(Son Güncelleme: 06.01.2020) Paris’te beni heyecanlandıran en önemli etkinliklerin neler olduğunu sorarsanız, hiç kuşkusuz bir tanesinin Journées du Patrimoine – Kültürel Miras Günleri olduğunu söylerim. Her yılın Eylül ortasında gerçekleştirilen ve kesinlikle kaçırılmaması gereken bu etkinlik kapsamında, normal zamanlarda gezip görme şansınız olmayan sayısız devlet kurumu, saray, müze ve pek çok anıtsal yapı, kapılarını ziyaretçilere ücretsiz olarak açıyor; başka zaman gezme fırsatı bulamayacağınız yerleri bu iki gün içinde gezip görme şansı yakalayabiliyorsunuz. 2019 için belirlenen Kültürel Miras Günleri etkinlik tarihi: 21-22 Eylül 2019

Kültürel Miras Günleri aslında her yıl Avrupa’da ve tüm Fransa’da eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor ve sayısız mekan halka kapılarını açıyor. Çerçeveyi daraltmak ve konuya odaklanmak adına ben haliyle sadece Paris ve çevresindeki etkinlikler konusunda size bilgi vererek konudan haberdar olmanızı sağlamak, hangi yerlerin ziyarete açılacağına dair linki paylaşarak yüzlerce, hatta yüzlerce seçenek arasında karar verme konusunda kafanızı önce karıştırmak, sonra da birkaç öneri ile karar vermenizi kolaylaştırmak istiyorum 🙂

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Paris’te, sırf bu hafta sonuna özel, birbirinden güzel o kadar çok yer ziyarete açık oluyor ki, hem aynı anda birkaç yerde birden olamayacağınız için hem de gittiğiniz pek çok yerde uzun kuyruklarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için seçim yaparken epey zorlanacağınızı düşünüyorum.

O yüzden, önce size benim gördüğüm yerlerin listesini vermek istiyorum. Yazının sonunda da resmi web sayfası üzerinden ulaşabileceğiniz ayrıntılı listeye kendiniz bakarak, başka nereleri görebileceğinizi inceleme şansınız olacak. Böylelikle sadece Paris’te değil, tüm Fransa’da Kültürel Miras Günleri kapsamında gezebileceğiniz yerleri görebileceksiniz.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Bugüne kadar Paris’te Patrimoine (patrimuan ya da patğimuan) Günleri kapsamında o kadar çok yer gezdim ki hangi birini sayayım? Sayayım çünkü gezdiğim yerlerin hepsini Pariste.Net’te ayrı ayrı yazılar yazarak tanıttım. İlginizi çekenlere tıklayarak hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, ilginizi çeken yerleri Kültürel Miras Günleri gezi programınıza dahil edebilirsiniz. İşte Paris’e yerleştiğim günden itibaren bugüne kadar Kültürel Miras Günleri kapsamında gezdiğim yerlerin listesi:

Her yıl düzenlenen Kültürel Miras Günleri kapsamında, Paris’e yerleştiğim 2012 yılından beri gezdiğim yerlere ek olarak başka vesilelerle gezdiğim aşağıdaki listedeki yerleri de önerebilirim:

Tabii ki gezebileceğiniz yerler bunlarla sınırlı değil. Bu yılki Kültürel Miras Günleri kapsamında sırf Paris’te pek çok mekan var, artık nereye gidip hangi birini gezeceğiniz tamamen size kalmış 😉 Ayrıntılı listeyi yazının sonundaki linkten bulabilirsiniz.

Say say bitiremeyeceğim pek çok yapı, kurum, kuruluş, müze, okul, kilise ve birbirinden değişik mekanlar sırf bu hafta sonuna özel olarak ziyaretçi kabul ediyorlar ve bazılarında rehberli tur hizmeti düzenleniyor.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Ayrıca Paris civarında pek çok şato, park, bahçe, kamu kuruluşları ve birbirinden ilginç yapıyı da Kültürel Miras Günleri kapsamında görme şansı yakalayabilirsiniz. İnsan bu listeye bakınca Fransa’nın kültürel miras konusunda ne kadar zengin olduğunu görüp gözleri kamaşıyor. Aynı duyguyu Pariste.Net okuyucuları da günlük hayatlarında sık sık yaşıyor zaten 🙂

