(Son Güncelleme: 01.03.2020) Paris birbirinden güzel yüzlerce müze ile dolu muhteşem bir şehir. Bu müzelerin hepsini birden görmek zaten çok zor ama görmek istediklerinizin listesini yaptığınızda da oldukça yüklü bir bütçe ile karşılaşıyorsunuz. Gerçi Museum Pass gibi seçenekler de mevcutsa da bunun da pek ucuz bir çözüm olmadığını söyleyebiliriz ama size şöyle güzel bir haber vermek isterim: Paris’te her ayın ilk Pazar günü pek çok önemli müze, saray ve anıtsal yapı, ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz açıyor

Aşağıda listesini bulabileceğiniz müzelerin pek çoğunda tüm kalıcı sergiler yanında bazı dönemsel sergiler de ücretsiz gezilebiliyor. Gittiğiniz bir müzede kalıcı sergi yanında dönemsel serginin bulunduğu salona girmek istediğinizde girişteki görevlinin elinize bilet tutuşturmasına şaşırmayın, çünkü o biletin üstünde “gratuit” yani “ücretsiz” yazıyor. Tahmin edeceğiniz gibi o gün sergiyi kaç kişinin gezdiğinin istatistiğini tutmaya çalışıyorlar. Aynı şeyi bazı müzelerin kalıcı sergileri için de yapıyorlar; özetle içiniz rahat olsun, müze görevlisinin elinize tutuşturacağı ücretsiz bileti alın ve keyifle gezinize başlayın.

Yanlız şöyle bir konu var: Her şeyi karmaşıklaştırmayı seven Fransızlar bu konuda da bir güzellik yapmış, bazı müzeleri tüm yıl boyunca her ayın ilk pazar günü, bazı müzeleri de farklı farklı zaman dilimleri içinde her ayın ilk pazar günü ücretsiz gezilebilecek şekilde sınıflandırmış.

O nedenle ben de size, müze gezmek üzere evden çıkmadan önce, belli başlı müzelerden hangilerinin, hangi zaman dilimlerinde ücretsiz olduğuna dair bir sınıflandırma yapmak istedim:

Paris ve çevresinde yıl boyunca her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olan müzeler:

Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olan olan müzeler:

Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olan müzeler:

Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olan müzeler hakkında detaylı ve güncel listeyi ise bu linkte bulabilirsiniz.

Paris'te Her Ayın İlk Pazar Günü Ücretsiz Olan Müzeler Pariste.Net

İşte, hepsi birbirinden muhteşem bu müze ve şatoları, eğer ziyaretiniz o ayın ilk pazar gününe denk geliyorsa ücretsiz gezebilme şansına sahipsiniz. İki kişi gezdiğinizi varsayarsak, performansınıza ve şansınıza bağlı olarak olarak, 50-100 euro’luk bir bütçe kazanmış oluyorsunuz 🙂

İşin şakası bir yana amacım, gezi programınızı yaparken gezip görmeyi düşündüğünüz yerlerin seçiminde bu kriteri de göz önüne almanız.

Hem aksine, belki de gezeceğiniz müzenin ücretsiz olduğu gün sizin için bir dezavantajdır? Çünkü gideceğiniz müze o gün normalin çok üstünde bir ziyaretçi akınına uğradığı için uzun kuyruklarda beklemenin canınızı sıkacağını düşünebilirsiniz. Aslına bakarsanız müzelerin ücretsiz olduğu gün bilet kuyruğu derdi olmadığı için, o uzun görünen kuyruklar yağ gibi akıp geçiyor. Bence tek sorun, normalin üzerinde bir ziyaretçi olduğu için eserleri sakin kafayla doya doya seyredememek olabilir.

Eğer Paris’te bulunduğunuz tarih herhangi bir ayın ilk Pazar gününe denk geliyorsa o zaman bu fırsattan yararlanma şansınız var demektir. Yine de belirtmek isterim ki bazen ayın ilk Pazar günü olmasına rağmen resmi tatil gününe denk geldiği için ziyaret etmek istediğiniz müze kapalı olabilir. Bu konuya dikkat etmenizi öneririm.

