(Son Güncelleme: 02.06.2024) Paris’te bir metre taşı olduğunu biliyor muydunuz? Bir uzunluk ölçüsü olarak metre hepimizin hayatında olağan bir o kadar da vazgeçilmez bir ölçü birimi. Türkiye’de cumhuriyet devrimleri ile birlikte 1931‘den bu yana kullandığımız metrik sistem, kökenini 1789 Fransız Devrimi’nden alıyor. Devrim sonrası 1795‘de ortak bir uzunluk ölçüsü birimi seçilmesi için Convention Nationale, bugün kullandığımız “metre”yi seçmiş ve o günden itibaren de zaman içinde pek çok ülke bu ölçü birimini kullanmaya başlamış.

İşte o dönemde saf platinden ilk metre prototipi yapılarak Fransız Ulusal Arşivi‘ne kaldırılmış, şehrin pek çok yerine de mermer Metre Taşı yerleştirilerek halkın “metre” ile tanışması amaçlanmış. Benim araştırdığım ve görebildiğim kadarıyla bu Metre Taşı örneklerinden günümüze sadece iki tanesi ulaşmış. Bu taşlardan ilki Jardin du Luxembourg – Lüksemburg Bahçesi‘nin aşağısında, Odéon‘un üst tarafında, Fransız Senatosu‘nun tam karşısında, yol üstündeki bir binanın revaklı galerisinde, en soldaki duvarda bulunuyor. Yürümekte olduğunuz bu cadde, Rue Vaugirard, aynı zamanda Paris’in en uzun caddesi olma özelliğini taşıyor.

Bu metre taşını ilk gördüğümde, cetvel kullanmayı seven, çizim meraklısı biri olarak çok etkilenmiş, bu soğuk mermere ve üzerindeki metal alaşıma dokunarak tarih içinde bir yolculuk yapmıştım. Hâlâ oradan her geçişimde döner bir bakar, o günleri düşünür, yaptığım çizimler gözümün önünden geçer, okul günlerimi yad edip mutlu olurum.

Diğer metre taşı ise Place Vendôme‘da, Hotel Ritz’in sol tarafında bulunuyor.

Siz de Opéra çevresinde ya da Saint Germain Bulvarı‘nı gezerken, belki bir Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg yürüyüşü sonrası, Odéon‘un arka tarafında geçtiğinizde bu taşı da görürseniz, tarihi bir ana tanıklık etmiş olursunuz diye düşünüyorum. Günlük yaşamınızda metre, okul yıllarınızdaki kadar önemli değilse bile, o günleri yad etmek için bile özel olabilir sanki.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Adres 1: 36 Rue de Vaugirard, 75006 Paris

Adres 2: 13 Pl. Vendôme, 75001 Paris

Author

1 Comment

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.