(Son Güncelleme: 02.03.2020) Önemli Not: Ekim 2017 itibariyle, yani epey bir süre önce Paris Belediyesi kiralık bisiklet Velib’de yeni bir döneme girdi. Bu süreçte bisikletler ve istasyonlar yenileniyor ve bunca zaman geçmiş olmasına rağmen halen çalışmalar bitmedi! Çalışmalar sırasında pek çok istasyon devre dışı olabilir, yenilenen istasyonlarda sistem bu yazıda bahsedilenden farklı olabilir; o yüzden bu bisikletleri -şimdilik- önermiyorum. Yeni düzenlemelerden haberdar oldukça güncellemeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Onca zaman geçmiş olmasına rağmen Paris Belediyesi bu süreci henüz başarıyla atlatabilmiş değil, pek çok aksaklık yaşanıyor. Sistem oturur oturmaz Yeni Vélib’i deneyip yeni bir yazıyla karşınızda olacağım.

Paris’i gezmenin en keyifli yollarından biri de bisiklet kiralamak elbette. Paris Belediyesi, bisiklet severler için geliştirdiği Vélib markası, Vélo (bisiklet) ve Libérté (özgürlük) kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş.

Şehrin dört bir yanında, neredeyse her adım başı karşınıza çıkacak olan bir Vélib istasyonundan kiralayabileceğiniz bu bisikletlerle şehri dolaşmanın tadına doyum olmuyor.

Ancak bir noktanın altını çizmek gerek; Vélib’i günlük bisiklet kiralama servisi gibi düşünmekten çok, bir yerden bir yere ulaşmak için metro, RERotobüs ve tramvaya alternatif olarak tercih edilmesi gereken bir ulaşım aracı olarak değerlendirmek gerekiyor. Yani şehri bütün gün bir bisikletle dolaşmak istiyorsanız Vélib tam da aradığınız şey olmayabilir. Şöyle ki; kredi kartınızla çok küçük rakamlar karşılığında sisteme üye olduktan sonra dilediğiniz istasyondan dilediğiniz bisikleti alıyorsunuz ve yarım saat boyunca bedava kullanıyorsunuz. Sonra aldığınız bisikleti başka bir istasyona bırakmanız gerekiyor.

Kiralık Bisiklet: Vélib

Çünkü buradaki amaç diğer toplu taşıma araçları yerine çevreci bir bilinçle bisikleti tercih etmiş olmanız. Eğer bütün gün bisikletle gezmek isterseniz sadece şöyle bir zahmeti var: Maksimum her yarım saatte bir bisikletinizi bir istasyona bırakıp yenisini almanız gerekiyor; kim bilir belki bu da eğlenceli bir oyun haline getirilebilir. Eğer süreyi geçirirseniz kredi kartınızdan küçük bir rakam çekiliyor; bu süre uzadıkça da rakam katlanarak büyüyor. Eğer 24 saat içinde bisikleti iade etmezseniz, ilk üyelik işleminizde kredi kartınızdan provizyon olarak çekilen 150€ iade edilmiyor. Her şey yolundaysa elbette ki paranız hesabınıza iade ediliyor.

Ama ne olursa olsun, bence bisiklet seviyorsanız bir gün için 1,70 euro, 1 hafta için 8 euro ödeyerek –yarım saatte bir bisiklet değiştirmek koşuluyla– tüm gün boyunca bisiklete ekstra ücret ödemeden binmek güzel bir fırsat. Paris’e turist olarak gelmişseniz tek yapmanız gereken herhangi bir Vélib istasyonuna giderek kayıt olmak ve size verilen kodla bisiklet teslim alma – iade etme işlemlerinizi yapmak.

Kayıt işleminizi internetten de yapmanız mümkün. Hatta ben internetten kayıt olmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum, çünkü Vélib istasyonlarındaki makinelerin kullanımı çok karışık; sürekli “next, next” yapıp ilerlemeniz, türlü türlü seçimler yapmanız gerekiyor.

