(Son Güncelleme: 04.01.2020) Auguste Rodin’i çoğumuz tanırız, tanımayanlar da bu ünlü heykeltraşın ünlü “Düşünen Adam” heykelini illâ ki bilir. Hani şu bizde, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesinde bir replikası bulunan meşhur heykelin heykeltraşı işte. Bildiğimiz Rodin Müzesi, Paris’in içinde, 7. arrondissement‘da bulunuyor ama bu yazıda sizlere şehrin çok az dışında, tam da kır havası alabileceğiniz, bir yandan da Rodin’in birbirinden güzel eserlerinden örnekler görebileceğiniz Meudon’daki Rodin Müzesi’nden bahsetmek istiyorum.
Meudon, Paris’in hemen güney batısında Hauts de Seine departmanında bulunan bir “il”. Bana göre Fransızların bu şehir-ilçe ayrımları bizimkine pek uymuyor. Bana kalsa ben buraya ilçe derdim ya neyse… Meudon Paris’in yanıbaşında olmasına rağmen tıpkı Courbevoie gibi merkeze yakın ama bir o kadar da huzur dolu bir yer. Rodin de 1895’te buraya yerleşip 1900’de satın aldığı Villa des Brillants’da yani Meudon’daki Rodin Müzesi’nde en güzel eserlerini bu evde vermiş.
blank
Meudon’daki Rodin Müzesi – Musée Rodin Meudon
Minik bir şato görünümündeki bu güzel villanın, sırf kendisini görmek için bile gidilebilecek bir yer burası. Koskocaman, yemyeşil bir bahçe içinde bulunan iki kat artı çatı katından oluşan bu küçük ev yanında bir atölye ve alt tarafta bulunan büyük yapı ile gezip görmeye değecek güzellikte bir yer.
Sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 13:00-18:00 saatleri arasında gezebileceğiniz Meudon’daki Rodin Müzesi’nin giriş ücreti 5€. Museum Pass‘ın geçtiğini de söylemeliyim. Elbette ki bu fiyat bu güzel müze için hiçbir şey ama asıl konu Paris’e geldiğiniz kısıtlı zaman diliminde “buraya gelmek önceliğiniz olmalı mıdır olmamalı mıdır?” sorusuna vereceğiniz yanıt. Auguste Rodin hayranıysanız illâ ki geleceksiniz, Paris’e daha önce geldiyseniz ve değişik bir şeyler gelmek istiyorsanız o zaman da yolunuz buraya düşebilir ama ilk kez gelecekler için mutlaka görülmeli demem biraz haksızlık olur. Problem, burada görmeye değer eserlerin az olması değil, Paris’te görmeye değer tonla başka şeylerin de olmasından kaynaklanıyor. Hangi birine vakit ayıracaksınız ki, bir şeyleri sıraya koymak gerekiyor. Bu arada müzenin Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının ilk pazar günü ücretsiz gezilebildiğini de not edin isterseniz.
blank
Meudon’daki Rodin Müzesi – Musée Rodin Meudon
Elbette önce Paris’teki Rodin Müzesi‘ni görmekte fayda var. Hızınızı alamazsanız burayı da gezin. Benim buraya gelmek hep aklımdaydı ama bu planımı gerçekleştirmek üç yılımı aldı; yapacak o kadar çok şey var ki bir türlü bir sonrakine sıra gelmiyor. Mayıs 2015’te bir Pazar günü arabaya atlayıp önce kuzeydeki Hava ve Uzay Müzesi‘ni gezip sonra da güney batıdaki bu müzeye gitme şansım oldu. Normalde her yere toplu taşıma ile giden biri olarak kırk yılın başı bir ekâbirlik yapmak istemiştik; güzel de oldu.
Toplu taşıma ile buraya gelmek de o kadar zor değil. Ya Paris merkezden önce RER-C‘ye binip Meudon Val Fleury’de inecek ve sonra 169 numaralı belediye otobüsüne binip “Paul Bert” durağında ineceksiniz ya da yine Paris merkezden önce 12 numaralı metro hattının Marie d’Issy istasyonunda inip sonra 190, 290 veya 169 numaralı belediye otobüslerinden birine binip “Hôpital Percy” durağında ineceksiniz… Yani müzenin kendi sayfasında öyle yazıyor, ben de onların yalancısıyım…

