(Son Güncelleme 07.05.2023) Bugüne kadar Beauvais Havaalanı’nı hiç kullanmadığım için, şimdiye dek blogda bu konuda bir yazı yazmamıştım. Çünkü Paris’te Beauvais’den uçmanın, İstanbul’da Çorlu’dan uçmak gibi olduğunu düşünürüm. Bazen Beauvais Havaalanı ile ilgili soru geldiğinde de durumu izah edip, internetten yaptığım araştırmalara göre yanıtlar verdim. Ama geçenlerde çok enteresan bir şey oldu: Okuyucularımızdan Zehra Çankaya bizlere fikir vermesi açısından Beauvais Havaalanı deneyimini, bana e-mail aracılığı ile gönderdi ve bu bilgilendirme yazısını o kadar yararlı buldum ki kendisinden izin alarak bu deneyimi sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıdaki yazıda Beauvais Havaalanı-Paris şehir merkezi ulaşımının nasıl sağlandığı hakkında bilgiyi konuk yazarımız Zehra Çankaya’nın kaleminden okuyacaksınız. Ben de yazının sonuna birkaç ayrıntıyı ekledim. Buyursunlar:

Beauvais Havaalanı - Beauvais Airport Transfer Pariste.Net

Konuk Yazar: Zehra Çankaya

İki günlük Paris maceramızın başlangıç noktası Barselona idi. Daha önce planlı olarak Barselona’ya gitmeden aldığımız Barselona-Paris gidiş dönüş biletini Rynair’den almıştık.

Malum, bileti ucuz almıştık ancak Rynair havayolu Paris’te Beauvais (bove) Havaalanı’na iniyor ve şehre yaklaşık 80 km mesafede. Gözü kara bizler her zamanki gibi “nasılsa gitmeden web’den buluruz ulaşım yollarını” dedik ancak pek de öyle olmadı. Beauvais’den Paris’e ulaşımı yazanlar ya üstün körü yazmış ya da hiç değinmemişlerdi. Bu durum her ne kadar gözü kara olsak da biraz tedirginlik yaratmıştı.

19 Ocak sabahı 06:30 uçağı ile Barselona’dan Paris’e yaklaşık 2 saatlik bir uçuş ile vardık. Beauvais Havaalanı’ndan çıkış noktasına yöneldik ve kapıdan çıkınca sol tarafta Starbucks’ın hemen yanındaki bilet ofisine gittik.  Otobüs biletimizi aldık. Otobüsler genellikle varış saatinden 20 dakika sonra kalkacak şekilde hareket ediyor. Dolan otobüsün yerine yenisi hareket için hazırlanıyor. Yani alanda kalma ihtimaliniz yok.

Paris’e yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşıyorsunuz. Havaalanı Paris’in kuzeyinde olduğu için şehre kuzey batıdan giriş yapmış oluyorsunuz. Varış noktası Porte Maillot olacak. Bu noktada Hyatt Regency Oteli ve Paris Kongre Merkezi’ni göreceksiniz. İndiğiniz noktada metro istasyonu bulunuyor. Paris’te en sevdiğim şeylerden biri metro istasyonunda danışmaya gitmek istediğiniz noktayı söylerseniz size gerekirse aktarmaları da gösteren bir çıktı veriyor ve kaybolma ihtimaliniz ortadan kalkıyor.

Aynı otobüs kanalıyla dönüş yapmak isterseniz eğer, uçuş saatinizden 3 saat önce Porte Maillot durağında olmanız gerekiyor. Eğer bizim gibi sabah ilk uçakla dönüyorsanız ve şehrin doğu tarafında iseniz ve metroda aktarma yapacaksanız, metroyla bu noktaya ulaşmanız biraz riskli olabiliyor.

Bizim uçağımız 09:00’da idi; bu nedenle 06:00 otobüsüne binmemiz gerekiyordu. Otel görevlisi bize web’den metronun kaldığımız noktadan geçiş saatine bakmıştı ve kalmakta olduğumuz Poissonnière metro durağından metroya binmemiz ve aktarma yapmamız gerektiğinden bu saate yetişme olasılığımız biraz azalıyordu.

Bu nedenle Poissonnière durağından 05:40’da taksiye bindik ve 4 kişi 21 euro ödedik. 05:55’de otobüs durağındaydık ve hiç sorun yaşamadık. Ayrıca bir not eklemek isterim ki Paris taksiye binmek için inanılmaz pahalı bir şehir.

Şayet bu havalanı için shuttle kullanmak isterseniz bazı alternatifler var ama çok kalabalık olmadığınız sürece bu transfer rakamı çok pahalı. Örneğin biz kaldığımız otelden (Poissonnière metro istasyonuna çok yakındı) tek yön 4 kişi için 168 euro fiyat verildi ki bu zaten liste fiyatı. 

