(Son Güncelleme: 03.06.2024) Paris Museum Pass Paris ve çevresindeki 60’tan fazla müze ve anıtsal yapıya ücretsiz giriş hakkı tanıyan bir kombine bilet gibi düşünülebilir. Bu pass’ten aldığınız zaman türüne bağlı olarak 2, 4 ya da 6 gün boyunca aşağıdaki listede adı geçen yerleri gezme hakkı kazanıyorsunuz. Gelin önce Paris Museum Pass’ın nerelerde geçtiğine bir bakalım.

Paris Merkezde Geçerli Olduğu Yerler:

Paris Yakınlarında Geçerli Olduğu Yerler:

Aktif olan linkleri tıklayıp o yerle ilgili detaylı bilgi almanız da mümkün. Düşünün ki daha yazmam gereken daha ne kadar çok yer var. Hepsi sırayla, hepsi zamanla 🙂

Ah bir küçük hatırlatma daha: Bu kart pek çok yerde geçmesine rağmen Eyfel Kulesi‘nde geçerli değil, çünkü Eyfel biletini sadece resmi web sitesinden ya da kendi gişesinden alabiliyorsunuz.

Paris Museum Pass’ın fiyatları ise şöyle:

 • 2 gün – 48 Saat geçerli Paris Museum Pass: 62€
 • 4 gün – 96 Saat geçerli Paris Museum Pass: 77€
 • 6 gün – 144 Saat geçerli Paris Museum Pass: 92€

Paris Museum Pass hakkında detaylı bilgiye ve en güncel fiyatlara yazının sonundaki resmi web sayfası linkinden ulaşmanız mümkün.

Pass’ın arka tarafındaki yere gün, ay, yıl olarak tarihi, sonra soyadınızı, sonra da adınızı yazdığınız andan itibaren kartın geçerlilik süresi başlamış oluyor. E-bilet alırsanız işiniz daha kolay tabii. Bir de bazı müzeleri bu pass ile gezebilmek için önceden online rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyon gereken müzelerin listesi sık sık değiştiği için takip edebilmem mümkün değil, o nedenle aşağıdaki resmi web sayfası linkinden gezmek istediğiniz müzeleri bulup hepsinin ayrıntısını tek tek okumanız gerekiyor.

Bir de bana en sık gelen sorulardan biri de “hangi müze kartını almalıyım?“… İnanın bu sorunun yanıtını benim verebilmem mümkün değil. Çünkü herhangi bir kart almaya ihtiyacınız olup olmadığını söyleyebilmek için Paris’e hangi tarihte, saat kaçta geleceğinize, hangi havaalanına ineceğinize, nerede konaklayacağınıza, kaç gün kalacağınıza, geliş amacınıza, dönüş uçağınızın nereden saat kaçta kalkacağına, nereleri gezmek istediğinize, yürümeyi mi taşıta binmeyi mi tercih edeceğinize, hava durumuna, yorgunluk durumunuza, çocuklu olup olmamanıza, bütçenize yani binbir farklı kritere göre farklı yanıtlar vermek gerekiyor ki bunu benim tahmin edebilmem, hani kazara tüm kriterleri belirtseniz bile sizin adınıza karar verebilmem takdir edersiniz ki imkansız. Sonuçta dikkat etmeniz gereken konu, gezmeyi planladığınız müzelerin listesini çıkarmak, sonra bunların giriş fiyatlarını alt alta toplamak sonra da çıkan rakamı almak istediğiniz Paris Museum Pass fiyatı ile karşılaştırmak, hepsi bu... Eğer sizin dip toplamınız pass fiyatından düşük çıkarsa bu karta ihtiyacınız yok, yüksek çıkarsa elbette ki Paris Museum Pass alsanız iyi edersiniz.

