(Son Güncelleme: 06.05.2023) Bu yazıda sizlere Paris’te bulunan çok ilginç bir yüzme havuzundan Piscine Joséphine Baker’dan bahsetmek istiyorum. Burayı her gördüğümde aklıma Galatasaray Adası’ndaki havuz geliyor. Boğaz’ın ortasında bir yüzme havuzunda yüzme fikrinin gerçekten çok özel ve ayrıcalıklı olduğunu düşünüyorum. Elbette ki kıyas kabul etmez ama Piscine Joséphine Baker da, Paris’te Seine Nehri üzerinde yüzebileceğiniz bir yüzme havuzu olması bakımından ilgiyi hak ediyor bence. Diyorum ya kıyas kabul etmez, elimizde bulunan Seine Nehri, biz de mevcut imkanlarımızdan yararlanmayı, elimizdekileri en güzel şekilde değerlendirmeyi öğrenmeliyiz haliyle 🙂

Bu “piscine (pisin) / havuz” adını Amerikan kökenli ünlü Fransız şarkıcı-dansçı Josephine Baker’dan alıyor. Yazıyı hazırlarken Joséphine Baker’ın hayat hikayesini şöyle bir araştırdım da, aman Allahım nasıl renkli, nasıl fırtınalarla ve mücadelelerle dolu bir hayatmış, etkilenmemek mümkün değil. 1906’da Missouri’de fakir bir ailede doğmuş, 17 yaşında Broadway’de çarliston yapmaya başlamış, 18 yaşında geldiği Paris’te de büyük üne kavuşmuş. Sahnede muzlarla hazırlanmış bir etek haricinde üzerinde başka hiçbir şey olmadan dans etmiş, önce Paris’te sonra tüm dünyada büyük bir üne kavuşmuş. Hikayesinde beni en etkileyen kısımsa Amerika’daki ırkçılığa karşı verdiği mücadele ve insanlara din, dil, cinsiyet, renk vb ayrımlarının saçmalığını göstermek için 11 farklı kökenden edindiği evlatlarla kurduğu “Gökkuşağı Ailesi” fikri oldu.

Piscine Joséphine Baker Yüzme Havuzu Paris Pariste.Net

Havuzumuza dönecek olursak demem o ki, bu havuza ilk gittiğimde bu hikayeyi bilmiyordum. Beni Avusturalya kökenli Fransızca kursu arkadaşım Rosanna davet etmişti buraya ilk. Bir yaz günüydü ve Seine Nehri üzerindeki bir havuzda yüzme fikri bana çok ilginç gelmişti. Burada çok keyifli saatler geçirmiştim. Daha sonraki seferlerde de hep Rosanna ile gitmişimdir buraya nedense.

Ama merak etmeyin, Piscine Joséphine Baker sadece yazın değil aynı zamanda kışın da hizmet veren bir yer. Yazın üzeri açık olan havuz soğuk havalarda kapanan özel camlı bir sisteme sahip. 13. arrondissement‘da, M6 metro hattının Quai de la Gare istasyonuna yakın olan havuz aynı zamanda Fransa Ulusal Kütüphanesi Bibliothèque Nationale de France’ın da iki adım ötesinde bulunuyor.

Joséphine Baker’ın 25 metreye 10 metrelik havuzunda yaz kış Seine Nehri üzerinde yüzmek gerçekten çok keyifli. Elbette ki Paris Belediyesi‘ne bağlı başka havuzlar mevcut, pek çoğu da gayet tatminkâr ama dediğim gibi buranın ayrıcalıklı yanı beni her zaman kendine çekiyor.

Piscine Joséphine Baker Yüzme Havuzu Paris Pariste.Net

2006’dan beri Parislilere hizmet veren havuz özel durumlar dışında haftanın her günü açık. Tabii her şeyi karmaşıklaştırmayı seven Fransızlar buranın açılış saatlerini de biraz tuhaf yapmışlar. O yüzden açık olduğu saatleri gün gün, yazının sonundaki resmi web sayfası linkinden öğrenmenizi rica edeceğim.

Unutmadan belirteyim, Paris’te yüzme havuzlarına girerken kesinlikle mayo giymeniz gerekiyor. Deniz şortu gibi bol giysilere asla izin verilmiyor. Havuza girmeden önce duş almanız zorunlu ve tabii ki bonesiz yüzmek kesinlikle yasak.

İşin doğrusu buranın halka açık ve belediyeye ait bir havuz olduğunu unutmamak gerek. O yüzden özel kulüplerdeki hizmetlerle karıştırmamak gerek. Soyunma kabinleri, lavabo ve duşlar ortalama düzeyde. Beklentinizi fazla yüksek tutmamanızı öneririm ama yine de burada keyifli bir gün geçirebileceğinizi düşünüyorum.

Buralara kadar gelmişken Passerelle Simone de Beauvoir‘dan karşıya geçip Parc de Bercy‘de dolaşmanızı, Bercy Arena, La Cinémathèque Française’i ve Bercy Village‘ı da görmenizi öneririm.

Yazımızı Joséphine Baker’ın sesinden bir şarkıyla bitirelim, sanatçıyı bu havuzda yüzerken böyle yad edelim:

“Baki kalan bu kubbede bir hoş seda imiş…”

Sevgiyle

 

 

Web Adresi: piscine-baker.fr/

Adres: Quai François Mauriac, 75013 Paris

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.