(Son Güncelleme: 12.07.2024) – Önemli Not: 20 Temmuz – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında Paris’te olacak kişilerin, Biletler ve Ulaşım Kartları yazısının sonundaki “Olimpiyat Döneminde Paris’te Toplu Ulaşım Biletleri” notunu okuması gerekiyor, çünkü o dönemde normal biletler ve ulaşım kartları geçerli değil, bambaşka bir tarife özel kart sistemi uygulanacak.

CDGVAL, Paris Charles de Gaulle Havalimanı‘ndaki üç terminal arasında ücretsiz yolcu taşıyan bir raylı sistem. “Neden ayrı bir yazı konusu olması gerekiyor?” diye soracak olursanız, “Orly Havalimanı ile Antony RER istasyonu arasında yolcu taşıyan ve sistem olarak OrlyVal ile büyük benzerlik gösteren CDGVAL bir o kadar da birbirinden farklı” diye yanıtlayabilirim. Bu detaylara dikkat ederseniz Paris’e CDG ya da Orly havalimanları üzerinden geldiğinizde zorluk çekmeden yolunuzu bulabileceksiniz ve sizin, Paris’te dilediğiniz yere Pariste.Net’ten edindiğiniz bilgilerle kolayca gidebilmeniz benim için çok önemli.

Yıllar önce Paris’e turist olarak ilk gelişimde, Charles de Gaulle Havalimanı‘ndaki okları takip ederek ulaştığım CDGVAL’e binmiş, “bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete” diye şaşkın şaşkın etrafı seyretmiştim 🙂 Hatta vagonun tam otomatik yani sürücüsüz olması da içimde çocukça bir sevince neden olmuştu… Tabii o zamanlar İstanbul’da sürücüsüz metrolar yoktu. Sonra bu taşıttan inip okları takip ederek kaybolmadan gitmek istediğim yere ulaşmıştım ama kimileri kaybolabilir. O yüzden birkaç detay konusunda bilgilendirme yazısı yazsam iyi olur diye düşündüm.

CDGVAL Charles de Gaulle Airport Pariste.Net

Daha önceki OrlyVal yazımda detaylı olarak anlattığım gibi OrlyVal, Orly Havalimanı‘ndaki Orly 1-2-3 ile Orly 4 terminallerini birbirine bağladığı gibi, aynı zamanda Orly Havalimanı’nı, RER hattının Antony istasyonuna bağlayarak, şehir merkezine ulaşımda toplu taşıma seçeneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. OrlyVal‘in terminaller arası hizmeti ücretsizken Antony RER istasyonuna ulaşmak içinse hatırı sayılır bir rakam ödüyorsunuz.

CDGVAL ise sadece Charles de Gaulle Havalimanı‘nın üç terminali (T1, T2, T3) arasında hizmet veren sürücüsüz raylı sistem. Üstelik OrlyVal‘in aksine CDGVAL ile RER‘e ulaşmak için de ekstra para ödemenize gerek yok, çünkü RER-B‘nin “CDG Terminal 1-3” ve “CDG Terminal 2” istasyonlarına havalimanı içinden CDGVAL ile ücretsiz ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde araç otoparklarına ulaşmak için de CDGVAL kullanılabiliyor. CDGVAL’in uğradığı duraklara dikkat ederek binerseniz istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

CDGVAL Charles de Gaulle Airport Pariste.Net

Uçağınız Paris Charles de Gaulle Havalimanı‘na indiğinde mutlaka CDGVAL’e bineceksiniz diye bir şart yok. Toplu taşıma seçenekleriyle Paris şehir merkezine inmek istiyorsanız Taxi, RER, RoissyBus vb. oklardan ihtiyacınız olanı takip ederek yolunuzu bulabilir, gerektiğinde de yani hedefe ulaşmak için yol sizi oraya götürüyorsa CDGVAL’e binip istediğiniz yere gidebilirsiniz.

RER üzerinden konuşacak olursak, Paris şehir merkezinden gelen RER-B‘nin Charles de Gaulle Havalimanı’nda ilk ve son istasyonu “CDG Terminal 2“… Oradan kalkıp “CDG Terminal 1-3” istasyonuna uğruyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu istasyondan Terminal 1 ve Terminal 3’e geçiş var. Terminal 3’e yürüyerek gidiyorsunuz ama Terminal 1’e ulaşmak için CDGVAL’e binmeniz gerekiyor. Yani 2 nolu terminalle 1 ve 3 nolu terminaller arasında ücretli RER trenlerini değil ücretsiz CDGVAL’i kullanacaksınız.

CDGVAL Charles de Gaulle Airport Pariste.Net

RoissyBus‘e binmek istiyorsanız, onun nerelerde durduğunu RoissyBus yazısında detaylı olarak vermiştim. CDG Havalimanı ile şehir merkezi ulaşım seçenekleri için de tüm bilgiler Charles de Gaulle Havalimanı yazısında mevcut. CDGVAL ile RER istasyonuna ulaştıktan sonrası kolay. Dilerseniz Navigo kartı, dilerseniz Paris Visite ya da tek yön normal bilet satın aldıktan sonra turnikelerden geçip RER-B’ye binerek şehir merkezine inebilirsiniz (Hangi bilet türünü tercih etmeniz gerektiği konusunda bilgiler için Biletler ve Ulaşım Kartları yazısını okuyabilirsiniz). Trenin hangi istasyonlarda duracağına bağlı olarak yolculuğunuz 30-50 dakika sürebilir. Tabii RER seferlerinin “şüpheli paket”, teknik arıza ya da grev gibi nedenlerle sık sık kesildiğini de hesaba katmalısınız.

