(Son Güncelleme: 23.06.2024) Paris’te konaklamak için otel ya da ev seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok konu var. O nedenle sizlere Paris’te konaklayacağınız yeri seçerken ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu yazıda paylaşmak istiyorum. Ayrıca yazının ilerleyen bölümlerinde birkaç otel önerisi bulacaksınız. Bu otelleri konumlarına göre sıraladım, siz de konaklamak istediğiniz bölgeye göre bu otellerin çevresindeki diğer otellere bakabilirsiniz. Bir de benim Paris’e her gidişimde konakladığım ev hakkında bilgi paylaşacağım; eğer ilginizi çekerse siz de orada konaklayabilirsiniz…

Paris’te nerede kalınır? Paris’in en güvenli bölgeleri nerelerdedir?

Elbette ki Paris’in her bölgesinin iyi ve kötü bölümleri var ama genel olarak bir şey söylemem gerekirse, size şunu öneririm: Paris haritasını önünüze koyun ve bu haritanın Batı tarafındaki otelleri tercih edin. Elbette Doğu tarafında da çok güzel yerler var ama genel olarak Paris’in Batı tarafı çok daha temiz ve güvenlidir.

Kişisel olarak benim sevdiğim arrondissement’lar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 15, 16 ve 17Montmartre Tepesi 18. arrondissement’dadır ama Montmartre’ın Doğu tarafı güzel değildir, Batı tarafı daha güzeldir. Elbette her bölgenin avantajları ve dezavantajları var.

Otelinizin, herhangi bir metro istasyonuna en fazla  1 kilometre mesafede olması çok önemli. Eğer oteliniz  herhangi bir metro istasyonuna yakınsa  “oteliniz Paris’in merkezinde” diyebiliriz. Eğer daha ucuz bir yerde kalmak isterseniz Paris’in merkezinden uzaklaşmanız  gerekecektir. O zaman, herhangi bir RER ya da banliyö treni istasyonuna en fazla 1 kilometre uzaklıkta olabileceğiniz bir otel seçmelisiniz. RER ve banliyö treniyle Paris’in merkezine ulaşmak çok kolaydır. Ama eğer gece dışarıda olmanız gerekiyorsa, metro her zaman daha güvenlidir. Gece  geç saatte  RER ya da banliyö trenine binerseniz biraz tedirgin olabilirsiniz. Ama RER-A treni diğerlerine göre çok daha temiz ve daha güvenlidir. O nedenle, özellikle gece geç saatte Disneyland‘dan dönerken bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Ben turist olarak Paris’e ilk gelişimde Grands Boulevards‘daki Hotel d’Espagne‘da kalmıştım. O otel Paris’e ilk gelişim olduğu için bana çok güzel görünmüştü 🙂 Aslında son derece mütevazı ama konum olarak oldukça ideal bir oteldi. Paris’e bir sonraki gelişimde Place de Clichy taraflarında Ibis Paris Berthier‘de kalmıştım. O zamanlar merkeze uzak gibi gelmişti ama şimdi anlıyorum ki fiyat-kalite dengesi açısından makul bir konumdaymış. Paris’e bir başka gelişimde de Bastille bölgesine yakın Ibis Paris Bastille Faubourg St Antoine‘da kalmıştım. Burası da sevimli ve mütevazı bir yerdi. Sonra République tarafında Ibis Styles Paris République‘te kaldım; o da konum olarak iyi, yine mütevazı ve temiz otellerden biriydi. Bir de Gare du Nord‘un tam karşısındaki Hotel Richmond‘ta kalmıştık ama o otel pek iyi değildi. O yüzden siz bu otellerin hepsine bakarken mutlaka son durumlara yönelik yorumları okuyun. Fiyatı sizin için uygun değilse ya da rezervasyonları doluysa, haritadan o otelin civarındaki diğer otellere bakabilirsiniz. Bir de bu yazının sonundaki listeden, Paris’te konum olarak uygun, örnek olabilecek oteller listesine göz atmanız mümkün.

Daha sonra 2012 yılında Paris’e yerleştim ve Avrupa’nın en büyük finans merkezi Paris La Défense‘taki Courbevoie‘da 10 yıl yaşadım. Bu bölgeyi ve yaşadığım mahalleyi çok sevdim. 10. yılın sonuda, önce Paris’ten İstanbul’a taşındım, sonra Temmuz 2023’te Fransa’nın güneyine, Nice‘e taşındım. Artık sık sık Paris’e gidip geliyorum ve Paris’e her gidişimde, bu linkteki evde kalıyorum. Bu ev, Paris’te 10 yıl yaşadığım caddede bulunduğu için kendimi yuvamda gibi hissediyorum. Dilerseniz yukarıdaki Youtube videosunu ya da dilerseniz bu evden yaptığım Instagram canlı yayınını izleyerek fikir edinebilirsiniz. Bu canlı yayın videosu da evin bulunduğu mahalleyi tanımak için yardımcı olacaktır. Eğer hoşunuza giderse siz de burada kalabilirsiniz. Dileyenler Booking.com linki üzerinden, dileyenler Airbnb linki üzerinden rezervasyon yaptırabilirler. Dilerseniz, [email protected] adresine mail göndererek Pariste.Net’e özel indirimli fiyatı sorabilirsiniz. Bu şekilde Airbnb ya da Booking.com’a komisyon ödemekten de kurtulursunuz 😉 Mail gönderdiğinizde “Aslı” ya da “Çınar” size yanıt verecekler. Kendileriyle Türkçe, İngilizce ya da Fransızca iletişim kurabilirsiniz. Çınar benim çok sevdiğim bir  arkadaşlarımdır ve Paris’te birkaç tane ev işletiyor; o nedenle size Paris’in farklı mahallelerinde bulunan, farklı fiyat aralığındaki evleri de önerebilir.

Paris’te Nerede Kalınır? Paris’te Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Otel seçimi, Paris gezinizi planlarken en önemli kriterlerden biridir. Otel  seçiminde en önemli  konu ise elbette konaklama maliyeti olacaktır. Tabii ki herkesin bütçesi farklı; kimisin için gecelik 100 Euro pahalı,  1.000 Euro ucuz. Bazıları hareketli, cıvıl cıvıl bir yerde konaklamak ister, bazıları da sessiz sakin bir yeri tercih eder ama aynı zamanda her yere kolay ulaşabileceği bir yer olmasını ister. Ve otel seçerken herkesin beklentisi aynıdır: Otel merkezi bir yerde olmalı, büyük ve temiz bir oda olmalı, toplu taşımaya yakın olmalı,  güvenli bir mahallede olmalı ve mutlaka fiyatı uygun omalı. Cevap veriyorum: Öyle bir yer yok 🙂 Elbette ki kriterlerinizden pek çoğunu karşılamak mümkün ama kriterlerinizin hepsini karşılamak isterseniz  ucuz bir otel olması mümkün değil.

Bana göre, Paris’te ortalama bir otelde, güvenli ve ulaşımı kolay bir konumda konaklamak için iki kişi için gecelik otel fiyatı ortalama 150 Euro‘dur, yaz aylarında, özel tarihlerde ve önemli etkinlik zamanları ortalama fiyat 200 Euro‘yu bulabilir. 200 Euro ve üzerindeki oteller çok daha güzel olacaktır. Gecelik 150  Euro altında iyi otel bulmaksa pek kolay değildir ve eğer bulursanız “gerçekten ucuz” olduğu söylenebilir. Paris 2024 Olimpiyatları döneminde fiyatların 3-4 kat artacağını unutmayın.

Paris’te Nerede Kalınır? Paris’te Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paris’te ortalama otel odaları  gerçekten küçüktür. Eğer siz ve valizleriniz odaya sığıyorsanız “bu oda yeterince büyük” diyebiliriz  🙂  

Paris’teki otelinizin Paris Çevreyolu içinde olması bir avantajdır ama eğer çevre yolu dışındaysa, herhangi bir metro istasyonuna yakın olması yeterlidir. Bu nedenle her zaman çevre yolu içinde konaklamanız şart değil. Örneğin Avrupa’nın en büyük finans merkezi Paris La Défense çevre yolu dışındadır ama Paris Metrosu, RER, belediye otobüsü, banliyö treni ve tramvay ile şehre çok iyi bir şekilde bağlıdır. La Défense‘tan Louvre Müzesi, Champs-Eylsées, Disneyland Paris, Versailles Sarayı gibi önemli turistik noktalara aktarmasız gitmek mümkündür.

Paris’e rehberli bir tur aracılığıyla geliyorsanız, o zaman tur operatörünüz size (büyük olasılıkla) Paris’in dışında, havalimanı civarındaki bir otel önerecektir. Tabii ulaşım için her zaman bir çözüm bulabilirsiniz ama bence bu şekilde Paris’te kalmış olmayacaksınız, toplu taşımada çok zaman harcayacaksınız. Eğer ucuz bir tur satın aldıysanız bu kabul edilebilir bir şey ama çok para ödeyip Paris’in çok dışında konaklamamaya dikkat edin.

Paris’te Nerede Kalınır? Paris’te Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paris’te otelinizden, gitmek istediğiniz yere yarım saatte ulaşabiliyorsanız “yakın”  diyebilirsiniz ama ben metropol insanı olduğum için, 1 saatte gidebildiğim her yer benim için yakındır. Paris ve çevresindeki her yere metro, RER ve banliyö treni ile en  fazla 1 saatte  ulaşabildiğiniz için, bence Paris’te her yer çok  yakın 😉

Bana göre Paris’te otel konaklaması için en güzel yerler daha çok şehrin batı tarafındaki arrondissement‘lardır. Tabii en güzeli Eyfel Kulesi‘nin yanında, Champs-Elysées‘de ya da Saint Germain Bulvarı üzerinde bir yerlerde konaklamak ama bu bölgelerde oda fiyatları çok yüksek elbette. Bütçeniz uygunsa neden olmasın, oralarda kalın ve şehrin tadını sonuna kadar çıkarın. Doğrusunu isterseniz, Eyfel Kulesi’ne yakın bir yerde konaklamayı pek önermiyorum. Çünkü, sanılanın aksine Eyfel Kulesi, Paris’in merkezine çok yakın değildir. Eyfel Kulesi’ne sadece bir gün ayıracağınızı düşünürsek, Eyfel Kulesi çevresinde konaklamanızı pek önermiyorum.

Genelde Opéra bölgesi, Lafayette civarı ve Grands Boulevards benim önerebileceğim görece hesaplı otellerin olduğu bölgelerdir. Yukarıda dediğim gibi, ben Paris’e turist olarak ilk geldiğimde Grands Boulevards‘da konaklamıştım, otel son derece basit olsa da minimum standartlarımı karşıladığı için gayet tatminkardı; bu ilk Paris tatilimden çok güzel anılarla ayrılmıştım.

Paris’te Nerede Kalınır? Paris’te Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paris’te otel konaklaması için en çok tercih edilen diğer yerler ise Montmartre Tepesi civarı, Gare du Nord ve Gare de l’Est olarak düşünülebilir. Montmartre Tepesi yokuşlarındaki sevimli otellerde konaklamak elbette keyiflidir ama dikkatli olmak gerekir. Çünkü rezervasyon yapmak istediğiniz otel, haritada Montmartre‘a yakın gibi gözükse de Montmartre’ın pek sevimli olmayan doğu taraflarında olabilir.

Gare du Nord ve Gare de l’Est civarı da hareketli bölgeler olmasına rağmen -bence- insan profili olarak fazla karışık yerlerdir. Geceleri bu garların çevresinde dolaşırken kendinizi biraz garip hissedebilirsiniz. Gerçi ben Paris’te turistken bir kere bu bölgede kalmıştım ve hiçbir sorun yaşamamıştım. Üstelik ertesi sabah erkenden Amsterdam‘a kalkan bir Eurostar Amsterdam trenine bineceğim için, burada konaklamak çok pratik olmuştu. Aynı şekilde, Londra‘ya Eurostar Londra treniyle gidecekseniz,  Gare du Nord‘a yakın kalmak mantıklı olabilir. Bu bölge hakkındaki düşüncelerimi Paris’te Bir Hafta kitabımda “roman tadında” okuyabilirsiniz.

