(Son Güncelleme: 08.05.2023) Covid önlemleri ve kurallar artık geçerli değil ama yaşadığımız süreç ve geçtiğimiz aşamaları unutmamak adına bu yazıyı yayından kaldırmayacağım. Özetle, artık her şey eskisi normal ve herhangi bir kısıtlama yok. Pandemi sürecini Fransa’nın nasıl yaşadığını görmek için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz:

***

Çok uzun zamandır Pariste.Net’te yeni yazı yazmaya vakit bulamıyor, önceliğimi daha çok Pariste.Net’teki 550 yazının düzenli olarak güncellenmesine, sosyal medya paylaşımına ve çok yoğun bir şekilde gelen e-posta, mesaj ve sorulara yanıt vermeye ayırıyordum. Çin’de başlayıp kısa sürede dünyaya yayılan ve yakın zaman önce Fransa’ya da yayılan COVID-19 Coronavirus pandemisi nedeniyle güncel gelişmelerden sizi haberdar etmek için bu yazıyı yayınlama gereği duydum. Belirli aralıklarla da güncelliyorum. Ayrıca yazının içinde Paris sokaklarından son durum videoları ile yazının sonunda, Türk televizyonlarında katıldığım birkaç canlı yayın bağlantısından görüntüler izleyebileceksiniz.

Mart 2020’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, COVID-19 Coronavirus salgınını durdurmaya yönelik tedbir kararlarını açıkladı, bunun sonucunda tüm okullar ve üniversiteler tatil edildi, imkanı olanların evlerinden çalışması istendi, market, eczane, banka gibi yaşamsal önemi olan yerler dışında kafeler, restoranlar, sinemalar, mağazalar dahil tüm mekanlar ikinci bir duyuruya kadar kapatıldı.

Ancak bu tedbirler salgının yayılmasını engellemeye yetmedi ve 11 Mayıs’a kadar sürecek olan bir SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI uygulanılmasına karar verildi. O tarihe kadar sadece sağlık kuruluşları, eczaneler, gıda marketleri gibi yaşamsal yerler dışında her yerin kapalı olacağı duyuruldu. İmkanı olan herkesin evinden çalışması istendi.Dışarı çıkılması gereken her gün için, internet üzerinden doldurmak zorunda olduğunuz bir “attestation“, bir form doldurmamız gerekti.

Avrupa Birliği Schengen sınırları dış dünyaya “ikinci bir duyuruya kadar” kapandı. Seçimlerin birinci turu yapılmıştı ama ikinci tur seçimler ileri bir tarihe ertelendi. Uzun süredir yoğun tartışmalara neden olan yeni emeklilik yasası dahil üzerinde çalışılmakta olan tüm yeni yasa tasarıları askıya alındı.

Pandeminin yeni başladığı dönemde, sokağa çıkma kısıtlamasından iki gün önce Paris caddelerinde çektiğim ve bu yazıda anlattığım konulardan bahsettiğim aşağıdaki COVID-19 Coronavirus Salgınının Paris’teki Etkileri videosunu izleyerek o günler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

Aşağıdaki videoyu da, 23 Mart 2020 Pazartesi günü, evdeki karantinanın sekizinci gününde, market alışverişi için ilk kez arabayla dışarı çıktığımda, Paris sokaklarının ne alemde olduğu konusunda fikir vermesi için çektim. Videoda Paris – La Défense‘taki evimden çıkıp, Courbevoie’da iki kilometre mesafedeki markete gitmiştim. Aynı günün akşamı 1 kilometre kısıtlaması getirilmişti:

Aşağıdaki video da 27 Mart 2020 Cuma günü evden, Pariste.Net Instagram hesabı üzerinden yaptığım instalive canlı yayınından kesitler sunan bir sohbet, soru-cevap videosu oldu. Burada konuştuğumuz konuların da fikir verici olacağını düşünüyorum. Finalde moral olsun diye şarkı bile söyledim 😉

