(Son Güncelleme: 12.07.2024) Paris’e gelmenin pek çok yolu varsa da bu blogun genel takipçilerinin Türkiye’den olduğu düşünüldüğünde öncelikle tercih edilecek yöntemin “havayolu” olacağı aşikar. O yüzden bu yazımda sizlere Paris’te bulunan üç ana havalimanından en büyüğü olan Charles de Gaulle Havalimanı (CDG) ile şehir merkezi arasında transferin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. Charles de Gaulle (şarl dö gol ya da şağl dö gol) Fransa’nın beşinci cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı, ilk önce onu öğrenmiş olalım.

Eğer Charles de Gaulle Havalimanı civarında kalmanız gerekiyorsa örnek birkaç otel adı verip işinizi kolaylaştırmak için önce otel konusundan başlayalım: Eğer havalimanı içinde konaklamanız gerekiyorsa Hilton, Novotel ya da Pullman‘da kalabilirsiniz. Burada konaklamak zorundaysanız, Paris’e inmeye vaktiniz olmayacaksa ve havalimanı ortamı dışında bir yer arıyorsanız o zaman Aéroville AVM işinize yarayabilir belki. Paris merkezde kalabileceğiniz otel önerileri listesi ve otel seçerken dikkat etmeniz gereken konularda detaylı bir yazı ise bu linkte mevcut.

Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Airport Pariste.Net

Türkiye’den Paris’e uçuyorsanız uçağınız ya Charles de Gaulle Havalimanı ya da Orly Havalimanı‘na inecektir. Aslında bir de şehrin oldukça uzağında Beauvais Havalimanı da var ama orayı sadece low cost havayolları şirketleri kullanıyor. Siz Charles de Gaulle’e indiniz; öncelikle hoşgeldiniz 🙂 İniş terminalize göre pasaporttan geçmek ve bagajlarınızı almak için uzun koridorlardan geçmeniz, terminaller arasında ücretsiz servis yapan otomatik raylı sistem CDGVAL‘e binmeniz gerekebilir. Eğer Terminal 2’nin L ya da M kapılarına yanaşmışsa uçağınız, ayrı bir raylı sistem daha var; o da ücretsiz ama çok detay gerektirmeyecek kadar basit. Merak etmeyin, karışık gibi görünse de yönlendirme tabelalarını takip ettiğiniz sürece yolunuzu kolayca bulabilirsiniz.

Pasaporttan sonra bagajınızı teslim alacaksınız, bu arada dilerseniz duty free’ye uğrayabilirsiniz. Aslına bakarsanız Türkiye’deki Duty Free’de alışveriş etmek ya da Paris’ten ayrılırken gidiş terminalindeki Duty Free’ye bakmak daha akıllıca. Ve tabii bir de kozmetik ve parfüm alışverişleriniz için Paris’in merkezinde bulunan ve Pariste.Net’e özel indirim fırsatı sunan Benlux Duty Free mağazasına da Louvre Müzesi civarında dolaştığınız gün uğrayabilir, oradaki fiyatları da değerlendirebilirsiniz.

Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Airport Pariste.Net

Ve artık yolcu karşılama salonuna ulaştınız… Peki Charles de Gaulle Havalaanı ve Paris şehir merkezi arasında diğer ulaşım seçenekleri neler? Bütçe ve zaman durumunuza göre RER ile şehir merkezine inebilir; RossyBus olarak adlandırılan ve sizi Opéra bölgesine bırakacak olan RATP otobüsüne binebilir, dilerseniz de doğrudan taksi tutup ya da Uber gibi seçeneklerle şehre inebilirsiniz. Gece yarısından sabaha karşı bir vakitte geldiyseniz de Gece Otobüsü – Noctilien seçeneği var. Seçenekler hakkında kısa bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyse her biri için ayrı ayrı yazdığım yazılarda bulacaksınız. Her birinin linkine tıklamanız yeterli.

ÖNEMLİ NOT: 20 Temmuz – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında Paris’te olacak kişilerin, Biletler ve Ulaşım Kartları yazısının sonundaki “Olimpiyat Döneminde Paris’te Toplu Ulaşım Biletleri” notunu okuması gerekiyor, çünkü o dönemde normal biletler ve ulaşım kartları geçerli değil, bambaşka bir tarife özel kart sistemi uygulanacak.

1- RER

Önce RER ile şehre inmek seçeneğini biraz açalım… RER-B‘nin CDG’de iki istasyonu bulunuyor: “CDG Teminal 1-3” ve “CDG Terminal 2”. Her ikisinden de merkeze inmek mümkün. Aman dikkat, bir de Champs-Elysées‘deki Zafer Takı‘nda “Charles de Gaulle-Étoile” istasyonu var, orayla burayı karıştırmayın sakın… Yönlendirme tabelalarını takip ederek bu istasyonlardan birine ulaşmanız Paris’e inmeniz için yeterli. Sadece şöyle bir sorun var: RER-B seferlerinde aksama biraz sık olur, bir de yaz çalışmalarına dikkat etmek gerekiyor. Bir de sıcak havalarda klimasız vagona denk gelirseniz yandınız. Yine de her şey yolundaysa sorunsuzca merkeze ulaşabiliyorsunuz 🙂

Charles de Gaulle Havalimanı Paris ulaşım haritasında 5. zone‘da bulunuyor ve bilet fiyatlandırması da buna göre yapılıyor. RER biletinizi girişteki otomatlardan kredi kartınızla alabilirsiniz. Ulaşım kartı düşünürseniz geliş ve gidiş tarihinize bağlı olmakla birlikte en hesaplı seçenek olan Navigo kartını öneririm. Bu konuda detayları Navigo yazımda bulabilirsiniz. Eğer Navigo size uymuyorsa ve bütçeiniz müsaitse Paris Visite almak da işinizi rahatlatır. Bir diğer seçenek de Paris merkezine gitmek için alacağınız tek yön RER bileti olacaktır. Paris’te şehir içi ulaşım için hangi bileti kullanmalısınız sorusunun yanıtınıysa Biletler ve Ulaşım Kartları yazımda ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Airport Pariste.Net

Eğer kalacağınız otel RER-B hattı üzerindeyse şanslısınız, değilse büyük ihtimalle Gare du NordLes Halles ya da Saint Michel Notre Dame istasyonlarından başka bir RER hattına ya da metroya aktarma yapmanız gerekebilir. Valiziniz çoksa bu transferin biraz uğraştırıcı olduğunu baştan kabul etmeniz gerekiyor ama olsun; tatildesiniz, her anın tadını çıkarmaya bakın. Bir de daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi, havalimanına giden RER bazen temiz olmayabiliyor. Özellikle akşam saatlerinde civardaki banliyölerde trene binen kişiler insanda biraz tedirginlik yaratsa da bugüne kadar herhangi bir terslikle karşılaştığımı söyleyemeyeceğim, siz önünüze bakın, herkes kendi işine gücüne bakıyor sonuçta.

