(Son Güncelleme: 10.07.2024) Paris’e gelmenin pek çok yolu varsa da bu blogun genel takipçilerinin Türkiye’den olduğu düşünüldüğünde öncelikle tercih edilecek yöntemin “havayolu” olacağı aşikar. O yüzden bu yazıda sizlere Paris’in ikinci büyük havalimanı Orly Havalimanı ile Paris şehir merkezi arasında transferin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Türkiye’den uçuyorsanız uçağınız ya Charles de Gaulle Havalimanı‘na ya da Orly Havalimanı’na inecektir. Aslında bir de şehrin oldukça uzağında Beauvais Havalimanı da var ama orayı sadece low cost havayolları kullanıyor. Sizin uçağınız Orly Havalimanı’na iniyorsa ne yapmanız gerekiyor; biraz bunlardan söz edelim:

Paris Orly Havaalanı - Orly Airport Pariste.Net

Orly Havalimanı eskiden Orly Sud (orli süd ya da oğli süd) ve Orly Ouest (orli vest ya da oğli vest) olmak üzere iki terminalden oluşuyordu ama Mart 2019 itibariyle isimler değişti. Artık Orly Havalimanı Orly 1, Orly 2, Orly 3 ve Orly 4 olmak üzere dört terminalden oluşuyor. Orly 1-2-3’ü eski Orly Ouest, Orly 4’ü ise eski Orly Sud olarak düşünebilirsiniz. Eğer Paris’e Pegasus’la geliyorsanız Pegasus bütün uçuşlarını Orly Havalimanı üzerinden gerçekleştirir ve iniş terminali Orly 4 olarak görünür. Tabii son terminal değişikliklerini benim takip etmem mümkün değil, o yüzden bilet bilginizi okurken terminal detayına da dikkat etmeyi unutmayın lütfen…

Burası Charles de Gaulle Havalimanı‘na göre biraz daha makul boyutta olduğu için yürüme mesafeleri korkunç değil. Yine de terminaller arasında OrlyVal adı verilen otomatik raylı sistem mevcut, bu konudan biraz sonra bahsedeceğim.

Pasaport kontrolünü geçtikten sonra valizlerinizi teslim alacağınız alana geleceksiniz. Burada valiz beklerken, oldukça ufak olan duty free‘ye bakabilirsiniz ama pek tatminkâr olduğunu söyleyemeyeceğim. Burada vakit kaybetmek yerine Paris’te parfüm, kozmetik, çanta, gözlük ve aksesuar alışverişi için size Paris’in merkezindeki Benlux Duty Free‘yi önerebilirim.

Paris Orly Havaalanı - Orly Airport Pariste.Net

Ve artık yolcu karşılama bölümüne geldiniz… Peki Orly Havalaanı ve Paris şehir merkezi arasında diğer ulaşım seçenekleri neler? Bütçe ve zaman durumunuza göre Orly Havalimanı’ndan Paris şehir merkezine inmek için birkaç seçeneğiniz var: M14 Metrosu, OrlyVal ve OrlyBus gibi toplu taşıma seçeneklerini kullanabilirsiniz ya da dilerseniz doğrudan taksi tutup ya da özel şoförlü araç hizmeti alıp şehre inebilirsiniz. Aslında bir de normal belediye otobüsü ve tramvay seçeneği de mevcut ama eğer bütçeniz çok çok kısıtlı değilse pek önermiyorum; çünkü oldukça uzun sürüyor ve biraz da zahmetli. Bir de gece yarısı ve sabaha karşı gelip de toplu taşımayla merkeze inmek isteyenler için gece otobüsü var tabii. Şimdi teker teker bu seçenekler hakkında bilgi vermeye çalışayım:

ÖNEMLİ NOT: 20 Temmuz – 8 Eylül 2024 tarihleri arasında Paris’te olacak kişilerin, Biletler ve Ulaşım Kartları yazısının sonundaki “Olimpiyat Döneminde Paris’te Toplu Ulaşım Biletleri” notunu okuması gerekiyor, çünkü o dönemde normal biletler ve ulaşım kartları geçerli değil, bambaşka bir tarife özel kart sistemi uygulanacak.

1- Metro (M14)

Yılların hayali nihayet gerçekleşti ve Orly Havalimanı 24 Haziran 2024 tarihinden itibaren Paris şehir merkezine M14 hattıyla bağlandı. Dolayısıyla artık, Paris şehir merkezine toplu taşımayla inmek için en ideal yöntem elbette M14 metrosu. Bu metroyla şehir merkezinde özellikle Gare de Lyon, Châtelet ve Gare Saint Lazare‘a ulaşmak çok kolay. Ne var ki bu metronun ulaşım ücreti normal biletten pahalı: Normalde Paris’te metronun gittiği her yere şehir içi biletiyle  ulaşabilirsiniz ama Orly Havalimanı ulaşımı için bilet fiyatı tam 10,30€, indirimli 9,40€. Eğer Günlük ya da Haftalık Navigo kartınız varsa kartınızla ek ücret ödemeden binebilirsiniz. Navigo kartınızı metro istasyonu girişindeki gişe görevlisinden satın  alabilirsiniz. Makinelerde Navigo Easy satılıyor, onlarla  da merkeze inmek mümkün ama ben Haftalık Navigo almanızı öneriyorumn. Navigo Kartı hakkında ayrıntılı bilgiyi bu linkteki yazıda okuyabilirsiniz.