Şayet Beauvais Havaalanı’nda bu otobüsü kaçırırsanız ya da saati size uygun değilse o zamanda tren opsiyonunu da kullanabilirsiniz. Fransız tren yolu SNCF’nin Beauvais’den  Paris’teki ana tren garlarından biri olan Gare du Nord‘a seferleri bulunmaktadır. Bunun için havaalanıdan 15 dakikalık bir taksi yolculuğu ile Beauvais daki tren istasyonuna gitmeniz ve Paris – Gare du Nord yönüne bilet almanız gerekiyor. Bu trenle yapacağınız yolculuğun süresi ise yaklaşık 1,5 saat kadardır.

Aynı şekilde Paris merkezden Beauvais Havaalanı’na ulaşımıda bu şekilde planlayabilirsiniz.

Zehra Çankaya   zyurt@hotmail.com

Booking.com

Evet, Zehra Hanım’ın bizlerle paylaştığı bilgi bu şekilde. İzin verirseniz ben de bir iki bir şeyler eklemek istiyorum:

Paris çıkışlı uçak bakarken bazen seçenekler arasında Beauvais Havaalanı’ndan çok ucuz uçaklar olduğunu görürüm ama genelde hiçbirinin saati uygun bir zamana denk gelmez. Genelde uçuşlar çok erken ya da geç vakitlerde olduğundan uygunsuz saatlerde yollara dökülmek gerekir. Uzun shuttle yolculuğu, tedbir olsun diye normalden daha uzun bir zaman dilimi öncesinde yola çıkma gerekliliği, taksi seçeneğinin gereksiz pahalı olması gibi nedenlerle kişisel olarak Beauvais seçeneğini hep elerim. Charles de Gaulle Havaalanı ve Orly Havaalanı‘na ulaşımın çok daha kolay olduğunu kabul etsek de siz gerçekten çok uygun bir bilet yakalarsanız ya da uçuş için başka bir alternatif bulamazsanız tabii ki Beauvais Havaalanı’nı tercih edebilirsiniz.

Beauvais’ye, Paris’ten 1 numaralı metro hattı ve aynı zamanda bir RER-C istasyonu olan Porte Maillot‘dan kalkan ücretli servis otobüsleriyle ulaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla uçuşunuzun bir bacağı Beauvais’den geçecekse Paris konaklamanızı ayarlarken 1 nolu metro ya da RER-C hattı üzerinde bir otel seçerseniz servis otobüslerine ulaşmanız daha rahat olacaktır. Bu yazının son güncelleme tarihi itibariyle bilet fiyatları tek yön 16,90€, gidiş dönüş 29,90€. Güncel bilgileri yazının sonundaki resmi sayfa linkinde bulabilirsiniz.

Beauvais Havaalanı hakkında şimdilik bunları söyleyelim. Beauvais Havaalanı ile ilgili kendi deneyimlerinizi bizlerle paylaşmak için bu yazının altına yorum yazarsanız, herkesin hayatını kolaylaştırmış olacaksınız.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: aeroportparisbeauvais.com

Adres: 60000 Tillé

Yazar

21 Yorum

 1. Ahmet Bey Merhaba
  08 Martta 4 kişi Parise gideceğiz.Ulaşım konusu biraz karışık tam çözemedim.
  1.Porte de clichy diye bir yere gidiyoruz sizce en ekonomik gidiş rotası nedir.Birçok rota buldum oldukça kafam karıştı.
  2.Bu onlu biletlerden aldığıımızda hepimiz aynı desteden kullanabiliyormuyuz.Yoksa 4X10 luk karne mi almalıyız.
  3.4 kişi olduğumuz için otele gidiş taksiyle daha ekonomik mi olur?
  4.2 günlük kart mı? 10 luk kart mı ne dersiniz?
  5.Siz olmasaydınız ne yapardım:))
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   2. sorunuzun yanıtı: 10'luk karneyi herkes kullanabilir. Ayrı ayrı almanıza gerek yok.
   Diğer sorulara yanıt verebilmem için hangi havaalanına ineceğinizi bilmem gerekiyor, sanırım Beauvais'ye inmeyeceksiniz?

