(Son Güncelleme: 01.03.2020) Yayınladıktan sonra başıma iş alacağımı bildiğim için yazmayı hep ertelediğim yazılardan biriyle daha karşınızdayım 🙂 Ertelememin nedeni yine Paris’te hayatınızı kolaylaştıracak ya da zorlaştıracak turistik kartlardan birini daha tanıtma konusunun oldukça karışık olması, kimin ihtiyacı olacağına, kimin işine yarayacağına karar vermenin pek de kolay olmaması. Sözüm ona pek çok turistik atraksiyondan yararlanacak olanlar için kombine bir kart yapmışlar ama nasıl karışık, nasıl karışık 🙂 Gelin birlikte çözmeye çalışalım:

Paris Pass Lib’, Paris Belediyesi‘nin uygulamaya koyduğu ve farklı kombinasyonlar içeren turistik bir kart. 1 Günlük Mini Paket yanında, farklı avantajlara sahip 2, 3 ve 5 günlük seçenekler de mevcut ve her paketin içeriği farklı. Şöyle ki:

1 Günlük Mini Paris Pass Lib’ sadece 1 günlük Open Tour Hop On Hop Off otobüs bileti ve 1 saatlik Bateaux Parisiens tekne gezisini içeriyor. Bu paketin fiyatı: Yetişkin: 45€, Genç: 40€, Çocuk 29€.

2 Günlük Paris Pass Lib’ 1 günlük Open Tour Hop On Hop Off otobüs bileti ve 1 saatlik Bateaux Parisiens tekne gezisine ek olarak 2 günlük Paris Museum Pass ve yine 2 günlük 1-3 Zone Paris Visite ulaşım bileti içeriyor. Bu paketin fiyatı: Yetişkin: 119€, Genç: 70€, Çocuk 39€.

3 Günlük Paris Pass Lib’ 1 günlük Open Tour Hop On Hop Off otobüs bileti ve 1 saatlik Bateaux Parisiens tekne gezisine ek olarak 2 günlük Paris Museum Pass ve 3 günlük 1-3 Zone Paris Visite ulaşım bileti içeriyor. Bu paketin fiyatı: 139€, Genç: 79€, Çocuk 45€.

5 Günlük Paris Pass Lib’ 1 günlük Open Tour Hop On Hop Off otobüs bileti ve 1 saatlik Bateaux Parisiens tekne gezisine ek olarak 4 günlük Paris Museum Pass ve 5 günlük 1-3 Zone Paris Visite ulaşım bileti içeriyor. Bu paketin fiyatı: 165€, Genç: 95€, Çocuk 49€.

Ben her ne kadar bilgileri ve içeriği düzenli olarak güncellemeye çalışsam da elbette ki gözümden kazara kaçan değişiklikler olabilir. Bu nedenle kampanya çeşitlerini, güncel fiyatları ve diğer detayları Paris Pass Lib’in yazının sonundaki kendi web sayfasından incelemenizde fayda var.

Gördüğünüz gibi toplam dört paket mevcut ve her pakete isterseniz kişi başı 15€ karşılığında Eyfel Kulesi 1 ve 2 katlar için bilet seçeneği de ekleyebiliyorsunuz. Eğer Eyfel Kulesi bileti de almak isterseniz karşınıza bir rezervasyon ekranı çıkıyor ve istediğiniz gün ve saatte yer varsa ancak o zaman bu bileti alabiliyorsunuz. Yani canınızın istediği tarihe bilet almanız mümkün değil. Zaten Eyfel Kulesi‘ne online bilet almak istediğinizde, kendi web sayfasından da bilet almaya çalışsanız aynı şey oluyor.

Dikkat etmeniz gereken bir başka konu da şu: Paris Pass Lib’ paketinden Eyfel Kulesi bileti almaya kalkarsanız sadece 1. ve 2. katlara bilet rezervasyonu yapmanız mümkün, en üste yani 3. kata bilet alamıyorsunuz. Böyle bir niyetiniz varsa Eyfel Kulesi’nin kendi web sayfasından bilet almanız gerekiyor. Eyfel Kulesi’ne önceden bilet almalı mıyım diye soracak olursanız, bunun yanıtını Eyfel Kulesi – La Tour Eiffel yazımda detaylı olarak vermeye çalıştım.

