(Son Güncelleme: 05.06.2024) Bilim ve Keşifler Müzesi – Palais Découverte renovasyon çalışmaları nedeniyle uzun zamandır kapalı ve yenileme çalışması 2025’e kadar sürecek. Bu zaman diliminde müze, Parc André Citroen içinde bulunan Les Étincelles du Palais de la Découverte adlı yapıda hizmet veriyor ancak ben oraya hiç gitmedim. Geçici müze hakkında bilgiyi, yazının sonunda bulunan resmi web sayfası linkinden alabilirsiniz. Bu yazı orijinal yapı hakkındadır ve şu an için güncel değildir. Renovasyon çalışması bittikten sonra güncelleme yapılacaktır.

 Champs-Élysées’de yürürken sizi tüm görkemiyle etkileyip daha yakından görmeniz için davetkâr bir edayla karşılayacak olan Grand Palais ve onun tam karşısındaki Petit Palais’den daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bu yazıda sizlere, biraz kuytuda kaldığı için kaçırma olasılığınız olduğunu düşündüğüm çok özel bir müze, daha doğrusu bir çeşit bilim merkezi olan Bilim ve Keşifler Müzesi – Palais Découverte’ten bahsetmek istiyorum. Tam adı Palais de la Découverte olan, kısaca Palais Découverte (pale dekuvert ya da pale dekuveğt) olarak geçen bu muhteşem bina Grand Palais’nin tam arkasında bulunuyor.

Aslında Bilim ve Keşifler Müzesi – Palais Découverte 1900’de inşa edilen Grand Palais‘nin bir parçası ama 1937’de halkın bilimsel yenilikleri yakından tanıması, gelişmeleri takip edebilmesi amacıyla açılan bir sergiden sonra 1938‘de kalıcı olarak bilim ve keşiflerin tanıtıldığı bir müzeye dönüştürülmüş. Bu binada insanoğlunun en büyük bilimsel başarılarına ilişkin keşifleri tanıtan çeşitli salonlar bulunuyor. Paris’teki pek çok kurum gibi, buranın da sadece binasını görmeye bile değer ki içinde sergilenen eserler başlıbaşına ziyaretiniz için özel ve anlamlı.

Palais Decouverte - Paris Bilim ve Keşifler Müzes iPariste.Net

Bilim ve Keşifler Müzesi’nin ana kapısından girdiğinizde karşınıza muhteşem bir hol çıkıyor. Dilerseniz sadece buraya hayran hayran bakıp, belki “museum shop“tan bir şeyler bakınıp çıkabilirsiniz; dilerseniz de, eğer vaktiniz ve imkanınız varsa bilet alıp bu bilim merkezini gezebilirsiniz. Özellikle çocuğunuz varsa buradaki sergiler onun ilgisini daha çok çekecektir. İnanıyorum ki siz de burayı gezerken bir çocuk kadar zevk alabilirsiniz, zira ben öyle bir keyifle gezdim. Gezerken gördüklerimden etkilenmenin yanında aklıma hep birkaç yıl önce Toronto’da gezdiğim bilim merkezi geldi. Orası son derece modern bir binaydı, burası ise 100 küsür yıllık bir yapı içine kurulmuş olması nedeniyle apayrı bir havaya sahip.

Bilim ve Keşifler Müzesi’ni gezerken matematik, fizik, astronomi, kimya, jeoloji ve biyoloji ana başlıkları altında birbirinden ilginç salonlarda etkileşimli bir sunumla bilimle iç içe oluyorsunuz. İtiraf etmeliyim ki buradaki sergilerin yeniden elden geçirilmesi gerekiyor; elbette ki sunumların içerikleri güncelliğini koruyor ama dekor ve tasarım olarak biraz eski kalmış. Yine de ben kendi adıma, en çok astronomi salonunda kainattaki yerimi algılamaya çalışırken kendime birkaç milyon ışık yılı uzaktan baktım ve hayata şöyle biraz umarsızca tebessüm edip hayranlıkla salonu gezmeye devam ettim. Bu kadar geniş bir evrende bir zerre tanesi bile değilken, hayatı fazla da abartmamak gerek sanki; yine de hakkını vererek yaşamak kaydıyla tabii ki…

Palais Decouverte - Paris Bilim ve Keşifler Müzes iPariste.Net

Bilim ve Keşifler Müzesi – Palais Découverte’in ikinci problemi, Paris’teki tüm müzelerde olduğu gibi burada da İngilizce bilgilendirmelerin olmaması. Özellikle ilginizi çeken bir konuda detaylı uzun metinleri okumak istediğinizde Fransızcanız yoksa işiniz zor. Belki Fransız okulunda okuyan çocuğunuzla gezmeye gelmişsinizdir? O zaman çocuğunuzun okulda iyi bir dil eğitimi alıp almadığını kontrol etmek için iyi bir fırsat olabilir sizin için bu gezi 😉

Aslında “bilim ve keşifler” konusu ilginizi çekiyorsa buranın çok daha büyük bir konseptte inşa edilmiş daha modern bir versiyonu için Parc de la Villette‘teki Cité des Sciénces et de l’Industrie‘yi de gezmeniz mümkün ama orası bambaşka bir derya. Bilim ve Keşifler Müzesi – Palais Découverte daha çok Champs-Élysées gezisinin hoş bir uzantısı olabilir.

Palais Decouverte - Paris Bilim ve Keşifler Müzes iPariste.Net

Palais Découverte’e metro ile gelmek için M1 ya da M9 hatlarının “Franklin Roosevelt” istasyonunda inmeniz yeterli. Müze Pazartesi hariç her gün gezilebilir. 1 Ocak, 1 Mayıs, 14 Temmuz ve 25 Aralık tarihlerinde ise resmi tatil nedeniyle kapalı. Palais Découverte’in resmi web sayfasına bu linkten ulaşabilir, güncel fiyat bilgilerini ve diğer detayları inceleyebilirsiniz.

Özetle, Bilim ve Keşifler Müzesi – Palais Découverte’in farklı salonlarında farklı farklı konulardan biri eminim ki ilginizi çekecektir; yani biri olmazsa öteki mutlaka ilgi alanınıza giriyordur. O yüzden buranın da gezilip görülmesi gereken yerler arasında olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer konu ilginizi çekmiyorsa bile en azından bu binayı hem dışarıdan bir görün, hem de ana hole girip içerinin atmosferi hakkında bir fikir edinin derim.

Buradan sonra dilerseniz Champs-Élysées‘deki gezinize devam edebilirsiniz, dilerseniz Grand Palais ya da Petit Palais‘ye uğrayabilirsiniz, dilerseniz Pont Alexandre III tarafına doğru yürüyüp Seine Nehri kıyısında gezinize devam edebilirsiniz.

Hayat her şekilde güzel güzel akıp gidecektir Paris’te.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

 

Web Adresi: palais-decouverte.fr

Adres: Avenue Franklin D. Roosevelt, 75008 Paris

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.