(Son Güncelleme: 12.01.2020) Paris’te gösteri sanatlarına ev sahipliği yapan en önemli yerlerden biri de hiç kuşkusuz Théatre de l’Odéon (Odeon Tiyatrosu). Bildiğiniz gibi “odeon” antik yunanda tiyatro ve konser etkinliklerinin düzenlendiği küçük amfitiyatrolara verilen ad. Odeon Tiyatrosu ise 800 kişilik bir salona sahip oldukça şık ve gösterişli bir yapı.

blank
Odeon Tiyatrosu – Théâtre de l’Europe

Elbette ki Opéra Garnier‘deki gibi bir şaşa söz konusu değil ama yine de salonun dekorasyonu bakımından bordo ve altın varak renklerinin hakimiyeti ile aynı dönemin tarzını yansıtması nedeniyle bu küçük salonun yeterince etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. İnsan Beyoğlu’ndaki Ses Tiyatrosu’nu gözünün önüne getiriyor, Ferhan Şensoy’un neyi yaşatmaya çalıştığını daha iyi anlıyor.

blank
Odeon Tiyatrosu – Théâtre de l’Europe

Hepinizin bildiği gibi Paris’te irili ufaklı sayısız tiyatro, opera ve konser salonu bulunuyor. “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” düsturunu yüzyıllar öncesinden benimsemiş olan Fransızlar, sanata ve kültüre sınırsız yatırım yapmışlar; yaşamlarıyla, kültürel zenginlikleriyle ve estetik değerleriyle bunun karşılığını kat kat almışlar ve halen de almaya devam ediyorlar. Yani bu işler sırf müteahhitlik hizmetlerle, parayla pulla olacak işler değil…

blank
Odeon Tiyatrosu – Théâtre de l’Europe

Odéon, kelime olarak çocukluğumun “Odéon Plak”ını hatırlatır bana hep, o yüzden ayrı bir severim. Artık Odéon Plak adını eski yunandan mı yoksa bu tiyatro binasından mı almış bilemem ama Odéon semtinin adını bu tiyatrodan aldığı muhakkak. Zaten bu yapı Odeon Meydanı’nda (Place de l’Odeon) bulunuyor.

blank
Odeon Tiyatrosu – Théâtre de l’Europe

Ön cephesi neoklasik tarzda inşa edilen bina ilk olarak 1782‘de açılmış, yıllar içinde birkaç yangın badiresi atlattıktan sonra çeşitli güncellemelerle günümüze kadar ulaşmış. Halen Comédie Française‘in salonlarından biri olarak kullanılan Odéon Tiyatrosu, Saint Germain Bulvarı‘nın Odéon tarafında yürürken başınızı çevirip sokağa bakmazsanız görmeyeceğiniz bir yolun ucunda yer alıyor. Ki bu yol üzerinde şahane dükkanlar, kafe ve restoranlar var. O yüzden Paris sokaklarında dolaşırken çok dikkatli olun, geçtiğiniz her sokağa kafanızı çevirip şöyle bir bakın derim…

blank
Odeon Tiyatrosu – Théâtre de l’Europe

Ben buranın önünden çok gelip geçtim ama içeride bir sanat etkinliği izlemeye bir türlü sıra gelmedi. İçini de Eylül 2016’daki Journées du Patrimoine – Kültürel Miras Günleri kapsamında gezdim ve o zaman bu kadar detaylı fotoğrafladım. Salonu ayrı güzel, üst kattaki fuayesi ve kafesi ayrı. Bir de yine üst tarafta sağda küçük bir prova odası gibi bir yer var, orası da çok etkileyiciydi.

blank
Odeon Tiyatrosu – Théâtre de l’Europe

Odéon Meydanı’ndan yukarı doğru ilerlerseniz tam karşınızda sizi bekleyen Odeon Tiyatrosu’na ulaşabilirsiniz. Burası hem estetik ve mimari hem de kültür ve sanat anlamında büyük öneme sahip bir yer. O yüzden Paris gezinizde es geçmemenizde yarar var. Hemen arka tarafında Palais du Luxembourg (Fransız Senatosu) bulunuyor.

blank
Odeon Tiyatrosu – Théâtre de l’Europe

Buradan yukarısı da Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg) zaten. Ayrıca Odeon Tiyatrosu’nun hemen arkasındaki Metre Taşı‘nı da görmeyi ihmal etmeyin derim. Bu bölge başlıbaşına bir gezi güzergahı zaten; Saint Germain BulvarıCour du Commerce St. AndréMarché St. GermainSaint Sulpice Kilisesi ve daha pek çok şey bu tiyatronun etrafına konuşlanmış sizi bekliyor.

blank
Odeon Tiyatrosu – Théâtre de l’Europe

Odeon Tiyatrosu’nun adı aynı zamanda “Odéon – Théâtre de l’Europe” olarak geçiyor. Resmi web sitesine ise bu linkten ulaşabilir, güncel etkinlikler ve gösteriler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Size düşen bir metroya atlayıp 4 ya da 10 numaralı hatların “Odéon” istasyonunda inmek. Sonra hayat tüm güzelliğiyle kendiliğinden akıp gidecek zaten.

Sanatla kalın…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Place de l’Odéon, 75006 Paris

blank
Author

1 Comment

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.