Paris’in doğusunda bulunan Gare de Lyon ve Nation bölgesi de batı tarafına göre daha hesaplı olabilir. Özetle, bu tarafta konaklamak için en önemli kriter, otelinizin diğer bölgelere göre gerçekten uygun fiyatlı olmasıdır. Dolayısıyla, Paris’in doğu tarafında, ucuz olmayan bir otelde konaklamayı pek önermiyorum.

Otel seçerken Le Marais ve Châtelet‘den de söz etmemiz gerekir. Bu iki mahalle son derece merkezidir, aynı zamanda canlı ve hareketli pek çok sokak ve meydan vardır. Eğer gece hayatını seviyorsanız bu büyük bir avantajdır ama geceleri uyurken gürültü sorunu yaşayabilirsiniz. Bir de Châtelet yazısını dikkatli okumanızı öneririm: O yazımda, özellikle “Rue Saint Denis”nin kuzey taraflarında bazı sex shoplar olduğundan söz etmiştim. Hatta çok daha kuzeye çıktıkça, Türk Mahallesi‘ne gelmeden önce, sokakta hayat kadınlarına rastlayabileceğinizi hatırlatmak isterim. Benzer durum Montmarte Tepesi eteklerindeki Pigalle tarafında da var. Hatta Pigalle’deki sex shoplar çok daha büyüktür. Yine de şunu bilmenizi isterim ki; bu mahallelerde kimse kimseyi rahatsız etmez ve sokakta herhangi bir güvenlik sorunu yaşamazsınız ama bu bölgeler, çocuklu aileler için pek uygun olmayabilir. Linkteki yazıları okursanız ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Paris’te Bir Hafta kitabımda da Châtelet’de konaklayan bir ailenin hikayesini bulabilirsiniz.

Gelelim örnek Paris’te otel seçenekleri listesine. Öncelikle belirtmeliyim ki ben bu otellerde konaklamadım. Konum, fiyat ve güvenlik kriterlerine göre bir liste yaptım ve değerlendirme puanı 7’nin üzerinde olan oteller arasında seçim yaptım. O nedenle  lütfen bu otelleri ve konumlarını inceleyin, fiyatlarını kontrol edin, yorumları okuyun. Eğer sizin için uygun değilse, harita üzerinden civardaki otellere bakarak seçiminizi yapabilirsiniz.

İşte Eyfel Kulesi, Champs-Elysées, Saint Germain Bulvarı, Opéra, Saint Lazare Tren Garı, Grands Boulevards, Montmartre Tepesi (Batı tarafı), Châtelet, Le Marais, Bastille, La Défense, République, Gare du Nord, Gare de l’Est, Gare de Lyon, Montparnasse ve çevresinde iyi konumda olan örnek oteller listesi:

Eyfel Kulesi ve çevresindeki oteller:


Champs-Elysées ve çevresindeki oteller:

Saint Germain ve çevresindeki oteller:

Opera, Gare St Lazare, Grands Boulevards ve çevresindeki oteller:

Montmartre ve çevresindeki oteller:

Chatelet, Marais, Bastille ve çevresindeki oteller:

La Défense ve çevresindeki oteller:

République ve çevresindeki oteller:

Gare de Lyon ve çevresindeki oteller:

Montparnasse ve çevresindeki oteller:

Gare du Nord, Gare de l’Est ve çevresindeki oteller:

Lüksü sevenlere:

Ve Seine Nehri üzerinde konaklamak isteyenlere:

Bu yazıda Paris’te Nerede Kalınır, Paris’te Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler konusunda bildiklerimi sizinle paylaşmış oldum. Merak ettiğiniz diğer konular varsa sorabilirsiniz, yorum ve önerilerinizle bu yazıyı birlikte güncelleyebiliriz. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra “Paris’e geliyorum, nerede konaklamalıyım?” diye sorarsanız size yardımcı olmam olanaksız. Çünkü Paris’te otel  önerisinde bulunmak  için, Paris’te bulunacağınız tarihler, geliş amacınız, kaç kişi olduğunuz, nereleri gezeceğiniz, nelerden hoşlandığınız, öncelikleriniz ve karakteriniz gibi konularda bilgi sahibi olmam gerekiyor. Özetle: Sizin için bir otel önerisinde bulunmam  mümkün değil ama şu konuda destek verebilirim:

Eğer yukarıdaki listedeki  oteller  sizin için uygun değilse aşağıdaki banner üzerinden ya da bu linkten kendinize uygun bir otel seçip booking.com linkini [email protected] adresine gönderirseniz, hangisinin konumunun daha iyi olduğu konusunda yardımcı olmaya çalışabilirim. Eğer sadece otel adını gönderirseniz internetten arayıp bulmam çok zor olacaktır, o nedenle link göndermeniz benim işimi kolaylaştırır, size daha hızlı dönüş yapmamı sağlar. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Booking.com

Ah bir de küçük bir ricam var: Eğer Paris’te otel rezervasyonunuzu booking.com üzerinden yapmayı düşünürseniz, bu yazıda bulunan linklerden ya da blogun çeşitli yerlerinde karşınıza çıkacak olan booking.com bannerlarına tıklayarak rezervasyon yaparsanız bana  destek vermiş olursunuz. Hatta booking.com linkine tıklayıp açılan sayfayı favorilerinize eklerseniz sadece Paris için değil, bundan sonra dünyanın her yeri için yapacağınız rezervasyonlar için de bana destek vermeye devam etmiş oluyorsunuz 😉

Dediğim gibi bir de Türkçe, İngilizce ve Fransızca hizmet alabileceğiniz, Airbnb evlerinde konaklama  hizmeti veren arkadaşım Çınar’a yazarsanız, o da size konaklama için uygun seçenekler sunacaktır:  [email protected]

Son olarak, Paris’te otelinize ulaşmak ya da bir yerden  bir yere  nasıl gidileceğinizi keşfetmek için ben dahil kimseye ihtiyacınız olmadığını söylemek istiyorum. Cep telefonunuzdaki harita uygulamasına kalkış ve varış noktalarının adreslerini yazdığınızda size, o güne ve saate göre en uygun ulaşım seçeneklerini sunuyor. Tabii uygulamanın her dediğini de yapmayın, Pariste.Net okuyanlar, sunulan seçenekler arasında hangisinin en ideal olduğunu kolaylıkla bulabilirler. Ama lütfen bana adres sormayın; çünkü bana adres sorduğunuzda ben de o uygulamalara girip bakıyorum; her yeri ezbere bilmem mümkün değil 😉

En kısa süre yolunuzun Paris’e düşmesi, iyi kötü içinize sinen bir otelde güzel güzel konaklamanız ve Paris’te çok güzel vakit geçirmeniz dileğiyle.

Paris’te güzel bir yerde konaklamanız ve güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

Sevgiler.

 

 

 

 

 

Author

133 Comments

 1. Sevil Yılmaz IŞIK Reply

  Merhaba 9-15 haziran arası 14 yaşındaki kızımla Montmartre de Blanche Metro istasyonuna yakın Rue Lepic üzerinde bulunan Hiphophostell de konaklayacağız. Acaba çevre ve konum olarak sıkıntı yaşar mıyız. bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 2. merhaba;

  Paris seyahatimiz öncesi araştırma yaparken sizin blogunuza denk gelmek çok faydalı bilgiler edinmeme sebep oldu, çok teşekkürler

  • Ahmet Ore Reply

   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Şimdiden iyi tatiller.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, eskiden o bölge biraz tekinsizdi ama yeni Adalet Sarayı yapıldıktan sonra epey düzeldi. M13 metrosunun yolcu profili biraz değişik olsa da eğer otelin fiyatı sizin için makulse tercih edilebilir.

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim, yukarıda önerdiğiniz otellerden birini seçsem daha iyi olacak.

 3. Gulin Orucu Reply

  Merhabalar, öncelikle yazınız için teşekkürler.
  ben Paris’e ilk defa geleceğim ve tek başıma kalacağım. airbnb aracılığı ile saint ouen bölgesinde bir ev buldum. bu bölge güvenilir midir? şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Öncelikle güzel mesajınız için teşekkür ederim.
   Yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi konaklama için Paris’in kuzey ve doğu tarafını pek önermiyorum. Saint Ouen da Paris’in kuzey tarafında kalıyor. Nüfus yoğunluğu olarak göçmen, ağırlıklı olarak da Afrika kökenlilerin yoğun olduğu bir bölgedir. Ama örneğin orada şahane bir bit pazarı vardır. Bkz: https://www.pariste.net/paristeki-dev-bit-pazari-marche-aux-puces-paris-saint-ouen/
   Ben olsam orada kalmazdım ama yine de tercih sizin tabii ki.
   Mutlu günler.

 4. Montreuil bölgesinde apart hotel de kaldim, 2 kisi gece başı 60 Euro verdik(kahvaltısız). odanin içinde kendi mutfagi da var, temiz ve banyo da ok. gayet büyük. 1 numaralı metro hattina da yürüyerek 5 dakika uzaklıkta(st. mande istasyonu). kısıtlı bütçe ile kalacak yer arayanlara tavsiye ederim. otelin adı Sejours & Affaires Saint Mande (booking notu 8.1)

   • Ahmet Bey merhabalar, böyle güzel bir site hazırlayıp bizlerle her konuda bilgilerinizi paylaştığınız için öncelikle teşekkür ederim. Aralık 28 de Paris’te olacağız. Sitenizdeki bilgilendirme yazılarınızdan ve youtube videolarından oldukça faydalandık. Gokce Hanımın bahsettiği oteli biz de beğendik ve rezervasyonumuzu yaptırdık. Otel 5. zone da mı bulunuyor acaba? (Toplu taşıma için biletimizi ona göre almak isterim). Charles de Gaulle Havaalanına ineceğiz, buradan otele ulaşımımızı nasıl yapabiliriz? 1 Ocak 07:35 te geri dönüşümüz olacak, havalimanına gece gitmemiz gerekecek. Yılbaşı gecesi ulaşım araçları çalışıyor mu? Şimdiden teşekkür ederim, sevgiler…

    • Ahmet Ore Reply

     Merhaba Ayşe Hanım,

     Öncelikle çok teşekkür ederim.

     Oteliniz La Défense’ta (bkz: https://www.pariste.net/paris-la-defense/ )

     Yaklaşık 10-15 dakikalık yürüyüşle La Défense’ın merkez istasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla M1 metrosu bugüne kadar grevden etkilenmediği için merkeze ulaşımda bir sorun yaşamayacaksınız.

     Metro açısından 2. Zone’da yer alıyor La Défense ama RER kullanırsanız 3. Zone.

     Bkz Paris Metrosu: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-1-paris-metrosu/

     Bkz RER: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-2-rer/

     Yılbaşı gecesi normalde ulaşım ücretsizdir ve sabaha kadar vardı ama grev yüzünden ne olur bilemiyorum. Genelde grev programını bir gün önceden duyuruyorlar. Ben de o tarihlerde Paris dışında olacağım için takip edemeyebilirim. Bence taksi vb alternatif ulaşım araçlarını yedekte tutmanızda fayda var.

     Normalde havaalanından otele ulaşım çok kolay. RER-B + RER-A yapıyorsunuz ama grev yüzünden o işler biraz karıştı. Geleceğiniz günkü grev programının açıklanmasını beklemek gerekiyor. Ve dediğim gibi o tarihlerde ben Paris’te olmayacağım. Yine de bir gün öncesinden yazarsanız ve eğer internetim olursa bakıp size yanıt vermeye çalışırım (ama söz veremiyorum).

     Bir de keşke otel rezervasyonunuzu bu yazıdaki booking com linklerine tıklayarak yaparak bana destek olsaydınız ama canınız sağolsun…

     Şimdiden iyi tatiller dilerim.

  • Merhabalar, öncelikle bloğunuz harika. Paris’e gelmeden önce neredeyse her yazınıza göz atmaya çalıştım videolarınızı izlemek ve yazılarınızı okumak inanılmaz eğlenceli ve faydalıydı onun için size çok teşekkür ediyorum. İkinci olarak, Paris’e geldiğimde Montmarte’da Luxia otelde kaldım, metroya yaklaşık iki dakika, sacre-coeur bazilikasına ise ortalama 10 dakika yürüme mesafesindeydi. Otel gerek temizlik gerek konum açısından oldukça iyiydi, ayrıca odaları oldukça şıktı bu bölgede kalacak yer arayanlara tavsiyemdir .