Tabii bir de Paris Museum Pass’ın pek çok müze ve anıtsal yapı gezilerinizde size öncelikli giriş hakkı tanımasının önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Böylelikle uzun kuyruklarda beklemenize gerek kalmayacağından vakitten kazanmış olacaksınız. Gerçi bunun için illa pass sahibi olmanıza gerek yok, gideceğiniz müzenin biletini daha önce internetten online alsanız da aynı hakkı elde ediyorsunuz. O yüzden iş dönüyor dolaşıyor kaç müze gezmek istediğinize ve yapacağınız basit matematik hesabına kalıyor. Ama ekonomik olarak bir sıkıntınız yoksa ve tabii müze gezmeyi seviyorsanız o zaman hiç tereddüt etmeden ihtiyacınıza göre 2, 4 ya da 6 günlük pass’lerden birini almanızı elbette ki öneririm.

Peki bu Paris Museum Pass nereden alınabilir? En güzeli internetten e-bilet almak olacaktır. Fiziki kart isterseniz Charles de Gaulle Havalimanı ya da Orly Havalimanı’ndaki turizm danışma bürolarından, Paris garlarından ya da müzelerin pek çoğundan gidip bizzat satın almak da mümkün.

Unutmadan hatırlatayım, Paris Museum Pass sadece yukarıda belirtilen yerlerde geçiyor ve size ulaşımda herhangi bir kolaylık sağlamıyor. Daha geniş kapsamlı ve ulaşım avantajlı (ve tabii çok daha pahalı) bir kart olan Paris Pass Lib’ ve ona benzeyen Paris Pass yazısını okuyabilirsiniz. Ayrıca, ulaşım avantajları konusunda uygun seçeneklerden biri olan Paris Visite Pass de okunması gereken yazılardan. Paris’te ulaşım, bilet ve kart türleri hakkında genel bilgi almak içinse Paris’te ulaşım, biletler ve ulaşım kartları yazısına bakabilirsiniz.

Önemli bir hatırlatma daha: Müzelerin çoğu Pazartesi ya da Salı günleri kapalı olduğu için kart almadan önce gezeceğiniz müzeleri kararlaştırırken bu konuyu da hesaba katmanız gerekebilir. Bir de, geleceğiniz tarihe göre ayın ilk Pazar gününe denk gelirseniz pek çok önemli müze zaten ücretsiz giriş olanağı sunuyor. Bunların hangileri olduğunu öğrenmek için bu linkteki yazıma bakabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: parismuseumpass.fr

Diğer Turistik Kartlar:

Author

33 Comments

 1. Ece Naz Gökçay Reply

  Paris museum pass için bir sorum daha olcak, kardeşim 2006lı bu yıl biz Paristeyken doğum gününden önce orada olacağımız için 18 yaşını doldurmuş olmayacak yani şu an 17 ama 18inden gün alıyor, ona da Paris museum pass kart almamıza gerek var mı? Fransa’da bu tip durumlara takılıyorlar mı bilemiyorum, Türkiye de henüz reşit değil

 2. Ece Naz Gökçay Reply

  Paris’te louvre müzesine gideceğim, turla seyahat edeceğim için ne zaman louvre müzesinde olacağım belli olmadığından ve kalabalığı da düşünerek sıra beklemeden geçmeyi istiyorum. Paris museum pass kart ile sıra beklemeden ücretsiz bir şekilde Louvre Müzesine girebiliyorum. Bu doğru mudur museum pass kartla öncelik giriş sağlanıyor mu? Ve ücretsiz giriş oluyor mu? Kartı get your guide sitesi ile alırsam gidip bir yerden de teslim almam gerekiyor mu? İnternetten almak gerekiyor mu yardımcı olabilir misiniz

 3. Dilara İnan Reply

  Merhabalar,
  Yakında gerçekleştireceğim gezide bu kartlardan kullanmayı planlıyorum da. Müzelere giriş esnasında başka bir rezervasyon ya da ayrı bir işlem gerçekleştirmem gerekiyor mu yoksa listede yer alan müzelere direkt girebilir miyim?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Museum Pass aldığınızda Louvre Müzesi için şu linkten rezervasyon yapabilirsiniz: https://www.ticketlouvre.fr/louvre/b2c/index.cfm/pmpevent/eventCode/PMP
   Louvre’u biliyorum ama diğer müzeler için rezervasyon gerekip gerekmediğini hatırlamıyorum, hangi müzeleri gezmek istediğinize göre hepsinin resmi internet sayfasına tek tek girip bakmak lazım. Çünkü uygulamaları sürekli değişiyor.
   Mutlu günler.

