pahalı olan turistik kartları almanızı  isterler, o nedenle bu bilgilere ulaşmak pek kolay değildir. Ama hiç merak etmeyin, bu yazıda aradığınız tüm detayları bulacak, Paris gezinizde toplu taşıma işinizi en ekonomik biçimde çözeceksiniz.

Dilerseniz aşağıdaki yazıyı okumadan önce Youtube kanalım Pariste.Net TV‘de sizin için hazırladığım bu videoyu izleyerek de fikir sahibi olabilirsiniz ama bu yazıdaki bilgileri de mutlaka okuyun çünkü en güncel bilgiler her zaman blog yazılarında olacaktır.

Her şeyden önce şunu söyleyeyim, aşağıda saydığım seçenekler arasında, Paris’i gezmeye gelenler için önereceğim kart Haftalık Navigo kartıdır ama yazının ilerleyen bölümünde göreceğiniz gibi bu kartın bazı karmaşık kuralları var ve herkese uymuyor. Dediğim gibi, bu konuya biraz sonra değineceğim ama doğru bilet türünü seçebilmek için önce Paris’te ulaşım fiyatlandırmasının neye göre yapıldığını anlamamız gerekiyor:

Paris ulaşım ağı fiyatlandırması, zone (zon) adı verilen 5 ayrı bölgeden oluşuyor. Ama zone / bölge dediğimiz bu şeyi Paris’in arrondissement‘larıyla karşılaştırmayın; arrondissement dediğimiz şey Paris’in merkezindeki ilçe bölümlendirmelerinin adı ve ulaşım konusuyla bir ilgisi yok.  Paris’in bildiğimiz anlamda turistik merkezi yani périphérique içindeki kısım 20 arrondissement’dan oluşuyor ve bu kısım, ulaşım ağı fiyatlandırması açısından 1. zone olarak geçiyor. Zone sistemini aşağıdaki haritadan daha iyi anlayabilirsiniz.

Biletler ve Ulaşım Kartları RATP Paris Metro Tickets Pariste.Net

Teorik olarak, Paris’e gelen bir turistin 3-5 günlük Paris gezisinde, havaalanlarına ulaşım dışında şehrin merkezindeki turistik yerleri gezmek üzere dolaşacağı, günlük olarak kullanacağı bölge sadece 1. zone olacaktır. Zone ayırma mantığının amacı bilet fiyatlandırmasını buna göre ayarlamak aslında. 2. zone dediğimiz bölge périphérique‘in hemen dışındaki halkayı oluşturuyor. Merkezden uzaklaştıkça zone derecelendirmesi de artıyor. Örneğin 3. zone‘da bulunan önemli yerlerden biri Avrupa’nın en büyük finans merkezi La Défense… Orly Havalimanı ve Versay Sarayı 4. zone‘da, Charles de Gaulle HavalimanıDisneyland, Fontainebleau Şatosu, Vaux le Vicomte Şatosu, France Miniature, Provins gibi yerler ise 5. zone‘da yer alıyor. Ama örneğin Giverny‘deki Monet’nin Evi bu beş zone’un da dışında kalıyor, çünkü orası başka bir bölgede başka bir şehir, yani buraya gitmek için şehirler arası tren bileti almanız gerekiyor.

Paris içi ve metropol bölgesine dönecek olursak, 1-2 zone içindeTicket t+” (tike te plüs) adı verilen, yani bizim bildiğimiz anlamdaki “normal” bir biletle metroRER, belediye otobüsütramvay, banliyö treni, Montmartre Füniküleri olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarına binilebiliyor(du) ama başta da  dediğim gibi  durum karışık, çünkü 2024 itibariyle bu karton biletler yavaş yavaş kullanımdan kalkıyor, bazı istasyonlarda bu biletin  geçtiği gişeler kullanımdan kalktı, bazılarında kalkmadı! O yüzden “Ticket” alsanız mı almasanız mı emin değilim 🙂 Yine de bilgi vermek açısından bu seçeneği de anlatacağım ama gelin önce, herkese önerdiğim Haftalık Navigo Kartı ile başlayalım:

Biletler ve Ulaşım Kartları RATP Paris Metro Tickets Pariste.Net

1- Navigo Semaine – Haftalık Navigo Kartı ve Navigo Uygulaması

Bunca seçenek arasında benim herkese tavsiye edeceğim ilk kart Haftalık Navigo olacaktır. Navigo eskiden pek bilinmezdi ama 2014’te Pariste.Net’te tanıttığımdan beri pek çok gezgin için hayat kurtarıcı oluyor. Bu karta haftalık ya da aylık dolum yaparak sınırsız seyahat özgürlüğüne kavuşuyorsunuz. Charles de Gaulle Havalimanı‘nda, Paris şehir merkezine inmek için kullanacağınız RER istasyonu girişinde, Orly Havalimanı‘ndan yine Paris şehir merkezine inme seçeneklerinden biri olan OrlyBus‘ın Orly 4 terminali peronundaki gişede, şehir merkezindeki pek çok istasyonun gişelerinden alabileceğiniz bu kart için, bir kereye mahsus 5€ kart ücreti ödemeniz gerekiyor. Sonra dilerseniz kartı aldığınız gişeden, dilerseniz otomatlardan, dilerseniz Île de France Mobilités cep telefonu uygulaması aracılığıyla yükleme yapılabiliyorsunuz. Günlük, haftalık ya da aylık yükleme yapmanız mümkün. Buradaki önemli sorun, kartın geçerlilik süresinin tuhaflığı: Haftalık  Navigo 7 Günlük değil satın aldığınız hafta içinde geçiyor; Aylık Navigo da 30 günlük değil, satın aldığınız ay içinde geçiyor olması, Yani Haftalık Navigo’nun geçerlilik süresi, Pazartesi başlayıp, Pazar gecesi sona eriyor, Aylık Navigo da o ayın ilk günü başlayıp son günü sona eriyor. Yani herhangi bir Çarşamba günü gelecekseniz ve haftaya Çarşamba dönecekseniz bu kart sizin için uygun değil… Yine de bazen öyle oluyor ki, Perşembe gelip Pazar dönecek olsanız bile bu kartı almak müthiş avantajlı olabiliyor. Özellikle havalimanı transferlerinde RER, RoissyBus ve OrlyBus‘te geçmesi büyük avantaj. Ne yazık ki OrlyVal‘de geçmiyor. Ama bir dezavantajı da şu: Cumadan alıp Pazara kadar 3 gün kullanmak isterseniz sistem buna izin vermiyor, en geç Perşembe günü o hafta için Navigo kartı doldurmaya hakkınız var ne yazık ki…

Güzel haber: Yeni sürümlü Android ve iPhone sahiplerinin Navigo Découverte kartını fiziken almalarına gerek yok. Eğer AppStore’unuza bu linkten, Google Play’inize bu linkten Île de France Mobilités uygulamasını indirebilirseniz, sisteme üye olup telefonunuza sanal kart tanımlayabiliyorsunuz. Gerekli güvenlik aşamalarını geçip kişisel bilgilerinizi girdikten sonra bir de fotoğraf yüklemeniz isteniyor. Ondan sonra da alım işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Satın alma işleminde hangi tarih aralığı için geçerli olduğuna çok dikkat edin lütfen. Bu konudaki detayları Navigo Découverte yazısında bulabilirsiniz. Uygulamalar hakkında güncel bilgiyi ise bu linkteki resmi web sayfası yazısında bulabilirsiniz.

30,75€ ödeyerek 1-5 zone geçerli haftalık Navigo kartı yüklemesi yapıyorsunuz. Yani haftalık Navigo kartı son derece avantajlı  oluyor. Bence Paris’e 3 günlüğüne bile gelmiş olsanız, eğer kalış süreniz Pazartesiden Pazara bir zaman dilimini kapsıyorsa mutlaka 1-5 zone geçerli haftalık Navigo almalısınız. Bu şekilde Paris’te toplu taşıma kullanarak gezerken hesap kitap yapma derdiniz sona erecek, dilediğiniz her yere özgürce ulaşabileceksiniz.  Her yolcunun ayrı ayrı alması gereken bu kartın bir diğer dezavantajı da öğrenci ya da çocuk indirimi olmaması. Yani 4 yaş ve üzeri herkes için ayrı ayrı Navigo  almanız  gerekiyor. 26 yaşından küçük gençler ve çocukların kullanabileceği, hafta  sonları ve resmî tatil günlerinde geçerli olan  “Forfait Navigo Jeunes Week-end” bölümünü de okumayı unutmayın.

Sonuç olarak ben, herhangi bir Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günü Paris’te bir havalimanına gelen ve merkezde en az iki gün kalacak olan herkese Haftalık Navigo kartı almalarını öneriyorum.

Eğer kartı fiziken almanız gerekecekse Navigo almadan önce, Paris’e gelirken yanınızda bir vesikalık fotoğraf getirmeyi ihmal etmeyin. Boyut olarak nüfus cüzdanınızdaki resim kadar önceden keserseniz kartı aldığınızda plastik yuvanın içini kaydırarak açıp doğrudan resim bölümüne özel etiket yapışkanı ile yapıştırıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir de kaleminiz olursa iyi olur, çünkü üzeri isimsiz kartlar teorik olarak ceza sebebi. Önce soyadınızı, sonra adınızı yazıp kartınızı güvenle ve huzur içinde kullanabilirsiniz. Hem böylelikle sonraki gelişlerinizde de Navigo‘nuza yükleme yapıp kullanmanız da mümkün olacak, kendinizi daha bir Parisli gibi hissedeceksiniz. Ben bu kartı yıllar önce turist olarak ilk aldığımda öyle hissetmiştim 🙂 Navigo kartı hakkındaki detaylı yazı ve Youtube videosu da bu linkteki yazıda; diğer önemli detayları atlamamak için bakmanızı öneririm. Bir de şöyle bir not ekleyeyim: Paris’e önceki gelişinizden sakladığınız bir haftalık Navigo kartınız varsa ve gelişiniz örneğin Cuma gününe denk geliyorsa, gelmeden önce en geç Perşembe günü cep telefonu üzerinden yükleme yapıp geldiğinizde kullanabilirsiniz.

2- Navigo Easy

Haftalık Navigo size uymuyorsa, diğer bir seçenek olarak sunulan Navigo Easy Kartı, Haziran 2019 itibariyle kullanılmaya başlandı ve eski karton bilet Ticket+ yavaş yavaş kullanımdan kalktığı için, Paris’e geldiğinizde bu karttan edinmeniz gerekecektir. Ben bu kartı hiç kullanmadım ama yine de kartın avantajları hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum: Navigo Easy kartının Haftalık ya da Aylık Navigo ile ilgisi yok aslında. Navigo Easy tek kullanımlık biletleri ortadan kaldırmak için düşünülmüş bir sistem, bizdeki İstanbulkart gibi düşünebilirsiniz. 2€ ödeyerek gişelerden ya da bazı otomatlardan alabileceğiniz bu karta dilerseniz gişeden, dilerseniz otomatlardan, dilerseniz de Île de France Mobilités cep telefonu uygulaması aracılığıyla yükleme yapabiliyorsunuz. Tek tek ya da 10’luk yükleme yapmak mümkün olduğu gibi, dilerseniz RoissyBus ya da OrlyBus bileti gibi biletleri yükletebiliyorsunuz. Uygulama üzerinden yükleme yapabilmek önemli, çünkü bazen otomatların önünde öyle  bir kuyruk oluyor ki inanamazsınız…

Ah bu arada, şöyle tuhaf bir bilgi paylaşayım: Navigo Easy, tuhaf bir biçimde Charles de Gaulle Havalimanı‘na giden RER trenlerinde geçmiyor, yani mesafeye göre belirlenen fiyatlı biletleri Navigo Easy’ye yükleyemiyorsunuz. Buna rağmen bir günlük Navigo, Navigo Jeunes Week-end  de yüklemeniz mümkün. Karman çorman işler 🙂

Tek bir bilet yüklerseniz, 1-2 zone, yani Paris’in merkezinde kullanmak için 2,15€ ödüyorsunuz, 10’luk yükleme yaparsanız 17,35€ ödüyorsunuz, yani tek bilet 1,73€ olmuş oluyor. 4-10 yaş arası çocuklar için alacağınız Navigo Easy kartına tek yükleme yapamıyorsunuz, 10’luk yükleme içinse 8,65€ ödüyorsunuz, yani çocuğunuzun tek bir bileti 0,86€‘ya gelmiş oluyor. 4 yaşından küçük çocuklar içinse ulaşım ücretsiz.

Bu karta herhangi bir fotoğraf yapıştırılmıyor, adınızı da yazmıyorsunuz. Dolayısıyla bu kart anonim olarak kullanılabilir yani başkasına kartınızı ödünç verebilirsiniz ama aynı seyahat için aynı kartı kullanamıyorsunuz, herkesin ayrı ayrı Navigo Easy kartı olması gerekiyor. 

Navigo Easy ile ulaşım araçları arasında aktarma yapabilirsiniz ama aktarmalarda durum tabii ki karışık 🙂 Hangi ulaşım aracından sonra hangisine geçebileceğinizi şu şekilde sıralayabilirim:

Bu ulaşım araçları arasında ilk okutmanızdan sonra 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapbiliyorsunuz ama ilginç bir şekilde, metroya bindikten sonra aynı biletle otobüse binemiyorsunuz ya da otobüs yolculuğu sonrası metro ya da RER’e aktarma da yok. Garip ama öyle… Ayrıca metro ve RER aktarmaları için turnikeden çıkmamanız gerekiyor, aktarma sadece istasyonlar arası iç koridorlarda dolaşıp indi-bindi yapmak için; yoksa herhangi bir metro ya da RER turnikesinden çıkıp sonra size tanınan sürede başka bir metro ya da RER turnikesinden giriş yapamıyorsunuz. Diyorum ya karışık işler 🙂 Ah bir de Noctilien – gece otobüslerinde bilet aktarması geçerli değil. Montmartre Füniküleri için de aktarma yok…

Navigo Easy de Haftalık Navigo gibi aynı mobil uygulama üzerinden edinilebiliyor. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi Navigo yazısında bulabilirsiniz.

3- Forfait Navigo Jeunes Week-end – Gençler için hafta sonu ve resmi tatil günü bileti

Cumartesi, Pazar ya da resmi tatil günlerinde, 26 yaş altı gençlerin kullanabileceği son derece avantajlı bir bilet türü olan Jeunes Week-end hafta sonu geçerli gibi görünse de, hafta sonunda tek bir günlük geçerli olan indirimli bir bilet! Yani Cumartesi – Pazar değil, sadece Cumartesi, sadece Pazar ya da sadece bir günlük resmi tatil boyunca kullanılabiliyor. 24 saat değil, yükleme yaptığınız günün gece yarısına kadar geçerli olduğunu da unutmayın lütfen. Navigo kartınıza ya da Navigo Easy kartınıza otomatlardan, gişeden ya da Île de France Mobilités cep telefonu uygulaması aracılığıyla yükleme yapılabiliyor. 

Bilet fiyatı 1-3 zone için 4,70€, havalimanı ve Disneyland ulaşımını kapsayacak şekilde 1-5 zone alırsanız 10,35€ ödüyorsunuz ki bu son derece uygun bir fiyat. Bu biletle OrlyVal hariç RATP’nin tüm ulaşım araçlarına binebiliyorsunuz. Bilet kontrollerinde de size 26 yaşından küçük olduğunuzu ispatlamanız için kimlik kartınızı göstermeniz istenebilir.

Eğer 26 yaşından küçükseniz ya da çocuğunuzla seyahat ediyorsanız, Haftalık Navigo kartı uymayanlar için hafta sonları için  böyle bir çözüm üretmeniz  mümkün. Artık işin hesap kitap kısmı size kalmış 😉

Biletler ve Ulaşım Kartları RATP Paris Metro Tickets Pariste.Net

4- Billet Île de FranceMesafeye göre fiyatı değişen biletler

Bir de gideceğiniz yere bağlı olarak değişik tarifeler gerektiren Billet Île de France adında özel biletler var. Örneğin şehir merkezinde, diyelim Châtelet‘desiniz ve Châtelet – Les Halles istasyonundan 4. zone’daki Versay Sarayı‘na tek biletle gitmek istiyorsunuz ve haftalık Navigo ya da başka bir ulaşım kartınız yok. O zaman RER istasyonu girişindeki bilet otomatında gideceğiniz yönü seçiyorsunuz ve seçilen zone’a göre size özel bilet basılıyor; ödemeyi makinenin durumuna göre nakit ya da kredi kartıyla yapabiliyorsunuz. Eğer herhangi bir ulaşım kartı değil de bilet kullanmayı tercih edecekseniz ve 1-2 zone dışına çıkacaksanız, hareket noktanızdan varış noktanıza kadar olan bölge için bu tür biletlerden almanız gerekiyor.

Merak etmeyin, otomatlar kalkış noktanızı otomatik olarak bulunduğunuz istasyon olarak seçiyor, siz sadece 3-5 zone arasında bulunan bir yere gidecekseniz bu zone için geçerli bilet parasını ödemek üzere ineceğiniz durağı ekranda işaretliyor, seçenekler arasında ineceğiniz yer yoksa ekrandaki klavyeyle yazıyorsunuz. Bilet fiyatınız ekranda görünüyor, kaç tane alacağınızı işaretleyip ona göre ücretini ödeyip biletinizi alıyorsunuz. Dikkat edin, bu biletler için de 10’luk bilet seçeneği de var ama normal bir turist için bu tür 10’luk bilet yani  “carnet” almak mantıklı değil bence ama kalabalıksanız ve bu yönde çok seyahat edecekseniz iyi bir matematik hesabı yaparak istasyon tercihli karnelerden almanız ancak o zaman mantıklı olabilir.

Biletler konusunda şöyle bir uyarı yapayım: Biletlerinizi kesinlikle gişe görevlilerinden ya da otomatlardan kendiniz alın ve kimsenin yardımını, size bilet satmasını kabul etmeyin. Bazen yankesiciler yanınıza yanaşıp yardım etme bahanesiyle değerli bir eşyanızı ya da paranızı çalabilir; bir de size çocuk biletini normal bilet gibi satıp turnikeden geçmenizi sağlayabilir ama sonrasında yapılacak kontrollerde ceza ödemenize neden olabilirler. Her zaman yasal yollardan bilet temin etmek bu yüzden çok önemli.

Yukarıda da dediğim gibi, mesafeye bağlı biletler Navigo’nun hiçbir türüne yüklenemiyor. Sorsanız karton bileti ortadan kaldırmaya çalışıyorlar ama Paris’in merkezi dışındaki ulaşımlarınız için (ulaşım kartınız yoksa) bu biletlerden almak zorundasınız.

Bilet fiyatları (havalimanı ulaşımları hariç)  maksimum 5€ ile sınırlandırılmış… Yani Paris – Disneyland ulaşımı için tek yön 5€ ödeyeceksiniz demek oluyor.

5- Paris Visite Pass – Turistik Ulaşım Bileti

Aslında pek çok rehber yazısında bu bilet en ön sırada önerilir, çünkü en dertsiz tasasız bilet türü budur ama ben neden öyle yapmıyorum: Çünkü çok pahalı! Eğer bütçe sorununuz yoksa tabii ki bu bileti edinmeniz en rahatı olacaktır. Paris Visite Pass bileti her ne kadar “pass” olarak görünse de aslında bu da tek bir karton bilet. Turist danışma bürolarında, gişelerde ve otomatlarda satılıyor. Paris’e geldiğinizde Charles de Gaulle Havalimanı ya da Orly Havalimanı‘nda otomatlardan ya da danışmadan almanız mümkün. Danışmalardan alırsanız size biletle birlikte kullanım kılavuzu da veriliyor, otomattan alırsanız sadece bileti alıp hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Tabii önce biletin üzerine adınızı ve geçerlilik tarihlerini yazmanız isteniyor ve bilet ilk kullanım anından itibaren geçerli oluyor. Satın aldığınız zone içindeki tüm toplu taşıma araçlarına, belirlenen gün sayısı boyunca sınırsızca binebiliyorsunuz. Örneğin Orly Havalimanı‘den ya da Charles de Gaulle Havalimanı‘ndan 1-5 zone geçerli Paris Visite bileti aldığınızda RER‘e, RoissyBus‘e, OrlyBus ve OrlyVal‘e de bu biletle binebiliyorsunuz. Yapacağınız her yolculukta, yani hangi toplu taşıma aracına binerseniz binin her seferinde biletinizi okutmayı ihmal etmeyin. Ne var ki bu biletler 24 saat esası üzerinden değil gün esası üzerinden geçerli oluyor. Yani bu akşam aldığınız bileti yarın akşama kadar kullanamıyorsunuz, biletinizin geçerlilik süresi, kullanmaya başladığınız günün gece yarısında sona eriyor… Fiyatlar seçeceğiniz zone, gün sayısı ve yaşa bağlı olarak 13,95€ ile 76,75€ arasında değişiyor.  Ayrıca Paris Visite Passe size bazı turistik mekanlarda özel indirimler ve çeşitli avantajlar sağlıyor Bu konudaki tüm detayları Paris Visite Passe yazımda bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Haftalık Navigo Kartı, Günlük Navigo seçeneği ya da 1-5 Zone geçerli Paris Visite biletleri size uymuyorsa ve havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşım sağlamak istiyorsanız, doğru yöntemi seçmek için lütfen ineceğiniz havalimanına göre 5. zone’da bulunan Charles de Gaulle Havalimanı ya da 4. zone’da bulunan Orly Havalimanı yazılarını okuyunuz. Beauvais Havalimanı ise Paris  1-5 zone bölgesinin çok dışında olduğu için bambaşka bir ulaşım sistemi söz konusu…  4. zone’da bulunan Disneyland‘a gidecek olanlar da Disneyland Paris yazısını okuyarak ulaşım konusunda bilgi alabilirler.

Biletler ve Ulaşım Kartları RATP Paris Metro Tickets Pariste.Net

Aslında  bir turistin bilmesi gereken bilet türlerini bu şekilde tamamlamış oluyoruz ama ben yine de birkaç bilet türü daha paylaşmak istiyorum ki belki sizin Paris’e geldiğiniz dönemde bu bilet türlerinden birini almanız avantajlı olabilir. O nedenle bilgi sahibi olmanızda yarar var. O halde devam edelim:

6- Forfait Antipolution – Hava kirliliğiyle mücadele edilen günlere özel bilet

Bazı günlerde Paris’te resmî makamlar tarafından hava kirliliği uyarısı veriliyor. İşte o günlerde toplu taşımayı özendirmek için Paris ve çevresinde, yani 1-5 zone her yerde geçerli olan bir bilet türü satışa çıkıyor. Öyle bir güne denk gelirseniz sadece 3,90€ ödüyorsunuz ve dilerseniz gişeden, dilerseniz otomatlardan bu bileti alıyorsunuz. Forfait Antipolution (forfe antipolüsyon ya da foğfe antipolisyon) biletini almak için Navigo kartlarından birine sahipseniz mobil uygulama üzerinden de yükleme yapabiliyor ve o günün bitiminde geceyarısına kadar sınırsızca seyahat edebiliyorsunuz.

7- La Fête de La Musique – Müzik Bayramı’na özel bilet

Paris’te her yıl  21 Haziran gecesi muhteşem bir Müzik Bayramı vardır. La Fête de La Musique yazımda ayrıntılarını verdiğim bu özel gecede topltu taşıma için de özel bilet satışa çıkıyor. 1-5 zone tüm bölgeler ve tüm ulaşım araçları için geçerli olan bu biletin fiyatı 4€ ve biletin geçerlilik süresi 21 Haziran saat 17:00 ile 22 Haziran saat 07:00 arası. Bileti yine gişeden, otomatlardan  ya da cep telefonu uygulaması üzerinden alabiliyorsunuz… Umarım Paris’e gelişlerinizden biri bu özel geceye  denk gelir ve bu güzel atmosferi siz de yaşarsınız.

8- Ticket+ – Eski Karton Bilet (2024 itibariyle yavaş yavaş kullanımdan kalkıyor)

Gelelim en eski bilet türü olan ve Navigo Easy yerine eskiden satılan normal karton biletlere. Ticket t+ (tike plüs) olarak  geçen bu biletler 2024 itibariyle  yavaş yavaş kullanımdan kalktı ama  halen satışı devam ettiği için bu yıl boyunca bu bilgiyi de yazı içinde tutacağım. Bir adedi 2,50€ya gişelerden ya da otomatlardan alabiliyorsunuz. Eskiden 10’lu alımlarda ve 4-11 yaş arası çocuklar için indirimler vardı ama artık yok. Bazı turnikelerde artık bu bilet geçmiyor. Aslında yazının bu bölümünü kaldırmam gerek ama  eski biletlere ve carnet uygulamasına ne oldu diye soracak olursanız durum bu  🙂

Aslında bir de Paris’te yaşayanlar için Navigo Easy yerine kullanılabilecek Navigo Liberté+ diye bir kart var ama artık onu Paris’te yaşayacak olanlar araştırsın. Yazının sonundaki linkte tüm bu bilgilere ve daha fazlasına en güncel haliyle ulaşmak mümkün.

Biletler ve Ulaşım Kartları RATP Paris Metro Tickets Pariste.Net

Gelelim bilet ya da ulaşım kartlarınızı nasıl kullanacağınız konusuna: Her toplu taşıma aracına bindiğinizde kartınızı ya da biletinizi makinelere okutmak çok önemli. Metro ve RER için zaten turnikelerden geçerken okutma yapmanız kaçınılmaz; çoğu RER istasyonunda çıkışlarda da biletinizi ya da kartınızı tekrar okutmanız gerekebiliyor. 

Özellikle istasyon çıkışlarındaki ve trenlerdeki bilet kontrollerinde yüksek miktarda ceza ödememek için okuttuğunuz biletinizi yolculuk sonuna kadar saklamanızı çok önemli. Zaten artık çoğunlukla kart kullanıldığı için ulaşım kartınızı görevliye gösteriyorsunuz, o da elindeki cihazla kontrol yapıp okutma yapıp yapmadığınızı tespit ediyor.

Bazen turnike biletinizi ya da kartınızı okumayabiliyor, o zaman ya gişe görevlisine gidip durumu anlatmalısınız ya da orada bulunan diyafondan görevliye ulaşıp yan taraftaki geçiş kapısını açtırmalısınız. Bebek arabanız ya da büyük valiziniz varsa da yan tarafta bulunan özel geçiş kapısını açtırmanız gerekebiliyor.

