(Son Güncelleme: 04.01.2020) Eyfel Kulesi, Montparnasse ya da Montmartre gibi yüksek bir yerden Paris’e baktığınızda hiç de düşünüldüğü kadar yeşil bir şehir değilmiş izlenimi verir. Oysa ki sokaklarında dolaşırken dev at kestanesi ağaçları arasında yemyeşil bir diyarda olduğunuzu düşünürsünüz. Bir o kadar da, şehrin sağına soluna serpiştirilmiş irili ufaklı parklar da şehrin nefes alanlarıdır. Bu nedenle Paris’te nefessiz kalma gibi bir duygu yaşamanız pek olası değildir.
 
Bunca yeşillik yetmezmiş gibi Paris’in hemen iki yakasında, iki dev ormanlık alan bulunur. Bunlardan doğudaki Bois de Vincennes ile batıdaki Bois de Boulogne hakkında daha önceki yazılarda detaylı bilgileri sizlerle paylaşmıştım. Bu kez Bois de Boulogne‘da bulunan apayrı bir cennetten, Jardin d’Acclimatation’dan söz etmek istiyorum sizlere.

blank
Jardin d’Acclimatation
1860 yılında III. Napolyon’un emriyle yaptırılan bu özel park, daha o yıllarda bile sadece gezi ve rekreasyon alanı olarak düşünülmemiş, aynı zamanda bitki ve hayvan çeşitliliği konusunda eğitici-öğretici bir merkez olarak tasarlanmış. Yani sadece bir eğlence ve dinlence alanı değil, bir o kadar da bilimsel kaygılarla hayata geçirilmiş bir proje olması bakımından önemli bir yer burası. Evet, 1860’ta bile bu detaylar düşünülmüş…
 
Jardin d’Acclimatation (jarden daklimatasyon ya da jağden daklimatasyon) 846 hektarlık Boulogne Ormanı‘nın köşesine kurulmuş 19 hektarlık hatırı sayılır büyüklükte bir park. Burada sadece kafeler, restoranlar, göletler, yürüyüş yolları ve çiçekli bahçeler yok, aynı zamanda bir hayvanat bahçesi, lunapark, tiyatro gibi bolca atraksiyon da mevcut.

blank
Jardin d’Acclimatation’dan Fondation Louis Vuitton’un görünüşü
Jardin d’Acclimatation, Paris’in yeni çağdaş sanat merkezi Fondation Louis Vuitton‘un yanında yer aldığı için biz burayı ilk olarak bu sanat merkezini gezdikten sonra ziyaret ettik. Normalde Jardin d’Acclimatation’un girişi 5€’yken Fondation Louis Vuitton‘a 14€ vererek girdiğinizde aynı zamanda bu parkı da gezme hakkı elde ediyorsunuz. Dolayısıyla biz de parka bu taraftan giriş yapıp, içeriyi keşfe buradan başladık.
Son kitabı “Benim Paris’im“in yayınlanmasını kutlamak için buluştuğumuz Cüneyt Ayral ve sevgili eşi İklil‘le parkta dolaşırken bizi ilk karşılayan şey, kamelyadaki klasik müzik konseri oldu. Gençlerden oluşan orkestra kamelyaya yerleşmiş birbirinden güzel müzikler çalıyordu. Sonra da ilk göletle, zengin çiçek ve bitki örtüsü ile karşılaştığımızda ne kadar özel bir yerde olduğumuzu anladık.

blank
Jardin d’Acclimatation
Kore bahçesine geldiğimizde mor salkımlı çiçeklerin arasında karşımıza çıkıveren, ejderha şeklindeki mini roller-coaster’ı görünce çocuklar gibi sevindim ve hemen İklil’in kanına girerek, aslında çocuklar için yapılmış bu aleti denedim 🙂 Kısa ama eğlenceli iki tur attıktan sonra çocuklar gibi şen bir vaziyette inip gezimize devam ettik. Oysa ki daha iki gün önce Disneyland‘taydım ve tabii ki orada bunların âlâsı var ama işte, birdenbire karşımıza çıkan böyle sürprizler, hiç olmadık zamanlarda günümüzü güzelleştiriveriyorlar.
 
Aslında bana burayı daha önce Fransızca öğretmenim Anne önermişti ama bir keresinde Jardin d’Acclimatation’un yanından geçerken içeriden gelen hayvan kokusu ve eğlenen çocukların çığlıkları, içeri girmeme mani olmuştu 🙂 Oysa çok uzun zaman sonra burayı gezerken anladım ki -içerideki hayvanat bahçesinin kokusu pek sevimli olmamakla birlikte- çocuk çığlıklarının o kadar da rahatsız edici bir yanı yok, aksine eğlenen çocukları gördükçe daha bir mutlu oluyorsunuz.

blank
Jardin d’Acclimatation
Parkın kimi köşeleriyse alabildiğince sakin; farklı konseptlerde düzenlenmiş bahçelerde yürürken kendinizi başka diyarlarda gibi hissediyorsunuz. Ve burası sadece bir park-bağ-bahçe olmadığı için de bu yeşilliğin değeri gözünüzde daha bir önem kazanıyor.
 