Metro istasyonu Orly 4 terminali ile Orly 3 terminali arasında bulunuyor. Genelde Pegasus uçuşları Orly 4 terminalinden oluyor (tabii siz yine de güncel bilgiyi havayolu şirketinizden öğrenin) Uçaktan inip yolcu karşılama kapısından çıktıktan sonra dışarı çıkıp sola doğru biraz yürürseniz metro girişini bulabilirsiniz. Bu güzergahın videosunu 10 Temmuz 2024’te yaptığım bu linkteki Instagram canlı yayın videosundan izleyip öğrenebilirsiniz.

2- OrlyVal

Orly Havalimanı terminalleri arasında ücretsiz shuttle hizmeti veren bu demiryolu sistemi aslında küçük bir tren gibi düşünülebilir. Makinisti yok, tamamen otomatik olarak çalışıyor. Dediğim gibi, terminaller arasında OrlyVal ile ücretsiz aktarma yapabilirsiniz ancak sizi RER hattına bağlayacak olan Antony istasyonuna ulaşabilmek için özel bilet almanız gerekiyor. OrlyVal tek yön bilet fiyatı 11,30€. Orly Havalimanı’ndan Antony RER istasyonuna yaklaşık 5-6 dakikada ulaşarak buradan RER-B hattı üzerinden dilediğiniz noktaya devam etmeniz mümkün. Antony 3. zone’da olduğu için bilet fiyatlamasının da buna göre olacağını hesap etmeniz gerekir. Dilerseniz en başta Orly-Paris kombine biletine 14,50€ ödeyerek Paris merkezine tek biletle ulaşabilirsiniz. Paris’te ulaşım için hangi bileti seçmeniz gerektiği konusunda detaylı bilgiyi bu linkteki yazımda bulabilirsiniz. M14 metrosu açıldıktan sonra OrlyVal eskisi kadar önemli bir seçenek olmayacak ama yine de birilerinin işine yarayabilir diye bu bilgi burada dursun.

2- OrlyBus

OrlyVal gibi sizi havalimanından bir RER bağlantısına ulaştıran bu otobüs, aslında bildiğiniz belediye otobüsü ama içerisi valizlerin yerleştirilmesi için özel tasarlanmış bölümleri nedeniyle biraz farklı duruyor. Kalabalık zamanlarında bu valiz bölmeleri asla yeterli olmuyor ve eğer büyük valiziniz varsa başınıza bela olabiliyor. Yine de hesaplı bir şekilde şehir merkezindeki bir metro – RER noktasına ulaştırması bakımından pratik bir çözüm. Tek yön bilet fiyatı 11,50€, eğer Navigo Easy kartınıza yükleme yaparsanız o zaman 11,30€ ödüyorsunuz. Bileti havalimanının heme çıkışındaki üç numaralı perondaki gişeden ya da otobüs şoföründen alabilirsiniz. Bu bilet özel tarife olduğu için daha sonrasında aktarmalarda geçmiyor. Dilerseniz gişeyle, otomatla hiç uğraşmadan doğrudan kredi kartınızı otobüsteki makineye okutarak da bu otobüsten yararlanabilirsiniz ama o zaman hangi fiyattan ödeme yapılıyor, bilmiyorum.. Eğer Navigo kartınız varsa bu otobüse binmek için ekstra para ödemiyorsunuz eğer yoksa ve almak istiyorsanız, Orly 4 terminalindeki otobüs durağındaki gişeden temin edebilirsiniz. Eğer Orly 4 dışında bir terminale indiyseniz Orly 4’e ulaşmak için okları takip ederek yürüyebilir ya da OrlyVal‘e ücretsiz binip Orly 4 terminaline ulaşabilirsiniz.Orly 1-2-3’ten Orly 4’e OrlyVal ile nasıl ulaşacağınızı bu linkten izleyebilirsiniz. Güncel sürümlü iPhone ya da Android kullananlar için güzel haber: Navigo’yu fiziki olarak almanıza gerek yok, cep telefonunuzdan da alabiliyorsunuz. Bunun için Navigo yazımı okumanızda büyük yarar var… Aynı şekilde Paris Visite biletiyle de bu otobüse  binmek ücretsiz. Yine aynı şekilde M14 metrosu açıldıktan sonra OrlyVal eskisi kadar önemli bir seçenek olmayacak ama yine de birilerinin işine yarayabilir diye bu bilgi de burada dursun.