22 Haziran 2020 tarihinden itibarense normal düzene geri dönülmeye başlandı. Aslında herkesin “yeni normal” dediği şeye ben “kontrollü normal” demek istiyorum. Zaten bu süreçle birlikte hem yaşam eski tadını hiçbir zaman bulamadı hem de salgın yeniden yayılarak kontrolden çıkmaya başladı. Bunun sonucu olarak Ekim 2020 sonu itibariyle yeniden evlerimize hapsolduk ve bu uygulama Aralık 2020 başına kadar sürdü ve o zamandan beri genel bir sokağa çıkma yasağı yok yani gündüzleri dışarı çıkabiliyoruz ama her akşam 18:00’de başlayıp sabah 06:00’ya kadar sokağa çıkmak yasak. Ayrıca AB sınırları yeniden uçuşlara kapatıldı, 20 bin metrekareden büyük mağazalar da kapandı..

İkinci dalga karantinası başlamadan iki gün önce Lüksemburg Bahçesi‘nde yaptığım canlı yayını izleyerek o günkü gündem hakkında bilgi sahibi olabilir, aynı zamanda Paris’te sonbahar renklerini yaşayabilirsiniz:

Üçüncü dalganın sonuçlarıysa etkisini Mart 2021’de gösterdi ve aralarında Paris  ve çevresinin de bulunduğu 16 departmanda yeni önlemler duyuruldu. Geceleri sokağa çıkma  yasağı , gündüzse esnek bir kapanma uygulanmaya başladı. İşe gitme, sağlık, temel ihtiyaç maddesi alışverişi vb gibi nedenlerle sokağa çıkılabiliyordu. Mayıs 2021 itibariyle 10 kilometre sınırlamasına son verildi. Daha sonra da kademeli olarak restoranlar açıldı ve sokağa çıkma kısıtlamalarına  son  verildi. Kapalı alanlarda maske  takma zorunluluğuysa devam ediyor. Gece kulüpleri şu an için kapalı, yılbaşı kutlamaları da iptal edildi.

Bu yazının son güncelleme tarihi itibariyle (Çin aşısı hariç) aşılarını tamamlayanlar ve uluslararası geçerli aşı belgesine sahip olanlar için Türkiye ile Fransa arasında turistik uçuşlar açık ve Fransa’ya girişte PCR testi isteniyor ama herhangi bir karantina uygulaması şu an için yok. 2 doz Sinovac aşısı olanlar bu kapsama dahil değil ama 2 doz Sinovac + 1 doz Biontech aşısı olduysanız siz de aşısı tamamlanmışlar grubuna dahil ediliyorsunuz. Zorunlu olarak Paris’e gelmesi gerekenler ama aşıları tam olmayanlarsa geçerli bir gerekçe göstermek, PCR testi yaptırmak zorundalar ve karantinada kalmaları zorunlu. Bazen sınırdan geçerken testiniz olsa bile sizden yeniden test yaptırmanız istenebiliyormuş, onu da bir kenara not alın isterseniz. Turistik vize ihtiyacı olanlar içinse Fransız konsolosluğu aylık vize kotası koyduğundan, vize randevusu almak için hızlı davranmanız gerektiğini de hatırlatmak isterim. Alınan önlemlerin uygulama şekilleri sık sık değiştiği için güncel bilgiyi Fransız Konsolosluğu resmi web sayfasından ve /veya havayolu şirketinizden öğrenmenizi öneririm.  Ayrıca, Fransa’nın “e-nabız”ı diyebileceğim TousAntiCovid uygulamasını ve telefonunuza indirip uluslararası QR kodunuzu bu uygulamaya okutursanız Fransa’da çok rahat edersiniz. Bir de Türkiye’nin uygulaması  olan “Health Pass” uygulamasını indirip aynı işlemi  orada yaparsanız işi sağlama almış olursunuz. Yine de yanınızda kağıt bir çıktı bulunmasında yarar var.