Hayvanat bahçelerinin iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğu tartışılabilir. Yani o hayvancıkların doğal koşullarından alınıp böyle alanlarda sergileniyor olması hayvanların özgürlüğü açısından etik bir sorun belki ama çocuklar için bulunmaz nimet olduğu çok açık. Jardin d’Acclimatation’u gezerken karşınıza çıkan birbirinden ilginç hayvanlar, sizin için bile ilgi çekici olabiliyor. Tek bir sorun var; gerçekten parkın bu bölümlerinin kokusu pek sevimli değil. Yoksa hayvanlar son derece temiz ve korunaklı ortamlarda barınıyor.

blank
Jardin d’Acclimatation
Jardin d’Acclimatation hakkında yazı hazırlarken yaptığım araştırmada hayretle öğrendim ki 19. yüzyıl sonlarında burada, etnografik çalışma kapsamında Afrika’dan getirilen “vahşi” insanlar da demir parmaklıklar ardında, belirli süreler boyunca birkaç kez sergilemiş!  İnsanlık tarihi gerçekten ilginç bir süreç; neler neler oluyor, hayatlar, düşünceler ve yaşam biçimleri zamanla nasıl da değişiyor…
 
Bizse bugün hayvanat bahçelerinin varlık nedenlerini sorguluyoruz. Belki bu bile bir gelişim göstergesidir ama şu an için birbirinden ilginç hayvanları böylesi korunaklı ve güvenli bir ortamda; en önemlisi de hepsini bir arada görmek elbette ki işimize geliyor.

blank
Jardin d’Acclimatation
Jardin d’Acclimatation’un en keyifli yanlarından biri de lunaparkı. Bizim ilk bindiğimiz ejderhamsı tırtıldan sonra bir de baktık ki bunların farklı farklı türleri parkın asıl giriş bölümündeki lunaparkta yer alıyor. Artık mini roller-coaster’lar mı dersiniz, atlıkarıncalar mı, çarpışan otolar ya da dönüp duran muhteşem zincir mi; ne ararsanız hepsi burada mevcut. Hele bir de eğlenceli boy aynaları var ki onlarda kendi görüntünüzü izlemek gerçekten çok eğlenceli. En son bir lunaparkta ne zaman bu kadar çok eğlenmiştim, gerçekten hatırlamıyorum…
 
Parkta benim en çok hoşuma giden şeylerden biri de oyuncak at sırtında belirli bir parkuru dolaştığınız bölüm oldu. Siz ister tek, isterseniz çocuğunuzla oyuncak ata biniyorsunuz, o da hoplaya zıplaya bir ray üzerinde parkın içinde belirli bir parkurda dolaşıyor; gerçekten çok eğlenceli görünüyor. Ayrıca çocuğunuzun gerçek bir pony’ye binebileceği yer hatta sizin ve çocuğunuzun at binebileceği ayrı bir bölüm bile Jardin d’Acclimatation’da mevcut…

blank
Jardin d’Acclimatation
Bir de park içinde bir su kanalında kanoyla gezme seçeneği de varmış ama bundan parktan çıktıktan sonra haberim olduğu için deneyemedim. Sonuçta burada çocuğunuzla gerçekten çok güzel vakit geçirebilirsiniz.
 
Ayrıca ücretsiz kukla tiyatrosu, atölye çalışmaları da çocuğunuzun ilgisini çekebilecek diğer etkinlikler olabilir. Yani, Disneyland‘a gitmeye vaktiniz ve/veya imkanınız olmayacaksa burada da çocuğunuzu pekalâ eğlendirmeniz ve birlikte unutulmaz bir gün geçirmeniz mümkün.

blank
Jardin d’Acclimatation
Jardin d’Acclimatation içinde birbirinden güzel kafe ve restoranlar da mevcut; biz hep birlikte Angelina’da oturmaya karar verdik. İçerisi ayrı güzeldi ama terasta oturup lunaparkta eğlenen çocukları izlemek güzel ama yorucuydu…
 
Jardin d’Acclimatation’un lunaparkı günümüzdeki o patırtılı gürültülü eğlence ortamları gibi değil; daha bir sakin, daha bir dingin; o yüzden burada olmak ve sonrasında parkı ve hayvanat bahçesini dolaşmak sizin için de son derece keyifli olacaktır.

blank
Jardin d’Acclimatation
Parkın en güzel etkinliklerinden biri de Mini Tren elbette. Porte Maillot’da kalkan trenle Jardin d’Acclimatation’a ulaşmak mümkün. Gidiş dönüş 2,90€’a bu eğlenceyi yaşamanızı öneririm. Günümüzde -ekolojik gerekçelerle- elektrikli olan tren daha önceleri buharlıymış. Hatta ilk yapıldığında ponyler çekiyormuş treni ve o zamanlar raylar Zafer Takı’nın oraya kadarmış.
 
Jardin d’Acclimatation’a toplu taşıma ile gelmek için en klasik yöntem 1 numaralı metro hattının Les Sablons istasyonunda inmek olacaktır. Ayrıca bizim gibi Foundation Louis Vuitton girişinden girmeniz de mümkün. Lunapark’taki her bir oyuncak ve etkinlik için ayrıca bilet almak gerekiyor. Güncel fiyatları kendi web sitelerinden görebilirsiniz.

 
Ne diyor şarkısında Sezen Aksu?
Altı üstü bir bilet parası
Haydi koş gel bir cennet burası
Rengarenk bir yaşam umut rüyası…
Siz de koşup gelin Paris’teki bu cennete; güzel havalara denk gelmişseniz tadını çıkarın Jardin d’Acclimatation’un
Keyifli geziler, keyifli keşifler ve iyi eğlenceler.
blank
Author

2 Comments

  1. blank

    Emsallerine göre biraz pahalı olsa da , en merkezi ve ulaşılması kolay mekanlardan biriydi, hele mekanik atların keyfi bambaşkaydı.
    Aaah anılar..
    Thoiry'yi de isteriz!!
    Samet..

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.