3- Taksi ve Özel Şoförlü Araç Hizmeti

Eh tabii taksi çok daha rahat bir çözüm; sonuçta biraz sıra beklemeniz gerekse de atlıyorsunuz arabaya ve dilediğiniz adrese gidiyorsunuz. Buradaki handikap dil problemi olabilir; sonuçta ingilizceleri çok başarılı değil ya da zaten sizin yabancı diliniz yeterli olmayabilir. Yine de adresi verdikten sonra sizi konaklayacağınız yere daha rahat bir şekilde ulaştıracakları kesin. Burada da yolu uzatma hileleri olmuyor değil; ne olursa olsun dikkatli olmak lazım. Bir diğer problem de bagaj başına ekstra ücret talep edilmesi diyebiliriz. Eğer yolculuklarınızda bagajınızı sınırlandırma probleminiz varsa taksiye binmenin ekstra masrafı olabiliyor. Yine de getirilen bir uygulamayla CDG Havalimanı ile Paris merkez arasında taksi ulaşımının standart bir fiyatı var. Paris’te periferik içinde bir yere gidiyorsanız yani gideceğiniz adresin posta kodu 75 ile başlıyorsa, Seine Nehri‘nin güney tarafındaki adresler için 35€, kuzey tarafındaki adresler için 41€ sabit fiyat ödemeniz yeterli olacaktır. Bunun dışındaki bölgeler için taksi fiyatları farklılık gösteriyor. Örneğin Avrupa’nın en büyük Finans Merkezi Paris La Défense‘a gitmek için 40€-55€ arası,  Disneyland‘a gitmek içinse 75€-105€  arası bir ödeme yapıyorsunuz. Paris taksileri hakkında detaylı yazıyı bu linkte okuyabilirsiniz. Tabii buna benzer olarak Uber ve benzeri özel şoförlü araç hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

4- Tramvay

Orly Havalimanı’ndan Paris şehir merkezine normal bilet kullanarak tramvayla inmek de mümkün. T7 tramvayına binmek için Orly 4 terminali tarafında olmalısınız. Bu hattın diğer ucu M7 metrosuna bağlandığı için ve epey de dolambaçlı olduğu için çok da tavsiye edemeyeceğim. Ancak o taraflarda işiniz varsa mantıklı olabilir ve elbette ki normal bilet geçerli olduğu için 2,50€‘ya M7 metrosuna ulaşıyorsunuz. Uzun zamandır oradan tramvaya binmedim ama sanırım Navigo Easy kartınız bu tramvayda geçiyor, o zaman ödemeniz  gereken rakam daha da düşük oluyor. Böylece şehre inmek için -ne kadar uzun da sürse- en ekonomik çözüm olduğunu söylemem gerekir. Havalimanından T7 + Metro 7 ile Opéra‘ya yaklaşık 1,5 – 2 saatte ulaşma olasılığınız var ama ekonomi yapmak zorunda değilseniz pek tavsiye etmiyorum. Navigo Semaine kartınız ya da  Paris Visite biletiniz varsa,  o zaman tramvaya da ücretsiz biniyorsunuz ama ücretsiz ulaşım hakkınızı metrodan yana kullanacağınızı düşünüyorum.

5- Belediye Otobüsü

183 numaralı belediye otobüsü sizi RER-C‘ye ulaştırır, sonrasında da RER-C ile şehir merkezine inebilirsiniz. Bu otobüs için 1-4 zone bilet fiyatı üzerinden ücret ödeniyor, ayrıca 1-4 zone’u kapsayan kartlar da geçerli ama bu seçenek çok vakit kaybına neden olacağı için ancak kılı kırk yarıp aşırı bütçe hesabı yapmak zorunda olanlar için son çare olarak düşünülebilir… Yine de 183 otobüsü + RER-C bilet fiyatını 6,40€ olarak not edelim.

6- Gece Otobüsü – Noctilien

Paris’e gece vakti ya da sabaha karşı gelecekseniz, o saatte RER, RoissyBus ve normal belediye otobüsü çalışmayacağı için, taksiye çok para vermek istemiyorsanız gece otobüslerini kullanmalısınız. Havalimanından çift bilet okutarak şehir merkezine inmeniz mümkün. Navigo ve diğer ulaşım kartları da geçiyor. Ayrıntılı bilgiyi Noctilien – Gece Otobüsleri yazısında bulabilirsiniz.

Paris Orly Havaalanı - Orly Airport Pariste.Net

Tabii bir de araba kiralama seçeneği var… Gerçi Paris’te Araba Kullanmak yazımda da belirtmeye çalıştığım gibi Paris şehir merkezi içinde araba kullanmayı pek tavsiye etmiyorum ama Giverny, Deauville & Trouville, Le Mont Saint Michel ve Loire Vadisi Şatoları gibi Paris çevresindeki birbirinden güzel yerleri görmeyi düşünüyorsanız o zaman elbette ki araba kiralamak en ideal çözüm.

Orly Havalimanı ile Paris şehir merkezi arasındaki ulaşım seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler, bu yazıdaki ilgili linklerden, hazırlamış olduğum tüm yazılara ulaşabilirler… Havalimanı hakkında genel bilgiye ise yazının sonunda bulunan resmi web sayfası linkinde.