 5. Merhaba Ahmet bey,

  Yazılarınız gerçekten harika.

  Ben 8 yaşında ki yeğenimi haziran ayında3 günlük bir Disneyland gezisine götürmek istiyorum.
  Bu kısa süre zarfında Disney etrafında önerebileceğiniz ekonomik ve güvenli oteller var mıdır?

  Teşekkür ederim.

 6. Azra Orhonlu Reply

  Ahmet Bey, Ekim ayında Paris’e geldiğimizde, oradan araba kiralayıp Normandiya, Breton ve Loire Vadisine gideceğimizden, yani kendimize göre bayağı masraf yapacağımızdan, Paris’deki 2 gecemiz için Le Vilage Hostel diye Monmantre’da bir yerde konakladık. Gerçekten çok memnun kaldık. Penceremizi açtığımızda manzaramız Sacre Coeur’dü. Ayrıca son derece temiz ve lokasyonu düzgündü. Eğer birileri gayet uygun bir yer arayışında olursa gönül rahatlığı ile önerebilirsiniz. Ayrıca 1. Katta da bir bahçesi var.

  • Ahmet Ore Reply

   Öneriniz için çok teşekkürler Azra Hanım…

 7. Merhaba Ahmet Bey
  Yakında kısmetse çok istediğim Paris’e ziyaretim olacak. Uzun zamandır keyifle takip ettiğim şimdi de merak ettiklerim üzerine aydınlandığım tüm yazılarınız ve emekleriniz için teşekkür ederim. Sevgiler

  • Ahmet Ore Reply

   Güzel yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Güzel gezileriniz olması dileğiyle.

 8. Merhaba!
  Ben ve birkaç öğrenci arkadaşım bu yaz parise dil okuluna gidiyoruz,ne yazık ki bu yazıyı görmeden önce rezervasyonumuzu yaptık ibis la vilette 19eme’e:( sizce değiştirmeli miyiz?6 gece kalacağız,çok tehlikeli bir yer mi ya da sizin beğenmemem sebepleriniz neler?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Eğer bütçeniz için uygun bir otelse bence değiştirmenize gerek yok. Benim o bölgeyi önermeme nedenim, hayalinizdeki “şık Paris”ten biraz farklı bir bölge oluşudur. Binalar ve sokaklar yine bildiğimiz Paris gibidir ama popülasyon olarak biraz göçmen ağırlıklıdır. Güvenliksiz olduğunu düşünmüyorum ama tabii Paris’in her yerinde olduğu gibi eşyalarınıza sahip çıkmanız gerekir. Bölgeyi o kadar da kötülemeyeyim, özellikle sevdiğim yerlerden biri olan Bassin de la Villette hemen yanı başınızda olacak: https://www.pariste.net/bassin-de-la-villette/
   Mutlu günler.

 9. Sevcan Alper Reply

  Ahmet Bey merhaba,
  Öncelikle böylesine emek ve zaman harcayarak muhteşem bir içerik oluşturmuşsunuz ve bir Fransız’dan çok daha gönüllü ve içten anlattığınıza eminim bu güzel şehri..Ellerinize sağlık..
  Size danışmak istediğim birkaç şey şu:
  15 Mart’ta kız kadeşim ile Lyon’a geleceğim ve 18 Mart’ta yine Lyon’dan Türkiye’ye döneceğim. Amacım hem Lyon’u hem Paris’i görmek. Evet, süre çoook kısıtlı ancak en ideal olarak nasıl ve hangi şehri gezmeliyim? Lyon’a iner inmez Paris’e tren ile geçip (Gare de Lyon’un uygun olabileceğini anlıyorum yazınızdan) 15-16 Mart’ta Paris’te kalarak temel yerleri gezmek.
  17 Mart’ta ise Lyon’a geçip 1 gece de orada kalmayı planlıyorum. Sizce bu iyi bir fikir mi? 🙂 Bu arada gördüğüm kadarıyla Lyon-Paris trenleri de hatrı sayılır derecede pahalı. Lyon da oldukça güzel bir şehre benziyor. Nereye ne vakit ayırmalıyım 3,5 günde oldukça kararsızım.
  Bir de Paris’e gidersem Lyon’a geri döneceğim için Gare de Lyon çevresinde bir yerdeki otelde mi kalmak daha iyi olur yoksa farklı bir district önerir misiniz? Gare de Lyon 12. bölgede yer alıyor sanırım ve asıl mevkiler 1.bölgede. 12’den 1. bölgeye ulaşım kolay mıdır?
  Çok yazmışım farkında olmadan. Şayet vakit ayırıp bana fikir verebilirseniz, 2 gün ieçrisnde seyahatimi yeniden şekillendireceğim (tren biletleri, otel seçimi, gezilecek yerler vs). Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
  Keyifli günler dilerim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Sevcan Hanım,
   Lyon da Fransa’da sevdiğim şehirlerden biridir. Lyon ve Paris’i birlikte görmek istiyorsanız bence önce Lyon’u gezin sonra Paris’i görün. Çünkü önce Paris’i gezerseniz sonra Lyon gözünüze küçük görünebilir 🙂 Bence ilk gece Lyon’da konaklayın ve hem geldiğiniz gün hem de ertesi sabah şehri dolaşıp, öğlen gibi trene binip Paris’e gelin. 16 ve 17 Mart’ta da Paris’te konaklayıp sonra Lyon’a dönün. Tabii dönüş uçak saatinizi bilemiyorum, riske de atmamak gerek. Eğer dönüş uçağınız erkense elbette önce iki gece Paris sonra bir gece Lyon konaklaması daha mantıklı olacak. Paris’te Gare de Lyon’un batı tarafında konaklarsanız güzel oteller bulabilirsiniz, gayet merkezi yerlerdir merak etmeyin, ulaşım açısından bir sorun yaşamazsınız. Gare de Lyon’a tek hatla ulaşabileceğiniz güzergahta (örneğin M1 metrosu üzerinde) yine batı tarafında bir otel bulursanız o da olur.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

   • Sevcan Alper Reply

    Ahmet Bey merhaba tekrardan,

    Sizin tavsiyenize uyup ilk geceyi Lyon’da geçireceğiz:) Lyon’dan dönüş uçağımız 12:30 da bu nedenle 18 Mart erken saat bir tren ile Paris’ten Lyon’a geridönebileceğimizi düşünüyorum.. Bu arada Lyon-Paris tren biletleri de baya fiyatlıymış, 60 Euro’dan başlıyor sanırım doğru değil mi?
    Gare de Lyon’un batı tarafı dediğiniz bölge hangi district leri kapsıyor ?
    2 günde Paris’te gezeceğimiz yerleri not etmek için sitenizdeki tavsiyeleri kendime kılavuz yapacağım.
    Çok teşekkür ediyorum.

 10. Merhaba öncelikle bu bilgilendirici yazı için size çok teşekkür ederim. Biz üç akadaş iki hafta sonra Paris’te 4 gece geçirmeyi planlıyoruz. Erasmus dönemimizin sonuna geldik ve Türkiye’ye dönmeden Paris’e gitmemek olmaz diye düşünüyoruz, ancak tahmin edersiniz ki euro uçtuğu için ve fransadaki son ayımız olduğu için çok fazla paramız kalmadı. Güvenli, ulaşımı kolay ve bir bölgede konaklamak istiyoruz. Yorumlarıda okuyunca otel çevresinin çok önemli olduğunu anladık bu nedenle spesifik olarak önerebileceğiniz bir bölge varsa gerçekten çok mulu oluruz. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederiz. İyi günler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar, öncelikle çok teşekkür ederim. Paris merkezi konaklama için Avrupa ortalamasının üzerindedir fiyat olarak. O yüzden merkezi yerde öğrenci olarak konaklamak pek hesaplı olmuyor. Hesaplı bir şey bulduğunuzdaysa illa ki bir eksisi vardır. Konaklama için ideal bölgelerin daha çok Paris’in batı tarafında olduğunu yazıda belirtmeye çalışmıştım. Doğu tarafında daha makul fiyata yerler olabiliyor ama bu kez de çevre sevimsiz olabiliyor. Güvenlik açısından bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum; tabi dünyanın her yerinde olduğu gibi Paris’te de cep telefonlarınıza ve çantanıza dikkat etmeniz şartıyla… Siz yazıdaki booking com linklerinden araştırma yapıp bulduğunuz üç tesisi bana e-mail olarak gönderirseniz, lokasyon hakkında size bilgi vermeye çalışabilirim. Mutlu günler…

 11. Ahmet Bey Merhabalar;

  Öncelikle gerçekten gayretiniz emeğiniz için teşekkür az. Biz eşimle 24-28 temmuz tarihlerinde psikoterapi kongresi için Paris'te olmayı düşünüyoruz. Biraz geç karar verdik, bu nedenle hızlıca yazdıklarınızı incelememe rağmen sormak istedim. Kongre 125 avenue Maison de Unesco'da gerçekleşecek. Yani oldukça merkezde. Sizin önerdiğiniz oteller içinde Sain Germain yakınlarında olanlara baktım fakat biraz yüksek fiyatlar. Bizim niyetimiz, gelmişken yürüyerek Paris'i gezmek, konaklamada ise çok fazla periferi dışına çıkmamak. Belki periferi dışında 300-400 Euro kadar fiyatı indirecek ancak periferi içine yakın sayılabilcek otel bulabilir miyim? Yoksa hayal midir? Sizin önerileriniz önemli çünkü gün içerisinde kongreye gidip arda kalan zamanda gezebileceğiz. Bu nedenle çok ta toplu taşımanın sırlarına vakıf olmakla uğraşmak istemiyoruz:) . Ancak maliyeti de tabiiki de bilmeden gereksiz yere yüksek tutmak istemiyoruz.
  Yardımcı olursanız çok seviniriz. Ayrıca farklı öneriniz olursa da memnuniyet duyarız.

 12. Merhaba!
  Tekrar belirtmeliyim ki siteniz ve yazılarınız sayesinde sorunsuz ve neredeyse kusursuz bir Paris tatili geçirdik annem ve 4 yaşındaki kızımla. Öyle güzel, sade ve kolay anlatımlı yazılarınız, yönlendirmeleriniz var ki çoğu konuda nokta atışı yapmamızı sağladı. Bunun için, emekleriniz için tekrar teşekkür ederiz.
  Konaklama için çok yakın zamanda deneyimlediğimiz Grands Boulevards bölgesini öneririm. Otelimiz Folies Bergere'in sokağında Maxim Folies idi ve çevre gayet çocuklu pusetli aileler için uygun. Oteli beğenmek tercih meselesi ama muhit metro yakınlığı ve geç saatlere kadar olan hareketliliği ile bize güven verdi. Cafeler var ve gece 1'e kadar nezih kalabalıklar var. Tavsiye ederim.
  Paris gezisi planlayan herkese iyi tatiller dilerim 🙂

  • Merhaba Canan Hanım,
   Böyle keyifli ve sorunsuz Paris tatili geçirmiş olduğunuzu duymak, bunda benim de payımın olduğunu söylemeniz beni o kadar mutlu ediyor ki tahmin edemezsiniz. Güzel yorumunuz ve otel öneriniz için çok teşekkür ederim.
   Grands Boulevards benim de Paris'e turist olarak ilk geldiğimde ilk kaldığım bölgeydi, o yüzden bende yeri ayrıdır.
   Nice güzel seyahatlerinizin olması ve en kısa sürede yolunuzun yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle.
   Mutlu günler.

