(Son Güncelleme: 12.07.2024) Montmartre Tepesi, her gün binlerce turistin ziyaret ettiği ama bu ilgiyi gerçekten hak eden, Paris’te en az yarım gününüzü zevkle geçirebileceğiniz çok keyifli bir yer. Bu tepe Paris’in en yüksek noktasını oluşturuyor ve neredeyse tüm şehre hakim bir konumda. Kıyaslayacak olursak Paris’in Çamlıca Tepesi gibi düşünebiliriz ama doğruyu söylemek gerekirse, ortam son derece güzel olduğu halde manzaranın o kadar da etkileyici olduğunu söyleyemeyeceğim. Güzel olan sadece Paris’e bir tepeden bakıyor olmak…

Peki buraya neden gidiyoruz? Elbette manzarasından öte, burada yaşayacağımız canlılığı iliklerimize kadar hissetmek için. Daracık sokaklar, minik dükkanlar, birbirinden güzel mağazalar, restoranlar, kafeler, cıvıl cıvıl insanlar; tüm bunlar size şahane vakit geçireceğiniz bir mekan vaadediyor. Montmartre Tepesi de Marais Bölgesi gibi tek bir yazıda bitirilemeyecek, hakkında başlı başına bir kitap hatta bir blog yazılacak kadar özel bir yer. Zaten bu nedenle kitabım Paris’te Bir Hafta‘nın bir bölümü de burada geçiyor.

Ben yine de bu yazıda derli toplu bir şekilde bir gezi programı oluşturmaya çalışacağım ama dilerseniz yazıyı okumadan önce Youtube kanalım Pariste.Net TV‘de sizler için hazırladığım Klasik Montmartre Turu videomu izleyerek şöyle keyifli bir gezi yapmanız da mümkün. Eğer vaktiniz varsa ve Montmartre’ın alternatif yerlerini de görmek istiyorsanız o zaman en aşağıdaki Alternatif Montmartre Turu videomu da izlemek hoşunuza gidecektir.

Aslına bakarsanız Montmartre Tepesi’ni gezmek için iki farklı parkur öneriyorum. Birincisi yukarıdaki videoda gördüğünüz güzergah, ikincisi ise aşağıdaki videodaki güzergah. Artık hangisi hoşunuza giderse turunuzu ona göre düzenleyin derim. Videoları izlemek her zaman daha kolay ve zevkli olabilir ama videolarda gördüğünüz yerlerle ilgili olarak en güncel bilgileri de Pariste.Net’teki 500’den fazla yazıda bulabileceğinizi de unutmayın lütfen:

Montmartre Tepesi’nin Ressamlar Tepesi olarak anılmasını sağlayan, günün her saati hareketli ve renkli Place du Tertre ve meşhur Beyaz Kilise Sacré Coeur Bazilikası da Montmartre Tepesi’nde. O nedenle bu bölge Paris gezi programımızın “olmazsa olmazlar” bölümünde yer alıyor.

Burası tepelik bir yer olduğu için eskiden burada bolca yel değirmeni varmış; şimdi orijinalleri kalmadıysa da sağda solda karşınıza çıkacak olan replikaları yüzünüze bir tebessüm yerleştirmeye yetiyor…

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Dediğim gibi, Montmartre Tepesi’ne gelmenin birkaç yolu var. Yukarıdaki videoda da gördüğünüz gibi en çok tercih edilen yöntemler, Pigalle‘den ya da Anvers’ten yürüyerek çıkmak olabilir. Montmartre Füniküleri’yle de zahmetsizce tepeye çıkmak mümkün ama ben genelde Pigalle‘den, eski adı Montmartrobus olan 40 Numaralı Montmartre Otobüsü‘ne binerek en tepedeki noktada, yazının kapak fotoğrafında gördüğünüz Place du Tertre – Norvins durağında  inmek hoş bir seçenek olabilir.

