(Son Güncelleme: 03.06.2023) Bugüne kadar Paris’te ulaşım hakkında metro, RER, otobüstramvay ve hatta bisiklet kullanımı konusunda pratik bilgiler paylaşmaya çalıştım. Bunca seçenek arasında bir de taksiden bahsetmek gerekiyordu elbette. Günlük yaşam alışkanlığınıza bağlı olarak Paris’te toplu taşımayı tercih ederken pek zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum ama eğer taksi kullanma alışkanlığına sahip biriyseniz bu yazıda işinize yarayacak bilgilerden söz etmek istiyorum.

Öncelikle, İstanbul’da yaşayan biriyseniz, sokağa çıkıp da “el edince” duran taksileri Paris’te mumla arayacağınız aşikar. Gerçi İstanbul’da da boş taksi bulmak her geçen gün daha da zorlaşıyor elbette ama Paris’le kıyasladığınız zaman taksi kullanımı İstanbul’da çok daha kolay.

Dediğim gibi, sokağa çıkıp boş taksi bakınmak Paris’te boşuna bir uğraş olacaktır. O yüzden ya size en yakın durağa yürüyerek bir taksi bulma şansınız var. Paris’teki taksi durakları bildiğimiz anlamda “Çiçek Taksi” ayarında duraklar değil, belirli bölgelerde taksilerin geçici park etmesi için rezerve edilmiş “cepler” aslında. Dolayısıyla, şanslı gününüzdeyseniz, burada bekleyen taksilerden birine binme şansınız mevcut.

Tabii ki en sağlam çözüm, telefonla arayıp taksi çağırmak. Öyle ha deyince de gelmiyor meret 🙂 Rezervasyon sistemi çok yaygın. Telefonla rezervasyon yaptırmak sizin için zorsa, internet üzerinden de rezervasyon yaptırabiliyorsunuz; üstelik bu şekilde mesafeye göre ödeyeceğiniz tahmini ücreti de görmeniz mümkün. Zaten Paris’te en çok bilinen birkaç taksi şirketi var; bizdeki gibi binbir çeşit “taksi durağı” yok. Laf aramızda ben İstanbul’daki taksi sistemini daha mantıklı buluyorum; buradakiler burunlarından kıl aldırmıyorlar.

Aslına bakarsanız ne İstanbul’da ne de Paris’te çok sık taksi kullanma alışkanlığı olan biri değilim; ki bunun birkaç nedeni var: İstanbul’da ya toplu taşımayı kullanırdım ya da bir yerden bir yere kendi aracımla gitmeyi tercih ederdim, zira başka birinin, hele ki ne idüğü belirsiz bir taksicinin aracında “kelle koltukta” seyahat etmekten oldum olası hoşlanmadım. Paris’teyse arabam olduğu halde kendisi garajda çürümektedir 🙂 Zira burada toplu taşıma o kadar gelişmiş ki ne araba kullanmaya ne de taksi tutmaya neredeyse hiç ihtiyacım olmuyor günlük yaşantımda.

Tabii ki aileyseniz ya da aceleniz varsa ve metro haritalarında kaybolacak vaktiniz yoksa, eliniz kolunuz doluysa ve en önemlisi, diğerlerini geçelim, keyfinize düşkün biriyseniz taksi tutmanızda bir sakınca yok 🙂 Sonuçta fiyatlar, buranın koşullarına göre makul; tabi euro tl paritesi epey bir yükseldiği için çok da ucuz demek yerinde olmaz.

Bir de, özellikle havalimanı-şehir arası transferlerde gerek Charles de Gaulle Havalimanı, gerekse Orly Havalimanı‘ndan Paris merkeze inmek için bu seçenek pek çok kişi için kurtarıcı olabilir. O durumda ya önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz, ya da havalimanındaki taksi duraklarında sıraya girip şansınıza gelen araca binip otelinize ya da gideceğiniz yere rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Paris’te taksi kullanımı özellikle de fiyatlandırma epey karışık; A, B, C tarifesi olmak üzere haftanın gün ve saatine göre farklı tarifeler uygulanabiliyor. Güncel tarifeyi bu linkte bulabilirsiniz. Genelde normal bir binek aracın arka koltuğuna üç kişi binebiliyor; dördüncü kişinin ön koltuğa oturabilmesi tam bir muamma.  Genelde taksiciler bunu kabul etmiyor, etseler bile ekstra ücret talep edebiliyorlar. Bir de bagaj başına ekstra para ödemeniz gerekiyor. Bekleme ücreti filan zaten fiks; durduğunuz yerde para yazıyor ve Paris’te trafiğin yoğunluğunu hele ki trafik lambalarının sıklığını düşünecek olursak taksimetre para yazıyor 🙂 Yine de gözünüzü korkutmak istemem, sonuçta keyif için gelmişsiniz Paris’e tadını çıkarın her haliyle. Hatta zorunluluk olmamakla birlikte, bahşiş vermek adettendir, ihmal etmeyin, taksi kullanmayı sevenlerdenseniz elinizi korkak alıştırmayın derim 🙂

Havalimanı ulaşımındaysa fiks tarife uygulaması söz konusu. Paris şehir merkezi (Adres posta kodunuz 75 ile başlamalı; örneğin 75001) Charles de Gaulle Havalimanı arası tek yön transfer bedeli Seine Nehri’nin kuzeyi için 55€, güneyi için 62€; Orly Havalimanı ile Paris şehir merkezi arası tek yön transfer bedeli Seine Nehri’nin kuzeyi için 35€, güneyi içinse 41€ olarak belirlenmiş durumda.

