(Son Güncelleme: 07.05.2023) Paris’te, Louvre Müzesi‘nin bir parçası gibi algılandığı için pek çok kişinin gözünden kaçan şahane bir müzeden söz etmek, Musée des Arts Décoratifs – Dekoratif Sanatlar Müzesi’nden söz etmek istiyorum size.

1. arrondissement‘da, Louvre Sarayı‘nın batı kanadında, Rue de Rivoli üzerinde bulunan Musée des Arts Décoratifs (müze dezar dekoratif ya da müze dezağ dekoğatif) – Dekoratif Sanatlar Müzesi, ilk olarak 1905‘te açılmış, daha sonra 1996’daki büyük bir restorasyon çalışması sonrasında 1997‘de bugünkü haliyle kapılarını yeniden ziyaretçilerine açmış.

Musée des Arts Décoratifs - Dekoratif Sanatlar Müzesi Pariste.Net

9 ayrı katta, birbirinden ilginç eserler, porselenden mücevhere, mobilyadan tablolara, tekstilden oyuncağa pek çok sanat objesi farklı temalardaki salonlarda sergileniyor. Paris’te neredeyse tüm müzelerde olduğu gibi burası da içinde sergilenen eserler kadar binanın kendisi de görülmeye değecek güzellikte bir bina. Özellikle büyük galeri bölümü tüm görkemiyle başlı başına görülmeye değer bir yer. Zaten diğer katlara da bu ana galeri ekseninde ulaşıyorsunuz.

Orta Çağ ve Rönesans’tan günümüze, özellikle Art Déco ve Art Nouveau konusunda önemli eserlerin sergilendiği müzede ilginizi çekecek pek çok objenin olduğuna inanıyorum. Girişten girdiğinizde sağ tarafınızda mobilya bölümü, sol tarafınızdaysa mücevherler bölümü olarak iki ana konseptte galeriler mevcut ama içeri girip katlarda dolaştıkça daha pek çok ayrıntıyla karşılaşıyorsunuz. Müze üst katlarda birleşiyor; bir taraftan başlayıp diğer tarafta bitirebiliyorsunuz.

Musée des Arts Décoratifs - Dekoratif Sanatlar Müzesi Pariste.Net

Benim en çok ilgimi çeken bölüm mücevherlerin sergilendiği bölüm ve modern mobilya tasarımlarının sergilendiği katlar oldu. Bir de 3D yazıcıyla üretilmiş mobilyalar da müzenin konseptinde sizi ters köşeye yatırıyor sanki. Özellikle tasarım konusuyla ilgileniyorsanız, hele ki tasarım okuyorsanız, Musée des Arts Décoratif – Dekoratif Sanatlar Müzesi tam size göre bir yer.

Üst katlara çıktıkça, dışarıya açılan pencerelerden çok güzel Paris manzarası da görebiliyorsunuz. Bir tarafınızda Louvre Müzesi, Orsay Müzesi ve Montparnasse Gökdeleni, Bir tarafınızda Tuileries Bahçesi, Eyfel Kulesi ve La Défense tarafları, bir tarafınızda da Montmartre Tepesi ve Sacré Coeur sizi selamlıyor olacak.

Musée des Arts Décoratifs - Dekoratif Sanatlar Müzesi Pariste.Net

Louvre Müzesi’ni gezmeye geldiğiniz birgün zamanınız kalırsa buraya da vakit ayırmanızda yarar var. Gerçi Louvre Müzesi gezisi sonrası yorgun düşeceğinizden buraya uğrayabileceğinizi pek sanmıyorum ama örneğin Louvre Müzesi’ni gezme niyetiyle gelip korkunç bir kuyrukla karşılaşıp da vazgeçer ya da gezinizi ertelerseniz o zaman rotanızı hemen Musée des Arts Décoratifs – Dekoratif Sanatlar Müzesi binasına çevirebilirsiniz.

Hem çok güzel bir müze gezmiş olur, hem de Louvre Sarayı’nın bir bölümü görme şansı yakalamış olursunuz. Aynı zamanda ana kapının sol tarafında da Carrousel du Louvre adında, özellikle soğuk ve yağmurlu havalarda işinizi görebilecek bir alışveriş merkezi mevcut.

Musée des Arts Décoratifs - Dekoratif Sanatlar Müzesi Pariste.Net

Musée des Arts Décoratifs – Dekoratif Sanatlar Müzesi’ne toplu taşımayla ulaşmak için tıpkı Louvre Müzesi‘ne gelir gibi M1 ya da M7 numaralı metro hatlarının “Palais Royal-Musée du Louvre” istasyonunda inebilirsiniz.

Musée des Arts Décoratifs – Dekoratif Sanatlar Müzesi Pazartesi günleri hariç her gün gezilebilir. Bir de 25 Aralık, 1 Ocak ve 1 Mayıs tarihlerinde kapalı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Müze 18 yaşından küçüklere ve 18-25 yaş arasındaki AB vatandaşı ya da AB oturum kartı olanlara ücretsiz. Müzenin resmi web sitesine yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Musée des Arts Décoratifs - Dekoratif Sanatlar Müzesi Pariste.Net

Hazır buralara gelmişken zaten tam karşınızda Palais Royal olacak, oranın huzurlu bahçesinden geçerek arka taraflara doğru Choiseul Pasajı, Colbert Pasajı ve Vivienne Pasajı’nı görebilirsiniz, oradan da Place des Victoires‘a yürüyebilirsiniz. Müzeden doğuya doğru yürüseniz Châtelet üzerinden Hôtel de Ville‘e ve oradan da Marais Bölgesi‘ne varırsınız.

Ya da Louvre Müzesi‘nin bahçesinden geçip Seine Nehri‘ne, Pont des Arts‘a doğru yürüyüp bundan sonra kendinizi Paris’in ruhuna teslim edebilirsiniz. Concorde Meydanı tarafına yürürseniz de Tuileries Bahçesi sizi bekliyor olacak. Kısacası burası öyle önemli bir konumda ki, ne tarafa giderseniz gidin sizi içine alıverecek bir yere illa ki ulaşacaksınız. Bir de müzenin çaprazında, Paris’te tax free parfüm ve kozmetik alışverişi yapabileceğiniz, üstelik Pariste.Net’e özel indirimler sunan Benlux Tax Free de var. Dilerseniz hazır buralardayken oraya da uğrayabilir, Paris’te Türkçe alışveriş yapmanın ilginç deneyimini yaşayabilirsiniz.

Musée des Arts Décoratifs - Dekoratif Sanatlar Müzesi Pariste.Net

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web Adresi: madparis.fr

Adres: 107 Rue de Rivoli, 75001 Paris

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.