Ayrıca Pazar günleri Paris’te neler yapılabileceğine dair öneriler için bu yazıyı da okumanızda yarar var. Hatta Mayıs 2016 itibariyle Her Ayın İlk Pazar Günü Champs-Elysées Bulvarı Sadece Yayaların. Bu etkinlik kapsamında dünyanın en ünlü bulvarında arabaların olmadığı bir ortamda yürüyüp dolaşmak ilginç olabilir.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Not: Louvre Müzesi – Musée du Louvre  her ayın ilk Cumartesi akşamı 18:00-21:45 saatleri arasında ücretsiz gezilebiliyor.

blank
Author

16 Comments

 1. blank

  Merhaba,
  Paris'te müzeleri ziyaret emek isteyen Fransızlara mı yoksa herkese mi ücretsiz?
  Selamlar,

 2. blank

  Merhaba,
  Aralığın ilk pazar günü pariste olacağım ve Versailles dan yana tercihimi kullanmayı düşünüyorum. Bir soru: oraya aracımla gideceğim. Otopark problem değil yazınızda verdiğiniz linki incelediğimde. Ücretsiz park gibi bir nimet var mıdır acaba oralarda?
  Teşekkürler

  • blank

   Merhaba,
   Açıkçası bugüne kadar Versailles'a hiç arabayla gitmedim, daha doğrusu gittim de park etmeden dolaşmak için geçerken uğradım çoğu kez. Normalde Paris'te pazar günleri pek çok sokakta ücretsiz park imkanı vardır ama Versailles'da var mı emin olamadım. İnternetten gördüğüm kadarıyla Versailles'da Pazar günleri free olan bir otopark var. Google Maps'te "Parking de Sceaux Versailles" diye ararsanız yerini görebilirsiniz.
   İyi tatiller

 3. blank

  Şimdi baktım mapsten yazdığınız yere. Koordinatlarını da aldım. 🙂 Teşekkürler…
  İş amaçlı gelip te haftasonunu değerlendiren gruptan olacağım ben. İlk pazar a denk gelmesi de güzel tesadüf olacak umuyorum. Sitenizi de bu bilgi açlığı esnasında keşfettiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Emeğinize sağlık…

  • blank

   çok teşekkürler. beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız çok mutlu olurum 🙂
   iyi tatiller şimdiden…

 4. blank

  Şubatın ilk haftası fuar gezisi amaçlı Paris'te olacağım. Hala aynı kural geçerli ise süper bir haber. Çok görmek istediğim Louvre ve Notre Dame kilisesini ziyaret etme fırsatı bulacağım.

  • blank

   7 Şubat 2016 Pazar günü de yukarıdaki müzeleri ücretsiz gezebileceksiniz.
   Şimdiden iyi tatiller

  • blank

   Ahmet Bey bilgilendirme için teşekkür ederim. Sayenizde Orsay Müzesi ve Centre Pompidou gezmiş oldum. Bu arada Berthillon'a sizin tavsiyeniz ile gittim. Yazılarınızın arasına Çayların efendileri Kusmi Tea, Mariage Freres, Makaronun ustası Pierre Herme'yi ekleyebilirsiniz..

  • blank

   Merhabalar, güzel yerler görmenize vesile oldumsa ne mutlu bana. Bugüne kadar Paris ve çevresi hakkında 450'den fazla yazı yazdım, yazılmayı bekleyen bir 150 yazı daha var en az ve söylediğiniz yerler o listede hiç merak etmeyin. Hepsini tek tek yazmaya çalışacağım. Öneriniz için çok teşekkürler ve mutlu günler.

 5. blank
  Irmak Güner Reply

  Müzelere ücretsiz giriş ile alakalı ben de birkaç birşey söylemek istiyorum. 21 yaşındayım ve AB oturum iznim var (Dolayısıyla biletle girilen tüm saray müze vb yerlere ücretsiz girdim) Ancak bu bana öncelik tanımadığı için (Museum Pass ya da online bilet gibi) x-ray sıralarında beklemek zorunda kaldım bu da beni açıkçası biraz sinirlendirdi, oturum iznim bilet yerine geçiyorsa bileti olmayanların girdiği sırada beklememeliydim diye düşünüyorum. Özellikle Louvre müzesi ve Versay sarayında x-ray cihazlarının azlığı ve sadece güvenlik kontrolü için insanların saatlerce beklemek zorunda kalmasını da şaşkınlıkla izledim ve neden bu kadar basit bir işi böylesine zorlaştırdıklarını anlamadım. Ayrıca Zafer Takı ve Sainte Chapelle’de ücretsiz bilet almak gerekiyor (Üzerinde 0€ yazan, barkod bulunan bir bilet) ve bunun içinde malesef bilet kuyryğunda beklemek gerekiyor. O yüzden tavsiyem zaten müzelere para vermeyeceğinizi ama sırada beklemeniz gerektiğini göz önünde bulundurarak Paris’te bir gün daha fazla kalmanız ve yetişme stresi yaşamadan rahat rahat gezmeniz… Şimdiden iyi gezmeler diliyorum.

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Merhaba Irmak Hanım,
   Değerlendirmeleriniz ve önerileriniz pek çok kişi için yol gösterici olacaktır.
   Çok teşekkürler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.