(Son Güncelleme: 10.01.2020) Paris’te sürprizler bitmiyor, her köşede karşımıza ilginç bir yer çıkıveriyor. Bu yazıda, Paris’e ilk yerleştiğim yıl, yani 2012’de keşfettiğim, Ocak 2017’de ise bu blog yazısı için yeniden ziyaret ederek bir kere de sizin için dolaştığım çok çok değişik bir yerden, Les Frigos’dan bahsetmek istiyorum. Büyük ihtimalle böyle bir yeri hayatınızda hiç görmemişsinizdir, Paris’te böyle bir yer olabileceği de hiç aklınıza gelmemiş olmalı…
 
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Fotoğraflara bakınca buranın terk edilmiş bir bina olduğunu düşünebilirsiniz ama hayır. Burası Paris Belediyesi‘nin sanatçılara tahsis ettiği atölyeler kompleksi; bu anlamda bir sanat üretim merkezi. Burada 200 civarında sanatçı eserlerini üretiyor, böylesine ilham verici bir ortamda çalışmalarını sürdürüyorlar. Paris Belediyesi bu anlamda sanatçılara büyük destek veriyor. Gerçi bildiğim kadarıyla sanatçılar buraya belli bir kira ödüyorlar ama Paris’te kiraların ne kadar yüksek olduğunu hesaba katacak olursak böylesine volümlü alanlar için ödenen rakamların çok düşük olduğunu tahmin ediyorum. Peki Les Frigos adı nereden geliyor?
 
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Les Frigos (le frigo ya da le fğigo) Türkçedeki soğuk hava deposu anlamında da kullanılan “frigo” demek. Yani burası 1921 yılında soğuk hava deposu olarak inşa edilmiş ve vaktiyle, Fransa’nın TCDD’si diyebileceğimiz SNCF’e aitmiş. 1971 yılında Les Halles olarak geçen hal binası şehir merkezinden Rungis’ye taşınınca da bu soğuk hava deposu işlevini yitirmiş, bazen evsizlerin bazen de sanatçıların mekanı olmuş. 2003 yılında mülkiyeti Paris Belediyesi‘ne geçtikten sonra da burası pek çok alandaki sanatçılara tahsis edilen bir “sanat üretim merkezi” olarak işlev kazanmış.
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Yine bu yazıdaki fotoğraflara bakarak buranın sadece street art sanatçılarının mekanı diye düşünmeyin. Bu binada street art sanatçıları yanı sıra yayıncılar, heykeltraşlar, tiyatro ve müzik grupları gibi birbirinden değişik branşlarda pek çok sanatçı çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda sanat disiplinleri arası etkileşim de tek bir çatı altında gerçekleşmiş oluyor. Ne diyelim ki, sanata ve sanatçıya verilen değer işte.
 
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Beni burayla ilk kez 2012 yılında language exchange arkadaşım Roger tanıştırmıştı. O zaman Fransızcam başlangıç seviyesindeydi ve Roger bana Paris’te ilginç bir yer öğretmek adına buraya götürdüğünde nereye geldiğimizi anlayamamış, kapıdan gizlice girip içeriyi görünce oldukça ürkmüştüm 🙂 Zaten dediklerini de tam anlamıyor, “hı, hı” deyip geçiştiriyordum 🙂 Buranın bunca enteresan görüntüsüne rağmen aslında turistik bir tur parkuru olmadığını yine de anlamıştım. Çünkü -normalde- içeri öyle elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz
 
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Frigo’ya ikinci gidişimse Ocak 2017’de şair-yazar-gazeteci-küratör ve aynı zamanda Paris’te kültür-sanat ağırlıklı özel geziler düzenleyen sevgili Cüneyt Ayral‘la oldu. Ben Les Frigos’dan haberi olup olmadığını kendisine sorduğumda elbette ki biliyordu, çünkü street art onun özel ilgi alanlarından biri. İçeri girmenin sorun olabileceğini söylediğimdeyse öyle bir şey olmadığını, rahatlıkla girebileceğimizi, zaten burada atölyesi olan sanatçı bir arkadaşı olduğunu da söyleyince takıldım peşine ve atlayıp gittik 13. arrondissement‘daki Les Frigos binasına.
 
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Frigo’ya toplu taşıma ile gitmek için 14 numaralı metro hattı ya da RER-C‘nin “Bibliothèque François Mitterrand” istasyonunda inmeniz yeterli. Köşedeki Decathlon binasının karşı sokağından aşağı doğru biraz yürüdüğünüzde sağ tarafta karşınıza çıkıyor Frigo. Yokuş aşağı yürüyüşünüze devam edin ve alt köşeden sağa dönüp biraz daha yürüdükten sonra bahçeye girin. Ana kapıya ulaştığınızda, eğer kapı kapalıysa sağdaki gri düğmeye basın, kapı açılacaktır. Bizim karşımıza kimse çıkıp bir şey sormadı, ben de burayı ikinci kez rahat rahat gezmiş oldum. Bence siz de şansınızı deneyin. Özellikle Bibliothèque Nationale de France – François Mitterrand‘ı ya da karşı kıyıdaki Bercy Parkı‘nı görmeye geldiyseniz bu tarafa da bir geçip bakın derim.
 