blank
Meudon’daki Rodin Müzesi – Musée Rodin Meudon
Burası sessiz sakin banliyö evlerinin arasında karşınıza çıkan bir yer. İlk başta burada böylesine güzel bir müze olacağına insan pek ihtimal vermiyor; öyle kendi halinde bir mahalle gibi… Sonra kapıdan bilet alıp ağaçlıklı yoldan içeri giriyorsunuz ve yolun sonunda karşınıza Rodin’in evi çıkıyor. Beklenenin aksine oldukça küçük bir ev. Önce bahçeyi mi dolaşsam eve mi girsem diye bir tereddüt edilse de evden başlamak en iyisi gibi görünüyor.
Arka taraftaki ana giriş kapısından içeri girip önce Rodin’in yaşadığı yeri görmek istiyorsunuz. Ev o kadar küçük ki… Üstüne üstlük bir de evin üst katı gezilemiyor. Sağda küçük oturma odasını ve arka taraftaki yemek odasını görüp, sonra görece büyük çalışma salonuna girip eserlerinden örnekler görüp etkilenseniz de “bu muymuş” diyorsunuz ama Meudon’daki Rodin Müzesi’nin bu kadarla sınırlı kalmadığını sonra anlıyorsunuz.
blank
Meudon’daki Rodin Müzesi – Musée Rodin Meudon
Yüksek camekânlı küçük atölyeyi görüp dışarı çıktığınızda evin yan tarafında bulunan diğer atölyeye geçince burada geçici sergilerin olduğu bölüme geliyorsunuz. Bizim gezdiğimiz dönemde Doisneau‘nun fotoğraf sergisi vardı bu salonda. Aralarında Rodin’in de bulunduğu birkaç önemli heykeltraşın çalışmaları sırasında çekilmiş ilginç Doisneau fotoğraflarını böylesi bir ortamda görmek ilginçti.
Ama asıl şaşırtıcı bölüm bahçenin alt tarafında bulunan büyük salonda sizi bekliyor. Rodin’in birbirinden ünlü eserlerinden örnekler, bronz heykellerin kalıpları, yani ilginizi çekecek pek çok obje, kendisi de tarihi bir eser olan bu salonda yer alıyor. Bu yapının en ilginç yanı ise, 1900’deki meşhur uluslararası sergide Rodin’in kişisel sergisini Place de l’Alma‘daki bu binada açması ve daha sonra yapının olduğu gibi Meudon’a taşınması! Ayrıca önünde bulunan “Düşünen Adam / Le Penseur” heykelinin olduğu taraftaki kapının da yıkılan Issy Şatosu’ndan alınmış olması başka bir hikaye. Ve sizi bekleyen bir başka sürpriz de tam bu heykelin altında Auguste Rodin’in mezarının olması…
blank
Meudon’daki Rodin Müzesi – Musée Rodin Meudon
Burayı da gezip, Rodin’in birbirinden güzel eserleri ile duygu alışverişinde bulunduktan sonra gezimiz bitti diyebiliriz ama eğer hava güzelse geniş bahçedeki çimenlerde ya da çimenlerin üzerinde son derece canlı renkleri ile duran sandalyelerde oturarak dinlenebilir, bahçenin sessizliğini dinleyebilir ya da sessiz sakin güzel sohbetler edebilirsiniz.
Bence Meudon’daki Rodin Müzesi Paris çevresinde görülmesi gereken yerler listesinde olması gereken son derece keyifli bir mekan. Umarım siz de burayı gezerken benim kadar zevk alır, deneyimlerinizi, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşırsınız. Unutmayın, bu blog sadece benim yazılarımla değil, sizin değerli görüşlerinizle de zenginleşecek.
Artık Paris dışına çıkıp böyle küçük ama çok özel mekanlar görme zamanınız geldiyse, bir de Pontoise’da bulunan Camille Pissarro Müzesi‘ni görmenizi öneririm.
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
blank
Author

6 Comments

 1. blank

  Paris gibi belki de en merak edip görmek istediğim bir şehir hakkında böyle güzel ve türkçe bilgiler bulmak çok iyi oldu..

  • blank

   Ben de Paris'e ilk yerleştiğimde şehirle ilgili türkçe bir kaynak bulamamanın sıkıntısını yaşadığım için bu blog'u yazmaya karar vermiştim.
   Yazdıklarımın birilerinin işine yaradığını duymak büyük bir mutluluk.
   Çok teşekkür ederim.

 2. blank

  bu memlekete bende cok gitmek istiyorum size nasip oldugu gibi bizede nasip olur insallah hocam emeginize saglık takipteyim 🙂

  • blank

   Ama Paris tek seferliğine gelinecek bir şehir değil ki, sonraki gelişlerde bu blog yine işe yarayacaktır diye düşünüyorum 🙂

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.