40 numaralı Montmartre otobüsü yazımda da belirttiğim gibi eskiden bu otobüsün adı Montmartobus’tü ve tam Pigalle metro istasyonunun oradan kalkardı; Nisan 2019’da adı ve güzergahı değişti. O yüzden detayları 40 Numaralı Montmartre Otobüsü yazısında okumayı unutmayın lütfen. Bir de eskiden Place du Tertre durağının orada otobüsten inip, Café Montmartre’ta bir kruvasan ya da ekler yiyip bir kahve içmek benim için bir ritüeldi ama ne yazık ki orası da 2017 sonunda kapandı 🙁 Gördüğünüz gibi Paris de değişiyor.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Place du Tertre durağında indikten sonra Le Consulat Restaurant‘ın sağındaki daracık yoldan ilerlediğinizde birden bambaşka bir Paris’in içinde buluyorsunuz kendinizi. Burada sağlı sollu çok güzel butikler ve hediyelik eşyacılar var. Tabii minik kafeler ve restoranlar da. Karşınıza çıkan ara sokaklara dalmak tamamen zevkinize kalmış ama o zaman programınız biraz karışabilir (varsın karışsın). Sanki Paris’te değil de şehirden uzakta Fransa’nın meşhur bir köyündeymişsiniz gibi hissedeceğinize eminim. Neden meşhur bir köy gibi diyorum? Çok turist var da ondan…

Biraz daha yürüdüğünüzde, solunuzda yeni açılan bir Starbucks olacak. Bilmem yurt dışı gezilerinizde Starbucks’ı tercih eder misiniz ama özellikle soğuk havalarda uzun süre oturup dinlenme ihtiyacı için hoş bir seçenek olabiliyor (Bu arada Paris’teki en güzel Starbucks şubesinin Opéra Garnier‘nin biraz ilerisindeki Starbucks Capucines olduğunu bir yere not edelim).

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Hemen ileride sizi çok güzel bir meydan bekliyor. Burası yazının başında da bahsettiğim, Montmartre Tepesi’ne Ressamlar Tepesi denmesine neden olan Place du Tertre… Bu meydan özellikle güzel havalarda o kadar renkli, o kadar canlı oluyor ki… Sanatçıların özgün Paris çalışmalarını izlemek ayrı bir keyif. Burada bir sokak ressamına karikatürünüzü çizdirebilir ya da şöyle eli yüzü düzgün bir portrenizi yaptırabilirsiniz. Eh tabii her güzelliğin bir bedeli var…

Meydanı çepeçevre saran restoranlardan birine oturup bir şeyler yiyebilir ya da en azından bir solukluk kahve molası verebilirsiniz. Mevsimine, daha doğrusu vakti saatine göre restoranlarla ressamların kapladığı alan değişebiliyor.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Bir gidiyorsunuz her yerde ressamlar, sanatçılar var, bir bakıyorsunuz restoranlar meydana doğru yayıldıkça yayılmış. O yüzden buraya her gidişimde farklı bir meydana gelmiş gibi hissediyorum. Tabii en güzel halinin bolca ressam ve eserlerinin olduğu atmosfer olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Yürüyüşünüze devam edip sola döndüğümüzde, yani sanatçıların olduğu meydandan ilerleyince hemen ulaştığımız küçük meydanda genelde bir sokak sanatçısı gösterisini yapıyor. Ya laterna ile şahane melodiler çalarak şarkılar söyleyen birine denk gelirsiniz ya da pandomim gösterisi vardır; o da olmadı bambaşka bir etkinlikle gününüz güzelleşir. O meydandaki kiliseyi de ziyaret etmeyi unutmayın sakın.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Az ileride solda, Montmartre Tepesi’nin canlılığının bitmesine yakın, -bence- oradaki en güzel hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz butiğe ulaşacaksınız. Vitrinindeki minik Paris minyatürlerinden oluşan koleksiyon beni çok etkiliyor. İçerideki hediyelik eşyalar da Paris genelini istila etmiş “made in china” samimiyetsizliğinin biraz dışında sanki. Daha özgün, daha cici-bici, daha hoş objeleri bu minik butik, Montmartre Village‘da bulabilirsiniz.