 13. Merhaba Ahmet Bey,13 -17 Haziran tarihlerinde küçük çocuklu aileler olarak Paris'te bir konferansa katılmak üzere geleceğiz.Uygun fiyatlı,çocuklarla kalmaya uygun ve mümkünse merkeze yakın bir yerler var mı önerebileceğiniz?Siz neresini önerirsiniz?Yoksa çok zor bir istekte mi bulunuyorum?:))Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar, doğrudan otel önermek benim için çok güç inanın. Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi kalacağınız otel ve yeri tamamen gezi programınıza, bütçenize, zevklerinize, önceliklerinize, beklentilerinize ve daha pek çok kişisel kritere göre değişir. Çünkü her şey güzel olsun isterseniz fiyatlar uçuyor. Bütçeniz her şeyin en güzeline yetmeyebiliyor ve o zaman da bir şeylerden fedakarlık yapmanız gerekiyor ama ben sizlerin nelerden fedakarlık yapacağınızı da tahmin edemiyorum haliyle. Umarım ne demek istediğimi anlatabiliyorumdur. Yukarıdaki otel önerilerinden, konferansınızın olacağı yere yakın bir tanesini ya da o bölgelerdeki sizin kriterlerinize uygun otelleri incelemenizi rica edeceğim. Keşke elimden daha fazlası gelse… Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 14. Öncelikle çok keyifle okudum yazınızı ve oldukça bilgilendirici buldum:)Teşekkürler.
  Ahmet Bey Türkiye'de öğrendiğim ama pratiğimin hiç iyi olmadığı Fransızca'yı geliştirmek istiyorum bunu ya sadece orada birkaç ay yaşayarak veya ucuz veya ücretsiz bir kursa giderek yapmayı planlıyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar, yazıyı okuyup beğendiğiniz ve yorum yazdığınız için ben teşekkür ederim.
   Paris'te Fransızca öğrenmekle ilgili şöyle bir yazı yazmıştım. Bkz: https://www.pariste.net/pariste-fransizca-ogrenmek/
   Bu yazıda Paris'teki özel ve belediye kursları hakkında bilgiler paylaşmaya çalışmıştım, fikir verir sanıyorum.
   Mutlu günler.

 15. Ahmet bey selamlar,

  Ağustos ayı başı cuma geliş, çarşamba dönüş Paris gezimiz olacak. P.tesi Salı Disneyland planlıyoruz. RER yakınında bir otelde 5 gece kalmamızı mı, yoksa P.tesi gece Disney yakınında bir otelde konaklamak mı akılcı olur?

  • Selamlar Haluk Bey,
   Tatilinin bir bölümünü Disneyland'da geçirecek olanlara ben RER-A hattı üzerinde merkezi bir yerde konaklamayı öneriyorum, bu şekilde Disneyland'a ulaşım çok kolay oluyor ama sizin geleceğiniz tarihte RER-A Paris içinde çalışmayacak. O nedenle RER-A'nın Nation istasyonuna yakın bir yerde otel seçerseniz trenler buradan itibaren çalışacak. Bu şekilde hem Disneyland'a ulaşımınız kolay olur, hem de 1, 2, 6 ve 9 numaralı metro hatlarıyla Paris'in her yerine kolayca ulaşabilirsiniz.
   Mutlu günler.

  • Ahmet bey merhaba,

   Öncelikli tatilinizde dönüş yapmanız işinize verdiğiniz önemi tekrar göstermiş oldu. Sizi seviyoruz.
   Benim tek endişem RER de olası bir grevde merkeze gidiş gelişte sıkıntı yaşamak. Ayrıca Nation için blogunuzda temiz bir yer demenize karşılık merkeze birazuzk gözükmesi. Daha önce gelişimizde Cambronne de kalmıştık. Bir çok yere yürüdük.
   Ama iki gecede bir otel değiştirmektense bu şekil bir konaklama daha mantıklı olacak.
   Sevgiler..

 16. Gerçekten efsanesiniz. Bütün sorulara tek tek cevap verip bilgilendirmeniz süper.
  Benimde küçük ama aklımı efsane karıştıran (hatta düşünmekten dolayı uyutmayan) bir soru var? Mimarlık Öğrencisiyim.Staj için beni kabul etmezler ama ben yine de göndereyim diye düşünüp cv mi ve portfolyomu Fransız mimar Odile Decq'e attım. Ve kabul etti. :)) sevincimi hayatta tahmin edemezsiniz. Tüm gün boyunca ağzım gerçekten kulaklarıma vardı. Ama atladığım bir nokta var 3 ay boyunca nerede kalacağım? Ki geçen sene Erasmus yaptığım Çek Cumhuriyetinden başlattığım Avrupa turumda Paris'de sadece 1 gün kalabildiğimin gerçeği yüzüme teflon tavayla vurulunca dedim Gizem search yoksa hayallerine veda edeceksin.Tamda bu nokta da sizin blogunuzu gördüm. Ve can alıcı sorunun cevabını duymaktan korktuğum soruyu soruyorum.
  3 ay boyunca öğrenciler için kiralanabilen odalar veya yurtlar var mıdır? Ve acaba kiraları ne kadardır? Diğer bir seçenek acaba Paris'e yakın daha ucuz bir şehirden bulursam geliş gidişle halledebilir miyim?
  çok teşekkürler

  • Selamlar,
   Öncelikle çok teşekkürler ve tabii tebrikler. Paris'te mimarlık stajı yapmak çok özel bir şey ve çok güzel bir deneyim olacaktır umarım.
   Öğrenciler için yurtlar var tabii pek çok ama hepsini bilemiyorum. Ama genel olarak şuradan bakılabilir: https://www.residenceetudiante.fr/paris-75.html
   Ayrıca Cité Universitaire vardır öğrenci yurdu kampüsü gibi bir şey: https://www.pariste.net/cite-internationale-universitaire-de-paris/
   Umarım faydası olur.
   Fiyatları tam bilemiyorum, yerine dönemine göre değişiyor. Belki de oda paylaşımı bakılabilir. Birinin evinde oda kiralanabilir o zaman 300-400 euro'ya oda bulma şansı olabilir ama tabii Paris'te evlerin çok küçük olduğunu hesaba katmak da gerekiyor. Sanırım pap fr adresinde bu şekilde oda bulmak mümkün.
   İlla merkezde oturmak gerekmiyor, RER ile ulaşımın kolay sağlandığı -bence batı tarafında- bir banliyöden de merkeze gidip gelmek kolay olacaktır, hiç sorun değil ama en fazla 3. ya da 4. zone'a kadar gitmek gerek daha uzak hoş olmaz; o Paris'te yaşamak olmaz…
   Bol şans…

 17. Sevgili Ahmet bey 15 gün sonra Paris'e 4 günlük bir seyahatimiz olacak sitenizden çok faydalandım gerçekten çok açıklayıcı yazılar olmuş. Yanıtladığınız sorularada baktığımda aslında bir çoğunun cevabını zaten yazılarınızda vermişsiniz ama inanın insan birebir cevap alabildinde daha rahat hissediyor. Bizde maire de clichy bölgesinde İbis otelde rezervasyon yaptırdık. Sizin sitenizi görmemden önce yaptığımızdan verdiğiniz tavsiyeleri otel rezervasyonunda kullanamadım. Şimdi baktığımda da fiyat açısından büyük farklar var. İki küçük çocuğumuzla seyahat edeceğimizden bölgenin güvenli olup olmadığını ve mesafeleri yazmış olmalarına rağmen ulaşımda çok sıkıntı yaşarmıyız bir karar veremedik. Birde orly havaalanından otele-otelden havaalanına hangi güzergahı izlemeliyiz. Tekrar tekrar sorduğumuz sorulara duyarlılıkla verdiğiniz cevaplardan ötürü çok teşekkür ederiz.

  • Merhabalar,
   Aslına bakarsanız galiba en iyisi bir gün oturup tüm metro duraklarını tek tek çalışarak hangi istasyon civarı iyidir hangi istasyon civarı kötüdür diye bir çalışma yapmak niyetindeyim ama hem vakitsizlikten hem de Paris'te 300 küsür istasyon olduğu için bir türlü bu çalışmaya başlayamadım.
   Sizin seçtiğiniz bölge benim öncelikli yerlerimden biri değil açıkçası. Hayır kötü yerler de değil ama nasıl desem, iddiasız diyelim. Eğer fiyat olarak uygun bir konaklama ayarladıysanız gönül rahatlığıyla kalabilirsiniz. 13 numaralı metro hattının o ucunda yolcu profili bana Yenikapı-Esenler metrosu profilini çağrıştırır. Kesinlikle güvensiz değil, sadece -dediğim gibi- albenisi yok ama içiniz rahat olsun.
   Sadece bu seyahatinizde değil, dünyanın neresi için olursa olsun booking com rezervasyonunuzu Pariste.Net'teki banner ya da linkler üzerinden yaparsanız sizin için ekstra bir yük olmuyor ama bana destek olmuş oluyorsunuz. O yüzden bundan sonraki booking com rezervasyonlarınızda da aynı şekilde destek olabilirsiniz hiç merak etmeyin 😉
   Orly'den otelinize toplu taşıma ile gelmek biraz karışık ama şöyle izah edeyim: Önce Orly Havaalanı'ndan OrlyBus'e binip Denfert-Rochereau'ya ulaşıyorsunuz. Buradan M6 metrosuna binip Etoile yönüne giderken Montparnesse'ta inip M13 metrosuna aktarma yapıyorsunuz. Yanlız dikkat: M13 metrosunun Asnières – Gennevilliers – Les Courtilles yönüne binmeniz gerekiyor, çünkü bu yöne giden metro bir yerden sonra çatal yapıyor, doğru hatta bindiğinizden emin olun. Bu konuda Paris Metrosu videomu izleyebilirsiniz, orada tam da bu konudan bahsediyorum: https://youtu.be/SSzdU059YeM
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 18. Ahmet Bey Merhaba,
  Laumière metro durağına çok yakın bir otelde kalıcaz da. O bölge nasıldır acaba ?

  • Merhabalar,
   Kişsel olarak her zaman Paris'in batı tarafını tercih etmekle birlikte eğer fiyat kalite dengesi bakımından sizin için uygunsa Laumière ve çevresi fena yerler değildir. Bassin de la Villette'e yakın olması da gezinize hoşluk katacaktır diye düşünüyorum. Yine de Stalingrad çevresinde evsiz göçmenlerin son dönemde yoğunluk kazanması biraz tatsız olabilir ama güvenlik açısından bir sorun olacağını sanmıyorum, sadece estetik açıdan hayal ettiğiniz Paris'ten biraz farklı olabilir bu metro ve çevresi, onun dışında bir problem olacağını sanmıyorum.
   Şimdiden iyi tatiller.

  • Evet evet, Montparnasse çevresi bir önceki seçiminize göre kesinlikle daha ideal olmuş. İyi tatiller.

  • Teşekkürler cevabınız için. Yeri değiştirip Mortparnasse den otel ayırdım. Burası daha iyi gibi oldu 🙂

 19. Merhaba, öncelikle bu yazıyı okumadan paris te otel rezervasyonu yapmamanız gerçekten yararınıza olur. Gezi ulaşım planlarını hallederken konaklama işini başka bir arkadaşıma vermiştim ve yeterli araştırmayı yapmadığı için sonu hüsran oldu. Tüm yorumları okuyamadım, bu bölgeden bahsedildi mi bilmiyorum ama bunu paylaşmam herkesin yararına olur. Booking.com dan ücretsiz iptali olmayan bi oteli yorumları okumadan ödemiş bulunduk. Otel bölgesine geldik ve bulunduğu caddede check in yapmadan önce bir kahve içelim diye oturduğumuz kafedeki Türk garson bize çok tehlikeli bi bölgede olduğumuzu gündüzleri bile çantalarımıza dikkat etmemiz gerektiğini, hava karardıktan sonra başımıza çok kötü şeyler gelebileceğini söyledi.
  Biz aramızda konuştuk tedirgin olduk ama dikkatli olursak abartıldığı kadar olmayacağını düşündük. Ancak konuşmadan yaklaşık yarım saat sonra sanıyoruz ki sokakta yaşayan bi adam masamıza hızlıca gelip arkadaşımın telefonuna yapışıp bize bağırmaya başladı. Para verdik ingilizce anlaşmaya çalıştık ama adamın bir uyuşturucu madde etkisinde olduğu belliydi. Kafenin barmeni yardımımıza yetişip adamı sürükleye tartaklaya sokağa attı ve gidene kadar kapıda bekledi. Bu olaylar yaşanırken diğer masalardaki hiç kimsenin yardımcı olmadğını da belirtmek isterim. Ancak sanırım bölgeye aşina oldukları için kendilerini korumak adına böyle davrandılar. Sonrasında şu an çok minnettar olduğumuz Türk garsonun(telaşla ismini öğrenemedik) önerdiği Goncourt bölgesine yola koyulduk. Belleville ve Parmentier durakları arasında otel ararken bir türk dönercisine denk geldik ve sevinç çığlıkları ile koştuk. Sağolsunlar bizimle birlikte otelleri gezerek yer ayarlamamıza yardımcı oldular. Son gün yer aradığımız için boş oda bulmak kolay olmadı. Bunları herkese ders olması için detaylıca anlattım. Biz dersimizi zor yoldan aldık. Bahsettiğim otel Hotel De La Poste 94 rue Riquet, 18. Montmartre ve bahsettiğim dönerci restaurant burak. İletişim in kartlarını da verdiler. Bir dahakine gelmeden haber verirsek yardımcı olacaklarını söylediler. +330147002294
  Bir de bu konudan bağımsız dip not düşeyim; metro biletlerine uygulanan yüksek cezalar konusunda sık sık uyardığınız için buna çok dikkat ettik, biletimizi mutlaka metroyu terk edene kadar sakladık. Metroda aktarma yapacakken bir kontrole denk geldik. 3 arkadaş aynı makineden 3 bilet alıp okutup giriş yapmıştık. Kontrolde 2 kişinim bileti geçersiz sayıldı. Görevliyle sağlıklı iletişim kuramadığımız için nedeninden emin değiliz ama sanıyorum ki turnikeden geçerken bi damgayı basmamış makine. Elimizden bi şey gelmediği ve görevliyi ikna edemediğimiz için 35 euro luk cezayı ödemek zorunda kaldık kişi başı. Buna da nasıl dikkat edilebilir bilmiyorum ama uyarayım.

