(Son Güncelleme: 06.01.2020) 2002’den beri her yıl Ekim ayında düzenlenen, Paris’teki en özgün, en keyifli sanat etkinliklerinden biri olan Nuit Blanche, tüm gece boyunca Paris’in belli başlı bölgelerini açık hava sanat galerisine dönüştüren, başka zaman kolay kolay göremeyeceğiniz türden çok farklı bir etkinlik; üstelik tüm etkinlikler ücretsizNuit Blanche 2019 için belirlenen tarihse 5 Ekim Cumartesi

Peki nedir Nuit Blanche? “Beyaz Gece” anlamına anlamına gelen Nuit Blanche (nüi blanş), Rusya’daki gibi güneşin geç vakitlerde batması, havanın gece vakti aydınlık olması değil, bir bakıma “uykusuz gece” anlamına geliyor ama bu uykusuzluk insomnia gibi değil, sabahın ilk ışıklarına kadar bile-isteye ayakta durduğumuz bir gece; sabahlamak yani. Nuit Blanche etkinliği olduğu gece Paris’te pek çok mekan bienal kıvamında bir havaya bürünüyor ve sabaha kadar sanat peşinde oradan oraya koşturup uykusuz kalıyorsunuz 😉

Nuit Blanche dosyası öyle kabarık ve o gece Paris’in pek çok köşesinde o kadar çok etkinlik var ki hangi birini sayacağını şaşırıyor insan. Önceki yıllarda genel bir seçki yapar tavsiyelerde bulunurdum ama bu yıl iyice fazlalaşmış seçenekler. Yine de bu yazıda önemli olabileceğini düşündüğüm birkaç etkinlikten bahsedeceğim ama detaylı listeye yazının sonundaki linkten ulaşıp, kendi seçkinizi kendiniz yapmanız daha doğru olacaktır.

 • Bu yılki Nuit Blanche etkinliğinde yolunuzun düşmesini önereceğim öncelikli yer Concorde Meydanı, çünkü burada pek çok etkinlik listelenmiş. Çağdaş sanat eserleri ve Paris Filarmoni‘nin ücretsiz konserini Concorde Meydanı‘nda izlemek hoş olabilir.
 • Ayrıca Paris’in bir baştan bir başa, sanat parkurunda koşulacağı, bu geceye özel bir koşu da düzenleniyor. Yolda bu etkinliğe rastlarsanız şaşırmayın.
 • Paris’in doğu tarafında, Paris Çevre Yolu – Boulevard Péripherique‘in Porte de Pantin ile Porte de la Villette arasındaki bölümü gece bisikletlilere ayrılıyor ve çeşitli sanat etkinlikleri düzenleniyor.
 • Sanatçıların Centre Pompidou‘dan başlayacakları yürüyüşe tanıklık etmek de ilginç bir deneyim olabilir.
 • Concorde Meydanı‘ndan Bastille Meydanı‘na doğru düzenlenen geçit töreni renkli görüntüler sunabilir.
 • Ayrıca Eyfel Kulesi‘nin altında da Daniel Buren’in aynalarla oluşturduğu bir çağdaş sanat performansı düzenleniyor; o da farklı görüntülere sahne olabilir.

Tamamen ücretsiz olan bu etkinliklerin hepsini uzun uzun yazmam mümkün değil ama benim seçkilerim şimdilik bunlar olsun, sizin çok daha ilginç olduğunu düşündükleriniz varsa, bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Nuit Blanche gecesi toplu taşıma için Paris Metrosu‘nun M1 hattı sabaha kadar çalışıyor ve 02:15-05:30 arası ücretsiz ama dikkat: 1 numaralı hat sadece Esplanade de la Défense, George V, Champs-Elysées Clemenceau, Tuileries, Louvre-Rivoli, Hôtel de Ville, Bastille, Gare de Lyon, Porte de Vincennes et Château de Vincennes istasyonlarında 5 dakikada bir hizmet veriyor. Gece otobüslerinin sıklığı arttırılıyor ama onlarda ücretsiz seyahat şansı yok.

Tüm bu bilgiler ışığında eğer 5 Ekim 2019 tarihinde Paris’teyseniz bu ilginç etkinliği kaçırmamanız gerektiğini söyleyebilirim. Bu yılkini kaçırırsanız da her yıl Ekim ayının ilk Cumartesi gecesi Paris’te böyle bir kültür sanat şöleni olduğunu aklınızın bir köşesine not ediverin lütfen. Paris’e ne zaman gidilir diye düşünürken belki de bir sonraki gezi planınızı buna göre yaparsınız?

Sanat dolu günler.

 

 

Web Adresi: quefaire.paris.fr/nuitblanche

blank
Author

4 Comments

 1. blank

  Merhabalar,

  Yazmakta biraz geciktim ama 6 Ekim 2018 tarihinde Paris’te idim ve anonsunu sizden duyduğum Nuit Blanche akşamı ailecek attık kendimizi sokaklara. Tavsiyeniz üzerine biz Notre Dama kısmındaki alanları gezdik. Saint-Germain bölgesinde dolaştık ve île saint-louis adacığına geçtik. Gerçekten keyifli bir akşamdı bizim için. Öte yandan sizden takip edip başkaca arkadaşlarımıza da Invalides bölgesindeki etkinlikleri tavsiye ettik. Maalesef onlar bizden daha şanslı çıktı 🙂 Seneye de denk gelebilirsek Filarmoni nerede biz orada olacağız 🙂

  Söz konusu Paris olunca ve “buyurun nereye isterseniz girin” denilince insan iki yemek kabının arasında açlıktan ölen bir kedinin kaderini paylaşıyor 🙂

  Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Kedi benzetmenize bayıldım…
   Ben teşekkür ederim…

 2. blank
  Deniz YILMAZ Reply

  Merhaba,

  Bu etkinlikten yeni haberim oldu (nasıl olur tabi) , tabi sayenizde , merci ama olsun bundan sonrakilerden birinde denk gelsin diye aklımın bir köşesinde artık.
  Okuyucusunun ulaşım konularını dahi düşünen ve toplu taşıma bilgilerini de veren Paris’te.net alkışı hakediyor

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkür ederim.
   Bu tür etkinlikleri duyurmamdaki amaç sadece yakın dönem için değil, gelecekteki dönemlerde tatillerini ya da gezilerini planlayanlara, Paris’e gelecekleri tarihte neler olduğu konusunda fikir vermek biraz da. Umarım gelecek yıllardaki etkinliklerden birine denk gelirsiniz…
   Aslında bu konuda ay bazında Paris’te neler var konulu bir yıllık dönemi kapsayan bir yazı hazırlamaya çalışıyorum ama liste o kadar uzun ki, her seferinde listeyi hazırlamaya başlayıp sonra yorgun düşüp bırakıyorum 🙂

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.