(Son Güncelleme: 03.06.2023) Yine Paris’in en hareketli, en yaşam dolu merkezlerinden birindeyiz. Bu kez durağımız, benim de Paris’te en sevdiğim semtlerden biri olan: Grands Boulevards…

Grands Boulevards (gran bulvar ya da gğan bulvağ) kelime anlamıyla düşününce “büyük bulvarlar” demek oluyor ve insanın aklına ister istemez bir sürü büyük bulvarın kesiştiği bir yer geliyor ya da en azından metro istasyonunun olduğu caddenin adının bu isimde olmasını bekliyorsunuz ama değil.

Burası da Paris’in pek çok bölgesinde olduğu gibi büyük bir ana caddenin geçtiği, tipik Paris mimarisinde sıra sıra binaların dizildiği, restoranlar, kafeler, butikler ve dükkanların olduğu bir semt yine. Grands Boulevards’ı biraz daha ayrıcalıklı kılansa, bana göre, buradaki yaşam dinamizminin biraz daha farklı olması. Sanki biraz daha kozmopolit, biraz daha bizden gibi geliyor sokakta hissettiğiniz enerji. İnsanlar biraz daha rahat, biraz daha coşkun, biraz daha aceleci gibi.

Grands Boulevards Pariste.Net

Grands Boulevards’ı özel kılan bir başka özellik de, birbirinden güzel pasajları. Özellikle Panoramas Pasajı, Jouffroy Pasajı ve Verdeau Pasajı pasajları görülmeye değer. Ünlü balmumu heykel müzesi Musée Grévin de burada yer alıyor. Başta Hard Rock Cafe olmak üzere pek çok restoran, kafe ve barın bulunduğu bölge oldukça hareketli. Bölgedeki favori restoranımsa Victoria StationPanoramas Pasajı‘ndaki krepçiler de başarılı.

Ah bir de, genelde kapısında hep kuyruk olan Le Bouillon Chartier var, hoş bir atmosferde yemek yemek isterseniz… Onun biraz ilerisinde de pek çoğunuzun ilgisini çekeceğini düşündüğüm Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie var.

9. arrondissement‘da yer alan Grands Boulevards’ı özellikle sevmemin bir diğer nedeni de, hayatımda ilk kez Paris’e geldiğimde burada mütevazı ve sevimli bir otel olan Hotel d’Espagne‘da kalmış olmam aslında. Tabii siz bu civardaki başka otellerde de gönül rahatlığıyla kalabilirsiniz. İlk aklıma gelenler; CoronaLemanComedies ve Holiday Inn olabilir. Diğer bölgedeki seçenekler için Paris’te Nerede Kalınır? yazısını okumanızı öneririm.

Grands Boulevards Pariste.Net

Paris’e yerleşmeden çok önce, turist olarak geldiğim o ilk gün otele yerleşip kendimi dışarı atar atmaz metro istasyonunun oraya çıkıp sokaktaki canlılığı gördüğümde “işte Paris’teyim” dediğim anı dün gibi hatırlıyorum. Bu taraflara ne zaman yolum düşse de o an geliyor aklıma.

Grands Boulevards metro istasyonunun orada, O’Sullivans’ı karşınıza aldığınızda, hareketliliğin devam ettiği bölge sağ tarafınızda, Boulevard Montmartre üzerindeki kısımda kalıyor. Sol tarafta, Boulevard Poissonnière üzerinde yürümek isterseniz yine zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz; özellikle yol üstünde sağdaki King of Pop oldukça salaş ama görülmeye değer sevimli bir dükkan.

Biraz daha ileride de ünlü sinema salonu Grand Rex sizi bekliyor. O civar özellikle son dönemde epey bir hareketlendi, canlandı; akşamları cıvıl cıvıl oluyor Yolunuzu biraz daha uzatmayı göze alırsanız da Paris’in enteresan köşelerinden biri olan Türk Mahallesi‘ne ulaşırsınız.

Grands Boulevards Pariste.Net

Boulevard Montmartre tarafına doğru yürürseniz solda Victoria Station Restaurant‘ı göreceksiniz, hemen yanındaki kapıdan girerseniz Panoramas Pasajı‘ndasınız. Bu pasajın tam karşısında da Jouffroy Pasajı var. Her ikisi de birbirinden güzel. Jouffroy‘nın girişinde sağda balmumu müzesi Musée Grévin‘i göreceksiniz.

Biraz daha devam ederseniz sağda Hard Rock Cafe karşınıza çıkacak. Eğer oradan hiç sapmadan düz devam ederseniz Galeries Lafayette ve Printemps‘ın olduğu bölgeye ulaşırsınız ama bilmem bu kadar uzun bir yürüyüş ister misiniz? Pasajlar ilginizi çekiyorsa Jouffroy’nın arkasında Verdeau Pasajı olduğunu da belirtmek isterim.

Bana göre Grands Boulevards bölgesi Richelieu – Drouot ile Bonne Nouvelle metro istasyonları arasında kalan bölge. Sırf bu arayı turlasanız bile yeterli zaten.

