(Son Güncelleme: 06.05.2023) Paris çevresinde gezip görebileceğiniz, sadece çocuklar için değil, içindeki çocuğu her daim yaşatabilenler için de dolaşması çok keyifli şahane bir maket parkı olan France Miniature‘ü tanıyacağız bu yazıda hep birlikte. Hele ki benim gibi uzun zaman burun kıvırıp gezinizi erteleyenlerdenseniz siz de benim kadar pişman olacaksınız 🙂

France Miniature Pariste.Net Ahmet ORE

Ama boş verin, geç olsun da güç olmasın, zararın neresinden dönersek kârdır; o yüzden vakit kaybetmeden France Miniature nerededir, bu parkta gezip görecek neler var, nasıl gidilir, ne yenir ne içilir, başka ne gibi atraksiyonlar sunuyor, gelin hep birlikte bu soruları yanıtlayalım:

France Miniature Pariste.Net

France Miniature (frans minyatür ya da fğans minyatüğ) Paris’in yaklaşık 35 kilometre güney batısında bulunan 5 hektarlık dev bir park. Bu parkta Fransa’nın tarihi ve kültürel mirasından örnekler sunan 117 adet anıt, şato, şehir, köy, kilise, katedral, liman, kale vb gibi birbirinden etkileyici maketler bulunuyor. İşin en güzel yanı da bu maketlerin harika bir parkur halinde sıralanmış olması ve yemyeşil bir atmosfer içinde bulunması.

France Miniature Pariste.Net

Disneyland Paris‘ten bir yıl önce, 1991’de açılmış olan France Miniature’ü ben çok uzak bir yerlerde sanıyordum ama bir baktım ki Paris merkezden tek bir trenle gidilebiliyor; Temmuz 2017 ortasında, dedik “hadi atlayıp gidelim”; gidiş o gidiş; nasıl beğendim nasıl etkilendim anlatamam. Anlatamam diyorum ama anlatacağım, hiç merak etmeyin:

France Miniature Pariste.Net

France Miniature’e özel aracınızla gitmek elbette çok daha konforlu olur ama ben sırf sizin için banliyö trenini denemek istedim ve buraya trenle gittim. France Miniature’ün, yazının sonunda ulaşacağınız web sayfasında ulaşım için La Défense‘tan kalkan ve son durağı La Verrière olan U hattı trenleri öneriliyor. Bir de Montparnasse Garı‘ndan kalkan N hattı var. Biz U hattı ile gittik ancak her iki hatta da bazen (özellikle yazın) çalışma olabiliyor; o yüzden Saint Cloud gibi yerlerden aktarma yapmanız gerekebiliyor.

France Miniature Pariste.Net

Her halükarda 1-5 zone biletiniz olması gerekiyor. Eğer haftalık Navigo Découverte kartınız varsa şanslısınız, kartınız burada geçiyor. Yaklaşık yarım saat – kırk beş dakikalık bir yolculuktan sonra France Miniature’e ulaşabilmek için La Verrière istasyonunda iniyorsunuz. İstasyonun sağ tarafından çıkıp orada bulunan duraklardan 420, 422 ya da 459 numaralı otobüslerden birine binip, yaklaşık 10-15 dakika sonra ulaşacağınız “France Miniature” durağında iniyorsunuz. 420 her gün var, diğer ikisi Pazarları çalışmıyor. Siz yine de resmi web sayfasından güncel bilgiyi kontrol etmeyi unutmayın.

France Miniature Pariste.Net

Durakta otobüsten inip sola döndüğünüzde karşınızda büyük bir döner kavşak göreceksiniz. O kavşağın sağ tarafından dümdüz karşıya geçerek ağaçlıklı yolun sağ tarafından yürümeye başlıyorsunuz. Ortalık sadece çayır, çimen, ağaç ve yol… Bir de arabalar geçiyor ara sıra.

France Miniature Pariste.Net

Cennet gibi bir yer bu yol. 1999 yılında ABD’de kaldığım Washington D.C.’deki yeşillikli yolları bana hatırlattı yürürken. Biraz ileride karşınıza France Miniature tabelası çıkıyor ve az ileride sağdaki yaya köprüsünden geçerek yukarıda fotoğrafını gördüğünüz ana girişe ulaşıyorsunuz. Arabayla gelirseniz zaten otopark da hemen burada.

France Miniature Pariste.Net

Bilet fiyatları 20€ – 26€ arasında değişiyor. Online bilet almak her zaman daha avantajlı oluyor. Neyse ki Disneyand Paris için online bilet almak kadar karışık değil. Yazının sonundaki linkleren güncel fiyatları, geçerli olan promosyonları ve diğer bilgileri bulmanız mümkün.

