(Son Güncelleme: 04.06.2023) Yayınladıktan sonra başıma iş alacağımı bildiğim için yazmayı hep ertelediğim yazılardan biriyle daha karşınızdayım 🙂 Ertelememin nedeni yine Paris’te hayatınızı kolaylaştıracak ya da zorlaştıracak turistik kartlardan birini daha tanıtma konusunun oldukça karışık olması, kimin ihtiyacı olacağına, kimin işine yarayacağına karar vermenin pek de kolay olmaması. Sözüm ona pek çok turistik atraksiyondan yararlanacak olanlar için kombine bir kart yapmışlar ama nasıl karışık, nasıl karışık, bir de habire uygulamaları ve promosyonları güncelleyip çeşitlendiriyorlar 🙂 Ama biz yılmayalım, gelin birlikte çözmeye çalışalım:

Paris Pass Lib’, Paris Belediyesi‘nin uygulamaya koyduğu ve Paris Turizm Ofisi tarafından sunulan resmi bir pass. Eskiden gün sayısına göre seçenekler sunulurdu ama artık dört ayrı paket seçeneğiyle satılıyor ve fiyatları şöyle:

PARIS
MINI
PARIS
CITY
PARIS
EXPLORE
PARIS
EXPLORE+
Seçenek Hakkı3/345/546/747/74
Fiyat€45€99€169€249
Zafer Takı
Seine Nehri Gezisi
Panthéon
Sainte-Chapelle
Eyfel Kulesi
Louvre Müzesi
Hop-on/hop-off bus
2CV Araba turu
Şarap tadımı
Gurme Turu

Gördüğünüz gibi Paris Mini 34 seçenekten 3 tanesini, Paris City 54 seçenekten 5 tanesini, Paris Explore 74 seçenekten 6 tanesini ve Paris Explore+ 74 seçenekten 7 tanesini seçme olanağı sunuyor ve her paket bir öncekinin üzerine ek avantaj sunuyor. Yani örneğin Paris Explore+ alırsanız seçeceğiniz 7 seçeneğin 3 tanesi Paris Mini listesinden, 2 tanesi Paris City listesinden, 2 tanesi de Explore+ listesinden olacak. Diyorum ya, Fransızlar işleri karıştırmaya bayılıyorlar.

Tabii seçenekler yukarıda saydıklarımla sınırlı değil, çok daha fazlası var ama güncel listeyi internette bulamadım. Sanırım sürekli değiştiği için web sayfasını güncelleyemiyorlar, onun yerine özel uygulamayı indiriyorsunuz ve tüm seçenekleri oradan görüp seçiyorsunuz. Dediğim gibi, ben bu pass’i kullanmadığım için daha fazla ayrıntıya hakim değilim. Dolayısıyla kampanya çeşitlerini, güncel fiyatları ve diğer ayrıntıları yazının sonunda yer alan, Paris Pass Lib’in kendi web sayfasından incelemenizde fayda var.

Bu arada bu pass ilk kullandığınız andan itibaren 1 yıl boyunca geçerli. Çocuk ya da Öğrenci indirimi yok.

Bundan sonrası, Paris’e kaç günlüğüne geldiğinize, hangi atraksiyonlara katılmak istediğinize, hangi müzeleri ve hangi zone’ları gezeceğinize yani tamamen size bağlı. O nedenle bana “hangi kartı almalıyım?” sorusu sormamanızı özellikle rica ediyorum. Çünkü sizin programınızı inceleyip gitmeyi planladığınız müzelerin, yapmak istediğiniz atraksiyonların fiyatlarını ayrı ayrı araştırıp, karşılaştırmalı tablo hazırlamak için ne zamanım ne de sabrım var 🙂 Keşke herkese ayrı ayrı VIP rehberlik desteği verebilsem ama böyle bir şeyi para karşılığı bile yapmam, yapamam, o derece sevimsiz bir konu anlayacağınız 🙂 Dediğim gibi ben sadece işinize yarayacağını düşündüğüm seçenekleri sizlerle paylaşmak istiyorum, ilgili linklerle doğru yerlere ulaşmanızı sağlamaya çalışıyorum. O yüzden bu konunun özellikle altını çizmek istedim, anlayışınız için teşekkür ederim.

Paris Pass Lib’e ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için hesaplama yaparken Paris’te müzelerin kalıcı sergilerinin, AB vatandaşları ya da AB oturum izni olanlar için 26 yaşına kadar, Türkiye’den ya da AB üyesi olmayan başka bir ülkeden gelenler için 18 yaşına kadar ücretsiz gezilebildiğini de hesaba katmayı unutmayın lütfen.

Yine gezi programınızı oluştururken Paris’teki pek çok müzenin Pazartesi günleri, Louvre Müzesi gibi kimi müzelerin de Salı günleri kapalı olduğunu unutmayın lütfen. Hatta çoğu 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta da resmi tatil nedeniyle kapalı. Paris’te hangi müze hangi gün kapalı diye merak ediyorsanız yine yazının  sonundaki linke bakabilirsiniz. Bir de Her Ayın İlk Pazar Günü Ücretsiz Müzeler yazısını da okumayı unutmayın.

Umarım bir gün tüm bu atraksiyonlara en hesaplı bileti bulabileceğiniz bir Pariste.Net Online Satış Sitesi yapma imkanım olur, siz de tüm detayları Türkçe açıklamalarıyla bulup tüm atraksiyonlar ve müze girişleri için rahat rahat alışverişinizi yaparsınız ama bu işler kişisel çabalarla olmuyor malumunuz. Bunca zamandır beni tanıyorsunuz, bende de tüccar zihniyeti yok 🙂 Bakalım, hayat neler gösterecek?

Siz hele atlayıp gelin de Paris’e, gerisi kolay…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web Adresi: en.parisinfo.com/discovering-paris/paris-passlib

Paris’te müzelerin haftanın hangi günü kapalı olduğunu öğrenmek için tıklayın

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.