Biletler ve Ulaşım Kartları RATP Paris Metro Tickets Pariste.Net

Bir de bana en sık gelen sorulardan biri de “hangi kartı/bileti almalıyım?“… İnanın bu sorunun yanıtını benim verebilmem mümkün değil. Ben burada sizlere seçenekleri sunmaya çalışıyorum. Ama hangi kartı ya da bileti almaya ihtiyacınız olduğunu söyleyebilmek için Paris’e hangi tarihte, saat kaçta geleceğinize, hangi havalimanına ineceğinize, nerede konaklayacağınıza, kaç gün kalacağınıza, geliş amacınıza, dönüş uçağınızın nereden saat kaçta kalkacağına, nereleri gezmek istediğinize, yürümeyi mi taşıta binmeyi mi tercih edeceğinize, hava durumuna, yorgunluk durumunuza, çocuklu olup olmamanıza, bütçenize yani binbir farklı kritere göre farklı yanıtlar vermek gerekiyor ki bunu benim tahmin edebilmem, hani kazara tüm bu kriterleri belirtseniz bile sizin adınıza karar verebilmem, takdir edersiniz ki imkansız.

Yapmanız gereken tek şey bir bütçe çıkarmak, artıları eksileri toplamak, kârlı olup olmamasına göre size uygun olan bilet/kart türünü seçmek… Kabul ediyorum, biraz çetrefilli bir iş ama ne yazık ki başka seçeneğiniz yok. Eğer yukarıda saydığım kriterlere uyuyorsanız haftalık Navigo kartı almak en mantıklısı gibi görünüyor. Eğer bütçe sıkıntınız yoksa Paris Visite Pass almak da müthiş kolaylık…

Yine de merak etmeyin, kendinize uygun bir bilet türünü seçip Paris’te keyifle vakit geçireceğinizden eminim. Kaldı ki Paris en güzel yürüyerek ve hatta bisikletle gezilir. O yüzden bol bol yürümenizi, Paris Belediyesi‘nin bir hizmeti olan kiralık bisikletler olan Vélib’i de kullanmanızı öneririm. Hatta bir de Seine Nehri boyunca günlük sınırsız gezi yapmanızı sağlayan Batobus‘ler var ki, onlar da hoş bir seçenek olabilir. Siz yeter ki Paris’e gelmek, Paris’i gezmek isteyin.

Paris metro ve RER haritalarını okumayı öğrenmek için bir de Paris Metrosu ve RER yazılarını da okursanız artık Paris’te ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyeceğinize eminim. Bu sayfadaki haritaları sadece fikir vermesi açısından koydum. Paris ve çevresine ait güncel ulaşım haritalarını detaylı şekilde incelemek için de Paris’in İETT’si diyebileceğimiz RATP’nin bu linkine bakmanız yeterli.

Ah bir de son olarak şu bilgiyi eklemeliyim: Zaten Paris ve çevresinde bir yerden bir yere nasıl gidileceğini keşfetmek için ben dahil kimseye ihtiyacınız yok. Cep telefonunuzdaki harita uygulamasına kalkış ve varış noktalarının adreslerini yazdığınızda o size, o güne ve saate göre en uygun seçenekleri sunuyor. Tabii uygulamanın her dediğini de yapmayın, Pariste.Net okuyanlar ve derslerine iyi çalışanlar, sunulan seçenekler arasında hangisinin en ideal olduğunu kolaylıkla bulabilirler. Ama rica ederim, bana da sormayın; çünkü bana sorduğunuzda ben de o uygulamalara girip bakıyorum; her yeri ezbere bilmem mümkün değil 😉

Bu yazı ve yazıdaki linkler sayesinde Paris’te Ulaşım konusunu çözdüğünüze inanıyorum. Konaklama için Bir de Paris’te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımla birlikte bir de örnek tur programı olması açısından Paris’te Bir Hafta yazımı da okursanız, sonra Paris’e en uygun zaman diliminde gelmek için Paris’e Ne Zaman Gidilir? yazıma da bakarsanız kafanızda pek çok sorunun yanıtını bulmuş olur, kendinize harika bir tatil organize edebilirsiniz diye düşünüyorum. Zaten bütün uğraşılarım bu yüzden.

En kısa sürede yolunuzun Paris’e düşmesi, bu güzel şehri doyasıya gezebilmeniz dileğiyle,

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Web Sitesi: ledefrance-mobilites.fr/titres-et-tarifs/liste

Olimpiyat Döneminde Paris’te Toplu Ulaşım Biletleri Hakkında Bilgi:

Eğer 20 Temmuz 2024 – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında Paris’te olacaksınız, yukarıda belirtilen hiçbir bilet ve kart sizin işinize yaramayacaktır. Paris 2024 Olimpiyatları ve Paris Paralimpik Olimpiyatları dönemini kapsayan bu tarih aralığında biletler arttırılmış fiyattan satılacak ve tüm ulaşım kartları yerine PARIS 2024 PASS adında bir kart geçerli olacak. Peki PARIS 2024 PASS fiyatı nedir ve nasıl alınır?

PARIS 2024 PASS aslında bu tarih aralığına özel olarak kullanımda olacak bir tür Navigo Easy kartı. Bu kartla  Paris ve çevresinde, Charles de Gaulle Havalimanı, Orly Havalimanı, Versailles Sarayı ve Disneyland dahil, 1-5 zone her yere gidebileceksiniz, OrlyVal dahil tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olacak. 

1-2-3-4-5 ve7 gün geçerli olan bir ücretlendirme sistemi var ve fiyatlar şu şekilde:

 • 1 Gün: 16€
 • 2 Gün: 30€
 • 3 Gün: 42€
 • 4 Gün: 52€
 • 5 Gün: 60€
 • 7 Gün: 70€

Gördüğünüz gibi bu tarife, size yukarıda anlattığım bilet ve kart fiyatlarının çok üzerinde. Eğer bu tarih aralığında Paris’te olacaksanız ne yazık ki başka bir alternatifiniz de olmayacak, mecburen bu kartı kullanmanız gerekecek.

18 Haziran 2024 tarihinden itibaren tüm RATP gişelerinden ve bilet makinelerinden alabileceğiniz bu kartı dilerseniz makineden, dilerseniz cep telefonunuzdan yükleyebileceksiniz. Kartınız ilk kullandığınız günden itibaren geçerli olacak. Bir kötü haber de şu: Bu kartın indirimli bir türü ne yazık ki yok.

Eğer herhangi başka bir ulaşım kartınız varsa, o kartlar bu tarih aralığında geçerli olmayacak. Sadece Paris ve çevresinde bir adreste oturan ve aylık ve yıllık Navigo kartı olanlar, normal kartlarını kullanmaya devam edebilecekler ama yukarıda anlattığım, turistlere önerdiğim Haftalık Navigo kartları geçerli olmayacak.

Tek tek bilet ya da carnet almak isteyenler içinse tarife şu şekilde:

Bilet Türü Fiyat
10’luk Carnet t+ (Tam) 32€
10’luk Carnet t+ (İndirimli) 16€
Tek bilet t+ 4€
Otobüste alınan tek bilet t+ 5€
Orlybus bileti 16€
Roissybus bileti 16€
Orlyval bileti 16€
10’luk Carnet RER Île-de-France (Tam) 48€
10’luk Carnet RER Île-de-France (İndirimli) 24€
RER Île-de-France tek bilet (Tam) 6€
RER Île-de-France tek bilet (İndirimli) 3€

Açıklanan bilgiler ışığında şimdilik paylaşabileceğim bilgiler bunlar. Yeni gelişmeler oldukça bu yazıyı elbette güncelleyeceğim. Siz de yeni gelişmelerden haberdar olursanız beni bilgilendirmekten çekinmeyin lütfen.

Ayrıntılı ve güncel bilgiyi RATP Biletleri ve  RATP PARIS PASS 2024 resmi web sayfası linklerinde bulabilirsiniz.

Booking.com
Author

317 Comments

 1. Barış Metin Reply

  Ahmet Bey merhabalar, biz ailece (4 yetişkin) 29 haziran-5 temmuz 2024 tarihleri arasında Paris’te olacağız. Yazınızı okuduğumda paris pass 2024 kartının (olimpiyatlar için) devreye alındığını söylemişsiniz.biz orada olacağımız sürece disneyland ve havaalanı transferlerini de yapacağımızdan havaalanı danışma bürolarından paris vizite pass kartlarından herkes için 5 günlük ve 2 günlük almaya karar vermiştik. Eğer sizin bahsetmiş olduğunuz kart o tarihlerde aktif olursa bizim için çok daha hesaplı bir seçenek oluyor (tabii ki o da diğeri gibi gün sayısı içerinde biniş sayısı sınırı yok ise) Bizim orada olacağımız tarihlerde bu kart geçerli olacak mı acaba bir bilginiz var mı?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, olimpiyata özel tarifenin sadece 20 Temmuz 2024 – 8 Eylül 2024 arasında uygulanacağı duyuruldu. İyi tatiller şimdiden.

 2. Serhan Saner Reply

  Ahmet Bey Merhaba,
  Paylaştığınız yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim. Biz de olimpiyatların olduğu dönem ailecek Paris’te olacağız. Seyahat planımızı toplu taşıma göre kurgulamıştık ancak PARIS 2024 PASS’la ilgili bilgilendirmenizi görünce bu durum 2 yetişkin ve 2 çocuk için oldukça pahalı bir seçenek haline gelmiş oldu. O dönemde UBER bulmanın da hem zor hem de pahalı olacağını tahmin ediyoruz. RATP sitesinde 20 Temmuz 2024 – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında PARIS 2024 PASS dışında örneğin tek binişlik biletlerin geçersiz olacağına dair bir ibare göremedik. Acaba siz bu bilgiye nasıl ulaştınız?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Olimpiyatlarla ilgili duyurular yapıldıkça ben de güncellemeleri yapıyorum. Tek biletler hakkında bilgi yoktu, siz sorunca yeniden araştırdım, evet tek bilet satışı da olacakmış ama fiyatı o dönem için 4€ olarak belirlenmiş. Üstelik fiyat tarifesi bununla sınırlı değil. Bunu öğrenir öğrenmez sizinle paylaşmak istedim. Gün içinde yazının sonundaki eklemeyi güncelleyip tüm bilet seçeneklerinin tarifesini yazacağım.

 3. Ahmet Bey iyi günler Haftalık Navigo kullabilmek için fiziki karta ihtiyacımız var mı? Yoksa IDF Mobilites üzerinden satın almak yeterli olacak mı? İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 4. Merhaba;

  Navigo easy kartına yüklenen biletlerin kullanım süresi var mı? 10’luk yükleme yaptığımızda 10 taneyi aynı gğn de kullanmamız mı gerekiyor yoksa seyahatimiz süresince kullanabiliyor muyuz?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, 10’luk yükleme yaparsanız aynı gün kullanmak zorunda değilsiniz. Uzun süre (birkaç ay) kullanılabilir ama tam geçerlilik tarihinden emin değilim.

 5. GÜLŞAH Reply

  Cuma gidiş salı dönüş yapacağız. Charles de G. havalimanına ineceğiz, ordan disneylanda çok yakın bir otele geçeceğiz. hızlı tren ile geçmemizi önerdiler. Onun bileti ayrı oluyor galiba. 2 yetişkin 1 çocuk olarak; 1kez TGV, 6kez RER A veya B, 5kez M1 veya M6’ya bineceğiz. Hangi biletten kaçlık almamız lazım, çözemedik 🙁

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, çözememekte haklısınız çünkü Navigo uymayınca ekonomik bir alternatif kalmıyor. Ya 1-5 zone 5 gün Paris Viste bileti alıp rahat edebilirsiniz (ki pahalıdır) ya da bineceğiniz trenlere göre tek tek biletler almanız gerekecek. Bunların hepsini tek tek hesap edip kendiniz karar vermeniz gerekiyor maalesef.

   Not: Evet CDG-Disneyland direkt ulaşım apayrı bir bilet ve trenle yapılıyor. RER’le gitmek isterseniz RER-B + RER A yapmanız gerekiyor.

   İyi tatiller

 6. Merhabalar,

  Haftaya cuma günü Pariste Orly havalaanında olacağız ve pazartesi döneceğiz. Bu günler de malasef Haftalık Navigo kartını kapsamıyor.
  Disneyland da gideceğiz 2 yetişkin ve 6 yaşında bir çocuk için Navigo Easy 10lu bilet hem havaalanı hem de Disneylandı kapsıyor mu onu tam anlayamadım 🙂

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Navigo Easy 10’lu bilet sadece Paris’in turistik şehir merkezinde kullanılıyor, havaalanı ve Disneyland gibi yerlere ulaşımda geçerli değil. Hafta sonu gideceğiniz için hep tek tek biletler alarak yolculuk yapmanız gerekecek buralar için. Şehir içindeyse Navigo Easy kullanabilirsiniz. Çok fazla toplu taşıma kullanacaksanız Paris Visite 1-5 zone 5 gün düşünülebilir ama o da pek hesaplı değil. İyi tatiller şimdiden.

   • Teşekkürler 🙂 Bir sorum daha olacaktı. Mevcutta elimizde 2 yıl öncesinde almış olduğumuz Navigo kartımız var IDF mobil uygulamasından 1 haftalık yükleme yapılıyor olarak görünüyor online olarak bugünden 1 haftalık yüklesem Cuma günü kullanmam da sorun olur mu biliyor musunuz?

    • Ahmet Ore Reply

     Kartınız dijital olarak sağlamsa ve yükleme yapılabiliyorsa 10 yıl boyunca geçerlidir. Bu hafta için 20-23 Mayıs 2024 tarihleri arasında herhangi bir gün Navigo’nuza haftalık yükleme yaparsanız 26’yı 27’ye bağlayan geceye kadar kartınızı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

 7. Ahmet Bey merhaba,
  2 çocuklu 5günlük paris ziyaretimizde, Visite pass ile haftalık navigo arasında 50 eur fark oluyor. Bu yüzden visite pass almayı düşünüyoruz. Fakat yazınızda karton biletlerin bazı turnikelerden kaldırıldığını belirtmişsiniz. Yani bu bazı istasyonları kullanamayacağımız anlamınamı geliyor? Karton bilet hala tüm istasyonlarda geçerlide turnike sayılarımı azaltıldı?
  Teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Paris’te ulaşım kartları ve biletleri karmakarışık olduğu için bu konuyu da karmaşıklaştırmayı başarmışlar. İnsanları karton biletten vazgeçirmeye çalışıyorlar ama altyapı henüz tamamlanmadı, karton biletler kademeli kalkıyor ama henüz gişelerden tamamen kaldırılmadı.

   Ancak Paris Visite hesabını iyi yapmanızı öneririm, bence Navigo Semaine daha hesaplıdır ama çok kısa kalacaksanız bilemem. Visite bileti hesaplarken gün ve zone bilgisine dikkat etmeyi unutmayın lütfen.

 8. Ceren Gülergün Reply

  Merhaba Ahmet Bey,
  Yazın bir Paris seyahati planımız var her gün günlük gazete okur gibi sitenizden bir iki yazı okuyorum 🙂 Harika bir site olmuş ellerinize sağlık. Bu güzel siteye belki minicik bir katkım olabilir diye nacizane, yorumları eskiden yenine değil yeniden eskiye sıralamanızı öneriyorum. Mesela bu yazınızda çok fazla yorum var ama ilk olarak on yıl önceki yorumlar okuyucu karşısına çıkıyor bu da kafa karıştırıcı olabilir. Yine de bunca yıllık deneyimle en iyisini siz bilirsiniz. Bu zengin ve faydalı içerik için çok teşekkürler. Sevgiler Ceren

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Ceren Hanım,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Tavsiyenizi dikkate alacağım ve bu konuyu webmaster’a ileteceğim.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

  • gülşah Reply

   Ahmet bey, emeğinize sağlık, çok aydınlatıcı yazdıklarınız.
   Eşim kızım ve ben, persembe günü charles de gaoulle havaalanına inip,
   yine aynı havaalanından pazartesi döneceğiz.
   Paris merkezde olacağız ama 1 gün disneylanda gideceğiz.
   Bu anlattıklarınız doğrultusunda navigo weekly iyi bir seçenek
   ama pazartesi günü havaalanına gitmek için nasıl bir yol izlemeliyiz?

   • Ahmet Ore Reply

    Pazartesi günü metro gişesinden varış yönü CDG havalimanı olan özel bilet almanız yeterli olacaktır. Şimdiden iyi tatiller.

 9. Merhabalar, yazılarınız ve YouTube kanalınızdaki videolar için teşekkürler, büyük emek harcamışsınız elinize sağlık.

  Yarın yani pazar günü öğleyin Charles de gaulle havalimanına ineceğiz cuma günü öğleyin de orly havalimanından dönüyoruz. Eşim ve 3.5 yaşında çocuğum ile seyahat edeceğiz. Birkaç sorum var ;
  1) Havalimanı merkez arası her türlü tek bilet almak gerekecek sanırım 12 euro’luk. Sonrasında otele yerleşip gün içinde toplu taşımayı kullanmak için en mantıklı seçenek Paris visite pass mi olur? 1-3 zone 1 günlük 14 Euro sanırım. Kesin olmamakla birlikte pazar günü notre dame çevresi ve montmartre gidelim demiştik.
  2) pazar günü bir sonraki hafta için anladığım kadarıyla navigo haftalık kart satın alamıyoruz onu pazartesi günü nasıl alabiliriz? Daha doğrusu sormak istediğim soru şu: konakladığımız yerden kullanacağımız ilk istasyon büyük değil gibi(12 Ave. Porte D’Italia da konaklayacağız) haftalık pass i her istasyondan alabiliyor muyuz?

  • Ahmet Ore Reply

   Pazar günü RER bileti + Paris visite almayı göze aldıysanız Navigo kartı Pazar günü havalimanından alıp 1 günlük 1-5 zone doldurup direkt kullanabilirsiniz. Pazartesi de istediğiniz istasyondan haftalık yükleme yaparsınız.

   Eğer ilk gün söylediğiniz gibi yapacaksanız o zaman Pazartesi Navigo kartını istediğiniz istasyonun gişesinden alabilirsiniz ama şansınıza o gişede kart kalmadıysa ona bir şey diyemem.

   Navigo yazısını detaylı olarak okumayı da ihmal etmeyin lütfen: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-18-en-ekonomik-ulasim-karti-navigo-decouverte/

   İyi tatiller.

   • Çok teşekkür ederim hızlı cevabınız için.
    Navigo daily pass 1-5 zone cdg-Paris yolculuğunu da kapsıyor sonuçta o yüzden bunu önerdiniz sanırım. En uygun çözüm bu öyle değil mi? Son olarak, yanlış anlamadıysam 4 yaş altı ücretsiz geçiyor toplu taşımada, bu navigo kart için de geçerlidir değil mi sadece eşim ve ben alacağız kartı doğru mu?

    • Ahmet Ore Reply

     (Yukarıdaki linkteki yazımda da detaylı bir şekilde açıkladığım gibi) Evet

     • Teşekkürler, az önce aldım kartı. Gişe görevlisi bugün ve önümüzdeki hafta için navigo pass i yükledi kartlarımıza. Tek seferde halloldu. Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler.

 10. Cemal Can Reply

  Merhaba Ahmet bey.Yazı için teşekkürler emeğinize sağlık.

  Pazar günü paris’e inip perşembe dönüş yapacağız.Pegasus ve Orly. 2 kişiyiz,yürümeyi planlıyorduk hep ama hava şartlarına bağlı olarak değişebilir.Navigo da ,10’lu Ticket+ ve Carnet de iyi gibi görünüyor.Fakat tam olarak farkını idrak edemedik. 10’lu ticket’ı Orly’den alabiliyor muyuz? 10’lu Ticket’lar her zone’da geçerli mi? OrlyVal ile Antony’ye geçip oradan Gare Du Nore’a gideceğiz.Dönerken de aynısı. Nasıl bir bilet politikası izlemeliyiz? Aşırı muallakta kaldık bu ikisi arasında.

 11. Merhaba Ahmet Bey,

  Paris gezimiz bir Pazartesi akşamı Charles De Gaulle havalimanından başlayacak. Salı-Çarşamba-Perşembe 3 gün Pariste olacağız. Eşimle birlikte 2 kişiyiz. Perşembe günü flix busla Brüksele geçeceğiz yani tekrar havaalanına gitmeyeceğiz. Havaalanı transferi hariç şehir içi max. 14-15 bilet işimizi görür diye hesaplıyorum. Tabi artı havaalanındna otele gelişimizi de ekleyecek olursak en mantıklı ulaşım seçeneği hangisi olur? Teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Teoman Bey,
   Havaalanına dönmeyeceğiniz için (şehir içinde kaç kez toplu taşıma kullanacağınıza göre değişmekle birlikte) haftalık Navigo almanıza gerek yok gibi görünüyor. İlk gün RER bileti alıp otele gidip şehir içinde de 10’luk carnet ile ulaşımı çözebilirnişsiniz gibi görünüyor. Şimdiden iyi tatiller.

 12. Ahmet Bey merhabalar , sayfanız için çok teşekkür ederim . Birçok konuda aydınlandık .
  Size danışmak istediğim konu Trocadero Metro istasyonundan disneylande gitmek istiyorum . İdf mobilites uygulamasını indirdim.Bu güzergah için total coast 5 euro diyor , hem metro hem de rer A yı kullanacağım için tutarın 7.1 olması gerekmez mi ? 2.1 metro , 5 rer A

  Bir indirim mi devreye giriyor acaba ?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Gülden Hanım.
   Bugüne kadar hep Navigo kullandığım için uzun zamandır bilet fiyatı bakmamıştım, siz sorunca ben de uygulamadan baktım, evet 5€ gösteriyor.
   Çünkü Disneyland’a gitmek için Paris içinde nereden binerseniz binin Metro+RER için aktarma bedeli almıyor.
   Mutlu günler.

   • Ahmet Bey cevabınız için teşekkürler ve günaydın bu arada .

    Bu durumda trocadero istasyonunda metroya binerken rer a bileti mi almaliyim , o konuda kafam karıştı, karton bilet almayı dusunuyorum

 13. Merhaba Ahmet Bey,
  O kadar güzel ve net bir şekilde anlatmışsınız ki, ulaşım konusunda kafamdaki birçok soru netlik kazandı. Fakat şunu merak etmekten kendimi alıkoyamadım. Haftalık Navigo kart için 5 Euro bir kart ücreti ödeniyor. Şehirden ayrılırken kartı iade edip, bu ücretin iade edilmesi gibi bir uygulama mevcut mu? Yoksa kart bir daha kullanmayacak olsanız bile sizde mi kalıyor? Paylaşımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Fatma Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Navigo kartı tıpkı İstanbulkart gibi sizin oluyor, iade edilmiyor.
   Belki güzel bir Paris Hatırası gibi düşünebilirsiniz.
   Mutlu günler.

   • Cevapladığınız için çok teşekkürler. Dediğiniz gibi güzel bir Paris hatırası olacaktır. Kim bilir belki de yine gider ve kartı tekrar kullanabiliriz. 🙂 Sevgiler.

 14. Nilüfer Şahan Mıhcı Reply

  merhaba öncelikle deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler daha önce sizden faydalanarak çok kolay bir seyahatimiz olmuştu çok detaylı bilgiler veriyorsunuz ancak sizinde söylediğiniz gibi herkesin durumu farklı o yzden içinden çıkamadım. Kızım bir arkadaşı ve ben 25 mart cumartesi orada olmak istiyoruz kızımın arkadaşı vize başvurusunda bulunduğu için ücretsiz iptali olduğu düşüncesi ile çok araştırmadan ibis porte de montreuil otelinden rezervasyon yaptım vize halen sonuçlanmadı ama oteli değiştirmek istediğimde fiyatların üç katına çıktığını gördüm otelin bölgesi bizim için sıkıntı olur mu, orly havaalanına ineceğiz otele en doğru nasıl ulaşırız, kızlara sizin bahsettiğiniz 26 yaş altı hafta sonu biletini almak istiyorum cumartesi ve pazar gününü ikisini birden havaalanından alabilirmiyim yoksa pazar gününü o gün mü almalıyım, diğer günler için mobilis avantajlı olur mu, salı günü dönüşte orly havaalanı tadilatta olacakmış CDG havaalanından dönüş yapacağız en kısa nasıl ulaşabiliriz çok sordum farkındayım şimdiden çok teşekkür ederim Sevgiler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, Otelinizin yeri doğu tarafında olduğu için çok ideal bir konumda değil ama hesaplıysa yapacak bir şey yok. Otele ulaşmak için de birkaç seçenek var ve tarif etmesi kolay değil. OrlyBus + T3 + 351 numaralı otobüse binmelisiniz. En iyisi google maps’e adresi girin, o size benden daha iyi tarif edecektir. Hafta sonu 26 yaş altı biletini Cumartesi için alın, Pazar günü sonra yine alırsınız. Diğer günlerdeyse 2-3 günden fazla kalacaksanız Navigo alabilirsiniz. İyi tatiller şimdiden.

 15. Gerçekten çok emek verilmiş bir yazı.
  Ben orly havalimanından saint german bölgesine gitmiştim. Şansıma öğrenci bir arkadaş durumu açıklamıştı.
  Ama paris güzel olduğu kadar da karışık bir bölge o yüzden çok açıklayıcı olmuş
  Teşekkürler Ahmet Bey.

  • Ahmet Ore Reply

   Ben teşekkür ederim. Nice güzel gezileriniz olması dileğiyle.

 16. Damla Koç Reply

  Merhaba Ahmet Bey,

  Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Pazar günü Paris’te olacağım ve bir hafta kalacağım. Benim iki sene önce aldığım Navigo kartım var. Pazartesi günü sabahtan bir haftalık yüklemeyi düşünüyorum ama pazar günü CDG havaalanından Levallois Perret’e geçmem gerekecek. Bu durumda pazar günü için günü birlik yükleme yapabilir miyim? Günlük ücreti ne kadardır?
  Bir de grev ne durumda?

  Çok teşekkürler,

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Duygu Hanım,
   1 günlük yükleme yapmanız mümkün. Ücreti 17,50€. Eğer otele yerleştirken sonra Paris’te birkaç kez toplu taşımaya bineceksiniz mantıklı olabilir. Havaalanı-otel arası RER+Metro tek yön biletiyse 10,30€.
   Eğer 26 yaşından küçükseniz Pazar günü tüm toplu taşıma ulaşımınız için kartınıza Navigo Jeunes Week-end yükletebilirsiniz. Onun da fiyatı 8,95€
   Grev konusu şu an için çözülmüş görünüyor ama siz geldiğiniz gün bir şey olur mu şimdiden söylemek güç; bir gün önceden ratp.fr sayfasından duyuruluyor.
   Mutlu günler.

 17. Ahmet bey merhaba,
  verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler.
  Ben 3 gece 4 gun pariste konaklayacağım bunun 2 gününde zone 3 la defense de toplantım var. Yani toplantıdan 1 gun önce gelip ertesi aksam döneceğim. Rahat gezebilmek için zone 1 de konaklamayı planladım.
  CDG havaalanında iniş yapıp RER B bileti ile zone 1 e inip sonra bol yürüyüşlü bir gezi istiyorum. Son gun de yine RER B ile havaalanına dönerim diye düşündüm. Bu arada 2 gun toplantıya metro ile gecerim onun dısında bosken de yuruyus artı metro kullanırım. Bunun için de carnet alayım en iyisi dedim. Sizce mantıklı mı?