Paris’e iş için, özellikle Parc des Expositions-Villepinte / Villepinte Fuar Merkezi‘ndeki bir fuar için geliyorsanız bu havalimanının biraz ters bir konumda olduğunu hatırlatmak isterim. Tabii her halükarda Paris’te her yerden her yere ulaşmak için mutlaka bir toplu taşıma çözümü mevcut.

Ah bir de son olarak şu bilgiyi eklemeliyim: Zaten Paris ve çevresinde bir yerden bir yere nasıl gidileceğini keşfetmek için ben dahil kimseye ihtiyacınız yok. Cep telefonunuzdaki harita uygulamasına kalkış ve varış noktalarının adreslerini yazdığınızda o size, o güne ve saate göre en uygun seçenekleri sunuyor. Tabii uygulamanın her dediğini de yapmayın, Pariste.Net okuyanlar ve derslerine iyi çalışanlar, sunulan seçenekler arasında hangisinin en ideal olduğunu kolaylıkla bulabilirler. Ama rica ederim, bana da sormayın; çünkü bana sorduğunuzda ben de o uygulamalara girip bakıyorum; her yeri ezbere bilmem mümkün değil 😉

Sonuçta Paris şehir merkezi ile Orly Havalimanı arasında transfer yapmak düşündüğünüz kadar zor değil ve size uygun bir seçenek illa ki var. Ulaşım konusunu çözdüğünüze göre bir de Paris’te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Bir Hafta Paris yazılarımı da okursanız olayın büyük kısmını çözmüş olacaksınız 😉

Siz yeter ki gelmek, Paris’i gezmek isteyin…

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

 

Web Adresi: parisaeroport.fr/en/passengers/access/paris-orly

Adres: Aèroport de Paris-Orly, 94390 Orly

Booking.com
Author

46 Comments

 1. Emre Gölçek Reply

  Ahmet Bey merhaba,
  Siteniz ve bu yazınız çok bilgilendirici.
  Orly 4’ten Eyfel ve Invalides tarafı için RER-C uygun mudur? Google Haritalarda C’yi öneriyor ama ben sizin yazınızı okuyunca emin olamadım. Yorum yapabilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Emre Bey,
   RER-C pek sevimli bir hat değildir ama elbette ki çözüm yollarından biri. Ben genelde Orly’den Eyfel tarafına gitmek için OrlyBus + M6 metrosu öneriyorum ama sizin dediğiniz yöntem de pekala mümkün.

 2. Baris A.Dogan Reply

  Ahmet Bey,

  Aralik 2021 Paris gezimizde Pegasus Orly 4’u kullaniyordu, iner inmez Navigo card alip Orly Bus ile sehir merkezine gitmek cok kolay oldu.

  Tesekkurler aydinlatici yazi icin 🙂
  Sevgiler
  b.

  • Ahmet Ore Reply

   Pegasus’un Orly 4’ü kullanması güzel haber, en azından Navigo alma kolaylığı açısından. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

 3. Merhaba Ahmet Bey,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler çok faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş.
  Eşimle haziran ayında pşanladığımız paris tatilimiz var. Brükselden geçeceğiz paris’e perşembe günü gelip pazar günü döneceğiz.
  Pazar günü uçağımız 07:00 da orly havaalanından acaba bu saate yetişmek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.
  Kalacağımız son gün orly havaalanına yakın bir otelde konaklamamızı tavsiye eder misiniz?

  şimdiden teşekkür ederiz.
  İyi günler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Fatih Bey,
   Sabah 7’deki uçak için 5’te havaalanında olmanız gerektiğini düşünürsek, sabah 4 gibi yola çıkmanız gerekir ki o saatte toplu taşıma için gece otobüsünden başka seçenek yok. Ben olsam o riski göze almazdım, çünkü seferler çok seyrek. Bkz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-15-noctilien-gece-otobusleri/
   Son gece havaalanında konaklamak belki bir çözüm olabilir ya da normalde kaldığınız otelden sabaha karşı taksiyle ya da diğer özel şoförlü araç hizmetlerinden yararlanarak havaalanına ulaşmanız daha konforlu sanki.
   Mutlu günler.

 4. Merhaba Ahmet Bey,

  umarım iyisinizdir. 2 gün sonra Paris’te olacağım ve ne yazık ki öncesinde ayrıntılı araştırma yapma fırsatım olmadı. İşin ilginç yanı tek başıma ve dil bilmeden böyle bir şeye kalkışıyor olmam 🙂 o nedenle açıkçası korku heyecanı mevcut üzerimde. tamamen spontane olarak gidiyorum. bu nedenle sizden orly’den hyatt regency paris etoile oteline nasıl gidebilirim öğrenebilir miyim? eğer yardımcı olabilirseniz bir nebze üzerimdeki korkuyu atacağım. yoksa son anda bilet vs iptal edeceğim :)) şimdiden çok teşekkür ederim

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Sinem Hanım, son dönemde o kadar çok mesaj ve yorum geldi ki nedense bu mesajınız gözümden kaçmış. Kusuruma bakmayın lütfen. Umarım Paris’te sorunsuz bir tatil geçirmişsinizdir.

