(Son Güncelleme: 01.05.2023) Yıllardır hayalini kurduğum bir şey, hiç aklımda yokken yine Paris’te gerçekleşti; Paris’te ağırlıklı olarak Türk sanat müziği çalışmaları yapan Paris Korosu – Chorale de Paris ile Ekim 2018’de tanıştım… Oysa şarkı söylemeyi çok seven ve bugüne kadar hep bir Türk sanat müziği korosuna katılmayı çok isteyen biri olmama rağmen sesime asla güvenmediğimden, bu tür koro çalışmalarına ayıracak vaktim olmadığını düşündüğümden, hele ki bir de Paris’te yaşıyorken böyle bir imkanımın artık hiç kalmadığını sandığımdan, bir koroda şarkı söylemek fikri, benim için hep hoş bir hayal olarak kalmıştı.

Ne zamanki Paris’te bir Türk sanat müziği korosunun kurulduğunu öğrendim, işte o zaman gidip bu koroya bir bakmayı aklıma koydum ama sesime güvenmiyordum, pek boş vaktim yoktu ve böyle her hafta bir akşamımı bağlayacak bir çalışmaya katılma konusunda çekincelerim vardı. Bir de korodaki kişiler nasıl insanlar olacaktı? Anlayacağınız, bu işe girişmeden önce bir sürü tereddütüm vardı ama yine de Chorale de Paris’nin Ekim 2018’deki açılış kokteyline katılmaya, ortamı şöyle bir yoklamaya karar verdim ve açılışa katılıp gelen insanların ne kadar düzgün kişiler olduğunu gördükten sonra hangi ara koroya katıldığımı ben de anlamadım 🙂

Chorale de Paris Paris Korosu Pariste.Net

Chorale de Paris (koral dö pari ya da koğal dö paği) resmi olarak Eylül 2017’de kurulup, Eylül 2018’de çalışmalarına başlamış, ağırlıklı olarak Türk sanat müziği çalışmaları yapan bir koro. Koronun başında bulunan hocamız Zuhal Karadağ İstanbul’da tamamladığı mühendislik eğitimi üzerine Bursa’da iki yıl şan eğitimi alıp, üzerine bir de Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı Türk Sanat Musikisi bölümünü bitirmiş çok değerli biri. İşini iyi biliyor olmasına ek olarak son derece sıcak ve samimi, aynı zamanda öğretici, motive edici ve yol gösterici bir hoca. Onun bu güzel enerjisi de korodaki diğer insanlara geçiveriyor haliyle. Malumunuz, mutluluk bulaşıcı bir şey

Koro yaklaşık 20-30 kişiden oluşuyor. “Yaklaşık” diyorum çünkü Chorale de Paris koro çalışmalarına katılanların sayısı her yıl değişiyor. İsteyen gelip çalışmaları izleyebiliyor, heves edip vaktini ayarlayabilenler de koroya katılıyor ve ekip gittikçe büyüyor, büyüdükçe güzelleşiyor.

Peki koroda kimler var? Kimler yok ki: İş kadını, öğrenci, doktor, ev hanımı, akademisyen, beyaz yaka çalışanı, kimi isterseniz var 🙂 Demem o ki korodaki herkes Türkiye’nin dört bir köşesinden gelip Paris’e yerleşmiş, kimi kırk günlük, kimi kırk yıllık Parisli, değişik kültürel birikimlere sahip ama ortak insani değerler paydasında buluşmayı başarabilen çok değerli insanlar hepsi.

Repertuvarda koro olarak söyleceğiniz eserler olacağı gibi solist olarak sahne alacağınız parçalara çalışmanız da mümkün. Üstalik bu koro çalışmaları sadece hobi olsun diye yapılmıyor. Koronun ilk konseri 10 Şubat 2019’da gerçekleşti. Daha sonra Chorale de Paris, Paris’te en sevdiğim etkinliklerden biri olan ve her yıl, yılın en uzun günü olan 21 Haziran’da düzenlenen La Fête de la Musique etkinliğinde sahne aldı ama ben tam da o gün bir ameliyat geçirdiğim için konsere katılamadım; 2020’deki etkinlik de Covid -19 Coronavirus salgını nedeniyle iptal oldu.

Chorale de Paris’nin önümüzdeki ilk konser tarihi 29 Mart 2020 Pazar olarak duyurulmuştu. Konser Grands Boulevards‘da Bonne Nouvelle metro istasyonunda bulunan Théâtre du Gymnase Marie-Bell‘de olacaktı. Konser salonu Opéra Garnier‘yi andıran bu şahane yerde sahne alacak olmak benim en çok hayal ettiğim şeylerden biriydi. Ancak 2020 Mart ayında tüm dünyayı saran pandemi nedeniyle konser ileri bir tarihe ertelendi. Biz de #evdekal çağrılarına uyarak evlerimizde kaldık ve konsere çıkamadığımız için evlerimizde çektiğimiz görüntülerle, yukarıdaki videoyu hazırladık… Sonra o kötü günler geride kalınca Chorale de Paris çalışmalarına yeniden başladı ama benim programıma uymadığı için koroyu bırakmak zorunda kaldım ama koronun tanıtımı için desteğimi her zaman sürdüreceğim.

Eğer siz Paris’te şarkı söylemek isterseniz Chorale de Paris çalışmalarına katılabilirsiniz. Bunun için yazının sonundaki Facebook ve Instagram sayfalarından Zuhal Hanım’a ulaşmayı unutmayın.