Kiralık Bisiklet: Vélib

Size verilen kodu makineye girdikten sonra uygun olan bisikletlerin numaraları ekranda görünüyor. Siz de bu numaralardan istediğinizi giriyorsunuz, seçtiğiniz bisikletin ışığı yeşile dönüyor ve bisikleti bağlı bulunduğu yuvasından çekerek alıyorsunuz. Genelde bisikletler iyi durumda ama bazen şansınıza problemli bisiklet de çıkabilir; hemen yerine geri koyup başka bir bisiklet almak için işlemi tekrar edebilirsiniz böyle bir durumda. O yüzden bisiklet almadan önce gözünüze bir numara kestirmekte fayda var. Otomat başında kayıt işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız Paris’e gelmeden önce internet üzerinden ödemenizi yapıp şifrenizi almanız da mümkün. O zaman gelir doğrudan şifrenizi girer bisikletinizi alırsınız.

Maksimum yarım saat içinde bisikleti dilediğiniz başka bir istasyona bırakırken yuvasına oturacak şekilde bisikleti yerleştirmeniz gerekiyor; önce turuncu bir ışık yanacaktır, sonra iade işlemi otomatik olarak sisteme girdikten sonra yeşil ışığa döndüğünde her şey yolunda demektir. Yine de işlemin tam olarak tamamlandığından emin olmak istiyorsanız makineye gidip kodunuzla iade işlemine dair bir ekstre almanız mümkün.

Paris’te çok daha uzun süre kalacaksanız doğrudan yıllık Vélib kart alabilirsiniz ya da mevcut Yıllık Navigo kartınıza Vélib özelliği ekletebilirsiniz. Ne yazık ki haftalık ya da aylık Navigo’larda bu özellik bulunmuyor, sadece yıllık Navigo aboneleri yani Paris’te yaşayıp yıllık Navigo abone olanlar bu seçenekten yararlanabiliyorlar.

Kiralık Bisiklet: Vélib

Paris’te bisikletle dolaşırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri daima bisikletler için ayrılmış yollardan gitmeniz, kaldırımları kullanmamanız. Aksi belirtilmedikçe belediye otobüsleri için ayrılmış şeritler bisiklet ve taksiler tarafından da kullanılabilir. Benim için en üzücü kurallardan biri, şehrin birbirinden güzel parklarında bisikletle dolaşmaya izin vermiyor olmaları ama Seine Nehri boyunca bisikletle pedal basmak bu üzüntüyü biraz olsun hafifletiyor…

Araç sahipleri genelde bisiklet kullanıcılarına karşı saygılı ama bana göre araba kullanma konusunda çok başarılı olmadıkları için yine de kendinize dikkat etmenizde fayda var 🙂

Ben bir keresinde Champs-Élysées‘den bisikletle geçme sevdasına Zafer Takı‘nın olduğu 12 yolun bulunduğu dev meydanda bisikletle girme gafletinde bulundum 🙂 180 derecelik turu yapıp karşı bulvara geçene kadar akla karayı seçmiştim; kendimi araba kullanıyor gibi hissettim ve arabaların bile zor geçtiği kavşaktan “allaha emanet” bir şekilde geçmeyi başarıp Champs-Élysées‘ye doğru inmiştim. Gerçi orada da bisikletle dolaşmak pek akıl kârı değildi ama işte insanın Paris’te ilk günleri olunca böyle gereksiz hevesleri olabiliyor haliyle 🙂

Kiralık Bisiklet: Vélib

Bu arada akıllı telefon kullanıcıları için, eğer internetiniz varsa müthiş bir kolaylık daha mevcut. Google Play’de ve AppStore’da bulunan Vélib uygulamalarını yüklerseniz size en yakın istasyonları görebilir, buradaki uygun bisiklet sayısını ya da iade edilebilecek boş yerleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Sözün özü Paris’te Vélib, 23.600 bisiklet, yaklaşık her 300 metrede bir 1.800 bisiklet istasyonu ile bisikletseverler için müthiş bir hizmet sunuyor; üstelik son derece hesaplı bir şekilde. Günlük 1,70€, haftalık 8€’ya müthiş bir bisiklet deneyimi sizi bekliyor…