 5. Merhaba Ahmet Bey,

  OrlyVal kullanarak Orly Ouest’ten Orly Sud’e gitmek kolaydır değil mi ?
  İlk kez geleceğim için sormak istedim.
  Çok teşekkürler,
  Mutlu Günler 🙂

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Mehtap Hanım,
   Orly’de terminaller arasında OrlyVal ile gitmek çok kolaydır. Sadece dikkat etmeniz gereken bir iki detay var. O detayları bu linkteki yazımda bulabilirsiniz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-13-orlyval/
   Bir de eğer Orly Sud’e Navigo almak için gidecekseniz, bugünkü Instagram instalive canlı yayınında bir izleyici artık Orly Sud’de Navigo gişesi olmadığını söyledi. Daha önce de böyle bir yorum alınca, ilk fırsatta bizzat gidip kontrol etmiştim, gişe yerinde duruyordu ama yaklaşık bir aydır hastayım; o yüzden bu kez kendimi iyi hisseder hissetmez gidip tekrar kontrol edeceğim; bilginize.
   Mutlu günler.

 6. merhaba ahmet bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. şubat ayında paris gezisi planladık eşim ve 1 yaşında ki çocuğumla. öncelikle diğer yazılarınızdan cesaret alarak 1 yaşında ki çocukla şubatta gitmeyi göze aldım(eşimin doğum günü nedeniyle şubat). Biraz geç farkettim ama bookingi dediğiniz gibi sayfanızdan tıklayarak fav a aldım. şimdi öncelikle otel olarak birazda 4 yıldızlı olduğu için gare de lyon da ki citizen M e rezervasyon yaptım. navigo almayı planladım. açıkçası orlyval e tekrar ücret ödemek istemiyorum. orlybus ında çok kalabalık olduğundan çokça şikayet edildiğini gördüm yaptığım araştırmada. orly havalimanı ve gare de lyon arasında gece n131 otobüs hattı mevcut gözüküyor bunun gündüz alternatifi var mıdır? yoksa rer-c den çok az bahsetmişsiniz ama onunla otelin çok yakının da inebiliyorum. benim için daha mantıklı olmaz mı rer-c
  iyi günler

  • Ahmet Ore Reply

   Tabii ben bu yazıda Paris merkezine inmenin yollarını anlatmaya çalışıyorum. Oteliniz Gare de Lyon tarafındaysa ve RER-C’den inip yürümeyi tercih ediyorsanız elbette ki RER sizin için uygun olacaktır.

   183 numaralı belediye otobüsü ise sizi M7 metro hattına ulaştırır ama çocukla o uzun yolu normal belediye otobüsüyle gitmek ne kadar sevimli olur, bilemedim.

   Mutlu günler

 7. Orly havaalanindan pass visited alsak orly bus ve arkasından rer B ye ücretsiz binebilir ve ertesi gün disneyland a gidebilirmiyiz

  • Ahmet Ore Reply

   Eğer 1 günlük Paris Visite alırsanız otelinize başka bir ücret ödemeden gidebilirsiniz ama geçerliliği gece yarısı biteceği için ertesi gün kullanamazsınız

 8. merhaba yazilariniz sayesinde pariste cok rahat 6 gun gecirdik. 6. metro hatti uzerinde bir otelde konakliyoruz. yarin 17 de orlyden istanbula donecegiz. metrodan belediye otobusunun 1.5 saat sur3cegi bilgisini vermissiniz. orlyi hic gormedigim icin de biraz endiseliyim. en pratik bu mudur.

  • Merhabalar,
   Paris'te güzel bir tatil geçirmiş olmanıza çok sevindim.
   Çok genel olarak otel kapısından havaalanı kapısına kadar toplam ulaşım süresi için (yaklaşık) 1,5 saat diye düşünmeniz gerek. Yoksa OrlyBus (yaklaşık) 30-40 dk sürebiliyor tabii trafiğe bağlı olarak bu süre değişebiliyor.
   "En pratik" diye tek bir yöntem söylemem mümkün değil, çünkü aslında en pratik olan belki de RER+OrlyVal seçeneği ama onda da Navigo kartı geçerli değil. Eğer Navigo'nuzla gitmek istiyorsanız evet en pratik seçenek RER+OrlyBus gibi görünüyor.
   İyi yolculuklar dilerim.

 9. Sizinki gercekten Turklere dev bir hizmet! Ben bugun geliyorum, sayenizde her detayi planladim ve kendimi simdiden cok guvende hissettim. Ne diyim iyiki varsiniz, iyiki bunlari yazmissiniz!

  • Çok teşekkür ederim, umarım Paris günleriniz çok güzel geçer. Şimdiden iyi tatiller dilerim…

 10. Merhaba Ahmet Bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler harika bir bilgi paylaşımı olmuş. Size sormak istediğim bir diğer ulaşım seçeneği olarak air france bus servis seçeneği. Orly sud da ineceğim ve bu servisi kullanmak şuan için en rahatı gibi gözüküyor. Bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar, Air France servisi günümüzde Le Bus Direct olarak geçiyor ve yukarıdaki yazıda bu konuda detayları vermeye çalışmıştım: Bu shuttle hizmeti ile Montparnasse ve Invalides üzerinden Zafer Takı'nın oraya ulaşmanız mümkün. Bilet fiyatı 12€'dan başlıyor. Detaylı ve güncel bilgiye yukarıdaki yazıdaki linkten ulaşmanız mümkün. Mutlu günler.