RER ile Gare du Nord, Châtelet – Les Halles, Saint Michel, Luxembourg, Denfert-Rochereau gibi istasyonlara ulaşarak şehir merkezinde aktarmalar yapabilirsiniz. Her ne olursa olsun RER ile Charles de Gaulle – Paris arası transfer yapmak için tek yön ücreti olarak 11,80€ ödemeniz gerekiyor. Günlük/Haftalık/Aylık/Yıllık Navigo kartınız ya da Paris Visite kartınız varsa RER ücretsiz. Bir de RER-B‘de sık sık grevler ve rötarlar olur, o da olmasa hat üzerinde yenileme çalışmaları olabilir; o yüzden transferlerinizde mutlaka emniyet payı olarak yola biraz erken çıkmaya çalışın.

Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Airport Pariste.Net

2- RoissyBus

Paris Belediyesi‘nin sağladığı RoissyBus hizmeti de özel düzenlenmiş belediye otobüsü ve doğrudan Charles de Gaulle Havalimanı – Opéra arasında transfer söz konusu. Eğer kalacağınız yer bu civardaysa ve aktarma yapmayacaksanız bu otobüs işinize yarayabilir. Yolculuk trafiğe bağlı olarak biraz uzun sürebiliyor; ben genelde tercih etmiyorum ama dediğim gibi seçeneklerden biri de bu. RoissyBus tek yön karton bilet ücreti 16,60€. Eğer Navigo Easy kartınıza yüklerseniz 14,50€ ödüyorsunuz. Bir de doğrudan kredi kartınızı otobüsteki cihaza okutup doğrudan ödeme yapabiliyorsunuz ama o zaman hangi tutarın çekildiğini bilmiyorum 🙂 Tek bildiğim, aynı kredi kartıyla üç kere okutarak üç kişiye kadar ödeme yapabiliyorsunuz. Ve Navigo kartınız ya da Paris Visite biletiniz varsa RoissyBus yine ücretsiz.

Valiziniz çok olduğu zaman zapdetmesi biraz güç oluyor. Otobüs boşsa şanslısınız, kalabalıksa biraz itiş-kakış olabiliyor.

Ayrıntılar için RoissyBus yazısını okumayı unutmayın.

Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Airport Pariste.Net

3- Taksi ve Özel Şoförlü Araç Hizmetleri

Eh tabii taksi çok daha rahat bir çözüm; sonuçta biraz sıra beklemeniz gerekse de atlıyorsunuz arabaya ve dilediğiniz adrese gidiyorsunuz. Buradaki handikap dil problemi olabilir; sonuçta İngilizceleri çok başarılı değil ya da zaten sizin yabancı diliniz yeterli olmayabilir. Yine de adresi verdikten sonra sizi konaklayacağınız yere daha rahat bir şekilde ulaştıracakları kesin. Burada da yolu uzatma hileleri olmuyor değil; ne olursa olsun dikkatli olmak lazım. Bir diğer problem de bagaj başına ekstra ücret talep edilmesi diyebiliriz. Eğer yolculuklarınızda bagajınızı sınırlandırma probleminiz varsa taksiye binmenin ekstra masrafı olabiliyor. Yine de getirilen bir uygulamayla CDG Havalimanı ile Paris merkez arasında taksi ulaşımının standart bir fiyatı var. Paris’te periferik içinde bir yere gidiyorsanız yani gideceğiniz adresin posta kodu 75 ile başlıyorsa, Seine Nehri‘nin kuzey tarafındaki adresler için 55€, güney tarafındaki adresler için 62€ sabit fiyat ödemeniz yeterli olacaktır. Bunun dışındaki bölgeler için taksi fiyatları farklılık gösteriyor. Örneğin, Avrupa’nın en büyük finans merkezi Paris La Défense tarafına gidecekseniz 55€-70€ arası, Disneyland tarafına gidecekseniz 75€-95€ civarı bir tutar ödemeniz gerekiyor. Paris taksileri konusunda ayrıntılı bilgiyi bu linkteki yazımda bulabilirsiniz.

4- Belediye Otobüsü

Çok uzun sürmekle birlikte, eğer ciddi ekonomi yapmanız gerekiyorsa belediye otobüsü seçeneği de var. 350 numaralı otobüse binerseniz Gare de l’Est tarafına, 351 numaralı otobüse binerseniz Nation‘a ulaşabiliyorsunuz. Bilet ücreti 2,15€. Eskiden daha pahalıydı, şimdi emin değilim ama sanırım Navigo Easy ile bu otobüslere binebiliyorsunuz. Ben hiç binmedim, umarım hiç de binmek zorunda kalmam ama belki sizin işinize yarayabilir; o yüzden bu bilgi burada dursun…

5- Gece Otobüsü – Noctilien

Paris’e gece vakti ya da sabaha karşı gelecekseniz, o saatte RER, RoissyBus ve normal belediye otobüsü çalışmayacağı için, taksiye çok para vermek istemiyorsanız gece otobüslerini kullanmalısınız. Havalimanından çift bilet okutarak şehir merkezine inmeniz mümkün. Navigo ve diğer ulaşım kartları da geçiyor. Ayrıntılı bilgiyi Noctilien – Gece Otobüsleri yazısında bulabilirsiniz.

Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Airport Pariste.Net

Aynı şekilde geziniz ya da tatiliniz bittiğinde Paris şehir merkezinden Charles de Gaulle Havalimanı’na gitmek için yukarıda yazdığım seçeneklerden birini seçmeniz yeterli. Charles de Gaulle’de bazen müthiş bir yoğunluk olduğu için varış saatinizi uçuş saatinizden 2-3 saat önce yapmanızda yarar var. Bazen pasaport kontrolünde öyle uzun kuyruklar oluyor ki inanamazsınız. Ucu ucuna uçağa yetişmişliğim çok var ama neyse ki bugüne kadar hiç uçak kaçırmadım 🙂 En azından bu havalimanından 😉 Gerçi Paris şehir merkezinde yedi büyük tren garı var ama bir de Charles de Gaulle Havalimanı’nda Fransa’nın TCDD’si olan SNCF‘in TGV hızlı tren garı bulunuyor. Buradan Fransanın pek çok şehrine trenler kalkıyor. SNCF’in özelikle ucuz fiyat sunan OUIGO trenlerinin burada bir istasyonu bulunuyor ve buradan Bordeaux, Lyon, Marsilya, Montpellier gibi şehirlere çok ucuza tren bulunabiliyor. Online tren bileti bakmak için SNCF’in resmi web sayfası linkine ya da aşağıdaki banner’a tıklayarak gideceğiniz yere dair fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Tabii bir de araba kiralama seçeneği var… Gerçi Paris’te Araba Kullanmak yazımda da belirtmeye çalıştığım gibi Paris şehir merkezi içinde araba kullanmayı pek tavsiye etmiyorum ama Giverny, Deauville & Trouville, Le Mont Saint Michel ve Loire Vadisi Şatoları gibi Paris çevresindeki birbirinden güzel yerleri görmeyi düşünüyorsanız o zaman elbette ki araba kiralamak en ideal çözüm.

