(Son Güncelleme: 10.01.2020) Paris ilginç bir şehir. Burada herkese ve her beğeniye uygun, başka yerde kolay kolay göremeyeceğiniz ilginçlikte pek çok etkinlik ya da mekan bulmak mümkün. Bu yazıda öylesi yerlerden birini, pek çok kişinin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm Mason Müzesi ya da Masonluk Müzesi diyebileceğimiz Musée de la Franc-Maçonnerie‘yi tanıyacağız hep birlikte.
 
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
Bilmediğim konularda ahkâm kesmeyi sevmediğimden masonluk üzerinde bir değerlendirme yazısı yazmak değil niyetim. Konuyla ilgiliyseniz zaten detayları biliyorsunuzdur ama bilginiz yoksa, benim bu konuyu bir yazıda derleyip toparlamam elbette ki mümkün değil. Eh ben de konuya hakim olmadığım için bu yazı masonluk değil, masonlukla ilgili çok ilginç eserleri yakından görebileceğiniz bir müze hakkında olacak haliyle.
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie (müze döla franmasoneri ya da müze döla fğan masoneği) 9. arrondissement‘da, Grands Boulevards‘ın biraz üzerinde, en rahat 7 numaralı metronun Cadet istasyonunda inerek ulaşabileceğiniz Rue Cadet üzerinde, biraz yürüdüğünüzde az ilerde sol tarafta bulunuyor.
 
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
Dışarıdan baktığınızda alıştığımız Paris dokusundan çok farklı, hatta pek de güzel olmayan çağdaş bir mimariye sahip olan binanın önünden çok gelip geçmeme rağmen, buranın aslında Fransa’nın masonik oluşumlarından Grand Orient‘ın merkezi ve aynı zamanda Masonluk Müzesi olduğunu öğrenmem Kültürel Miras Günleri – Journées du Patrimoine etkinliği kapsamında, Eylül 2017’de oldu.
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
Dışarıdan baktığınızda ne olduğunu kestiremediğiniz binaya girince içeride bir güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz. Müze ziyarete açık ama üst katlarda bulunan ve Grand Orient mason locası sadece Kültürel Miras Günleri – Journées du Patrimoine kapsamında gezilebiliyor. Biz de çifte şanslı olduğumuz için o gün her ikisini birden gezme imkanı bulduk.
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie, Pazartesi günleri ve tüm resmi tatillerde kapalı; onun haricinde Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Pazar günleri 10:00-12:30 ve 14:00-18:00 arası, Cumartesi ise 10:00-13:00 ve 14:00-19:00 arası gezilebiliyorGiriş ücreti 26 yaş üzeri 7€, 26 yaş altı içinse 5€. Güncel bilgilere ve diğer detaylara müzenin resmi web sayfasından bakabilirsiniz.
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
Müzenin 400 metrekaresi kalıcı, 200 metrekaresi dönemsel sergi alanı olarak düzenlenmiş; bu bakımdan fazla büyük değil ama bünyesinde bulunan tablolardan kitaplara, heykellerden porselenlere, masonik sembollerden el yazması kitaplara kadar pek çok farklı obje nedeniyle ilgiyi hak ediyor. Üstelik herkesin merak ettiği böylesi ilginç bir konu başlığında bir müze olması bakımından da konunun meraklılarını tatmin edeceğini düşünüyorum.
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
İlk olarak 1889’da kurulmuş olan müze, ikinci dünya savaşı sırasında kapatılmış ve yeniden açılması 1973’e kadar bir zaman almış. Müzeye girdiğiniz zaman kendinizi karanlık bir ortamda buluyorsunuz. Sağ tarafta kronolojik bir sıralama mevcut ve tarih içinde masonluğun, masonluk tarihinde de Grand Orient‘ın yerini görüyorsunuz. Masonik semboller ve masonluğun insanlık tarihindeki izlerinin ipuçlarını yakalamak için ilginç bir yer burası.
 
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
Aslına bakarsanız masonluk benim derinlemesine bildiğim bir konu değil ama hakkında ortaya atılmış bunca iddia olunca haliyle insanın ilgisini çekiyor. Bu müzeyi ve sonrasında Grand Orient’ı gezerken fark ettiğim şu oldu ki Fransız Devrimi’nde de masonluğun derin izleri var. Bu konuları çok iyi araştırmak gerek tabii, burada iki kelimeyle geçiştirmek çok doğru olmaz.
blank
Masonluk Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie
Sonuçta benim amacım, Paris’te masonluk üzerine böyle bir müze olduğunu size duyurmak ve hakkında genel bilgi vermek. Konuya hakim olanların bu müzede aradıkları şeyleri bulacaklarına inanıyorum. Binadaki asıl ilginç yer olan ve yılda sadece bir kez ziyarete açılan Grand Orient ise ayrı bir yazının konusu olsun.
 
Mason Müzesi – Musée de la Franc-Maçonnerie gezisi sonrası size tavsiyem, aşağı doğru inerek Grands Boulevards tarafında dolaşmanız ve beraberinde güzel bir pasajlar gezisi yapmanızdır. 
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.