(Son Güncelleme: 12.01.2020) Bugüne kadarki pek çok yazımda Paris’te alışveriş yapma mantığının, bir zamanlar İstanbul’da da olduğu gibi caddelerde, sokaklarda yani hayatın günlük akışı içinde gerçekleştiğinden söz etmiştim. Ve bu söylediğim Paris’te her zaman için geçerli ama elbette Paris’te de bizim anladığımız anlamda büyük alışveriş merkezleri mevcut ama bir farkla: Buradaki AVM’ler şehrin içinde değil dışında…

Zaten Türkiye’de, özellikle de büyük şehirlerde ömrümüz ne yazık ki ya işte ya evde ya da AVM’lerde geçiyor, o zaman ne demeye Paris’e geldiğinizde böyle bir yere gidesiniz ki? Haklısınız ama sonuçta burada da AVM’lere gitmek gereken zamanlar olabiliyor.

Örneğin Paris’in büyük bölümü Pazar günleri alışveriş yapmak için ölü olabiliyor. Ayrıca çok soğuk ve çok yağmurlu havalarda müze, kafe, sinema gibi yerlerin dışında kapalı bir alanda vakit geçirmek ve bir yandan da ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu tür AVM’ler işe yarayabiliyor; aynı şey -nadiren de olsa- çok sıcak günlerde de geçerli 🙂

blank
Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi – Paris La Défense

Ben bu bakımdan kendimi şanslı sayıyorum. Çünkü Paris’in en kolay ulaşılabilen, en büyük AVM’lerinden biri o olan Les Quatre Temps evime beş dakikalık yürüme mesafesinde. İşte bu nedenle bu yazıda sizlere Les Quatre Temps’dan bahsetmek istiyorum:

Oturup bu AVM’yi size övecek değilim; sonuçta dünyanın her yerinde bu tarz alışveriş merkezleri mantık ve tasarım olarak aşağı yukarı aynı. Bu yazıyı yazmamdaki amaç, Paris’in orta yerinde, Forum des Halles hariç böyle bir yer bulamayacağınız için, ihtiyaç duymanız halinde size en yakın ve işinize en çok yarayacak olan bu yer hakkında bilgi vermek.

Bünyesinde bulunan sayısız mağazaların listesini bu linkte bulabileceğiniz Les Quatre Temps kelime anlamı olarak “dört mevsim” anlamına geliyor ve tahmin edin bakalım nasıl okunuyor? “lê katr tan” ya da daha doğrusu “lê qatğ tan” 🙂

blank
Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi – Paris La Défense

Adını söylemesi zor, ulaşması çok kolay olan bu AVM’nin adı pek çok tabelada “4temps” olarak geçiyor, o yüzden yazının devamında kolaylık olsun diye ben de böyle bahsedeyim diyorum.

Paris’in iş ve finans merkezi olarak tasarlanmış La Défense bölgesinde La Grande Arche‘ın hemen sol tarafında bulunan 4temps’ın karşı tarafında yarım daire biçimindeki yer de bir AVM ve adı CNIT; her ikisi arasında alttan bir geçiş mevcut. Her ikisi de meydanı sağlı sollu, boylu boyunca dolduruyor. Tam karşınızda da La Grande Arche var zaten.

İçinde sayısız mağaza, restoran, kafe ve sinemalar bulunan 4temps’da bir Apple Store olması belki hoşunuza gidebilir. 4temps’ın sol başında devasa yapı market Castorama (kastoğama), sağ başında da yine devasa market Auchan (oşan) bulunuyor. Auchan’ın üst tarafında yemek katı ve onun da üzerinde büyükçe bir sinema kompleksi bulunuyor. Buradaki sinema salonlarından birinde Opéra Garnier ve Opéra Bastille ile eşzamanlı olarak “canlı opera” izlemeniz mümkün.

blank
Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi – Paris La Défense

Aslında yemek katı, şahsen beni tatmin edecek kadar çok seçenek sunmuyor ama yine de bu taraflardaysanız ve açsanız karnınızı doyurmak için güzel seçenekler elbette ki var. Ben size eğlenceli bir şekilde suşi yiyebileceğiniz K10 restoranını önermek istiyorum. İşin eğlencesi şunda ki, suşi tabakları sizin oturduğunuz masanın yanından geçip gidiyor, siz de beğendiğiniz tabağı kaçırmadan hoop alıp masanıza koyuyorsunuz. Çocukça bir oyun gibi bir şey bu, insanın yedikçe yiyesi geliyor.

Dediğim gibi sonuçta burası bir alışveriş merkezi ve bir çeşit tüketim mabedi. Elektronik alışverişi yapabileceğiniz Darty, muhteşem kamp ve doğa malzemeleri satan Nature et Découverte, spor malzemeleri için Go Sport, Japon giyim markası ve özellikle ince kaz tüyü montlar konusunda zevkli seçenekler sunan Uniqlo‘nun da burada şubeleri mevcut. Laf aramızda ben buradakinden çok Marais Bölgesi‘ndeki Uniqlo mağazasını seviyorum.