Aşı konusundaysa büyük  bir ilerleme sağlandı ve nüfusun %80’den fazlası iki doz aşılandı, şimdi üçüncü doz  başladı. Hatta bir süre sonra üçüncü doz aşılaması tamamlamamış olanlar için kısıtlamalar getirileceği söyleniyor ama henüz net bir duyuru yapılmadı.

Tüm bu olan biten ışığında benim de söylemek istediğim bir şeyler var:

Beni uzun zamandır takip edenler çok iyi bilir, tanımayanlara küçük bir not düşeyim: Ben tur rehberi değilim, Paris ve çevresini gezmek isteyenlere yol gösterecek ipuçları ve ayrıntılar sunan, böyle bir konseptte hazırlanmış, en zengin içerikli tek Türkçe blog olan Pariste.Net’i hazırlayan bir blogger’ım sadece.

Ani döviz artışı, Sarı Yelekliler, grev ve şimdi de COVID-19 Coronavirus salgını nedeniyle aylardır, hatta neredeyse bir buçuk – iki yıldır kriz masası ya da acil çağrı merkezi gibi çalışıp, sizlerin mağdur olmamamanız için olayları ve anlık gelişmeleri takip edip, güncel bilgi paylaşmaktan artık yorgun düştüğümü itiraf etmek zorundayım. Sarı Yelekliler ve grevler benim günlük yaşantımı etkilememişti, sadece güncel bilgileri takip edip gelen tonla soruya yanıt vermekten bunalmıştım ama bir an olsun pes etmeden Paris günlerinizin güzel geçmesi için elimden geleni yaptım. Çünkü Sarı Yelek eylemleri ve grevler Paris’e gelmenizde bir sakınca doğurmuyordu; gelecek olanların güncel bilgilerden haberdar olup sorunsuz, güzel bir tatil geçirmeleri çok önemliydi… Hatta bu konuda canhıraş bir şekilde Grev Duyuru Instagram story serisi olarak güncel bilgi paylaştığımı takip edenler çok iyi biliyorlar.

Aynı şekilde COVID-19 Coronavirus salgının ilk başlarında, Paris’e gelecek olanlara destek olmak için yine sosyal medyada pek çok paylaşımda bulundum, Paris sokaklarından canlı yayınlar yaparak güncel durumu gösterdim ve Coronavirus Instagram story serisi olarak bilgiler paylaştım.

Ama görünen o ki uzunca bir süre turistik faaliyetler artık eskisi gibi olmayacağı için benim de kendimi bu kadar yormama gerek kalmadıBen de artık kendimi rölantiye alıp işten güçten biraz elimi çekmeye karar verdim. Bu atıl dönemi kitap okumaya, hatta bir anlamda krizi fırsata çevirerek, uzun zamandır üzerinde çalıştığım Paris kitabını tamamlamaya adamaya karar verdim ve hatta 20 Mart 2020’de kitabımı yazmaya başladım, 25 Mayıs 2020’de de kitabın öykü anlatma kısmını bitirdim. 20 Ağustos’ta yayınevlerine gönderme aşamasına geldim ve nihayet 16 Mart 2021’de kitabımın basımı için onay geldi, 22 Mart 2021’de sözleşmeyi imzaladım. Yayınevim kitabın Ocak 2022’de çıkacağını bildirdi. Elbette ki sizleri gelişmelerden haberdar  edeceğim…

Karantina günlerinde bir süre sosyal medyadan uzak kalmaya çalışsam da o kadar olağan dışı günlerden geçtik ki ara ara girip bilgi paylaşmak zorunda kaldım ama yine de olabildiğince kendimi korumaya almaya da çalıştım. Blogla ve sosyal medyayla ilgilendikçe bir girdabın içine giriyorsun. E-postalar ve mesajlar yağmur gibi geliyor; biliyorsunuz gözümden kaçmadığı sürece tüm mesajları yanıtlıyorum ki bu çok ama çok yorucu bir iş. Zaten COVID-19 Coronavirus tantanası bitene kadar turistik seyahat yapmayacağınız için bana pek ihtiyacınız yok. Paris’le ilgili tüm bilgilerse Pariste.Net’te var. Paris’te yaşayanlarsa zaten olan biteni kaynağından öğrenebiliyorlar.

