(Son Güncelleme: 04.06.2024) Fransa Kültür Bakanı Jack Lang’ın girişimiyle 1982 yılında başlayan ve daha sonra tüm Avrupa’ya yayılan La Fête De La Musique her yıl 21 Haziran‘da, yani güneşin en geç battığı akşamda, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Avrupa’da, Fransa’da ve tabii ki Paris’in dört bir köşesinde Müzik Bayramı olarak kutlanıyor. Bu çok özel müzik akşamında gerek profesyonel, gerek amatör pek çok sanatçı, grup ve orkestra kapalı ve açık alanlarda yüzlerce konser düzenliyor.

Müzik Bayramı” ya da “Müzik Şenliği” olarak çevirebileceğimiz La Fête De La Musique (la fet de la müzik) etkinliği boyunca tüm Fransa’da olduğu gibi Paris’i de bir müzik coşkusu sarıyor, pek çok meydanda, köşe başlarında, caddelerde, sokaklarda, barlarda, restoranlarda, kafelerde, müze ve saraylarda, olur olmaz her yerde müziğe dair bir şey karşınıza çıkıyor, müziğin büyülü dünyası sizi içine alıveriyor, modunuz hemen değişiyor.

Paris’e yerleştiğim ilk yılki sürpriz deneyimi unutmam mümkün değil. Böyle bir şeyin olduğunu öğrendikten sonra o akşam Opéra Garnier‘in önüne geldiğimde koskoca bir orkestraya denk gelmiştim de orkestranın tüm üyeleri komik komik kıyafetler giymiş bir şekilde muhteşem bir müzik ziyafeti vermişlerdi. Sadece Paris’in bu güzel meydanını değil, her yerini müzik ziyafeti sarmıştı. Yaşadıklarım rüya gibiydi.

Ve her sene mutlaka bu etkinliği izlemek için Paris’in kıyısını köşesini dolaşmayı prensip edindim. Zaten sadece Fransızlar için değil, turistler için ve hatta Paris’te yaşayan Türkler arasında da en popüler etkinliklerden biri La Fête de la Musique’tir… Etkinlik akşamı Paris’i bambaşka bir hava kaplar. Şehrin her köşesinden farklı farklı müzik türleri yükselir. Kimi yerde gruplar çıkar, kimi yerde garip enstrümanlarla konserler verilir, kimi yerde gayda sesleri, kimi yerlerde sadece vokal konserler, hatta bazen karşınıza küçücük bir çocuk çıkıp solo konser verebilir. La Fête de la Musique akşamı Paris başka bir havaya bürünür.

Peki nerede hangi etkinlik var? Bunun için yazının sonundaki resmi web sayfası linkindeki harita üzerinde ilerleyerek programı incelemeniz mümkün. Gördüğünüz gibi sadece Paris’te değil, dünyanın dört bir köşesinde 21 Haziran akşamı bu etkinlik tüm coşkusuyla kutlanıyor. O yüzden sadece Paris için değil, dünyanın pek çok yeri için kendinize bir program bulma şansınız var. Üstelik etkinliklerin hepsi ücretsiz

Belki de Paris sokaklarında rastgele yürüyerek karşınıza çıkacak sürpriz müziklere denk gelmek de heyecan verici olabilir çünkü linkte sadece resmi olarak düzenlenen konserler gösteriliyor. Oysa ki pek çok kafe-restoran kendi etkinliğini kendi düzenliyor, pek çok performans sanatçısı, profesyonel ya da amatör fark etmeksizin, herhangi bir sokağın köşesinde, bir avluda, hiç beklemediğiniz bir yerde müzikle hayatınızı renklendirebiliyor.

21 Juin La Fete de la Musique - 21 Haziran Paris Müzik Bayramı Pariste.Net

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 21 Haziran gecesi Paris’te tüm toplu taşıma araçları, sabaha kadar belirli aralıklarla servis veriyor ve saat 17:00’den sabah 07:00’ye kadar geçerli olan özel bir bileti alarak sınırsızca gezmek mümkün oluyor. Bu konudaki  bilgiyi Biletler ve Ulaşım Kartları yazımda bulabilirsiniz. Hangi metro hatlarının, RER ve banliyö trenlerinin sabaha kadar servis vereceği  bilgisiniyse RATP‘nin resmi  web sayfasından takip etmekte  yarar var.

Paris’teki bu çok özel gecenin tadını çıkarabilmeniz dileğiyle.

Unutmayın: “Müziksiz bir hayat hatadır“…

Müzik dolu güzel bir hayat dilerim…

 

 

 

Etkinlik Web Adresi: fetedelamusique.culture.gouv.fr

RATP Web Adresi: ratp.fr/fetedelamusique

Author

2 Comments

  1. Zuhal Karadag Reply

    Sevgili Ahmet bey’in bilgilendiren akici diliyle yine harika bir yazi olmus. Cok teşekkür ederim.

    • Ahmet Ore Reply

      Okuyup yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.