Araba kiralarken size en önemli tavsiyem kesinlikle GPS’li bir araç kiralamanız ya da gelirken kendi navigasyon cihazınızı getirmeniz olacaktır.

Ulaşım seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için, bu yazıdaki tüm seçenekler için ayrı ayrı yazılar hazırlayıp yayınladım; ilgili linklerden bu yazılara ulaşabilirsiniz.. Charles de Gaulle Havalimanı’nın resmi web sayfasından güncel bilgilere ulaşmak içinse yazının sonundaki linke bakabilirsiniz.

Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Airport Pariste.Net

Bu arada şu bilgiyi de bir yere not edelim: Charles de Gaulle Havalimanı Parc des Expositions-Villepinte / Villepinte Fuar Merkezi‘ne RER ile bir durak mesafede. Bir de yakınlarda bulunan Uzay ve Havacılık Müzesi görülmesi gereken yerlerden. Dediğim gibi AVM olarak Aéroville işinize yarayabilir. Bir de civarda Usines Center Paris Nord2 diye çeşitli markaların bir arada bulunduğu büyük mall tarzı bir yer var; aklınızda bulunsun.

Ah bir de son olarak şu bilgiyi eklemeliyim: Zaten Paris ve çevresinde bir yerden bir yere nasıl gidileceğini keşfetmek için ben dahil kimseye ihtiyacınız yok. Cep telefonunuzdaki harita uygulamasına kalkış ve varış noktalarının adreslerini yazdığınızda o size, o güne ve saate göre en uygun seçenekleri sunuyor. Tabii uygulamanın her dediğini de yapmayın, Pariste.Net okuyanlar ve derslerine iyi çalışanlar, sunulan seçenekler arasında hangisinin en ideal olduğunu kolaylıkla bulabilirler. Ama rica ederim, bana da sormayın; çünkü bana sorduğunuzda ben de o uygulamalara girip bakıyorum; her yeri ezbere bilmem mümkün değil 😉

Sonuç olarak Paris şehir merkezi ile Charles de Gaulle Havalimanı arasında transfer yapmak düşündüğünüz kadar zor değil; bütçenize, tercihlerinize uygun bir seçenek illa ki var. Siz yeter ki gelmek, Paris’i gezmek isteyin…

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Web Adresi: parisaeroport.fr/en/passengers/access/paris-charles-de-gaulle

Adres: 95700 Roissy-en-France

Booking.com
Author

60 Comments

 1. Ahmet Bey merhaba,
  aralıkta ailemle Paris’i ziyaret edeceğiz 4 günlüğüne. Blog çok yardımcı oluyor teşekkür ederiz. Kitabınızı da dün sipariş ettim bekliyoruz 🙂
  Önceden tur programı yapmayı sevdiğim için saat saat plan yapmadan rahat edemiyorum. Uçağımız 12:20’de iniyor. Gümrük valiz vesaire halledip taksiyle Opera’daki otelimize gelmemiz ne kadar sürer sizce? 2’de otelde olmamız ideal, eğer daha uzun süreceğini düşünüyorsanız 11:20’de inen uçağı tercih edeceğiz.

 2. Merhaba, öncelikle yazılarınız icin çok teşekkürler hepsi birbirinden aydınlatıcı. Benim size sorum CDG havalimanından çıkınca RER B ye binip saint- Michel notre dame da inmem gerekiyor. Havaalanından aldığım zone 5 icin olan bilet ile hem RER B hem de metroya binebiliyor muyum? Yoksa metro icin ayrı bir bilet daha mi almam gerekli? Teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba.
   Babamın sağlık sorunları nedeniyle yılbaşından beri İstanbul’dayım ve şu dönemde siteye gelen mesajlara bakamıyorum, o yüzden mesajınızı yeni gördüm, geç yanıtım için kusuruma bakmayın.
   Havaalanından alacağınız RER bileti ile istasyon dışına çıkmadan RER + metro yolculuğu yapabilirsiniz. Ancak şehir içinde metro kullanmak için 5. zone’da da geçerli olan RER bileti kullanırsanız elbette geçer ama gereksiz yere fazla para ödemiş olursunuz. O yüzden şehir içinde normal metro bileti kullanmanızı öneririm.
   Mutlu günler.

 3. Mehmet Sertaç Reply

  Merhaba,
  Ben Paris charles de gaulle havalimanı aktarma yapıp Cezayir’e uçacam. Bekleme sürem 7 saat. Dışarıya çıkmak istemiyorum. Benden vize talep ederlermi?

 4. Faruk Ozturk Reply

  Ahmet bey merhaba,
  Bilgileriniz için teşekkürler. Ben 4 Eylül Çarşamba, 22:05 de CDG hava alanına geleceğim, otel Anatole France metro durağına yakın. İnternetten ulaşım hattı RER B, Metro 4 ve Metro 3 veriyor. Dönüşüm de 8 Eylül Pazar, 17:45 de. Aradaki günlerde sabah – akşam otel ile toplantı yerine (Palais des Congrés de Paris, 2 Place de la Porte Maillot, 75017) gidiş gelişim olacak. Toplantı ağırlıklı geleceğim için müze planım yok. CDG Hava alanı gidiş geliş ve Birinci zon ağırlıklı işim olur. Hangi kartı önerirsiniz. Çok teşekkürler
  dr faruk öztürk