Blogdaki 500 küsür yazıyı COVID-10 Coronavirus salgınının etkilerine göre tek tek güncellemem mümkün olmadığından, bu işler bitene kadar, yazıların pek çoğunu güncelleme konusunu da askıya almak zorundayım çünkü son gelişmeleri tek tek her sayfaya eklemem mümkün değil; üstelik mevcut durum müzeler ve restoranlar için sürekli olarak değişip duruyor. İşler yeniden stabil bir hal alana kadar bir süre çalışmaları askıya almaktan başka bir çarem yok ne yazık ki.

Pariste.Net’i kurduğum 2014’ten bu yana, bunca emeğimin sonucu olarak inanamayacağınız kadar yüksek derecede bir manevi tatmin yaşadığım için çok mutluyum ama herhangi bir kurum ya da kuruluş tarafından desteklenmediğim, sadece kendi yağımla kavrulduğum için bu kriz dönemini maddi anlamda büyük bir hasarla atlatacağım ortada. Tabii ki önemli olan can sağlığı, gerisi bir şekilde hallolur ama “dur, Euro düşsün belki düzelir”, “dur, Sarı Yelek eylemleri bitsin, o zaman düzelir”, “dur, grevler bitsin, o zaman düzelir” diye diye sabrettiğim bu süreçte “dur, şu virüs tantanası bitsin, o zaman düzelir” diye yine bekleyeceğim 🙂

Blog güncellemesine ara versem de bir tek 26 Mart 2020’de Paris’te sekizinci yılımı doldurduğum için, bir yıllık bir “genel durum değerlendirmesi” olan Paris’te Sekizinci Yıl yazımı yayınladım, 26 Mart 2021’de de Paris’te Dokuzuncu Yıl yazısı  yayınlandı. Onun dışında yeni bir yazı yayınlamayı düşünmüyorum. Bugüne kadar yazdığım tüm eski yazıları da pandemi bittikten sonra güncelleyeceğim. Yoksa her bir yazıya tek tek girip “şu anda açık, şu anda kapalı, şu anda açık ama şu şu kurallarla gezilebiliyor” diye eklemem gerekir ki buna tek başıma yetişebilmem mümkün değil. Her şey normale dönsün, ben de dönerim

Yine de son birkaç aydır Pariste.Net’in Youtube ve Instagram hesapları üzerinden canlı yayınlar yaparak sizlerin Paris sokaklarında dolaşma hissini yaşamanız ve biraz da içinizin açılması için elimden geleni yapıyorum… Onun dışında blogda yeni bir yazı yazmayı içinse şimdilik düşünmüyorum.

Neyse efendim, durum böyleyken böyle…

Anlayışınız, ilginiz, desteğiniz ve buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla

Ahmet ÖRE

Paris

Not: Pandemi dönemi boyunca CNN Türk, Habertürk, Haber Global, TV 100 televizyonları ve TRT Radyo 1 ile birkaç canlı yayın bağlantısı yaparak Paris’teki son gelişmeler hakkında bilgiler ve izlenimlerimi paylaştım. İzleyememiş olan takipçilerimden gelen istek üzerine bunları sizlerle paylaşıyorum. Yeni canlı yayın teklifleriniyse artık kabul etmiyorum, çünkü beş dakikalık bir canlı yayına bile en az yarım gün hazırlanmam gerekiyor ve gündemin içinde kaybolarak zihnen çok yoruluyorum. Oysa şu dönemde en önemli şey zihnimizi temiz tutmak. Bunun için de mümkün olduğunca bu tür yayınlardan uzak durma kararı verdim.

Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkürler.

Eyfel Kulesi – Trocadéro’dan CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Paris’te Son Gelişmeler (15.05.2020)

Fransa’da 11 Mayıs’ta Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Bittiği İlk Gün Paris’ten İzlenimler (CNN Türk)

Fransa’da 11 Mayıs’ta Sona Erecek Olan Karantinanın Bitmesine Dört Gün Kala Paris’te Son Gelişmeler 07.05.2020

Fransa’da 11 Mayıs’ta Sona Erecek Olan Karantinada Son Bir Haftaya Girilirken Yeni Gelişmeler Neler? 03.05.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 20.04.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 16.04.2020

TV 100 Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 14.04.2020

TV 100 Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 08.04.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 06.04.2020

TV 100 Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 04.04.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 03.04.2020

Paris Görüntüleri Eşliğinde Paris’te Son Durum – TRT Radyo 1 Canlı Yayın Bağlantısı (02.04.2020)

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 01.04.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 29.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 21.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 17.03.2020

Habertürk TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 17.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 15.03.2020

Ve bu da Chorale de Paris olarak #evdekal çağrılarına uyarak dışarı çıkmadan evlerimizde söyleyip görüntüleyerek kolajını oluşturdumuz umut mesajımız:

Yazar

33 Yorum

 1. Sevgili Paris rehberimiz, Ahmet Ore;Hiç endişe etmeyin,siz elinizden geleni en iyi şekilde yaptınız ve bizleri mutlu ettiniz. Siz de mutlu olmayı fazlasıyla hak ettiniz.Bu kriz durumundan da mutlaka çıkılacağını ve gene eskisi gibi şen,şakrak ,gezebileceğimiz ,beraber şarkı söyleyebileceğimiz günlerin geleceği umuduyla,bütün Pariste net katılımcıları adına size iyi bir dinlenme dönemi diliyor,sizi herkes adına kucaklıyorum. Ankara ‘dan en içten saygı ve sevgilerle. Sizin Erol.

 2. Gönlünüzce dinlenin, geri bıraktığınız projeleriniz üzerinde çalışın. Kendinize dikkat edin. Unutmayın ki Paris’e bir kez gelen hep gelmek istermiş; bu nedenle size daha çok ihtiyacımız olacak. Sevgi, sağlık, ve huzurla kalın. Paylaştığımız gökyüzü kavuştursun tekrar bizleri…

 3. Çok yerinde bir karar olmuş Ahmet Bey. Geçtiğimiz kriz dönemlerindeki yardımlarınıza biz de dahil herkes müteşekkir. Belki bitirdiğinizde kitabınızı alarak olsun destek olur herkes 🙂
  İyi çalışmalar.

 4. Sevgili Ahmet Bey emekleriniz için gönülden teşekkür ediyorum . Size bu dönemde zihin açıklığı diliyorum. Dilerim kendinize döndüğünüz bu dönem müthiş verimli olur. Sevgiler kolaylıklar Banu

 5. Çok ama çok teşekkürler,dilerim herkez bu süreci en az zararla atlatır ve güzel günlerde yeniden buluşuruz.

 6. Haklısınız Ahmet bey bende aynı şeyi İstanbul’da yapmaya çalışıyorum. Hepimiz için hayırlısı olsun. Umarım kısa zamanda her şey yoluna girer. Bizde size kavuşuruz. Arada bir yayın yapın veya paylaşım yapın lütfen. Paris’i görmek için değil. Sizin iyi olduğunuzu görmek için. Moralinizi yüksek tutun. Bize de burada şans dileyin. Umarım hasta sayısı çoğalmaz. sizi seviyoruz. Bizi unutmayın. Bonne courage .