 2. Merhabalar;
  Bu seyahatimde Beauvais havaalanı ile Parise ulaştım ve daha sonra aynı şekilde geri dönüş sağladım. Parise gelirken uçak saatinde otobüsler olduğu için bir problem yaşanmıyor.(Fazla oyalanmayın diyebilirim sadece) Biz dönerken otobüs saatlerinin uçak saatlerine göre olduğunu bilmiyorduk her zaman olabileceğini düşünmüştük ve yanıldık. Eğer dönüşünüz ordan ise indiğinizde ordaki tabloya bir bakın(Tablo her hafta uçak saatlerine göre güncelleniyor ve üzerinde geçerli olduğu tarihler yazıyor) ama her zaman uçuşunuzdan 3 saat önce oradan otobüs oluyor. Biz bir gece erkenden gidip Tille de bir otelde kalmayı tercih ettiğimiz için saati pek önemsemedik ve gittiğimizde otobüslerin 1 saat önce bittiğini gördük. Saat 9 bucuk gibi tren garına gittik ve tren garında da trenler bitmişlerdi. Beauvais’e gitmemiz gerekiyordu ve oradan çıkıp bir taksiye fiyat sorduk 150€ diyince binmedik ve otobüslerin kalktığı yere yeniden döndük. Tren garı çevresi hakkında birşeyler söylemeden geçemeyeceğim. Tren garının dışarısı pek tekin değil. Taksici ile fiyat konuşurken arkamı döndüğümde çantamın açıldığını fark ettim döndüğümde kimse olmadığı için sadece oradan uzaklaştık. Tren garı ile ulaşım sağlıcak arkadaşların dikkat etmesini tavsiye ederim. Otobüslerin kalktığı yerde bir taksici ile pazarlık ile kendimizi 100€’ya otelimize kadar bıraktırdık. Bazıları taksimetre açıyorum diyor ama zorlarsanız fiyatta inebiliyorlar. Deneyebilirsiniz 🙂 Eğer bizim gibi erkenden Beauvais’te kalmak isterseniz bir otel tavsiye edebilirim. Yürüme mesafesinde 5 dk falan. Beauvais bence kullanılması gereken bir havaalanı değil çünkü transfer ücreti uçak bileti ile aynı paraya geliyor. Biz bileti 14€ ya almıştık transfer için 17€ verdik. Beauvais’ten uçuş yapacak arkadaşların kesinlikle transfer ücretine bakması gerektiğini düşünüyorum.

 3. Merhabalar
  Beauvais havaalanında 19:35' te inicem. Beauvais'den Porte Maillot'a gidicek aracın biletini akşamleyin almak mümkün mü ? Demek istediğim bilet gişeleri kapalı olur mu o saatte.
  Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.

 4. Beauvais havaalanini Romaya gitmek icin kullanacagim ucusum 14 15 de hangi saatte nerede olmam gerektigini anlamadim. En uygun fiyatli ulasimi nasil yapabilirim

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba
   Yazıda da önerildiği üzere Beauvais’ye giden servis aracı M1 metrosu Porte Maillot istasyonundan ulaşabileceğiniz duraktan kalkıyor. Bu aracı hiç kullanmadım. Yukarıda verilen linklerden adrese ulaşım tam yerini Google Haritalar üzerinden bulabilirsiniz. Uçuşunuzdan en az 4 saat önce otobüse binseniz iyi olur gibi geliyor bana…

 5. Ahmet Bey Merhaba,
  Kendi halinde bir gezentiyim. Bir çılgınlık yaptım, €20 bileti görünce Paris’ten Lisbon’a aldım gitti 🙂 Gezime 1 ay kaldı. Bugün de bilgisayarımı açıp, önce ulaşımı planlamaya başladım ki aklıma Beauvais Havaalanı detayı geldi. Google yazdığımda yine sizin siteniz, hem de en güncel hali ile Zehra Hanım’ın deneyimini okumak beni nasıl mutlu etti anlatamam. Şu an hem çok hafifledim. Hem de çok mutluyum. Blog’ları okuyarak referans alırdım. Bu kez Paris için referansım sizsiniz. İyi ki varsınız, çok faydalı bir iş yapıyorsunuz. Konaklama için de yazılanları okudum. Videolarınızı izleyerek, yürüyüş rotamı çıkardım. Yeme içme konusunda çok titizim onunla da ilgili çok kapsamı bölüm hazırlamışsınız. Daha ne olsun? Emeklerinize sağlık. Sizin de hayatınızı kolaylaştıran fırsatların karşınıza çıkmasını dilerim…Benden size kalpten sevgiler…

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Ayfer Hanım,
   Bu güzel yorumlar Pariste.Net’i hazırlarken ve hep güncel tutmaya çalışırken yaşadığım onca yorgunluğun en güzel ilacı.
   Çok teşekkür ederim.
   Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle.
   Mutlu günler.

 6. merhaba, Beauvais havalimanından şehir merkezine geçmek için aeroport shuttle buslarını kulanmak gerekiyor ve bunun ücreti de yaklaşık 16£ acaba navigo decoverte kartı bu ulaşımda geçerli midir bilginiz var mı?