 5. Merhaba Ahmet Bey, 15 Mayıs’ta (Çarşamba) CDG Terminal 2E aktarmalı olarak Amerika uçuşum var ve aktarma sürem 6 saat 15 dakika. Yanımda sadece sırt çantam olacak. Sizce bu sürede Eyfel Kulesi’ni ve çevresini kısa bir şekilde(maksimum 1 saat) turlayıp dönebilir miyim? Zamanın sınırlı olmasından dolayı uzun uzun dolaşamayacağım belli ama en azından oralardan geçmek ve görmek istiyorum. Olabileceğini düşünüyorsanız RER ve metro kullanarak önerebileceğiniz ulaşım güzergahı nedir acaba?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Furkan Bey,
   Aktarma süreniz 6 saat 15 dakika ama uçağın inişinden ne kadar süre sonra uluslararası transfer salonuna giriş yapacaksınız, dışarı çıkmak isterseniz ne kadar sürede pasaporttan geçebileceksiniz bu önemli. Eh bir de kıtalararası uçuşunuz için en az iki saat önceden havaalanında olmanız gerektiğini de hesaba katarsak size havaalanı kapısından çıkıp havaalanı kapısına geri dönmek için kaç saat “net süre” kalıyor, onu iyi hesaplamak lazım.
   Eğer o gün RER-B’de herhangi bir grev, arıza vb olmazsa, bence bu sürenin net 4-5 saat olması gerekiyor ki söylediğiniz şeyi yapabilesiniz. Sadece Eyfel’i görüp geleceğim derseniz ihtiyacınız olan şey 3 saattir diye tahmin ediyorum.
   Blogda “Paris’te Bir Gün” yazım var, o yazıda havaalanından Eyfel’e en pratik şekilde nasıl ulaşabileceğinizin bilgisi tüm detaylarıyla mevcut.
   https://www.pariste.net/tur-programi-onerileri-iv-bir-gunde-paris/
   Şimdiden iyi uçuşlar, keyifli geziler dilerim.

 6. Merhabalar benim bir sorum olacak da ben 17 veya 18 temmuzda Paris charles de gaulle havaalanı üzerinden aktarmalı olarak Brezilya’ya gideceğim de bunun için bir vizeye veya herahngi bir belgeye ihtiyacım olacak mı ?

 7. Merhaba

  Vermiş olduğunuz bilgiler ışığında bir karar verdim. Yazı icin emeğinize sağlık. …
  Ama emin olmak için danışmak istedim. Charles de Gaulle havaalanina geleceğim ve ertesi günde döneceğim, eğlence ve gezmek amaçlı hafta sonu pariste olacağım. Sabah 7de havaalanina varıp , ertesi gün 20 gibi havaalanına döneceğim. Bu durumda 2 günlük 1-5 zone paris visit almak mantıklı olur diye düşünüyorum.

  Desteğiniz için şimdiden teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   İki tam günü dolu dolu geçirebilmek için söylediğiniz seçenek en mantıklısı gibi görünüyor.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 8. Sevgili Ahmet Bey;

  Paris seyahatimizi gerçekleştirdik.
  Uçuş bacağımızı Orly olarak değiştirdik.
  Otelimizi de Noisy Le Grand’da tam RER A istasyonunun dibinde org ettik…
  Orly’den önce Eyfel’e.. Eyfel’den Şanzelize’ye, Oradan Le Defence, ve sonra otelimize..
  Diğer günlerimizi Disneyland’da geçirdik..

  Yanımda 2 küçük yavru ile, Paris’i alt üst ettik, sayenizde!

  Hiçbir sıkıntı yaşamadan, yolda kalmadan, yanlış metrolara binip, inmeden, yollar karıştırmadan, İstanbul’da dolaşıyormuşçasına gezdik, eğlendik!

  Rehberimiz pariste.net’ti..

  Çok ama çok teşekkürlerimle.

  Sevgiler, saygılar…

  • Ahmet Ore Reply

   Sevgili Gönül Hanım,
   Paris’te güzel bir tatil geçirmenize çok sevindim; bu gezide benim de katkım olduysa ne mutlu bana.
   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Nice güzel gezileriniz olması dileğiyle.
   Mutlu günler.

 9. Sevgili Ahmet Bey;

  Kıymetli bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bana da bir çare lütfen 🙂 🙂 🙂

  16 – 19 Mayıs tarihlerinde 2 yavru ile (7 ve 9 yaşlarındalar) Paris’te olacağız. FR saati ile 16 Mayıs 22:00de CDG’e iniyoruz. Otelimiz Torcy RER A’ya 200m. uzaklıkta. Öncelikle havaalanında gece o saatte indiğimizde otelimize en güvenli ve ekonomik nasıl ulaşırız..

  17 Mayıs ve 18 Mayıs’ta da Torcy – Disneyland – Torcy güzergahlarında git – gel’lerimiz olacak…

  19 Mayıs’ta ise Torcy – Eyfel – Orly Havaalanı şeklinde bir rotamız var…

  Tüm bu rotaları göz önünde bulundurursak, 2 çocuk (7-9 yaş) ve 1 yetişkin 3 kişi en ekonomik ve güvenli ulaşımı nasıl sağlarız, ne türden bir bilet almamız gerekir? Bana da bir cevap verebilirseniz, inanınız omzundan çok büyük bir yük kalkmış olacak..

  Teşekkürlerimle…

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Gönül Hanım,
   Öncelikle çok teşekkür ederim.
   Sanıyorum 23:00 gibi bagajınızı alıp çıkmış olursunuz. Önce herkes için birer tane Navigo kartı edinmenizi tavsiye ederim. Ne yazık ki çocuk indirimi yok ama her halükarda kârlı olacağını düşünüyorum. Detayları bu linkite bulabilirsiniz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-18-en-ekonomik-ulasim-karti-navigo-decouverte/
   Kartınızı alıp RER-B ile Châtelet Les Halles’e inmeniz, oradan da RER-A’nın Disneyland yönüne giden trenine binmeniz gerekiyor. Umarım oteliniz RER istasyonuna yakındır, çünkü ondan sonra otobüs var mıdır yürümek mi gerekir bilemiyorum.
   Eğer oteliniz Torcy Garı’na yakın değilse o zaman havaalanından taksi ya da Paris Dolmuşu ile ulaşmanız gerekecek mecburen, yoksa gecenin bir vakti Torcy’de yürümek ne kadar sağlıklı olur, kestiremiyorum.
   Bunun dışındaki tüm ulaşımlarınızda Navigo kartı hayat kurtarıcı olacaktır.
   Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle.
   Mutlu günler.

   • Ahmet Bey,
    Hızlı geri dönüşünüz ve nezaketiniz için çok teşekkür ederim.
    Sağolunuz.