  10 lu carnet alırsam tek tek 10 bilet verecek sanırım. Bu biletleri aynı gün tüketmeli miyim yoksa 3 4 gun kullanabilir miyim? Biletlerin her biri ilk kullanımda mı aktive oluyor?

  Müze vb geziler için paris visite almam mı yoksa daha mantıklı olur.
  Müze olarak louvre’yi düşündüm onun dısında eiffel vs klasik bilindik yerleri gezeceğim.

  Şimdiden teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Selin Hanım,
   10’luk carnet birkaç gün içinde tüketilebilir. Paris içinde işinizi görür. Eğer La Défense’a metroyla giderseniz 1-2 zone carnet biletiniz geçer ama RER’le giderseniz geçmez.
   Eğer Haftanın ilk dört gününden birinde geliyorsanız bence Navigo alın; havaalanı, Turistik merkez ve La Défense ulaşımınızda sorunsuz ve sınırsız kullanarak rahat edin. Bkz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-18-en-ekonomik-ulasim-karti-navigo-decouverte/
   Mutlu günler.

 18. merhaba, yanlış bilet adlığım içn ceza yedim, hiçbr şey vermediler adres istediler. adrese de bir şey gelmedi. nasıl ödemem gerektiğini bilmiyorum. nasıl ödeyebilirim? ödemezsem ne olur?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, ceza ödeyebilmeniz için size bir şey vermiş olmaları gerekir ki üzerindeki numarayla bu linkten ödeyebilesiniz: https://pv.ratp.fr/
   Eğer Fransa’da yaşamıyorsanız, söylediğiniz şartlarda cezanın bir sorun olacağını sanmıyorum ama Paris’te yaşıyorsanız ve içinizi rahatlatmak istiyorsanız, yukarıdaki linkteki üç adresten birine giderek durumunuzu anlatabilirsiniz.

 19. Merhabalar Ahmet Bey,

  Emekleriniz icin size tesekkür ediyorum. Ayrica hayretler icinde farkli farkli konularda size yönlendirilen yüzlerce soruya itinayla cevap vermenizi hayretle izliyorum :).
  Bu hafta ailecek kisa bir Paris gezisi yapacagiz (iki kücük kizim ve esimle) tüm planim sizin video ve yazilarinizdan yararlanarak olustu. Avrupada yasiyorum ve Parise ilk kez geliyorum, kendi aracimla kalacagim Otele gelecegim tüm planlamam 1-3 zon arasinda gececek mutlaka toplu tasima kullanacagim fakat 1.zon da Arac otoparki kounusunda ekonomik bir tavsiyeniz varmi. Ikinci sorum ise 1. ve 3. zonda otopark yapilabilen alanlardaki otomatlarda günlük ve saatlik ücretler konusunda bilginiz varmi. günün sonunda toplu tasimayla Hotel e gecmek istemiyorum 🙂 kücük kizlarim cok yorulmus olacak. Hotelin ücretli otoparki makul fiyatta fakat kisitli sayida park alani varmis yer olmayabilir seklinde geri dönüs yapildi ve benim cözüm bulmam gerekebilir.
  Hersey icin tesekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Murat Bey.
   Her ne kadar Paris içinde arabalı bir yaşamı önermesem de halen devam eden grev nedeniyle toplu taşımada yaşanan sorunların olumsuz etkilerini en aza indirmek için kısa süreli kalışlarda özel aracınız bir çözüm olabilir ama Paris’te ucuz ya da hesaplı otopark yoktur 🙃
   Bu konuda aradığınız tüm soruların yanıtını “ Paris’te Arabanızı Nereye Park Etmelisiniz? Paris’te Otopark” yazımda bulabilirsiniz. Bkz:
   https://www.pariste.net/pariste-arabanizi-nereye-park-etmelisiniz-pariste-otopark/
   İyi tatiller dilerim.

 20. Mehtap Güler Reply

  Ahmet bey selamlar,

  Öncelikle harika bir iş çıkarıyorsunuz., yazılarınız çok aydınlatıcı ve yararlı oldu. Paris e daha önce gitmeme rağmen ucuz ulaşımı çözemedim. Ben Cumartesi sabah Paris’ te olacağım ve Salı akşamı döneceğim. 3 kişiyiz. Otelimiz Sacre Coeur’ da. Genelde 1. zone gezeceğiz ve CDG havalimanından ulaşımımız. Ne tavsiye edersiniz?

  Şimdiden teşekkürler ve saygılar

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Mehtap Hanım,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Hangi bileti kullanmanız gerektiği, özellikle Navigo uymayan kişiler için öyle zor ki. Bir de bunun üzerine, halen devam eden grev nedeniyle toplu taşımanın düzgün çalışmaması eklenince ne diyeceğimi bilemiyorum şu aralar. Bence tek yön biletiyle Paris’e inmeli, Paris içinde de 10’luk carnet almalısınız. Zaten metroya kaç kez binebileceğiniz meçhul. Sadece M1 ve M14 düzenli çalışıyor, diğerlerinin çalışma duyuruları bir gün öncesinden yapılıyor. Siz geldiğinizde hangi metrolar çalışacak şimdiden kestirmek güç.
   Bol şans ve güzel bir tatil dilerim.

 21. Merabalar 30.11.2019da paris orly havaalanına indik metroyla şehir merkezine gitmeyi planladık. Tramvaya bindiğimiz ilk durakta bilet alma makinası çalışmıyordu aktarma yapıcağımız la fraternelle durağında indik etrafta bi cok yardım etmeye calısan insan vardı makinalarda kart ve nakit geçmediğini kendi kartıyla bize bilet alabileceğini bizimde ına nakit ödeyebileceğimizi söyledi ve bizde malesef kandık 10 lu carnet bilet almak istediğimizi söyledik makinadan 10 lu bilet yerine tekli bilet verdi ve böyle olduğunu söyledi velhasıl 2 euroluk bilete 17 euro vermiş olduk kişi başı . Bunu buraya yazmamın nedeni bundan sonra gidicek olanların bu konuda dikkatli olması için. Blogtaki yazılarda herşey çok detaylı anlatılmış ahmet beyin emeğine sağlık ama bazen okuyanın gözünden kaçıyor umarım bizim gibi sorun yaşayan olmaz 👍🏻

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar… Yaşadığınız deneyimi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler. Maalesef bu tür dolandırıcılık yöntemleri uygulanıyor. Biletleri gişeden almak ya da otomatlardan kendi başınıza almanız bu anlamda dikkat edilmesi gereken bir konu. Okuyucuları uyarmanız bu anlamda çok önemli. Çok teşekkürler…

 22. Emel eratli Reply

  Bu çok kullanışlı yazı için teşekkürler, eşimle birlikte, Navigo card alma programı yapmıştık ama güncel gelişmeler durmamızı söyledi 🙂 7 Aralık’ta Pariste olacağız, grevin seyri ne yönde olacak hep birlikte göreceğiz. Yani durumumuz “Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete” de olabilir. Sevgilerimizle 😅

 23. merhaba,
  öncelikle tüm yazılarınız ve sürekli güncellemeleriniz için çok teşekkürler. Günlerdir en çok ziyaret ettiğim site oldu 🙂
  27 aralık cuma- 1 ocak çarşamba günlerinde 4 yetişkin ve 3 çocuk (7-9-12) olarak Paris’te olacağız. oteli daha ekonomik çözebilmek adına 2. zonda rezerve ettik, hemen yanında metro durağı var, Porte de Charenton.
  Havaalanı ulaşımı için özel transfer kiralamayı düşünüyoruz.
  Gezi programımız kapsamında çoğunlukla 1. zonda olacağız, Noel pazarları çocukların ilgisini çekiyor 🙂
  Ancak günlük gezi programları için hangi bileti tercih etmeliyiz konusunda kararsız kaldık.
  Navigli cuma günü orada olmamız sebebiyle sanırım bize uymuyor.
  Mobilis’ in genç ya da çocuklar için indirimi var mı, yoksa sabit fiyatta mı? Önerebileceğiniz başka bir paket olabilir mi?

  Şimdiden teşekkürler..

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Füsun Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Navigo size uymadığı için çok yoğun gezeceğiniz günler Mobilis kullanabilirsiniz ama ben genelde 10’luk carnet alarak çözüm üretebileceğinizi düşünüyorum. Mobilis’te çocuk indirimi yok ama carnet’de var. Ayrıca Kasım ayından itibaren Carnet uygulaması Navigo Easy diye bir karta yüklenebilecek ama detaylar henüz netleşmedi, benim de araştırıp iyice öğrenmem gerekecek. En geç Kasım ortasına kadar yeni uygulamaya göre bu yazıda güncelleme yapacağım. Takipte kalırsanız geldiğinizde en güncel bilgiyle karar vermeniz daha kolay olacaktır.
   Mutlu günler, iyi haftalar…

 24. Merhaba, bloğunuz gerçekten çok faydalı oku oku öğreneceğim ne çok şey varmış diyorum..
  Bu pazar günü öğlen 1 gibi orly havaalanında ineceğiz. otelimiz Montmartre ‘ de ( 62 Rue Ramey sanırım 1. zone oluyor..)
  Çarşamba sabahı yine orly havaalanından döneceğiz.
  Çoğunlukla 1. zone da kalacağız.
  En uygun bütçeli hangi bileti almalıyız?
  Mutlu günler dilerim

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   İlk gün havaalanından tek yön biletleriyle otelinize ulaşıp, sonrasında civarı yürüyerek gezerek günü tamamlayabilirsiniz. Pazartesi sabahından itibaren de Navigo alıp son gün havaalanına dönerken de dahil kullanabilirsiniz.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 25. Ahmet bey iyi günler.cevabiniz icin simdiden tesekkurler.2 yetiskin 2 cocuk ( 11/7) sali gunu cdg havaalaninda olacagiz.Cuma gunu paristen kölne gececegiz.oncelikle villiers 9.arr da kalacagiz.niyetimiz cocuklar olunca mutlaka disneyland olacak bir gun.ve pariste gezilecek muzeler ve eifel zafer taki vs.ulasim icin navigo kartimi tavsiye edersiniz? kölne ulasim maliyetli gorunuyor ya da uzun
  bruksele gecip oradan kolne gecmeyi boylece cocuklari yipratmamayi dusunuyoruz
  tavsiyeniz olur mu? flixbus uygun mu

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Evet sizin için Navigo en ekonomik çözüm olarak görünüyor.
   Köln’e ulaşım konusunda bir şey diyemeyeceğim, kişisel olarak tren varken otobüs yolculuğunu -hele ki çocuklarla- pek önermiyorum ama ekonomi yapmanız gerekiyorsa tabii ki otobüs olabilir. Flixbus, Ouibus gibi seçenekler var ama ben hiç binmedim.
   Mutlu günler.

 26. Ahmet Kemal SENPOLAT Reply

  cuma günü geliş!

  aksi gibi 3 kişi olarak cumadan geliyoruz. navigo tam bize göreydi ama anladığım kadarıyla parasını versek bile alamıyoruz değil mi ? cumadan pazara kullanacaktık . günlük bile alamıyos yani ?
  bu durumda mutlaka pazartesiyi beklememiz gerekiyor.
  para veriyos adamlar kabul etmiyo durumu..sanki üç günde zarar ettireceğim sistemi ?
  bir de havaalanı yakınındaki uzay müzesine gitmek istiyorduk..bu durumda uçaktan inip müzeye gidip müzeden çıkıp defense bölgesindeki otele gitmek için her seferinde rer bileti almak gerekiyor galiba değil mi ?
  çok teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Ne yazık ki dediğiniz gibi Cuma günü geldiğinizde Navigo kartını isteseniz de alamıyorsunuz. Bkz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-18-en-ekonomik-ulasim-karti-navigo-decouverte/
   Nedendir bilinmez, böyle saçma bir tarih kısıtlaması getirmişler.
   Ve ulaşım bileti işini yine dediğiniz gibi halletmeniz gerekecek…
   Eğer La Défense’ta kalacaksanız, ikinci gün ulaşımınızda 1-2 zone geçerli 10’luk carnet alarak yapabilirsiniz ama bu sefer de RER kullanamazsınız, La Défense’a M1 metrosuyla gitmeniz gerekecek.
   Pazar günü kaçta döneceğinizi bilmiyorum ama öğleden sonra gidecekseniz, önce kalan biletinizle yine Paris’in turistik merkezinde iner, sonra da havaalanına dönüş için tek yön RER bileti alırsınız.
   Şimdiden iyi tatiller.

 27. NAZIM ORTAFİDAN Reply

  Ahmet bey merhaba.Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Çarşamba günü charles de gaulle havalimanına geleceğim.Otelimde şehir merkezine çok yakın değil.Çarşamba günü gelip cuma gecesi döneceğim için ayrıca 3 kişi olduğumuz için ben 10 luk carnet i mantıklı buldum ama başka bir öneriniz var mı?

 28. Ahmet Bey Merhaba,

  Öncelikle bu harika bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben önümüzdeki hafta iş için Paris’e gideceğim. Otelim Parc des expositions durağına yakın bir bölgede sanırım zone 4 oluyor. Havalimından direk Paris merkeze geçebilmek için RER B kullanacağım ve Saint-Michel’de RER C aktarma yapacağım. Bildiğim kadarıyla havalimanından merkez (eyfel çevresi) 10,33 eur tutacak. Dönüşte, otelimin durağı olan 4. bölgeye geçeceğim bunun için yine aktarma yapacağım. Bu noktada bir kaç sorum var;
  1-İlk yapacağım RER B- RER C aktarmasında biletim geçerli olacak mı? Ayrıca bilet almam gerekiyor mu?
  2-Dönüşte 4. bölgeye geçeceğim için hangi bilet daha uygun olacaktır. RER C’den aldığım bilet aktarması geçerli olacak mıdır?
  3-Ben en uygun biletin ile de France olduğunu düşündüm ama müthiş tecrübenizden de yararlanmak isterim.
  Şimdiden teşekkürler.

 29. Merhaba ahmet bey yazınız için teşekkürler. Benimde bir sorum olacaktı ulaşımla ilgili. haritaya bakınca airbnb den kiraladığım evin zone 1 de olduğunu gördüm , gezeceğimiz yerler ise eyfel , louvre , notre dame katedrali , sacre coeur , lovers bridge , orsay müzesi , versay sarayı, şanzelize , arc de triample , moulin rouge opera ve luxemburg bahçeleri. bunların heralde hepsi 1. zone da kalıyor sadece versay 3 te yada 4 te sanırım. tren ile geleceğiz paris e almanyadan. 3 gün kalıp yine tren ile döneceğiz bizim için hangi bilet mantıklı sizce ? uygun fiyatlı ? ve bütün bu müzelere giriş için tek tek kapıda mı bilet önerirsiniz yada pass mı mantıklı ? çoğu girişi paralı yerler sanırım . Teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Paris’e trenle gelip merkezde konaklayacağınız için sizin için 1-2 zone 10’luk carnet uygunmuş gibi görünüyor. Bir tek 4. zone’daki Versay Sarayı’na giderken ayrı bilet alırsınız.
   Mutlu günler.

 30. ali rıza yılmaza Reply

  Merhaba Ahmet Bey. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim iki sorum olacak. Bu hafta sonu Pariste olacagız .Release enterokot domuz değildir sanırım.İkincisi Paris visit pass orlyval geçiyor yazmışsınız başka bir yerde geçmiyor gibi aklımda kalmış.Hangisi doğru acaba?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Ali Rıza Bey,
   Relais de l’Entrecote’taki etler domuz eti değil içiniz rahat olsun.
   Paris Visite bileti OrlyVal dahil tüm toplu taşıma araçlarında geçiyor, Navigo ya da Mobilis gibi ulaşım kartı seçenekleri ise OrlyVal hariç tüm toplu taşıma araçlarında geçiyor; aradaki fark bu…
   Mutlu günler.

 31. Cok tesekkurler Ahmet Bey,

  Tek kelimeyle harika bir anlatim!

 32. Ahmet Bey Merhaba,
  Paylaşımlarınız sayesinde Paris’te ulaşım konusunda birçok fikir edindim. Sizlere danışmak istediğim bir konu var. Ben önümüzdeki hafta (27 Şubat) Orly havaalanına ineceğim.Paris’e yalnızca transit geçiş amaçlı geleceğim. Bu sebeple Paris’ten Flixbus firması otobüsleri ile Gent, Belçika’ya geçmek istiyorum. Bu araçlar Bercy Seine’den kalkıyor görünüyor . Orly’den Bercy Seine’ye birçok farklı ulaşım seçeneği var. Ben hem ekonomik hem de kolay olması sebebiyle önce Orly Bus ile Denfert-Rochereau-Métro-RER durağına gidip ardından M6’e aktarma yapmayı düşündüm. Bu plan sizce nasıldır? Ek olarak OrlyBus için bileti otobüs şoföründen alabildiğimizi öğrendim ancak M6 için nereden almam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Betül Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Evet ulaşım konusunda çizdiğiniz rota kesinlikle doğru. OrlyBus biletinizi şoförden, duraktaki gişeden ya da yine duraktaki otomattan almanız mümkün.
   M6 metrosu için de OrlyBus’ten indiğiniz Denfert-Rochereau’daki istasyon turnikeleri girişindeki gişeden ya da otomatlardan tek bir bilet almanız mümkün.
   OrlyBus için bkz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-14-orlybus/
   Denfert Rochereau için bkz: https://www.pariste.net/denfert-rochereau/
   Mutlu günler

 33. Ahmet bey merhaba, sizi çalışmalarınız için tebrik etmek ve bizimle paylaştığınızı için teşekkür etmek istedim, ben sizin yazılarınızı 2 yılı aşkın bir zamandır okuyorum, ve kendi başımıza 1, sizin yazılarınız rehberliğinde 2 paris seyahati yaptık, bilmediğimiz ve öğrenemeyeceğimiz bir çok şeyi sayenizde öğrendik ve gördük, kısmetse 2018 ocak 20 cumartesi-23 salı arası yine orada olacağız, uçuşlarımız orly üzerinden, konaklamamız da Champ-Elysees üzerinde bir otelde olacak, c.tesi-salı olduğu için Navigo decouverte bize uymayacak, günlük kullanım dışında gideceğimiz yer muhtemelen La Vallée Village olacaktır. Bize önereb,leceğiniz bir ulaşım kartı ya da şekli ne olabilir, bundan sonraki rotamız da sanırım sizin yazılarınız rehberliğinizde Normandiya sahilleri olacak, onun için en uygun mevsim hangi aylar olabilir acaba, genelde yürüyüş, fotoğraf ve yeme içme üzerine bir formatımız var, deniz olmasa da olur, hangi ayları tercih edelim sizce, ilginize yardımlarınıza çok teşekkürler, saygılar

  • Merhabalar,
   Ne yazık ki sizin için ekonomik bir ulaşım kartı seçeceği bulunmuyor. Eğer maddi durumunuz müsaitse 1-5 zone 5 günlük Paris Visite alarak dertsiz tasasız bir şekilde ulaşım konusunu çözersiniz ama bu sizin için pahalı olacaksa o zaman tek yön biletlerle havaalanı ve La Vallée Village ulaşımlarınızı çözmeniz, Paris içi ulaşımında da 10'luk carnet ile kullanmanız en ideali olacaktır.
   Mutlu günler.

 34. Ahmet bey merhaba. 2-5 Kasım arası eşimle 3 günlüğüne Paris seyahati yaptık. Sizin yazılarınız ve bilgilendirmeleriniz sayesinde seyahatimiz çok verimli ve çok güzel geçti. Her şey için çok teşekkür ederiz. Bir sonraki seyahatimiz için yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  • Serkan Bey çok teşekkür ederim, güzel bir tatil geçirmiş olmanıza çok sevindim. Nice güzel gezilerinizin olması, yolunuzun yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle. Selamlar, sevgiler…

 35. Merhaba Ahmet Bey..
  İnstagramdan da epeyce kafanızı şişirdim sıra blogunuza geldi 🙂
  Bizim otelimiz Hôtel Prince Albert Louvre..
  Orly havaalanına inecek uçağımız.sizin tavsiyenizle Orly bus ile Denfert'e gelip oradan da 6 numaralı metro ile Etoile gitmeyi planladım. Valizimiz olmadığı için Champs Elysées den yürüyerek otelimize gideriz diye düşünüyorum. Ertesi gün de Concorde'den 12 numaralı metroya binip sizin tarif ettiğiniz şekilde montmarteyi gezmeyi planlıyorum. Montmartreden aşağıya otelimize kadar uzunda olsa yine sizin tarif ettğiniz pasajlardan bir kaçını gezerek inmeyi planlıyoruz. Planımız konusundaki yorumlarınızı merak ediyorum açıkçası..

  • Merhabalar 🙂
   Planınız gayet güzel, ilk gün çantanız çok ağır değilse, söylediğiniz şekilde Etoile'e gelip buradan Concorde'a kadar yürümek güzel olacaktır. Ertesi gün de Montmartre turu şahane olur. Dönüşte yürüyerek Grands Boulevards'a gelip, hâlâ yorulmamışsınız otele kadar yürüyüşünüze devam bile edebilirsiniz.
   Şimdiden iyi tatiller.

 36. Ahmet bey, Bu faydalı site için çok teşekkürler. Parise gitmeden önce herkes buraya uğramalı 🙂

  Bizim otelimiz Porte dorleans metrosuna yakın. Sizce ulaşım için hangisi daha mantıklı?

  -Orly Sud'dan 183 nolu otobüse binip ordan Porte D'ıtaly'den 4. tramvay ile porte d'orleans'a ulaşım
  -Orly Bus ile Denfert Rouchereau'a gelip 4.metro ile porte d'orleans'a ulaşım

  1. seçenekte aldığımız carnet geçerli ve tek biletle otele kadar ulaşıyoruz diye anladım doğru mudur? 🙂 2. seçenekte orly bus'e 8 euro+tramvaya 1 bilet veriyoruz peki ulaşım süresi farkı ne kadar olur 🙂
  Çok mu küçük hesap yapıyorum bilemedim ama süre çok farklı değilse kalabalık olduğumuz için ulaşım masrafını minimum tutmaya çalışıyorum 😀 Yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederiz.

  • Merhabalar,
   Teorik olarak ilk sırada söylediğiniz şekilde de otele ulaşabiliyorsunuz ama dikkat etmeniz gereken iki nokta var: 183'ün son durağı Porte de Choisy ve buradan tramvay T3'e aktarma yapacaksınız. Buraya kadar her şey güzel ama ben o otobüse hiç binmedim, hiç binmeyi de düşünmedim. Yani nasıl desem, hani Sabiha Gökçen'den kalkan bir belediye otobüsü vardır (ya da vardı, halen var mı bilmiyorum) Tüm duraklara uğraya uğraya, dolaşa dolaşa Kadıköy'e giden. Onun gibi düşünün. Eğer ona binmek sizin için sorun değilse 183'e binmek de sorun olmayacaktır; benim bünyem kaldırmaz 🙂 Ama sonuçta kalabalıksanız ve ekonomi yapmanız gerekiyorsa neden olmasın?
   Mutlu günler.

 37. Merhaba. Bu yazıyı keyifle okudum, bazı noktaları özellikle not ettim. Emeğiniz için teşekkür ederim.

 38. Ahmet bey merhabalar; öncelikle bu kadar detaylı,akıcı ve yardımcı bir sayfa hazırladığınız için çok çok teşekkürler. Ben Perşembe-Pazar arası Pariste olacağım. Takdir edersiniz ki tüm turistik yerleri gezmek niyetindeyim. Yazınızdan anladığım kadarıyla Navigo Découverte kartı benim işimi fazlasıyla görecek.Sadece bu kartın haftalık yükleme ücreti (5 Eur depozitosu hariç) ne kadardır? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar,
   Öncelikle çok teşekkür ederim.
   Pariste.Net'i olabildiğince zengin bir içerikle sunmaya çalışıyorum. Toplam 500'e yakın yazı arasında sadece Paris ve Ulaşım konusunda yazılmış 20 konu başlığı mevcut.
   Haftalık Navigo kartı yükleme bedeli şu an için 22,80 euro'dur.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 39. Ahmet Bey,

  CDG'den Amsterdam'a cuma günü saat 07:20'de uçuşum var. Last check in 06:40 yazıyor. Türk pasaportu var tabi. Rer B ile en erkan gidebileceğim saat 06:00 gibi duruyor. Sizce 06:00 gibi CDG'de olsam uçuşuma yetişebilir miyim yoksa çok sıra vs olur yetişmem zor mu olur? Zor olur derseniz nasıl bir alternatifim olabilir? Uçak terminal 2F olarak gözüküyor. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Bagajınız yoksa online check-in yapıp havaalanına giderseniz hiç sıra beklemezsiniz.
   Bagajınız varsa da mutlaka check-in yapın gitmeden. Eğer 6'da orada olabiliyorsanız pasaporttan geçmeyeceğiniz için avantajlısınız ama risk almamak için erken gitmek (taksi ya da paris dolmuşu) en iyisi ama ben prensip olarak böylesi riskli konularda tavsiye vermek istemiyorum. Geçen gün birisi "sizin yüzünüzden havaalanına erken gittim, hiç sıra yoktu" diye bana şikayette bulundu 🙂 Uçağı kaçırırsanız da sorumluluk almak istemem yani 🙂 Kişisel olarak 07:20 uçağına RER'le gitmeye cesaret edemezdim ama dediğim gibi tercih sizin.
   İyi yolculuklar.

  • Merhaba,
   bu ticket + plus biletten 10 lu olarak aldığımızda bu onlu bileti ayrı kişiler her binişte kullanabilir mi yoksa tek bir kişi mi kullanabiliyor mesela 10 lu bilet alıp 3 kişi bunu her binişinde kullanabilir mi,bir de çocuklara tek bilet verilmiyor en az 10 lu almak zorundasınız demişsiniz.peki 10 lu ticket plus alınca çocuk ta bu biletten faydalanabilir mi yoksa bu 10 luk bileti 2 yetişkin kullanabiliyorsa çocuk için de yine de ayrıca 10 luk almamız mı gerekiyor

  • Merhaba Yunus Bey, 10'luk carnet dediğimiz şey, tek tek 10 adet bilet almak yerine bir kerede 10 tane bilet alıp indirimden yararlanmak aslında. O yüzden bu 10 adet bileti 10 ayrı kişi bile kullanabilir. Dilerseniz çocuğunuz da kullanır bu bileti ama çocuk için ayrıca 10'luk çocuk bileti de var. Eğer çok seyahat yapacaksanız elbette 10'luk çocuk bileti şeklinde carnet almak daha hesaplı. Bu indirimli carnet'leri de birkaç çocuk birden tek tek kullanabiliyor elbette.
   İyi tatiller şimdiden.