  • Merhabalar,
   Yaşadığınız bu olumsuz deneyimler için üzüldüm gerçekten. Aslına bakarsanız yukarıdaki yazımda "Paris'in doğu tarafında konaklamayı pek tercih etmeyin" derken tam da bunu kastediyordum. Kaldığınız otelin adresine baktım, Montmartre olarak yazılmış olmasına rağmen orası Montmartre değil, Montmartre'ın oldukça doğusunda bir yer. Neyse bu saatten sonra ne desek boş ama bu paylaşımınız çok değerli, yorumunuzu okuyacak olanlar da gezi planlarını ona göre yaparlar. Bu nedenle size çok teşekkür ediyorum.
   Metro bileti konusunu ise anlayamadım, gerçekten bir terslik olmuş olmalı; iletişim kuramamak da en büyük sorun olmuş, bu konuya da ayrıca üzüldüm.
   Yine de umarım Paris'ten döndüğünüzde anlatacak güzel anılarınız da olmuştur.
   Başka hiç kimsenin bu tür şeyler yaşamaması dileğiyle.
   Tekrar teşekkürler.
   Mutlu günler.

 20. Ahmet merhaba yazınız çok ayrıntılı ve açıklayıcı olmuş. Ellerinize sağlık. Benim size bir sorum olucak. Ben 4-5 ay iş için Paris e gelicem bana apart tarzı paris dışında mesela clamart yada guyancourt taraflarında günlüğü 30-35 Euro civarı apart otel Öner'iniz varmı.

  • Merhaba,
   Keşke yardımcı olabilseydim ama uzun süreli konaklamalar için önerebileceğim, bildiğim özel bir yer bulunmuyor ne yazık ki.
   Değerli yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.
   Saygılar

 21. Merhaba, blogunuzu severek takip ediyorum. Ben de uygun fiyata kalacak bir yer arayanlara daha önce tur şirketinin ayarlamasıyla kaldığım ve çok memnun olduğum bir oteli önermek istiyorum.

  Mairie de Clichy bölgesinde Kyriad Clichy Center otelinde kaldık. Turistik yerlere biraz uzak kalıyor ama metroyla kesinlikle çok yakın. 13. metro hattından geçiyor ve 1 aktarma yaparak gitmek istediğiniz çoğu yere ulaşmanız mümkün. Mairie de Clichy metro durağı ise çok yakın.3 dakika falan sürüyordur yürümesi. Çok sakin bir bölgede, hemen karşısında alışveriş yapabileceğiniz 21.00'a kadar açık Casino market var. Birazcık daha mesafede de uygun fiyatlı olan marketlerden Franprix var.

  Otelin kahvaltısı da güzel, odaları oldukça temiz. Tabi odalar çok küçük ama Paris olunca normal.

  Turistik amaçlıdan ziyade biraz daha uzun süreli kalmak için de tercih edilebilir diye düşünüyorum. Uygun bir otel çünkü.

  Çok reklam gibi oldu ama bahsetmek istedim yardımcı olması adına. Aynı zamanda Porte de Clichy'deki Ibis Otel'i önerecektim ama siz yazmışsınız zaten. Bu kadardı. 🙂

  • Paris'te konaklayanların görüşlerini ve değerlendirmelerini paylaşmaları bence çok önemli, o nedenle çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   CDG'den RER-B'ye binerek Chatelet Les Halles'de inmeniz, buradan M7 metrosuna geçerek Les Gobelins istasyonuna ulaşmamız mümkün.

   Not: Keşke otel rezervasyonunuzu Pariste.Net'teki booking com linki üzerinden yaparak bana destek olmuş olsaydınız ama canınız sağ olsun 😉

   İyi tatiller dilerim.

 22. Ahmet Bey,
  Yine ben: Adsız. Bir de şu otel var : " Austin's Arts Et Metiers Hotel" Bu otelin konumu yukarıdaki mesajımda bahsettiğim Hotel Garance ' a göre daha iyi ise rezervasyonumu değiştirebilirim. Konum derken metro, RER ve mümkünse otobüse çok efor sarfetmeden ulaşmayı hedefliyorum. PARİS'te zaten çokça yürüyeceğiz bir de otel ile metro ve otel ile RER arası çok mesafe olsun istemiyorum. Otelin booking linkini de aşağıda iletiyor, merakla cevabınızı bekliyorum.http://www.booking.com/hotel/fr/austin-s-arts-et-metiers.tr.html?aid=3906031;label=bookings-name-NKmOXeZEKUwZZ8moaI1pAQS58226311972%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-146342137510%3Akwd-65526620%3Alp1012782%3Ali%3Adec%3Adm;sid=b65c03a53d5cd3c790506fe0940d9736;all_sr_blocks=24344202_91914112_2_41_0;checkin=2017-03-13;checkout=2017-03-19;dest_id=2281;dest_type=district;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=24344202_91914112_2_41_0;hpos=4;nflt=mealplan%3D1%3Bfc%3D1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=eb23610a98911505d6f5bc16afa87cac9ef8a05bX4;type=total;ucfs=1&

  • Bu otelin yeri ilk söylediğinize göre daha iyi ama hangi otel daha düzgündür onu bilemeyeceğim tabii. İyi tatiller şimdiden.

 23. Merhabalar Ahmet Bey,
  Sitenizden çokça faydalandığımı söylemek isterim. Eşim ile ben 13 Mart itibariyle 1 haftalığına Paris'te olacağız inşallah. Booking'den otel seçimi yaparken özellikle 13-20 mart haftası otellerin çok dolu ve ocak-şubat ayına kıyasla yüksek fiyatlı olduğunu gördüm. Fuar, tatil vs. bir şey mi var. Tamamen merakımdan soruyorum 🙂 Bir de fiyatların yükselmesinden endişeyle ayrıca istediğim birçok otelin de dolu olması sebebiyle bookingten bir otele rezervasyonumu yaptırdım. " Hotel Garance " Linkini de iletiyorum : http://www.booking.com/hotel/fr/carofftel-gobelins.tr.html?aid=906031;label=bookings-name-NKmOXeZEKUwZZ8moaI1pAQS58226311972%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-146342137510%3Akwd-65526620%3Alp1012782%3Ali%3Adec%3Adm;sid=b65c03a53d5cd3c790506fe0940d9736;all_sr_blocks=18045807_94824431_0_1_0;checkin=2017-03-13;checkout=2017-03-19;dest_id=2281;dest_type=district;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=18045807_94824431_0_1_0;hpos=2;nflt=mealplan%3D1%3Bfc%3D1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=eb23610a98911505d6f5bc16afa87cac9ef8a05bX2;type=total;ucfs=1&
  Nasıl bir bölge güvenli midir? Ulaşım konusunda sıkıntı yaşar mıyım? RER'e de kolaylıkla ulaşmak istiyorum çünkü.Ne dersiniz, önereceğiniz bir bölge midir? Otelin konumu iyi midir?

  • Merhabalar,
   Bu otelin yeri benim çok sevdiğim Rue Mouffetard'a yakın. Güvenli ve temiz bir bölgedir ama ikinci yorumda sorduğunuz otelin yeri daha iyi. Hem Arts et Metieres istasyonunun dibi, hem de birkaç hattın kesiştiği Republique istasyonuna yürüme mesafesinde. Buradan istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Her iki seçenekte de RER'e doğrudan ulaşım yok, metro'dan aktarma yapmanız gerekecek.

   Bir de keşke bu otel rezervasyonlarını benim sitemdeki booking com linkleri üzerinden yapsaydınız, bana destek olmuş olurdunuz :))))

   Ayrıca başka soracağınız otel varsa lütfen mail atarak sorarsanız yorum kısmından tıklayamıyorum, bakması incelemesi çok zor oluyor benim için.

   İlginiz için çok teşekkürler.

 24. Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. Nisan ayında Paris seyahatimiz için aşağıda linkini verdiğimiz oteli düşünüyoruz. Bu bölge hakkında önerileriniz olmamış ama ulaşım ve konum sıkıntısı yaşar mıyız? Konum olarak bölge güvenli midir?

 25. elinize sağlık çok güzel bir site.aralık ayında paris aktarmalı barselonaya uçacağız ben ve 2 ablam.10 saat gibi bir bekleme süresi var akşam 21 sıralarında parisde olacağız sabah erken saatte tekrar uçuş var bu bir geceyi havaalanında geçirmek istemiyoruz önerileriniz nedir.

  • Merhaba, öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler.
   Gece vakti yapabileceğiniz şeyler çok kısıtılı olacaktır. 21:00'de uçağın ineceğini varsaysak havaalanından çıkması, RER ile şehir merkezine iniş, yaklaşık 23:00 gibi merkezde olursunuz gibime geliyor. Bu saatten sonra yapacağınız şey sokaklarda yürümek olacaktır ama gece vakti o kadar canlı ve hareketli olur mu kestiremedim. Yine de Eyfel'e şöyle bir uğramak, Champs-Elysées'de yürümek, belki Saint Michel'de dolaşmak keyifli olabilir. Bunun dışında -eğer bütçeniz müsaitse- Lido Show, Crazy Horse gibi revülere gitmek enteresan olabilir. Hangi havaalanına ineceğinizi bilemiyorum ama eğer CDG ise sabah ilk seferin 05:30 civarı olduğunu hesaba katmalısınız, yoksa gece otobüsleriyle çok daha uzun süren bir yolculuk bekliyor. Taksi ya da Paris Dolmuşu seçeneği de her zaman mevcut. Dediğim gibi tamamen bütçe ve öncelikler meselesi.
   İyi tatiller şimdiden.

 26. Hocam elinize sagilik güzel yazi olmus.Biz Almanyadan aracla gelmeyi düsünüyoruz.park yeri olan otel nerdeyse yok gibi.sizin önerebileceginiz bir otel var mi gecelik 100 euro civari acaba.

  • Merhaba,
   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkürler.
   Paris'in hem merkezinde olup hem de otoparkı olan otellerin fiyatı çok çok pahalı olacaktır. Ucuz olup da otoparkı olan oteller de Paris'in oldukça dışında yer alır.
   Size tavsiyem 4. ya da 5. zone'da yani Paris dışında otoparklı bir otel bulup, arabanızı otelde bırakıp şehir merkezine trenle inmeniz olacaktır.
   Özellikle RER-A üzerinde bir otel ile şehir merkezine kolayca gidip gelebilirsiniz.
   Şehir içinde istediğiniz gibi otel zaten yoktur, şehir dışında da çok fazla seçenek olacağı için ve kriterlerinizi bilemediğim için otel önermek güç.
   Siz otel bakıp üç seçeneğin linkini bana mail ile gönderirseniz hangisinin lokasyonunun daha ideal olduğu konusunda fikrimi sizinle paylaşabilirim.
   Mutlu günler.