France Miniature Pariste.Net

İnternetten aldığınız bileti girişteki gişeye gösteriyorsunuz, size giriş için ayrı bir bilet veriyorlar ve arabayla gelip gelmediğinizi soruyorlar. Eğer özel arabanızla geldiyseniz otopark ücretini bu kasaya ödemeniz gerekiyor ve sonra içeri giriyorsunuz. İlk girdiğiniz yer son derece basit, insan ister istemez “burası mıymış yani?” demeden edemiyor ama eğer önerilen gezi güzergahına göre sol taraftan gezinize başlarsanız yavaş yavaş ağzınız açık kalmaya başlıyor 🙂

France Miniature Pariste.Net

Tüm maketler numaralandırılmış ve hepsini birden en ideal parkurda görmek istiyorsanız mutlaka size verilen mini broşürdeki parkur sırasını takip etmenizi, yönlendirme tabelalarınıza uymanızı öneririm. Yoksa kendi kafanıza göre gezmeye kalkarsanız pek çok şeyi görmeden kaçırabiliyorsunuz. O yüzden bu parkur konusuna uymanın öneminin altını çizmek istiyorum.

France Miniature Pariste.Net

Gerçi dönem dönem yenileme çalışmaları nedeniyle parkur değişebilir belki ama teorik olarak ilk önce Fransa’nın Alp bölgesi tarafına dair maketler karşılıyor sizi. Ufak ufak bir rampa çıkmaya başlıyorsunuz. “Aaa ne cici” diye sevimli ifadelerde bulunurken maketler yavaş yavaş daha da etkileyici olmaya başlıyor. Örneğin bir baraj maketinin üzerindeki grafittinin gerçekte ne kadar büyük ve görkemli olabileceğini hayal etmek en özel anlardan biriydi benim için.

France Miniature Pariste.Net

Bir de ilk tepe başına ulaşınca, aşağıda gördüğüm büyük gölet manzarası, ne kadar büyük bir parkta olduğumu anlamam için ilk izlenimi verdi hemen. Ne kadar büyük bir yer! “İnek çanları sesi geliyor ve hiç bitmiyor, nereden geliyor bu ses” derken bir baktık çocuklar için çeşitli boyutlarda inek çanı yapmışlar, çocuklar onlara vurup duruyor, ses onlardan geliyormuş. Biz de durur muyuz, biz de çaldık 🙂

France Miniature Pariste.Net

Sonra kıvrıla kıvrılan giden patikadan aşağıdaki gölete indik. Bu ilk gölette bulunan Saint Tropez maketi çok etkileyiciydi, sol tarafta bulunan Korsika Adası etkileyiciydi. Sonra çocuklar için konteyner taşıma oyunu ilginç geldi; çocuğunuza mutlaka denetmelisiniz. Yalan yok, gelmeden önce “hadi gidelim de Fransa’da gezip gördüğümüz yerlerin maketlerine bakalım” diye bir ön yargıya sahip olduğumu ve bu konuda ne kadar yanıldığımı söylemek zorundayım:

France Miniature Pariste.Net

Ben sanıyordum ki Fransa’nın görülmesi gereken en önemli yerlerini gördüm, bunca zamandır en az 20-30 şehir zaten gördüm, bir sürü köyü de gezdim, daha ne kalmış olabilir ki? Ama değil efendim, Fransa’da öyle bir kültürel miras var ki, kalan ömrümce gezsem yine de bitiremeyeceğimi bu parkı gezerken anladım. Bir süre sonra içinize fenalık geliyor zaten 🙂

France Miniature Pariste.Net

Bugüne kadar Fransa’da Paris haricinde Strasbourg, Colmar, Mulhouse, Besançon, Annecy, Lyon, Menton, Nice, Cannes, Antibes, Aix-en-Provences, Montpellier, Hyères, Saint CyprienPerpignan, Carcassonne, Tulouse, Toulon, Bordeaux, La Rochelle, Limoges, Nantes, Rennes, Quimper, Brest, Saint Malo, Caen, Rouen, Amiens, Lille, Orléans, Blois, Tours, Dijon, Nancy, Biarritz, Bayonne, Saint Jean de Luz ve daha adı şu anda aklıma gelmeyen pek çok yerini gezmişimdir ama bu parktaki eserlerin en fazla beşte birini gördüğüme göre daha kat edecek çoook yolum var demektir. Bir memleket bu kadar mı güzel olur; hepsini gez gez nasıl bitirelim, bize de yazık 🙂

France Miniature Pariste.Net

Neyse ki hepsinin maketini bir arada France Miniature’de görmek biraz olsun insanın içini rahatlatıyor ama inanın bu gördüklerinizin hepsinin gerçek hali çok daha etkileyici; çünkü hepsi halen yerli yerinde duruyor. İstanbul’daki Miniaturk‘ü gezenler bilirler. Pek çok tarihi eserin maketi “günümüzde tamamı ayakta kalsa nasıl görünürdü” şeklinde. Dolayısıyla gördüklerinizin önemli bir kısmını gerçek hayatta göremiyorsunuz ama France Miniature’de gördüğünüz her maketin gerçeği Fransa’nın bir köşesinde o gördüğünüz halin gerçeğiyle sizi bekliyor.