 40. ERHAN KAYIŞ

  Merhaba.Arkadaşımla 23 Eylül 2017(Cumartesi)-01 Ekim 2017(Pazar)- (CDG Havaalanı iniş-kalkış) tarihleri arasında Gare du Nord karşısında sizin kalıp beğenmediğiniz otelde kalacağız.Ağırlıkla Pariste vakit geçirmeyi düşünmekle beraber sitede sizin tanıttığınız yakın köy ve şatolara gitme ihtimalimiz var.Oraya varmadan hemen karar veremiyorum.Navigo Kart almayı düşünüyorum.Varış günümüz ve kalacağımız süre içerisinde bilet alış düzenimize ne tavsiye edersiniz.

  • Merhaba Erhan Bey,
   Geldiğiniz gün tek yön biletle otelinize gider, otele yerleştikten sonra çevrede yürüyerek dolaşırsınız. Pazar gününüzü de 1 günlük Mobilis biletiyle geçirirsiniz. Pazartesiden itibaren de Navigo tüm hafta toplu taşıma ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve çok ekonomik olacaktır.
   Mutlu günler

 41. Ortalama bir şehir turu için navigo kartı almamış bir kişi para haricinde ciddi zaman kaybı yaşayacaktır. Hem kartı alıp hemde appstore da bulunan bir metro uygulamasını indirdim, ihtiyacım olduğu anda en yakın metroya veya otobüse bindim, ciddi zaman kazandığımı düşünüyorum.

 42. Ahmet bey, ptesi öğlen orly sud a indik, Navigo Découverte yi eşim ben ve oğlum için aldık. Sizin burada belirttiğiniz şekilde yanımızda fotoğraf götürmüştük. Orlybus durağından kolayca aldık. Kredi kartı geçiyor. Kart ve 1 haftalık ücret 27,15 kişi başı. 3 kişi Cuma günü tekrar orlysud dönüş dahil, versay Saray'ından disneylanda, finikülerden otobüslere, hergün kesintisiz kullandık. Ulaşıma yukarıdaki haricinde en ufak harcamamız olmadı. Sayenizde.. çok teşekkürler. Bu tip bir karttan haberimiz olmamış olsa. Sanırım 4-5 kat fazlasını Harcardık. Birde bilet almak için zaman kaybı yaşayacaktık. Teşekkürler

  • Merhaba Sabri Bey,
   Ben turist olarak Paris'e ilk geldiğimde bu kartın sadece Fransızlar tarafından kullanıldığını sanıyordum; çünkü hiçbir turistik sitede Navigo'nun turistler tarafından kullanılacağı yazmıyordu. Resmi sitesinde bile hiç bu tür bir yönlendirme yapılmıyor halen; aksine hep turistik ve pahalı olan kartlara yönlendirme yapılıyor ama işte dediğiniz gibi insanları doğru yerlere kanalize ederek hayatlarını kolaylaştırdığım için çok mutluyum. Güzel yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim.
   Mutlu günler.

 43. Selam Ahmet bey,

  CDG Havaalanından RER ile geldiğimizde 1.zone içerisinde metroya aktarma yapabiliyor muyuz, yoksa yeni bir bilet mi almalıyız?

  Teşekkürler…

  • Merhaba, RER ile şehir merkezine indiğinizde turnikelerden çıkmamak kaydıyla istediğiniz metrolar arasında istediğiniz kadar aktarma yapabilirsiniz. Elinizdeki bilet geçerli olacaktır. Mutlu günler.

 44. Ahmet Bey Merhaba
  29 Eylul -2 Ekim tarihleri arasinda esim ve 2 arkadasimizla Paris`e gelmeyi planliyoruz.Orly (Sud) havalimanindan gelip gidecegiz. Ben relax bir tur olacagini tahmin ederken , ulasimla ilgili yazinizi okuduktan sonra epey gerildim ☺ Otelimiz sehir merkezinde , UNESCO ya yakin bir yerde olacak.Havaalani – sehir merkezi arasindaki transfer yolculuklarimiz ve turistik olarak yapacagimiz geziler icin (1-2-3-4-5 zone den nereyi anlamam gerektigini bilmedigim icin affiniza siginarak soruyorum ) hangi biletten veya karttan almamiz daha uygun olacaktir .

  • Merhabalar,
   En ideal seçenek olan Navigo maalesef size uymuyor. Eğer bütçeniz müsaitse 1-5 zone 5 günlük Paris Visite alırsanız ulaşım sıkıntınız kalmaz ama bütçe yapmanız gerekiyorsa tek yön biletle, bazı günler 10'luk karneyle, bazı günler de Mobilis günlük biletle idare etmeniz gerekiyor. Hangi gün hangi bileti alacağınız hangi günler nereleri gezmek istediğinize bağlı olacağından benim şu gün şunu alın diyebilmem mümkün değil ama dediğim gibi Paris Visite alırsanız kafanız ağrımadan tatiliniz boyunca sınırsız gezebilirsiniz.
   Mutlu günler.

 45. Ahmet Bey
  Merhaba
  Biz Paris den Amsterdama internetten bilet aldık. Çıktılar elimizde.
  Onları trene binerken gişeden normal bilete çevirtecekmiyiz. Yoksa o şekilde binebilirmiyiz. Çıktının Üzerinde barkodu var.
  Teşekkür ediyoruz.

 46. merhaba ahmet bey. sizi daha önce çok övdüm bu kez binlerce hakettiğiniz övgülere başlamadan diek konya girsem olur değil mi.
  güncel yazılarınızıada ve yorumlarıda okudum sormamak için ama bulamadım.
  geliş:5 temmuz çarşamba 2017
  dönüş:10 temmuz pazar 2017
  cdg' den rer -b ve disneyland rer-a trenlerinde erişkin ve çocuk için bilet ücretlerindeki en güncel bilgileri verebilir misiniz?
  ona göre küçük bir matematik hesabı ile navigo da karar kılmak ne kadar dogru olacaktır. ve navigo kartın pazar için son kullanma saati kaçtır. son soru ise dönüş için cdg ye son ulaşım sati bu tarihlrde kaçtadır?
  bu üç soru sadece beni değil sanırım bir çok takipçinizide aydınlatacaktır inşallah. çook teşekkürler

  • Merhaba Ahmet Bey
   Havaalanı ulaşımı seçenekleri ve bilet fiyatlarıyla ilgili iki ayrı yazı yazdığım için bu yazıda o detaylara girmeyip CDG ve Orly yazılarımın linklerini vermiştim. Bilet fiyatları takip etmesi çok zor bir konu, sürekli uygulama değişiyor ve benim bu güncellemeleri takip edebilmem güç olduğundan en sağlıklı yöntem olarak resmi web sayfaları linklerini vermeyi düşündüm.
   Aynı şekilde sefer saatleri de bineceğiniz/ineceğiniz istasyona, güne, herhangi bir resmi tatile denk gelip gelmemesine göre farklılık gösterdiği için de bu konuda hap bilgi vermek yerine genel fikir vermesi açısından bildiklerimi paylaşıyorum. Eskiden kişisel taleplere göre bilet fiyatlarını internette araştırma yapıp istasyondan istasyona search ederek bulup söyleyebiliyordum ama RATP web sayfasını yenilemiş, bu tür özel bilet fiyatları hesaplama tool'unu sayfasından kaldırmış ya da ben bulamadım. Yani sorunuza yanıt verebilmem için gidip bir RATP otomatından bakmam gerek ama altı gündür evde hasta yatıyorum 🙂
   Dilerseniz https://www.ratp.fr/en sayfasından siz de bu sorduğunuz detayları bir bulmaya çalışın. Dediğim gibi anlık olarak sorunuza yanıt bulunabilir ama yukarıdaki yazı için bir genelleme bilgisi vermek çok sağlıklı olmayacaktır.
   Mutlu günler

 47. Ahmet bey merhaba, şuan paristeyim ve carnet ile gezimi yapıyorum. Fakat anlamadığım birşey var bi türlü 1.5 saat içinde aktarma yapamadım. Zamanin dolmadigina da eminim. 1.5 saat içinde tekrar metroya binmek istiyorum turnike de sarı ve kırmızı renkler birlikte yanıyor.yeni.bilet kullanmak zorunda kalıyorum. Ters mi turnikeye atıyorum dedim ama 2 yönde de değişen birşey olmadi. Tek bilet ile 1.5 saat içinde metrodan metroya aktarma tam olarak nasıl olmaktadır yardımcı olur musunuz. Desteğiniz ve siteniz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Volkan Bey, öncelikle hoş geldiniz. Eskiden tek biletle metrodan çıkıp sonra tekrar girilebiliyordu ama artık metrodan çıkmamak suretiyle hatlar arasında 1,5 saat aynı bileti kullanabiliyorsunuz, sonra geçerliliğini kaybediyor; maalesef artık böyle bir uygulama var. Değerli yorumunuz için teşekkürler ve iyi tatiller dilerim.

 48. Ahmet Bey Merhaba,

  Paris'te ulaşım kartları ve metro ile ilgili hazırladığınız videolar için çok teşekkür ederiz. Ulaşım kartlarına ilişkin videoyu izlediğimizde Navigo kartı almaya karar vermiştik ancak, Biz parise 2 haziran Cuma günü geliyoruz ve 6 gün kalacağız bu durumda navigo kartı almamız mantıklı olmuyor. BU durumda ne yapmamamızı önerirsiniz?

  • Merhaba Çiğdem Hanım, evet dediğiniz gibi geldiğinizde Navigo kullanamıyorsunuz ama Pazartesiden itibaren yine de bir Navigo edinmenizi öneririm. Uzak zone'lara yapacağınız yolculukları da o tarih aralığına denk getirirseniz hesaplı bir tatil yapmış olursunuz. İlk üç gün içinse nereleri gezeceğinize bağlı olarak tek yön RER biletiyle şehre ulaşımdan sonra onluk karnelerle idare etmeyi deneyebilirsiniz. Çok gezeceğiniz günlerse günlük Mobilis alma seçeneği uygun olabilir.
   Mutlu günler ve iyi tatiller dilerim.

 49. Merhaba Ahmet Bey,Pazar gecesi Beauvais havalimanında olacağım.Shuttle kullanıp Porte Maillot'a ulaşcağım.Fakat ordan Dreux'a geçmem gerek.Navigo kart alsam oraya kadar geçerli olur mu kartım,Birde uçağım 21.10'da iniyor o saatte Navigo kart alabilir miyim havalimanından ve ya şehir merkezinden?

  • Merhaba, bildiğim kadarıyla Beauvais'de Navigo kartı satan bir yer yok. Porte Maillot'ya ulaştığınızda da çok geçmiş olacak. Kaldı ki Pazar günü Navigo kartı almanız da mümkün değil, alsanız da dolduramıyorsunuz. Sadece Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri dolum yapılabiliyor. Ne yazık ki siz faydalanamıyorsunuz.

  • Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için Ahmet bey,Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum kusuruma bakmayın,Dreux'a ulaşmak için 1-5 zone bilet almam yeterli olur mu? Yoksa ayrıca tren bileti almam mı gerekiyor?

  • Dreux Paris'in yaklaşık 80 km dışında, ayrı bir şehir olduğu için 1-5 zone'un çok dışında bulunuyor. Buraya ayrıca bilet satın almalısınız. Treniniz Montparnasse Garı'ndan kalkıyor. Blog'ta Montparnasse Garı hakkında detaylı bir yazı mevcut. Tren biletinizi geldiğinizde garda gişeden ya da otomatlardan alabileceğiniz gibi, yukarıdaki yazıda bahsettiğim şehirler arası tren bileti SNCF linki üzerinden oline almanız da mümkün.
   Mutlu günler.

 50. ahmet bey emekleriniz için tekrar teşekkür ederim. Nasip olursa salı akşamı cdg havaalanına inmiş olacağız. Navigo kartı bu havaalanında ediniliyor mu? Edinebiliyorsak uçaktan inince havaalanı içinde nereden alabiliyoruz.

 51. selamlar ahmet bey. değerli bilgileriniz ve emekleriniz için çok teşekkür ederim. nasip olursa nisanda eşim ve 4 yaşındaki oğlumla parise geleceğiz. Charles de Gaulle Havalimanında navigo kartı nasıl alabiliriz.bu kartı pazara kadar tüm ulaşımda kullanabiliriz değil mi.bu arada ingilizcem çok iyi değil. fransızcam da yok. pariste gezilecek yerleri ezberledik gibi.inşallah yapabiliriz.yardımlarınız için teşekkür ederim

  • Merhabalar,
   Yazıdaki Navigo Decouverte linkine tıklayabilirseniz ayrı bir yazıda bu kartla ilgili tüm detayları paylaşmaya çalıştım. Havaalanında RER girişinden kartı alabilirsiniz. Pazartesi'den Perşembeye kartı almanız mümkün, Pazar akşamına kadar da kullanbiliyorsunuz. Dediğim gibi bu kart hakkında tüm detayları o linkte paylaştım. Dilerseniz bu linkten de ulaşabilirsiniz: https://www.pariste.net/2015/09/pariste-ulasm-18-en-ekonomik-ulasm-kart.html

 52. Ahmet bey

  Uçağım 1 şubatta Oryl havaalanına inecek
  3 şubatta Beauvais'den gidişim (bunun için shuttle kullanacağım)
  Hostelim Laumiere durağında
  Bu 3 gün içinde benim için paris visite kartı benim için en uygunu mudur? Bu kart ile Oryl den merkeze gidebilir miyim?

  • Merhaba,
   Umarım yanıt yazmak için geç kalmamışımdır.
   Orly'ye ineceğiniz için (Orly 4. zone'da olsa da) 1-5 zone Paris Visite almanız gerekecek. O yüzden ben Paris Visite yerine Navigo Découverte kartı almanızı öneriyorum, öyle daha hesaplı olacaktır.
   İyi tatiller şimdiden.

  • Merhaba İdil Hanım
   Evet Navigo Découverte kartı fünikülerde geçerli. Zaten bu kart OrlyVal hariç Paris'teki tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabiliyor.
   Mutlu günler…

 53. Ahmet Bey merhaba,

  Sayenizde tek başına Paris'e ilk kez gelecek bir bayan olarak tüm rotalarımı ve bütçemi çıkartmış durumdayım.

  Vermiş olduğunuz detaylı bilgiler ve önerileriniz için çok teşekkürler. Size yönlendirilen soruları detaylı bir şekilde cevaplama kibarlığınız için de sizi ayrıca tebrik ederim.

  İyi günler

  • Merhabalar,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Umarım Paris'te çok güzel bir tatil geçirirsiniz.
   Mutlu günler dilerim.

 54. Merhaba
  Yazınız çok açıklayıcı fakat paris hakkında hiç bir şey bilmediğim için yeni yeni öğreniyorum yine de kafam karıştı
  Biz parise günlük gideceğiz yani günlük bilet lazım bize sabah saatlerinde orda olup aynı gün içinde 24 olmadan otobusumuz olcak
  Bu durumda bölge seçip Mobilis bilet almamız en mantıklısı olur değil mi?
  teşekkürler

 55. Merhaba Ahmet Bey,
  Ben yarın 6 Kasımda CDGye inip, 8 Kasımda da döneceğim. LEVALLOIS PERRET Bölgesinde otelim. Havalimanı otel arasını en iyi; roissybus (bileti nakit şoförden alabiliyorduk galiba?) + opera bölgesinden 10lu carnet alıp oradaki durakta inerek mi yapabilirim sizce? Bu carnet sadece 1 ve 2. Zonelarda mı geçiyor, peki tüm araçlarda geçerli mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Evet RoissyBus biletinizi şöförden alabiliyorsunuz. 10'luk carnet'yi otobüsten inip metro girişinde Opera istasyonu otomatlarından alabilirsiniz. 1-2 zone almanız yeterli. Otelinizin tam yerini bilemiyorum ama büyük olasılıkla Opera istasyonundan 3 numaralı metroya binerek ulaşabilirsiniz.
   İyi tatiller

  • Ahmet Bey,
   Sadece teşekkür etmek amacıyla yazıyorum. Bugün hiç zorlanmadan bir çok kez toplu taşıma kullanıp gezmeye başladım. En önemli konulardan biri olan uçaktan indikten sonra ne yapılacağı konusu bloğunuz sayesinde sorun olmaktan çıktı.
   Saygılar

 56. Ahmet Bey ,
  3-7 Ekim 2016 tarihlerinde eşim ile beraber Paris'teydik. Bu ikinci gidişimiz, taa 10 sene önce ilk defa Paris seyahati yapmıştık, hatta o zaman kızımız da vardı ,Eurodisney i de araya sıkıştırmıştık. O seyahatimiz , tam da turistik modda , görülecek yerleri arka arkaya dizerek "gördük- geldik" diyecek kıvamda bir gezi idi. Bu seyahatimiz gerçekten çok güzel geçti, büyük pay sizin. Seyaht öncesi yazılarınızı okumuştum , tavsiyelerinizi not aldım, hatta döküm alıp yanımda götürdüm. Çok teşekkür ederiz, bloğunuz , yazılarınız çok faydalı. NAVIGO ile hayatımızı kurtardınız , € 27,5 ile bir kişinin 5 günlük tüm aktarma ( havaalanı – otel – versay …) ve ulaşımını karşıladık. O metro hattından bu hatta aktara aktara istediğimiz yerlere kolayca ulaştık. Versay müthişti (İlk seyahatimizde görememiştik ) Havanın güneşli olması da şansımızdı…. Benlux'ten Leyla Hanım'ın size selamı var 🙂 Bu işin şakası tabii. Benlux tavsiyeniz ile parfüm alış verişimizi de Setur DUTY free den parfüm başına € 10 – € 12 luk avantajlar ile yaptık. Emeğinize sağlık. Bir kez daha teşekkür ederiz. Sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim

  • Merhaba Nilüfer Hanım,
   Bu detaylı ve özenli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu yorumların bana nasıl güç verdiğini bilemezsiniz.
   Paris'te herkese uygun, herkesin zevkine göre bir şeyler illa ki var. Ben bunların en geniş yelpazesinde bir bilgi paylaşımında bulunmaya çalışıyorum, sizler de zevkinize uygun olandan bir seçki yapıyorsunuz ve bu beni çok mutlu ediyor.
   Çok çok teşekkürler…

 57. Yaşım gereği size Ahmet Bey diyemiyeceğim yani Ahmet abi olarak sormak istiyorum ben bu yaz temmuzda buraya tek başıma ablamın yanında okumak için geldim ve ablam türkçe bilmiyor bende küçüklüğümden beri türkiyede yaşadığım için ana dilim türkçe ve ona sorup ta kafa karışıklığı da yapmak istemiyorum direk kendim hallediyim diye soruyorum şimdi ben artık burada yaşayacağım ve kendime dediğiniz gibi pariste yaşayanlar için yıllık olan kartı almak istiyorum fakat ben alman vatandaşı(AB ÜYESİ VATANDAŞI) olduğum için oturma iznine gerek yok benim Fransada yaşamam için yani sormak istediğim acaba ben almak istersem onu ne yapmam gerek lütfen bilgilendirebilirmisin beni şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • Merhabalar…
   RATP'nin büyük garlarda bulunan bürolarına giderek yıllık Navigo kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için vatandaşlık şartı aranmıyor. Önemli olan Paris ve çevresinde oturduğunuza dair bir adres belgesi göstermeniz. Adınıza düzenlenmiş telefon faturası vb yeterlidir. Öğrenciler için olan Navigo kartı almak içinse öğrenci belgesi sunmanız gerekir sanıyorum ancak onun prosedürünü bilemiyorum.
   Mutlu günler…

 58. Merhaba Ahmet Bey

  Sizin geç keşfetmiş olmamın üzüntüsünü duysam da sonunda sayfanıza ulaşarak çok yararlı bilgiler edindiğim için mutluyum.

  9 ve 10 Eylül günlerinde eşimle pariste olacağım. İsviçreden hızlı tren ile Gare de lyon'a inerek hemen yakınındaki Otel İbis Paris Gare de Lyon'da konaklayacağım. İlk defa geliyoruz 2 günümüz var. Genelde eysel, şanzelize ve bir kaç önemli noktalara gitmeyi planlıyoruz. Sizin yazınızdan anladığım kadarıyla Zone 1-2 içindeyiz. Bu durumda belirttiğiniz Mobiliss alsak sanırım yeterlidir değil mi? sizin bu kısa gezim için önereceğiniz duraklar kısaca neresi olur?

  Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba
   Mesajınızı tam da Gare de Lyon'dayken almam enteresan oldu 🙂
   Evet sizin için 1-2 zone günlük mobilis ideal olacaktır.
   Blog'ta 1 Günde Paris yazım var, eğer Paris'e ilk kez geliyorsanız o yazıdaki programı öneririm. Eğer vaktiniz kalırsa Monmartre Tepesi'nde de en az yarım gün geçirirseniz çok keyif alacağınızı düşünüyorum. Hala vaktiniz kalırsa da Marais Bölgesi'ni keşfedebilirsiniz.
   Bahsettiğim her yerin yazısı blog'ta mevcut.
   İyi tatiller dilerim.

 59. Öncelikle sitenizden çok önemli bilgiler edindim, bunun için çok teşekkür ediyorum ve girdiğim her yazınızın güncel olması çok hoşuma gitti, sizi bu yüzden tebrik ediyorum. Gerçekten çok yararı dokundu.

  Cuma günü akşam CDG havaalanına iniyoruz ve otelimiz Montparnasse'da. Cumartesi günü Disneyland planımız var ve pazartesi akşam da Beauvais havaalanından farklı bir şehre geçiyoruz. Pazar ve pazartesi gününü şehir merkezinde, Velib ile bisiklet kiralayarak geçirmeyi planlıyoruz. Nasıl bir plan yapmalıyız?

  • Merhaba,
   Öncelikle ilginiz ve değerli yorumunuz için teşekkürler.
   İlk gün otelinize toplu taşıma ile ulaşmak istiyorsanız CDG'den RER-B ile Denfert-Rochereau'ya gelmeniz, oradan da Metro 4 ile Montparnasse'a geçmeniz pratik olur.
   Disneyland için otelinizden Metro 6 ile Nation'a gidip buradan RER-A'ya aktarma yapmanız iyi olur.
   Velib gezisi hakkında ise bir şey demem mümkün değil, bu tamamen nereleri gezmek istediğinizle, daha önce Paris'te nereleri gördüğünüzle, hava durumuyla, yorulma sınırınızla, yani öncelikleriniz ve beklentilerinizle ilgili bir durum. İnsan Paris'i bisikletle gezerken yol kendini nereye götürürse oraya doğru ilerliyor. Her geçtiğiniz güzergah da zaten etkileyici oluyor.
   Şimdiden iyi tatiller.

 60. Merhabalar, ticket t+ dan onlu aldık diyelim(carnet) bu on bileti aldığımız gün kullanmak durumunda mıyız? Ben 3 gün Pariste kalıcam, en mantıklısı onlu ticket almak ve 3 günde bunları bitirmek. Bu şekilde yapabiliyor muyuz?

  • Merhaba,
   10'luk karne dediğimiz şey, 10 adet tek tek bileti toplu almak aslında. Dolayısıyla nasıl ki tek tek biletleri istediğimiz gün istediğimiz kişiler tarafından kullanabiliyorsak, 10'luk karne aldığınız zaman da istediğiniz bileti istediğiniz gün kullanabilirsiniz.
   Mutlu günler.

 61. Ahmet bey merhabalar . 28 Ağustos pazar 20.00 dan 01 eylül perşembe 20.00 à kadar pariste olacağım . En ekonomik ve en kullanışlı ulaşım kartı hangisi olabilir . İki kişi olacağım

  • Merhabalar, kullanmanız gereken kart ya da bilet türü nereleri gezmek istediğinize, gezmek istediğiniz yerlerin hangi zone'larda yer aldığına, yürümeyi mi toplu taşımayı mı daha çok tercih edeceğinize, kısacası tamamen gezi programınıza bağlı olarak değişir; o yüzden bu konuda yorumda bulunmak çok güç. Yine de özetle ilk gün havaalanından şehir merkezine tek yön biletle ulaşmanızı, Pazartesi sabahı ise Navigo kart almanız en sağlıklısı gibi görünüyor. İyi tatiller şimdiden.

 62. Ahmet Bey Merhaba,
  Öncelikle blogunuz ve ayrıntılı anlatımlarınız için çok teşekkür ederim. Blogunuz pariste geçirmiş olduğumuz 5 gün boyunca çok yardımcı oldu. Özellikle ulaşım için önermiş olduğunuz Navigo sayesinde 5 günde paylaştığınız birçok yeri gezip görme fırsatımız oldu. Parisi yaşamak için 5 gün kesinlikle çok az bir dahaki gelişimiz için navigolarımızı saklıyoruz.

  • Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Paris'e tekrar gelip Navigo'nuzu tekrar kullanmanız dileğiyle. Mutlu günler.

 63. Sayın Ahmet Bey, değerli paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Paris'e ilk defa ve ailece gideceğim (eşim ve 10 yaş çocuk). Porte d'Orleans ta otelimiz bulunuyor. Ctesi Orly iniş, Çarşamba Orly den dönüş yapacağız. Ulaşım açısından ilk gün 10 lu T+ alarak otele T7 ile M7-M6-M4 aktarması ile gitmeyi düşünüyorum (tek kişi 3,8 avro). Ptesi Disneyland ve salı Versay sarayını da gezeceğiz, bilet açısından ilave öneriniz ne olur. Orly e çarşamba dönüşte de T7 kullanmayı düşünüyorum.

  • Merhaba Serhat Bey, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
   Ulaşım için ilk gün havaalanından T7'ye binip oradan M7'ye geçmeniz güzel ama size tavsiyem metrodan hemen Maison Blanche istasyonunda inerseniz buradan T3 tramvayına geçerek doğrudan otelinize ulaşmanız daha kolay olur. Maison Blanche'ta inip tramvaya çok az yürüyebilir ya da 7 numaralı metronun diğer istikametteki çatala doğru Porte d'Italie'ye doğru bir durak metroya binebilirsiniz ama bence yürüyerek bile gidilebilir. Oradan da tramvaya binip otele doğru ferah feza gitmek daha kolay ve daha keyifli olacaktır.

   Ulaşım için ilk iki gün 10'luk karneler ideal ama Pazartesi sabah mutlaka Navigo almanızı öneririm. Disneyland ve Versailles için çok daha avantajlı olacaktır, yine de tercih sizin.

   Mutlu günler.

  • T7 için 1 bilet, M7 için 1 bilet daha almam gerekiyor. Sonrasında T3a için 1 bilet daha mı gerekli olur? Yoksa T7 için kullanılan bileti aktarma gibi kullanabilirmiyim?. Kusura bakmayın ama ekonomik olanı bulmaya çalışıyorum. Teşekkürler

  • Ahmet bey 1haftalık tatil önerilerinizin çoğunu yaparak tatilimizi sonlandırdı. Verdiğiniz tüm bilgilerle hiçbir yabancılık çekmeden heryeri gezme fırsatı bulduk. Ulaşım önerilerinize de teşekkür ederim. Kısa bir bilgi ilave edecem, T7 ile orly den porte D'Orleans taki otelimize M7 ve T3 aktarması ile gittik, 10 lu carnet alarak sadece 2.82 € tuttu. Yaklaşık 40-50 dk sürdü. Orlyden merkeze gidecekler için T7 yi kullanmak çok ekonomik, zaman sıkıntısı olmayanlara.

