(Son Güncelleme: 03.06.2024) Paris Pass, aslında benim bugüne kadar hiç kullanmadığım, hiç de tercih etmediğim bir kart ama bu konuda o kadar çok soru geldi ki, sizler için internette kapsamlı bir araştırma yapıp, kendi deneyimlerimden de yola çıkarak Paris Pass’in artılarını ve eksilerini, kullanım şeklini; kısaca hakkında tüm detaylı bilgiyi bu yazıda toparlamak istiyorum:

Paris Pass, Paris’te turistlere sunulmuş kapsamlı bir kart olma özelliğini taşıyor ve Paris’teki belli başlı turistik atraksiyonlar için size ücretsiz giriş ya da kullanım hakkı tanıyor. Peki bunlar neler?

gibi pek çok hakkı elde ediyorsunuz.

Ayrıca bu pass sayesinde müzelerin çoğunda uzun kuyruklarda beklemeden, ayrı girişlerden daha çabuk sürede geçebiliyorsunuz.

Bir de bu pass’ı aldığınızda size farklı dillerde Paris turist rehberi kitabı veriliyor. Ne yazık ki seçenekler arasında Türkçe yok ama neyse ki sizin böyle bir kitaba ihtiyacınız yok, çünkü Pariste.Net var… Aslında ben de bunca yazının bir özeti niteliğinde bir rehber kitap hazırlasam çok iyi olacak ya neyse…

Paris Pass’in 2,3, 4 ve 6 günlük seçenekleri var. Tüm seçeneklerde Paris Museum Pass de fiyata dahil oluyor. Bu nedenle önce Paris Museum Pass yazımı okumanızı öneririm, çünkü belki de o pass size zaten yetecektir.

Paris Pass’in fiyatlarıysa şu şekilde:

 • 2 Gün Yetişkin 179€ Çocuk 94€ (2 Günlük Paris Museum Pass dahil)
 • 3 Gün Yetişkin 214€ Çocuk 109€ (2 Günlük Paris Museum Pass dahil)
 • 4 Gün Yetişkin 254€ Çocuk 129€ (4 Günlük Paris Museum Pass dahil)
 • 6 Gün Yetişkin 299€ Çocuk 139€ (6 Günlük Paris Museum Pass dahil)

2-17 yaş arası çocuk, 18 ve yukarısı ise yetişkin  sayılıyor.

Dönem dönem promosyonlar ve indirimler de olabiliyor. O nedenle güncel fiyatlara ve diğer bilgilere yazının sonundaki resmi web sayfası linkinden bakmanız gerekiyor…

Gördüğünüz gibi Paris Pass’in pek ucuz olduğu söylenemez. Zaten bu kadar kısa zamanda bu kadar şeyi nasıl yapacaksınız o da işin ayrı bir konusu. Sonuçta dediğim gibi, ben bu pass’i hiç almadım, hiç kullanmadım, hiç de ihtiyaç duymadım ama merak edenler için bu yazıyı yazmam kaçınılmazdı. Dolayısıyla ben size bu kartı almanız hayatınızı kolaylaştırır diyemem, eğer maddi sıkıntınız yoksa böyle bir kart elbette ki gezinizi çok daha pratik ve eğlenceli hale getirecektir ama gerek var mı bilemem…

Ayrıca eskiden bu pass sizlere Paris şehir içi ulaşımında da avantaj sağlıyordu ama artık bu uygulamadan vazgeçilmiş. O yüzden Paris’te toplu ulaşımda hangi bilet ya da kartı kullanacağınız konusunda bu linkteki yazıyı okumanızı rica ederim.

Bir de bana en sık gelen sorulardan biri de “hangi pass’i almalıyım?“… İnanın bu sorunun yanıtını benim verebilmem mümkün değil. Çünkü herhangi bir kart almaya ihtiyacınız olup olmadığını söyleyebilmek için Paris’e hangi tarihte, saat kaçta geleceğinize, hangi havalimanına ineceğinize, nerede konaklayacağınıza, kaç gün kalacağınıza, geliş amacınıza, dönüş uçağınızın nereden saat kaçta kalkacağına, nereleri gezmek istediğinize, yürümeyi mi taşıta binmeyi mi tercih edeceğinize, hava durumuna, yorgunluk durumunuza, çocuklu olup olmamanıza, bütçenize yani binbir farklı kritere göre farklı yanıtlar vermek gerekiyor ki bunu benim tahmin edebilmem, hani kazara tüm kriterleri belirtseniz bile sizin adınıza karar verebilmem takdir edersiniz ki imkansız. Sonuçta dikkat etmeniz gereken konu, gezmeyi planladığınız müzelerin, katılmayı istediğiniz etkinliklerin listesini çıkarmak, sonra bunların giriş fiyatlarını alt alta toplamak sonra da çıkan rakamı almak istediğiniz Paris Pass fiyatı ile karşılaştırmak, hepsi bu...

Sanıyorum bu konuda özetle bunları söyleyebilirim. Daha detaylı bilgi için Paris Pass’in kendi web sitesine bakmanızda yarar var. Bir de bu karta benzeyen bir diğer seçenek için Paris Pass Lib’ hakkındaki yazıyı da okumanızı ve karşılaştırma yapmanızı öneririm.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web Adresi: parispass.com

Author

3 Comments

 1. Merhaba Ahmet Bey, all-Inclusive pass ne oluyor tam olarak bununla ilgili bizi bilgilendirebilirmisiniz

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Muhammet Bey, all-inclusive pass bilgisine nereden ulaştınız, ben bulamadım. Eğer bana link verirseniz inceler yardımcı olmaya çalışırım.

 2. Paris'te kaldığımız 8 gece 7 gün (8 Haziran-15 Haziran) Paris Pass, kullandık. Paris Pass'a, Fransa'ya gelmeden önce internet üzerinden kaydolduk ve ücretini ödedik. 6 günlük Paris Pass. Normal fiyatı iki kişi 458 Avro iken internet üzerinden satın aldığımız için 68.70 Avro indirim yapıldı. Yani, iki kişi 389.30 Avro ödedik. 1+5, toplam 6 günlük metro bileti de verdiler. Sayısı müze ve anıta bedava girişi var. Üstelik, bekletmeden ayrı bir kapıdan içeri alıyorlar. 1 günlük Paris tur otobüsü ve Sen Nehri gezisi de bedava. Ne yazık ki bunların içine Eyfel girmiyor. Şikayetimizi yazılı olarak bildirdik. 6 gün boyunca Paris Pass'ı tepe tepe kullandık, tam zamanlı. Cebinize uygun geliyorsa, ben öneririm. (Not: Metro biletini makineye her sokuştan sonra geri almayı sakın unutmayın! 6 gün kullanacaksınız.) Bu arada, Paris Pass'ınızı alacağınız büro, otelimize görece yakın olmasına karşın, çok abuk sabuk bir ara sokakta. Merak etmeyin, bulursunuz. Paris gezisi için zamanınız varsa, 2 Avro daha fazla ödeyip, Türkiye'deki adresinize de göndertebiliyorsunuz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.