France Miniature Pariste.Net

Bir de İstanbul’daki Miniaturk’ün en büyük talihsizliği, Haliç gibi muhteşem bir coğrafyanın üzerinde bulunmasına rağmen, sırtını yasladığı tepelerin gecekondudan bozma zevksiz apartmanlarla dolu olması. Yani bir fotoğraf çekmek istediğinizde 21. yüzyıl İstanbul’unun acı gerçeğini fotoğrafınıza yansıtmamak için ne kadar uğraşsanız da fayda etmiyor, kadraja mutlaka illa o zevksiz binalar da giriyor. France Miniature ise alabildiğine bir yeşilliğin içine kurulmuş olduğundan ve Fransa da alabildiğine yeşil bir ülke olduğu için gördüğünüz maketleri doya doya seyredip fotoğraflarını da doya doya çekebiliyorsunuz.

France Miniature Pariste.Net

France Miniature ve İstanbul Miniaturk haricinde bugüne kadar Amboise‘daki Mini Chateaux, Den Haag’daki Madurodam ve Hamburg’taki Miniatur Wunderland‘ı da gezdim ve söylemeliyim ki Madurodam beni France Miniature kadar etkilemedi ama Miniatur Wunderland’ın inanılmaz sunumu var ve işçiliği çok çok özel. Sadece onun farkı kapalı alanda ve yaz-kış gezilebilecek olması, Mini Chateaux ve France Miniature ise sadece yazın ve güzel havalarda gezilebilecek yerler.

France Miniature Pariste.Net

Evet France Miniature yılın sadece belirli dönemlerinde açık. Genel olarak Nisan başından Kasım başına kadar açık diyebiliriz ama bu tarih aralığında da belirli gün ve haftalarda kapalı. O yüzden burayı gezmeyi planlamadan önce mutlaka France Miniature’ün açık olduğu tarihler takvimine bakmanız gerekiyor. Zaten hava güzel değilse bu parka gitmeniz çok anlamlı olmayacaktır. İlla güneşli olması gerekmiyor, yağmursuz bir gün olsun yeterli bence. Bir de ne kadar erken vakitte gitseniz kâr, ortalık sakinken daha güzel oluyor her şey. Park her sabah 10:00’da açılıyor, kapanış saati mevsimine göre 17:00, 18:00 ya da 19:00 olabiliyor.

France Miniature Pariste.Net

Parkta yemek yemek için iki alan mevcut. Gezinizin yarısına geldiğinizde, yani 68 numarada Basque – Bask köyünü gördükten sonra ilk yeme içme alanına ulaşıyorsunuz. Biz burada en sevdiğim ördek yemeği olan confit de canard yedik ama çok güzel yapamadıklarını söylemeliyim. Siz belki başka bir şeyler denersiniz, deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız.

France Miniature Pariste.Net

Keşke acele etmeseymişiz, çünkü az ilerde bir tane daha yeme içme bölümü var ki oranın su üzerindeki verandası çok daha albeniliydi; bilsem orada yerdim 🙂 Yeme içme bölümlerinin olduğu alanda çocuklar için de farklı atraksiyon alanları mevcut. Hatta sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de eğlenceli bu oyunlara siz ya da çocuğunuz katılabilirsiniz.

France Miniature Pariste.Net

Bunlar için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz, sadece sıraya girip beklemeniz gerekiyor. En eğlencelileri büyük kaydırak, suya atlayan tekne, bir de teleferik gibi görünüyordu. Açıkçası ben hiçbirini denemedim, belki siz dener, deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsınız.

France Miniature Pariste.Net

Bir şeyler yiyip biraz dinlendikten, bir iki atraksiyona katıldıktan sonra yolunuza devam ederseniz yine birbirinden etkileyici maketlerle karşılaşmaya devam ediyorsunuz. Bu kısımdan sonra yavaş yavaş herkesin bildiği kısımlara gelmeye başlıyoruz: Zafer Takı – Arc de Triomphe, Eyfel Kulesi, Versay Sarayı, Saint Germain Şatosu, Invalides, Vaux le Vicomte Şatosu, Notre Dame Katedrali, Concorde Meydanı, Sacré Coeur Bazilikası, Moulin Rouge gibi Paris ve çevresindeki önemli eserlerin maketleri bu bölümde sizi bekliyor.