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba,
   Navigo kartı Beauvais ulaşımında geçmiyor ne yazık ki.
   Mutlu günler.

 7. ELİF BELOVACIKLI Yanıtlayın

  Ve bir sorum daha olacak bu kartı bu havalimanından çıktıktan sonra nereden alabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Havaalanından şehir merkezine shuttle ile ulaştıktan sonra Navigo kartı alabileceğiniz ilk yer Porte Maillot metro ve RER istasyonu girişindeki gişeler olacaktır.
   Mutlu günler.

 8. Ahmet Bey, çok teşekkür ederiz öncelikle Paris yolcuları ile inanılmaz faydalı bilgiler paylaştığınız için:) eşim ve ben bugün Beauvais hava alanını kullanarak Paris üzerinden Ryanair ile Viyana’ya geçtik. Bu havaalanı ile ilgili bütün bilgileri de yine sizin yazınız sayesinde öğrendim. Beauvais otobüsleri grevden etkilenmemiş, bazı uçuşlar iptal edilmişti şansımıza bizim öyle bir durumumuz olmadı. Uçuştan 3 saat önce otobüs Porte Maillot durağında olmamız gerekiyordu, biz kendimizi biraz daha sağlama alıp 4 saat önceden oradaydık grevde mağlum. Otobüs biletini internetten almıştık o sebeple direk sıraya girdik, ordaki gişeden de direk bilet alıp sıraya geçebiliyorlar. Otobüs kuyruğu uzun görünse de doldukça kalkıyor böylece çok beklemiş olmuyorsunuz. Biz 20 dakikalik bir beklemenin ardindan direk bindik otobuse. Yaklasik 1.5 saatlik bir yolculugub ardindan hava alanina ulastik. Cok kucuk bir hava alani oldugu icin herseyi biraz sira bekledikten sonra hallettik 🙂

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Ben teşekkür ederim Fatma Hanım, eminim bu yorumunuz da pek çok kişi için yol gösterici olacaktır…

 9. Merhaba Ahmet bey;
  Öncelikle yaptığınız paylaşımlar için çok teşekkür ederim. Sayenizde Paris’i bir günde olabildiğince -yağmura rağmen-hiç zorlanmadan gezdik.Burayı canlı yayında görmüştüm, bu restaurantı videoda göstermişti diye kulaklarınızı da çınlattık 🙂
  Beauvais havaalanından Cuma dönüş yaptık. Kullanmayı düşünen ama ayrıntılı bilgi bulamayan arkadaşlar varsa yazmak isterim. Porte Maillot durağında okları takip ederek çıkınca sol tarafta bilet alanını görebilirler.Otobüs dolunca hemen yenisi kalkıyor. Geç kalma kaçırma derdi yok. 1,5 saat sürüyor ama yine de uçuş saatinden yaklaşık 3 saat önce binmek iyi olur. Terminalin önünde iniyorsunuz. Küçük bir havaalanı. İniş yapanlar için otobüs aynı yerde hazır bekliyor. Kişi başı 17€. Uygun fiyata uçak bileti alan olursa Paris’e ulaşmaya değer bir alternatif. Ayrıca citymapper uygulaması da çok kullanışlı. Canlı yayınlarınızı ve paylaşımlarınızı merakla takip etmeye devam edeceğiz.🍀Sevgiler.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Çok teşekkürler Serpil Hanım,
   Deneyiminizi paylaşmanız, bu havaalanını kullanmayı düşünenler için fikir verici olacaktır.
   Nice güzel gezileriniz olması dileğiyle…

 10. gülay öğüt çoşkun Yanıtlayın

  merhabalar, okuduğum kadarıyla hep shuttle üzerinde durulmuş fakat şehirden havalimanına gare du nord dan tren seçeneği ile ilgili bilgi almam mümkün mü ?çünkü shuttle bize çok uzak kalıyor vincennesta konaklıyacağız . buradan aırporta ulaşmam sıkıntı yaratcak ise yer ipta<l seçeneğini düşüneceğim. teşekkürler

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Gülay Hanım,
   Dediğim gibi ben çok uzakta olduğu için bugüne kadar Beauvais’yi hiç kullanmadım. Sizin için araştırdım, Gare du Nord’dan Beauvais Garı’na 1 saat 20 dakikada giden bir tren var ama günde kaç sefer yapıyor, ihtiyacınıza göre internetten araştırmanız gerekiyor. Beauvais Garı’ndan havaalanına da bir shuttle filan olduğundan emin olmak gerekiyor.
   Mutlu günler.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.