 4. Merhabalar, yazınıza istinaden bir iki sorum olacak: Paris Museum Pass, saat hesabı ile değil, gün hesabı ile kullanılmaya başlanıyor yazmışsınız. Ancak sitelerinde ” The validity period begins from the time of the first visit. ” şeklinde bir ibare var ve ben de saat hesabına göre düşünüp akşamdan kullanmaya başlamayı planlıyordum. Bu konuda bir değişikliğe gidilmiş olabilir mi? Bir de PMP’i gidip bastırmamız gerektiğini söylemişsiniz. Sanırım yorumlarda verdiğiniz yanıt eski tarihli olduğu için güncel bilgide yanlışlık olabileceğini düşündüm. Zira internet sitesinde e-ticket olarak kullanılması ve istenirse basılarak Paper Ticket şeklinde de kullanılması mümkün gözüküyor. Bu konular hakkındaki bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Kapsamlı yazılarınız için teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Yıllardır saat hesabı üzerinden değil gün hesabından satılıyordu Museum Pass, hatta bu ay başı yazıyı güncellediğimde de öyleydi ama şimdi sizin söylediğiniz gibi saat hesabına geçilmiş gibi görünüyor ama eskiden hep bu konunun altını çizerlerdi, dikkat edilmesi gerektiğini söylerlerdi o yüzden okuduğum bu değişikliğe inanmakta güçlük çektim. Siz bir deneyin bakalım, eğer yazıldığı gibiyse ben de yazıyı güncellerim.
   İkinci sorunuza yanıt olarak da e-bileti bastırmanıza artık gerek yok, o yüzden cep telefonunuzdan göstermeniz yeterli olacaktır.
   Şimdiden iyi tatiller, güzel geziler dilerim.

   • Yanıtınız ve güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum. PMP’in adresine mail atıp bir kez daha teyit etmek istedim ama iletişim bilgisi bulamadım. Sıkça sorulan sorular kısmına baktım, benzer şekilde yazıyordu. Sizin güncel fiyat bilgisi paylaşmanızdan, yakın zamanda yazıda revizeye gittiğinizi anlamıştım, o yüzden özellikle sormak istemiştim. Unutmazsam dönüşümde deneyimimi paylaşacağım… İyi günler dilerim…

    • Ahmet Bey,

     Paris seyahatimden döndüm ve Paris Museum Pass ile ilgili deneyimimi paylaşmak istedim. Dediğim şekilde oldu; kart, 2 gün değil 48 saat olarak geçerliydi. Cuma 17:00’de Louvre’a giriş yaptım ve Pazar Versay Sarayı’ndaki 14:30 rezervasyonuma da sorunsuz girebildim.

     • Ahmet Ore

      Bu bilgilendirme mesajınız gerçekten çok değerli. Çok teşekkür ederim.

     • Ben teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim 🙂

     • Ece Naz Gökçay

      Paris museum pass kart ile hem louvre ücretsiz hem de sıra beklemeden girebildiniz mi ?

     • Ahmet Ore

      Merhaba,
      Sanıyorum sizinle sosyal medya üzerinden yazışmıştık ve sorularınızı yanıtlamıştım ama başkalarına da fikir vermesi açısından yanıtları buraya da yazayım:

      Paris Museum Pass size öncelikli giriş hakkı veriyor ancak online bilet alanlarla aynı haklara sahipsiniz. Zaten Louvre Müzesi için de pass’ınız olsa bile internetten online 0 euro tutarında ücretsiz bilet almanız yani bir çeşit rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, sadece museum pass giriş için yeterli değil. Louvre’a gittiğinizde de online biletli ziyaretçilere ayrılmış girişten giriyorsunuz. Oradaki sıranın uzunluğu da şansa kalmış oluyor ama yine de biletsiz girişe göre çok daha avantajlı olduğu kesin.