Montmartre Village’ın karşısındaki sokağa saptığınızda Sacré-Coeur Bazilikası‘nın kulesini görebilirsiniz. Buradan yürüyüşünüze devam ettiğinizde sağlı-sollu hediyelik eşya dükkanları devam ediyor ama açıkçası ben buradakileri o kadar çok sevmiyorum. Yine de kafe ve restoranlar gayet güzel.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Bu arada, belirtmekte yarar var, yol üstünde sizi çevirip durduran sokak sanatçıları bazen rahatsızlık verebiliyorlar. Ya iki dakikada kağıt ve makasla yüz silüetinizin kopyasını yapıp satmaya çalışıyorlar ya da portrenizi-karikatürünüzü yapmak için sizi ikna etmeyi deniyorlar. Şahsen benim böyle bir niyetim olsa bile gidip kendim talep etmeyi tercih ederim; yolda birilerinin önümü kesip “ürün pazarlaması” yapmaya kalkması her zaman rahatsız edici gelmiştir.

Neyse, biz yürüyüşümüze devam edecek olursak, bu dar sokağı bitirip sağa döndüğümüzde, yani Sacré Coeur‘ün yanından yürüyerek ana girişinin olduğu meydana ulaşıyoruz. Meydana gelmeden önce yürüdüğümüz bu yol kışın, Noel öncesi çok güzel  bir Noel Pazarı kuruluyordu 2015’e kadar. Sonra nedense artık kurulmamaya başladı. Şimdiyse burada genelde müzik yapan gruplar oluyor. Şanslıysanız başka küçük etkinliklere de denk gelebilirsiniz.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Meydan ayrı bir canlılıkta haliyle. Kendimi bildim bileli orada bir amca elinde metal bir şeyler, ha bire hediyelik hatıralar üretir, bunu yaparken sürekli anlatır durur; yıllardır vazgeçmedi 🙂 O anlatırken arkasından yükselen bu bembeyaz kilise ile bana artık Walt Disney şatosundan çok, Aralık 2015’te, Martinique‘teki doğum günü tatilim sırasında adayı gezerken, tropikal ağaçların arasında bir tepede gördüğüm kiliseyi, Sacré-Coeur de Balata‘yı hatırlatıyor…

Sacré-Coeur Bazilikası’nın önündeki bu noktadan hemen aşağıya baktığınızda Square Louise-Michel Parkı, karşınızda da uçsuz bucaksız bir Paris manzarası duruyor. Dediğim gibi, gündüz manzarası pek o kadar etkileyici değil ama akşamı şahane. Ne olursa olsun her zaman için böyle bir tepelikten Paris’i seyretmenin keyfi içinizde hoş bir duygu yaratabilir.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Merdivenlerde insanlar oturur, çekilen binlerce fotoğrafta hiç farkında olmadan bir detay olarak kalırsınız. Gençler gösteri yapıp para toplamaya çalışırlar. Bazı sanatsal çalışmalar etkileyici olsa da tuhaf ve gürültülü müziklerle ortalıktaki huzur havasını bozanları ise sopayla kovalamak ister insan…

Artık Sacré Coeur‘e girebiliriz. Bu beyaz kilise dış tasarımı ile alışıldık kiliselerden oldukça farklı. Bir Notre Dame Katedrali‘ni gözünüzün önüne getirin bir de Madeleine Kilisesi‘ni… Paris’te farklı farklı mimarilerde, hepsi birbirinden özgün böyle farklı kiliselerle karşılaşabiliyorsunuz işte.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Merdivenlerden çıkıp sol kapıdan içeri girdiğinizde yaşadığınız derinlik duygusu, detaylar, süslemeler, artık sizin için önemli olan neyse hepsi, gerçekten üzerinizde hoş bir etki bırakıyor. Dilerseniz mum da dikebilirsiniz ama ben artık kilisede mum dikmenin, özellikle de turistik kiliselerde tamamen ticari bir ritüele dönüştüğünü düşünüyorum.