France Miniature Pariste.Net

Ama buraya gelene kadar parkta o kadar çok birbirinden güzel maketle karşılaşıyorsunuz ki bu bölüm sizi daha fazla etkilemiyor, sadece daha tanıdık bir şeylere denk geldiğiniz için kendinizi daha bildik bir ortamda gibi hissediyorsunuz. Özellikle Versay Sarayı‘nın büyüklüğünü buradaki maketi üzerinden anlamak daha bir etkileyici oluyor.

France Miniature Pariste.Net

France Miniature’de görmenin beni şaşırttığı maketlerden biri de Grande Mosquée de Paris – Paris Büyük Camisi‘nin maketi oldu. Ben Paris’in merkezindeki bu caminin bu kadar büyük bir kompleks olduğunun farkında değilmişim açıkçası. Diğer parizyen binaların arasında biraz kayboluyor gibi oluşundandır belki de. Bundan sonraki gidişlerimde bu maket üzerinden bir kere daha düşüneceğim Paris’teki konumunu.

France Miniature Pariste.Net

Fransa’daki -bence- en akıllara ziyan şato olan ve Loire Vadisi’nde bulunan Chambord Şatosu ve en estetik şatolardan biri olan Chenonceau Şatosu‘nun maketleri de bir o kadar etkileyici. Zaten bir gün Loire Vadisi Şatoları Turu yaparken oradaki şato maketleri parkı Mini Chateaux‘yu da gezeceksiniz nasılsa 😉 Adanın ortasındaki nefis manastır Le Mont Saint Michel‘in maketi de gerçeğinin yarattığı duyguyu yaratıyor bir parça.

France Miniature Pariste.Net

Stade de France‘a gerek var mıydı bilemem ama insan La Défense‘ı en azından La Grande Arche de la Défense‘ı da görmek istiyor; kim bilir, belki ilerde eklerler. Amiens‘daki, Strasbourg’daki, Orléans’daki katedralleri ve daha nicelerini yerinde gezip görmüş olmak da burada hayatımın bir film şeridi gibi gözümün önünden geçmesine neden olmadı değil hani.

France Miniature Pariste.Net

Bir de Strasbourg ile Colmar arasındaki müthiş Haut Koenigsbourg Şatosu‘nun maketini görmek çok dokundu bana. Birkaç yıl önceydi, tursittik o zamanlar; araba kiralamış, Strasbourg – Colmar arasını geziyorduk. Bu müthiş şatoya zar zor ulaşabildiğimizde kapanış saati geçmişti de içini gezememiştik. Bir iki kere daha gitmeyi denedim ama bir türlü başaramamıştım. Neyse ki Haziran 2019′daki Alsace turumuzda bu şatoyu da dünya gözüyle görmek kısmet oldu 😉

France Miniature Pariste.Net

En son Lyon‘un genel bir maketi ile France Miniature’ü tamamlıyoruz ve maketlerin hangi birine hayran olduğumuzu karıştırıp, üzerimizdeki yorgunluğun yürümekten mi yoksa hayran olup durmaktan mı kaynaklandığını anlayamadan gezimizi tamamlıyoruz. Hala gücünüz varsa parkta hızlı bir tur daha atmanız mümkün.

France Miniature Pariste.Net

Şimdilik bu maketleri görmekle yetindik ama gördüklerimizin Fransa’nın dört bir köşesindeki asıllarını da görmek için içinizde büyük bir hevesle gezinizi tamamlayacağınıza eminim. Ama şimdilik Paris’e dönmeniz gerekiyor haliyle. Arabalı değilseniz otobüsten indiğiniz durağa geri yürüyüp tam karşı tarafındaki otobüs durağından otobüse binerek La Verrière istasyonuna gidip buradan dilerseniz La Défense‘a, dilerseniz de Gare Montparnasse‘a dönebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Web Adresi: franceminiature.fr

Adres: Boulevard André Malraux, 78990 Elancourt

Yazar

5 Yorum

  1. Ahmet Bey tekrar merhaba.France Miniature yi gezi programımıza aldık.Yalnız yazınızı incelerken aklıma bir soru takıldı.Bu bölge 5.Zone olacakmı tanımlanıyor.410-411-412 nolu otobüslere binerken Navigo kart geçerli mi yoksa ayrı bilet almakmış gerekiyor.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür eder, Amasya'dan selamlarımı sunarım.

    • Merhaba Erhan Bey, bu bölge 5. zone olduğu için alacağınız Navigo kartı, France Miniature'e giden trende de daha sonra bineceğiniz otobüste de geçerli. Şimdiden iyi tatiller dilerim. Paris'ten Amasya'ya sevgiler, selamlar…

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.