(Son Güncelleme: 02.06.2024) Paris pasaj cennetidir bir bakıma. Şehrin pek çok yerinde, kimisi aralarda gizli kalmış, kimisi yol üstü irili ufaklı yüzlerce pasaj vardır. Pek çoğu Panoramas Pasajı gibi tarihi, orijinalliğinden bir şey kaybetmemiş, tüm cazibesiyle ziyaretçilerini bekler ya da en azından geçip gidecek olanları.

Pasaj kelimesi Fransızcadaki “passage” yani “geçit” kelimesinden dilimize yerleşmiş aslında. Özellikle iki caddeyi ya da sokağı birbirine bağlayan geçit anlamında kullanılıyor. Tabii bu geçitlerde sıra sıra dükkanlar işin olmazsa olmazı.

Panoramas Pasajı - Passage des Panoramas Pariste.Net

Fransızcada “Passage des Panoramas (pasaj de panoroma ya da pasaj de panoğama) olarak geçen Panoramas Pasajı Paris’te, 2. arrondissement‘da yer alıyor. Bir ucu da 9. arrondissement’da Grands Boulevards‘a çıkıyor. O yüzden Grands Boulevards‘ı gezerken buraya mutlaka girip bir dolaşmanızı öneririm. Sıra sıra dükkanlar, çok değişik objelerin satıldığı butikler; türlü türlü restoranlar, kafeler, krepçiler ve daha pek çok şey bu geçitte sizi bekliyor.

Hazır burayı gezerken tam karşıda yer alan Jouffroy Pasajı‘nı da gezmeyi ihmal etmeyin derim ve tabi bir de onun arkasındaki Verdeau Pasajı‘nı… Bir de balmumu heykel müzesi Musée Grévin Panoramas Pasajı’nın tam karşısında yer alıyor. En sevdiğim restoranlardan biri olan Victoria Station‘ını da Panoramas Pasajı’nda göreceksiniz ama gördüğünüz dekor ve vitrin sizi yanıltmasın, giriş ana cadde tarafında.

Panoramas Pasajı - Passage des Panoramas Pariste.Net

1800‘de inşa edilmiş olan Panoramas Pasajı’nın girişinde, ilk yapıldığı dönemde günlük şehir yaşamını yansıtan panoramik tablolar bulunurmuş, zaten pasaj ismini de buradan almış ama ne yazık ki o tablolar günümüze kadar ulaşamamış.

Yine de iki yüz yılı aşkın bir süredir aynı yerde olan, bugüne kadar içinden milyonlarca insanın geçip gittiği bu pasaj görülmeye değer, çünkü günümüze ulaşan kısmı da gayet tatminkar ve tam bir Paris havası yaşamanız için ideal. Burayı dolaşırken tarihi ve tüm yaşanmışlıkları iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Panoramas Pasajı - Passage des Panoramas Pariste.Net

Özellikle çelik iskeletli cam tavan, mekanı aydınlık ve havadar kılıyor. Burada oturup bir şeyler yiyip içmek, butiklere ve dükkanlara bakmak ya da en azından içinden geçip gitmek bile son derece keyifli.

Panoramas Pasajı’nı gezmek için M8 ve M9 metro hatlarının “Grands Boulevards” istasyonunda inmeniz yeterli. Victoria Station‘ı gördüğünüz yerin sağ tarafındaki girişten girerseniz pasaja ulaşmış oluyorsunuz.

Pariste.Net Tv için hazırladığım, Panoramas Pasajı’nın da tanıtıldığı Paris Pasajları videosunun ilk bölümünü izleyerek de burası ve civardaki birbirinden güzel pasajlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu pasajı gezdikten sonra yapacaklarınız konusunda tüm bilgiler Grands Boulevards yazısında zaten…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: 11 Boulevard Montmartre, 75002 Paris

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.