(Son Güncelleme: 02.12.2023) Noel ve yeni yılın yaklaşmasıyla Paris ışıl ışıl süslenir rüya gibi bir şehre dönüşür… Paris’in pek çok yerini renklendiren en önemli etkinlikse Marchés de Noël – Noel Pazarları olur. Genelde her Noel döneminde La Défense‘ta büyük bir Noel Pazarı kurulur. Sanılanın aksine Paris’in merkezindeki Noel Pazarı Champs-Elysées‘de değil, onun yerine Tuileries Bahçesi‘nde kuruluyor! Paris’te kurulan Noel Pazarları bu ikisiyle de sınırlı değil üstelik, başka yerde de karşınıza gayet keyifli Noel Pazarları çıkacaktır.

Gerçi genel olarak Paris’te Noel Pazarları Kasım ortasından Ocak başına kadar açık olur diyebiliriz ama yerine göre bu tarihler değişebiliyor. 2023-2024 yılbaşı ve Noel döneminde nerelerde, hangi tarihlerde Noel Pazarları kurulduğunu, adreslerini ve hangi ulaşım araçlarıyla (metroRERbanliyö trenitramvay) gidip, hangi istasyonda inildiğini tek tek sıraladım; bu listeyi her yıl bilgiler netleştikçe yapıyorum. Önümüzdeki yılki Noel pazarları hakkında fikir vermesi açısından işinize yarayacağını düşünüyorum:

Paris Noel Pazarları 2019 Pariste.Net

Yer: Tuileries Bahçesi 11:00-23:45 (24 Aralık ve 31 Aralık için kapanış saati 19:30)

Tarih: 18 Kasım – 7 Ocak

Adres: 113 Rue de Rivoli, 75001 Paris

İstasyon: Tuileries (Metro 1)

____________________

Yer: La Défense Açık olduğu saatler için tıklayın

Tarih: 16 Kasım – 27 Aralık

Adres: Parvis de la Défense 92400

İstasyon: La Défense (Metro 1RER ATramvay 2Banliyö Treni L)

____________________

Yer: Gare de l’Est 10:00-19:00

Tarih: 1 Aralık – 17 Aralık

Adres: Place du 11 novembre 1918, 75010 Paris

İstasyon: Gare de l’Est (Metro 4, 5, 7RER EBanliyö Treni H, P)

Yer: Notre-Dame (10:00-20:00)

Tarih: 8 Aralık – 24 Aralık

Adres: Quai Montebello, Square Viviani 75005

İstasyon: Saint Michel Notre Dame (Metro 4 – RER B, C)

Paris Noel Pazarları 2019 Pariste.Net

Son yıllarda kurulan Noel Pazarları arasında en güzelinin Tuileries Bahçesi‘ne kurulan pazar olduğunu düşünüyorum. La Défense‘taki pazar yeri gökdelenlerin arasında son derece ilginç duruyor ama Tuileries Bahçesi‘ne kurulan Noel Pazarı, eskiden Champs-Elysées‘de kurulan Noel Pazarlarını hiç aratmıyor, hatta çok daha güzel oluyor.

Tuileries Bahçesi‘nin Rue de Rivoli tarafına bir baştan bir başa kurulan pazarın bir ucu büyük dönme dolap Roue de Paris‘nin olduğu yönde Louvre Müzesi tarafına, diğer ucu da Jeu de Paume‘a kadar uzanıyor. İçinde sadece dükkanlar ve yeme içme mekanları yok; buz pateni, korku evi, kaydırak, zincir, çarpışan araba gibi pek çok atraksiyon ışıl ışıl bir atmosferde son derece eğlenceli bir dünya sunuyor. O yüzden benim size önerim, gezmeye önce Tuileries Bahçesi‘nden başlamanızdır 😉

Paris Noel Pazarları 2018 Pariste.Net

Benim seçtiklerim dışında Paris’in farklı köşelerinde çok kısa süreli, ilginç Noel Pazarları kuruluyor Noel döneminde ama bir iki günlük yerler olduğu için onları asıl listeye dahil etmiyorum. Ayrıntılı listeyi yazının sonundaki linkte bulabilirsiniz.