 7. Ahmet bey, herşey bizim için bir imtihan bu süreçte kısa sürede bitecek ve daha güzel günler göreceğiz inşallah. Sizin yaptığınız şey çok özel ve benzersiz karşılığını er geç iki açıdan da alacağınızı düşünüyorum. Kendinize çok iyi bakın kitabınızı dört gözle bekliyoruz 🙂

 8. Sizi seviyoruz. ❤️
  Yeni güzel günleri, yeni gezileri, yeni sürprizleri, yeni kaygısızlığı, yeni dinginliği, yeni sohbetleri ve yeni kitabı heyecanla bekliyoruz. Her şey -eskisinden de güzel olacak. Hepimizin biraz yavaşlamaya, biraz öze dönmeye biraz da yalnızlığı sevmeye, kendimizi sevmeye ihtiyacı vardı. Hepimize iyi gelecek yeter ki sağlık olsun 🙏🏻😊
  Bandırma’dan kocaman sevgiler…

 9. Hep pariste bir akrabam varmış gibi hissettiren, Paris seyahatimizde başımız sıkıştığında eşime”Ahmet Beyi ararız, o bize yardımcı olur” diyebildiğim , sadece Paris sokaklaronı görmek için değil güker yüzü hoş sohbeti için canlı yayınlarına katıldığım sevgili Ahmet Bey.. Her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz hem maddi hem manevi anlamda.. İnzivanızı en verimli şekilde geçirebilmenizi canı gönülden diliyorum.. Kısa vedamızın çiçekler açarak, mutllukla sonlanacağı günleri iple çekeceğiz..Önce sağlık sonra sevgiyle kalın..

 10. Ahmet bey öncelikle evimize geçmiş olsun inşallah çabucak geçer bu günler mutlu eski güzel günleri bekleyeceğiz sizede kolaylıklar diliyorum kendinize iyi bakın sizi yine takip etmeye devam edeceğiz moralinizi yüksek tutun no önemli çünkü hepimiz için aynı şeyler geçerli çoluk çocuk iş güç gittiler bir türlü işe gitmeseler bir türlü aynı durumdayız maalesef bu günlerin geçeceğini umutla bekliyoruz

 11. Ahmet Hocam,
  Kitabı dört gözle bekliyorum. Bu günler de geçecek. Kimbilir, belki daha iyi bir dünyaya uyanırız krizin sonunda…
  Ne demişler, umut fakirin ekmeği…
  Sağlıklı günler dilerim

 12. Sevgili Ahmet bey 🙂 bende tam size yazacaktım nasılsınız diye ama belki rahatsız ederim diye yazmamıştım. Bizde burada karantina gibiyiz pek kimse çıkmıyor sakağa. Hepimiz evdeyiz. Kedim tarçın ve ben de sıkılıyoruz tabii. Uzun zamandır yapmayı planladığım şeyleri yapmaya çalışıyorum ama bu biraz zor oluyor. Konsantre olamıyorum. Haber izlememeye çalışıyorum ama imkansız. Neyse hepimiz için zor günler. Ahmet bey sıkılırsanız, üzülürseniz paylaşmak isterseniz biz buradayız :))))) sohbet ederiz. Hepimiz sizi bekleriz :)) sağlıkla kalın ve kalalım…

 13. Şu an güzel vakit geçirecek bir şey buldum. Bloğunuzu okumakkk :))) yorum yapmak …

 14. Merhaba Ahmet bey , Türkiye de sizden bir kademe geride şu an her yer kapalı bazı yiyecek işyerleri paket servis yapıyorlar. Vaka sayıları artıyor ama henüz salgın seviyesinde değil. İnsanlar kendilerine döndüler evlerde oyalanacak yeni uğraşlar buluyorlar. Misal ben; virüs korkusuyla artık gelmeyen gündelikçi yardımcımın yokluğunda ev temizliği yapıyorum bu gün. Dinlenme maksadıyla oturduğumda paylaşımınızı gördüm. Bu sosyal tecrit de beni en çok zorlayan konu sevgili torunumla FaceTime da görüşmek. 3 yaşındaki meleğim bana gönül koymuş onu ziyarete gitmediğim için. Her sabah homeoffice olan anne ve babasına babaanneme götürün beni diye söyleniyormuş. İşte böyle Ahmet bey dereden tepeden yazdım, vakit bulur okursanız belki siz de oyalanırsınız. Size sağlık huzur mutluluk ve sabır dilerim. Hoşçakalın FÜSUN NEMUTLU