Kafanızı çok karıştırmak istemem ama bir de Terminal 2’nin L ve M kapılarına giden ayrı bir iç hat daha var ama büyük ihtimalle onunla işiniz olmayacak. Ben birkaç kez o hattı kullandım; eğer buradan giderseniz check-in’inizi kendiniz yapıyorsunuz, bagajınızı bile kendiniz veriyorsunuz; eğlenceli görünse de yol yorgunluğu ile çekilecek çile değil. Sonuçta siz gideceğiniz yöne doğru okları takip edin ve tabelalarda ne diyorsa yönünüzü ona göre belirleyin. İçiniz rahat olsun, kesinlikle kaybolmazsınız.

CDGVAL Charles de Gaulle Airport Pariste.Net

Altını çizmek istediğim konu şu: Havalimanı – Paris şehir merkezi arasındaki ulaşımınızda yolculuğunuz, havalimanı içi aktarma ve yürüyüşleriniz nedeniyle tahmininizden biraz daha uzun sürebilir. O nedenle zamanlamanızı ayarlarken emniyet payı bırakmakta fayda var. Benim gibi son dakikacı biri bile Paris’te yaşamaya başladıktan sonra bu emniyet payı konusuna dikkat eder oldu 🙂

Sonuç olarak Charles de Gaulle Havalimanı‘nda terminaller arasında, otoparka giderken ya da RER istasyonuna ulaşmak için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu sürücüsüz raylı sistem, karışık gibi görünse de hayatınızı kolaylaştıracak güzel bir hizmet. Eğer toplu taşımayla şehir merkezine inmeyi düşünüyorsanız bu hizmetten yararlanma olasılığınız çok yüksek. Dediğim gibi CDGVAL’e binip binmeyeceğiniz tamamen uçağınızın nereden inip nereden kalkacağına bağlı. Tüm olasılıkları da ezbere bilmem mümkün değil, o yüzden ayrı ayrı yazmam çok zor. Okları takip edin, gerisini düşünmeyin 🙂

Siz hele bir Paris’e gelin de, yolunuzu bulması, hayatın tadını çıkarması kolay, bir o kadar da zevkli.

Keyfli geziler, keyifli keşifler…

 

 

 

Web Adresi: parisaeroport.fr/en/passengers/access/paris-charles-de-gaulle/cdgval

Author

6 Comments

 1. Her defasında farklı yerlere inmiş olabiliriz. Bana bu havaalanı epey karışık geliyor. Ve bu hattı bazen kullandım ama genelde insan karmaşasında anlık işaretleri takip ederek bulduk. Pek anlamadık. Sonuçta kaybolmadık:) yazınız epey faydalı olmuş teşekkürler

 2. Ahmet Bey merhaba,
  Öncelikle böyle güzel ve faydalı bir site hazırladığınız için çok teşekkürler.
  30 Ağustos'ta, Brugge'den hızlı tren Thalys ile Paris'e geçeceğiz. Paris'teki otelimiz Arc de Triomphe 'e çok yakın, adı Hotel Astrid. Varış istasyonu olarak Paris'te hangisini seçmemiz daha uygun olur, Gare de Lyon mu yoksa Paris Nord mu? Otelimize ulaşım açısından hangisi daha hızlı ve kolay olur?
  Şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için..

  • Merhaba Seda Hanım,
   Gare de Lyon'dan Arc de Triomphe'a RER-A ile kolayca ulsşabilirsiniz, seçme hakkınız varsa orayı seçebilirsiniz. Ben Brugge'den Gare du Nord'a geliniyor diye biliyorum ama hiç trenle gitmedim, o yüzden bir şey diyemeyeceğim.

 3. Ahmet Bey merhaba, yazınız için teşekkürler. Hotel İbis Denis Stade Sud tarafından, merkeze gidip gelmek için hangi kartı ve hangi hatları kullanmalıyız? Bilginiz varsa ve bizi de aydınlatabilirseniz çok seviniriz.

  • Merhaba Rana Hanım,
   Oteliniz 3. zone'da yer alıyor ve RER-B La Plaine Stade de France istasyonuna çok yakın görünüyor. Buradan merkeze çok kolay inebilirsiniz. Normalde 1-3 zone bileti almanız gerekir ama başka pek çok seçenek de mevcut elbet. Hangi bilet ya da kartın size uygun olduğunu bilmem çok güç. Bu linkteki yazıyı okuyunca bunun nedenlerini anlayacak, size uygun olan bilet türünü kendi ihtiyacınıza göre seçebileceksiniz: https://www.pariste.net/2014/04/pariste-ulasm-8-biletler-ve-ulasm.html
   Mutlu günler

  • Evet yazılarınızın hepsini okuduk herhalde, hatmettik desek yalan olmaz. Her şey çok kaliteli içerikle anlatılmış,açıklanmış. Sadece Paris değil, imkan olsa sizi başka şehirleri anlatırken de izlesek. Videolarınızı eşiniz çekiyor olmalı, çok başarılı. Ellerinize sağlık.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.