(Son Güncelleme: 01.03.2020) Paris Pass, aslında benim bugüne kadar hiç kullanmadığım, hiç de tercih etmediğim bir kart ama bu konuda o kadar çok soru geldi ki, sizler için internette kapsamlı bir araştırma yapıp, kendi deneyimlerimden de yola çıkarak Paris Pass’in artılarını ve eksilerini, kullanım şeklini; kısaca hakkında tüm detaylı bilgiyi bu yazıda toparlamak istiyorum:

Paris Pass, Paris’te turistlere sunulmuş en kapsamlı kart olma özelliğini taşıyor. Çok kısa olarak bünyesinde Paris Museum Pass, Paris Visite Pass, Paris Attraction Pass olmak üzere üç farklı avantajı barındırıyor. Gerçi ihtiyacınıza ve önceliklerinize göre Paris Museum Pass ve Paris Visite Pass ayrı ayrı olarak satın alınabiliyor ama Paris Attraction Pass’ı tek başına alamıyorsunuz o yüzden Paris Museum Pass ve Paris Visite Pass hakkında daha önce yazdığım için burada detay vermeyeceğim; bu kartlar hakkındaki yazıları linklerine tıklayarak okuyabilirsiniz. Dolayısıyla bu yazıda Paris Pass’ın Paris Museum Pass ve Paris Visite Pass üzerine EK OLARAK size sağladığı avantajlardan söz edeyim.

Paris Attraciton Pass, Paris’teki belli başlı turistik atraksiyonlar için size ücretsiz giriş ya da kullanım hakkı tanıyor. Peki bunlar neler?

 • Paris Big Bus Tour’dan Hop On-Hop Off 1 günlük şehir içi otobüs turu. Turu yapacağınız gün 11 Avenue de l’Opéra adresinden biletinizi almanız gerekiyor.
 • Bateaux Parisiens tekneleri ile Seine Nehri‘nde bir günlük Hop On-Hop Off Tur.
 • Şarap Tadımı (bkz:o-chateau.com )
 • Opéra Garnier‘ye giriş
 • Musée Grévin Mumya Müzesi’ne giriş
 • Montparnasse Gökdeleni‘ne çıkış
 • Dali Müzesi’ne giriş
 • Paris Story / Paris tarihini anlatan 3D gösteri izleme

haklarını elde ediyorsunuz.

Ayrıca bu pass sayesinde müzelerin çoğunda uzun kuyruklarda beklemeden, ayrı girişlerden daha çabuk sürede geçebiliyorsunuz.

Bir de bu pass’ı aldığınızda size farklı dillerde Paris turist rehberi kitabı veriliyor. Ne yazık ki seçenekler arasında Türkçe yok ama neyse ki sizin böyle bir kitaba ihtiyacınız yok, çünkü Pariste.Net var… Aslında ben de bunca yazının bir özeti niteliğinde bir rehber kitap hazırlasam çok iyi olacak ya neyse…

18 yaş ve üzeri Yetişkin kabul ediliyor, 12-17 Yaş arası Genç, 4-11 yaş arası da çocuk olarak geçiyor. 0-3 yaş grubu ise ücretsiz. Buna göre fiyatlar şu şekilde:

 • 2 Gün             Yetişkin 130 €          Genç 75 €                 Çocuk 40 €
 • 3 Gün             Yetişkin 165 €          Genç 95 €               Çocuk 55 €
 • 4 Gün             Yetişkin 205 €          Genç 115 €              Çocuk 65 €
 • 6 Gün             Yetişkin 245 €          Genç 145 €              Çocuk 80 €

Elbette ki güncel fiyatlara ve diğer detaylara yazının sonundaki resmi web sayfası linkinden bakmanız gerekiyor…

Gördüğünüz gibi Paris Pass’in pek ucuz olduğu söylenemez. Zaten bu kadar kısa zamanda bu kadar şeyi nasıl yapacaksınız o da işin ayrı bir konusu. Sonuçta dediğim gibi, ben bu pass’i hiç almadım, hiç kullanmadım, hiç de ihtiyaç duymadım ama merak edenler için bu yazıyı yazmam kaçınılmazdı. Dolayısıyla ben size bu kartı almanız hayatınızı kolaylaştırır diyemem, eğer maddi sıkıntınız yoksa böyle bir kart elbette ki gezinizi çok daha pratik ve eğlenceli hale getirecektir ama gerek var mı bilemem…

Ayrıca verilecek olan Paris Visite Pass‘ın da kartınızın geçerlilik süresi boyunca 1-3 zone’da geçerli olacağının da altını çizmek isterim. Yani Versay Sarayı‘na ya da Disneyland‘a gitmek istediğinizde ekstra para ödemeniz gerekecek. Bir pass için bu kadar para vermişken ulaşıma ekstra ücret ödemek zorunda kalmak gerçekten tuhaf.