 15. Paris te kuzenim var. Ama ilk aklıma gelen siz oldunuz. Kendinize ve sevdiklerinize dikkat efiniz…

 16. Selam ahmet bey, içinde bulunduğumuz dönem belirsiz ve sancılı geçiyor lakin en önemlisi özellikle bu tür dönemlerde akıl sağlığımızı koruyabilmek. Ben şahsen sizin gibi güzel insanları sosyal medyada takip etmekten mutlu oluyorum çünkü pozitif paylasimlariniz sayesinde kendimi daha iyi hissetmeme vesile oluyorsunuz … sağlıklı günler diliyoruz saygılar

 17. Gaye MANİOĞLU ÇİÇEK Yanıtlayın

  Sevgili paris rehberimiz Ahmet Bey,
  Tanıdığım en iyi blogger olduğunuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Instagram canlı yayınlarınızı hiç unutmayacağım ve eminim ki daha güzelleri gelecek. Bugünler muhakkak geride kalacak. Tüm insanlık bu süreçten çok fazla şey öğrenmiş olacak. Kitabınızı merakla bekliyoruz.
  Kendinize çok iyi bakın.
  Görüşmek üzere.
  Sağlıkla kalın:)

 18. Ahmet bey sitenizi şuan fark ettim. Yazdığınız yazılardan birkaçını okudum. O kadar akıcı ve yalın bir bilgi aktarımı var ki ortada gerçekten, bilgili ve böyle güzel yazabilen bloggerların oluşu beni çok şaşırttı ve mutlu etti. Hep böyle bir site arayışındaydım çünkü ben Yıldız Teknik’te Fransızca mütercim tercümanlık okuyorum ve Erasmus için Fransa’ya gitmeyi düşünüyorum. Teşekkür etmek istedim güzel yazılarınız için. Hep arkanızdayız böyle devam edin 🙂 Siz hep yazın biz hep okuyalım bilgilenelim zira elimizde zaten çok kaynak yok.

 19. Aylin Hafızoğlu Yanıtlayın

  Paris aşığı bir İstanbul’lu olarak son videoda gözyaşlarımı tutamadım…paylaşmak istedim…sevgiler

 20. ahmet bey selam nasilsunuz ben ankaradan selcuk erturk pariste bir cafe veya ica cream magazasi acmak isteiriz ne dersiniz sizin dusuncerinizi ogrenmek isteriz bize bu konuda yardimci olabilirsrniz cok seviniriz.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Selçuk Bey,
   Yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi pondemi döneminde blogla çok ilgilenemiyorum. Yaklaşık üç haftadır da Paris dışında bilgisayardan uzakta bir ortamdaydım. Paris’e yeni döndüm ve mesajınızı yeni gördüm, geç yanıtım için kusuruma bakmayın. Paris’te kafe açmak için doğru bir zaman mı emin değilim. Fransa’da rakamlar yeniden artmaya başladı, ikinci kez evlere hapsolabiliriz (olmayabiliriz de) yani bu konuda ne denmesi gerektiğini inanın bilemiyorum.

 21. Merhaba Ahmet Bey.Güneşli (maalesef birİSKİ çalışanı ve İstanbul’da yaşayan birisi olarak kuraklık anlamında) bir İstanbul’dan selamlar.Yeni yılınızı tebrik eder, eski mutlu günlerimize (yazılarınız ve kitap) kavuşmak dileğiyle sağlıklı, mutlu günler dilerim.Lütfen kendinize iyi bakın.Oralardan tek haber kaynağımız sizsiniz.