Benim taksiyle ilgili en kötü anım, Paris’e ilk yerleştiğimiz dönemde, nadiren yağan karın epey tuttuğu bir pazar sabahı acil bir hastanelik durumda taksi çağırma gafletinde bulunmuş, yaklaşık bir saat beklemek zorunda kalmış, karda araç kullanma yeteneğine sahip olmayan bir taksiciyle yollarda sağa sola savrula savrula güç bela hastaneye ulaşabilmiştik. Hastanedeki operasyon sonrası eve dönmek içinse hastane kapısında (Türkiye’deki gibi) taksi bulacağımızı hayal etmiş, böyle bir alışkanlıkları olmadığını görüp taksi arama telaşına düşmüş, aradığımız tüm telefonlardan “taksi yok” yanıtı alıp metro istasyonuna kadar bandajlı ayakla karlara bata çıka yürümek zorunda kalmıştık 🙂 Bir araba sahibi olma gerekliliği o gün ortaya çıkmıştı zaten 🙂 Yani demem o ki, sevmem ben Paris’te taksileri 🙂

Uber vb varken yine de ihtiyacınız olabilir:

TAXIS G7:
Telefon: +33 (0) 1 41 27 66 99
http://www.taxisg7.com

 

Yazar

3 Yorum

 1. Merhaba Ahmet Bey, ismim Erdem. Eşimle beraber Paris'de Mayıs 2017'de çok güzel 5 gün geçirdik. Sitenizden o kadar çok bilgi edindim ve edindiğim bilgileri de uyguladım ki ne kadar teşekkür etsem azdır. Emeğinize sağlık. Bende okuyuculara çok önemli bir uygulamadan bahsetmek istiyorum, tüm Avrupa'da çok rahat bir şekilde kullanabileceğiniz gibi Paris'de de şahsen 5-6 kere kullandığım ''Uber'' uygulamasından bahsedeceğim. Normal taksilerden çok daha ucuz ve sizi olduğunuz yerden almaya 4-5 dakika içinde gelen bireysel araç sahipleriyle taksi sistemi gibi benzer ulaşım olarak düşünebilirsiniz. Bu siteden araştırılabilir, https://www.uber.com/tr/ Öncelikle bu uygulamayı akıllı telefonlarınıza indiriyorsunuz, üye olup kredi kartınızı tanımlatıyorsunuz. Daha sonra mesela Paris'in herhangi bir yerinde uygulamayı açıp konumunuzu belli ettikten sonra gitmek istediğiniz yeri yazıyorsunuz ve uygulama size mesafeyi çıkarıp ortalama ücreti gösteriyor. %90 bu ücret tutuyor. Daha sonra tamam derseniz ''havuz'' yada ''X'' seçeneği sunuyor. Havuz paylaşımlı, X ise özel taşımadır. Eğer havuzu seçerseniz size kaç koltuk ihtiyacınız olduğunu soruyor, diyelim ki 2 kişisiniz 2 koltuğu seçtiniz. Program hemen size uygun araç arıyor, ugun araç bulunduktan sonra sizi almaya gelecek kişinin adı, aracının markası, şöförün 5 yıldız üzerinden puanı ve plakası belirleniyor. 4-5 dakika içinde sizin olduğunuz yere gelip sizi alıyor. Havuz'u seçtiğiniz için araçta başka biri daha olabiliyor bu yüzden fiyat düşük oluyor, yani taksi dolmuş gibi düşünebilirsiniz. Hangi yolcunun gideceği yer daha yakınsa önce şöför onu bırakıyor. İnerkende şöföre başka bir ödeme yapmıyorsunuz çünkü siz araca bindiğinizden sonra übere haber gidiyor şöför tarafından ve önceden gördüğünüz ücret otomatik kredi kartınızdan çekiliyor. Eğer ki şöför sizin olduğunuz yeri bulamadı yada geç kaldı ozaman iptal edebiliyorsunuz ücret yansıtılmıyor yansısa da itiraz edebiliyorsunuz geri iade oluyor yada size ücretsiz biniş hakkı sağlayabiliyorlar. Biz 5 günlük Paris tatilimizde 6-7 kere bu uygulama ile çok düzgün, temiz bir şekilde istediğimiz yerlere ulaştık. Hatta şöförle samimiyet kurarsanız ki biz bir kere Kıbrıs Türk'ü Salah ile karşılaştık. Havalimanı'na döneceğimiz günü önceden Salah'a söyledik, über programsız şahsi telefonlarımızı verdik, anlaştık çok indirimli fiyata CDG havalimanına bizi götürmüştü. Dediğim gibi rahatlıkla bu uygulamayı kullanabilirsiniz, özellikle gece bar çıkışı hemen çağırıp otelinize varabilirsiniz. Ya da mesela biz bir keresinde de Eiffel'den, Montparnasse Tower'a gitmiştik. Havuz'u seçmiştik toplam 7 euro ya gittik ki havuzu seçmemize rağmen sadece eşimle ben vardık araçta. (bazen havuz'u da seçseniz eğer başka binecek kişi yoksa o bölgede yine sizi bireysel götürebiliyorlar).

 2. iyi günler
  23 Temmuz paris Dogu Tren istasyonuna geliş (ICE 71 ile Mannheım!dan) saat 14.05
  ve Hôtel ibis Saint Quentin En Yvelines Velodrome, 2 Place de la Paix Celeste, 78180 Montigny-le-Bretonneux, Frankreich GİDİS VE 26 Temmuzda dönüş için bize uygun fiyatla bir taksi önerebilir misiniz ve fiyatı ?
  Teşekkürler
  ybatakan@gmail.com
  almanya

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.