Aslında ben genelde yürüyüşüme Opéra‘dan başlayıp Grands Boulevards’da sonlandırmayı tercih ediyorum; böylece yolda görmeye değer, dikkati çekecek pek çok şeyle karşılaşabiliyorum. Her zaman söylediğim gibi, gözlerinizi dört açmanızı, binaların büyük kapılarından açık olana rastlarsanız iç avlularına girmeyi sakın ihmal etmeyin.

Grands Boulevards Pariste.Net

Elbette yolunuz üzerinde pek çok başka pasaj olacak, bunların da çoğunun hoşunuza gideceğine inanıyorum. Dilediğiniz yerde oturup dinlenebilir, bir kahve içip bir şeyler atıştırabilirsiniz. Otururken sokaktan geleni geçeni seyretmek bile başlı başına bir keyif zaten.

Grands Boulevards’tan güneye doğru inerseniz yol üzerinde Paris Borsası‘nı görebilir, Place des Victoires‘dan geçebilir, Choiseul Pasajı, Colbert Pasajı ve Galerie Vivienne‘i ziyaret edip Palais Royal‘in bahçesinde dinlenebilirsiniz. Ondan sonrası Louvre Müzesi ve Tuileries Bahçesi zaten. Onun da arkası Seine Nehri ve daha da ötesi Saint Germain tarafları. Ucu bucağı, sınırı çizgisi yok ki Paris’te dolaşmanın…

Buraya yürüyerek değil de metro ile gelecekseniz, 8 ve 9 numaralı hatların “Grands Boulevards” istasyonunda inmeniz yeterli… Artık hayatın içindesiniz; o halde ne duruyorsunuz, karışın hayata…

Keyifli  geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Boulevard Montmartre, 75002 Paris

Yazar

8 Yorum

 1. Bu bölgede hangi otelde kalmıştınız acaba ? Lokasyon olarak burada bir yerde kalmak nasıl olur ?

 2. Çok güzel bir blog. Vlogunuzu da takip ediyorum. Ellerinize, emeklerinize sağlık. Sayenizde Paris'e gitmeden sevdim. Kısmetse önümüzdeki hafta Grands Boulevards güzergahında bulunan Hotel des Comedies'de konaklayacağız eşimle. ( Bu oteli de sizin tavsiyenizle seçtik 🙂 Acaba CGD havalimanından otele toplu taşıma ile en kolay nasıl ulaşabiliriz? Yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer. Otelin linki de şöyle: https://www.booking.com/hotel/fr/des-coma-c-dies.tr.html?aid=906031;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaOQBiAEBmAEouAEGyAEO2AED6AEBqAID;sid=2e6089de67577bdbfa380d9e73445855;all_sr_blocks=37870904_91925199_0_2_0;checkin=2017-03-13;checkout=2017-03-19;dest_id=-1456928;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=37870904_91925199_0_2_0;hpos=1;no_rooms=1;raw_dest_type=hotel;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=8eff2d78d639eda144e3fcb30da3ed9de0f71d0fX1;type=total;ucfs=1&

  • Merhabalar,
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   CDG'den RER-B'ye binip Gare du Nord'da indikten sonra M4 metrosuna binip Strasbourg-St.Denis'de inerseniz ve sonrasında da M8 ya da M9 metrosuna binip bir durak sonra Bonne Nouvelle'de inerseniz otele kolayca ulaşabilirsiniz.
   Keşke otel rezervasyonunuzu Pariste.Net üzerindeki booking com logosu ya da linkleri üzerinden yaparak bana destek olmuş olsaydınız ama canınız sağ olsun 😉
   İyi tatiller dilerim.

 3. Merhaba Ahmet bey,

  Mayıs ayında 3 gece 4 gün yazınızdaki programı birebir uygulamayı düşünüyoruz. CDG'den Grands Boulevards nasıl ulaşabiliriz? İndikten sonra Navigo alacağız. Havalimanı 5.zone, otel kaçıncı zone'da acaba? Ek olarak Grands Boulevards'dan 3 gece 4 gün yazısında ki lokasyonlara kolayca ulaşabilirmiyiz.

  Youtube kanalınıza abone olduk. Otel rezarvasyonunu sizin sitenizden yaparak destek olmak istiyoruz.

  Şimdiden teşekkür ederiz.

  • Merhabalar,
   CDG'den Grands Boulevards'a toplu taşıma ile gitmek için önce RER-B ile Gare du Nord'a gitmeniz gerekiyor, sonrasında M4 metrosuna aktarma yapıp Strasbourg-Saint Denis istasyonunda inmelisiniz. Buradan da M8 ya da M9 metrosuna binerek Grands Boulevards istasyonuna ulaşabilirsiniz.

   3 Gece 4 Gün tur programı önerim için Grands Boulevards lokasyon olarak idealdir. M9 metrosuyla ilk gün programı olarak Trocadero'ya ulaşmanız çok kolay ve güzel bir başlangıç olacaktır, diğer günlerde de her yere kolayca ulaşabilirsiniz.

   Ayrıca desteğiniz için de çok teşekkür ederim.
   Mutlu günler.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.