 27. Ahmet bey merhabalar, biz eşimle 29 kasımda amsterdamdan hızlı trenle parise geçeceğiz ama hangi bölgede konaklamak daha isabetli olur bilemiyoruz. Şehir merkezinde bir otelde mi kalmalıyız yoksa trenden indiğimiz bölge mi daha mantıklı olur sizce? Bir de metro hattına yakın olması çok önemli bizim için. Açıkçası metro ve tren güzergahı nasıl hiç bilmiyoruz. TR'ye dönüşümüz de Orly havalimanından olacak o yüzden ulaşımla ilgili de fikir verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

  • Merhabalar,
   Amsterdam'dan geleceğiniz trenin ulaştığı nokta Gare du Nord olarak geçiyor. Bir anlamda Sirkeci Garı gibi düşünebilirsiniz, yani şehrin içinde ve merkezinde. O gar ve çevresi hakkında blog'ta detaylı bir yazı mevcut.
   Eğer otelde fazla zaman geçirmeyi düşünmüyorsanız o zaman Gare du Nord'un tam karşısındaki otellerden içinize sinen bir tanesinde kalmanız yolculuk sonrası kolayca otele yerleşmeniz için ideal olacaktır.
   Son gün Orly'ye giderken de bu gardan RER-B ile OrlyBus'e ya da OrlyVal'e ulaşmanız çok kolay. RER, OrlyBus, OrlyVal… Bunların hepsi için blog'ta ayrı ayrı yazılar mevcut, hiç merak etmeyin. Hatta metro, ulaşım kartları, havaalanı ulaşımı seçenekleri ve daha pek çok konuda aradığınız tüm bilgileri blog'ta bulabilirsiniz.
   Mutlu günler.

 28. Ahmet bey sizi tebrik ederim.ayrintili bilgileri sabirla vermişsiniz.biz aralik ayinda 2 arkadaş 3gece 4 gun kalmak uzere 2. Kez parise gelecegiz. Orly havalimanindan airfrance shuttle ile aktarma yapmadan montparnasse veya la motte picquet te bulacagimiz bir otele yerlesip gezimize baslamayi dusunuyoruz. shuttle in yolculari bahsettgm semtlerde biraktigi noktalara yakin otelleri onerir misiniz. donerken de ayni orly havalimanina yine shuttle ile donmeyi dusunuyoruz.

  • Merhabalar,

   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi, ben kendi arkadaşlarıma bile otel önerisinde bulunmakta zorlanırken, beklentilerini, beğenilerini, bütçe limitlerini bilmediğim insanlar için otel önerisinde bulunmaktan çekiniyorum. Herkesin zevki farklı, kiminin ucuz dediğine kimisi pahalı diyor, kiminin küçük dediğine kimisi büyük diyor.

   Sonuç olarak konaklama için tercih ettiğiniz bölge sevdiğim yerlerdendir. Eğer 6 numaralı La Motte Picquet metro istasyonuna yakın olursanız ulaşım konusunda rahat edersiniz.

   Bence en iyisi size bu bölgeden lokasyon açısından örnek olması açısından kalınabilecek otellerden birinin linkini yazayım, beğenirseniz onda kalırsınız. Eğer size uygun değilse, o zaman haritadan o otele yakın en fazla üç otel seçip bana linklerini mail yoluyla ulaştırırsanız ancak o zaman hangisinin ideal olduğu konusunda yardımcı olabilirim Bence böyle ilerlememiz daha mantıklı olur:

   bkz: http://www.booking.com/hotel/fr/citadines-aparthotel-tour-eiffel.tr.html?aid=906031

   Mutlu günler dilerim.

 29. Ahmet bey merhaba yazilarinizi okuduktan sonra birde baktim 19-25 eylul tarihlerine ucak bileti almissim. CDG havalimanini kullanacagim. Kalmak icin Est hotel uygun mudur. Yeni yaxilarinizi merakla bekliyorum.

  • Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi, Gare du Nord ve Gare de l'Est çevresini kişisel olarak tercih etmem ama otelde zaman geçirmeyecekseniz ve fiyatı makulse neden olmasın… Mutlu günler

 30. Ahmet Bey merhaba,

  Hotel Du Leman'dan rezervasyoumu yaptım sadece 1 gece kalıp belçikaya geçicem. Öğle saatlerinde havaalanına inmiş olurum. Ertesi gün 17:00- 20:00 arası belçikaya geçerim. Size birkaç sorum olucak yardımcı olursanız sevinirim.
  -Bu süre zarfında Pariste nereleri gezmemi önerirsiniz.
  -Havaalanından otele kolay ulaşabilirim. Nasıl ulaşmamı önerirsiniz
  -Belçikaya (Ghent şehri) otobüsle geçmeyi düşünüyorum.İnternetten biraz araştırdım hızlı trene göre 45-60 dk geç gidiyor ve benim istediğim saatlerde hızlı tren bulamadım. Ne dersiniz otobüs zor olur mu?

  • Merhabalar,
   -Kısa süreli Paris gezileriniz için "Bir Günde Paris" tur önerisi programı yazım var, onu okursanız en önemli yerler hakkında bilgi edinebilir, kendinize program oluşturabilirsiniz.
   -Hangi havaalanından geleceğinizi bilemediğim için ulaşım önerisinde bulunamayacağım ama her iki havaalanından şehre ulaşım için blog'ta iki detaylı yazı mevcut, oradan bilgilere ulaşabilirsiniz sanıyorum.
   -Paris'ten bu güne kadar hiç şehirler arası otobüse binmediğim için bu konuda yorum yapamayacağım. Gent için tren çok pratik olmayabilir, bildiğim kadarıyla oraya aktarma var, o yüzden otobüs iyi bir seçenek olabilir diye düşünüyorum ama otobüslerin kalitesi Türkiye'dekilere göre çok iyi değildir diye duymuştum.
   İyi tatiller dilerim.

 31. Merhaba Ahmet Bey,

  Yorumunuz için çok teşekkürler, rezervasyonumu blogunuzdaki booking.com linki üzerinden yapacağımdan emin olabilirsiniz, söz 🙂

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Dediğim gibi rezervasyonumu siteniz üzerindeki banner ile ulaşarak booking.com üzerinden az önce yaptım. Yine Montparnasse'de ama başka bir otele yaptırdım. Bu güzel siteniz ve vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.

 32. Merhaba,

  Bıkmadan yorulmadan herkese cevap verdiğiniz için teşekkürler gerçekten siteniz seyahat edecekler çin oldukça faydalı.

  Mayıs ayı içinde eşimle 3 günlük seyahatim için Best Western Premier Royal Saint Michel düşünüyorum ne dersiniz.

  Teşekkürler

 33. Ahmet Bey merhabalar,
  16-20 Temmuz tarihlerinde 4 gece Pariste olacağız. Eşim ve 2 oğlumla birlikte seyahat edeceğiz ve 2 günümüzü Disneyland da geçirmeyi planlıyoruz. Bu anlamda Chatelet'de bir otel ayarlamayı planlıyorum. Hem merkeze yakın olur hem de RER A hattında olduğu için Disneylan'a kolaylıkla ulaşabilirim diye düşündüm. Sizin de konuyla ilgili görüşlerinizi alabilir miyim acaba?
  Teşekkürler,
  Sertan BAYSAL

  • Merhaba
   Chateles, özellikle Les Halles bölgesi Disneyland ulaşımı için ideal. Tek problem, geceleri de çok hareketli bir yer olduğu için otel seçerken yorumlara dikkat etmenizi ve gürültü şikayeti olan yerleri seçmemenizi öneririm. Eğer seçtiğiniz üç otelin linkini bana mail atarsanız hangisinin daha ideal olduğunu söylemeye çalışırım.
   Ayrıca otel rezervasyonunuzu booking com'dan yarken Pariste.Net üzerinden yaparak ve online Disneyland biletinizi internetten alırken yine Pariste.Net üzerinden ilerlerseniz bana destek olmuş olursunuz.
   Şimdiden teşekkürler

 34. Özge Özbi Reply

  Bu blog nasıl bir deryaymış böyle!.. Her satır için elinize sağlık. 17 Şubat'ta katılacağım bir günlük toplantı fırsatını aile tatiline çevirdik. Eşim, ben, 8 ve 4 yaşındaki çocuklarımızla bir haftalık ziyaretimiz olacak. 14-18 Paris, 18-21 Disneyland. Paris'te Renaissance Paris Arc De Triomphe'da, Disneyland'de Explorers'da kalacağız. Keşke sitenizi ayarlamalardan önce keşfetseydim, booking'e sizin uzantınızla girerdim. Havaalanı transferini parisdolmusu.com'dan yapmayı planlıyorum. Size sormak istediğim soru da bununla bağlantılı: 17 Şubat'ta, ben La Defense'e toplantıya gideceğim, eşim ve çocuklar da Parc Zoologique de Paris'e. Eşim ve çocukların Otel-Zoo transferini parisdolmusu'yla yapması gereksiz mi sizce? Charles de Gaulle Etoille'den Porte Doree'ye metro ulaşımı fazlaca aktarmalı gibi, değil mi?
  Şimdiden çok teşekkürler, sevgiler

  • Merhaba Özge Hanım,
   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
   Sizin La Défense'a gitmeniz çok kolay olacak.
   Eşiniz ve çocuklarınız da Charles de Gaulle Etoile istasyonundan Metro 1'e binip Saint-Mandé istasyonunda inecek, oradan da 325 nolu otobüse binip Parc Zoologique'te inecekler.
   Aslında zor değil ama ekonomi yapma gibi bir sorununuz yoksa tabi Paris Dolmuşu her zaman daha konforludur ama tercih sizin tabi.
   Paris'te keyifli günler geçirmenizi dilerim.
   Sevgiler, saygılar…

 35. Harika bilgiler…Pariste.net'le tanışmadan önce otelimi ayırttığım için buradaki önerileri ıskalamış oldum. Montrouge bölgesinde Hôtel Arc Paris Porte d’Orleans'da kaldım. Son derece temiz, 3 yıldızlı, çalışanları ingilizce bilen ve güleryüzlü insanlardan oluşan şirin bir otel. Tek olumsuz diyebileceğim özelliği odalar arası ve koridor ses izolasyonu biraz zayıf. Otel 4 Numaralı metro hattının ilk istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde. 20-25 dakika gibi bir sürede Louvre veya Cite bölgesindesiniz. Ayrıca 28,38 ve 68 numaralı otobüslerle Paris'i gideceğiniz bir çok yere etrafı seyrederek gitme şansına sahipsiniz… Son derece güvenli, huzurlu bir bölge. Rer B ile 4 numaraya aktarma yapıp gelebileceğiniz gibi Benim kadar aktarmadan pek hoşlanmıyorsanız Rer-B ile Gentily istasyonunda iner 15-20 dakika bir yürüyüşle Otele varabilirsiniz. Geçen hafta (21-26 Aralık 2015) 5 gece çift kişilik odada, kahvaltı hariç tek kişilik konaklama bedelim toplamda 210 € ! Etrafında harika kruvasan satan fırınlar var. Otelin sitesinden 30-40 gün önce yapılan rezervasyonlarda hatırı sayılı indirimler var. Kesinlikle tavsiye ederim…

 36. iyi günler Ahmet Bey harika bir site olmuş öncelikle araştırmalarımda çok yardımı oldu. size danışmak istediğim gare de lyon ve nation istasyonlarının oradaki oteller güvenli midir. bu bölgeler hakkında ne diyebilrsiniz