 10. Ahmet bey selamlar bonjour
  Ahmet bey anladığım kadarıyla CDG T2 havalimanından RER B ye binerken ekranlarda hangi istasyonda duracağının listesi var bazı videolar izledim hedef istasyonu LES HALLES kabul edersek ekranlardan birinde çok fazla durak ismi varken diğerinde daha fazla durak ismi vardı
  aslında bu rer ile merkeze ulaşom konusunda sizden açıklayıcı bir video bekliyoruz
  Şimdiden teşekkürler merci

  • Merhaba Serkan Bey,
   Blogtaki RER yazısında da belirtmeye çalıştığım gibi (bkz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-2-rer/) RER trenlerinin hepsi her istasyonda durmuyor. Hangi istasyonda duracağı ışıklı panolarda ya da ekranlarda belirtiliyor. Bazı trenler eksprestir, o yüzden CDG’den kalkıp Gare du Nord’a kadar durmazlar, sonraki istasyon da zaten Les Halles… Trenlerin hangi istasyonlarda duracağına bağlı olarak ışıklı panolarda daha az ışık ya da daha çok ışık yanıyor… Les Halles istasyonu Paris şehir merkezinde önemli bir istasyon olduğundan ( bkz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-21-chatelet-les-halles-istasyonu/ ) önemli bir aksilik yoksa CDG Havaalanı’ndan kalkan bütün trenler o istasyonda dururlar.
   RER videosu çekmeyi ben de çok istiyorum ama bu blogu bu kadar zengin hale getirmek dört yılımı aldı, videolar da zaman içinde zenginleşecektir.
   Teşekkürler.

 11. Ahmet bey, iyi pazarlar diliyorum
  CDG den Zafer Takı ya nasıl gidebılırım acaba yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba Melek Hanım,
   CDG havaalanından RER-B’ye binip Chatelet Les Halles’de indikten sonra merdivenlerden çıkıp RER-A’nın Ouest (Batı) yönüne giden trenine binecek ve iki durak sonra Etoile’de ineceksiniz. İstasyonundan çıkınca Zafer Takı tam karşınızda olacak.
   Mutlu günler.

 12. Ahmet bey,
  Hotel Royal Aboukir Paris de kalacağım, o bölgeye hızlı ve uygun bir şekilde nasıl gidebilirim ?
  Bilgi rica ederim.
  Teşekkürler,

  • Merhabalar,
   Otel adı vermek yerine adresini verebilseniz, sizin adınıza otelin yerini google'da bulmak için araştırma yapmama gerek kalmayacağından işim daha kolay olacak aslında. Çünkü bazen aynı isimde birkaç otel olabiliyor. Bunu sizin nezdinizde bundan sonra bu tarz sorusu olacak kişilerden rica edeyim.
   Sorunuzun yanıtına gelince; RER-B ile önce Gare du Nord'a geleceksiniz, buradan M4 metrosuna aktarma yapıp Strasbourg-Saint Denis'de inmeniz yeterli.
   Şimdiden iyi tatiller.

 13. Merhaba,
  1 hafta sonra Bulgaristan'da Erasmus Projesi toplantımız var.4 öğretmen gidiyoruz.Dönüşte Paris aktarmalı uçacağız. 20 saat hava alanında(Charles De Gaulle) beklemektense Paris'i keşfetmek istiyoruz. Campanile Paris Est – Porte de Bagnolet adlı bir otelde kalacağız. Sanırım Bagnolet denilen bir yerdeymiş. Acaba bu yerin hava alanına uzaklığı ne kadardır? Akşam saat 7'de hava alanında olacağız. Paris dolmuşu en iyi seçenek olarak görünse de fiyatı bütçemizi aşar diye düşünüyorum. Bunun dışında otele nasıl ulaşabiliriz?
  Bir de ertesi gün Eiffel kulesi ve çevresindeki turistik yerleri dolaşmak istiyoruz. Acaba otelimizden oraya nasıl gidebiliriz?

  • Merhaba,
   CDG'den otelinize ulaşmak için RER+Otobüs seçeneği de var ama kaybolma olasılığınız yüksek o yüzden havaalanından RER-B'ye binip Gare du Nord'da inmenizi, burada uzun yürüyüşle aktarma yapıp 5 numaralı metroya ulaşıp kuzey yönüne giden metroya binip Bobigny – Pablo Picasso'da yani son durakta inmenizi öneririm. Oteliniz buraya yürüme mesafesinde olması lazım.

   Otelden Eyfel'e gitmek içinse yine 5 numaralı hatta binip Oberkampf'ta inmenizi, buradan 9'a aktarma yapıp Trocadero'da inmenizi öneririm.

   İyi tatiller.

 14. Merhaba Ahmet Bey
  Size Paris seyahatimiz sonrasında yanıt vereceğimi söylemiştim , gecikme için özür dilerim.

  Paris te çok keyifli 5 gün geçirdik ve kolaylıkla seyahat ettik. Tekerlekli sandalye ile pariste turist olmak hiç de zor değilmiş .
  Hatta kendi ülkemizde göremediğimiz nezaketi gördük. Bizler asansörlerde burada sıraya giriyoruz ve coğunlukla yürüyebilen insanların asansörde çıkmasını bekliyoruz Diliyorum bu nezaket hızla bizim vatandaşlarımız içinde de yaygınlaşır

  Paris notlarım

  *Hava limanında engelli durumumuzdan dolayı gidiş ve dönüşde bir memur bize eşlik etti ve tüm işlemleri onun nezaretinde sıra beklemeden özel kapılardan geçerek hızla yaptık
  *Koltuk transferinde yine yer ekibi görevlileri destek oldu sadece uçağa en son giren en son çıkan oluyoruz
  * anlaşmış olduğumuz Paris dolmuş bizi kolaylıkla otelimize götürdü , gerçekten samimi ve kaliteli bir hizmet anlayışları var.
  *Şehir içi ulaşımlarda biz taksi kullanmayı seçtik taksiler arka bagajları geniş suv araçlar olduğu için konforlu oldu lakin otobüs ve metronun da rampaları olduğunu gördük

  *şehir içi yaya dolaşımında engelsiz bir şekilde yol alabildik

  * Eyfel girişinde engelli ve refakatçisine ücret alınmadı Kuleye çıkarken de neredeyse yarı yarıya bir ücret ödedik. 1. ve 2. katlara çıkabildik lakin en zirveye çıkan asansöre tekerlekli sandalye ile geçiş olmadığı için oraya çıkamadık

  * Tüm müze ve turistlik yerlere girişlerde asla sıra beklemedik bir görevli bize eşlik etti ve onunla ayrı kapılardan geçtik hatta biz kızımla birlikte 4 kişiydik 4 müzde sıra beklemeden geçiş yaptık

  * Loure müzesinde mona lisaya 2m den bakmamıza izin verildi görevli bizi kalabalığın önüne geçirdi
  aklıma gelen özel durumlar bu kadar size de katkı olması dileğiyle , hizmetleriniz ve hayatımızı kolaylaştırdığınız için tekrar tesekkür ederim
  eskişehir e gelirseniz lütfen haberim olsun , sevgilerimizle….