Noel Pazarları genel olarak öğlen 11’den akşam 8’e kadar açık oluyor. Bazıları sekiz buçuk, dokuza kadar açık olabilir ama bence 8’den sonraya pek kalmayın. Hafta sonları ise bir-iki saat kadar daha geç kapanabilir. Gerçi Tuileries Bahçesi‘ndeki Noel Pazarı geceyarısına kadar açık deniyor ama ben o saatte gidip deneyimlemedim hiç; gideniniz varsa ve izlenimlerini bizlerle paylaşırsa sevinirim.

Bunun dışında Paris’te Noel havasını yaşamak için, bu dönemde özel olarak ışıklandırılan Champs-Elysées‘de yürüyebilir, Galeries Lafayette‘in muhteşem iç dekoruna bakabilir; PrintempsLe Bon Marché, Samaritaine ve BHV gibi çok katlı mağazaların vitrinlerini de görebilirsiniz.

Paris Noel Pazarları 2019 Pariste.Net

Zaten Paris’in dört bir köşesinde küçük-büyük fark etmeksizin pek çok mağaza ve dükkanın vitrinleri çok güzel oluyor Noel zamanı, hiç merak etmeyin. Her yıl Kasım sonundan Ocak başına kadar da bu ışık şenliği, Noel ve yılbaşı atmosferi doyasıya yaşanır…

O yüzden Noel’i Pariste yaşamak, yeni yıla Paris’te girmek çok özel bir duygudur. Bu güzelliği sakın kaçırmayın derim. Fikir vermesi açısından aşağıdaki videoyu izleyerek ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz:

Biliyorsunuz 24 Aralık gecesi Noel kutlanıyor Fransa’da, ertesi gün yani 25 Aralık sabahı pek çok yerin kapalı olacağını da hesaba katın lütfen. Öğleden sonra dükkanlar yavaş yavaş açılmaya başlar. O güne pek müze programı yapmasanız iyi olur.

Noel coşkusunu ve Yeni Yıl heyecanını Paris’te yaşamanız, Noel Pazarları gezerek bu ışıltılı dünyaya katılmanız ve hayatın tadını doyasıya çıkarmanız dileğiyle. Güzel bir Noel şarkısıyla yazımızı bitirelim:

Her şey gönlünüzce olsun…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: Marchés de Noel 2023

Yazar

11 Yorum

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba, şu an için sadece La Défense’taki noel pazarı açık olduğu için diğerleri açılmadan bir şey diyemem. Tuileries’deki noel pazarından ümitliyim ama ilk kez oraya kurulacağı için görmeden bir şey dememek gerek. Oranın bugün açılacağı duyuruldu, gidip ilk fırsatta bakacağım. Paris’teki en büyük noel pazarı La Défense’takidir ve evime yakın olduğu için orayı daha çok severim.

   • Ahmet Ore Yanıtlayın

    Tekrar Merhaba,
    Dün Tuileries Bahçesi’ndeki Noel Pazarını gördükten sonra çok beğendim ve hemen yazıyı ve fotoğrafları güncelledim. Dolayısıyla herkese önce Tuileries Bahçesi’ndeki pazarı gezmelerini öneriyorum. Özellikle akşam üzeri gidip havanın kararmasıyla ışık cümbüşünün başlamasına tanıklık etmek çok hoş.

 1. Ahmet bey cok tesekkur ederiz.sizden bu konuyla ilgili olmasa da bisey sormak isdiyorum eyfelden bi arac kullanmadan gezerek gidebileceyimiz en yakin yerleri yazabilirmisiniz lutfen.videolarinizi surekli izliyorum ama yazinca daha kolay geliyor gezmek sanki.onceden tesekkurler

 2. Ahmet Bey,

  Öncelikle yazılarınız için teşekkür ederim. Paris’e seyahat edecekler için gerçekten bir başvuru kaynağından daha fazlasını üretiyorsunuz.

