(Son Güncelleme: 10.01.2020) Paris’te Türkiye’nin büyük şehirlerindeki gibi alışveriş merkezi bolluğu olmayınca, mevcutları hakkında tanıtım yazması yazmak gerekebiliyor. Hele ki Aéroville gibi havaalanı yakınında bulunan bir AVM’yi yazmamın nedeni daha bir başka:

Paris’e Charles de Gaulle Havaalanı üzerinden gelen yolcular bazen havaalanı veya havaalanı civarındaki otellerde konaklamak zorunda kalabiliyor. Böyle olunca da çevrede yapacak -neredeyse- hiçbir şey olmadığı için -eğer Paris’e inmeye vakit olmayacaksa- Aéroville (aerovil ya da aeğovil) hayat kurtarıcı olabilir. Vakti olanlar için elbette AVM’de vakit öldürmek yerine, Bir Günde Paris yazısındaki programı uygulayarak Paris’i gezmek en güzeli.

 
Aéroville AVM – Roissy – Charles de Gaulle Havaalanı

Yine de bu konuda o kadar çok soru aldım ki, sorulara AVM’nin linkini göndererek yanıt vermektense, burası hakkında bir yazı yazarak yardımcı olmayı amaçladım. Bakalım kimlerin işine yarayacak? İnsan fazla kişi ilgilenmez sanıyor ama herkes Paris’e o kadar çok farklı amaçlarla geliyor ki, kimin için kurtarıcı bir yazı olduğunu zaman içinde göreceğiz.

Dediğim gibi Paris AVM fakiri bir şehir. Gerçi Galeries Lafayette, Printemps, Le Bon Marché, BHV gibi yerler var ama onlar aslında AVM değil, çok katlı mağazalar ve şehrin tam merkezindeler. Yine şehir merkezinde, Châtelet‘de, yakın zamanda yenilenen Forum des HallesLa Défense‘taki Les Quatre Temps ve CNIT gibi yerler de mevcut ama Aéroville’e gidecek olanlar Charles de Gaulle Havaalanı civarında işleri olan kişiler olacaktır; zira civarda yapacak neredeyse başka hiçbir şey yok. Belki Le Bourget‘deki Hava ve Uzay Müzesi sizin için ilginç olabilir.

Aéroville AVM – Roissy – Charles de Gaulle Havaalanı

Aktarma için Paris’e gelmiş olabilirsiniz, 3-5 saat vaktiniz vardır ve dışarı çıkıp bir yerler görmek istiyorsunuzdur. Yakın bir yerlerde alışveriş yapmak, havaalanı ortamı dışında yemek yemek isteyebilirsiniz ya da iş için Paris’e gelip, Villepinte‘teki Fuar Alanı Parc des Expositions‘da tüm gününüzü geçirmek zorundasınızdır, çıkışta yakın bir yerde, kapalı bir ortamda vakit geçirmek isteyebilirsiniz, işte bu gibi nedenlerle Aéroville sizin için kurtarıcı olacaktır.

Bir de Usines Centre Paris Nord2 diye bir yer daha var ama orası AVM’den çok Amerikan tarzı ayrı ayrı mağazalardan oluşan depo-mağazalar silsilesi şeklinde. Aéroville ise tek parça halinde kapalı bir alan. Tek kat üzerine, oldukça ferah bir havası var. AVM kültürünü sevmesem de böylesi izole bir bölgede oldukça işe yarıyor.

Aéroville AVM – Roissy – Charles de Gaulle Havaalanı

Oturup alışveriş merkezi güzellemesi yapacak değilim. Paris’e turist olarak geldiyseniz burada işiniz olacağını sanmıyorum ama yukarıda saydığım nedenlerden ötürü böyle bir yere ihtiyacınız olacaksa o zaman buranın açık olduğu saatler ve ulaşım konusunda da bilgiler paylaşmam yararlı olacaktır. Bir kişinin bile işine yarasa kârdır…

Bir de güzel haber: Aéroville AVM içinde Plaisir du Café adında bir Türk kafesi bulunuyor. Artık taze demleme çay, simit, börek, poğaça, ne ararsınız, hatta Türk kahvaltısı bile var 😉 Ana girişten girip koridordan hiç sapmadan en sona kadar yürürseniz karşınıza Pull & Bear çıkacak, buradan sağa dönün, biraz ileride ortada Plaisir du Café’yi göreceksiniz. Selamımı söylemeyi, benim için güzel bir çay içmeyi unutmayın lütfen 😉

Aéroville 25 Aralık hariç yılın her günü 10:00-20:00 saatleri arasında açık. Bulunduğu bölge Charles de Gaulle Havaalanı‘nın hemen yanı ve çevresi komple depolar, atölyeler ve iş merkezleriyle çevrili olduğu için fazlasıyla Amerikan çölü havası var; dolasıyla buraya havaalanından yürüyerek ulaşmanız mümkün değil.

Aéroville AVM – Roissy – Charles de Gaulle Havaalanı

Neyse ki Charles de Gaulle Havaalanı ile Aéroville AVM arasında çalışan ve ring seferi yapan ücretsiz servis otobüsü mevcut. Bunun için CDG‘deki RER-B Terminal 1-3 istasyonundaki Terminal 3 çıkışından çıktığınızda göreceğiniz otobüs duraklarının orada, yanılmıyorsam hemen sağdaki duraktan kalkıyor. Yine de yeri değişebilir, görevlilerden yardım isterseniz bulmanız daha kolay olur. Buradan bineceğiniz otobüs sizi Hotel Mercure Convention‘a uğradıktan sonra doğrudan Aéroville’e ulaştıracaktır. Sefer saatlerini ve güzergahı bu linkten kontrol edebilirsiniz.

Aynı şekilde Aéroville ile civarda bulunan oteller arasında da ring seferi yapan ücretsiz bir servis otobüsü mevcut. Bu otobüs de Hotel Millenium, Office du Tourisme Orangerie, Pentahotel, Hyatt Regency ve Hotels Accord Paris Nord 2‘ye uğruyor. Belki havaalanı civarı konaklamanız gerekiyorsa bu otelleri seçerek hayatınızı kolaylaştırmayı tercih edebilirsiniz.

Aéroville AVM – Roissy – Charles de Gaulle Havaalanı

Bir alışveriş merkezinde nasıl vakit geçer, neler yapılır, bunları anlatacak değilim. Yemek seçenekleri, sinema, dev market Auchan yanında Aéroville’de bulunan mağazaların listesi için bu linke bakabilir, aynı linkten alışveriş merkezi hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Benim Aéroville’e gidiş hikayemse daha bir tuhaf. Haziran 2017’de sevgili Cüneyt Ayral‘ı CDG Havaalanı‘na arabayla bıraktığım gün Paris’e dönüş yolu kilit olduğu için aklıma Aéroville geldi ve bir iki saat trafiğin açılmasını beklemek için burayı ilk kez denedim, sonra da öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim…

Hani olmaz ya olur da Aéroville’e arabayla gelirseniz ilk beş saat otopark ücretsiz

Hadi bu da böyle bir yazı olsun. Eminim birilerinin işine yarayacaktır.
Keyifli geziler, keyifli keşifler,
İyi alışverişler…
 
 
 
 
Diğer Alışveriş Merkezleri:
CNIT
Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.