(Son Güncelleme: 02.03.2024) Jardin des Tuileries – Tuileries Bahçesi‘nin içinde, kardeşi Musée de l’Orangerie – Orangerie Müzesi‘ne çok benzeyen Jeu de Paume, Tuileries Bahçesi’nin ana girişinde, sol tarafta yer alıyor ve çoğu zaman dikkatli gezginler hariç, klasik Paris turu yapan turistlerin gözünden kaçıyor ama siz dikkatli gezginler olarak bu yazıyı okuduktan sonra Jeu de Paume’u asla kaçırmayacaksınız.

Bir çeşit tenis oyunu olan “jeu de paume” (jö dö pom) salonu olarak 1861’de III. Napoléon zamanında yaptırılan bina, 1909’da çağdaş sanatlar müzesine dönüştürülmüş ve o günden beri varlığını sürdürüyor.

Yüz yılı aşkın süredir pek çok sergiye ev sahipliği yapan müze, özellikle ikinci dünya savaşı zamanında, bünyesinde barındırdığı Yahudi kökenli koleksiyonerlerin eserleri nedeniyle, Naziler tarafından epey bir zarar görmüş.

Jeu de Paume Pariste.Net

13 metre genişliğinde, 80 metre uzunluğundaki yapı, tarih içinde pek çok restorasyon ve yenileme çalışmaları görerek çağın gereklerini karşılayacak şekilde güncellenmiş.

Günümüzde çağdaş sanat eserleri yanı sıra güncel fotoğraf sergilerinin de düzenlendiği müzeyi, Tuileries Bahçesi gezinizde ziyaret edebilir ya da ilginizi çeken bir sergi kapsamında gezip görebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken parkın güney ucunda yer alan Orangerie Müzesi‘ni de görmeyi ihmal etmeyin derim.

Toplu taşımayla gelmek isterseniz ulaşmanız gereken metro istasyonu Concorde olmalı; M1, M8 ve M12 hatları buradan geçiyor.

Jeu de Paume Pariste.Net

Concorde Meydanı‘na çıktığınızda Tuileries Bahçesi‘ni karşınızda aldığınızda sol tarafta yer alan müzeye, parkın ana kapısından girip sola dönerek ya da doğrudan park duvarlarının sol köşesindeki merdivenlerden çıkarak ulaşabilirsiniz. Buraya çıktığınızda Concorde Meydanı‘nı geniş bir açıdan görmek, arka planda Eyfel Kulesi’nin olduğu bir manzarayı izlemek de aynı zamanda keyif verici.

Daha çok bienal tadında sergileri gezebileceğiniz müze sadece 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı, onun haricinde her gün açık. Güncel sergilere ve diğer bilgilere yazının sonundaki linkten ulaşmanız mümkün.

Müze gezinizden sonra civarda yapabilecekleriniz hakkında bilgi almak içinse Tuileries Bahçesi yazısını okumanız yeterli. Bu bölgede ne yana dönerseniz ayrı bir güzellik sizi bekliyor olacak.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: jeudepaume.org/

Adres: 1 Place de la Concorde, 75008 Paris

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.