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Ana kapıdan girince sağ tarafa dönün ve koridoru takip edin. Az ileride sağda bir kapı daha var, orayı bulabilirseniz binanın üst katlarına tırmanan merdivene ve asansöre ulaşıyorsunuz. Asansör sadece kartı olanlar tarafından kullanabiliyor ama buraya kadar girebildiyseniz yukarıya merdivenlerden yürüyerek tırmanmak serbest 😉 Duvarların haline bakıp ürkütücü bir yerde olduğunuzu düşünmeyin, gayet güvenli ve huzurlu bir şekilde yukarı çıkın. Açık bulduğunuz kapılardan içeri girin, labirent gibi koridorlarda kaybolun. Ne kadar yukarı çıkıp ne kadar kapıdan geçebilirseniz kârdır. Siz gittiğinizde bu fotoğraflardaki resimlerin büyük bölümü değişmiş olabilir; malum street art kültürü. Binayı dolaştıktan sonra bahçede de bir tur atmak da hoş olabilir, benden söylemesi…
 
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Burası eskiden bir soğuk hava deposu olduğu için bazı kapıların kocaman ve kapkalın olması epey dikkat çekiyor. Bu kapıların ardında sanatçılar eserlerini üretmekte olduğu için burayı turistik bir yer olarak değil de bir sanat evini gezmenin adabıyla dolaşmanızı öneriyorum. Her kapıdan girin dedimse de kimseyi rahatsız etmemeye de özen gösterin lütfen. Gerçi burası yılda bir kez, ilkbahar aylarında kapılarını tamamen halka açıyormuş. Dilerseniz resmi web sayfasından bu etkinliği de takip edebilirsiniz. Bu atölyelerin içine elinizi kolunuzu sallayarak dolaşıp sanatçılarla tanışmak da ilginç olabilir çünkü.
 
blank
Les Frigos Sanat Üretim Merkezi
Özetle Les Frigos hakkında bunları söyleyebilirim. Nasıl, başta söylediğim kadar ilginç bir yer değil mi sizce de? Size tanıttığım Paris’ten çok daha farklı bir yer Les Frigos ama izbe görüntüsüne rağmen çok nitelikli bir sanat merkezi işte. Diyorum ya Paris’te neler neler var…
 
Sanatla kalın,
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
 
 
 
 
 
İlgili Yazılar:
 
blank
Author

8 Comments

  • blank

   Gerçekten büyüleyici, harika bir yer… Ben de sizin atölyenin alt katında internetle ilgilenenlere tahsis edilmiş küçük atölyemde çalışayım o zaman 🙂

   Hayallerimizi büyük tutalım…
   Yorumunuz için teşekkürler
   Sanatınızda aydınlık yarınlar dilerim.

 1. blank

  Bloğunuzu ilgiyle takip ediyorum. emeğinize yüreğinize sağlık. Mümkünse telefon kartları ile ilgili bilgi de verebilir misiniz? [Belki de ben göremedim) Teşekkürler…

  • blank

   Merhabalar, bu konu bana en çok sorulan soruların başında geliyor. Tam da şu an "Paris'te Yurt Dışı İnternet, Konuşma Paketleri ve Ücretsiz Wi-Fi" başlığıyla bu yazı üzerinde çalışıyorum, bu konuyu çalışıyorum. Cuma günü yayınlanacak. Umarım sorularınızın yanıtını orada bulabileceksiniz.

 2. blank

  fransızca bilmeden fransaya taşındık diyelim fransızcayı nasıl öğrenebiliriz ? kurslar türkçe mi ders veriyor? çünkü zaten fransızca bilmiyoruz kursu fransızlar veriyorsa nasıl öğreneceğiz?

  • blank

   Fransızca bilmeden Fransa'ya taşınmak büyük cesaret. Eğer İngilizce biliyorsanız bu size bir süre yardımcı olabilir ama sadece Türkçe biliyorsanız hayat pek kolay olmayacaktır. Elbette ki Fransızca öğrenmek için Fransızca konuşan hocalardan ders almanız gerekiyor. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, o ülkenin dilini öğrenmek istediğinizde eğitim o dille yapılır. Zaten en doğru dil öğrenme tekniği de budur. Düzenli olarak ders çalışıp pratik yaparsanız istediğiniz dili öğrenebilirsiniz, hiç merak etmeyin.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.