(Son Güncelleme: 08.05.2023) Paris’te yapılabilecek en keyifli etkinliklerden biri de Paris’in ünlü dönme dolabı Roue de Paris ile şehri yukarıdan seyretmek olabilir. Eskiden belirli dönemlerde Paris’in önemli meydanlarından biri olan Place de la Concorde – Concorde Meydanı‘a kurulan Roue de Paris (ru dö pari ya da ğu dö paği) son birkaç yıldır, yine belirli dönemlerde Jardin des Tuileries – Tuileries Bahçesi’nin içine kuruluyor.

Roue de Paris Londra’daki London Eye kadar büyük değilse de Paris koşullarında oldukça büyük sayılabilir. London Eye 135 metre yüksekliğindeyken Roue de Paris onun yarısı kadar. Üstelik London Eye’ın yeri -bildiğim kadarıyla- sabitken, Roue de Paris belirli dönemlerde sökülüp sonra yeniden kuruluyor.

İlk olarak 1900 yılındaki büyük fuar için Eyfel Kulesi‘nin bulunduğu Champ de Mars‘a kurulduğu dönemde adı Grande Roue de Paris olan bu dönme dolap, o zamanlar başındaki “Grande” ünvanını hak ediyormuş, çünkü ilk yapıldığı zaman 100 metre boyundaymış.

Roue de Paris Pariste.Net

Sonraki yıllarda daha küçük dönme dolaplar kurulmuş Paris’e, yakın zamana kadar da Concorde Meydanı‘na kurulur olmuş ama birkaç yıl önce, Paris Belediyesi’yle yaşanan bir anlaşmazlık nedeniyle bir daha bu meydana kurulmasına izin verilmedi; hatta hepimiz bir daha Roue de Paris’yi göremeyeceğiz sandık ama bir süre sonra, bu kez Tuileries Bahçesi’ne kurulmaya başlandı…

Ama dediğim gibi Paris’e her geldiğinizde bu dönme dolabı görebilmeniz mümkün değil; çünkü bir kışın Noel Pazarı döneminde kuruluyor, bir de yazın Yaz Panayırı döneminde Paris silüetini süslüyor.

Dönme dolap kurulu olduğu dönemde her gün açık oluyor. Açılış saatleri günlere göre değişiklik gösteriyor. Biletinizi alıp dönme dolaba bindiğinizde, eğer çocukken lunaparklardaki dönme dolaplara bindiyseniz, haliyle çocukluğunuz geliyor aklınıza ama yükselmeye başladıkça çocukluğunuzun ötesine geçip Paris gibi muhteşem bir şehrin manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

Roue de Paris Pariste.Net

Tuileries Bahçesi altınıza seriliveriyor hemen. Manzaranızda Concorde Meydanı, Seine Nehri, Champs Elysées, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Sacré Coeur ve daha neler neler var… Gündüz ayrı güzel, gece ayrı; belki de iki kere binmek gerekiyor bu dönme dolaba, bir gündüz, bir de gece. Tabii bütün bu söylediklerim hava güzelken geçerli. Kapalı ve yağmurlu havalarda manzara o kadar da etkileyici olmayabilir.

Doğrusunu isterseniz ben sadece bir kere, o da Roue de Paris Concorde Meydanı’ndayken, üstelik Paris’te turist olduğum zamanlarda binmiştim bu dönme dolaba. Gerçekten de eğlenceliydi; yukarıda güzel bir manzara var insan Paris’te olduğunu anlıyor…

Dönme dolap macerası sonrası civarda yapacaklarınızı da Tuileries Bahçesi yazısından okuyabilirsiniz. Bir de aşağıdaki videoda bu dönme dolabın başladığı yerde  Pariste.Net Tv üzerinden yaptığımız bir Youtube canlı yayınını izleyerek fikir edinebilirsiniz:

Bir de dönme dolap deyince hep Ayşegül Aldinç ve Modern Folk Üçlüsü’nün söylediği Dönme Dolap şarkısı gelir aklıma:

Yaşamak oyun değil arkadaş
Dünyaya gelmenin bir bedeli var.
Dost bildiklerin tükenmez arkadaş
Sevgi insanların hamurunda var.

Yaşamak dönme dolap gibidir
Onun da iniş ve çıkışları var.
Talihlidir hep çıkanlar arkadaş
Gerçek dost inenlerin yanında var.

Nefes almak değildir yaşamak
Düşünmek ve hissetmektir yaşamak.
Sen gülmeden geçen günlere acı
Dönme dolap iner çıkar arkadaş.

Böyleyken böyle… Nereden nereye geldik. Paris’in ortasındaki Roue de Paris’den 1981 Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil eden şarkıya 🙂 Olsun, hem bugünümüzü anlatalım, hem de geçmişimizi analım. Ve her ne olursa olsun Paris gezimizden hep güzel anılarla ayrılalım.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: Tuileries Bahçesi, 75001 Paris

Yazar

3 Yorum

    • Merhabalar, öncelikle çok teşekkürler. Bildiğim kadarıyla henüz hiçbir yerde kurulu değil bu dönme dolap, yeniden görebilmek için Kasım ortasını beklememiz gerekecek. Mutlu günler…

  1. Bu sefer kalıcı gibiydi, hatta yanında farklı oyuncaklar da kurulu idi. Şu Fransızlar tuhaf insanlar. Biz olsak hayatta ellemeyiz, çürüse dahi sökmeyiz. Onlar neredeyse akşam söküp sabah tekrar kuracaklar. Bir amaçları, bir bildikleri vardır herhalde.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.