(Son Güncelleme: 06.05.2023) Bugüne kadarki pek çok yazımda Paris’te alışveriş yapma mantığının, bir zamanlar İstanbul’da da olduğu gibi caddelerde, sokaklarda yani hayatın günlük akışı içinde gerçekleştiğinden söz etmiştim. Ve bu söylediğim Paris’te her zaman için geçerli. Elbette Paris’te de bizim anladığımız anlamda büyük alışveriş merkezleri mevcut ama bir farkla: Buradaki AVM’ler şehrin içinde değil dışında…

Zaten Türkiye’de, özellikle de büyük şehirlerde ömrümüz ne yazık ki ya işte ya evde ya da AVM’lerde geçiyor, o zaman ne demeye Paris’e geldiğinizde böyle bir yere gidesiniz ki? Haklısınız ama sonuçta burada da AVM’lere gitmek gereken zamanlar olabiliyor.

Örneğin Paris’in büyük bölümü Pazar günleri alışveriş yapmak için ölü olabiliyor. Ayrıca çok soğuk ve çok yağmurlu havalarda müze, kafe, sinema gibi yerlerin dışında kapalı bir alanda vakit geçirmek ve bir yandan da ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu tür AVM’ler işe yarayabiliyor; aynı şey çok sıcak günlerde de geçerli 🙂

Westfield Les Quatre Temps Paris La Defense Pariste.Net

İşte bu nedenle bu yazıda sizlere Paris’in hemen yanıbaşında, Avrupa’nın en büyük finans merkezi Paris La Défense’ta bulunan dev alışveriş merkezi Westfield Les Quatre Temps’dan söz etmek istiyorum:

Oturup bu AVM’yi size övecek değilim; sonuçta dünyanın her yerinde bu tarz alışveriş merkezleri mantık ve tasarım olarak aşağı yukarı aynı. Bu yazıyı yazmamdaki amaç, Paris’in orta yerinde, Forum des Halles hariç böyle bir yer bulamayacağınız için, ihtiyaç duymanız halinde size en yakın ve işinize en çok yarayacak olan bu yer hakkında bilgi vermek.

Bünyesinde bulunan sayısız mağazaların listesini yazının sonundaki resmi web sayfası linkinde bulabileceğiniz Les Quatre Temps kelime anlamı olarak “dört mevsim” anlamına geliyor ve tahmin edin bakalım nasıl okunuyor? “lê katr tan” ya da daha doğrusu “lê qatğ tan” 🙂 Ve logosunda da Les Quatre Temps değil Les 4 Temps olarak markalaştırılıyor.

2019’da Paris ve çevresindeki pek çok AVM’yle birlikte burası da Westfield grubuna geçti ve adı Westfield Les Quatre Temps oldu.

Westfield Les Quatre Temps Paris La Defense Pariste.Net

Adını söylemesi zor, ulaşması çok kolay olan bu AVM, Paris’in iş ve finans merkezi olarak tasarlanmış La Défense bölgesinde La Grande Arche‘ın hemen sol tarafında yer alıyor. Onun tam karşısında da yarım daire biçimindeki yer bulunan ve yine Westfield grubuna bağlı olan CNIT adında başka bir AVM daha var; her ikisi arasında alttan birbirine geçiş mevcut. Her ikisi de meydanı sağlı sollu, boylu boyunca dolduruyor. Tam karşınızda da La Grande Arche var zaten.

İçinde sayısız mağaza, restoran, kafe ve sinemalar bulunan Les Quatre Temps’da bir Apple Store olması belki hoşunuza gidebilir. Les Quatre Temps’ın sağ baş taraftaki girişten ulaşabileceğiniz devasa market Auchan (oşan) da işinize yarayabilecek bir yer. Auchan’ın üst tarafında yemek katı ve onun da üzerinde büyükçe bir sinema kompleksi bulunuyor. Buradaki sinema salonlarından birinde Opéra Garnier ve Opéra Bastille ile eşzamanlı olarak “canlı opera” izlemeniz mümkün.

Westfield Les Quatre Temps Paris La Defense Pariste.Net

Aslında yemek katı, şahsen beni tatmin edecek kadar çok seçenek sunmuyor ama yine de bu taraflardaysanız ve açsanız karnınızı doyurmak için güzel seçenekler elbette ki var.  Sonuçta burası bir alışveriş merkezi ve bir çeşit tüketim mabedi. Elektronik alışverişi yapabileceğiniz Darty, muhteşem kamp ve doğa malzemeleri satan Nature et Découverte, spor malzemeleri için Go Sport, Japon giyim markası ve özellikle ince kaz tüyü montlar konusunda zevkli seçenekler sunan Uniqlo‘nun da burada şubeleri mevcut. Laf aramızda ben buradakinden çok Marais Bölgesi‘ndeki Uniqlo mağazasını seviyorum.

