(Son Güncelleme: 05.05.2023) Paris’te beni heyecanlandıran en önemli etkinliklerin neler olduğunu sorarsanız, hiç kuşkusuz bir tanesinin Journées du Patrimoine – Kültürel Miras Günleri olduğunu söylerim. Her yılın Eylül ortasında gerçekleştirilen ve kesinlikle kaçırılmaması gereken bu etkinlik kapsamında, normal zamanlarda gezip görme şansınız olmayan sayısız devlet kurumu, saray, müze ve pek çok anıtsal yapı, kapılarını ziyaretçilere ücretsiz olarak açıyor; başka zaman gezme fırsatı bulamayacağınız yerleri bu iki gün içinde gezip görme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Kültürel Miras Günleri aslında her yıl Avrupa’da ve tüm Fransa’da eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor ve sayısız mekan halka kapılarını açıyor. Çerçeveyi daraltmak ve konuya odaklanmak adına ben haliyle sadece Paris ve çevresindeki etkinlikler konusunda size bilgi vererek konudan haberdar olmanızı sağlamak, hangi yerlerin ziyarete açılacağına dair linki paylaşarak onca seçenek arasında karar verme konusunda kafanızı önce karıştırmak, sonra da birkaç öneriyle karar vermenizi kolaylaştırmak istiyorum 🙂

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Paris’te, sırf bu hafta sonuna özel, birbirinden güzel o kadar çok yer ziyarete açık oluyor ki, hem aynı anda birkaç yerde birden olamayacağınız için hem de gittiğiniz pek çok yerde uzun kuyruklarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için seçim yaparken epey zorlanacağınızı düşünüyorum.

O yüzden, önce size benim gördüğüm yerlerin listesini vermek istiyorum. Yazının sonunda da resmi web sayfası üzerinden ulaşabileceğiniz ayrıntılı listeye kendiniz bakarak, başka nereleri görebileceğinizi inceleme şansınız olacak. Böylelikle sadece Paris’te değil, tüm Fransa’da Kültürel Miras Günleri kapsamında gezebileceğiniz yerleri görebileceksiniz.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Bugüne kadar Paris’te Patrimoine (patrimuan ya da patğimuan) Günleri kapsamında o kadar çok yer gezdim ki hangi birini sayayım? Sayayım çünkü gezdiğim yerlerin hepsini Pariste.Net’te ayrı ayrı yazılar yazarak tanıttım. İlginizi çekenlere tıklayarak hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, ilginizi çeken yerleri Kültürel Miras Günleri gezi programınıza dahil edebilirsiniz. İşte bugüne kadar Paris’te Kültürel Miras Günleri kapsamında gezdiğim, Pariste.Net’te yazdığım ve sizlere de görmenizi önerebileceğim yerlerin listesi:

Yukarıda sıraladığım birbirinden güzel bu mekanlar normal zamanlarda gezilemediği için öncelik listenize almanızda yarar var. Aşağıdaki yerlerse, her zaman ziyarete açık olup, bilet alıp turistik gezi yapabileceğiniz ama Kültürel Miras Günleri kapsamında, ücretsiz gezebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı:

Tabii ki gezebileceğiniz yerler bunlarla sınırlı değil. Artık nereye gidip hangi birini gezeceğiniz tamamen size kalmış 😉 Tabii bir de bazı yıllar yukarıda saydığım yerlerin kimileri listeden çıkıp başka yıl yeniden listeye girebiliyor. O nedenle ayrıntılı güncel listeyi yazının sonundaki linkten bulabilirsiniz.

Say say bitiremeyeceğim pek çok yapı, kurum, kuruluş, müze, okul, kilise ve birbirinden değişik mekanlar sırf bu etkinlik özelinde ziyaretçi kabul ediyorlar ve bazılarında rehberli tur hizmeti düzenleniyor. Bazılarındaysa rezervasyon gerekebiliyor. O yüzden seçim yapmadan önce resmi web sayfasından güncel kuralları dikkatle okumanızı öneririm.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Ayrıca Paris civarında pek çok şato, park, bahçe, kamu kuruluşları ve birbirinden ilginç yapıyı da Kültürel Miras Günleri kapsamında görme şansı yakalayabilirsiniz. İnsan bu listeye bakınca Fransa’nın kültürel miras konusunda ne kadar zengin olduğunu görüp gözleri kamaşıyor. Aynı duyguyu Pariste.Net okuyucuları da günlük hayatlarında sık sık yaşıyor zaten 🙂