 22. SEÇKİN İNCEOĞLU Yanıtlayın

  Merhaba Ahmet Bey;
  Paris’e ilk bileti aldığımda sizin sizin siteniz ile karşılaştım. Paris hakkında bil çok bilgi sahibi oldum çok teşekkür ederim.Ancak biletimi COVIT-19 sebebiyle 2 oldu ertelemek zorunda kalıyorum.Enson 26 Temmuz için aldım.Acaba o tarihe kadar normalleşme olur mu?

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhabalar,

   Türkiye ile Fransa arasında turizm etkinliklerinin bir yılı aşkın süredir sıfırlanmış olması nedeniyle ben de blogla ilgilenmeyi askıya almak zorunda kaldığım için gelen mesajlara çok sık bakamıyorum; o nedenle sorunuzu yeni gördüğüm ve geç yanıtladığım için kusuruma bakmayın lütfen.

   Sınırların yeniden ne zaman açılacağını inanın kimse bilmiyor, hepimiz sadece tahminde bulunabiliyoruz. Benim tahminim Noel’e kadar işlerin düzelecek olması, o yüzden bu yaz bir normalleşme beklemiyorum ama umarım yanılırım ve sizin de planladığınız gibi yazın sınırlar açılır.

   Sağlıklı günler dilerim.

 23. Ahmet Bey merhabalar, öncelikle emekleriniz için kendi adıma çok teşekkür ederim. Neden teşekkür edeceğimi soracak olursanız, eşimle beraber Paris turu yapmaya karar verdik ve sizi reels videolarınızdan yakaldık, ardından sitenize ardından videolarınız derken sayenizde Paris için karar kıldık ve 28 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında inşallah orada olacağız. İstanbul Üni. Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunuyum ve eşim ve ben bir bakanlıkta müfettiş olarak görev yapmaktayız. Yazmış olduğunuz onca yazı onca videoların hemen hemen hepsini okudum. Ve siyah ajandama çok güzel bir şekilde notumu aldım. Oraya geldiğimde eğer ki müsait olursanız sizinle tanışmak isterim. Yarım saatinizi bize ayırırsanız çok seviniriz.

  Size aslında sormak istediğim konu şu; tur kapsamında kalacağımız hotelin adı Inter Hotel Rosny Sous Bois, sizin yazılarını ve videolarınızı izleyerek kendime gezi haritası çıkardım çizdim ve hemen hemen her şeyi ayarladım. (Eiffel kulesi biletini, Louvre Müzesi biletini Zafer Takı Biletini hepsini internet ortamından aldım. Her şey tamam ancak hotelin yakınındaki Val-de-Fontenay İstasyonu ile Bondy İstasyonu yer almakta ancak bu istasyonlar sizin yazınızda verdiğiniz paris metro hat güzergahında yer almamaktadır. Bu konu için belirttiğim metro istasyonlarından Louvre müzesine veya eiffel kulesine gidiş için hangi hat kullanılmalı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba İlyas Bey, mesajınız spam’a düştüğü için bugün şans eseri fark ettim, geç yanıtım için kusura bakmayın lütfen.
   Oteliniz Paris’in merkezinin, dolayısıyla metro ağının dışında olduğu için ulaşım aracı olarak RER’i kullanmanız gerekiyor. Bkz: RER https://www.pariste.net/pariste-ulasim-2-rer/
   Ulaşım seçenekleri olarak da birden fazla seçenek var ve otelden çıkış yapacağınız saate göre de rota değişiyor, o nedenle bence en doğrusu google haritalar uygulamasına girip otelinizin adresini ve varacağınız noktayı yazıp google’ın önereceği rotaya göre güzergahınızı belirlemeniz.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.