Özellikle 2015 başından itibaren Vélib’i çok daha aktif bir biçimde kullanmaya başladım. Bu bisikletleri gezip tozmaktan çok, kısa mesafelerde bir yerden başka bir yere giderken otobüse ya da metroya binmek yerine kullanıyorum. Hayatım inanılmaz kolaylaştı. Eğer yağmur yoksa, hava çok soğuk olsa bile her zaman bisikleti tercih ediyorum. Özellikle nehir kıyısı yapacağım yolculuklarda Vélib müthiş keyifli oluyor. Hele ki hava güzelse, tadından yenmiyor…

Vélib’in tek sevimsiz yanı -kazara başınıza bir terslik geldiğinde- sadece ve sadece call center ile iletişime geçmeniz gerekmesi. Call center Fransızca, şanslıysanız İngilizce hizmet veriyor. Örneğin bazen istasyonlarda tüm ışıklar kırmızı yanıyor, siz bisikleti bırakmış olsanız bile kırmızıdan yeşile dönmüyor ya da süreniz bitmek üzere ama ortalıkta yeşil yanan istasyon bulamayabiliyorsunuz. Bu durumlarda Call Center’ı arayıp durumu bildirmeniz gerekebiliyor…

Kiralık Bisiklet: Vélib

Ben bir kere böyle bir durum yaşadım. İşin bu kısmının pek zevkli olmadığını söyleyebilirim. Özellikle dil sorununuz varsa şansınızın yaver gitmesi ve böyle bir durumla karşılaşmamak için dua edin 🙂 Call Center’ı cebinizden aramak için numarası: +33 (0)1 76 49 12 34

Vélib her ne kadar belediyenin bir hizmeti gibi görünse de özel sektör tarafından işletiliyor ve şirket değişikliği nedeniyle 2018 başı itibariyle Paris’teki tüm Vélib bisikletleri de değişti. Yeni bisikletler daha hafif ve filonun %30’u elektrikli bisikletlerden oluşuyor

Vélib hakkında daha detaylı bilgi almak, güncel fiyatları öğrenmek ve kayıt yaptırmak isterseniz resmi sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Siz yeter ki gezmek isteyin; Vélib her yerde, basın pedala gidin…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Yazar

28 Yorum

 1. Bisikleti ayni durağa aldiktan 3 dakika sonra iade ettim 150€ provizyinda 4 gündür görünüyor iade yok… endiselenmeli miyim ?

  • Bisikletinizi herhangi bir istasyona iade edip yeşil ışığın yandığını gördüyseniz, siz üzerinize düşeni yapmış oluyorsunuz. 150€ illa ki size iade edilecektir.

  • 14 ünde kiraladiğım bisikletim depozito parasi olarak aldıkları 150 euro yu 20 si itibari ile iade etmişler. Bilginize

  • Meselenin sorunsuz bir şekilde hallolmasına sevindim. Bu mesajınız sizin durumunuzda olan/olacak pek çok kişinin içini rahatlatacaktır, o nedenle çok teşekkürler.