O kadar ki, siz tüm iyi niyetinizle mum dikip dilek diliyorsunuz, sonra mum dikecek yer kalmayınca bir görevli gelip tüm mumları söndürüp ortalığı temizliyor, yeni “müşterilere” yer açıyor. Siz de orada bir mumunuz yanıp duruyor sanıyorsunuz. Tabii bu söylediğim tüm turistik kiliseler için geçerli. Yine de hoş bir ritüel, dilerseniz yapmaya devam edin; keyfinizi bozmak istemem…

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Kilise içinde bir tur attıktan sonra sol tarafınızdan çıkıp yeniden Paris’in havasını solumaya başlayacaksınız. Bu noktadan sonra sağ taraftaki girişten Dome’a ulaşabilir, kilisenin kubbesine tırmanabilirsiniz.

Kiliseyi gezmek ücretsiz ama Dome’a çıkmak ücretli. Dilerseniz aşağıdaki videodan Sacré Coeur için yaptığım özel çekimi de izleyip fikir almanız, kubbeden şahane bir Paris manzarası izlemeniz de mümkün:

Sacré Coeur‘ü gezdikten sonra merdivenlerden inip kilise önündeki meydandan tekrar merdivenle inip sağa döndüğünüzde fünikülere ulaşacaksınız. Dilerseniz bu sevimli araçla aşağı inebilirsiniz. Tabii ki mesafe çok kısa, sadece bir hoşluk olarak kullanabilirsiniz.

Ben genelde sağdaki dik merdivenlerden ya da soldaki, yani ana merdivenlerin altında devam eden yoldan, Square Louise Michel olarak geçen Sacré Coeur Parkı‘nın içinden geçerek, aşağı inmeyi tercih ediyorum. Ama hemen sağ tarafta bulunan küçük parktaki Chevalier de la Barre Heykeli‘ni de bir görmekte ve hikayesini öğrenmekte büyük fayda var. O zaman Montmartre Tepesi ve Fransa tarihi gözünüzde başka türlü şekilleniyor.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Aşağıdaki atlı karıncanın olduğu yer, yani Square Louise Michel Parkı‘nın alt girişi bana hep Amélie filmini hatırlatır. Buradan yukarı bakıp gördüğünüz manzara da ayrı bir keyiftir. Biraz önce yukarıda gördükleriniz, yaşadıklarınız bir bir geçer gözünüzün önünden, tebessüm edersiniz. Siz burada bu güzel duyguları yaşarken etraftaki onlarca Afrika kökenli vatandaşlardan biri Öteki Paris‘ten ortaya çıkıp yanınıza gelerek size bir şeyler satmaya çalışabilir; örneğin bileğinize bir ip bağlayıp bunun karşılığı para talep edebilir; dikkatli olmanız gerek, çünkü aralarında yankesici olma ihtimali de var. Onlara net bir şekilde “no thanks!” demezseniz kurtulmanız kolay olmuyor.