 11. Ahmet bey . Geçen hafta Orly için hem paris dolmuşu hem taksi kullandım. Paris dolmuşunun gidiş dönüş 80 euro olduğunu sanıp rezarvasyon yaptım ama tek yön 80 euro ödeyince dönüş yolculuğunu maubert -mutualite istasyonunun önündeki taksi durağından yaptık. 3 kişi 3 tane büyük valiz ile 30 euro ödedik. Taksici hata yaptı diye düşünüyoruz ama ödediğimiz rakam gerçekten bu. Fazla valizi olanlar için taksi en ekonomik, çabuk ve konforlu bir seyahat. 50 euromuz cebimizde kaldı.Sevgiler BENAN

 12. selim ruşen Reply

  ahmet bey çok faydalı bilgiler için müteşekkiriz sağolun. bir sorum olacaktı size; Charles de Gaulle havaalanından venedik'e saat 9:00 da uçağım var. monmart tepesinde bir otelde kalacam. acaba uçağa yetişebilirmiyim metro ile gitsem.malum birkaç saat önceden havalimanında olmak için saat 6:00 da çıkmam lazım o saatte metrolar çalışıyormu acaba

  • Merhaba Selim Bey, öncelikle çok teşekkürler. Gare du Nord'dan Charles de Gaulle Havaalanına RER-B o saatte çalışıyor ama gara ulaşmak için gece otobüsüne binmeniz gerekecek o saatte ya da taksiyle de gara gidebilirsiniz. Oteliniz bu konuda yardımcı olacaktır.
   İyi yolculuklar

 13. Ahmet Bey öncelikle emeğinize sağlık. Çok faydalı bir blog. Herkes Orly'den şehir merkezine gitmek hakkında yazmış ama biz Alsace Turu yapıp en son Strazburg üzerinden Paris'e geleceğiz dolayısı ile dönüşümüz uçak ile olacak. Orly'den. Şehirden Orly'ye giderken de Denfert-Rochereau istasyonuna gidersek oradan 'OrlyBus' kullanabiliyor muyuz? T7-M7 süre olarak ne kadar fark ettirir? Sizce uçuştan kaç saat önce Denfert-Rochereau'da ya da M7 durağında olmalıyız? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Denfert-Rochereau'dan OrlyBus'le Orly havaalanına kolayca ulaşabiliyorsunuz. Tek risk, trafiğin durumu. O yüzden kesin bir saat söylemem mümkün değil ama uçuşunuzdan en az iki saat önce havaalanında olmanız gerektiğine göre en az 45-60 dk öncesinde de Denfert-Rochereau'da olmanızı öneririm.
   T7+M7 seçeneği her zaman var ama ben kişisel olarak hiç tercih etmiyorum, bana bitmek bilmiyor gibi geliyor. Bu ikisinin toplamı 80-90 dk civarı sürer sanıyorum.
   Mutlu günler.

 14. Merhabalar Ahmet Bey,öncelikle sitenizin çok faydalı olduğunu söylemek istiyorum.Kendime olan güvenim arttı sayenizde:) ilk defa geleceğim için tereddütlerim vardı Paris' le ilgili. Ben şunu sormak istiyorum; belki de anlatmışsınızdır bir başlıkta ama ben göremedim.Navigo kartı aldığımız zaman Orlybus için geçerli ama ORLYVAL için geçerli değil dimi.ORLYVAL için ayrı tek yön bilet alıp,ondan indikten sonra RER veya Metroya binerken Navigomuzu kullabiliyoruz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Semra Hanım,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Navigo konusu çok detaylı olduğu için onu ayrı bir yazı başlığı olarak yayınlamıştım. Yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   Tam da dediğiniz gibi Navigo OrlyBus'te geçerli ama OrlyVal'de geçmiyor. OrlyVal kullanmak istiyorsanız tek yön bilet alıp Anthony RER istasyonundan Navigo kartınızla devam edebiliyorsunuz.
   Mutlu günler

 15. Merhabalar öncelikle yararlı paylaşımlar için teşekkür ediyorum 🙂
  Ben ocak ayında 2 günlüğüne Pariste olacağım(Orly Havalimanı)
  Havaalanından orlybus ile şehre geçmek istiyorum.Sizce nerede inmem gerekiyor, louvre müzesi champs elysees ya da eyfel yakınlarında yani tam merkezi bi yerde inmek istiyorum. Ve bu aralar için zone 1i mi kullanmam gerekir? ve hangi bilet çeşidini önerirsiniz? Bir de ertesi gün akşam 11 gibi porte maillotdan amsterdam otobüsüm kalkacak.Mesafeler haritadan yakın gözüküyor ama siz ne önerirsiniz acaba? Teşekkürler şimdiden 🙂