Koroya katılma imkanınız varsa çalışmalardan keyif alacağınıza inanıyorum. Avrupa’nın herhangi bir köşesinde bir Türk sanat müziği korosundaysanız, o zaman da bakarsınız bir gün Chorale de Paris ile birlikte sahne alırsınız, belli mi olur? Koro çalışmalarına katılamayanlarsa konserlere gelerek destek olabilirler…

Yukarıdaki video 10 Şubat 2019 tarihindeki ilk konserden genel bir kolaj. Bir önceki videoda provalarda yaşanılanları, bu videoda ise konser günü yaşanan heyecanı izleyebilirsiniz.

Umarım Choral de Paris uzun soluklu bir proje olur, başarılı işlere imza atar ve Türkçe şarkılar Paris semalarında yankılanmaya devam eder.

Unutmayın, Nietzche’nin de dediği gibi: “Müziksiz bir hayat hatadır”.

Müzik dolu günler.

 

 

 

Chorale de Paris İletişim Bilgileri:

Yazar

23 Yorum

 1. Ahmet harikasın, ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Samimi, içten ifade tarzın eminim bir çok kişinin yüreğine dokunacaktır. İyiki bizimlesin..

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Çok teşekkür ederim. Koromuz ne kadar geniş bir kitleye ulaşırsa o kadar mutlu olacağım. Sizlerle olmak benim için büyük zevk…

 2. Sevgili Ahmet ne guzel anlatmissin bizi…akici dilinle bir solukta okunan harika bir yazi olmus. Tebrikler! Ayrica cok tesekkur ederim.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   10 Şubat’ta çok güzel bir konserimiz olacağına inanıyorum, o zamana kadar da hem azimle hem de keyifle çalışacağımız için çok mutluyum. Asıl ben teşekkür ederim.

 3. Bayıldım, super bir oluşum. Hem kültürden uzaklaşmamak hem de kendi kültürümüzü tanıtmak adına.

  Paris’te yaşıyor olsaydım, kesin katılırdım araniza.

  İyi eğlenceler

 4. Izninizle yazınızı paylaşmak isterim, kesinlikle KATILIYORUM Arkadaşlara ancak bu kadar güzel anlatılırdı Nokta.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Pariste.Net’te beğendiğiniz ve başkalarının işine yarayacağını düşündüğünüz bütün yazıları paylaşabilirsiniz… Ne kadar çok kişiye ulaşır, ne kadar çok kişinin hayatını kolaylaştırırsa o kadar iyi… Çok teşekkürler.

 5. Storyden biraz izledim. Çok başarılı ve düzgün bir okuma yapmışsınız. Keşke daha fazla süresini paylaşsaydınız. Tebrikler

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Çok teşekkürler. Konsere müthiş bir özveriyle hazırlandık, sanırım sonucu da güzel oldu. Konserin tam bir çekimi yapıldı. Eğer elime geçerse onu paylaşacağım. Bir de çekilen kısa kısa videolar var. Belki onlardan bir kolaj yapmak da güzel olur. Bu hafta içinde bu konuyla ilgileneceğim.

 6. Ahmet Bey,

  Bir turk sanat muzigi hayrani olarak sizleri tebrik eder basarilarinizin devamini dilerim.

  Saygilar

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Recep Bey,
   Chorale de Paris adına çok teşekkür ederim.
   Müzik dolu nice güzel günler dileğiyle.

 7. Uzaklarda bir yerlerde, bu koroyla birlikte Türkçe şarkılar söylemek o kadar güzel ki…
  Teşekkürler Zuhal Hoca, teşekkürler Ahmet.

 8. Ahmet, okuyup izlerken gecen yil yasadigimiz o guzel gunleri yeniden yasadim. Iyi ki varsin, iyi ki Chorale de Paris var . Sevgiler

 9. Geçen sene konserlerinizi hayranlıkla izledim ve grubun pozitif enerjisi beni kendisine bağladı. Bu sene aranızda olmaktan çok mutluyum. Zuhal hocamıza da buradan özverili çalışmasından dolayı teşekkürlerimi bildirmek isterim. İyi ki varsınız.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Ne güzel bir ekip olduk ve her geçen gün aramıza yeni isimler katılıyor. Ne mutlu bize… Ben teşekkür ederim.

 10. Sevgili Ahmet! Öncelikle seni, cesaretin, çalışkanlığın ve içtenliğin için kutluyorum. Sayfana tesadüfen, video ararken rast geldim. Ben Ordu’da, Güzel Sanatlar Lisesi’nde görsel sanatlar(resim-iş ) öğretmeniyim. 35. yılımı çalışıyorum. Ayrıca Ordu Musıki Derneği’ni çalıştırıyorum. Felsefeye, sanata, okumaya ve yeni şeyler öğrenmeye olan ilgim, beni ayakta tutuyor. Tabii ki ailem de…En büyük pişmanlığım, bir yabancı dili konuşamamak. Sanat, müzik ve felsefe konusunda paylaşmayı istersen mutlu olurum. Sağlıcakla kal.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Hüsnü Bey,
   Mesajınızı epey geç gördüm, gecikmiş yanıtım için kusuruma bakmayın lütfen. Güzel mesajınız için çok teşekkür ederim. Birkaç aydır sosyal medya da dahil dijital ortamdan elimi eteğimi çektiğim bir dönemdeyim, bu karışık günleri kendi iç dünyamda ruh dengemi korumaya çalışarak geçirmeye çalışıyorum. Koro çalışmalarını da zaten yapamıyoruz. Gerçi koromuz online olarak çalışmalarını sürdürüyor ama ben müziği canlı canlı yapmayı sevdiğim için o çalışmalara katılamıyorum. Daha çok kendi bireysel hobilerimle ilgilendiğim bir dönemdeyim ama tabii bu günler de geçecek. Sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek dileğiyle. Mutlu günler.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.