Atlıkarıncayı arkanıza aldığınızda sol tarafa yürürseniz La Halle Saint-Pierre‘e ulaşır, orada bir çay-kahve içip tatlı yiyebilir; hatta üstüne bir de sergi gezebilirsiniz. Sonrasında, hemen arka taraftaki Marché Saint-Pierre‘e girip kat kat mağazada, birbirinden farklı kumaşları bulabilirsiniz. Erkekler için belki burası çok cazip olmayabilir ama kadınlar için gerçekten ilgi çekici bir yer. Paris’in eski alışveriş havasını hissetmek için hoş olabilir. Hele ki kırkyama / patchwork seven biriyseniz, aradığınız parça kumaşlar burada sizi bekliyor.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Yine Atlıkarıncayı arkanıza aldığınızda sağa dönerseniz nefis sokaklarda nefis restoranlar, kafeler, küçük butikler, daracık sokaklar yani özgün Paris’e ait ne varsa her şeyi bu güzel bölgede bulabilirsiniz. Restoran önerisi olarak hangi birini söyleyeceğimi bilemiyorum ama bu bölgede -kişisel olarak en sevdiğim- Le Basilic‘i şiddetle tavsiye ederim. Belki Le Sancerre‘de de yemek isteyebilirsiniz. Sonra tam fünikülerin yukarıdaki istasyonunun orada Corcoran’s Irish Pub var. Çok da takılmayın, gözünüze kestirdiğiniz bir yerde oturup güzel güzel yiyin için, hayatın tadını çıkarın işte… Ama bu civarda Eyfel Kulesi manzaralı bir teras bar restaurant olan Le Terrass” kaçmaz.

Ah bir de bu yol üzerinde, ikinci atlı karıncanın olduğu yerde karşınıza çıkacak olan Saint Jean Kilisesi de ilginç mimarisi nedeniyle görülmeye değer. Bir de tam bu bölgede, aşıklar ve aşk insanı olanlar için “Seni Seviyorum Duvarı” Le Mur des “Je T’Aime” i atlamamalısınız. Ama dikkat: Uzunca bir süredir bu duvarın bulunduğu park restorasyon nedeniyle kapalı. Açıldığını gören olursa haber versin, yazıyı güncelleyelim 😉

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Eğer detaylara önem veren biriyseniz Montmartre’ı öyle çarçabuk bitirmeniz imkansız. Etrafta bakıp görecek öyle çok şey var ki. Birbirinden şık butiklerdeki zarif objeleri, ilginç tasarımları, albenili eşyaları seyretmeye doyamıyor insan. Öyle ki, küçük bir parfüm şişesine saatlerce bakabilirim ben. Gördüğüm sadece üzeri işlenmiş püsküllü-fısfıslı zarif bir şişe değildir, örneğin, yıllar önce izlediğim “Madame Sousatzka” filminden kareler akar gözümün önünden “bir film şeridi gibi”…

Yavaş yavaş Montmartre Tepesi gezimizin sonuna geliyoruz. Elbette bu bölgede gezip görecek daha çok şey var; örneğin Picasso‘nun Paris’teki ilk çalışma atölyesi Montmartre Tepesi’nde ve artık onu da siz keşfedeceksiniz… Atlıkarıncadan aşağı inen yokuştaki -yukarıdaki estetik doku biraz bozulmakla birlikte- sağlı sollu dükkanlara baka baka Anvers metro istasyonuna ulaşıp turumuzu tamamlamış olalım. İnerken sağdaki çikolatacı Maison George Larnicol‘e, soldaki kurabiyeci La Cure Gourmande‘a uğramayı sakın unutmayın. 

Montmartre Tepesi ve Sacre Coeur Pariste.Net

Bu noktadan sonra metroya atlayıp dilediğiniz yere gidebilir ya da bir Pigalle gezisi ile gününüzü ilginçleştirebilirsiniz. Bunun için yokuştan indikten sonra sağa doğru yürümeniz gerek ama sakın sola doğru devam etmeyin; yani dilerseniz edin de eğer Barbès Rochechouart tarafına giderseniz, pek de sevimli olmayan Paris’in Öteki Yüzü ile karşılaşabilirsiniz.