 64. Ahmet Bey Merhaba,
  02 Haziran Perşembe-05 Haziran Pazar günleri Paris te olacağız…hem Paris i gezmek hemde Disneyland a gitmek için Navigo en uygunu anladığım kadarıyla ancak işine içine 3 çocuk (8-6-5 yaşlarında) girince biraz kafam karıştı… 4 yetişkin için Navigo alıp çocuklar için 10lu Carnet mi yoksa onlar için de Navigo mu önerirsiniz… Gare Du Nord tarafında kalacağız…ve kaldığımız süre içinde gezebildiğimiz kadar gezmek istiyoruz…çocukların yorulma ihtimalini düşünüp çok indi bindi yapabilmek için Navigo daha mantıklı gibi geliyor ama emin olamadım… hava alanı gidiş+dönüş; disneyland gidiş+dönüş, paris içi tüm bölgelerde in-bin için hepimiz 1 haftalık Navigo mu almalıyız yoksa büyüklere Navigo çocuklara Carnet mi?

  • Kesinlikle Navigo almanızı öneririm. İki çocuğunuz için de almalısınız ama en küçük çocuğunuz için takdir sizin. Sonuçta dört yaş veüzeri herkese gerekiyor ama küçük çocuklar için kart satın alın ya da almayın deme hakkını kendimde görmüyorum. İşgüzar bir bilet kontrolörü çocuğunuzun yaşını tespit etmek isteyebilir de istemeyebilir de… Bu konuda karar vermek tamamen sizin insiyatifinizde. Navigo herhalukarda hayatı kolaylaştıran ekonomik bir kart.
   İyi tatiller dilerim.

 65. Ahmet Bey merhaba,

  Öncelikle böyle yararlı ve bilgilendirici bir site hazırlamış olmanızdan dolayı sizi çok çok tebrik ederim. Ben sitenizi biraz geç keşfettim (17 mayıs yani yarın sabah itibariyle Paris'e geliyorum) ama akşam hızlıca okumayı planlıyorum. Ulaşım ile ilgili yazdıklarınızı okudum ancak kafam karıştı. Şöyleki annemle seyahat edeceğim. Hem gidişim hem de dönüşüm CDG havaalanından olacak. salı gelip pazartesi dönüyor olacağız. Ayrıca, cuma günü de Disneyland'a gitmeyi planlıyoruz. Kalacağımız yerde Champs Elysees'de. Bu durumda önerdiğiniz Navigo Découvert bize yararlı olur mu? Birde bu kartla ilgili kafam karıştı. Yani sadece havaalanı ulaşımı ile disneylanda ulaşım kadar para yükleyip şehir içinde heryere bedava mı gidiyor olacağım bu kartla? Biraz daha açabilir misiniz? Birde ben müze ve tarihi yerleri gezmeyi seven biriyim. Sizce Navigo Découvert+MUseum Pass almak mı bana daha avantajlı yoksa direk Paris Pass alsam mı daha karlı olurum? Sonuçta dolu dolu 6 günüm olacak orada. Son olarak, bahsetmiş olduğunuz Navigo Découvert kartı biraz Türk kurnazlığı yaparak 🙂 tek kişilik alsak ne kadar bir cezamız olur? 🙂 Yakalanma riskimiz nedir?

  Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

  İyi günler dilerim.

  Sibel

  • Merhaba Sibel Hanım
   Navigo hakkında ayrı ve detaylı bir bir bilgilendirme yazısı yazmıştım ama kısaca özet geçeyim. Bu kart iki gün ve üzeri konaklamalar için çok çok hesaplı. 1-5 zone yani her yerde tüm ulaşımlarda geçerli. Bir tek son gün havaalanına dönerken tek yön havaalanı bileti almanız gerekecek.
   Hayatında hiç kaçak yolculuk yapmamış biri olarak tek kartla dolaşmanızı önermem mümkün değil ama tercih sizin…
   Müze kartları konusunda da yorum yapamayacağım, çünkü kaç müze gezeceğinize göre tek tek hesap kitap yapmam gerekir ki takdir edersiniz bu hiç kolay değil 🙂
   İyi tatiller dilerim.

 66. Ahmet Bey Merhaba,

  Bu hafta Perşembe (5 Mayıs) sabahı Parise arabamla gelip otel parkına bırakacağım. Otelim Porte de Montreuil ve Porte de Bagnolet metro durakları arasnda. Aynı gün sabahtan itibaren Eyfel Kulesi, Zafer Takı, Champs Elise, Sacre coure Bazilikası, Musee D'Orsay ve belki Grand Mosque gezmek istiyorum. Bu yerlerin hangi bölgelere girdiğini bilemiyorum. Mobilis günlük biletini 1-2 mi , 1-3 mü 1-4 mü bölgeler için almalıyım. 3 kişiyiz.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Mesut

  • Merhaba Mesut Bey,
   Anladığım kadarıyla Paris'i günü birlik gezeceksiniz. Söylediğiniz tüm yerler 1-2 zone içinde yer alıyor yani Mobilis günlük biletinizi 1-2 zone almanız yeterli. Herkes için birer bilet alacaksınız ve her halükârda çok kârlı olacaktır, gün içinde sınırsız yolculuk yapabileceksiniz.
   İyi tatiller dilerim.

 67. Merhaba Ahmet Bey,
  Temmuz ayında arkadaşımla birlikte Paris'te olacağım ve şimdiden yazılarınızı okuyup bir not listesi hazırladım ve hazırlamaya devam ediyorum. Çok ÇOK TEŞEKKÜRLER, EMEĞİNİZE SAĞLIK. Üslubunuz, cevaplarınız ve en ince ayrıntılara dahi inmeniz gerçekten çok eğlenceli. Şimdiden heyecanlanmaya başladım ve içim ne kadar rahatlamaya başladı anlatamam ve gider gitmez Benlux'ta da isminizi anarak alışveriş yapacağımız günü hayal ettik. Fakat, bu bilet konusunda uzun ve karışık bir sistem olduğu için emin olmak için sormak istiyorum: Charles de Gaulle Havaalanı'nda ineceğiz ve Disneyland civarındaki otellerde 5 gece konaklayacağız ve günlerimiz pazartesi-cumartesi şeklinde olacak. 3 günümüzü Disneyland'ta geçirip iki gününde de dolu dolu gidebildiğimiz kadar çok yere gideceğimiz Paris turuyla geçireceğiz ve yine konaklamak için otelimize (Marne La Vallae )bölgesine döneceğiz. Kısacası bütün bunlardan en ekonomik olarak nasıl yararlanabiliriz ve tam olarak fiyatı ne olur? Bir de hemen havaalanından alabilir miyiz?

  • Merhabalar,
   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
   Sizin için en ideali haftalık Navigo Découvert kartı almak olacaktır. Kartınızı havaalanından alabilirsiniz. Kartla ilgili yazıya ve tüm detaylara yukarıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
   İyi tatilller şimdiden…

 68. Merhaba Ahmet Bey. Değerli bir hizmet veriyorsunuz. Arkadaşımla beraber ctesi 17:30 da orly havalimanında olacağız. pazar ve ptesi günleri parisi dolaşıp, salı günü disneylanda gideceğiz. çarşamba orly den döneceğiz. Size zahmet adım adım ulaşım açısından hangi biletlerle ilerleyelim? Şimdiden teşekkür ederiz:)

  • Merhabalar, ilk gün tek tek biletler ya da carnet ile idare edip Pazartesi sabahı Navigo alırsanız üç gün gayet rahat edersiniz.
   Değerli yorumunuz için ayrıca teşekkürler.
   Mutlu günler…

 69. Çok değerli bir insansınız Ahmet Bey. Çok teşekkür ederim erken dönüşünüz, yardımcı oluşunuz ve açıklayıcı bir dil kullandığınız için. Saygılar sevgiler.

 70. Ahmet Bey Merhabalar,
  Cuma sabahi annem, babam ve iki aile dostumuzla birlikte Charles de Gaulle e ucusumuz var. Otelimiz hotel ibis paris tour eiffel yani cambronneda. Donusumuz ise pazar aksami. Muze gezmeyecegiz ve simdilik sadece eyfele gitmeyi dusunuyoruz. Donusumuzde tekrar ayni havaalanindan. Sizce almamiz geren metro ticket tipi nedir ve herkes icin birer tane bilet almak zorunlu mudur? Yanı annemin kullandıgı bileti babamda kullanabilir mi? Şimdiden çok teşekkürler. Saygılar

  • Merhabalar,
   Geliş gününüz itibariyle teknik olarak siz en ekonomik kart olan Navigo'dan edinemiyorsunuz, dolayısıyla havaalanı transferlerinizde RER kullanacaksanız gidiş dönüş RER bileti almanız gerekecek. Onun dışında şehir içi gezileriniz için (toplu taşıma kullanma sıklığınızı hesaba katarak) ya onluk carnet ya da günlük 1-2 zone mobilis bileti almanız gerekebilir. Onluk carnet destesindeki biletleri herkes kullanabilir, Mobilis ise herkes için ayrı ayrı alınması gereken günlük bir bilettir.
   İyi tatiller, keyifli geziler dilerim.

 71. Ahmet bey merhaba ,
  beneluks turuyla eşim ve oğlumla birlikte 1-4 haziranda parise geliyoruz.sitenizden öğreniyorum bir çok şeyi instagram ve facebook ta takip ediyorum öncelikle emekleriniz için çok teşekkürler.bugün kalacağımız otel bilgisini aldım Appart'City Versailles Saint Cyr l'Ecole de kalacağız.açıkçası esktra tura katılmadan hem şehir merkezini hemde disneylandı gezmek istiyoruz.şehir metro ağında ben bu durağı bulamadım ..bana yardımcı olurmusunuz hangi durak ,kendimiz gezebilirmiyiz? bu arada dısneyland biletini sizin yazınız içindeki linkten denedim ama açılmadı ..akşam ıpadden deneyeceğim .ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, öncelikle çok teşekkürler.
   Oteliniz Paris'in oldukça, dışında, Versailles'ın batısında. 5. zone'da. Eğer otelden Tren&RER İstasyonuna ulaşım varsa en yakın istasyon Saint-Cyr… Buradan RER-C ile Eyfel tarafına ulaşmanız mümkün. Yolculuk tahminen bir saat sürecektir. Çok merkezi olmadığı için tura bağımlı gibisiniz ama teorik olarak şehre trenle inme şansınız var, dönüşte çok geç kalmamalısınız, oralar tenha yerler. Eğer otelden istasyona ulaşım sağlanıyorsa hiç sorun yok ama yoksa bilemiyorum tabii, bunu en iyi tur şirketiniz bilir.
   Disneyland sayfası bazen çok yoğunluktan yavaşlayabiliyor, umarım biletinizi alabilirsiniz.
   İyi tatiller şimdiden.

  • Bu söylediğiniz yer de şehrin 20-25 km doğusunda, Disneyland taraflarında. RER'e yakın bir otel olursa sorun yaşamazsınız ama şehir içinde kalmak gibi olmaz tabii.
   Nazik teklifiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

  • Sevgili Ahmet bey ,geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.bugün tur firmasını aradım otel kesin mi diye sordum -daha iyi bir yerde kalacağımızı hayal ederek-onlar da sadece vize için bu oteli verdiklerini ve tur tarihine yakın bir tarihte esas otel bilgilerini paylaşacaklarını,genellikle de Noısel bölgesinde konaklama yaptırdıklarını belirttiler .umarım daha iyi bir lokasyondur ..bu arada Türkiyeden bir isteğiniz var mı ? tüm samimiyetimle soruyorum ,size gelirken getirebilirim

 72. Depozito demişsiniz ama buna kart basım parası gibi birşey demek lazım, çünkü geri alma şansımız yok. illaki o kazığı atacaklar 🙂 2 gün için geliyorum ve zone 4'te 4 kişi amcamda kalacağız.RER D kullanmak için en iyi seçenek yine Navigo, çünkü 3. günün sabahında yine RER D kullanarak Gare du Nord'a gitmem gerekiyor, sadece bunun için de MOBILIS alırsam 3 kere MOBILIS almalı ve 35€ vermem gerekiyor.Eğer sabahtan Zone 4'ten Gare du Nord'a gelmem için kolay bir yol bilen varsa lütfen söylesin 🙂

  • Merhaba, haklısınız, depozito deyince iade edilebilir gibi algılanıyor, o yüzden yazıdaki ifadeyi "kart ücreti" olarak değiştirdim; teşekkürler.

   Eskiye göre bu kartı almak günümüzde 15€ daha ucuzladı o yüzden "illa ki o kazığı atacaklar" ifadesine katılıp katılmama konusunda tereddüt ettim 🙂

   İyi tatiller…

  • bu kadar hızlı cevap beklemiyordum teşekkür ederim ahmet bey, bu arada ben sizin değiştirmeniz için dememiştim, depozito fransızca kökenli bir kelime ama daha kendileri doğru kullanmıyorlar.şu bilgiyi de ben vereyim o zaman, RER kullanacak kişiler için 10lu Carnet seçeneğinde %20 indirimle 100€ yerine 80€ satın alınabiliyormuş.Daha parise gitmeden parisien olduk vallahi 🙂

 73. Ahmet bey merhaba, Yarım saattir hem sitenizdeki yazıları, hemde http://parisbytrain.com sitesindeki açıklamaları okuyorum fakat bir türlü doğru bilet kombinasyonunu kuramadım. 3 Nisan Cuma günü yapılacak Paris maratonu için 1 Nisan günü öğlenden sonra eşim ve 5 yaşındaki kızımla birlikte CDG havaalanına inerek Paris e geleceğiz. 5 Nisan Salı günü döneceğiz. Planlarımız arasında 4 Nisan günü Disneyland turu da var yani bize 1-5 zone erişebileceğimiz bilet lazım ama Cuma gelip Salı döneceğimiz için hangi kombinasyonla hangi biletten alırsak en uygun seçimi yapmış oluruz, tecrübelerinize dayanarak sizden bu konuda bir yorum alabilir miyiz. Çok teşekkürler.

  • Merhaba Zafer Bey,
   Siz hafta sonu geleceğiniz için en ekonomik ulaşım kartı olan Navigo sizin için uygun olamıyor ne yazık ki. Mecburen ilk gün Paris'e tek yön özel bilet alarak ineceksiniz ve ondan sonra da Paris gezinizi 10'luk karneler ile sürdüreceksiniz. Kızınız için indirimli karne alıp almamak sizin seçiminize kalmış, teknik olarak ona da indirimli karne almanız gerekiyor. Disneyland'a gideceğiniz gün gidiş dönüş 1-5 zone Disneyland bileti alacaksınız. Son gün de havaalanına dönerken de yine tek yön havaalanı bileti edinmeniz gerekiyor. Eğer bir gün Paris içinde toplu taşıma ile çok gezeceğinizi düşünüyorsanız o gün için günlük 1-2 zone Mobilis bileti edinebilirsiniz.
   Navigo size uymadığı için ne yazık ki böyle karmaşık bir çözüm üretmeniz gerekiyor. Ama bütçeniz müsaitse 5 günlük 1-5 zone Paris Visite bileti alırsanız hiçbir hesap kitap yapmadan havaalanı ve Disneyland geziniz de dahil tüm ulaşımınızı tek kalemde çözmüş olur, tüm zone'larda sınırsız yolculuk yapabilirsiniz. Bu tamamen bütçenize ve gezi planınıza bağlı…

  • Ahmet bey, detaylı anlatımınız için çok teşekkür ediyorum. Baya karmaşık bilet hesaplarına girecez gibi duruyor bu durumda.
   tekrardan teşekkürler
   Zafer Kaya

 74. Merhaba Ahmet Bey,
  Neden bu kadar karışık ki 🙁 Zone olayına akıl veremedim bir türlü. Biz de Charles de Gaulle havaalanında inip Şanzelize'ye yakın bir otelde kalacağız. Yani sadece havaalanına gidip gelirken 5. zone gitmiş olacağız. Onun dışında gideceğimiz tüm yerler 1-3 zone arası. Bu Cumartesi öğlen gidip Çarşamba öğlen geri döneceğiz. Sizce hangi bileti secmemiz gerekiyor :/

  • Merhaba Gülay Hanım
   Siz ilk gün geldiğinizde havaalanına gidişte ve dönüşte tek kullanımlık özel RER treni bileti alın, onun haricinde Paris'te 1-3 zone içinde dolaşırken 10'luk karneleri kullanın; sizin için daha pratik olacaktır.
   İyi tatiller

  • Merhaba,
   Teşekkür ederim. Herkese bıkmadan uzun uzun cevap vermişsiniz, çok teşekkürler.

  • Merhaba, elimden geldiğince tüm sorulara yanıt vermeye çalışıyorum. Kazara gözden kaçırdıklarım olursa bana mail ile ulaşırlarsa er ya da geç yanıtlamaya çalışırım. Tabii bilgim çerçevesinde…
   Ben teşekkür eder, mutlu günler dilerim…

 75. Ahmet Bey tekrar merhabalar,

  Paris Saint Germain stadi yakinlarinda valiz emanet edebilecegim luggage locker var mi ?

  • Merhaba, Saint Germain'in stadı Parc des Princes'te benim bildiğim kadarıyla bagaj emaneti yok ama size şunu öneririm. Bagajınızı Saint Lazare Garı'ndaki emanete bırakıp stada 9 numaralı metro ile ulaşmanız mümkün. Stada gitmek için inmeniz gereken durak Porte de Saint Cloud…

  • Orly'den direk Saint Lazare garına gideceğim degil mi yine metroyla ? ve buradan yine dediginiz gibi 9 numaralı metroya binecegim ??
   Peki Orly – Saint Lazare arası kaç dk surer. ve Saint Lazare – Porte de Saint Cloud ne kadar surer acaba.

   Tesekkurler cevabiniz icin.

  • Orly'den önce OrlyVal'e binip RER-B'ye ulaşacaksınız, Gare du Nord'a giden trene bineceksiniz ve orada inip RER-E'ye geçip Saint Lazare'da yani son durakta ineceksiniz. Bu söylediklerimi 1 saati bulur en az. Bagajınızı bırakıp Parc des Princes'a gitmekse yaklaşık yarım saat sürecektir.

 76. Çok teşekkürler cevaplarınız ve yardmınız için. Yine kafama takılan birşey olursa rahatsız edebilir miyim sizi. : )

  İyi günler dilerim.

 77. Ahmet Bey ,
  Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yazılarınızı okuyorum, hatta bu parisin ulaşımını kavramak için tekrar tekrar okuyp, yorumlara bile bakıyorum.

  Benim inecegim yer Rer-B ustundeki Palaiseau duragi. Sanirim, benim icin en uygun cozum yolu şu mu ?

  1) OrlyVal ile Antony istasyonuna gelmek ( eur 9 ) ve burdan tekli bilet alarak Rer-B ile Palaiseau'ya varmak. ( toplam 10-11 eur civarı)

  2) veya OrlyBus ile Denfert-Rochereau'ya gitmek (eur 7.70 ) , buradan yine Rer-B ile yine single bilet ile Palaiseau duragina gitmek. ( toplam eur 9-10 civarı )

  Sanirim ogrenmisim ? yoksa yaniliyor muyum hala : )

  • RER B üzerinde, 4. zone'da bulunan Palaiseau'ya gidecekseniz sizin durumunuz şöyle: Hiç OrylBus'e binip yolu uzatmayın, doğrudan OrlyVal ile Antony'ye gidin ve buradan ayrı bir bilet alırken inilecek yer olarak Palaiseau'yu seçin. Makine size özel bir bilet verecektir, çünkü 4. zone'a normal tek biletle gidemezsiniz, özel bilet almanız gerekiyor makineden. Çok pahallı olacağını sanmıyorum, çünkü 3. zone'dan 4. zone'a gideceksiniz. En pratik yol bu şekilde. Ayrıca Cumartesi Pazar günleri için 10'luk karne alırken 1-4 zone alacağınız için normalden daha pahallı olacaktır. Çünkü Paris içinde geçerli 10'luk karneler 1-2 zone için geçerli. Belki de Paris'e inip dönerken tek yön biletleri alıp Paris içinde 1-2 zone 10'luk karne kullanırsınız ilk iki gün için. Sonra Pazartesi zaten 1-5 zone Navigo alıp bu dertlerden kurtulacaksınız. Sizin durumunuz da cidden karışıkmış 🙂 Ama merak etmeyin, bu şekilde çözümlemek mümkün…

 78. Ahmet Bey ,
  OrlyBus'a binip, Rer-B hattindaki bir duraga kadar gidebilir miyim sadece 7 euroya ? Yoksa otobüsten Rer-B'ye gecerken ayrica bir bilet almam gerekiyor mu ?

 79. Bu arada yukarıda sordum ama şimdi farkettim, cumartesi sanırım Navigo alamıyorum 🙁 Değil mi ?

  Bu durumda Orly > paris ekonomik ve rahat hangisi ulaşım türünü tavsiye edersiniz. ( ve ne kadar )

  • Evet Cumartesi Navigo alınamıyor o yüzden böyle bir seçenek önermiştim. Orly'den şehre inmenin en ekonomik yöntemi T7 tramvayına binmektir, bu sizi Villejuif metro istasyonuna götürür. Şehir içi normal tek bilet geçtiği için 10'luk karne alarak bunları kullanarak tramvaya binebilirsiniz ancak uzun sürüyor. İkinci seçenek OrlyBus 7 küsür euro…

 80. Ahmet Bey,
  Öncelikle cevabiniz için teşekkür ederim.

  Bilmediğim için soruyorum tekrar kusur bakmayın. ilk gün Orly > Paris gidişini tek biletle geçirsem, tek bilet fiyatı yine eur 10 civarı desek, cumartesi pazar da 10lu carnet desek oda eur 14 , etti toplam 24 eur.

  Fakat cumartesi öğlen iner inmez navigo kart alamazmıyım eur 21 + eur 5 kart bedeli = toplam eur 26 ( cumartesi-pazar kullanir, pazartesi yine navigo alirim. ) Yaptigim hesap dogru mu acaba ? Mantikli mi ?
  Rakamlarda bir yanlisim var mi ? Simdiden tesekkurler

 81. Merhabalar Ahmet Bey ,

  Paris'e 5 Mart Cumartesi günü gelip(öğlen), 10 Mart perşembe günü(öğlen) ayrılacağız. Orly havaalanına ineceğiz. Kalacağımız yer "Palaiseau" da.

  Şimdi ben ulaşım yazınızı okudum, yorumları okudum, baya bi araştırma yaptım, kimi kart pazartesiden – pazara mantıklı ama ben ctesi gelip perşembe ayrılacağım, kimi kart her ulaşım türünde geçmiyor vs..

  Şimdi sizden bu konuda yardim rica edecegim, benim planim şu şekilde, eiffel bolgesindeki gezilecek gorulecek yerler, louvre muzesi, montmarte tepesi, notr damme , zafer takı, ozgurluk anıtı, catacombs, grevin balmumu muzesi , aşıklar köprüsü, versay , sacre coeur ve DISNEYLAND'a gitmeyi planliyoruz. Hangi ulaşım kartını almak mantıklı olur ?

  Paris Vizite 1-5 zone , 5 günlük için 67 euro falan. Bu havaalanı ulaşımlarıda dahil heryerde kullanabilirim sanırım ama değer mi ? Mantıklı mı ? Yoksa havaalanından parise bir şekilde tek seferlik birşey alıp parise inip, yürüyerek gezilecek yerleri yürüyerek gezip sonrasında duruma göre 3 günlük falan mı bir bilet alayım ? veya yine havaalanı transferini tek seferlik 10 euro falan biletle halledip, sonrasında single ticket mı alayım. yine yuruyerek gezilecek yerleri yuruyerek gezip single biletlede yakin yerleri gezebilir miyiz?

  Sanirim bizim uzak olarak gidecegimiz yer, Orly ve Disneyland, buralara single bilet almak mı mantıklı olur, yoksa paris vizite alsak 5 gunluk falan parasını çıkartır mı zaten. Bir akıl verirseniz çok sevinirim. Boş yere para vermeyelim. Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba
   İlk gün tek biletle otelinize ulaşıp sonra 10'luk karne ile cumartesi pazarı şehir içinde geçirip bolca yürümenizi, pazartesi de haftalık 1-5 zone navigo almanızı öneririm. böylece disneyland vb gibi uzak yerlere ek ücret ödemeden gider son gün de havaalanınıza navigo'nuzla ulaşırsınız. orly'ye dönerken orly bus kullanın çünkü navigo orlyval'de geçmiyor.
   mutlu günler

 82. Ahmet Bey oncelikle bu sitenin beni binbir turlu zahmetten kurtarmis oldugunu belirtmek istiyorum. Cok tesekkur ederim vaktinizi ayirdiginiz icin. Sormak istedigim Carsamba gunu sabahtan Charles De Gaulle havaalaninda olacagiz ve kalacagimiz otel Eiffel kulesi yakinindaki Ecole Militaire metrosuna cok yakin. Havaalanindan oraya nasil ulasabilecegimiz konusunda yardimci olur musunuz? Birde muzeler icin Museum Passe dan bahsetmissiniz. Bu karti nasil edinebilirim?

 83. Merhaba,
  Öncelikle siteyi bu kadar özenle hazırladığınız için tüm okuyucular adına çok teşekkür ederim.Neredeyse her adımı tek tek anlatmışsınız ..
  Sormak istediğim daha doğrusu netleştirmek istediğim şey Navigo Decouverte kart ile( Prş sabah Paris 'de olacağım ve Pazar günü öğlen ayrılacağım) 21.5 +5 Euro ile tüm ulaşım araçlarına ve tüm zone larda sınırsız seyahat edebilecekmiyim? (Disneyland +RER+Tube)
  Bir sorumda dönüşte kartımızı gişeye teslim edip , depozito ücretini geri iade alabiliyormuyuz ?
  Teşekkür ederim

  • Merhaba, öncelikle çok teşekkür ederim.
   Evet Navigo ile söylediğiniz zaman diliminde 1-5 zone'daki tüm toplu taşıma araçlarına (OrlyVal hariç) sınırsızca ve ek ücret ödemeden binebilirsiniz. Ne yazık ki kartınızı dönüşte geri veremiyorsunuz, hoş bir hatıra olarak sizde kalacak ve belki bir dahaki gelişinizde yine o karta yükleme yaparak kullanabileceksiniz.
   Şimdiden iyi tatiller.