 2. Merhabalar, Paris'e 2 aylığına eğitim için geldim,bu ilk haftam. Seine kenarında dolaşırken sizin tavsiye ettiğiniz Vélib sistemini bir denemek istedim belki daha sonra da kullanırım bu sistemi fikriyle. 40006 numaralı istasyonun otomatına bilgi almak için ve nasıl işliyor bilet sitemi diye kredi kartımı yerleştirdim ve ödeme aşamasına kadar ilerledim sonrasında açıkçası biraz karmaşık geldiği için işlemi iptal etmek istedim ve kredi kartımın şifresini girmeden kırmızı annuler butonuna birkaç defa bastım fakat ilk başta kartı vermedi sonrasında butona tekrar bastığımda kartımı alabildim. İşlemin iptal olduğunu düşündüm ve hiçbir bisiklete dokunmadan oradan ayrıldım ama yaklışık yarım saat sonra telefonuma bankamdan, kredi kartımdan şifresiz olarak 150 euro çekildiğine dair bir mesaj aldım. İstasyondan bisikleti hiç almadım sonrasında benim yerime birisi bisikleti almış olabilir mi? Eğer böyle değilse depozito parası iade edilir mi? Ve son olarak call center'ı aramalı mıyım 24 saat içerisinde ? Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhabalar.
   Tabii hangi işlemleri yaptığınızı bilemiyorum ama %99,9 ihtimalle kayıt işleminizi yaptığınız için 150€ depozit çekilmiş. Bir günlük kiralama yaptıysanız paranız 24 saat sonra iade olacaktır, içiniz rahat olsun.
   Mutlu günler

  • Bonjour encore 🙂 Öncelikle bütün yorumlara hassasiyetle cevap vermenizi çok takdir ediyorum ve cevabınız için çok teşkkür ederim. Paris'te güzel zaman geçirmek için çok beğendiğim yazılarınızdan yaralanmaya çalışıyorum. Hala banka hesbımda göremedim ama bilgi ulaştığında diğer okuyucular için ben de paylaşmak isterim. Teşekkürler tekrar.
   Merci pour votre attention.

 3. merhaba,
  şöyle bir sorum olacak, ben bu hizmetten 3 gün yararlanmak istiyorum ancak anladıgım kadarıyla bunu her gun için ayrı ayrı birer bilet alarak yapacağım.
  peki sorum şu; her bilet için ayrı ayrı 150 euro depozit mi ödemem gerekecek. yorumlardan gördüğüm kadarıyla depozit bedelini hemen ertesi gün alamayabiliyormusuz, bu durumda ne limit yeter ne tatil devam eder:( şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar,
   Evet düşündüğünüz gibi her gün için ayrı ayrı bu işlemi yapmanız gerekiyor maalesef ama zaten her 24 saatin sonunda 150 euro depozito iade edileceğinden sorun olacağını sanmıyorum. Yani hemen iade olur sanıyorum, hiç denemedim. Kafanız rahat etsin istiyorsanız 8 euro ödeyip haftalık bilet alın ve bir kere 150 euro çekilsin, başka bir çözüm önerisi gelmiyor aklıma maalesef.
   Mutlu günler.

 4. merhabalar mukemmel bir site yapmissiniz gercekten butun yazilari okuyorm. biz simdi iki kisi gelicez bir tane haftalik bilet aldigimizda iki bisiklet kiralama ihtimalimiz var mi yoksa herbir birey icin ayri ayri yedi gunluk alip iki sefer 150€ depozit mi vermemiz gerekiyor?
  simdiden tesekkurler

 5. Evet biź ďe iki kişi gittik. önerim her kullanım için bisiklet başında kartla ödeme yapmanız. Haftalık almak fuzuli masraf. bide kalın giyinin sürerken usuyeceksiniz. ağustosta kutuplari yaşadık

  • oncelikle yanitiniz icin tesekkur ederim fakat her bisiklet kiraladigimizda ayri ayri 150€ vermek bana sacma gelmisti ondan dolayi acaba haftalik kiralamak daha mi avantajli olurdu diye dusunmustum birde eylul sonunda gidicez galiba bu bisiklet durumunu rafa kaldirmak en mantikli hareket olucak bizim simdi bu sicaklarda bile usuduyseniz 🙂

  • Merhaba Damla Hanım öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
   Evet Fatih Bey'in dediği gibi her bisiklet için 150'şer euro depozit alınıyor. Sonuçta her bisikletin fiyatı 150€ olarak belirlenmiş, geri götürdüğünüzde o para iade ediliyor gibi düşünün, paranın iki kere çekilmesi bundan.
   Hava durumu ise hiç belli olmaz; Ağustos'ta donabilir, Ekim'de pişebilirsiniz, Paris bu, bir günü bir gününe uymuyor 🙂
   En iyisi bu konuda, gelmeden bir iki gün önce plan yapmak.
   Mutlu günler dilerim.