Yine yemek katındaki Starbucks çoğu zaman kalabalık olsa da uzun soluklu oturup dinlenmek için ideal. Gerçi Starbucks Capucines (Opéra) kadar havalı bir yer değil ama epey havadar diyebilirim 🙂 Eğer ki hava güzelse terasta oturup Grande Arche‘a bakıp benim gibi hayallere dalabilirsiniz.

blank
Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi – Paris La Défense

Ayrıca koridorların ortasında sık sık karşınıza çıkan çikolatacılara, pastacılara, şekerlemecilere kendinizi kaptırmamak için zor duruyorsunuz. Ayrıca KFC, Burger King, Quick Burger ve Mc Donald’s gibi zararlı ve leziz seçenekler de alışveriş merkezinin iki ayrı ucunda sizleri bekliyor; kaçın kaçabilirseniz 🙂

Evimin hemen dibinde olmasına rağmen Paris’te yapacak pek çok şey olduğu için buraya sık uğradığımı söyleyemem ama yine de acil ihtiyaç halinde Paris’te böyle bir AVM’ye yakın olmanın da bütün nimetlerinden yararlandığımı itiraf etmeliyim.

Eskiden sanki Paris’te indirimler sadece indirim zamanlarıda olurdu da şimdi daha bir sık indirime giriyor mağazalar gibi gelmeye başladı bana. O yüzden şansınıza burada da farklı mağazalarda farklı indirimler yakalamanız mümkün. Daha lüks markaların sürekli indirimlerinden yararlanmak istiyorsanız da Paris’in biraz dışındaki meşhur outlet center La Vallée Village‘a gidebilirsiniz. Tabii ben olsam Galeries Lafayette‘ten, Printemps‘dan ya da Bon Marché‘den alışveriş yapmayı tercih ederdim.

blank
Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi – Paris La Défense

Hatta hatta sokaklarda küçük ve sevimli dükkanlardan, birbirinden güzel minik butiklerden alışveriş yapardım ki Paris’te yaşadığımı anlayayım. Kaldı ki Paris’teki en hesaplı parfüm ve kozmetik ürünlerini bulabileceğiniz, bunun yanında çanta, gözlük, aksesuar gibi ürünlerde uygun fiyat yakalayabileceğiniz, üstelik şehrin tam kalbinde olan Benlux‘e de bir uğramanızı öneririm, çünkü orada Pariste.Net’e özel indirimler var 😉 Sonuçta Paris’te her zevke göre bir seçenek var; bana düşen de her ihtiyaca göre elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmak.

4temps’a ulaşım çok çok kolay. 1 numaralı metro hattına binip son durak “La Défense“ta iniyorsunuz ve aşağıdaki ana holdeki “Les Quatre Temps” girişinden girip kendinizi bu alışveriş dünyasının içinde buluyorsunuz. Kazara yukarı meydana çıkarsanız da Grande Arche‘ı karşınıza aldığınzda sol taraftaki herhangi bir kapıdan AVM’nin herhangi bir yerine ulaşabilirsiniz.

Buraya RER ile gelmek isterseniz RER-A, banliyö treni ile gelmek Saint Lazare‘dan gelmek isterseniz Ligne L, tramvay ile gelmek isterseniz de T2 ile kolayca ulaşmanız mümkün. Sonuçta La Défense müthiş bir bağlantı noktasında. Örneğin Champs-Elysées‘den La Défense‘a metro ile 10, RER ile 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde Châtelet – Les Halles‘den buraya metro ile 20 dakikada ulaşırken, RER ile sadece 10 dakikada gelebiliyorsunuz. Hayat bu kadar kolay…

blank
Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi – Paris La Défense

Demem o ki, Les Quatre Temps aklınızda bulunsun, ihtiyaç halinde atlar gelirsiniz. Gerçi bir de şehir merkezinde, Louvre Müzesi‘nin altında Carrousel du Louvre adında -küçük de olsa- bir alışveriş merkezi var diyebiliriz ama tabi Les Quatre Temps’la kıyas kabul etmez…

Sadece AVM gezmek için değil, klasik ve tarihi bir şehrin yanına çağdaş bir kent nasıl yaratılır diye görmek için bile yolunuzu La Défense‘a düşürmekte fayda var.  Zaten buraya geldiğinizde Grande Arche‘ı da görme şansınız olacak; vaktiniz varsa onun terasına da çıkarsınız ya da La Défense‘ın geniş meydanında modern binalar arasında dolaşmak, heykelleri incelemek hoşunuza gider, geze geze ilerlerken Courbevoie tarafını da dolaşırsınız. Bakarsınız meydanda karşılaşırız da

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

Adres: Paris La Défense

Diğer Alışveriş Merkezleri:
– Forum des Halles
– Carrousel du Louvre
– CNIT
– La Vallée Village Outlet
– Val d’Europe
– Aéroville

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.