  3-7 Aralık’ta Paris’e seyahat edeceğim. Bu yazınızda belirttiğiniz gibi Noel pazarı geçen yıl belediyenin aldığı kararla  Champs-Elysées’de yapılmayacak. Bu karar bu yılda devam ediyor. Bu kararın alınmasında sizin de bildiğiniz gibi akaryakıta yapılan zammı protesto gösterileri etkili olmuş olacağını düşünüyorum. Seyahat edeceğim tarihler arasında da gösterilerin devam edeceği düşüncesi açıkçası beni huzursuz ediyor. Özellikle bugün  Champs-Elysées’de gördüğüm fotoğraflarda resmen her yer yakılıp yıkılmıştı.  Gösterilerin günlük hayata etkisi hissedilir düzeyde midir? Ne durumda acaba?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Oktay Bey,
   Champs-Elysées’de Noel Pazarı kurulmama nedeni -tahminime göre- güvenlik gerekçesi ama bunun akaryakıt protestolarıyla ilgisi olduğunu sanmıyorum, çünkü ortada böyle bir sorun yokken geçen yıl da kurulmamıştı. Sanırım toplum güvenliği konusuyla ilgili genel bir durum var.
   Geçtiğimiz hafta başlayan “Gilets Jaunes – Sarı Yelekler” eylemleriyse, “haklı bir talebin şiddete dönüşmesi” şeklinde biraz üzücü oldu, evet ama eylemlerin gerçekleşmesinin ertesi günü ortalık duruldu. İki gün önce, Cumartesi günkü eylemlerin ardından dün Champs Elysées’den geçtiğimde, hasara uğramış birkaç yer gördüm ama her yer temizlenmişti. Bu eylemler daha sürer mi, etkisi ne kadar olur bilemiyorum ama sürse de hafta sonları gerçekleşecek gibime geliyor; kendi adıma herhangi bir huzursuzluk ya da tedirginlik yaşamıyorum. Fransa’da bu tür hak arama talepleri çok sık olur ve eminim bu konuda uzlaşmaya varılacaktır.
   Sorunsuz bir tatil geçirmenizi diliyorum.

 3. MERHABA . 4 YIL ÖNCE AHMET BEY’İN YAZILARINI OKUYARAK PARİS SEYAHATİ YAPTIM. O KADAR GÜZEL ANLATMIŞ VE AÇIKLAMIŞ Kİ SANKİ DAHA ÖNCE GİTMİŞ GİBİYDİM. ÇOK FAYDALI VE GÜZEL YAZILAR VAR. PARİS SEYAHATLERİ ÖNCESİ MUTLAKA OKUNMALI. TEŞEKKÜRLER. BU YIL YILBAŞINDA PARİS’E GİTMEYİ PLANLIYORUM. SİZCE ALIŞVERİŞ VE KÜLTÜR TURU AÇISINDAN 18-25 ARALIK ARASI MI DAHA GÜZEL OLUR YOKSA 26 ARALIK 02 OCAK ARASI MI?
  TEŞEKKÜRLER

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhabalar, öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz tarih aralıklarının her ikisi için de avantajlı durumlar var, hangisinin sizin için daha önemli olduğuna siz karar verirsiniz. Şöyle özetleyeyim:

   18-25 Aralık arası Paris, Noel heyecanının en yüksek olduğu dönemdir, dolayısıyla çok daha canlı olur. 24 Aralık akşamı da Noel tatili başlar.

   26 Aralık – 2 Ocak arası Noel heyecanı biter, yeni yıl heyecanı başlar ama Fransa’da Yılbaşı, Noel kadar heyecanla beklenen bir şey değilmiş gibi gelir bana. Bir tek yılbaşı gecesi Champs-Elysees’de kutlamalar olur ama dünyanın her yerinde olduğu gibi Paris’te de yılbaşı gecesi dışarıda olmak -bana göre- çok sempatik bir şey değildir. 1 Ocak sabahı da her yer tatil olduğundan şehir fazla sakindir.

   Herkesin beğenisi, öncelikleri farklı tabii ama ben “Paris’te yeni yıla girmek” sizin için gerçekleştirmek istediğiniz bir hayal değilse, ben olsam Noel dönemi Paris’te olmayı tercih ederim.

   Şimdiden iyi tatiller.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.