  • cok tesekkur ediyorum bilgilendirme icin kafamda milyon tane soru var suanda fakat bunlarla sizi darlamadan once butun yazilarinizi okuyacagim iyi aksamlar 🙂

 6. Merhabalar Ahmet Bey, Orlybus tan Denfert Roc. da inince merkeze 4km mesafe kalıyor bunun için bisiklet kiralanacak yer varmıdır bu durağa yakın biryerde.4km için tekrar bir ulaşım aracına binmek yerine bisikletle devam etmek daha ekonomik ve daha keyifli olabilir

  • Merhabalar, Denfert Rochereau'da otobüsten indiğinizde yüzünüzü meydana verdiğinizde, karşıda en en sol tarafta bir Velib istasyonu var ama geldiğinizde orada bisiklet bulup bulamayacağınızı bilemeyiz tabii ki.

  • Katlanır bisikleti uçağa binerken bagaja vereceğiniz ve Paris'e geldiğinizde havaalanında bagaj tesliminde "özel bagajlar" bölümünden alacağınız için bir sorun olmayacaktır. Mesele katlanır bisikletin uçağa binerken bagaja teslim edilip edilemeyeceğinde ki bu konu hakkında bilgi sahibi değilim ne yazık ki…

 7. Merhaba sitenizi yeni keşfettim ve çok faydalı buldum bunun için öncelikle çok teşekkürler,soruma gelirsek bu vèlibde çift kişilik bisiklet oluyor mu acaba yanıtlarsanız sevinirim iyi günler dilerim.

 8. Ahmet bey öncelikle çok teşekkür ederim ben de bu harika siteniz ve emeğiniz için. Parise gitmeme 3 gün kaldı, hızlandırılmış paris kursu alıyorum sizden 🙂 Bisiklet kiralamak istiyoruz, Velib sitesini inceledim fakat Fransızca olduğu için çok anlayamıyorum. Acaba değişmiş olabilir mi tarifeler? 1 bisiklet için depozito ücreti 300 euro, 5 bisiklete kadar 600 euro gibi anladım. Doğru mu anlıyorum, rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Begüm Hanım,
   Ne yazık ki Paris Belediyesi Velib bisikletlerin yenilenmesi konusunda çok kötü bir performans sergiledi ve aylardır projeyi bitiremedi.
   Elbette şehir içinde yeni Velib’i kullanan insanlar var ama istasyonların tamamı devreye girmediği için eskisi gibi özgürce dolaşamıyorsunuz. Gezeceğiniz yerlere bağlı olarak avantajlı ya da dezavantajlı olabiliyorsunuz. Artık hem mekanik hem de elektrikli bisikletler olduğu için fiyat konusunu da daha karmaşık bir hale getirdiler. Açıkçası proje tamamlanmadan konuyla ilgilenmeyi düşünmedim, çünkü bir şey yazsam iki gün sonra değişecek ve ben de takip edemeyeceğim için yanlış bilgi vermiş olacağım. O yüzden ben şu sıralar Paris’te Velib yokmuş gibi düşünüyorum. Web sitesinin İngilizce seçeneği de mevcut, dilerseniz oradan fiyatları inceleyip kendiniz bir seçim yapabilirsiniz. Çünkü eskisi gibi basit bir hesaplama yöntemi yok, ne desem yalan olur; yeni Velib’i ben de henüz tam bilmiyorum; bence Paris Belediyesi de bilmiyor 🙂

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.