Pigalle size ilginç gelmiyorsa, ben olsam, “Anvers” istasyonundan aşağı doğru yürür, şehrin daha az turistik ama bir o kadar da güzel olan mahallelerini keşfederdim. Ta ki Grands Boulvards‘a varıncaya kadar.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Sonuçta Montmartre Tepesi’ne en yakın metro istasyonları M2 hattının “Anvers”, M12 hattının “Abbesses”, M2 ve M12 hatlarının “Pigale” istasyonu olacaktır. Dolayısıyla ya “Anvers”de inip Montmartre Füniküleri‘ne yürüyebilir ya da “Pigalle“‘de inip 40 Numaralı Montmartre Otobüsü ile Montmartre Tepesi’ne çıkabilirsiniz.

Gerçi bir de turistik tren ile dolaşma seçeneği var ama rayda giden değil, hani şu bir romörk tarafından çekilen vagon dizisi şeklindeki “çakma” trenlerden bahsediyorum 🙂 Şahsen ben bugüne kadar hiç binmedim, 40 Numaralı Montmartre Otobüsü‘nü ya da Montmartre Füniküleri‘ni daha sevimli buluyorum. Eğer bahsettiğim “Le Petit Train Montmartre”a binmek istiyorsanız M2 metro hattının “Blanche” istasyonunda inmeniz gerekiyor. O tren sizi gezdire gezdire Montmartre’a çıkaracaktır.

Montmartre Tepesi Pariste.Net

Bir de, Amélie filmini izlediyseniz, Amélie’nin çalıştığı Café des Deux Moulins hemen yakınlarda, görmek hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum. Belki Montmartre Tepesi’ne gelmişken Dalida‘nın da izini sürerek Montmartre Mezarlığı‘na kadar gezmek istersiniz, hatta belki sırf Dalida‘nın izini sürmek için Montmartre’a gelirsiniz kim bilir?

Hele bir de Montmartre Tepesi’nin arka tarafında, az kişinin bildiği bir üzüm bağı olduğunu söylesem? Romantizm Müzesi – Musée de la Vie Romantique de hemen Montmartre’ın alt tarafında zaten. Daha Montmartre Müzesi‘ni bile gezemedik hem, Le Passe-Muraille – Duvardan Geçen Adam heykelini anlatmadık? Onun hikayesi ve diğer tüm alternatif seçenekler, aşağıdaki Alternatif Montmartre Turu videosunda:

Burada yapacak ve yaşayacak o kadar çok şey var ki…

Montmartre başlı başına bir şenlik;

Keyifli geziler, güzel keşifler.

 

 

Adres: Montmartre, 75018 Paris

Author

38 Comments

 1. Uğur Uğurlu Reply

  Merhaba,
  Daha bu sabah yazınızda belirttiğiniz imza toplama bahanesiyle yaklaşanlara dikkat edin cümlenizi özellikle dikkat ederek okumuştum. Bugün Montmartre‘de eşimin yanına 7-8 kadın çullandı bir anda imza toplamak için. Tabi biz hazırlıklı olarak bağırıp uzaklaştırdık onları yazınızı okuduğumuz için 🙂 Hatta sonra iyi ki okumuşumuz dedik ama çantayı kontrol etmedik tabiki 🙂 Sonuç olarak bir miktar euro ve bir kart kayıp. Buraya gidenler için ben de tekrar söylemek istiyorum. Elinde kağıtlarla imza toplamaya gelenleri görürseniz çantanıza sıkı sıkıya yapışın ve kesinlikle yanınıza yaklaştırmayın.

  Sevgiler.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Uğur Bey,
   Bu konuda sık sık uyarılar yapmaya çalışıyorum ama ne kadar dikkat etmeye çalışsanız da bu tür yankesiciler ne yazık ki bir anlık boşluğunuzdan yararlanmayı çok iyi biliyorlar. En iyisi bu tür şüpheli insanlara karşı nezaketi bir kenara bırakıp çok sert biçimde uzaklaşmalarını istemek.
   Çok geçmiş olsun.

