(Son Güncelleme: 06.06.2024) Auguste Rodin‘i çoğumuz tanırız, tanımayanlar da bu ünlü heykeltraşın ünlü “Düşünen Adam” heykelini illâ ki bilir. Hani şu bizde, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesinde bir replikası bulunan ünlü heykelin heykeltraşı işte. O heykeltraşın bir zamanlar Paris’te yaşadığı evinin müze olarak gezilebildiğini de bilirsiniz ama peki ya Meudon’da şimdi müze olarak gezilebilen diğer evini biliyor muydunuz? Çoğu kişinin bildiği Rodin Müzesi, Paris’in içinde, 7. arrondissement‘da bulunuyor ama bu yazıda sizlere şehrin hemen dışında, tam da kır havası alabileceğiniz, bir yandan da Rodin’in birbirinden güzel eserlerinden örnekler görebileceğiniz Meudon’daki Rodin Müzesi’nden söz etmek istiyorum.

Meudon, Paris’in hemen güney batısında Hauts de Seine departmanında bulunan bir “il”. Bana göre Fransızların bu şehir-ilçe ayrımları bizimkine pek uymuyor. Bana kalsa ben buraya “Paris’in ilçesi” derdim ya neyse… Meudon Paris’in yanıbaşında olmasına rağmen tıpkı Courbevoie gibi merkeze yakın ama bir o kadar da huzur dolu bir yer. Auguste Rodin de 1895‘te buraya yerleşip 1900‘de satın aldığı Villa des Brillants‘da yani bu yazının konusu olan bu evde en güzel eserlerini yapmış.

Musee Rodin Müzesi Meudon Pariste.Net

Minik bir şato görünümündeki bu güzel villanın, sırf kendisini görmek için bile gidilebilecek bir yer burası. Koskocaman, yemyeşil bir bahçe içinde bulunan iki kat artı çatı katından oluşan bu küçük ev yanında bir atölye ve alt tarafta bulunan büyük yapı ile gezip görmeye değecek güzellikte bir yer.

Sadece hafta sonları 10:00-18:00 saatleri arasında gezebileceğiniz müzenin kışın kapalı olduğunu unutmayın lütfen. Genelde Mart gibi açılıp Eylül-Ekim gibi kapanıyor. Biz burayı birkaç kez ziyaret ettik ve o zamanlar giriş ücreti 5€’ydu ama bu yazıyı güncellerken öğrendim ki artık bu müze ücretiz gezilebiliyor. Siz en iyisi Meudon’daki Rodin Müzesi’nin açık olduğu zaman dilimini ve güncel fiyat politikasını, yazının sonundaki resmi web sayfasından kontrol ediverin.

Auguste Rodin hayranıysanız bu müzeye illâ ki geleceksiniz, Paris’e daha önce geldiyseniz ve değişik bir şeyler gelmek istiyorsanız o zaman da yolunuz buraya düşebilir ama ilk kez gelecekler için Meudon’daki Rodin Müzesi mutlaka görülmeli demem ne kadar doğru olur, bilemiyorum. Problem, burada görmeye değer eserlerin az olması değil, Paris’te görmeye değer tonla başka şeylerin olmasından kaynaklanıyor 🙂 Hangi birine vakit ayıracaksınız ki, bir şeyleri sıraya koymak gerekiyor.

Musee Rodin Müzesi Meudon Pariste.Net

Elbette önce Paris’teki Rodin Müzesi‘ni görmekte yarar var. Hızınızı alamazsanız burayı da gezin 🙂 Benim buraya gelmek hep aklımdaydı ama bu planımı gerçekleştirmek üç yılımı aldı; yapacak o kadar çok şey var ki bir türlü bir sonrakine sıra gelmiyor. Mayıs 2015’te bir Pazar günü arabaya atlayıp önce kuzeydeki Hava ve Uzay Müzesi‘ni gezip sonra da güney batıdaki bu müzeye gitme şansım oldu. Normalde her yere toplu taşıma ile giden biri olarak kırk yılın başı bir ekâbirlik yapmak istemiştik; güzel de oldu.

Toplu taşımayla buraya gelmek de o kadar zor değil. Ya Paris merkezden önce RER-C‘ye binip Meudon Val Fleury’de inecek ve sonra 169 numaralı belediye otobüsüne binip Paul Bert durağında ineceksiniz ya da yine Paris merkezden önce M12 metro hattının Marie d’Issy istasyonunda inip sonra 190, 290 veya 169 numaralı belediye otobüslerinden birine binip Hôpital Percy durağında ineceksiniz… Yani müzenin kendi sayfasında öyle yazıyor, ben de onların yalancısıyım 🙂

Musee Rodin Müzesi Meudon Pariste.Net

Burası sessiz sakin banliyö evlerinin arasında karşınıza çıkan bir yer. İlk başta burada böylesine güzel bir müze olacağına insan pek ihtimal vermiyor; öyle kendi halinde bir mahalle gibi… Sonra müzenin kapısından geçip ağaçlıklı yoldan içeri giriyorsunuz ve yolun sonunda karşınıza Rodin’in mütevazı evi çıkıyor. Beklenenin aksine oldukça küçük bir ev. Önce bahçeyi mi dolaşsam eve mi girsem diye bir tereddüt edilse de evden başlamak en iyisi gibi görünüyor.