Yine yemek katındaki Starbucks çoğu zaman kalabalık olsa da uzun soluklu oturup dinlenmek için ideal. Gerçi Starbucks Capucines (Opéra) kadar havalı bir yer değil ama epey havadar diyebilirim 🙂 Eğer ki hava güzelse terasta oturup Grande Arche‘a bakıp benim gibi hayallere dalabilirsiniz.

Westfield Les Quatre Temps Paris La Defense Pariste.Net

Ayrıca koridorların ortasında sık sık karşınıza çıkan çikolatacılara, pastacılara, şekerlemecilere kendinizi kaptırmamak için zor duruyorsunuz. Ayrıca Five Guys, KFCBurger KingQuick Burger ve Mc Donald’s gibi zararlı ve leziz seçenekler de alışveriş merkezinin iki ayrı ucunda sizleri bekliyor; kaçın kaçabilirseniz 🙂

Paris’te on yıl boyunca yaşadığım evimin hemen dibinde olmasına rağmen Paris’te yapacak pek çok şey olduğu için buraya sık uğradığımı söyleyemem ama yine de acil ihtiyaç halinde Paris’te böyle bir AVM’ye yakın olmanın da bütün nimetlerinden yararlandığımı itiraf etmeliyim.

Eskiden sanki Paris’te indirimler sadece indirim zamanlarıda olurdu da şimdi daha bir sık indirime giriyor mağazalar gibi gelmeye başladı bana. O yüzden şansınıza burada da farklı mağazalarda farklı indirimler yakalamanız mümkün. Daha lüks markaların sürekli indirimlerinden yararlanmak istiyorsanız da Paris’in biraz dışındaki meşhur outlet center La Vallée Village‘a gidebilirsiniz. Tabii ben olsam Galeries Lafayette‘ten, Printemps‘dan ya da Bon Marché‘den alışveriş yapmayı tercih ederdim. Hesaplı kozmetik alışverişi için de Pariste.Net okuyucularına özel indirimler sunan Benlux Tax Free de Paris’in merkezinde, hemen Louvre Müzesi‘nin karşısında sizi bekliyor zaten 😉

Westfield Les Quatre Temps Paris La Defense Pariste.Net

Ben sizin yerinizde olsam AVM’lere gitmek yerine sokaklardaki küçük ve sevimli dükkanlardan, birbirinden güzel minik butiklerden alışveriş yapardım ki Paris’te yaşadığımı anlayayım. Ama tabii sonuçta Paris’te her zevke göre bir seçenek var; bana düşen de her ihtiyaca göre elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmak.

Les Quatre Temps’a ulaşım çok çok kolay. M1 metro hattına binip son durak “La Défense“ta iniyorsunuz ve aşağıdaki ana holdeki “Les Quatre Temps” girişinden girip kendinizi bu alışveriş dünyasının içinde buluyorsunuz. Kazara yukarı meydana çıkarsanız da Grande Arche‘ı karşınıza aldığınızda sol taraftaki herhangi bir kapıdan AVM’nin herhangi bir yerine ulaşabilirsiniz.

Buraya RER ile gelmek isterseniz RER-A, banliyö treni ile gelmek Saint Lazare‘dan gelmek isterseniz Ligne L, tramvay ile gelmek isterseniz de T2 ile kolayca ulaşmanız mümkün. Sonuçta La Défense müthiş bir bağlantı noktasında. Örneğin Champs-Elysées‘den La Défense‘a metroyla 10, RER’le 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde Châtelet – Les Halles‘den buraya metroyla 20 dakikada ulaşırken, RER’le sadece 10 dakikada gelebiliyorsunuz. Hayat bu kadar kolay…

Westfield Les Quatre Temps Paris La Defense Pariste.Net

Demem o ki, Westfield Les Quatre Temps aklınızda bulunsun, ihtiyaç halinde atlar gelirsiniz. Gerçi bir de şehir merkezinde, Louvre Müzesi‘nin altında Carrousel du Louvre adında -daha küçük de olsa- bir alışveriş merkezi var diyebiliriz ama tabii Westfield Les Quatre Temps’la kıyas kabul etmez…

Sadece AVM gezmek için değil, klasik ve tarihi bir şehrin yanına çağdaş bir kent nasıl yaratılır diye görmek için bile yolunuzu La Défense‘a düşürmekte fayda var.  Zaten buraya geldiğinizde Grande Arche‘ı da görme şansınız olacak; vaktiniz varsa onun terasına da çıkarsınız ya da La Défense‘ın geniş meydanında modern binalar arasında dolaşmak, heykelleri incelemek hoşunuza gider, geze geze ilerlerken Courbevoie tarafını da dolaşırsınız.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

 

Web Adresi: westfield.com/france/les4temps

Adres: Paris La Défense

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.