      Giriş tarihinde 18 yaşından gün almamış biri için Louvre ve diğer pek çok müze ücretsiz. 18 yaşından küçük biri için de online ücretsiz bilet almanız gerekiyor. Müzeye girişte kardeşinizin pasaportunun yanında olması iyi olur, çünkü girişte kimlik sorabilirler.

      İyi tatiller dilerim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Can Bey,
   Tüm müzelerde geçerli yıllık bir kart bulunmuyor ne yazık ki. Her müzenin kendine ait yıllık kartları elbette ki var ama hepsi için ayrı ayrı almanız gerekiyor; dolayısıyla Paris’te turist olarak bulunan biri için avantajlı olmayacaktır ama Paris’e uzun süreli gelen biri, ilgisini çeken müze için elbette yıllık kart alarak avantaj elde edebilir.
   Sizin verdiğiniz linkteki pass ise çok farklı: Paris’te zaten ücretsiz gezebileceğiniz, Paris Belediyesi’ne bağlı müzelerin düzenlediği ücretli dönemsel sergilerine ücretisiz olarak girmek için geçerli bir pass bu; turistik anlamda yine bir avantaj sağlamıyor ama o dönemsel sergilerden birkaçı ilginizi çekiyorsa, ancak o zaman bu pass alınabilir.
   Mutlu günler.

 5. Ahmet bey merhaba, öncelikle çok güzel bir site olmuş emeğinize sağlık . Benim öğrenmek istediğim bir şey var . 8 yaşındaki çocuk için müze kart almamız gerekiyor mu ? Yani sadece AB vatandaşı çocuklara mı ücretsiz ?

  Teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba İsmail Bey,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Bu yazıda söz edilen tüm müzelere, 18 yaş altı tüm çocuklar ve gençler ücretsiz olarak girebilirler. AB vatandaşı ya da oturumu olanların ücretsiz girmesi koşulu 18-26 yaş aralığındaki gençler için geçerli. Dolayısıyla bu müzeler için çocuğunuza Museum Pass almanıza gerek yok.
   Şimdiden iyi tatiller.

 6. Ahmet Bey merhabalar,
  Öncelikle yazınız çok bilgilendirici bunun için teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Ellerinize sağlık. Benim aklımda Paris Museum Pass ile ilgili bir soru var. Şu linkteki (http://en.parismuseumpass.com/rub-t-points-of-sale-3.htm?cat=1) yerlerden gidip kartı o an satın alıp temin edebiliyoruz. Ben şimdi Paris Museum Pass’i internet üzerinden alacağım ve bu satın aldığım kartı linkteki herhangi bir gişeden somut olarak alabilir miyiz yoksa internetten Paris Museum Pass kartı alanların kartlarını sadece Paris Turist Ofisinden veriyoruz gibi bir durumla karşılaşır mıyım?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Mehmet Bey,
   Bu kartı internetten almak bana gereksiz geliyor çünkü yazıda da belirttiğim gibi online alım yaparsanız mutlaka gidip kartınızı yazıda adresini verdiğim turizm ofisinden almanız gerekiyor. Onun yerine Paris’e geldiğinizde havaalanlarındaki danışmalardan ya da büyük müzelerden bu pass’ı almanız daha mantıklı gibi sanki.
   Tercih sizin.

 7. Merhaba Ahmet Bey,

  Turistik kartları aldığımızda yine de sıra bekliyor muyuz?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Mehmet Bey,
   Turistik kartlar, geçerli olduğu tüm mekanlarda öncelikli geçiş hakkı sağlar. Bilet sırası beklemezsiniz.