Bir de bana en sık gelen sorulardan biri de “hangi kartı almalıyım?”… İnanın bu sorunun yanıtını benim verebilmem mümkün değil. Çünkü herhangi bir kart almaya ihtiyacınız olup olmadığını söyleyebilmek için Paris’e hangi tarihte, saat kaçta geleceğinize, hangi havaalanına ineceğinize, nerede konaklayacağınıza, kaç gün kalacağınıza, geliş amacınıza, dönüş uçağınızın nereden saat kaçta kalkacağına, nereleri gezmek istediğinize, yürümeyi mi taşıta binmeyi mi tercih edeceğinize, hava durumuna, yorgunluk durumunuza, çocuklu olup olmamanıza, bütçenize yani binbir farklı kritere göre farklı yanıtlar vermek gerekiyor ki bunu benim tahmin edebilmem, hani kazara tüm kriterleri belirtseniz bile sizin adınıza karar verebilmem takdir edersiniz ki imkansız. Sonuçta dikkat etmeniz gereken konu, gezmeyi planladığınız müzelerin listesini çıkarmak, sonra bunların giriş fiyatlarını alt alta toplamak sonra da çıkan rakamı almak istediğiniz Paris Pass fiyatı ile karşılaştırmak, hepsi bu… Eğer sizin dip toplamınız pass fiyatından düşük çıkarsa bu karta ihtiyacınız yok, yüksek çıkarsa elbette ki Paris Pass alsanız iyi edersiniz.

Belki de sadece Paris Museum Pass hatta Paris Visite Pass almanız yeterli olacak. Belki de hiçbirini almayıp günlük biletlerle, carnet’lerle idare edip müzelerin biletlerini kendi sitelerinden online almayı tercih edeceksiniz. Bu arada, toplu taşıma bilet türleri için kapsamlı bir yazıyı bu linkte bulabilirsiniz.

Gelelim pass’ınızı nasıl alacağınıza: İnternet üzerinden satın aldığınız Paris Pass adresinize belirli bir ücret karşılığında gönderiliyor. Ayrıca 33 rue Poissonniere 75002 Paris adresinden elden de alınabiliyor. Bu durumda bile 2€ ek ücret ödemeniz gerekiyor…

Önemli hatırlatmada bulunmak istiyorum: Müzelerin çoğu Pazartesi ya da Salı günleri kapalı olduğu için kart almadan önce gezeceğiniz müzeleri kararlaştırırken bu konuyu da hesaba katmanız gerekebilir. Bir de, geleceğiniz tarihe göre ayın ilk Pazar gününe denk gelirseniz pek çok önemli müze zaten ücretsiz giriş olanağı sunuyor. Bunların hangileri olduğunu öğrenmek için bu linke bakabilirsiniz.

Sanıyorum bu konuda özetle bunları söyleyebilirim. Daha detaylı bilgi için Paris Pass’in kendi web sitesine bakmanızda yarar var. Bir de bu karta benzeyen bir diğer seçenek için Paris Pass Lib’ hakkındaki yazıyı da okumanızı ve karşılaştırma yapmanızı öneririm.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: parispass.com

Diğer Turistik Kartlar:

blank
Author

1 Comment

 1. blank

  Paris'te kaldığımız 8 gece 7 gün (8 Haziran-15 Haziran) Paris Pass, kullandık. Paris Pass'a, Fransa'ya gelmeden önce internet üzerinden kaydolduk ve ücretini ödedik. 6 günlük Paris Pass. Normal fiyatı iki kişi 458 Avro iken internet üzerinden satın aldığımız için 68.70 Avro indirim yapıldı. Yani, iki kişi 389.30 Avro ödedik. 1+5, toplam 6 günlük metro bileti de verdiler. Sayısı müze ve anıta bedava girişi var. Üstelik, bekletmeden ayrı bir kapıdan içeri alıyorlar. 1 günlük Paris tur otobüsü ve Sen Nehri gezisi de bedava. Ne yazık ki bunların içine Eyfel girmiyor. Şikayetimizi yazılı olarak bildirdik. 6 gün boyunca Paris Pass'ı tepe tepe kullandık, tam zamanlı. Cebinize uygun geliyorsa, ben öneririm. (Not: Metro biletini makineye her sokuştan sonra geri almayı sakın unutmayın! 6 gün kullanacaksınız.) Bu arada, Paris Pass'ınızı alacağınız büro, otelimize görece yakın olmasına karşın, çok abuk sabuk bir ara sokakta. Merak etmeyin, bulursunuz. Paris gezisi için zamanınız varsa, 2 Avro daha fazla ödeyip, Türkiye'deki adresinize de göndertebiliyorsunuz.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.