 84. Merhaba Ahmet Bey;
  Yazınız için çok teşekkür ederim. Biz erasmus öğrencileriyiz 3 günlük bir gezi düşünüyoruz 37 Boulevard de Rochechouart'de otelimiz aklıma takılan iki şey var.
  1) paris BVA hava alanında inicem ulaşımı merkeze nasıl sağlıcam
  2) Zone sisteminde 1-2 zone nereleri kapsıyor sadece turistik yerleri gezmek istiyoruz hangisini almak daha mantıklı. ( Mobilis alıcaz ama zone olarak neye dikkat ediceğimi anlamadım)

  • merhaba
   beauvais'den şehir merkezine shuttle harici toplu taşıma seçeneği yok, o da sizi Porte Maillot'ya ulaştıracaktır.
   Sanıyorum oteliniz Anvers metrosuna yakın. Porte Maillot'ya gelince metro 1'e binip Charles de Gaulle Etoile'da inip metro 2'ye geçmelisiniz.
   Yukarıdaki haritada ortada açık renkle gösterilen her yere normal biletle gidebilirsiniz. Bunun dışındaki bölgeye sadece metronun gittiği yerlere normal biletle gidebilirsiniz, RER tarifesi merkez dışındaki yerler için farklıdır.
   İyi tatiller

 85. Ahmet Bey Merhaba,
  sitenizi yaklasık 10 gündür severek okuyorum. Okuyorum okuyorum ama bitiremiyorum, sonu gelmiyor.. Ellerinize saglık.. Insallah 1 aydan kısa bir süre icinde Paris'e gelecegiz esimle. Luxembourg duragının orda bir otelde kalacagız. Tek bilet ile (10'lu karne almayı planlıyoruz) RER ile Chalet duragına gelip, burda kesisen metro hatlarından birine aktarma yapabiliyorum degil mi? (elbette 90 dakika icinde) Luxembourg bahcelerinin ordan odeon ya da vavin metro duraklarına yurumek yerine otelin onundeki duraktan rer'e binip, chalet gibi cok metro hattının kesisme duragına gitmek, ozellikle sadece tek bilet kullanabilirken, daha kolay olur degil mi? simdiden yanıtınız icin tesekkur ederim.

  • merhabalar
   evet söylediğiniz metro ve rer istasyonları 1-2 zone içinde olduğu için 1 biletle 90dk boyunca metro ve rer hatları arasında sınırsız aktarma yapabiliyorsunuz.
   luxembourg'tan odeon'a gitmek için chatelet'ye gitmenize gerek yok, st michel'den aktarma yapmalısınız. yürümek mi toplu taşıma mı derseniz, otelinizin rer'in hangi tarafında olduğuna göre değişir derim. odeon'a yakın taraftaysanız yürümek daha keyifli olur ama değilse tabi ki rer zaman kazandırır.
   güzel yorumunuz için teşekkürler ve iyi tatiller…

 86. Ahmet Bey merhabalar,
  Bu haftasonu gerçekleştireceğimiz seyahatimiz için en güzel ve bilgilendirici rehber sizin siteniz oldu çok teşekkür ederiz:) Çok detaylı şekilde anlatmanıza rağmen ulaşım konusunda kafamız hala karmakarışık maalesef… Cuma akşamı Orly(Sud) Havaalanına gelip, pazar akşam yine aynı havaalanından geri döneceğiz. Öncelikli sorunumuz 8.bölgede bulunan otelimize hangi ulaşım hattından gidebileceğimiz:( Bir diğer sorumuz da Navigo kartı alamadığımızdan Paris-Visite alıp almama muamması; 4.bölgeye Versailles ve Orly ziyaretlerimiz için gideceğiz. RER biletlerini alıp kullanmamızı mı yoksa Paris-Visite almamızı mı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler…

  • merhaba,
   birinci sorunuza yanıt verebilmem için otelinizin adresini, daha doğrusu hangi metro istasyonuna yakın olduğunu bilmem gerekiyor.
   ikinci sorunuza yanıt vermek içinse geliş ve gidiş tarihlerinizi, hatta uçak saatlerine ihtiyacım var.
   Hangi gün kaçta geleceksiniz, o gün gezmeye vaktiniz olacak mı, aynı şekilde hangi gün kaçta döneceksiniz, check-out yapıp doğrudan havaalanına mı gideceksiniz, valizleri otelde bırakıp gezmeye vaktiniz olacak mı vb.
   sorular sorular sorular…
   😉

  • Oncelikle cok tesekkurler☺ otelimiz roquépine caddesinde, haritadan baktığımız kadariyla Saint Augustine istasyonuna yakın. Cuma günü 18 gibi Orly'de olacağız. O akşam sadece yürüyüsle gece manzarasına keyfini çıkarmayı dusunuyoruz☺ Ertesi gün için Versailles Sarayı planımiz var fakat en gec 15h30'da Eiffel'de olmamız gerekiyor çünkü sat 16h00'a kule için bilet aldık… pazar günü de yine sabah erkenden çıkıp Montmartre ve Sacre Coeur gezisinden sonra en gec 16h30 da Orly'de olmamız gerekiyor, uçağımiz 18h35 te kalkıyor. Harita ve zaman etüdünden anladığımız kadariyla Orly-Paris arası ve Versailles gidiş dönüşü dışında pek vasıtası ihtiyacimiz yok, hatta araç kiralamayi bile düşündük fakat hem Türk ehliyetinin AB'de geçerli olmadığı efsanesi hem de Paris trafiği/park yeri bulma korkusundan, bu fikirden vazgeçtikten gibi. Yardım ve tavsiyelerinizi rica ediyoruz.. not:valiz yok, gezgin tipi sırt çantası kulanacagiz:)

  • O zaman ilk gün orlybus bileti sonrası tek metro biletiyle otele gidilir ve akşam yürünür, cumartesi versailles bileti ile gidilir, öğleden sonra başka biletle eyfel'e dönülür, sonrasında yürünür. pazar günü 4-5 tek biletle idare edilir ve öğleden sonra orlybus'le havaalanına dönülür.
   ama bütçe sorununuz yoksa ve kafanız rahat etsin istiyorsanız ilk gün orly'den 3 günlük 1-5 zone paris visite alınır, sınırsızca her yere gidilir, hayat bayram olur 🙂
   iyi tatiller

 87. Merhaba ahmet bey;
  eşimle birlikte parise yolculuk edicez salı dan cumartesiye ordayız konaklamayı kuzenimde yapıcaz.bebeği oldugu için kendimiz gezicez onlar sadece CGH havaalanından karsılıcaklar.aldıkları havaalanına 20 dk mesafede oturduklarını biliyorum.önemli yerleri gezmeyi planlıyoruz gezimizin içinde disleynand var hangi karttan almak mantıklı olur ?şimdiden teşekkürler.

  • merhabalar, salıdan cumartesiye kalacağınız için 1-5 zone haftalık navigo découverte kartı sizin için en ideali olacaktır. tüm ulaşım ihtiyacınızı bu kartla çözmüş olacaksınız.
   iyi tatiller

  • sadece paris'te olduğunuz hafta için yükleme yapmanız yeterli. örneğin iki hafta kalacaksanız önce bir hafta için, o hafta bitince bir sonraki hafta için yükleme yaparsınız. örneğin bir yıl sonra yine kartınızla gelirseniz geldiğiniz hafta için yeniden yükleme yapabilirsiniz.

   museum passe ise birçok müzeye toplu bilet almak gibi düşünülebilir. hem daha ucuza gezmiş olursunuz hem de bilet kuyruklarında beklemezsiniz. hangisinin daha kârlı olduğu tamamen matematik hesabına bağlı. kaç müze gezeceğinize, o müzelerin passe listelerinde olup olmadığına göre kendiniz karar vermelisiniz. bu konularda detaylı yazılar yayınladım, yukarıdaki yazıda da linkleri mevcut.

  • çok teşekkürler ahmet bey bikaç sorum olacak bu kartı aldıktan sonra haftalık yükleme yapıcakmıyım yani bir kere doldurmam yeterli olacakmı birde müzeler için pass alsam faydası olurmu indirimmi sağlıyacak sadece?

 88. Ahmet bey merhaba,

  Ekimde Parise geliyorumda geçen yıl sizin tavsiyenizle Navigo almıştık. Yukarıda artık değişti kartlar demişsiniz. Yeni kart almamız gerekecekmi yoksa mevcut kartı kullanabiliyormuyuz?

 89. Ahmet Bey merhaba,

  Eşim ve 4 yaşındaki oğlumla yarın (Çarşamba) Paris te olacağız ve Pazar günü döneceğiz. CDG Havalimanından RER e binip. Chateau Rouge istasyonunda ineceğiz.Perşembe günü de Disneyland turumuz olacak. Anladığım kadarı ile bizim için en mantıklısı Navigo decouverte. Bu kartı güzergahımızdaki tüm RER ve metrolarda kullanabileceğiz diye düşünüyorum umarım yanılmıyorumdur.Yaptığım hesapta zaten havalimanı ve disneyland gidiş dönüşlerimizle bu kart aynı paraya geliyor.Şehir içi ulaşımımız bedavaya geliyor.Ayrıca 4 yaşındaki oğlumuz için de bu karttan almamız gerekecek mi (Ekim de 5 yaşını dolduracak)
  Otel yerine airbnb den Montmarte bölgesinde ev kiraladık. O çevrede önerebileceğiniz yerler mevcut mudur.Parise daha önce eşimle gelmiştik.Oğlumuzla ilk kez geleceğiz.Jardin d’Acclimatation ve Museum National D Histoire Naturelle i önerir misiniz. Ayrıca çocukla başka nerelere gidebiliriz. Çok soru sordum 🙂 Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • Merhaba Hakan Bey, güzel sorunuz üzerine biletlerle ilgili yazıyı hemen güncelledim. Sonuçta 4-10 yaş arası çocuklar indirimli bilete tabi ama ne yazık ki Navigo Découverte'in indirimli olanlarından yok. Yani bu sorunun yanıtı sizin toplu taşımayı ne kadar kullanıcağınıza dair bir matematik hesabına kalmış. Bence iki seçeneğiniz var: Ya çocuğunuza hiç bilet almadan "küçük çocuk" olarak biletsiz seyahat etmesini tercih edeceksiniz ya da ona da bir tane haftalık Navigo kartı alacaksınız. Doğrusu ben küçük çocuklara bilet kontrolü yapıldığını görmedim ama "Çocuklar için bilette yaş sınırlaması kontrolü yapılmıyor" diye bir cümle kuramam. Tercih tamamen sizin…

   Yeni uygulama sonrası haftalık Navigo kartları gerçekten ilaç gibi oldu. Kişi başı 21,50€+5€=26,50€'ya havaalanı ulaşımları dahil 1-5 zone Paris ve çevresinde (OrlyVal Hariç) sınırsız gezebilmek büyük lüks. Eskiden bu rakam daha yüksekti. Niyeyse böyle bir indirime gidip hayatı kolaylaştırdılar 🙂

   Montmartre ve çevresi ile ilgili şu yazıyı okuyup yazı içindeki linklere de ayrıca tıklarsanız, bir değil iki günde bile o bölgenin geze geze bitmeyeceğini göreceksiniz: https://www.pariste.net/montmartre-tepesi-butte-montmartre/

   Jardin d'Acclimatation'u şiddetle tavsiye ederim, Doğal Tarih Müzesi'ne ise henüz gitmek için sıra gelmedi. Blogda kategoriler bölümünde “Çocuklar İçin”i seçerseniz pek çok öneri yazıma ulaşma şansınız olacaktır

   Şimdiden iyi yolculuklar ve iyi tatiller…

  • Tekrar merhaba. Bugün Parise geldik. CDG havaalanında terminal 3 te indik ve terminal 2 ye yürüyerek RER istasyonuna geldik. Orada Ahmet Bey in önerisine istinaden Navigo Découverte aldık. Hiç bir sorun çıkarmadılar. Aksine görevli beyefendi çok kibardı, kartın pazartesiden pazara geçtiğini, 10 yıllık geçerlilik süresi oldugunu vs anlattı. ben hepsini bilince de çok şaşırdı 🙂 4 yaşındaki oğlumuza almadık. Bugünlük ne RER B de nede metroda kimse çocuğa bilet sormadı zaten hepsinde turnike döndürüp girdiğimiz için bilet kontrolü de yapılmadı. İlk günlük bu kadar 🙂 Sevgiler

 90. Merhaba öncelikle bu güzel blog için çok teşekkür ederim gerçekten çok faydalı. Sömestr tatilinde yani ocağın son haftası paris gelmek istiyoruz şu anda sizin de belirttiğiniz gibi planlama ve hesaplama aşamasındayız 4 yaşında bir oğlum var bu kartlardan onun için de almamız gerekiyor mu biliyorsunuz türkiyede çocuklar ücretsiz orada durum nasıl çok teşekkürler

  • merhaba, öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler.
   ne yazık ki özel kartların çocuk için olanları yok. onlar için indirimli bilet ya da indirimli carnet almanız gerekiyor. teorik olarak 4 yaş altı çocuklar ücretsiz, 4-11 yaş arası için indirimli bilet alınıyor. 4 yaşındaki çocuğunuza bilet almadan toplu taşıma kullanmak riskli midir, işin o kısmını cidden bilmiyorum.
   iyi tatiller şimdiden.

 91. Yanıt için çok teşekkürler..aslında ben anlatamamisim sanırım. .4 unun ogleden sonrası ordayım ve 6 sinin sabahi dönüyorum o yüzden öyle yazmıştım 🙂

 92. Ahmet Bey merhaba, ben 2 günlüğüne pariste olacağım. 4-6 agustos arasi..Gezmek için 1.5 günüm var sayılır..ogleden sonra indiğim için..charles de gaulle Havalimanına iniyorum ve otelim montparnasse da..ve klasik gezilecek yerleri gezmek istiyorum.notre Dame ,Eiffel ,louvre, orsay ve montmartre. .hangi bileti alayım acaba..1-5 zone visite pass mi daha mantikli yoksa baska bir secenek mi daha hesapli ve uygun karar veremedim..yardım edebilirseniz çok sevinirim 🙁 bir de havaalanina iner inmez temin edebilirim tüm seçenekleri değil mi?

  • Merhaba, gerçi 1,5 günüm var demişsiniz ama 4 Ağustos gelip 6 Ağustos'ta gidecekseniz bu 3 takvim günü yapıyor. O kısmı pek anlayamadım. Çünkü ulaşım kartları 24 saat üzerinden değil takvim günü üzerinden satılıyor.
   Eğer 2 tam gün için Paris'e geliyorsanız 1-5 zone 2 gün geçerli bir Paris Visite almanız işinizi görecektir ama benim anladığım gibi 3 takvim günü için Paris'e geliyorsanız ve gezmek için 1,5 gününüz varsa o zaman 10'luk carnet alıp o şekilde gezmeniz mantıklı olur, havaalanı gidiş ve dönüşleriniz için de ekstra bilet alırsınız, daha hesaplı olur. Paris içinde bol bol yürüyeceksiniz ne de olsa.
   İyi tatiller

 93. merhaba, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. şehirler arası ulaşımda tren/uçak seçenekleri dışında yeni yeni otobüs seferleri başladı ama colmar'a var mı emin değilim. günümüzde blablacar.fr gibi siteler sayesinde insanlar toplaşıp dolmuş gibi aynı arabada şehirler arası seyahat etmeye başladılar. bir de o seçeneğe bakın isterseniz.
  colmar'a gitmişken mutlaka riquewihr'i de görmeye çalışın lütfen. iyi tatiller.

 94. Merhaba
  Bu güzel ve bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Ve size bir sorum olacak:
  5 Ağustosta Paris'ten Colmar'a gitmeyi planlıyorum ancak EST de en ucuz tren bileti 130 euro görünüyor. Colmar'a gitmenin daha uygun bir yolu var mıdır?

 95. Merhaba Ahmet Bey,
  Ben önümüzdeki hafta Paris'te olacağım. Disneyland önceden internetten bilet almayı düşünüyorum. Seceneklerden 1 tur 2 park olanı seçiyorum, ancak bileti alırken uyarılarda şöyle bir şey çıkıyor: "Billet non dispanible à l'entrée des Parks". Acaba alacağım bu bilet sadece giriş bileti midir, parklar için ayrı ücret mi ödenecek? Bu konuda bir bilginiz var mı? Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Bu arada kusura bakmayın yorum yaparken Disneyland yazısına geçmeyi unutup buraya yazmışım.

  • merhaba
   doğrusunu isterseniz ben hiç internetten disneyland bileti almadım. söylediğiniz fransızca uyarıdan anladığıma göre bileti internetten alırsanız barkodlu bileti kendiniz basıp getirmelisiniz, yani bileti basmadan gelirseniz gişeden "ama ben internetten bilet almıştım" diye talepte bulunamayacağınız söyleniyor.
   iyi tatiller, iyi eğlenceler

 96. Ahmet Bey merhaba,

  Paris'i ilk kez ziyaret edeceğiz. Bu nedenle her bilgi bizim için çok değerli, ben soruma yukarıda cevap buldum. Yardımlarınız için size teşekkür ederim.
  Volkan,
  Saygılar,

  • Bunca soru arasında sırf teşekkür etmek için yorum bırakmanız beni ne kadar mutlu etti bilemezsiniz Volkan Bey…
   İlginiz ve moral desteğiniz için asıl ben teşekkür ederim.

 97. İyi günler Ahmet bey,
  Bir haftadır Paris'teyim. 22 Eylüle kadar da dil kursu için burada olacağım. Tc vatandaşıyım ve üniversite öğrencisiyim.
  Müzelere girişte herhangi bir indirimden yararlanabiliyor muyum? Ulaşımda genel olarak bisiklet kullanıyorum zaten kaldığım yer de kursum da zone 1'de. Eğer öğrenci indiriminden yararlanamıyorsam müzeler için önerebileceğiniz uzun süreli bir kart var mı? Yazılarınız çok faydalı oluyor gerçekten çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Öncelikle Paris'e hoşgeldiniz.
   Bildiğim kadarıyla müzeler genellikle 18 yaşına kadar olan tüm öğrenciler için ücretsiz. Sadece AB vatandaşı ya da oturum kartı olan 18-26 yaş gençler için ücretsiz giriş hakkı mevcut.
   Bir de herhangi bir güzel sanatlar fakültesinde okuyan öğrencilerin pek çok müzeye ücretsiz girebildiğini duymuştum. Bunun dışında sizin durumunuzdaki gibi öğrenciler için herhangi bir indirim avantajı yok diye biliyorum yani siz büyük olasılıkla tam tarife ile müze gezmek zorundasınız ama emin olmak için müze danışmasına sormakta fayda var.
   Müzeleri gezmek için en uygun görünen kart Paris Museum Pass gibi görünüyor ama o da maksimum 6 günlük, bilmem işinizi görür mü…
   Güzel mesajınız ve değerli yorumunuz için çok teşekkür eder, Paris günlerinizin unutulmaz geçmesini dilerim.

 98. Merhabalar;

  Öncelikle Paris hakkındaki bilgilendirici yazılarınız için teşekkür ederim. 19 Temmuz-20 Ağustos arasında bir hastanede staj yapacağım. Tren, metro ve otobüslerden dilediğimce yararlanabilmek için aylık olan Navigo Decouverte'den almayı düşündüm. Zone olarak 1-5 seçeceğim ancak, aldığım andan itibaren geçerli olup olmadığını merak ediyorum. Yani 20 temmuzda alacağım "navigo decouverte mois" ile 20 ağustos'a kadar seyahat edebileceğim değil mi?

  Bir de öğrenci indirimlerinden International Student Identity Card (ISIC) ile yararlanma şansım var mıdır?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Ne yazık ki Navigo kartları dönemlik değil aylık olarak geçerli yani her ayın 1'inden, son gününe kadar kullanılıyor o yüzden aylık Navigo almak sizin işinizi görmeyecek ne yazık ki. Dolayısıyla siz haftalık Navigo ile idare etmek zorunda kalacaksınız, o da, pazartesiden pazara şeklinde yeniden doldurulması gereken bir sistem, yani örneğin perşembeden perşembeye kullanmanız söz konusu olamıyor maalesef.
   Toplu taşımada öğrenci indirimi sadece yıllık kartlarda söz konusu olduğu için ISIC kartınızın bu konuda bir faydası olmayacak ama eğer 26 yaşından küçükseniz pek çok müzeye kimlik kartınızı göstererek ücretsiz ya da indirimli girme şansınız var.
   Ayrıca güzel yorumunuz için teşekkürler ve mutlu günler.

 99. Ahmet bey merhaba,
  Öncelikle bu site için size teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.
  Kısmetse haziran'ın 14 -19 arası eşimle birlikte paris' te olacağız.
  Otelimiz arc de triomphe bölgesinde. Uçağımızda pazar öğle saatlerinde orly havaalanına inmiş olacak. Benim size danışmak istediğim konu ise; biz eşimle 6 gün boyunda gezilmesi gereken müzeleri,caddeleri , tabiki eyfel kulesini , disneyland'ı gezip görmek istiyoruz. Havaalanı -otel arası, müze girişleri ve disneyland ulaşımı için hangi ulaşım ve kart çeşitlerini kullanmamızı tavsiye edersiniz?(Yürümeyi de çoğunluk tercih edebiliriz) Ve tabi başka tavsiyelerinizde de varsa paylaşırsanız çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler.

  • merhaba
   hep söylemeye çalıştığım gibi bu konu kaç müze gezeceğinizle, gezeceğiniz yerlerin pass'lerin kapsamında olup olmamasıyla ve tabi bütçenizle ilgili.
   Bence 14'ünü tek kullanımlık biletle geçirin, 15-19 haziran için de Navigo Decouverte alın. Pass konusunda cidden bir şey diyemem, çok müze gezecekseniz elbetteki Museum Pass almak işinize yarayabilir; bu tamamen sizin plan ve kararınıza bağlı.
   Şimdiden iyi tatiller

 100. Ahmet Bey Merhaba;
  sayenizde Fransaya gitmeden Fransayı öğrendik. Benim size ulaşımla ilgili sorum olacak Fransaya bir fuar için geleceğiz ve otelimizden fuar alanına sadece rer b hattı gitmekte 3 gün fuar alanına bu hattı kullanarak gideceğiz sonraki üç gün parisin içinde bir otelde kalacağız ve bu sırada sadece metro kullanacağız uçağımız ise orly den ulaşım biletini paris visite kart aldığımızda rer leri ve metroları kullanabiliyoruz sanırım bizim için en uygun bu mudur yoksa navigo mu almalıyız yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederiz

  • Merhaba Duygu Hanım,
   Eğer Paris'te kalışınız Pazartesi-Pazar arası tam bir haftanın içindeki altı güne denk geliyorsa elbetteki Navigo Découverte almanız en mantıklısı. Eğer öyle değilse fuara gidip geleceğiniz günlerde RER gidiş ve dönüş bileti yeterli olacaktır. Paris'te gezeceğiniz günler içinse Paris Visite Pass almanız en güzeli gibi görünüyor.
   İyi tatiller şimdiden.

  • tek fark, son gün orly'ye dönerken navigo ile sadece orlybus'ü kullanabilirsiniz, paris visite ile hem orlybus hem orlyval'e binmeniz mümkün. zira orly'ye doğrudan rer'le ulaşılmıyor. bkz: orly havaalanı transferi yazısı.

  • ahmet bey tekrar merhaba uc gun gunde iki defa surekli rer kullanip kalan uc gun sadece metro kullanicaz ve besinci gunun sonunda rerle orly e gidicez navigo aldigimizda metro hatlarini da kullanabilirmiyiz yada paris pass alsak metro ve rerleri kullanabilirmiyiz tesekkurler simdiden

  • navigo decouverte perşembe alınıp takip eden pazar gecesine kadar kullanılabilir. zone dışına çıkarken de kartınızı okutup ek zone ödemesi ile istediğiniz yere gidebilirsiniz

 101. Ahmet bey teşşekkürler açık net anlaşılır yardımlarınız için, biz iki kişi salı günü öğleden önce orly havalimanına inip cumartesiye kadar kalacağız bu sürede louvre müzesi, versay sarayı, notre dame, orsay, sacre coeur klise, eyfel kulesi, pantheon, moulin rouge görmek istediğimiz yerler ve şanzelize ve ara sokaklarda seine nehri kıyısında bolca yürüyüş yapmak, kalacağımız otel şehir merkezinde olacak ancak ordan venediğe geçişimiz beauvais havalimanında hem havalimanlarına ulaşım hem de şehiriçi ulaşım konusunda önerileriniz nelerdir şimdiden çok teşekkürler..

 102. Merhaba Ahmet Bey,
  Eşimle birlikte 10 günlük hem iş hem turistik karışımı bi seyahatimiz olacak, kalacağımız yer Massy'de. Massy zone 4te kalıyormuş galiba, burdan Paris merkeze gidiş geliş için en uygun bilet türü hangisidir? Navigo nun fiyatı bulunduğumuz zone a göre değişiyor galiba, fiyatıyla ilgili pek bi bilgi de bulamadık ortalama ne kadardır? büyük şehrin derdi de büyük:)

  • Sanırım Orly'ye ineceksiniz. O zaman 1-4 navigo yetecek ama yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi Navigo pazartesiden pazara geçerli yani 2 hafta üstüste almanız gerekecek sanırım çünkü hangi gün gelip hangi gün gideceğinizi bilemiyorum. Dolayısıyla tek kişi maliyetiniz 32,95€+32,95€+5€ şeklinde olacaktır.
   Belki de 3 günlük Paris Visite+1 haftalık Navigo almanız mantıklı olacak, dediğim gibi bu tarihlere göre değişiyor.
   Şimdiden iyi tatiller

 103. Paylaşımlarınız için çok teşeekkürederim cidden herkese çok yardımlarınız dokunuyor. Çok yardım sever birisiniz sizin gibilerini bulmak zor bu dönemde..
  Ben cumartesi pariste olacapım öteki cumartesiye kadar Navigo Découverte karı alacağım orası kesin de geldiğim cumartesi ve pazar günü için bilet işini nasıl yapacağım. Yoksa pazar günü yürüme mesafesinde gezmemi mi önerirsiniz.