 8. Ahmet Bey, yazınız için teşekkür ederim. Birşey sormak istiyorum. pazartesi günü 2 günlük paris museum pass kartı alsam kullanmaya salı günü başlasam problem olurmu?(müze gezisini salı-çarşamba planlıyorum çünkü

  • Merhabalar, bu kartları hangi gün aldığınız değil, üzerine hangi tarihi yazıp hangi gün kullanacağınız önemli. Dolayısıyla Pazartesi alıp Salı gününün tarihini yazıp Salı sabahından itibaren kullanabilirsiniz.
   Mutlu günler…

 9. Ahmet bey merhaba,
  Müzelerden ücretsiz yararlanabilen kişilerin de bilet sırasına girmesi gerekli midir? Yani museum pass ya da online bilet olmadığı zamanlarda bahsettiğiniz 25/18 yaş altı Kişiler biletsiz mi giriş yapabiliyorlar yoksa ücretsiz bilet de olsa almaları gerekli mi?

  • Merhaba,
   Hayır, müzeleri ücretsiz olarak gezebilecek yaşta olanların bilet kuyruğuna girmesine gerek olmuyor; sorulması halinde kimliklerini gösterip müzeye girebiliyorlar. Bazı müzeler sadece ziyaretçi sayısını ölçmek için girişte 0€ yazan bir bilet verebiliyorlar girişte.
   Mutlu günler.

 10. Ahmet Bey merhaba.24Haziran dan başlamak üzere hafta sonu 2 hafta içi 2 gün 4 günlük museum pass almayı düşünüyoruz.Hafta içi ve hafta sonu için öncelikli önerileriniz olurmu?

  • Merhabalar,
   Hafta sonu museum pass çok işinize yarayacaktır ama müzelerin çoğu Pazartesi günü, bir kısmı da Salı günü kapalı olur. Buna göre tarihlerinizi seçerken dikkatli olmanızı öneririm.
   Mutlu günler.

 11. Bu yazida atladiginiz onemli bir detayi hatirlatmak isterim ki bence yazinin icerisine eklenmesi faydali olacaktir. Eger AB vatansi iseniz butun devlet muzeleri (yani bu kartin gecerli oldugu tum muzeler) 25 yasindan kucuk tum AB vatandaslarina giris ucretsiz. Gisede sadece kimliginizi gosterer bedava girebilirsiniz.

  • Bunu hatırlattığınız iyi oldu. Üstelik bahsettiğiniz ücretsiz giriş hakkı sadece AB vatandaşı gençler için değil herhangi bir AB ülkesi oturum kartı olan tüm gençler için geçerli.
   Teşekkürler.

 12. Bana oldukça mantıksız geldi. 15 euro girişli müzeler de var ve bir günde anca bir müze gezilir! Hadi diyelim 10 euro olsun giriş, hiç nefes almadan tabakhaneye bilmemne yetiştirir gibi her gün üstüste 6 müze gezip akşam da paçavra halinde yatacak mıyız yani üç beş kuruş avanta için! Bence Fransızlar Paristeki müzelerin devasa boyutlarda olduğunu tahmin edemeyeceğimizi ve Paris'e gelmeyen tursitlerin bu müzeleri 1 saatte dolaşamayacağını bilemeyeceklerinden faydalanmış bu kart ile)

  • Lütfen fırçamızı Fransız makamlarına atalım 🙂 Ben sadece bu konuda gelen sorulara yanıt olsun diye bu yazıyı hazırladım. Karar vermek okuyucuların takdirine kalmış; sonuçta herkesin talebi, beklentisi, öncelikleri farklı.

 13. Bir detayı anlamadım,ki ônemli!6 günlük kart derken, mesela 6 gün içinde süresi doluyor mu,yoksa kullanip atiyorum 20 gün sonra ikinci gün kullanımı sonra bir süre sonra üçüncû gibi mi oluyor?

  Grevin ve Eiffel listede yok değil mi?

  • kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren aralıksız gün hesabına göre geçerli yani altı günlük kartın süresi altı gün sonra bitiyor
   ve sadece yukarıdaki listede yer alan yerlerde geçerli

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.