Gideceğiniz yeri seçerken rezervasyon yaptırma zorunluluğu olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririm. Çoğu yer için rezervasyona gerek yok ama bazen rezervasyon gerekebiliyor ve rezervasyonlar genelde o yılki etkinlik listesi açıklanır açıklanmaz doluyor. O nedenle seçim yapmadan önce yazının sonundaki resmi web sayfasındaki linkten ziyaret koşullarını dikkatli okumanızda yarar var.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Bir de listedeki her yerin hem Cumartesi hem Pazar gezilebileceğine dair bir kesinlik yok; evet çoğu yer her iki gün de açık ama kimileri sadece Cumartesi, kimileri sadece Pazar günleri geziliyor, saatleri de farklı farklı olabiliyor. Bir de bu mekanları gezmeye giderken -güvenlik nedeniyle- yanınızda büyük çanta / valiz bulundurmamanız gerekiyor

Rehberli turların yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları, gösteriler ve farklı konser seçenekleriyle de Patrimoine günlerinin Paris gezinize unutulmaz izler bırakacağına inanıyorum.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri Pariste.Net

Özetle Kültürel Miras Günleri etkinliği kaçırılmaması gereken çok özel bir hafta sonu. Etkinlik tarihi Eylül ayı yaklaştıkça netlik kazanıyor ve eğer o tarihte Paris’teyseniz gerçekten çok şanslısınız demektir.

Şansınız bol olsun,

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Web Sayfası: journeesdupatrimoine.culture.gouv.fr/programme#/

Yazar

9 Yorum

 1. Sırf bu müzelere bedava girmek için bu ayda gelmem lazım. Bazen müze fiyatları birleşince epey pahalı oluyor. Gerçi kartlar var ama bu gün süper bir gün orada olsam hepsini gezerdim. Keşke bizde de olsa.! Bir gün Eylül’de gelmek üzere. Yazı çok faydalı oldu aurevoir mösyö

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Müzelerin bedava olduğu günler çok güzel oluyor; tek sorun, kapıda bekleyeceğiniz kuyruğun uzunluğu diyebilirim. Ve kuyruğun uzunluğu tamamen şansa bağlı. Bir de tabii o günlerde müzeler daha yoğun oluyor ama Kültürel Miras Günleri’nin özelliği, başka zaman gezilmeyen yerlerin de ziyarete açılması. O yüzden müthiş bir deneyim oluyor.
   İlk fırsatta sizin de bu deneyimi yaşayabilmeniz dileğiyle…

 2. Bu Harika bir fırsat. Sıra fazla olsa bile bazı yerleri görmek için iyi bir fırsat. Erken kalkarız artık

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Gerçekten çok keyifli bir deneyimdir. Biraz eziyetlidir ama sanki buna değer…

 3. Hôtel de Ville’i görmek için sabırsızlanıyorum bu sene 🙂
  Paylaşım için teşekkürler, instagram hesabınızdan güncel bilgileri takip ediyoruz Ahmet Bey ‍♂️

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Umarım uzun kuyruklara denk gelmezsiniz. Şimdiden keyifli bir hafta sonu diliyorum.

 4. merhaba, ücretsiz ve indirimli olarak girebileceğim yerleri sitede filtre yapmış olmama rağmen göremiyorum. Site kullanımı hakkında yardımcı olabilir misiniz ? Bu 22 Eylül pazar günü öğleden sonra 2 de orda olacağız.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba, ben filtre yapmak yerine haritayı büyüterek ilerlemeyi tercih ediyorum ve haritadan bakarak yer belirliyorum. Filtre kullanmak istiyorsanız haritayı küçültüp arama kısmına, örneğin “Paris” yazmanız yeterli.

 5. Hep Ağustos’ta Paris’te oluyordum bir gün Eylül’de geleceğim diye yıllardır söylerim. (Yapmak lazımmış) tiyatro bale ve bu gün için. Artık ilerki günlerde kısmet olur inşallah.

Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.