  • Çok teşekkürler Ozan Bey
   İlk gün yürüyerek gezersiniz, Pazar günü de 1-2 zone günlük mobilis alıp sınırsız seyahat edersiniz. Pazartesiden itibaren de navigo ile zaten özgür olacaksınız.
   İyi tatiller

 104. Ahmet Bey merhaba,

  Öncelikle paylaşımlarınız baha biçilemez fayda sağlıyor teşekkürler.
  Biz 2014 ekim ayında eşimle beraber benelux turu ile parise geldik ve tadına doyamadık 🙂
  Bu yüzden eşimin doğum gününü burada kutlamaya karar verdik.
  30 nisan perşembe 5 mayıs salı arası Pariste olacağız. Otelimiz Opera garnierde edouard7.
  CDG den operaya direk otobüsler olduğunu belirtmiştiniz. onu mu kullanalım yoksa paris dolmuşu hizmetini mi?
  Sizin tavsiyelerinizle kendimize 5 günlük program çıkardık. Bunlardan en uzak lokasyon versailles sarayı olacak.
  Disneylanda daha önce gittiğimiz için gitmeyi düşünmüyoruz.
  Maalesef perşembe salı arası geleceğimiz için Navigo Découverte kullanmak mantıksız geliyor.
  Siz ne önerirsiniz?
  Bir de versaillese operada rer ücreti ne kadar tutar kişi başı?
  Şimdiden teşekkürler.
  Ismail Ozturksoy

  • Merhaba İsmail Bey
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Eğer Paris'e keyif yapmak için geliyorsanız havaalanı transferinde elbetteki Paris Dolmuşu'nu öneririm. Havaalanında karşılanıp sorunsuzca otelinize bırakılmak güzel bir şey ama ekonomi yapmanız gerekiyorsa otobüs seçeneği her zaman var.
   Ulaşım konusunda haklısınız. Belki carnet ile idare etmeniz, çok gezeceğiniz günlerde Mobilis almanız daha doğru olabilir.
   Merkezden Versailles'a RER bilet fiyatı tek kişi tek yön 3,55€'dur.
   İyi tatiller

 105. Cevaplama nezaketinizden ötürü teşekkürler, Bouygues tarifesi gerçekten çok çok iyiymiş. Herşey gönlünüzce olsun! ..Samet

 106. Öncelikle çok teşekkürler Ahmet Bey! Paris'te 3 sene yaşamış ve ayrılmış biri olarak belirtikleriniz sayesinde Paris'i bir daha keşfettim sanki. Elinize, emeğinize sağlık..
  İki tane sorum olacak, birincisi, Paris'e turist olarak geldiğimizde Velib'lerden yaralanmak için bizim kredi kartlarını kullansak ekstra bir provizyon alınır mı? Ya da sizin başka bir öneriniz var mı?
  İkincisi bir haftalık bir ziyarete gelsek , kontürlü bir hat almaya değer mi? (internet ve konuşma için). Yoksa uluslarası görüşme kartlarından alsak(eskiden Toneo vb. vardı) daha iyi mi olur, saygılarımla.. Samet

  • Merhaba Samet Bey,
   Öncelikle mesajınız ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
   Velib'lerde kendi kredi kartınızı kullanmanızın ekstra bir yükü yok, sadece her karttan çekildiği gibi sizden de 150€ güvenlik parası çekilecek, biletinizin geçerlilik süresi sonunda ekstra bir masrafınız olmadığı takdirde provizyon otomatik olarak kaldırılacak.
   Kontörlü hatlar konusundaysa detaylı bilgiyi şu yazıda bulabilirsiniz: https://www.pariste.net/pariste-yurt-disi-internet-konusma-paketleri-ve-ucretsiz-wi-fi/
   Mutlu günler.

  • Aylık kartların kullanım tarihi her ayın 1'inde başlıyor ve o ayın son gününe kadar geçerli oluyor. Yani aldığınız tarihten itibaren 30 gün geçerli gibi düşünmemek lazım, sadece o ay içinde geçerli.

 107. Ahmet bey merhaba,

  Eşimi 28-31 Mart ilk evlilik yıldönümümüz ve doğum günü için Parise getiricem. Latin quarters da otelde kalıcaz.

  Sorum hangi kartı almamız bize en ekonomik ve uygun olur?

  Programımız:

  1st day: arrive at CDG Airport 13:55, Dali Museum, Socre Coeur and Philharmonie Paris.
  2:champ elysee, eiffel, louvre, notre dame, catacombs, La Coupe
  3: not sure to explore the city or go to versailles cheateu
  4: Pantheon and Tuileries Garden flight at CDG 15:00

  Çok kart seçeneği var ama kartların bazıları Dali museum ve catacombs u dahil ediyor Paris Pass gibi (ama Paris Pass) biraz pahalı.

  Hava alanı ve otel arası transferide kapsayacak bir kart istiyorum.

  Acaba yol masrafları için ilk ve son günler için zone 1-5 paris visit card ve ikinci ve üçüncü günler içinde 1-3 paris visit card. Ve 4 günlük paris museum passes mı alsam?

  Şimdiden merci!

  • Merhaba
   İşin ekonomik boyutunu düşünüyorsanız gezmeyi planladığınız müzelerin giriş fiyatlarını alt alta yazıp, bunun üzerine ulaşım masrafınızı ekleyip toplam rakamı almayı düşündüğünüz pass'ın maliyeti ile karşılaştırmanız gerekiyor. Ki bu çok uzun ve detaylı bir iş.
   Belki de bu müzelerin hepsine birden gitmeye vaktiniz olmayacak ya da geldiğinizde fikir değiştirip başka yerlere yöneleceksiniz, o yüzden ben pass almaktansa ilk ya da son gün RER bileti alıp diğer üç gün için 1-5 zone paris visite bileti almanızı öneririm. Tabi bütçe sorununuz yoksa 4 günlük paris pass hayatınızı kolaylaştıracaktır.
   Dali, Eyfel, Versailles için mutlaka önceden internetten bilet almanız gerekir diye düşünüyorum yoksa kuyruklarda çok vakit kaybedersiniz. Catacombes'ta da her zaman uzun kuyruklar oluyor.

  • Öncelikle çok teşekkürler Ahmet bey. Paris Museum Pass ve Paris Visit alacağım. Catacombs, Eiffel ve Paris Dali yede internetten bilet alacağım.

   Versailles bütün günümüzü alırmı? Detaylı her alanını gezmiyeceğiz.

   Birde ilk ve son gün için Havaalanı – Otel (Latin Quarters) arası one way bilet fiyatı ne kadar?

  • Rica ederim ne demek…
   Versailles'a gitmek için sabah 10'da otelden ayrılsanız en iyi ihtimalle dönüşünüz öğleden sonra 4'ü bulur. Gitmesi gelmesi, güvenlikten geçmesi, içi dışı gezmesi epey bir sürüyor. Bahçeyi mutlaka dolaşmalısınız, hava güzelse de sandal kiralayıp en az yarım saat gölette kürek çekmelisiniz, bu bile gününüzü unutulmaz kılacaktır.
   CDG-Paris şehir merkezi arası RER ücreti tek kişi 10€'dur

 108. Ahmet Bey
  yukarıdaki yorumlardan anladığım kadarıyla navigoyu 16 ve 9 yaşındaki çocuklarım için alabileceğim değil mi? çocuklar için de fotoğraf yapıştırcaağız ve aynı ücretle sanırım.
  Emeğiniz için çok teşekkürler.
  Sizin yazılarınızı okumadan kimse Parise gelmemeli.

  • Merhaba Pelin Hanım,
   Çok teşekkür ederim, elimden geldiğince Paris'e gelecek olan kişilerin yaşamlarını kolaylaştırmaya, gezilerini daha zevkli hale getirmeye çalışıyorum. Yazdıklarımın birilerinin işine yaradığını görmek beni çok mutlu ediyor.
   Çocuklara ve gençlere özel bir Navigo kartı yok ne yazık ki, onlar için indirimli Carnet almanız en mantıklısı olabilir. Ya da bütçe sorununuz yoksa onlar için de normal haftalık Navigo alıp dilediğinizce sınırsız seyahat etmelerini sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış.
   Mutlu günler

 109. Merhaba Ahmet Bey
  Yazılarınızı zevkle okudum. Bizim gibi Paris e ilk defa gidecekler için oldukça aydınlatıcı.emeğinize sağlık. Ben de eşimle 7-10 Mart tarihleri Arasında cumartesiden salıya Paris te olacağım.porte Maillot yakınında konaklayacağız.
  Sizin yazılarınız ışığında program yaptık. 1 zone dışında sadece zaman olursa sadece Versailles sarayını görmeyi düşünüyoruz.
  Eyfel e çıkmak ve Louvre Müzesini görmek istiyoruz. Eyfel için pazar 17.30 için bilet aldık.
  Zahmet olmazsa havaalanı transferi ve şehiriçi ulaşımı için önerilerinizi rica ediyorum. Nasıl daha ekonomik olur.
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Merhaba Yakup Bey,

   Öncelikle mesajınız ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Eğer ekonomi yapmak istiyorsanız en pratik çözüm 10'luk carnet almak elbette, zaten şehirde bol bol yürüyeceğinizi tahmin ediyorum, toplu taşımayı otele gidiş gelişler hariç çok kullanmanıza gerek kalmayacak. Bir tek Versailles'a gideceğiniz gün ekstra bilet almanız gerekecek bir de havaalanı transferleri için elbette. Ya da bir gün hava yağmurlu olursa mesela 1-2 zone Mobilis bilet alıp günlük sınırsız toplu taşıma kullanma şansınız olur, o zaman daha kârlı olabilirsiniz.
   Hangi havaalanına ineceğinizi belirtmemişsiniz, eğer hangi havaalanına ineceğinizi söylerseniz en pratik ulaşım rotasını size söyleyebilirim, çünkü her iki havaalanından seçenekler oldukça farklı, hepsini yazmak istemedim ama dilerseniz şu iki yazıya bir göz atmakta fayda olabilir, bu iki yazıda tüm detaylar mevcut:

   Charles de Gaulle Havaalanı Transferi:
   https://www.pariste.net/pariste-ulasim-6-charles-de-gaulle-havaalani-paris-sehir-merkezi-transferi/

   Orly Havaalanı Transferi:
   https://www.pariste.net/pariste-ulasim-7-orly-havaalani-paris-sehir-merkezi-transferi/

   Mutlu günler

 110. Merhaba Ahmet Bey ,baktım ki tüm sorulara bıkmadan usanmadan cevap vermişsiniz,Ben de aklıma takılanları sormaya karar verdim.Öncelikle çok faydalı bilgiler vermişsiniz.Biz 2 yetişkin ve 1 çocuk(5 yaşında) çarşambadan cumartesiye kadar Paris te olacağız. CDG havalimanından Jourdain metrosuna yakın olan otelimize gidiş -dönüş yapacağız.Ayrıca 1 gün otelimizden disneylanda gidiş-dönüş yaparak,ilaveten turistik yerleri gezmeye çalışacağız. Disneyland ve havalimanınıda işin içine kattığımızda hangi bileti almamız daha mantıklı,ayrıca oğluma hangi bileti alabiliriz.Şimdiden teşekkür ederim

  • Haklısınız Sema Hanım, sizin de fark ettiğiniz gibi yapmaya çalıştığım şey pek akıl kârı değil 🙂 Ama elimden geldiğince sorulara yanıt vermeye, Paris'e gelecek olanlara yardımcı olmaya çalışıyorum…
   Geliş ve dönüş günlerinizde sadece RER bileti almanızın yeterli olacağını düşünüyorum. Aynı şekilde Disneyland'a gideceğiniz gün de 1-5 zone RER bileti almanız yeterli olacaktır; çocuğunuz için de indirimli bilet alabiliyorsunuz.
   Paris içinde gezeceğiniz günler içinse ne önerebileceğimi bilmiyorum, bu tamamen sizin temponuza bağlı; eğer metro ve otobüsü sık kullanacaksanız günlük Mobilis almanız en akıllıcası ama çocuğunuz için mutlaka indirimli carnet almanız gerekiyor, çünkü çocuklar için Mobilis yok. Metrodan çok yürümeyi tercih edecekseniz de bu kez kendiniz ve eşiniz için bir set (10'luk) carnet alırsınız… ama işte o zaman da hesap kitap yapmak gerekiyor, kaç kere kullanacağınıza dair. Bütçe sorununuz yoksa Paris içi gezececeğiniz günler için kendinize ve eşinizde birer tane (1-2 zone) Mobilis almanız kafanızı rahatlatacaktır.
   Şimdiden iyi tatiller.

  • Ahmet bey öncelikle merhaba,
   Gerçekten böyle bi blog sitesi oluşturduğunuz için ve herşeyi en ince detayına kadar anlatmaya yardımcı olmaya çalıştığınız için sizi tebrik ederim.
   Benimde size sorum orly havaalanından arc de triomphe bölgesine olacaktır.
   Uçağımız pazar günü öğle saatlerinde orly 'ye inmiş olacaktır diye tahmin ediyoruz.
   Bütün yorumları ve sizin tavsiyelerinizden yola çıkarak en mantıklı ve zahmetsiz ulaşımın air france ın otobüsleriyle olacağını düşünüyorum.
   Sizin yine de tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim.
   Kalacağımız 6 gün süresince ben ve eşim en uzak olarak disneyland'a gitmeyi planlıyoruz Onun haricinde sizin 1 haftalık tur programınızı uygulayacağız.
   Benim sizden ricam gezimiz süresince 10 luk biletlerimi tercih edelim yoksa visitemi yi?
   Şimdiden tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ederim.

  • merhaba
   öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler
   evet air france'ın otobüsleri sizi doğrudan arc de triomphe'a götürüyor, pratik bir seçenek
   pazar gelecekseniz ilk günü champs élysées tarafında yürüyerek gezersiniz pazartesi sabah da 1-5 zone'da geçerli haftalık navigo alıp sınırsızca ve özgürce disneyland ve dönüş için havaalanı (RER+OrlyBus) ulaşımı dahil rahat rahat istediğiniz her yere gidebilirsiniz.
   dönüşte de air france otobüsü kullanacaksanız o zaman navigo kartına gerek olmayabilir, 1-2 zone 10'luk karneler işinizi görür, bir tek disneyland'a gideceğiniz gün ekstra bilet alırsınız.
   şimdiden iyi tatiller

  • Ahmet Bey Merhaba,

   Yazılarınızı okudukça seyahatim için daha da heyecanlanıyorum. Mart ayında çarşamba-cumartesi günleri arasında Paris'te olmayı planlıyorum. Kalacağım yer Pyrmides durağına yakın bir yerde Orly hava limanından Antony durağında inip buradan RER B treni ile Châtelet les halles durağına ulaşıp metro line 14 ile Pyrimides durağında inmem gerekiği söylendi ayrıca sizin önderdiğiniz 3 gece 4 günlük Paris programını uygulamayı düşünüyorum. Sizce hava limanı ve Paris'te bulunduğum süredeki ulaşım ihtiyacım için Paris Visite dışında hangi kart yada bilet şeklini kullanmam uygun olur? ve de hangi Zone tercih etmem gerekir? Son olarak Orlyval ile Anthony arası ulaşım ücretinin ne kadar olduğu konusunda bir bilginiz var mıdır?

   Şimdiden teşekkür ederim.

  • merhaba
   orlyval için bilet alırken doğrudan paris bileti alırsanız -sanıyorum- 12,05€ karşılığında tek biletle pyramides'e kadar gidebilirsiniz.
   4 gün kalacaksanız ilk gün için ekstra bilet almaz yürüyerek paris'i gezersiniz, diğer 3 gün için 3 günlük 1-4 zone parise visite bileti alırsınız, dönüşte de orlyval değil orlybus ile dönersiniz. tüm transfer bilgilerini "orly" yazımda detaylı olarak bulmanız mümkün.
   şimdiden iyi tatiller

 111. MERHABA
  harika siteniz için öncelikle teşekkür ederim. iki gündür okuyorum ama bir türlü kara veremedim. 6 günlüğüne ailecek (2 yetişkin 2 çocuk) parise gelmeyi planlıyoruz. merkeze yakın bir otelde kalmak istiyoruz. bir gün disneylanda bir günde versaya gidebiliriz. hangi metro biletini alsam sizce uygun olur? bir de mobilis versay veya disneylanda giderken geçiyor mu yoksa mobilis olsa bile ayrı bilet almak gerekiyor mu ? şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Pelin Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Mobilis'i 1-4 zone alırsanız Versailles'da, 1-5 zone alırsanız Disneyland ulaşımınızda geçerli ama oralara gideceğiniz gün günlük bilet almanız gerekli olmayabilir çünkü sadece oraya gidip döneceksiniz başka gezmeye vaktiniz kalmayacak gibi görünüyor, yani o gün için gidiş ve dönüş harici bilet harcamazsınız gibi geliyor bana; yine de günlük gezi performansınızı bilemiyorum tabi.
   Diğer günler de 10'luk carnet'lerle geçirebilirsiniz. Çok gezeceğinizi düşündüğünüz gün Mobilis almanız mantıklı olabilir ama her halükarda çocuklar için carnet almanız gerekiyor, çünkü onlar için Mobilis yok ne yazık ki.

 112. Ahmet bey merhaba,siteniz Paris seyahati düşünenler için inanılmaz yararlı,elinize emeğinize sağlık,nerdeyse 2 aydır düzenli okuyorum bazı bölümleri yorumlarıyla tekrar tekrar okudum anladığımı sanıyorum ama yarın sabah uçuşumuz var kafam karıştı birden.Yarın muhtemelen saat 2 gibi CDG havaalanında olacağız pazar günü saat 11de de dönüş uçuşumuz var.Sizin tavsiyenizle navigo alalım diye düşünmüştüm ama bazen yabancılara satışta sorun olabiliyormuş sanırım ,derdimizi anlatamazsak 10 luk carnetler bizim için daha mı iyi olur,birde RER daha karışık olur diye roissybus kullanırız dedik aynı biletle metroya binebilir miyiz? Otelimiz eiffel yakınında, RER biletiyle metroya biniliyor anladığım kadarıyla,umarım çok karışıklık yaşamayız.Bilgilendirmeleriniz ve önerileriniz için çok çok teşekkür ederim. Gülden Ege

  • Merhaba,
   Öncelikle ilginiz ve yorumunuz için teşekkürler.
   Navigo Découverte kartını kolaylıkla alabileceğinizi düşünüyorum, zira vermek zorundalar, kazara orada yoksa başka bir gardan mutlaka almaya çalışın. Yoksa tabi ki carnet de işinizi görecektir ama hep hesap kitap yapmanız gerekecek. RoissyBus bileti daha sonra başka bir yerde geçmiyor ne yazık ki. RER ve Metro arasında geçiş var, tabi 1-2 zone içinde kaldığınız sürece. Çok problem yaşamayacağınıza inanıyorum, şimdiden iyi tatiller dilerim.

 113. Ahmet Bey Merhaba
  2 hafta sonra eşimle 3 geceliğine Paris'e geleceğiz(Çarş-Cmtsi).Orly den Orlyval + RER ile otelimizin bulunduğu Saint Michel'e geleceğiz.Paris visite mi yoksa carnet ile orlyval bileti mi almalıyız karar veremedik.Belki visite card biraz daha maliyetli gibi görünsede daha mantıklı gibi,sizin tavsiyeniz ne olur?3 gece 4 günde zaman kısıtlı malum,nasıl bir program önerirsiniz Paris'in soğuğunuda dikkate alırsak.Vee son olarak güzel bir akşam yemeği için nereyi önerirsiniz?Yardımlarınız için çok teşekkürler
  Ömer

  • Merhaba Ömer Bey,
   Ben sizin mesajınızı daha önce okuyup yanıtladım gibi hatırlıyorum ama bugün fark ettim ki yanıtım gözükmüyor acaba e-mail ile mi yazıştık hatırlamıyorum, emin olmak için sorunuza buradan yanıt vermeye çalışayım, umarım geç kalmamışımdır…
   Eğer sadece Paris içinde kalacaksanız carnet ile idare etmek daha kolay olacaktır. Bütçe probleminiz yoksa tabi ki Paris Visite her zaman için büyük rahatlık.
   En yukarıdaki linkten Yeme-İçme bölümüne tıklarsanız restoran önerilerini görebilirsiniz, ayrıca 3 gece 4 gün için çok detaylı bir tur programı hazırlamıştım, onu da Pratik Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz. Umarım geç kalmamışımdır yanıt vermede. İyi tatiller dilerim

  • Merhaba,
   Seyahatiniz sonrası deneyimlerinizi burada bizlerle paylaşmanız gerçekten çok önemli, çünkü belki benim kaçırdığım şeyler olabiliyordur ya da başka başka kişiler başka başka olaylarlar karşılaşabiliyorlar, o yüzden bu tür yorumlar bu sayfayı okuyanlar için de son derece değerli. Paylaştığınız için çok çok teşekkürler ve mutlu günler.

  • Merhaba Ahmet Bey
   Yanıtınız için teşekkürler.Yakın tarihte Paris'te yaşadığımız ulaşım deneyimlerimizi paylaşarak gideceklere bizim de azda olsa faydamız olur belki.Uçakta tanıştığımız Paris'e yerleşen hanımefendinin tavsiyesi üzerine Orly'den Orlybus'a binip son durakta RER ' e binip Saint Michel'e ulaştık,ve yolculuk süresi 30-35 dk sürdü toplamda, kişi başı 19 Euro maliyet oluyor.Paris Visite bir kere alınıp biletle uğraşma derdi olmasa da pahalı bir seçenek oluyor.dediğiniz gibi bütçe meselesi.Versay'a bir gün için gidiş dönüş bileti aldık 2 kişi 15 Euro civarındaydı.Diğer günler içinde mobilis günlük kişibaşı 7 Euro civarlarda.Gidecekler için karışık gibi görünsede Paris' e adım attığınızda ulaşım çok rahat metro RER örümcek ağı gibi olsada çok anlaşılır.Kolay adapte oluyorsunuz.Gideceklere önerim hiç kaygınlanmaya gerek yok Paris kucaklıyor sizi,sanki orada yaşıyormuşsunuz gibi ulaşım sorunu yaşamıyorsunuz.Herkese iyi gezmeler..

 114. Ahmet Bey selamlar, tek tek okudum tüm yorumları tesekkurler bilgilendirme için 🙂
  Biz Aralık ayı içinde cuma gününden çarşamba gününe kadar Orly hava alanında inip Vavin Metro İstasyonu 2 dakikalık yürüme mesafesinde bir otele gidiyourz niyetimizde Parisi keşfetmek 🙂 bizim için en uygun bilet seçeneği hangisi olur yardımcı olursanız çok sevinirim:) sevgiler..

  • Merhaba
   Sizin kalış döneminizi kapsayan tek bir kart yok ne yazık ki. Hep söylediğim gibi, gideceğiniz yerlerin kaçıncı zone'da olduğuna bağlı olarak değişir almanız gereken bilet ya da kart türü. Maddi sorununuz yoksa 1-4 ya da 1-5 zone paris visite bileti alırsınız 5 günlük. Bir gün için de o güne dair bilet alır başınız ağrımadan istediğiniz gün istediğiniz yere giderseniz. Hesap kitap yapmanız gerekiyorsa, o gün nereye gideceğinize göre 10'luk carnet ya da günlük bilet Mobilis ile gününüzü en verimli şekilde geçirebilirsiniz.
   Şimdiden iyi tatiller

 115. Ahmet Bey,
  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler ve bıkmadan verdiğiniz sabırlı cevaplar için çok teşekkur ederim.Biz de ocak sonunda perşembeden salıya 6 günlüğüne Paris ziyareti yapacagız sadece bir kez 5. zonda bulunacagız tabi artı Orly transferleri de var bu arada fakat ulasımda ne tür bir bilet veya kart kullanacağımıza karar veremedik. hangisi bizim için daha ekonomik olur diye bir de sizin fikrinizi almak istedik. simdiden cevabınız için çok teşekkur ederiz.

  1 Kasım 2014 19:29

  • Merhaba
   Sizin durumunuz biraz karışık 🙂 En ekonomik çözümü bulmak için gün gün zone'lara göre plan yapmalı ona göre mobilis ya da 3-5 günlük biletler almalısınız. Ne yazık ki Navigo sizin için uygun değil. En pratik çözüm ilk ya da son günü normal biletle geçirmek, kalan 5 gün için de 5 günlük 1-5 zone Paris Visite bileti almaktır. O zaman özgürce ve sorunsuz bir şekilde dolaşabilirsiniz.
   Güzel yorumunuz için teşekkürler ve şimdiden iyi tatiller

 116. Merhaba Ahmet Bey

  Ben Melih 3 günlük Parise yolculuğum olacak ,Otelim 17'inci bölgede Pereire metro istasyonuna çok yakın.Yani metro ile haşır neşir olacağım gezer iken .Size soracağım soru; 10'luk bi carnet ile kaç tane bölge seçebiliyorum metroda? öbür sorum ise aldığım carnet ile rer hattını kullanabiliyor muyum? yoksa rer hattını kullanırken iken ayrı bir bilet almam gerekiyor mu?

  • Merhaba Melih Bey,
   Normal Carnet metroda 1-3 zone'da geçerlidir yani metronun ulaştığı her yerde standart bilet ve carnet geçerli. ancak RER için sadece Paris içinde yani 1-2 zone'da normal carnet kullanabilirsiniz yani 3.zone'a geçmek için ayrı bilet almanız gerekir. Örneğin La Défense'a normal bilet ya da carnet'niz varsa metro ile gidebilirsiniz ama RER'de bu geçerli değildir.
   Ama Paris içi her yere aynı bileti kullanarak metroyla ya da RER'le gidebilirsiniz.
   Küçük bir not: Örneğin 1-3, 1-4, 1-5 zone gibi farklı bölgeler için de onluk carnet'ler almanız mümkün ama sanırım buna ihtiyacınız olmayacak.
   Şimdiden iyi tatiller

 117. Merhaba Ahmet Bey,

  Cok faydali bilgiler vermissiniz. Ve sabirla tum sorulari cevapladiginizi gorunce ben de bir soru sormak istedim. Subat ayinda parise gidecegim.pazartesi varip yine pazartesi donus yapacagim. Ailemizde 2 de 9 yasinda cocuklarimiz var. Ucusumuz cdg ve ogleden sonra varacagiz. Disney ve muze gezilerinde bulunacagiz. Bu seyahat icin havalimanindan navigo (cocuklar icin de tarife ayni mi) ve internetten muze pass almayi dusunuyorum. Pazartesi donuste de tek yonlu rer bileti almamiz gerekecek herhalde. Sizin tavsiyelerinizi de ogrenebilir miyim acaba? Simdiden cok tesekkur ederim

  • Merhaba Barış Bey,

   Öncelikle nazik yorumunuz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince tüm sorulara yanıt vermeye çalışıyorum.

   Navigo Découverte'in çocuklar için seçeneği olmadığını siz sorunca fark ettim, zira Paris konusunda zayıf olduğum bir noktadır "Çocuklar için Paris" konusu 🙂 RATP'nin sitesinden gördüğüm kadarıyla Navigo Découverte için 2 yaşındaki çocuk ücrete tabi değil ama 9 yaşındaki çocuğunuz için de aynı ücreti ödemeniz gerekiyor. Aslında en temiz çözüm Navigo Découverte ama hesap kitap yapmak, gezinizi optimum harcama seviyesine çekmek isterseniz çocuğunuz için 10'luk karne alıp metroda bununla seyahat edebilirsiniz, sonra Disneyland'a gideceğiniz bir gün Paris Visite'in çocuklar için olanını alabilirsiniz, zira Disneyland'a girişte %20 indirim kazanıyorsunuz ya da Paris içi için bir ya da birkaç günlük Paris Visite kartı alınabilir, 3. zone dışına çıkacağınız günleri ona göre ayarlayıp buna göre Paris Visite alınabilir, yani türlü türlü hesaplamalar var. Bu tamamen programınızla alakalı.
   Ama ben sizin yerinizde olsam 9 yaşındaki çocuğum için de Découverte kart alır bir hafta boyunca hesap kitap yapmadan Paris'i bir baştan bir başa özgürce gezerdim; uğraşmaya, stres yapmaya değmez inanın. Yine de bu tür hesaplar hoşunuza gidiyorsa şu linkten fiyatlara bir bakabilirsiniz: http://www.ratp.fr/fr/ratp/r_94834/paris-visite
   🙂

   Ve dediğiniz gibi son gün için sizi otelinizden havaalanına kadar götürecek tek bir bilet almak işinizi görecektir.

