(Son Güncelleme: 05.06.2024) – Önemli Not: 20 Temmuz – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında Paris’te olacak kişilerin, Biletler ve Ulaşım Kartları yazısının sonundaki “Olimpiyat Döneminde Paris’te Toplu Ulaşım Biletleri” notunu okuması gerekiyor, çünkü o dönemde normal biletler ve ulaşım kartları geçerli değil, bambaşka bir tarife özel kart sistemi uygulanacak.

Paris’te metro, RER ve belediye otobüsü ağı yetmezmiş gibi Parisliler bir de tramvay hatlarıyla şehrin çevresini örmüşler ve hâlâ da yeni hatların inşasına devam ederek ulaşımı bir sorun olmaktan çıkarmak için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar.

1855’ten 1937’ye kadar Paris içinde de tramvayla ulaşım sağlanmış ama yaygın metro ağının öne geçmesiyle bu hatlar zamanla devre dışı kalmış, Paris’te tramvayın yeninden kullanıma girmesi 1992’de mümkün olmuş. Bu hat da Paris merkezinin dışında banliyö ulaşımı sağlamak amacıyla inşa edilmiş. Daha sonra yakın dönemde Paris’i çepeçevre saran ve birbiriyle bağlantılı birkaç hattın devreye sokulmasıyla yepyeni bir ulaşım alternatifi geliştirilmiş; halen de uzatma çalışmaları devam etmekte.

Tramvay Paris RATP Pariste.Net

T1, T2, T3a-T3b, T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T11, T12 ve T13 olmak üzere 13 ayrı hatla hizmet veren tramvay sistemi, Paris ulaşım haritasında bir kısa bir uzun çizgiyle gösteriliyor. Belki tramvay hatlarını Paris içi ulaşımında sık olarak kullanmayabilirsiniz ancak konakladığınız yere bağlı olarak merkezden aktarma yapmak zorunda kalmadan, Paris çevresinde bir yerden bir yere gitmek için kullanmanız gerektiğinde çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

Özellikle Orly Havalimanı‘na ulaşımda en ekonomik yöntem olarak T7 tramvayını kullanabilirsiniz. Tabii bunun için Orly 4 terminalinde olmanız gerekiyor. Eğer uçağınız Orly 1, Orly 2 ya da Orly 3 terminaline inerse, ücretsiz olarak OrlyVal‘e binip Orly 4 terminaline geçmeniz gerekiyor. Buradan şehir içi tek bir biletle T7 tramvayına binerseniz, 7 numaralı metro hattının son istasyonu Villejuif – Louis Aragon‘a ulaşırsınız. Ondan sonrası da bir bilet daha kullanıp metroyla merkeze gitmektir. Biraz uzun sürer ama niyetiniz ekonomi yapmaksa en ideal çözüm budur.

Ya da benim gibi, boş vakitlerinizde, konforlu bir şekilde Paris’i çepeçevre, en azından yaklaşık 270 derecelik bir turla dönmek için bir gününüzü tramvay gezisine ayırabilirsiniz. Elbette ki bu gezi, tarihi ve turistik bir tur olmayacaktır ama şehrin farklı farklı yüzlerini, son derece keyifli bir şekilde görmeniz için iyi bir fırsattır diye düşünüyorum.

Tramvay Paris RATP Pariste.Net

Tramvaylarda da her yerde satılan normal biletler geçerli. 1 bilet için 2,15€ ödersiniz ve bu bilet 90 dakika boyunca geçerli. İstasyonlarda turnike sistemi yok; belediye otobüsüne biner gibi tramvayın içindeki makinelerde biletinizi ya da kartınızı okutuyorsunuz. Bilet ve ulaşım kartları için pek çok çeşit ve farklı avantajları olan seçenekler mevcut. Bu konuda ayrıntılı için Biletler ve Ulaşım Kartları yazımı okumayı ihmal etmeyin lütfen.

Elbette sadece tramvaya binmek için şehir merkezinden çıkıp bir tramvay istasyonuna gitmeniz anlamsız ama konakladığınız yer bir tramvay istasyonuna yakınsa, tam tur yapmasanız bile bir yerden bir yere tramvayla gitmeyi deneyebilirsiniz.

Tramvay Paris RATP Pariste.Net

Güncel haritaya aşağıda linkten ulaşabilirsiniz. Haritada nokta çizgi şeklinde gösterilen hatlar tramvay hatlarını gösteriyor. Bu haritaya bakarak ve tabii Paris’te ulaşım konulu diğer yazıları okuyarak Paris’te bir yerden bir yere keyifle gitmeniz mümkün.

Örneğin Cité Universitaire‘e ya da Parc Montsouris – Montsouris Parkı‘na geldiğiniz bir gün, buradan sonrasını tramvayla dolaşmak hoş bir seçenek olabilir.

Siz yeter ki gezmek isteyin; Paris’te yapacak o kadar çok şey var ki…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Güncel Tramvay Hat Planı: ratp.fr/plan-tramway

Author

2 Comments

 1. Merhaba Ahmet Bey. Ulaşım yazılarınızın çoğunu okudum fakat herkes gibi benim de ufak bir sorum olacak 🙂 Ayın 6’sı cuma günü sabah orly’ye ineceğim, pazar akşam bercy den otobüsle Amsterdam’a geri dönüşüm olacak. Cuma günü geldiğim için Navigo Card edinme şansım yok galiba. Öğrenci olmam dolayısıyla kılı kırk yararcasına en ekonomik şekilde şehire ulaşmak istiyorum 🙂 Edindiğim bilgiler dahilinde T7 ya da bus183 kullanmak benim için en hesaplısı olacak sanırım. T7 kullanırsam Villejuif-Louis Aragon durağında iniyorum galiba, peki burda inince geri kalan yolu aktarmalı olarak ya da ikinci bir ticket ile geçirebilir miyim? Ya da aynı şekilde 183 ile Porte de Choisy durağında inince nasıl bir yol izlemem gerekli? Bir de şu onlu ticketler bu T7 ve 183’te geçerli midir ya da ilk şehre ulaşırken tekli bilet sonra mobilis mi almalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler şimdiden.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Emre Bey,
   Orly’den merkeze ulaşmak için biraz uzun sürse de en ekonomik yol T7 tramvayıdır, hele ki öğrenciler için biçilmiş kaftan. Ekonomi yapmanız gerekiyorsa Bus 183 + RER C daha pahalıya geliyor.
   T7 tramvayından sonra metroya binmek için ayrı bir bilet kullanmanız gerekecek, tramvaydan metroya aktarma yok ne yazık ki. Eğer havaalanından şehir merkezine tramvayla ineceksiniz 1-2 zone 10’luk carnet alırsanız Paris günleriniz boyunca yetecektir diye düşünüyorum.
   Amsterdam geziniz için de bu yazım işinize yarayabilir:
   https://www.pariste.net/mini-amsterdam-rehberi/
   Şimdiden iyi tatiller

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.