(Son Güncelleme: 06.05.2023) Paris’e tatil için, okumak için ya da yaşamak için gelenler kadar, fuar ve toplantı için yani iş gezisi için gelenlerin sayısı da bir hayli fazla. Tüm yurt dışı iş gezilerinizde olduğu gibi Paris’e gelirken de herkes size “ooo ne güzel geziyorsun, tadını çıkar, hem de Paris, oooo” derken siz yapacağınız iş görüşmelerini, toplantıları, zorunlu akşam yemeklerini çoktan planlamış biri olarak kendinize ayıracak beş dakikanız bile olmadığını kimselere inandıramamanın sıkıntısını yaşıyor olmalısınız. Tabii  bu sözüm şirketler tarafından Paris’e gezmek için getirilen, yani aslında sadece turist olan diğer meslek grupları için değil.

Paris’e fuar organizasyonu için geliyorsanız büyük olasılıkla ya Charles de Gaulle Havaalanı yakınlarındaki Villepinte Fuar Merkezi  – Parc des Expositions’da olacaksınız ya da bir diğer seçenek de Paris içindeki Porte de Versailles ama orası daha küçük bir fuar merkezi olduğundan önce Parc des Expositions hakkında bir yazı yazmak istedim.

Gerçi sık sık yurt dışına iş gezisi için giden biri olarak bu tarz yerlerin mantığını çok iyi biliyorsunuzdur. Ben sadece bu fuar merkezi hakkında özet bir bilgi vermek hem de civarda neler var, merkeze nasıl gidilir gelinir gibi konularda bilgi vermeye çalışayım sizlere.

Benim Villepinte Fuar Merkezi – Parc des Expositions‘a ilk gidişim 10 Ağustos’ 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için oldu. Yoksa bugüne kadar yolum hiç o tarafa düşmemişti. Gerçi RER-B ile gidince son derece kolay bir şekilde ulaşılabiliyor ama biz arabayla gitme gafletinde bulunduğumuz için fuar alanı bölgesinde arabayla epey bir turladık 🙂 Ne var ki RER-B‘nin de sevimsizliği yüzünden, bir de oy verme alanının istasyona uzaklığını kestiremediğimizden arabayla gitmek yine de akıllıcaydı.

Parc des Expositions - Paris Villepinte Fuar Merkezi Pariste.Net

Burası bildiğiniz bir fuar merkezi işte, “Villepinte” adını resmi olarak Paris dışında bulunduğu için yakındaki bölgenin isminden alıyor. Elbette ki sayısız salonlar, devasa sergi alanları, iş dünyasının kalbinin attığı önemli bir merkez burası. Charles de Gaulle Havaalanı‘na bir durak mesafede olduğu için uçakla geldiğinizde ulaşım zor değil gibi görünüyor ama herhalde burada önemli iş görüşmeleri hallederken RER‘lerde Navette’lerde Shuttle’larda sürünecek haliniz yok. Hele ki kazara Orly Havaalanı üzerinden gelmeye kalkarsanız otelinize ya da fuar alanına bir taksi ya da Uber gibi özel şoförlü araç hizmetleriyle ulaşmanız daha insani olacaktır.

İşten güçten başınızı alıp kazara kendinize vakit ayırma şansınız olursa yakında gidebileceğiniz en mantıklı yer ne yazık ki Aéroville adındaki AVM olabilir. Burası haftanın her günü sabah 10:00 akşam 20:00 arası açık; hoş, gündüz vakti nereye kaçabilirsiniz ki onca iş varken, yine de aklınızda bulunsun. Bir de hemen yan tarafta Usines Center Paris Nord2 diye bir yer var ama orası Aéroville tek parça büyük ve kapalı bir alan olması bakımından daha pratik sanki.

Paris’e kendi imkanlarınızla inmek istiyorsanız RER–B’ye atlayıp Gare du Nord ya da daha iyisi Châtelet ile Luxembourg arasındaki istasyonlardan birinde inerek Paris’te hayatın merkezine ulaşabilirsiniz. Gelecek olan trenin hangi istasyonlarda duracağına bağlı olarak yolculuk 20 ila 40 dk arasında sürebiliyor.

Villepinte Fuar Merkezi – Parc des Expositions’un web sitesine yazının sonundaki resmi web sayfası linkinden ulaşarak ayrıntılı güncel bilgiyi alabilirsiniz. Havaalanı çevresinde kalabileceğiniz örnek otelleri görmek için de Paris’te Nerede Kalınır? yazısını okumanızı öneririm. Kazara bir günlük Paris kaçamağı yapma fırsatınız olacaksa da Bir Günde Paris yazıma bir göz atmanızda yarar var.

Gerçi Paris’e iş için de olsa gelmek güzel ama umarım en kısa sürede keyif için yolunuz buralara düşer.

Kolay gelsin şimdilik,

Görüşmek üzere…

 

 

Web Adresi: viparis.com/nos-lieux/paris-nord-villepinte

Adres: Parc des Expositions, 93420 Villepinte

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.