Aslına bakarsanız Paris Pass Lib’in iki, üç ve beş günlük versiyonları Paris Pass‘e çok benziyor ama artık fiyat karşılaştırmalarını kendiniz yapmalısınız. Çünkü benim düzenli olarak kampanyaları takip etmem, güncel fiyatları ıncık cıncık araştırıp düzenli olarak karşılaştırma tabloları hazırlamam mümkün değil. Benim amacım sadece, Paris’e geldiğinizde avantajlı kombinasyon paketleri almak isteyenlere mevcut seçenekler hakkında bilgi vermek. İki, üç ve beş günlük Paris Pass Lib’le verilen Paris Museum Pass‘ın hangi müzelerde geçtiğine dair bilgiler ve diğer detaylar zaten bu linkteki yazıda mevcut. Paris Visite‘in ne olduğunu da bu linkte tüm detaylarıyla anlatmıştım. Sonuçta bunları ayrı ayrı alma hakkınız da var ama işte paket olunca bazı fiyat avantajları oluyor işte.

Bundan sonrası, Paris’e kaç günlüğüne geldiğinize, hangi atraksiyonlara katılmak istediğinize, hangi müzeleri ve hangi zone’ları gezeceğinize yani tamamen size bağlı. O nedenle bana “hangi kartı almalıyım?” sorusu sormamanızı özellikle rica ediyorum. Çünkü sizin programınızı inceleyip gitmeyi planladığınız müzelerin fiyatlarını ayrı ayrı araştırıp, ulaşım seçeneklerinizi detaylandırıp karşılaştırmalı tablo hazırlamak için ne zamanım ne de sabrım var 🙂 Keşke herkese ayrı ayrı VIP rehberlik desteği verebilsem ama böyle bir şeyi para karşılığı bile yapmam, yapamam, o derece sevimsiz bir konu anlayacağınız 🙂 Dediğim gibi ben sadece işinize yarayacağını düşündüğüm seçenekleri sizlerle paylaşmak istiyorum, ilgili linklerle doğru yerlere ulaşmanızı sağlamaya çalışıyorum. O yüzden bu konunun özellikle altını çizmek istedim, anlayışınız için teşekkür ederim.

Paris Pass Lib’ konusu bittimi? Hayır bitmedi. Fransızlar promosyon kartları yaparlar da her şeyi karman çorman yapmadan dururlar mı; tabii ki hayır 🙂 

Şöyle olumsuz bir durum var: İki, üç ve beş günlük Paris Pass Lib’de pakete dahil olan 1-3 zone Paris Visite bileti ne yazık ki ne Charles de Gaulle Havaalanı ulaşımını sağlıyor ne de Orly Havaalanı‘nın bulunduğu 4. zone’da geçiyor. Ayrıca Versay Sarayı, Disneyland Paris, Vallée Village Outlet Center gibi yerlere ulaşımda bu biletleri kullanamıyorsunuz, çünkü buralar ya 4 ya da 5. zone’da yer alıyor. Bu nedenle Paris Pass Lib’kapsamında Paris Visite bileti aldığınız için tüm ulaşım sorununuzun çözüldüğünü sanmayın. Ben günleri uyanlara her zaman Navigo Découverte kartı öneriyorum biliyorsunuz.

Bir de Yetişkin, Genç ve Çocuk seçeneklerine açıklık getirmek istiyorum:

Yetişkin (Adulte / Adult) seçeneği AB vatandaşları ya da AB oturum izni olanlar için 26 ve üstü yaşı kapsıyor. Türkiye’den ya da AB üyesi olmayan başka bir ülkeden gelenler için Yetişkin seçeneği 18 yaş ve üstü oluyor.

Genç (Jeune / Youth) seçeneği AB vatandaşları ya da AB oturum izni olanlar için 12-25 yaş aralığını kapsıyor. Türkiye’den ya da AB üyesi olmayan başka bir ülkeden gelenler için Genç seçeneği 12-17 yaş arası oluyor.