 15. Merhaba,
  TK ile CDG havalimanına geleceğim ve oradan da Val d'Europe a çok yakın bir otele gideceğim. Toplu taşıma ile en uygun nasıl gidebilirim? Sanırım Chatelet Les Halles istasyonundan aktarma yapmam gerekli. Doğru mudur?

  • Merhaba, tam dediğiniz gibi önce RER-B ile Chatelet Les Halles'e gelmeniz, sonra da RER-A'ya binip Val d'Europe'a gitmeniz gerekiyor ancak Temmuz sonundan Ağustos sonuna kadar RER-A'da çalışma olacağı için güzergah başka olacak. Umarım daha önce ya da daha sonra geleceksinizdir Paris'e…

 16. Ahmet Bey yazılarınız süper bilgilerle dolu, öncelikle çok teşekkürler. Benim sorum ise hangi bilet türünü alacağım ile ilgili, gezilerimiz CDG Havalimanından başlayıp, merkez ve Disneyland daki bir çok farklı noktaya uzanmakta.1-5 zone için geçerli olacak bunu anladım. Fakat cumartesi günü gelip çarşamba günü döneceğiz totalde 5 gün kalacağız. Ulaşım için hangi bilet türünü önerirsiniz? Mobilis, navigo, carne vs aklım baya karıştı. Şimdiden teşekkürler:)

  • Merhaba, öncelikle çok teşekkürler.
   Cumartesi geleceğiniz için Navigo kart alamıyorsunuz maalesef. Mecburen tek yön RER bileti alıp otelinize ulaşmanız gerekiyor ve sonrasında belki otel çevresinde yürüyerek geçirebilirsiniz günü ya da 10'luk karne alarak hafta sonu bu şekilde idare edebilirsiniz. Pazartesi sabahtan Navigo alırsanız üç gün boyunca çok rahat edersiniz. Hem Disneyland için hem de son gün havaalanına ulaşmak için çok işinize yarar diye düşünüyorum.
   İyi tatiller.

 17. Merhaba Ahmet Bey öncelikle bilgilerinizle bizi aydınlattığiniz için dize çok teşekkür ederiz benim size bir sorum olacak 2 gün yıllık iznim m var Eyfel Kulesi ni ziyaret etmek istiyorum bahsettiğiniz otobüs ve metroların fiyati ni öğrenebilirmiyim

  • Merhaba,
   Öncelikle ilginiz ve değerli yorumunuz için teşekkürler.
   Açıkçası Paris'te ulaşım ve biletler konusu tek bir satırda özetlenecek kadar kısa değil. Bu konuda 20'den fazla ayrı yazı yazdım. Sizin ihtiyacınız olan bilet türü hangi gün geleceğinize, hangi havaalanına ineceğinize, hangi otelde kalacağınıza, yürümeyi mi toplu taşımayı mı kullanmayı tercih edeceğinize ve daha pek çok kritere göre değişiyor.
   Dolayısıyla tüm bilet ve ulaşım kartlarının çeşitlerinin, fiyatlarının bulunduğu "Biletler ve Ulaşım Kartları" yazısına bir göz atmanızı öneririm.

 18. Merhaba yazdıklarınız 3 günlük gezimizde çoookkkk işimize yaradı.Gerçekten çok teşekkür ederim.Paris Dolmuşunu çok sevdik akşam geç saatlerde havaalanından çıktığımızda bizi bekleyen birilerinin oluşu gerçekten bizi çok rahatlattı.Gezimiz çok keyifli ve çok eğlenceli geçti, fakat metroda başımıza gelen bir olayı paylaşmak istiyorum.Louvre müzesinin içinden metroya binmek istedik.Bilet gişesi yoktu ve makinenin önü çok kalabalıktı.Bizde çok yorgunduk.Makinenin önündeki kuyruğa girdik.Yanımıza bir adam geldi ve bilete ihtiyacımız olup olmadığını sordu.Bizde adam bize yardım edecek diye sevindik ve adamın bize sattığı biletleri aldık.Metroya bindik inipte tam metro durağından çıkarken görevliler bizi durdurdu ve bilet kontrolü yaptılar.Meğer adamın bize sattığı biletler çocuk biletiymiş, bizi dolandırmış ve biz bunu anlattığımız halde suçlu duruma düştük ve 70 euro ceza ödedik.Gezimizden bize kalan çok nahoş bir hatıra oldu.Umarım bunu okuyanlarında akıllarında kalır da bizim düştüğümüz duruma düşmezler.

  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle değerli yorumunuz ve güzel paylaşımını için teşekkür ediyorum. Paris gezinizin güzel geçmesine çok sevindim. Tabii yaşadığınız bu tatsız durum hariç. Yine de bu bilgiyi bizimle paylaşmanız önemli; bu konuda uyarıyı hemen "Biletler ve Ulaşım Kartları" yazısına ekleyeceğim ki başkaları da benzer bir olay gelmesin.
   Tekrar teşekkürler…

 19. iyi akşamlar, rer ile havalimanına gideceğim. Hangi terminale gitmem gerekiyor (thy).

  • Merhaba, sanırım CDG havaalanından söz ediyorsunuz. Gerçi bilet bilgisinde vardır ama büyük olasılıkla terminal 1 olması gerek.

 20. Merhabalar, Ben Paris aktarmalı bir uçuş aldım. 10 saat aktarma süresinde eyfel kulesini gitmek istiyorum. CDG inişle ve kalkışlı uçuşum için eyfele ulaşımım nasıl olmalı? RERB bindikten sonra hangi istasyonda inip yoluma nasıl devam etmeliyim? Eyfelde ne kadar zaman geçirebilirim? Ve dönüş için nasıl bi yol tercih etmeliyim? Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Merhaba,
   CDG'den Eyfel'e gitmek için RER-B'den Saint Michel Notre Dame istasyonunda inip buradan aktarma yapıp RER-C'ye binmeniz ve Champ de Mars Tour Eiffel durağında inmeniz yeterli. Eyfel'e çıkacaksanız, orada geçireceğiniz süre tamamen kuyruğun uzunluğuna bağlı. Çıkmayacaksanız ve başka şeyler yapmak istiyorsanız da Bir Günde Paris yazımı okumanızı öneririm: https://www.pariste.net/tur-programi-onerileri-iv-bir-gunde-paris/ 10 saatlik aktarma süreniz bu linkteki yazıdaki önerilerin pek çoğunu yapmanız için yeterli. Yeter ki aktarma uçağınıza (bagaj vermeyecekseniz) 2-2,5 saat kala herhangi bir RER-B istasyonuna yakın yerlerde olun…
   İyi geziler şimdiden.