  • Merhaba Berkay Bey, öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler.
   Bu yazıda yer alan oteller listesini hazırlarken her lokasyonun en güvenli, en kalınabilir yerlerinden oteller seçmeye çalıştım. Yazıda da belirttiğim gibi bunlar "kalınması gereken oteller" değil "lokasyon olarak ideal olarak konumda olan otellere örnekler". Yani yukarıdaki listede, örneğin Gare de Lyon altında yer alan otellerin linklerini açarsanız bütçenize ve rezervasyon tarihine kadar uygun olup olmadığını inceleyip, size uygun değilse, o sayfada haritayı açıp hemen yakınlarındaki otellere bakıp kendinize otel seçebilirsiniz. Vakit buldukça bu listede en az 100 otel bulunmasına çalışacağım ve sizler için kolaylık olsun diye yıldız sayısına göre de sıralamayı deneyeceğim.
   Ben kişisel olarak bir tek Gare du Nord civarında otel seçerken dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum, zaten listeyi de ona göre hazırladım. Onun haricinde Gare de Lyon ve Nation tarafları (kişisel önceliğim olmamakla birlikte) gayet kalınabilecek yerlerdir. Eğer uygun otel bulduysanız ya da sizin işinize yarayacak bölge o tarafta ise tabi ki huzur içinde kalabilirsiniz.
   Blog'ta Gare de Lyon ve Nation hakkında da yazılar mevcut, onları da okuyup o bölgeler hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.
   Gare de Lyon: https://www.pariste.net/paris-tren-garlari-4-gare-de-lyon/
   Nation: https://www.pariste.net/nation-meydani-place-de-la-nation/
   Araştırmalarınızda başarılar dilerim 🙂 Şaka bir yana bu araştırmalar işin en zevkli kısmı…
   Mutlu günler, mutlu yıllar dilerim…

 37. Slmlar, ben 7,5-8 senedir Paris'te yaşıyorum.. 3sene 16. bölgede yaşadım son 4 senedir de 9. Bölgede grands boulevards'da yaşıyorum.. Sans eseri geçen gün denk geldim bu sayfaya.. Çok keyifli, bilgilendirici yazılar.. Bundan sonra bana "Paris'e geliyoruz bize bilgi versene biraz gülay" diyenlere bu blogu önereceğim 🙂

  Bu arada ben airbnbde hiç sorun yaşamadım ama biraz ince eleyip sık dokuyorum, baya sohbet ediyorum yer ayırmadan önce belki o yüzden sorun yaşamadım hiç, hep süper ev sahiplerine denk geldim.. Umarım hep böyle olur, çok fena son anda iptal etmeleri. Otel olarak bizim buralarda (opera, grands boulevards) türk, Rus, g koreli ve amerikalı turistler yoğunlukta genelde ve fazlaca gentrificationdan son 2senedir nasibini almış bir bölge olduğu için biraz fazla pahalı oteller.. Bir sokakta 4 otel var misal ama tuzlu biraz fiyatlar.

  Bir de eklemek istedim davetiyeyle frya gelecekler için. Biraz zahmetli ve riskli bir iş. Davet edenin evinin belirli bir büyüklüğü olması ve belediyeden kağıt alması vs lazım. Ve vize alırken herşey hazır dahi olsa reddedebiliyorlar, bir arkadaşımın annesi bu durumu yaşamıştı.

  Kahvaltı konusu.. 8 senedir kâbus bana burada ahah sonunda ben de yapmayı bıraktım artık 🙂

  • Harika bir yorum olmuş gerçekten 🙂
   Biz kahvaltıdan hiç vazgeçmedik, halen devam ama diğer her konuda haklısınız. Davetiye konusu çok can sıkıcı, umarım şu vizelerin kalkması daha fazla sürmez.
   Çok çok teşekkürler…

 38. iyi günler Ahmet bey araştırmalarım sırasında pariste kullanabileceğim Navigo Découverte adında bir karta rastladım sizce bu kart mantıklı mıdır. 3 gün pariste geçireceğiz ve bir gününü disneylanda ayırmak istiyoruz. havaalanı şehir ve disneyland arasında bu kart geçiyor herhalde. bu konu hakkında bilginiz var mı

  Navigo Découverte

 39. Bilgiler için teşekkürler, Olaylar olmasa şu anda Paris'te olacaktım ama biraz çekindim açıkçası

  • Ben teşekkür ederim. Tabii Paris'ten bakınca her şey yoluna girmiş görünüyor ama uzaktan bakınca tedirgin olunmasını anlıyorum, sonuçta tatil dediğimiz şey kendimizi %100 huzurlu hissetmek istediğimiz zaman dilimi ve karar sizin… Ama bundan sonrası için içiniz gerçekten rahat olsun.
   Sevgiler

 40. Ahmet bey saygılar…
  1 yıllığına Necker Hopital Enfant Malade'da research asistant olarak calisacağım…
  eşim ve 1 yaşımda çocuğum ile beraber kalabilecegim… daire ariyorum… lokasyon açısından onerilerinizi almak isterim…
  Gürkan

  • Merhaba Gürkan Bey,
   Öncelikle kutlarım ve başarılar dilerim.
   Kiralık ev konusunda İstanbul'dan örnek verecek olursak Paris içi ortalama İstanbul'daki bir evin kirasının yanındaki TL'yi kaldırıp € koyun, evi de %50 küçültün… Yani orada 120m2 bir ev 2000TL ise burada 2000€'ya 60m2 bir evde oturabilirsiniz. Belki 40-50 m2 1+1 ev için 1200-1500€'ya eli yüzü düzgün bir ev bulabilirsiniz. Paris'in çok az dışına çıkıp kira giderinizi biraz azaltabilirsiniz. Güneybatıda Issy Les Moulineaux ve Boulogne-Billancourt, batıda Saint Cloud, Puteaux ve Courbevoie ulaşımı kolay, düzgün banliyölerdir.
   Dilerseniz siz bulduğunuz birkaç evin ilan linkini bana atın ben hangilerinin daha düzgün yerler olduğu konusunda fikrimi paylaşayım. Acil yanıt beklememek kaydıyla tabi 🙂
   Mutlu günler dilerim.

 41. Paris'e gidecek arkadaşlara belki faydası olur diye yazıyorum.Gentilly bölgesinde İbis Paris Porte d'italie adlı otelde konakladık.Gentilly bölgesi oldukça tedirgin ediciydi özellikle hava karardıktan sonra otelimize dönerken çok rahatsız olduk.

 42. Ahmet bey ilginiz için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz üzerinden yola çıkacağım. Bu güzel web sitesini kurduğunuz için tekrar teşekkür etmek isterim. Sayenizde çok yabancılık çekmeyeceğim.. Sevgiler

 43. Ahmet bey ilginiz için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz üzerinden yola çıkacağım. Bu güzel web sitesini kurduğunuz için tekrar teşekkür etmek isterim. Sayenizde çok yabancılık çekmeyeceğim.. Sevgiler

 44. Merhabalar
  Öncelikle bu güzel sitede bize bilgilerinizi bahşettiğiniz için teşekkür ederim.
  Şubat ayında pastacılık fuarı için Paris'te olacağım. Kalacağım otel Colonel Fabien ( Sanırım semtin adı 🙂 ) de Generator otel. Genel olarak fuarda zaman geçireceğim için sadece bir gün Paris'i dolaşma şansım var. Bu bölge kalmak için uygun mu? (Güvenlik açısından) tabi insanın başına her an her yerde bir şey gelebilir 🙂 3 gün kaacağım Paris'te bir gün de olsa dolu dolu gezebilmem için öneriniz var mı? ( Pazar günü gezeceğim)

  Teşekkür ederim.

  Bahadır Duman

  • Merhaba Bahadır Bey,
   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Haritadan otelin yerine baktım, gerçi benim çok sık gittiğim bir mahalle değil ama bir problem görünmüyor. Bu arada güvenlik konusunda hiçbir şeyin garantisi olmaz ama bunca zamandır Paris'te yaşadığım süre boyunca, şehrin neresinde olursa olsun bir kere bile kendimi güvensiz hissetmedim. Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi gecenin bir yarısı elinizde milyarlık cep telefonu ya da fotoğraf makinesiyle sokakta dolaşmadığınız sürece gelip kimse sizi rahatsız etmez; tabi bu benim deneyimim. İçiniz rahat olsun.
   2 numaralı hat üzerindesiniz ve Colonel Fabien metrosundasınız, dolayısıyla ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Kişisel olarak bir sonraki durak olan Belleville tarafını çok sevmem ama siz bilirsiniz. Bir de hemen batı tarafınızda Saint Martin Kanalı var ki çok güzel bir yerdir. Ayrıca şu linkteki yazıda 3 gece 4 günlük örnek tur programı önerime bakıp içlerinden ilginizi çeken yerleri gezebilirsiniz: https://www.pariste.net/2014/12/tur-program-onerileri-ii-3-gece-4-gun.html
   Mutlu günler

 45. Merhaba Ahmet Bey,
  2-7 Şubat tarihinde Pariste Magic Circus Hotel at Disneyland ta yapılacak bir toplantıya katılacağım. Son iki günde şehir gezisine ayıracağım. Toplantının yapılacağı otelde mi konaklamamı yoksa şehir merkezinde 80-130 euro bütçeli bir oteli mi önerirsiniz? Şehir merkezi olursa hangi semti ve oteli önerirsiniz? Şehir merkezi otel arası ulaşımda taksiyi kullanırsam kaç km dir ve kaç euro tutar?
  Çok teşekkür ederim..

  • Merhaba, haritadan gördüğüm kadarıyla oteliniz şehir merkezinden arabayla 50-60km uzaklıkta, o yüzden orada konaklamaya devam etseniz bile taksi seçeneğini elemenizi öneririm. Büyük olasılıkla otelin Disneyland'a ücretsiz servis vardır, yani 5-10 dk içinde RER-A'nın kalktığı istasyonda olur, 40-50 dk yolculukla doğrudan şehir merkezine inebilirsiniz.

   Şehir merkezinde konaklamak Paris'i doya doya yaşamak için tabi ki en güzeli. O rakamlara Opera bölgesi ya da Grands Boulevards civarında mütevazı ama eli yüzü düzgün oteller bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

   Mutlu günler.

 46. Ahmet Bey merhaba. Sayfa için çok teşekkülrer.Biz eşimle Aralık ayında 6 numaralı metro hattının corvisart durağına çok yakın bir otelde kalacağız. Tek sorum var. Bölge güvenli midir ?Teşekkülrer.

  • Merhaba,
   6 numaralı hat Paris'te belki de en çok sevdiğim metrodur. Gerçi Corvisart tarafına çok yolum düşmez ama gayet mütevazı ve düzgün bir yerdir. Güvenle kalabileceğinizi düşünüyorum.
   Şimdiden iyi tatiller

 47. Ahmet Bey merhaba,

  Montparnasse konaklamak için nasıl bir seçenek sizce? Beklentimiz şöyle; güvenlik, ilk kez Paris'e gelen yeni evli çift grubunun gitmek isteyebileceği yerlere kolay ulaşım ve 2. öncelikli olarak da cafe-restoranlara ya da alışveriş yapılabilecek mağazalara yakınlığı.

  Alternetif olarak airbnb'den ev kiralamak için bu beklentiler doğrultusunda nereleri önerirsiniz? Bütçemizi bu kriterlere göre esnetme imkanımız var.