Çocuk (Enfant / Child) seçeneği ise AB vatandaşları ya da AB oturum izni farkı gözetmeksizin her kesim için 4-11 yaş aralığını kapsıyor.

Paris Pass Lib’e ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için hesaplama yaparken Paris’te müzelerin kalıcı sergilerinin, AB vatandaşları ya da AB oturum izni olanlar için 26 yaşına kadar, Türkiye’den ya da AB üyesi olmayan başka bir ülkeden gelenler için 18 yaşına kadar ücretsiz gezilebildiğini de hesaba katmayı unutmayın lütfen. Belki de bu yaş aralığının üzerinde olsanız bile görmek istediğiniz müze ücretsiz olabilir. Bu konuda Paris Belediyesi’nin listesini incelemenizi öneririm.

Bir diğer önemli konu da çoklu gün seçeneğinden Paris Pass Lib’ alanların bu kartlarını kullanmaya başladıklarına aralık verememeleri. Yani örneğin 3 günlük bir Paris Pass Lib’iniz varsa ve Paris’te Bir Hafta kalacaksanız, Paris Pass Lib’i ilk kullandığınız günden itibaren aralık vermeksizin üç gün içinde kullanmanız gerekiyor, araya boş gün koyamıyorsunuz.

Yine gezi programınızı oluştururken Paris’teki pek çok müzenin Pazartesi günleri, Louvre Müzesi gibi kimi müzelerin de Salı günleri kapalı olduğunu unutmayın lütfen. Hatta çoğu 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta da resmi tatil nedeniyle kapalı. Paris’te hangi müze hangi gün kapalı diye merak ediyorsanız yine Paris Belediyesi’nin bu listesine bakabilirsiniz. Bir de Her Ayın İlk Pazar Günü Ücretsiz Müzeler yazısını da okumayı unutmayın.

Peki Paris Pass Lib’i nereden alacaksınız? İnternetteki yazının sonundaki resmi linkten alabileceğiniz gibi Paris’teki pek çok turizm ofisinden temin etmeniz de mümkün. Paris’teki turizm ofislerinin adreslerini ve haritadaki yerlerini bu linkten görebilirsiniz. Paris Pass Lib’i internetten alırsanız adresinize ya da kalacağınız otele de gönderilebiliyor; hatta turizm ofisinden alma seçeneğini de seçebiliyorsunuz.

Paris Pass Lib’ olsun, Paris Museum Pass olsun, Paris Pass olsun, hepsinin en önemli avantajı müzelere sıra beklemeden girmenizi sağlamak ama doğrusunu isterseniz ben bugüne kadar, turist olarak geldiğim günlerde bile Paris’te hiç turistik kart satın almadım. Tüm bu bilgileri internet üzerinden, resmi sitelerinden araştırarak derledim o yüzden kendi deneyimlerinizi ve önerilerinizi yorum kısmına yazarsanız hepimiz için çok faydalı olur. Bana kalsa ulaşım için Navigo Découverte kartını tercih ederim, gezmeyi planladığım yerlerin biletlerini de internetten kendi sayfasından alırım. Böylesine karmaşık kombinasyonlarla hiç uğraşmam ama dediğim gibi herkesin bütçesi ve imkanı farklı, ben sadece seçenek olarak bu kartı size tanıtmak istedim. Umarım kafanızı çok karıştırmamıştım, karıştıysa da inanın suçlu ben değilim, bu karmaşık sistemi kuranlar 🙂

Umarım bir gün tüm bu atraksiyonlara en hesaplı bileti bulabileceğiniz bir Pariste.Net Online Satış Sitesi yapma imkanım olur, siz de tüm detayları Türkçe açıklamalarıyla bulup tüm atraksiyonlar ve müze girişleri için rahat rahat alışverişinizi yaparsınız ama bu işler kişisel çabalarla olmuyor malumunuz. Bunca zamandır beni tanıyorsunuz, bende de tüccar zihniyeti yok 🙂 Bakalım, hayat neler gösterecek?

Siz hele atlayıp gelin de Paris’e, gerisi kolay…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: booking.parisinfo.com/il4-offer_i147-paris-passlib.aspx

Diğer Turistik Kartlar:

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.