 21. teşekkür ederim yorum için
  o zaman benden de size bir tavsiye 🙂
  kiosko da burger ve napmar da pizza yemeden dönmeyin pişman olursunuz özellikle margherita olanı tam bir italyan pizzası
  iyi tatiller bol bol yürüyerek gezin 🙂

 22. Merhaba Ahmet bey
  Bu arada bizi bilgilendiren yazılarınız için size minnettarız 🙂 Size bir kaç sorum olacak
  7-12 kasım tarihleri arasında 4.evlilik yıl dönümümüzü kutlamak için Paris'i tercih ettik bunun için booking den hotel mathis seçtik ve thy Charles de Gaulle havaalanına gelicez burdan otele en uygun ulaşım sizce nedir?
  paris dolmuşu tavsiye edermisiniz?
  ve otelimiz konum olarak her yere yürüme mesafesinde midir?
  metro kullanmayı düşünmüyoruz gerektirmediği sürece (barselona da 4 günde 120 km yürüyen bir çift düşünün)
  ve son olarakta kasım ayında hava cok soğuk olurmu gezmemizi engeller mi?

  şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Oteliniz 3 Rue de Ponthieu, 75008 Paris adresindeki otelse yeri yürüyerek şehri keşfetmek için ideal.
   Paris Dolmuşu en zahmetsiz, en konforlu ulaşım şekli olacaktır elbette. Sizi havaalanında hemen kapıda karşılarlar.
   Hava için bir şey diyemem ama soğuk olacaktır; yağmasın yeter…
   Şu an ben de Barselona'dayım, sorunuza Barselona'dan yanıt yazmaksa enteresan bir hoşluk oldu 🙂
   Size de şimdiden iyi tatiller

 23. Zeynep Hanım Merhaba,
  Ahmet bey kadar tecrübeli değilim tabikide ama nacizene tavsiyede bulunabilirim.
  http://www.zuti.co.uk/zuti_maps/Paris/Paris.aspx linkteki ücretsiz apple uygulamasını telefonunuza indirerek hava alanından otelinize kadar olan tüm aktarmaları pratikten (renk ve isimleri ile) takip edebilirsiniz (benim çok işime yaramıştı). Ayrıca http://maps.me/en/home meps.me ücretsiz uygulaması ilede internetsiz çalışan navigasyon programı ile de bulunduğunuz bölgelerdeki metro girişlerini, cafe restorantlara pratikten ulaşabilirsiniz.

 24. Merhaba,

  31 Aralıkta annemle parise geleceğiz. Charles de Gaulle rezervasyon yaptığımız otelde Ecole Militaire metro istasyonunun orada. Acaba havaalanından nasıl ulaşım sağlayabiliriz. Akşam 6 da havaalanına iniş yapacağımızdan en kolay yolu bulmamız gerektiğini düşünüyoruz.

  Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.
  Teşekkürler.

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   Toplu taşıma kullanmak istiyorsanız önce RER-B ile Gare du Nord'a gitmenizi, buradan 4 numaralı metro hattına geçip Strasbourg-Saint Denis'ye gitmenizi, buradan da 8 numaralı metroya binip Ecole Militaire istasyonuna ulaşmanızı öneririm.
   Toplu taşıma karışık ve zahmetli görünüyorsa elbette ki Paris Dolmuşu'nu önereceğim ama tercih sizin tabi.
   Şimdiden iyi tatiller.

  • Bugüne kadar hiç Beauvais'den uçmadığım için orayı yazmaya sıra gelmemişti ama haklısınız, ilk fırsatta oraya da gidip gözlem yapıp biraz araştırdıktan sonra ilk fırsatta Beauvais havaalanını da yazmam gerekiyor. Hatırlattığınız için teşekkürler.

 25. merhaba;

  CDG den şanzelize ye gitmek için mavi hat ile chatelet les halles den aktarma yapıp kırmızı hatta mı geçmem gerek? total de bu yolculuk nekadar sürer?
  teşekkürler

  • Merhaba
   Evet tam dediğiniz gibi yapacaksınız.
   Trenlerin hangi istanyonlarda duracağına bağlı olarak kapıdan kapıya 40-80 dk sürebilir sanıyorum

  • Merhaba, öncelikle site için çok teşekkür etmek istiyorum. Faydalı bilgilerle dolu 🙂 Türkiyeden iş-gezi amaçlı Parise geleceğiz, iki günlük araç kiralamayı düşünüyoruz, budget şirketinden rezervasyon yapmayı planladık ancak önemli bikaç sorumuz var 🙂 1. bizim ehliyetlerimizin geçerli olduğunu okuduk ama emin olmak istiyoruz 2. sağlıkla ilgili bir durum olduğunda paristeki sağlık kurumlarına gidebiliyor muyuz , vize almadığımızdan sağlık sigortası yaptırmadık 3. araç kiralama ile ilgili önerileriniz var mı ? 4. Tracedoraya yakın avenue paul daumer üzerinde bi apartta kalacağız şehir merkezinde otopark sistemi nasıldır, zorlanır mıyız ? aracı dönüşten önce son 2 gün almayı düşünüyoruz, yakın yerlerdeki kasabaları gezip havaalanında teslim etme şeklinde bir planımız var. Tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Öncelikle teşekkürler…
   Sorularınıza sırasıyla yanıt vermeye çalışayım:
   1-Bu konu muallak. Teorik olarak ehliyetiniz 6 ay boyunca geçerli ama bazı AB ülkeleri bu konuda sorun çıkarabiliyor. Fransa ehliyetim olmadan önce turist olarak TR ehliyetimle epey bir araba kiraladım ve bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım ama bu bundan sonra hiçbir sorun yaşanmaz anlamına gelmiyor 🙂 AB ülkeleri bir tuhaftır, bir görevliye denk gelirsiniz "kanun böyle" diyerek sizden olmadık şeyler isteyebilirler ama bu sorunuzu büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız diye yanıtlayayım…
   2-Seyahat sigortası olmayan birinin başına Fransa'da bir hastanede ne gelir bilemiyorum, sanırım tüm tedavi masraflarını ödemeniz beklenir, o yüzden gelmeden önce seyahat sigortası yaptırmanızı öneririm. Herhangi bir sağlık problemi yaşadığınızda da "sağlık" konu başlığındaki yazıları okumanızı öneririm.
   3-Araç kiralama şirketlerinin hepsi bence aynı, o yüzden hangisinde makul fiyat buldunuzsa onu tercih edin, şu daha iyidir diyemeyeceğim. Arabayı kazasız belasız kullandığınız sürece hiçbir şirkette sorun yaşamazsınız, kazara bir kaza ya da hasar durumunda tüm araç kiralama şirketleri aynı sevimsizliktedir bence 🙂
   4-Şahane bir yerde konaklıyorsunuz, eh bunun bedeli olarak da otopark ücretleriniz gayet hatırı sayılır bir miktar olacaktır 🙂 O bölgede yeterince kapalı otopark mevcut, kalacağınız yere yakın bir yerde de illa ki vardır ve tabi ki pahallı olacaktır. Sokağa araç bırakmanız neredeyse imkansız zaten 2 saatten fazla parka izin verilmiyor çoğu yerde; sadece pazar günleri sarı noktalı parkomatların olduğu yerler ücretsizdir onun dışında her yer ücretli tabi. O yüzden kapalı otopark her zaman için en sorunsuz olan yerlerdir.
   Paris içinde arabaya hiç ihtiyacınız olmayacak ama civarı gezmek istiyorsanız elbette ki arabayla çok rahat edersiniz.
   Şimdiden iyi tatiller.