   Museum Pass konusu da kaç müze gezeceğinizle alakalı, yani o da hesap kitap işi tabi bir de bilet kuyruğunda beklememenize yarıyor, tercih size kalmış. Sonuçta onu da alırsanız geldiğinizde rahat edersiniz.

   Şimdiden iyi tatiller

 118. Ah evet o zaman RoissyBus daha akıllıca. Bir de Navigo'nun müzelerde bir indirimi yok; doğal olarak hesap kitap yaparken bunu da hesaba katmakta fayda var 🙂
  İyi tatiller tekrar…

 119. Valla heyecandırdınız akşam akşam 🙂

  Grands Boulevards ta kalıcaz metroya sıfır bir otelde o yüzden bolca metro ve yürüyüş kullanmayı hedefliyoruz.
  RerB ile çok fazla aktarma yapacağımızı düşünüyorum. Otobüs yada RoissyBus mantıklı gibi bu durumda. Elimizde valizler olduğunu düşünürsek tabi. Yanılıyormuyum?
  Navigonun bu kadar avantajlı olduğunu bilmiyordum hep visite ile plan yapmıştım. Geçen yıl iş için geldiğimde 3 günlük visite almış, dördüncü gün RerB ye kaçak binerek CDG ye gitmiştik.:) (tren içi kontrol yapıldığını bile bile. Tekrar denemem tabiki de)
  Navigoda müze indirimleri varmı?

 120. Ahmet bey merhaba,
  Bloğunuzu ilgiyle takip etmekteyim, yüreğinize sağlık öncelikle.
  Benimde bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
  Pazar günü öğlen Pariste olacağım Cuma günü akşam dönüyorum. Yani 6 gün yapıyor. CDG den uçuşlarım.
  Paris Visite 1-5 5günlük kart bana uymaz değil mi? ratp sitesinde bileti aldığınız gün gece başlar ibaresi var. Bunu tam anlayamadım. Eğer pazar günü gece başlıyorsa cuma akşama kadar kullanabilirim anlamına geliyor.
  Bilginiz varsa açıklık getirebilirmisiniz?

  • Merhaba Mehbet Bey,
   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
   Evet haklısınız, sizin geziniz toplamda 6 gün yaptığından her halukarda 1 gün için ekstradan ödeme yapmanız gerekiyor.
   Paris Visite kullanıldığı gün saat kaç olursa olsun o günü dahil ediyor, yani 24 saat üzerinden hesaplanmıyor ne yazık ki, o yüzden 5 günlük Paris Visite size yetmiyor. Navigo Découverte de zaten Pazartesiden itibaren kullanılabiliyor.
   Benim size önerim geldiğiniz pazar günü normal RER-B bileti alıp şehre inmeniz. Oteliniz kent merkezindeyse tek biletle otelinize kadar ulaşabilirsiniz. Otele yerleştikten sonra o gün gezmeye ne kadar vaktiniz olacak bilmiyorum ama çoğunlukla yürüyeceğinizi tahmin ediyorum. Çok ihtiyaç duyarsanız 1-2 metro bileti ile günü geçirebilirsiniz.
   Pazartesi sabahı ise Carte Navigo Decouverte almanızı öneririm. Çünkü Paris Visite için 65,50€ ödeyeceksiniz ama Carte Navigo Découverte alırsanız 5€'su kart bedeli olmak üzere toplamda 39,40€ ödeyerek 1-5 zone'da, yani Paris'in dört bir yanına sınırsızca seyahat etme şansınız oluyor.
   Dilerseniz Navigo'nuzu havaalanına geldiğinizde RER girişindeki information'dan alabilirsiniz ama o gün yükleme yapmayacaklardır, çünkü yüklemeyi pazartesi kendiniz otomatlardan yapabilirsiniz. Ya da pazartesi sabahı büyük metro istasyonlarından birindeki information'lara gidip Navigo Découverte alıp gişedeki görevliye tüm işlemi yaptırabilirsiniz. Tercih sizin. Tabi Navigonuz için küçük bir vesikalık fotoğraf getirmeyi unutmamalısınız, kartı alınca fotoğrafı siz yerleştireceksiniz ve soyadınızı ve adınızı da yazmanız gerekiyor. Bence Navigo Carte almak çok keyifli, hem Türkiye'ye döndüğünüzde yanınızda hatıra olarak götürebilirsiniz, hem de bir daha Paris'e yolunuz düştüğünde Navigo'nuzu otomatlarda kendiniz yükleyebilir, kendinizi Parisli gibi hissedebilirsiniz…
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 121. Ahmet bey merhaba yazılarınızdan çok keyif aldım daha önce paris e 2 kez gelmeme rağmen bir çok şeyi görmediğimizi farkettim. Eşim, 10 yaşında kızım ve ben Kasım ayında cumartesi gelip salı döneceğiz. Charles de Gaulle den otelimize( şehir merkezinde) gidişimiz ve zamanimiz az oldugu icin sadece turistik yerleri görmek istediğimiz için bizim için hangi ulaşım kartı uygun olur. Çocuklar için durum farklı mı?

  Şimdiden teşekkürler…

  Arzu

  • Merhaba Arzu Hanım,

   Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler. Gerçekten Paris'te gezip görecek çok yer var. Neredeyse 3 yıldır Paris'te yaşıyorum, ben bile bitiremedim 🙂 O yüzden Paris defalarca ziyaret edilebilecek bir şehir bence de.

   Toplamda 4 gün kalacağınız için sizin ihtiyacınızı tam karşılayan bir kart yok. 3 günlük Paris Visite kart alsanız size uymuyor, 5 günlük alsanız fazla geliyor. Tabi para hesabı yapmanıza gerek yoksa 5 günlük 1-5 zone Paris Visite kartı alırsınız (yetişkin 60€, çocuk 30€) havaalanı dahil her yere sınırsızca gidebilirsiniz. Hesap yapmanız gerekiyorsa (ki haklısınız) o zaman havaalanından otele gelmek için kişi başı yetişkin 9,75€ çocuk 6,85€ verirsiniz. Sonra Paris içinde istediğiniz gibi gezmek için 10'luk carnet biletlerinden alırsınız, 10 bilet yetişkin 13,70€ çocuk 6,85€ her bilet kullanıldıktan itibaren 1,5 saat geçerli. Biletleri harcama durumunuza göre bakarsınız, eğer yürümekten çok toplu taşımaya para harcadığınızı fark ederseniz başka bir gün için günlük bilet olan Mobilis alabilirsiniz yine otomatlardan. Günlük Mobilis bileti yetişkin için 9,05€ ve 1-3 zone, yani Paris içi için geçerli ve aldığınız günün geceyarısına kadar sınırsız kullanım ama ne yazık ki çocuklar için ayrı bir tarifesi yok.

   Dediğim gibi hesap kitap derdiniz yoksa 5 günlük Paris Visite bileti pahallı ama dertsiz tasasız ve bazı müzelerde indirim sağlıyor. Aksi halde bu dediğim şekilde ulaşım konusunu halledebilirsiniz. Gözünüzü korkutmasın, bu hesaplarla uğraşması, otomatlardan bilet alması, "carnet"nin cüzdanda durup "bitti-bitmedi" telaşı, bunlar Paris'e özgü çok hoş ritüeller.

   Şimdiden iyi tatiller.

  • Ahmet bey detaylı anlatımınıza çok teşekkür ederim. İlk kez kızımızla Paris e gelecek olmanın heyecanını yaşıyoruz…. Umarım onun içinde çok güzel anılar yaşayabileceği bir gezi olur.

   Selamlar,saygılar….

 122. Ahmet Bey, bilgiler icin cok cok tesekkurler. Oyle mutlu oldum ki… Tursuz ve kendi basimiza gidecegimiz icin onceden alinan bilgiler super oluyor… Baska sorum olursa yine yazacagim 🙂

 123. Merhaba Ahmet Bey,

  Oncelikle paylasimlariniz ve yardimlariniz icin cok tesekkurler.

  Biz Aralik ayi icinde 3 gunlugune Paris’ e gidecegiz. Cuma oglen orada olup, Pazar ogleden sonra donecegiz. Charles de Gaulle Havalimani’ nindan. Otelimiz zone 3’ te. Zamanimiz az oldugu icin sadece turistik yerleri gormeyi planliyoruz. Bizim icin en uygun ulasim karti hangisi olur?

  Bir soru daha. Havalimanindan binip, Gare de Nord’ da 5.hatta aktarma yaparak Republique istasyonuna 1 bilet ile ulasim saglayabilir miyiz? Ya da Paris’ te gezerken aktarmalari tek biletle yapabilir miyiz? Yoksa zone’ a bagli olarak aktarmalarda bile bilet mi almamiz gerekiyor.

  Simdiden cok tesekkurler,
  Selamlar,
  Damla

  • Merhaba Damla Hanım,
   Aslında klasik biletle gezmeniz daha hesaplı olacaktır, yani bir kere şehre inerken, bir kere de havaalanına dönerken RER bileti alsanız yetiyor. Diğer ulaşımlarınızı da 10'luk karnelerle yaparsınız. Çok daha hesaplı olur. Sizin için kartlar uygun değil ama "Paris Visite" bileti tabi ki alabilirsiniz ama kişi başı 53 euro civarı bir para ödemeniz gerekiyor, sonuçta 3 günlük ve 1-5 zone almalısınız. Tabi bu şekilde havaalanı transferleriniz dahil hiç kafanız karışmadan her yere rahatça gidebilirsiniz ama dediğim gibi buna çok gerek yok. Eğer normal RER bileti alıp ilk gün Gare du Nord'dan 5 numaralı hatta aktarma yaparsanız biletiniz yolculuk sonuna kadar geçerlidir, yani aktarma için başka bilet almanıza gerek yok; sadece en son çıkış noktasına kadar biletinizi atmamaya dikkat edin. Aynı şekilde son gün de République'ten havaalanı bileti alacaksınız, böylece aynı biletle Charles de Gaulle'e kadar gidebileceksiniz. Tabi Paris Visite biletiniz olursa hep aynı bileti kullanıp üç gün boyunca dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Tamamen bütçe yapıp yapmamanızla ilgili bir durum bu. Her iki türlü de sorunsuz gezebilirsiniz.
   Şimdiden iyi tatiller

 124. Ahmet Bey selamlar,ilk kez Parise 1-2 günlüğüne gideceğim.Havaalanı -şehir-havaalanı için 10 lu ticketlar ya da mobilisler 350-351 nolu otobüslerde geçiyor mu?Bu biletlerle başka alternatifler var mı? Paris visit ya da Navigo card olmadan bu şekilde transfer ve şehir içinde dolaşmayı tavsiye edermisiniz.?paris visit kartların süresinde de sabah 5.30 da başlar Sabah 5.30 da biter diyor ,kartı kaçta alırsak alalım 2 -3 saat bile kullansak 1 gün bitiyor mu?selamlar

  • merhaba, 2 günlüğüne paris'e geliyorsanız navigo almanız anlamsız olacaktır. bence en uygunu günlük mobilis (1-4 zone) sanırım orly'ye geleceksiniz. mobilis orly val'de ve orly bus' te geçmiyor ama 350 ve 351'de geçiyor. 2-3 saatlik bile kullansanız paris visite ve mobilis türü biletlere günlük para ödemek zorundasınız ne yazık ki. şimdiden iyi tatiller.

 125. Merhaba Ahmet Bey,
  Ben önümüzdeki ay yaklaşık bir aylığına Antony de kalmayı planlıyorum. Buraya sadece rer trenleri var imiş. Bu bahsini ettiğiniz Carte Navigo Decouverte oraya da geçerli midir ve de aylık seçeneği var mıdır? Varsa fiyatları ile ilgili bilginiz var mı?
  Teşekkürler

  • Merhaba Murat Bey
   Antony RER-B üzerinde ve ulaşım açısından sorunsuz bir noktada, merkeze çok kolay inebilirsiniz. Orası 3. zone da yer alıyor, eğer daha uzaklara gitmeyecekseniz 1-3 Zone aylık kart almanız yeterli olacaktır. Kart için 5 € vereceksiniz, aylık ücretse 87 €. tek sorun, bu kart her ayın 1'inden o ay sonuna kadar geçerli, yani aldığınızdan itibaren 1 ay geçerli gibi düşünmeyin. Geliş tarihinizi bilemiyorum, belki de haftalık kart almanız daha akıllıca olacaktır.
   Şimdiden iyi tatiller.

 126. Merhaba Ahmet Bey,
  Öncelikle bilgilerinizi paylaşmaktaki özveriniz için teşekkür ederim. 5 kişilik arkadaş grubumuzla cuma-salı günleri için Paris seyahati planladık. Otelimiz gare de l'est istasyonuna yürüme mesafesinde. Bu 5 gün için orly den transferle birlikte hangi kart tipini seçmek faydamıza olur sizce? Tekrar teşekkürler.

  • Merhaba Tuğba Hanım,
   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
   Almanız gereken kart ya da bilet nereleri görmek istediğinize göre değişir. Eğer sadece Paris içinde kalacaksanız, yani hiçbir pass kârlı olmaz. Zaten navigo almanız gereksiz çünkü kalışınız aynı haftanın içinde değil haftalık navigolar pazartesiden pazara geçerli, sizin kalışınız ikinci haftaya sarkıyor o yüzden navigo'yu eliyoruz.
   Bütçeniz varsa 1-5 zone 5 günlük ParisVisite bileti alın istediğiniz kadar gezebilir bu biletle versailles ve disneyland'a da gidebilirsiniz. Dediğim gibi Paris içinde kalacaksanız buna da gerek yok, OrlyBus biletine ödeyeceğiniz bilet parası dışında 10'luk karneler işinizi görecektir.
   İyi tatiller.

 127. Ahmet Bey merhaba,

  Blogunuz çok faydalı olmuş, paylaşımınız için teşekkürler.
  Biz Haziran'da Paris'e gideceğiz fakat Paris'ten ilk önce trenle Brüksel'e geçip 3 gece kalacağız. Sonrasında Salı günü Paris'e geri döneceğiz. Paris'e döndüğümüzde direkt Gare du Nord'dan navigo alabiliriz diye anlıyorum. Gare du Nord'dan navigo biletlerini nereden temin edebiliriz? Otomatlardan mı yoksa gişelerden mi?

  Teşekkürler…

  • Merhaba Seda Hanım,
   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Evet navigo'nuzu Gare du Nord'da RER girişindeki RATP Information'undan alabilirsiniz, turuncu renkli bir gişedir. İlk alışınızı makineden yapamıyorsunuz, gişedeki görevliden almanız gerekiyor. Kazara orada kalmadıysa hangi istasyonlarda bulabileceğiniz konusunda yardımcı olacaklardır.
   İyi tatiller

 128. Ahmet bey merhaba.
  Öncelikle tebrikler. Paris'e hiçbir zaman özel bi ilgim olmadı, maksat gezmek olsun diye Benelux-Paris turu satın aldık Haziran'nın ilk haftası için ama sitenizi keşfettikten sonra keşke sadece Paris odaklı uzun bir gezi organize etseydim diye şu anda pişman oluyorum. Çünkü vardığımız gün dışında Paris'te sadece 2 tam günümüz olacak ve tur nedeniyle otelimiz cehennemin dibinde Charles de Gaulle havaalanına yakın.
  Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bizim Paris merkeze ulaşabilmek için RER -B hattını kullanmamız gerekiyor. Normal şartlarda 2 gün boyunca gidiş dönüş iki kişi 80€ sadece tren biletlerine vermemiz gerekir. Ayrıca Paris metrosunda 1.zoneda gezmek için ayrıca metro bileti kullanmamız gerekiyor.
  Navigo bize uymuyor çünkü haftalık.
  Mobilis RER'de geçmiyor.
  Bu bağlamda sanırım bizim otele gidip gelebilmek için 2 günlük Paris Visite ve ayrıca 1. zone metro için Mobilis almamız gerekiyor. Doğru mu anlamışım?

  ikinci sorum da; bunun kişi başı maliyeti hakkında bir fikriniz var mı?

  Şimdiden çok teşekkürler
  Esra

  • merhaba esra hanım, ilginiz için çok teşekkürler.
   herkesin gezisinde keyif aldığı şeyler farklı farklı o yüzden kimisi bir yeri dünyanın en güzel yeri diye tanımlarken bir başkası yerden yere vurabiliyor 🙂 umarım siz çok keyif alırsınız…
   sorunuza gelecek olursak:
   yanlış hatırlamıyorsam havaalanı-kent merkezi arası rer-b ile tek yön bir kişi 9,75 euro olmalı, 10 euro diyelim; yani iki gün sırf şehre iniş çıkış 40 euro. onun yerine iki günlük 1-5 zone paris visite bileti alırsanız kişi başı 34,70 euro verirsiniz yani 35 euro diyelim. bu pass ile tüm şehirde iki gün boyunca tüm toplu taşıma araçlarına sınırsızca binebilirsiniz yani ayrıca mobilis almanıza gerek kalmıyor…
   bu linkte sol altta "tarifs"e tıklarsanız paris visite fiyatını görebilirsiniz:
   http://www.ratp.fr/fr/ratp/c_20593/paris-visite/

 129. Ahmet Bey merhaba,
  Öncelikle blogunuzu nerdeyse baştan sona okudum ve çok faydalı bilgiler edindim. Çok teşekkürler, emeğinize sağlık. Benim gelişim biraz ters. Pazar öğleden sonra gelip Perşembe akşam üzeri döneceğim. Sizin anlatımınızdan anladığım kadarıyla geldiğimde Navigo Découverte alırsam aynı günün akşamında geçerliği dolacak ve ertesi güne yeniden yükletmem gerekecek. Bu durumda bunu değil başka bir çözümü mü önerirsiniz? Ya da ilk gün için tekli biletlerle geçiştirsem ve ertesi gün almak istesem bu kartı Paris'in içerisinde bir metro istasyonu ya da başka bir yerden almam mümkün mü?
  Şimdiden teşekkürler.

  • merhaba, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

   şunu belirtmem gerekir ki cuma, cumartesi ve pazar günleri isteseniz de navigo découverte yüklemesi yapamıyorsunuz, sistem izin vermiyor. yine de daha sonra aramamak adına havaalanından boş kart almanız, pazartesi sabahı otomatlardan yükleme yapmanız mümkün. navigo'yu sonra almak isterseniz, les halles, gare du nord, étoile gibi büyük istasyonlardan bulabilirsiniz. teorik olarak her istasyon gişesinde olması lazım ama biraz şansa kalıyor edinmek.

   pazar günü fazla gezecek vaktiniz olacağını sanmıyorum, otel transferi dışında fazla toplu taşıma kullanmaya gerek olmadan yürüyerek pekala gezilebilir. zaten yürümeyi tercih edecekseniz belki carnet bile işinizi görebilir ama tamamen özgür olmak isteyen herkese navigo decouverte'i tabi şiddetle öneriyorum, büyük rahatlık.

 130. Ahmet Bey Merhaba, nerdeyse tüm yazılarınızı okudum ve daha gelmeden çok yeri görmüş, öğrenmiş oldum.
  Haftaya Perşembe günü Paris'e geleceğim. Orly havaalanına ineceğim ve tekrardan bu havaalanından dönüş yapacağım. Bu ulaşım için Zone 1-4 için geçerli ulaşım kartı almam gerekli değil mi? Gezi sırasında konaklamamı Eyfele yakın olan bir otelde yapacağım ve merkezde bulunan müzeleri gezeceğim. Bu seyahatim için hangi ulaşım kartını almamı önerirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler,

  • merhaba, evet orly-paris arasında kalacaksanız 1-4 zone yeterli, ancak kartınız pazar gecesine kadar kullanılabilir, dönüşünüz pazar sonrasınaysa kartı tekrar yükletmeniz gerekiyor ki bu daha pahallıya gelir. gezi tarzınızı bilmiyorum, yürümeyi seviyorsanız ve toplu taşımayı çok kullanmayacaksanız sadece orlybus bileti alıp üzerine bir de 10'luk carnet alırsanız o da yeterli olabilir ama derdim tasam olmasın istediğim gibi istediğim şeye bineyim oradan oraya sorunsuzca gezeyim istiyorsanız perşembe-pazar için navigo decouverte en iyisi.

   konaklama için eyfel tarafı elbette güzeldir, keyif alacağınıza inanıyorum. musée carnavalet'yi ihmal etmeyin sakın, gerçekten güzel bir müze ve ücretsiz…

   iyi tatiller

 131. Merhaba, Paris e Çarşamba gelip pazar döneceğim. Havaalanı gidiş geliş ulaşım 19 Euro, bir günlük disneyland ise gidiş dönüş 15 Euro tutuyor. Kısacası hiç şehir içi gezmeden 34 Euro ödedim bile. Navigo decouverte alınca 34,40 + 5 Euro depozito ile 39,40 a bunların hepsini ve ayrıca gezimdeki tüm şehir içi ulaşımı halletmiş oluyorum değil mi? Bu kadar uygun olması çok şaşırtıcı geldi. Acaba atladığım birşey var mı diye sormak istedim 🙂

  • Evet, aynen öyle, Navigo Découverte alınca, ilk seferde bir hafta için toplamda 39,40 euro ödeyince 1-5 zone içinde tüm toplu taşıma araçlarında (OrlyVal hariç) sınırsız seyahat etme hakkı tanınıyor. Dediğim gibi o haftanın 1. gününden 7. gününü kapsayan süre içinde Paris'te kalınacaksa son derece akıllıca bir yöntem. Tek sorun Cuma'dan gelinmişse kartı yüklemek mümkün olmuyor, sadece Pazartesi'den Perşembe'ye kart yüklemek mümkün oluyor. Yani sizin durumunuzda hiçbir sorun yok, Çarşamba günü geldiğinizde havaalanından kartınızı alıp, resminizi yapıştırıp, adınızı yazıp kartınızı pazar akşamına kadar sınırsızca kullanabilirsiniz. Bir dahaki gelişinizde de sadece 34,40 euro'luk 1 haftalık yükleme yapıp sınırsızca gezmeniz mümkün olacak… Nedense bu kartın tanıtımı pek yapılmıyor, onun yerine Paris Visite bileti alınması için turistler yönlendiriliyor ama turistlerinde bu kartı almaya hakları var. Her şey tam anladığınız gibi yani, hiçbir sorun yok 🙂 İyi tatiller şimdiden…

   • Merhaba özellikle belirtmişsiniz ama kafam karıştığı için sormak istedim daha önce parisi ziyaret ettim ve sizin yazılarınızdan çok faydalandım şimdi yine 17 yaşındaki kızım ve arkadaşı ile birlikte 25 mart cumartesi günü geleceğiz daha öncekinde tarihlerimiz uyduğu için navigo kart almıştık şimdi alamıyoruz cumartesi gidip salı günü döneceğiz 1-5 zone olsın bir daha uğraşmayalım demiştim ama kartı alamayacağımız için şimdi nasıl en ekonomik olur çözemedim öneride bulunursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

    • Ahmet Ore Reply

     Merhabalar.
     Sizin durumunuzda ne yazık ki ekonomik bir çözüm yok. 5 günlük 1-5 zone Paris Visite bileti alıp hiç düşünmeden istediğiniz yere gidebilirsiniz ama tabii ki fiyatı hiç az değil. Diğer seçenek de havaalanı ulaşımında tek seferlik bilet alıp şehir içinde de 10’luk karnelerle ulaşım sorununuzu çözmek. Yazıda da belirttiğim gibi oturup hesap kitap yapmak gerekiyor, hangi gün nerelere gideceksiniz, kaç kez toplu taşıma kullanacaksınız. En ekonomik çözümü bu hesap kitapla yapmaktan başka çareniz yok ne yazık ki. Şimdiden iyi tatiller.

  • Merhaba, Öncelikle Navigo Découverte'in turistik bir kart olmadığını belirtmem gerekir. Burada amaç Navigo kullanımını özendirmek bu nedenle pratik bir şekilde kartı temin etmek. Dolayısıyla hiçbir turistik aktivitede ek bir avantaj sağlamıyor, sadece ulaşım açısından avantajlı. Eğer Paris ziyaretinizde pek çok turistik yeri ziyaret edip Paris Visite'in avantajlarından yararlanabilecekseniz, o zaman hangisinin daha kârlı olduğu konusunda iyi hesap kitap yapmak gerekiyor.

   Sanıyorum turistik bir kart olmamasından dolayı Navigo Découverte'in ingilizce bir sayfası yok, fransızca bilgi almak isterseniz http://www.navigo.fr/forfait-navigo-semaine.html linkini ziyaret edebilirsiniz.

   Bu karta turistlerin de sahip olabileceği konusunda içiniz rahat olsun…

  • Ahmet Bey merhaba. Öncelikle bu mükemmel paylaşımlarınız için size çok teşekkür ederim. Gerçekten inanılmaz yararlı olmuş. Bende Çarşamba günü gidip pazar günü döneceğim. Bu süre zarfı içerisinde Havalimanı ve Disneyland için ulaşım ödeyeceğim yani kafadan 34 euro gidicek. Sizin bahsetmiş olduğunuz Navigo Découverte adlı kartı yeni gördüm. Ama bunun hakkında bilgi göremedim internette turistlerinde kullanabilmesi üzerine. Ben Paris Visite kartına 59.50 euro verecektim. Hem de disneylandda 10 euro indirim getiriside olacaktı.Şimdi sizin bahsettiğiniz kartın bu tarz indirimleri var ve ben bu kartı detaylı olarak nerede inceleyebilirim ?

  • rica ederim… prensip olarak deneyimlemediğim yerler hakkında yazı yazmamaya çalışıyorum. gezdiğim gördüğüm, bizzat yaşadığım deneyimleri paylaşmak niyetindeyim. disneyland'a hiç gitmedim, mümkün olursa da gitmek niyetinde değilim, yani yeğenlerimi filan götürmem icap etmez umarım 🙂 o yüzden hakkında şu an için bir şey yazmayı düşünmüyorum; zaman içinde gitme durumu olursa ya da yazma konusunda önceliğim olan şeyleri bitirebilirsem orası hakkında da bir iki bir şey yazmam gerekebilir ama yakın vadede görünmüyor ne yazık ki.

  • Cevabınız için teşekkür ederim. Bu arada disneyland ile ilgili bir yazınız yok. En çokta buna ihtiyacım vardı. Bunun hakkında bir yazı düşünüyor musunuz ? Haftaya gideceğim bende Paris'e.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.