  • Merhaba,
   Öncelikle mesajınız ve yorumunuz için teşekkürler.
   Orly'ye inecekseniz OrlyBus'e binerek Denfert-Rochereau'da ineceksiniz, bundan sonra nereye gideceğinizse tamamen otelinizin nerede olduğuna bağlı. Eğer buradan Eyfel'e gitmek istiyorsanız 6 numaralı metro hattının Etoile yönüne binip Bir-Hakeim istasyonunda inmeniz yeterli ama Eyfel şehir merkezi değildir. Dolayısıyla sorunuza yanıt vermem çok güç.
   Önemli pek çok turistik alan 1. zone'da yer alır.
   Bence OrlyBus yazısını bir okuyun, ardından Biletler ve Ulaşım kartları yazısına da bir bakın.
   OrlyBus için ayrı bilet alacaksınız, sonrasında 10'luk carnet bileti işinizi görür gibi. Tüm bu söylediğim konuların detayları blog'ta ayrı ayrı mevcut.
   Mesafeler son derece yakın ve ulaşılabilirdir, hiç endişeniz olmasın.
   İyi tatiller şimdiden.

 16. Merhaba, benim otelim tarif yazmış. Orly den ADP shuttle ile RER C'ye diyor ilk adımda. Bu shuttle anlattıklarınızdan hangisi oluyor? Ona göre kart veya bilet almam gerekiyor sanırım…

  • Merhaba,
   Anladığım kadarıyla sizin oteliniz Paris'in güneyinde ya da güney doğusunda olduğu için oteliniz ADP shuttle ile RER-C'nin Pont de Rungis istasyonuna ulaşmanızı önermiş. Orly Sud'e geldiğnizde F çıkışından çıkıp bu shuttle'ın kalktığı yere ulaşabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla bilet fiyatı 2,5€ ve otobüs şöföründen temin edebilirsiniz. İyi tatiller.

 17. merhaba ahmet bey çalışmalarınız için size çok teşekkür ediyorum 🙂 cumartesi gunu saat 4 buçuk gibi orly havaalanında olacagız kalacağımız yer gare du nord ve özellikle gare de lest e çok yakın transfer konusunda en çok tavsiye edebileceğniz yol nedir 2 gece kalacağız pazartesi sabahı gare du nord dan brüksele trenle geçeceğiz şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar,
   Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
   Eğer toplu taşıma kullanmak istiyorsanız önce Orly'den OrlyBus'e binerek Denfert-Rochereau'ya gelmeniz gerekiyor. Buradan da RER-B'ye binerek doğrudan Gare du Nord'a ulaşabilirsiniz.
   Mutlu günler.

 18. Merhaba Ahmet Bey,
  Ben de eşimle beraber bu pazar (20.03.2016) Paris'e geleceğim. Aylardır en çok ziyaret ettiğimiz sitelerden biri sizinkisi oldu 🙂 Bu kadar yararlı ve bol içeriğe sahip bir blog ortaya çıkardığınız ve hala aktif olarak içerik girmeye devam ettiğiniz için teşekkür ediyorum öncelikle. Öyle ki, sitenin Fransızca seçeneği olsa Parislilere bile faydası olacak bir blogunuz var 🙂
  Dediğim gibi aylardır araştırıyorum ve Orly Havalimanı'ndan kolay ve ucuz bir şekilde merkeze gitmenin bir yolunu buldum sanırım. Bir yanlışım varsa lütfen düzeltin ki orada sıkıntı yaşamayalım 🙂
  Öncelikle Orly'den T7 tramvayına binip son durak olan Villejuif-Louis Aragon durağında iniyoruz. Oradan M7 metro hattına aktarma yapıyoruz. Benim kalacağım otel Chaussee d'Antin (La Fayette) istasyonuna yakın olduğu için orada ineceğim. Bu hattı kullanacak olanlar şuradan istasyonlara bakabilirler: http://www.ratp.fr/informer/pdf/orienter/f_plan.php?nompdf=m7

  • Merhaba, yorumunuz için çok teşekkürler. T7'den yazıda bahsetmeye çalışmıştım. Çok uzun ve dolambaçlı bir hattır epey de uzun sürer ama merkeze inmenin dediğiniz gibi en ekonomik yöntemidir.
   Tekrar teşekkürler…

 19. Merhabalar
  Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
  CDG'den Orly'ye gitmek için önce RER B'ye bineceksiniz. Dilerseniz Denfert Rochereau istasyonunda inip OrlyBus'e, dilerseniz Antony'de inip OrlyVal'e aktarma yapabilirsiniz. Her iki seçenek de sizi Orly'ye ulaştıracaktır. OrlyVal daha OrlyBus'e göre daha dertsizdir ancak biraz daha pahallıdır. Tercih sizin.
  Şimdiden iyi yolculuklar.

 20. merhaba Ahmet bey

  makaleniz harika olmuş. bende ilk defa fransa ya gidecek biri olarak öğrenmek istediğim birşey var yardımıc olursanız sevinirim. Ben strasbourg a gidecem ancak uçuşum aktarmalı ve şü şekilde istanbul – Charles De Gaulle orly – strasbourg şeklinde ben Charles De Gaulle havaalanından orly havaalanına en kolay nasıl gidebilirim. şimdiden teşekkürler.