  Çok teşekkürler,

  Ayşegül

  • Merhaba Ayşegül Hanım,
   Montparnasse ve çevresi semt olarak Paris'in en hareketli, en keyifli köşelerinden biridir. Montparnasse binasının sevimsiz görüntüsünü saymazsak da gayet parizyen bir mahalledir. Tabi binanın terasından seyredeceğiniz manzaranın da hakkını yemeyelim.
   Özellikle kulenin doğu ve kuzey doğu yönünde yeme içme konusunda birbirinden güzel seçenekler var. Montparnasse gökdeleninin kuzey tarafına yani St Germain tarafına giden cadde boyunca da bolca alışveriş seçeneği mevcut. St Germain'e ulaştığınızda da lüks tüketim ürünleri bulmanız mümkün.
   Airbnb'ye eskiden daha sıcak bakardım ama en son iki hafta önce tam Nice tatili için yola çıkmışken Airbnb'den ayarladığımız evin sahibinin mazeretsiz rezervasyonu iptal etmesi ve bunu son dakikada öğrenmemiz nedeniyle epey mağdur olduk, bir daha oradan rezervasyon yaptırmayı düşünmüyorum. Tabi bu benim şahsi fikrim, ilk fırsatta yukarıdaki yazıyı bu kötü tecrübemi ekleyerek güncelleyeceğim.
   Sonuç olarak Montparnasse civarında keyifle konaklayabileceğinizi düşünüyorum.
   Şimdiden iyi tatiller

 48. Ahmet bey ben de sayfanız için size teşekkür ederek başlayacağım. Kurban bayramında eşim, kardeşi ve ben Paris de olacağız. Oteli netleştiremedim ama hotel international paris yenilenmiş ve güzel görünüyor. Tek sıkıntım biraz rahatsız olduğum için merkeze, eiffele ulaşım rahat mı? Tek hatla kurtarabilir miyiz:) Bölge güvenli mi ? Bildiğiniz bir bilgi var ise paylaşabilirseniz çok sevinirim. Bu arada Ankara'dan bir isteğiniz olursa da biz yardımcı olmayı isteriz:) şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Eda Hanım,
   Ben mesajınıza çoktan yanıt verdiğimi sanıyordum ama Haluk Bey yanıt yazınca fark ettim ki sorunuzu yanıtlamamışım görünüyor, çok çok özür dilerim.
   Belki geç kaldım ama yine de yazayım:
   Eğer Republique metrosuna yakın olan Hotel International'den bahsediyorsanız konumu gayet iyi. Republique'ten pek çok metro hattı geçiyor.
   Bölge hakkında bilgi için blog'ta "Place de la Republique" ve "Canal St Martin" yazılarını okuyabilirsiniz.
   İyi tatiller

  • Eda hanım selamlar. Mutlaka Ahmet bey daha faydalı olacaktır. Ben de bu yazı yorumlarında belirttiğim gibi ve yine bir yorumcunun da tercih ettiği gibi cambronne bölgesindeki Ibıs otelde kaldım. Kuleye yürüme mesafesinde ve dibindeki metro istasyonundan bir çok yere aktarmasız ulaşabilirsiniz.

 49. Ahmet bey merhabalar yararlı Bilgiler için de çok teşekkürler Hotel ibis Paris Tour Eiffel Cambronne 15ème de 2 gece 4 kişi 1400 tl'ye rezervasyon yaptırdım ancak yazınızdan anladığım kadarıyla şehir merkezine çok yakın bir bölge seçmemişim:) sizce bu otelde konaklarsak görülmesi gereken yerlere ulaşım konusunda zorluk yaşarmıyız acaba?

  • Merhaba
   6, 8 ve 10 numaralı metro hatlarına iki adım mesafedesiniz, Eyfel'e de çok yakınsınız. Bol bol Eyfel göreceksiniz 🙂 Merak etmeyin oradan metroyla otobüsle her yere kolayca ulaşabilirsiniz.
   Şimdiden keyifli tatiller ve güzel yorumunuz için teşekkürler.

  • Hangi tarih olduğunu yazmadığınız için seyehatinizin olup olmadığını bilmiyorum. Ancak henüz gitmedi iseniz çok isabetli bir seçim yapmışsınız. Otel çok iyi bir konumda. Temiz, personel ilgili ve canayakın. Hatta daha gitmedi iseniz accor sitesinden online rezervasyon yaparsanız sadece resepsiyondan anahtar alıp kayıt ile vakit kaybetmiyorsunuz. Yürüyerek kuleye gidebilirsiniz. İyi Paris'ler

 50. züleyha gökduman Reply

  Ahmet bey merhabalar,2016 yılında baharda ve sonbaharda geleceğim parise,eylül yada ekim ayında geldiğimde paris fashıon week 2016 katılarak izlemek istiyorum,moda haftası pariste adres olarak ve konum olarak nerede yapılıyor ve champs-elyees de kalıyordum her gelişimde opera bölgesinde kaldığımda kolayca ulaşabilicekmiyim 2 kez geleceğim için opera bölgesi benim için daha uygun olacak ekonomik olarak sizin tavsiyeleriniz doğruldusunda programımı hayata geçireceğim çok teşekkürler ederim…Züleyha gökduman

  • Merhaba Züleyha Hanım,
   Bildiğim kadarıyla Paris Fashion Week Louvre Müzesi'nin altında bulunan Carrousel du Louvre başta olmak üzere pek çok noktada yapılıyor. Dolayısıyla Opera bölgesi konaklama için son derece doğru bir lokasyon. Aynı şekilde Champs-Elysées'den de Louvre'a metro ile çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Diğer bölgelere ulaşmak için de rahat edeceğiniz yerlerdir Opera ve Champs-Elysées bölgeleri, hiç endişeniz olmasın.
   Mutlu günler

 51. züleyha gökduman Reply

  çok çok teşekkürler ederim Ahmet bey harika bir sayfanız var sizin sayenizde her an paristeyiz…Züleyha gökduman

 52. züleyha gökduman Reply

  Ahmet bey,merhabalar parise her yıl geliyorum champs-elyees deki otellerde kalıyorum,bundan sonra iki kez gelmek istiyorum opera bilgesinde kalsam opera bölgesiden champs-elyees yürüyerek gelinebilirmi yani mesafe olarak yakınlarmı şimdiden çok teşekkürler ederim …Züleyha gökduman

  • Züleyha Hanım,
   Opera binası ile Champs-Elysees arası yaklaşık 2-2,5 km diyebiliriz. Opera'nın batı ya da güney taraflarında otel bakarsanız yürüme mesafeniz kısalacaktır.
   Şahsen ben o mesafeyi rahatlıkla yürüyorum, keyifli bir yoldur, her seferinde başka bir güzergahtan da gidebilirsiniz ama uzun günlerin sonunda yorucu olabilir. O zaman da rahatlıkla metroyla gidebilirsiniz.
   Mutlu günler.

 53. airbnb.com mu? Allah korusun. 9-15 Haziran 2015 tarihleri için Eylül 2014 de parası ödenip kiralanmış dairenin sözleşmesini Mayıs 19 da iptal ediveriyorlar. O tarihten sonra sıkıysa yer bul da seyahat planla. Yanan uçak biletleri de cabası. Ödeyelim dedikleri tazminat 456 TL.=162 € şaka gibi. İnanmazsanız airbnb ye Onay Kodu: ACYXNC Cum, 31 Ekim 2014 Fatura No. 2056072817 işlemin akıbetini bir sorun

  • Olumlu olumsuz her türlü deneyimi bu sayfada paylaşmak işte bu yüzden önemli. Ben kendi adıma bugüne kadar sorun yaşamadım ama çıkabilecek sorunlar hakkında okuyucuları bilgilendirmek gerekiyor. Doğrusu ben bugüne kadar airbnb'yi pek fazla kullanmamışımdır, neredeyse çoğu zaman booking.com'u tercih ediyorum ama işte dediğiniz gibi insanı böyle zor durumda bırakan durumlar olabiliyor. Yorumunuz için teşekkürler.

  • Alper YÜCEL Reply

   Ahmet Bey herkese yön vermeniz çok etkileyici. Cuma öğlen 4 gün için Paris'e 3 kişilik bir aile geliyoruz. Kızım 12 yaşında. Tren-Metro biletine tabi mi? Paris CDG'e geleceğiz ve Montparnasse'da kalmak durumundayız. Havaalanı-Otel ve elbette Paris merkezi seyahat için ne tür bir bilet alınmalı? Saygılar Alper YÜCEL

  • Merhaba Alper Bey,
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim ama gördüğünüz gibi her soruya aynı gün içinde yanıt vermem mümkün olamayabiliyor. O yüzden dün yazdığınız soruya bugün yanıt verebiliyorum. Kusuruma bakmayın lütfen. Sanırım ben bu yanıtı yazarken siz Paris'e geldiniz ya da gelmek üzeresiniz. Yine de cevap vermeye çalışayım…
   CDG'den Montparnasse'a taksi ya da Paris Dolmuşu ile gitmeyecekseniz, toplu taşıma için en uygun seçenek RER-B ile Chatelet Les Halles'e gelip oradan 4 numaralı metro hattına geçmek. Kendiniz ve eşiniz için tam bilet, kızınız içinse indirimli bilet almanız gerekiyor. CDG'den alacağınız bilet sizi Montparnasse'a kadar ulaştıracaktır.
   Biletler ve ulaşım (https://www.pariste.net/pariste-ulasim-8-biletler-ve-ulasim-kartlari/) yazımda da belirtmeye çalıştığım gibi şehir içi ulaşımda seçeceğiniz bilet türü ne kadar yürüyüp nerelere toplu taşıma ile gitmek istediğinize bağlı ama sanırım en pratik çözüm 10'luk "carnet"ler almak olacaktır. Hava nispeten güzel, bol bol yürüyeceğinizi düşünüyorum. Bol toplu taşıma kullanmayı düşündüğünüz günlerde de günlük Mobilis biletlerinden alabilirsiniz.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 54. Merhaba biz 5 6 7 haziran tarihlerinde orda olmak istiyoruz. Çok az vaktimiz olduğu için Eyfel Kulesi ve civari yerleri görmek istiyoruz. Buraya yakın bizi uğraştırmayacak bir otel tavsiyeniz varsa veya neler yapabileceğimiz konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Tüm yardımlarınız için çok teşekkürler.

  • merhaba, yukarıdaki yazının ilk paragrafında da belirtmeye çalıştığım gibi paris'e gelecek olanlara otel tavsiyesinde bulunmam çok güç. otel seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusundaki detaylar da zaten yazıda mevcut.
   eyfel kulesi şehrin merkezinde olmadığı için (yine yazıda da belirttiğim gibi) opera, champs-elysees, montmartre'ın güneyi gibi yerleri seçmenizi tavsiye ederim.
   şimdiden iyi tatiller.

  • Opera bölgesinde karar kıldık. Çok teşekkürler ilginiz için. Sayenizde kafamızda soru işaretleri olmadan gideceğiz. 🙂

 55. merhabalar biz kirası uygun fiyatlı gece hayatının canlı olduğu bir yerde ev kiralamak istiyoruz,aynı zamanda boulange-bilancourttada çalışcağımız için orayada yakın olursa sevinirim,önerbiceğiniz hangi bölgeler var:)

  • Merhaba,
   Gece hayatı konusunda çok bilgi sahibi değilim ama gençlerin en yoğun olarak eğlendikleri bölge Bastille tarafında. Ne yazık ki Boulogne'un tam ters köşesi 🙂 Dolayısıyla nereyi üs olarak almanız gerektiği konusunda bir şey diyemeyeceğim, ikisinin ortasındaki her yer olur 🙂 "Uygun fiyatlı kira" diye bir şeyse hiç bilmiyorum, Paris fazlasıyla pahallı bir yer çünkü 🙂 Son zamanlarda da fiyatlar daha da arttı.

 56. Merhaba , aydinlatici yaziniz icin teşekkür ederim:)) ben bisey sormak istiyorum acaba oteller disinda kalabilecegimız Turkiye iliskili bir kurum kurulus misafirhanesi vs biliyor musunuz ?

  • Merhaba,
   Öncelikle mesajınız ve güzel yorumunuz için teşekkürler.
   Ne yazık ki bu konuda bir bilgim yok, umarım bu yazıyı ve yorumları okuyan birileri bu konuda bilgi sahibidir ve bizimle bilgilerini paylaşırlar ya da siz de yeni bir şey öğrenir ve burada paylaşırsanız çok sevinirim.
   Tekrar teşekkürler

  • Cevabiniz icin tesekkur ederim, arastirmalarim devam ediyor dediginiz gibi birşey ogrenirsem buradan paylasrim:) bu harika site için de ayrica tesekkurler 🙂

  • Merhaba,

   Biz eşimle birlikte Mayıs 2015 tarihinde Paris'te iki gece geçirdik. Cambronne bölgesindeki Ibis otelde konakladık. İş icabı geldiğim zamanlardan bildiğim bu otel hem merkezi, hem metroya çok yakın, hem Accor hotels bünyesinde olup Türkçe web sitesinden ya da çağrı merkezinden rezervasyon yapma imkanı var ve hem de tüm bu özelliklerine göre hesaplı. (doğaldır ki erken rezervasyonda)
   Ayrıca bu gezimizi planlamada Ahmet bey'in sitesinden olabildiğince faydalandık, bu vesile ile teşekkür ederiz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.