Gideceğiniz yeri seçerken rezervasyon yaptırma zorunluluğu olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririm. Çoğu yer için rezervasyona gerek yok ama gitmeden önce detayları iyi okumakta yarar var.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Bir de listedeki her yerin hem Cumartesi hem Pazar gezilebileceğine dair bir kesinlik yok; evet çoğu yer her iki gün de açık ama kimileri sadece Cumartesi, kimileri sadece Pazar günleri geziliyor, saatleri de farklı farklı olabiliyor. Sürprizle karşılaşmamak için, yukarıda verdiğim linki iyi incelemenizi öneriyorum. Bir de bu mekanları gezmeye giderken -güvenlik nedeniyle- yanınızda büyük çanta / valiz bulundurmamanız gerekiyor

Rehberli turların yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları, gösteriler ve farklı konser seçenekleri ile de bu hafta sonunuza çok hoş bir renk katacağına inandığım Patrimoine günlerinde keyifle vakit geçireceğinizi umuyorum.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

2019 yılı için 21 Eylül Cumartesi ve 22 Eylül Pazar günleri Kültürel Miras Günleri etkinliğinde Paris’te olamayacaksanız bile gezinizi, bir sonraki Kültürel Miras Günleri etkinliğine göre ayarlamanız da ayrı bir hoşluk olur. İnanın bana kaçırılmaz bir fırsat. Her yıl etkinlik tarihi netleşir netleşmez ben de bu yazıyı güncelleyerek sizi son gelişmelerden haberdar etmeye çalışacağım.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Etkinlik Resmi Web Sayfası

blank
Author

9 Comments

 1. blank

  Sırf bu müzelere bedava girmek için bu ayda gelmem lazım. Bazen müze fiyatları birleşince epey pahalı oluyor. Gerçi kartlar var ama bu gün süper bir gün orada olsam hepsini gezerdim. Keşke bizde de olsa.! Bir gün Eylül’de gelmek üzere. Yazı çok faydalı oldu aurevoir mösyö

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Müzelerin bedava olduğu günler çok güzel oluyor; tek sorun, kapıda bekleyeceğiniz kuyruğun uzunluğu diyebilirim. Ve kuyruğun uzunluğu tamamen şansa bağlı. Bir de tabii o günlerde müzeler daha yoğun oluyor ama Kültürel Miras Günleri’nin özelliği, başka zaman gezilmeyen yerlerin de ziyarete açılması. O yüzden müthiş bir deneyim oluyor.
   İlk fırsatta sizin de bu deneyimi yaşayabilmeniz dileğiyle…

 2. blank

  Bu Harika bir fırsat. Sıra fazla olsa bile bazı yerleri görmek için iyi bir fırsat. Erken kalkarız artık

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Gerçekten çok keyifli bir deneyimdir. Biraz eziyetlidir ama sanki buna değer…

 3. blank

  Hôtel de Ville’i görmek için sabırsızlanıyorum bu sene 🙂
  Paylaşım için teşekkürler, instagram hesabınızdan güncel bilgileri takip ediyoruz Ahmet Bey ‍♂️

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Umarım uzun kuyruklara denk gelmezsiniz. Şimdiden keyifli bir hafta sonu diliyorum.

 4. blank

  merhaba, ücretsiz ve indirimli olarak girebileceğim yerleri sitede filtre yapmış olmama rağmen göremiyorum. Site kullanımı hakkında yardımcı olabilir misiniz ? Bu 22 Eylül pazar günü öğleden sonra 2 de orda olacağız.

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Merhaba, ben filtre yapmak yerine haritayı büyüterek ilerlemeyi tercih ediyorum ve haritadan bakarak yer belirliyorum. Filtre kullanmak istiyorsanız haritayı küçültüp arama kısmına, örneğin “Paris” yazmanız yeterli.

 5. blank

  Hep Ağustos’ta Paris’te oluyordum bir gün Eylül’de geleceğim diye yıllardır söylerim. (Yapmak lazımmış) tiyatro bale ve bu gün için. Artık ilerki günlerde kısmet olur inşallah.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.