 26. Merhaba,
  eşimle 4 günlük bir paris gezisi planlıyoruz. Yazılarınız bizim için çok verimli oldu teşekkürler.
  2 konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  1. konu : Havaalanından almayı planladığım paris visit card alınca RER + tüm metro hattlarını kullanabiliyor muyuz? (zone 1-3 /1-5 ayrımını tam anlıyamadım)
  2. konu : konaklamayı bastille meydanına yakın bir otelde yapmayı planlıyorum sizce uygun bir bölgemidir ?

  şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Sanıyorum Charles de Gaulle'e inecek uçağınız. Charles de Gaulle Havaalanı 5. zone'da yer alıyor. Paris merkezi ise 1-2 zone olarak geçiyor. Dolayısıyla eğer sadece Paris Visite kartı almak istiyorsanız 5 günlük 1-5 zone olarak almalısınız. 4 gün kalacak olsanız da 4 günlük kart olmadığı için ya 5 günlük alıp 1-5 zone içinde, yani her yere sınırsızca gidebilirsiniz ya da geliş ya da gidiş gününüzü tekli biletlerle halledip kalan 3 gün için hangi zone'larda gezecekseniz o zone'a uygun Paris Visite alabilirsiniz.
   Zone'lara örnek vermek gerekirse
   Champs-Elysees, Bastille vb hepsi merkez 1. zone
   La Défense 3. zone
   Versaille Sarayı 4. zone
   Charles de Gaulle Havaalanı ve Disneyland 5. zone
   Buna göre plan yapabilirsiniz.

   Bastille gayet hayatın içinde, canlı ve merkezi bir yerdir, konum olarak keyif alacağınızı düşünüyorum.

   Paris'te Ulaşım, Bilet Türleri yazılarımı okuma şansınız olursa tüm detayları ile anlatmaya çalıştım zone meselesini…

   Şimdiden iyi tatiller

 27. Merhabalar, öncelikle bu şahane site için teşekkürler. Ben Barselona üzerinden Türkiye'ye geleceğim. Vizem Barselona ancak Fransa üzerinden 10 saatlik aktarmam var. Vizede sorun olur mu? Yani schengen vizem var. Havaalanında tutulmam değil mi? Son olarak bu 10 saatlik sürede Paris'in neresini kesinlikle görmem gerekir Eyfel dışında? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Açıkçası vize ve aktarma işinin teknik detaylarını bilmiyorum ama tahminimce vizeniz ve destinasyonunuz İspanya olduğu için önce Paris'te Schengen alanına, yani Fransa'ya giriş yapmanız gerekiyor, bu da 10 saat özgürsünüz demektir, bir aksilikle karşılaşacağınızı sanmıyorum ama dediğim gibi bu sadece benim fikrim, yani öyle olması gerek diye biliyorum 🙂

   Eğer Paris'e ilk gelişinizse önce Eyfel'e gidin, burayı ziyaret ettikten sonra karşıdaki köprüden geçip fıskiyeli havuzun sağından ya da solundan yukarı çıkıp Trocadéro Meydanı'na gidin, yola ulaşınca sağa dönün, buradan 6 numaralı metroya binip ilk durağına yani Étoile'e gidin. Burada Zafer Takı var ve aynı zamanda Champs-Élysées'nin başı. Champs-Élysées'den aşağı yürüyebildiğiniz kadar yürüyün; sıkı bir yürüyüşçüyseniz Louvre Müzesi'ne kadar harika bir güzergahı tamamlayabilirsiniz. Halâ vaktiniz kalmışsa hiç sapmadan dümdüz yürümeye devam edin. Louvre'un sağından yürürseniz Seine Nehri boyunca ilerlerseniz, solundan yürürseniz de Rue Rivoli'den devam edersiniz. Her iki tarafın da kendine özgü güzellikleri var. Yorulduğunuz noktada 1 Numaralı metroya atlayıp Chatelet-Les Halles istasyonuna gidip oradan da RER ile havaalanına doğru yola çıkabilirsiniz.

   Şimdiden iyi tatiller.

 28. Ahmet bey teşekkürler öncelikle. Bizim Paris aktarmalı (10 saat) uçuşumuz var. Sizce 10 saatte şehir merkezine inip Eyfel kulesini görüp bir kahve içip dönebilir miyiz? Vize sorunumuz yok. Yeşil pasaportluyuz. Italya da.yapmıştık böyle bir şey. Zaten check in Türkiyede yapılıyor.

  • Merhaba Gonca Hanım

   Evet teorik olarak mümkün 🙂

   Anladığım kadarıyla Charles de Gaulle Havalimanı'na iniyorsunuz. Oradan tek biletle RER-B'ye bineceksiniz ve St Michel Notre Dame istasyonunda inip hiç dışarı çıkmadan RER-C'ye aktarma yapıp Champs de Mars La Tour Eiffel durağında ineceksiniz. Tek yön min 45 dk max 90 dk sürebilir yolculuk. gelen trenin nerelerde duracağına bağlı.
   Eğer Eiffel biletinizi de internetten şimdiden alırsanız fazla sıra da beklemezsiniz, ayrı bir girişten -nispeten- kolayca Eyfel'e çıkma şansınız olur. Burada da 1-2 saat geçirirseniz tadını çıkarabilirsiniz Paris'in.

   Yukarıda bir foto çekip twitter.com/paristenet ya da facebook.com/parisrehberi 'ne koyup selam ederseniz de mutlu olurum 🙂

   İyi tatiller şimdiden

  • Çok teşekkürler evet araba kiralama konusunda da derli toplu bir yazı hazırlamam gerekiyor. Onu da "yazılması öncelikli konular listesi"ne eklesem iyi olacak. İyi bayramlar.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.