 21. Merhaba Ahmet Bey,
  Öncelikle Paris’e ilk defa gelecek olan biri için yazdığınız şeylerin önemi çok büyük, ellerinize sağlık. Tesadüfen araştırma yaparken keşfettiğim bu siteyi tüm Paris’e gidecek olan arkadaşlarıma önereceğime eminim 
  Ulaşımla ilgili tüm yazılarınızı okudum, ancak hala karar veremediğim bir durum var. Biz İstanbuldan Orly Havalimanına geleceğiz. Opera bölgesindeki “Hotel Saint Petersbourg Opera” otelinde kalacağız. Charle de Gaulle havalimanından opera meydanına direk gelen otobüsler olmasına rağmen Orly havalimanında böyle bir şansımız yok sanırım. İki kişi olarak 4 geceliğine geleceğimiz düşünüldüğünde vakit bizim için önemli. İnternette, metrolarda yürüyen merdiven ve asansör olmadığını valizlerin elde taşındığını okuyunca biraz bu alternatiften korktum-ki orlybus ile aktarmalı olarak gidileceği de düşünüldüğünde biraz eziyet gibi geldi. Size sorum Taksi ile tahmini havalimanı opera meydanı ne kadar tutar veya direk Paris Dolmuşunu mu kullansak? Önerileriniz nedir
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • Merhaba,
   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler.
   Evet sizin de dediğiniz gibi Orly'den Opera'ya toplu taşıma ile direkt ulaşılamıyor. Önce Orly Bus'e binip Denfert Rochereau'ya ulaşacaksınız, oradan RER B'ye binip Chatelet Les Halles'den aktarma yaparak Auber'e gelince ineceksiniz. Oteliniz Auber RER istasyonuna yakın. Bu yolculuk kişi başı 9€ civarı tutar sanıyorum. Tabi yükünüz varsa ve toplu taşımada valizlerle sürünmek istemiyorsanız Paris Dolmuşu'nu her zaman öneririm ama ekonomi yapmanız gerekiyorsa toplu taşıma seçeneği de her zaman mümkün. Yanlış bilmiyorsam Taksi ve Paris Dolmuşu aynı civarda tutacaktır. Sonuçta Paris'e geliş amacınıza, bütçenize, ekonomik tercihlerinize ve önceliklerinize göre kendiniz karar vermeniz gerekiyor.
   Şimdiden iyi tatiller.

 22. Merhaba Ahmet Bey öncelikli olarak bu titiz çalışma için teşekkürler.
  Biz Orly'ye ineceğiz. Oradan şehir merkezine gideceğiz. Aynı zamanda Disneyland seyahatimizde olacak. Dolayısıyla zone 1 dışına çok çıkacağız. 5 günlük bu seyahatimiz için iner inmez Orly'den ne tur bir bilet almamızı önerirsiniz? Sımdıden tesekkurler…

  • Merhabalar,
   Ulaşım ücretlendirmesinde yapılan son değişikliklerden sonra pek çok kişiye Haftalık Navigo Découverte almalarını öneriyorum ama bunun için dikkat edilmesi gerken bazı konular var. Örneğin geliş ve gidiş tarihinizin hangi günlere denk geldiği gibi vb. Size uygun seçenek için https://www.pariste.net/pariste-ulasim-8-biletler-ve-ulasim-kartlari/ linkindeki yazıyı okumanızı öneririm. Okuduktan sonra hâlâ sorunuz olursa buralardayım 🙂
   Navigo kartı için çok yakında yayınlanmak üzere ayrıca bir yazı hazırlıyorum…
   Mutlu günler

  • Merhaba
   Çok tesekkurler. Navigo Kartımı hemen Orlyden alabilir miyim?
   makinaden haftalığı seçmem yeterli değil mi?
   Yanıma resim aldım, bunun dışında özel birşey yok değil mi?
   Tesekkurler

  • Son olarak Navigo Découverte'ı Disneyland, vb yerlere giderken yani Metro değil RER lerde de kullanabilirim değil mi? Alandan alıp direk OrlyBus ile kullanmak istiyorumda. Çok çok tesekkurler tum desteklerınız ıcın…

  • Tekrar merhaba,
   Linkteki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi kartınızı havaalanlarından, garlardan ve pek çok istasyondan alıp hemen kullanabilirsiniz. Tek unutmamanız gereken kartın Pazartesi-Pazar aralığında geçerli olduğu. Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri kart yüklemesi yapamazsınız. Kartınız 1-5 zone içinde yani OrlyVal hariç her yerde sınırsız geçerli. Navigo Decouverte hakkında bu karta özel ayrı ve detaylı bir yazı hazırlıyorum. 1 hafta 10 gün içinde yayınlanacak.
   Mutlu günler

  • Merhaba
   Paris Visite yazısında da detaylı olarak belirtmeye çalıştığım gibi Paris Visite aldığınızda toplu taşımaya ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmıyor, hepsine sınırsız binebiliyorsunuz

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.