Arka taraftaki ana giriş kapısından içeri girip önce Rodin’in yaşadığı yeri evi gezmeye başlıyorsunuz. Ev o kadar küçük ki… Üstüne üstlük bir de evin üst katı gezilemiyor (En azından son gidişimizde öyleydi). Sağda küçük oturma odasını ve arka taraftaki yemek odasını görüp, sonra görece büyük çalışma salonuna girip eserlerinden örnekler görüp etkilenseniz de “bu muymuş” diyorsunuz ama Meudon’daki Rodin Müzesi’nin bu kadarla sınırlı kalmadığını sonra anlıyorsunuz.

Musee Rodin Müzesi Meudon Pariste.Net

Yüksek camekânlı küçük atölyeyi görüp dışarı çıktığınızda evin yan tarafında bulunan diğer atölyeye geçince burada geçici sergilerin olduğu bölüme geliyorsunuz. Biz burayı gezdiğimiz zaman bu salonda Doisneau‘nun fotoğraf sergisi vardı. Aralarında Rodin’in de bulunduğu birkaç önemli heykeltraşın çalışmaları sırasında çekilmiş ilginç Doisneau fotoğraflarını böylesi bir ortamda görmek ilginçti.

Ama asıl şaşırtıcı bölüm bahçenin alt tarafında bulunan büyük salonda sizi bekliyor. Rodin’in birbirinden ünlü eserlerinden örnekler, bronz heykellerin kalıpları, yani ilginizi çekecek pek çok obje, kendisi de tarihi bir eser olan bu salonda yer alıyor. Bu yapının en ilginç yanı ise, 1900’deki uluslararası sergide Rodin’in kişisel sergisini Place de l’Alma‘daki bu binada açması ve daha sonra yapının olduğu gibi Meudon’a taşınması! Ayrıca önünde bulunan “Düşünen Adam / The Thinker / Le Penseur” heykelinin olduğu taraftaki kapının da yıkılan Issy Şatosu’ndan alınmış olması başka bir hikaye. Ve sizi bekleyen bir başka sürpriz de tam bu heykelin altında Auguste Rodin’in mezarının olması

Musee Rodin Müzesi Meudon Pariste.Net

Burayı da gezip, Rodin’in birbirinden güzel eserleriyle duygu alışverişinde bulunduktan sonra gezimiz bitti diyebiliriz ama eğer hava güzelse geniş bahçedeki çimenlerde ya da çimenlerin üzerinde son derece canlı renkleriyle duran sandalyelerde oturarak dinlenebilir, bahçenin sessizliğini dinleyebilir ya da sessiz sakin güzel sohbetler edebilirsiniz.

Umarım siz de burayı gezerken benim kadar zevk alır, deneyimlerinizi, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşırsınız. Unutmayın, bu blog sadece benim yazılarımla değil, sizin görüşlerinizle de zenginleşecek.

Eğer Paris’e daha birkaç kez geldiyseniz ve artık Paris dışına çıkıp böyle küçük ama çok özel mekanlar görmeye zaman ayırabilecekseniz, bir de Pontoise’da bulunan Camille Pissarro Müzesi‘ni görmenizi öneririm.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

 

Web Adresi: meudon.musee-rodin.fr

Adres: 19 Avenue Auguste Rodin, 92190 Meudon

Author

6 Comments

  • Ama Paris tek seferliğine gelinecek bir şehir değil ki, sonraki gelişlerde bu blog yine işe yarayacaktır diye düşünüyorum 🙂

 1. bu memlekete bende cok gitmek istiyorum size nasip oldugu gibi bizede nasip olur insallah hocam emeginize saglık takipteyim 🙂

 2. Paris gibi belki de en merak edip görmek istediğim bir şehir hakkında böyle güzel ve türkçe bilgiler bulmak çok iyi oldu..

  • Ben de Paris'e ilk yerleştiğimde şehirle ilgili türkçe bir kaynak bulamamanın sıkıntısını yaşadığım için bu blog'u yazmaya karar vermiştim.
   Yazdıklarımın birilerinin işine yaradığını duymak büyük bir mutluluk.
   Çok teşekkür ederim.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.