(Son Güncelleme: 09.05.2023) Aslına bakarsanız futboldan pek anlamıyorum ve bunun nedenlerini Paris Saint Germain’in stadı Parc des Princes yazımda kısaca anlatmaya çalıştım. Yine de, dediğim gibi, Pariste.Net turistik bilgi ağırlıklı bir blog olduğundan, Stade de France’ta maç ya da konser izlemek isteyenler için bir rehber yazısı yazmam kaçınılmazdı.

Yapımına 1995’te başlanan ve 1998’de ilk futbol karşılaşması olarak Fransa’nın İspanya’yı 1-0 yendiği maçla açılan Stade de France (stad dö frans ya da stad dö fğans) 81.338 seyirci kapasiteli, Fransa’nın en büyük futbol stadyumu. Burada aynı zamanda rugby maçları da yapılıyor ayrıca çok büyük konser organizasyonları da gerçekleştiriliyor.

Stade de France périférique dışında, Saint-Denis‘de yani Paris’in biraz dışında bulunuyor ama ulaşımı çok kolay. Hem RER-B‘nin Hem de RER-D‘nin Stade de France istasyonlarından buraya kolayca ulaşılıyor. Ben size RER-B‘yi tercih etmenizi öneriyorum. İstasyondan inince dümdüz yürüdüğünüzde stat karşınıza çıkıyor.

RER-B, Charles de Gaulle Havalimanı‘ndan gelip, Parc des Expositions – Villepinte Fuar Merkezi‘ni geçip, Stade de France’a uğrayarak Gare du Nord, Châtelet les Halles, Saint Michel – Notre-Dame, Luxembourg, Port Royal, Denfert-Rochereau gibi önemli istasyonlara uğrayarak yoluna devam ettiği için bu statta maç ya da konser izlemeye geliyorsanız, konaklama önerisi olarak RER-B hattı üzerinde bu güzergahta bir yerler seçmenizi öneririm.

Stade de France France Pariste.Neta

Ben Stade de France’ta 14 Temmuz 2012’de Madonna konseri izlemiştim. Yazın hava çok çok geç karardığından, Madonna’nın sahne şovu da ses ve ışık gösterisine dayandığı için, konser belirtilen saatten iki saat geç başlamak zorunda kalınca, zavallı Madonna epey bir yuhalanmıştı… Konserin başarısızlığından mı yoksa stadın üstün mimarisinden mi bilmiyorum, konser bitiminde koskoca stat on dakika içinde boşalmıştı. Sanıyorum stadın giriş-çıkışları son derece başarılı tasarlanmış.

Stadın olduğu bölge Paris’in pek önermediğim kuzey-kuzey doğu bölgesinde yer aldığı için stat çevresinde önerebileceğim herhangi bir aktivite yok. Burayı İstanbul Olimpiyat Stadı gibi düşünebilirsiniz. Gerçi stadın çevresi çok kötü değildir ama çevrede çok özel bir şey olduğunu da söyleyemeyeceğim. Ama ulaşım sorunu olmadığı için merkeze gidip gelmesi oldukça kolay. Tabii RER-B grev yapmazsa, herhangi bir şüpheli paket nedeniyle seferler geçici olarak durdurulmazsa 🙂 Buralarda bu tür şeyler çok sık oluyor da…

Ayrıca, stat hakkında detaylı bilgiye yazının sonundaki resmi web sayfası linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca stadı rehberli tur eşliğinde gezmek isteyenler de resmi web sayfası linkinden bilet alabilir.

Spor karşılaşmalarında ve birinin / bir tarafın yenmesi üzerine kurulu etkinliklerde Sezen’in hep şu şarkı dizesi gelir: Yarıştırılıp yarıştırılıp yatıştırılırsınız

Mutlu günler.

 

 

 

 

Web Adresi: stadefrance.com

Adres: 93216 Saint-Denis

Yazar

4 Yorum

 1. Selam Ahmet bey,
  Belki böyle bir yorum sizin siteniz için ukalalık olacak ama, hatırladığım kadarı ile Saint-Denis'de bir bazilika vardı. Belki sıradan bir yapı ancak misafirleri bakımından ilginç olabilir. Ayrıca çevrede misafirperver Türklere rastlamak da mümkün olabiliyor. Biz yaptığımız ziyaret de sağ olsun bir Tük dostumuz yakınlardaki bir Tük kahvesinde bize çay ikram etmişti. Doğaldır ki Paris te zaman ayırmak için sıranın en sonlarında yer alabilecek bir bölge ama eğer maç için gidiliyorsa ve vakit de varsa etrafta dolaşılabilir.Gündüz olmasında fayda var elbette.

  • Merhaba Haluk Bey,
   Estağfurullah ukalalık olur mu hiç, hepimiz bildiğimizi, önerilerimizi paylaşalım ki başkalarına da faydamız olsun, herkesin Paris gezisi kolaylaşsın, güzelleşsin.
   Saint-Denis tarafları çok iyi bildiğim bir yer değildir, o yüzden yorumunuz değerli.
   Teşekkürler

 2. Merhaba, Madonna konserini stadın neresinde izlediniz bilemiyorum ama en ucuz bilet satılan saha tarafında konser izlemeyi öneriyor musunuz? 🙂 Ses ve görüntü yeterli oluyor mu acaba?

  • Merhaba, burası o kadar büyük ki, ucuz bilet aldığınızda en yukarılardan izlemek pek cazip değil açıkçası. Sadece ambiyansı yaşıyorsunuz ve müzik ziyafeti çekiyorsunuz ama sevdiğiniz sanatçıyı birebir göremiyor, sadece ekrandan izliyorsunuz. Hiç gitmemekten tabii ki iyidir, ona bir şey diyemem 🙂

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.