 2. sukranclsn Reply

  Paris’in engebesiz düz ova şehir genelinden farklı tepelik bol tırmanmalı merdivenli manzaralı güzel bir bölgesiydi ,tenteli küçük dükkanları kartpostallara ve magnetlere bol bol ilham olmuş zannedersem, lakin sizin yazılarınızı daha önce keşfetseydik ince ayrıntılarıyla çok daha detaylı gezebilirdik, kısmet artık başka sefere :))) ayaklarınıza emeklerinize sağlık.

 3. Ahmet bey merhaba
  Bloğunuzu takip ederek çok keyifli bir paris seyahati yaşadık. 6 gün boyunca tüm yazılarınızdan faydalandık diyebilirim. Benlux de ki alışverişimizden de ciddi indirim aldık sayenizde. Eşim ve ben emekleriniz için teşekkür ediyoruuz. Bu arada catacombs a internetten yada daha önceden bilet alındığında 2. Bir sırada öncelik tanınıyor. Gezimiz son günü orayıda ziyaret ettik. Ki varlığından sizin sayenizde haberdar olduk. Tekrar teşekkür ediyoruz.

  • Merhaba Seçil Hanım,
   Bu güzel yorumunuz için ve Catacombes bilgisi için ayrı ayrı teşekkür ederim. Hemen o yazıdaki sıra bilgisini güncelleyeceğim.
   Nice güzel gezileriniz olması dileğiyle.
   Mutlu günler.

 4. son derece guzel anlatmissiniz gezip gördüğüm yerleri bi kez daha canli yaşıyorum yazilarinizi okurken.tesekkurler

 5. Paris gezimizde buraya gitmek kısmet olmamıştı. Çok teşekkür ederim Ahmet bey. Keyifle gezdim 🙂

  • Paris bir kere gelinecek bir şehir değil ne de olsa, bir sonraki gelişinizde bu sokaklarda keyifle yürümeniz dileğiyle, ben teşekkür ederim.

 6. Bu kez monmarte keşfi yapmaya geldik parise ve yazınız çok detaylı çok özenli her zamanki gibi çok teşekkürler. ..

  • Merhaba Çiğdem Hanım, çok teşekkür ederim. Ben de şu an Paris dışında tatildeyim. O zaman Paris size emanet.
   Güzel günler dilerim.

 7. Merhaba Ahmet Bey size sorum olacak. pariste bu bölgede bir otelde kalmayı düşünüyoruz fakat heryere yakınlık durumu nedir tam anlayamadım mesela eiffel yada lafayette yakınlık durumu?

  • Merhabalar,
   Paris'te herhangi bir metro istasyonuna yakın her otel, her yere yakın demektir. Çünkü ulaşım çok kolay. Montmartre Tepesi ise yokuş olduğu için biraz güçlük çekilebilir ama metroya yakın olursanız sorun olmaz. Bir de son olarak tepenin batı yamacını tercih etmenizi öneririm, doğu tarafında profil pek sevimli olmayabiliyor.
   Mutlu günler.

 8. Merhabalar Ahmet bey,
  5 günlük Paris gezisinde hızlı ,hızlı geçtiğim sokaklardaki öyküleri atladığım cafeleri ,güzellikleri sizin sayenizde kesfediyorum.Bu güzel bilgiler için size çok,çok teşekkürler..

  • Merhabalar Gülay Hanım,
   Umarım bir sonraki gelişinizde bu detayları tüm güzellikleriyle yaşama şansınız olur.
   Güzel yorumunuz için çok çok teşekkürler.
   Sevgiler selamlar…

 9. Merhaba verdiğiniz tüm faydalı bilgiler ve keyifli geziler için çok teşekkür ederim. Bir gün çok istediğim Paris'i ziyaret ettiğimde tüm bu bilgiler çok işime yarayacak kesin:)İnstagram ve facebook'tan sizi izlemeye devam ediyorum. Güzel günler dilerim…Natali Çelikoğulları/natali_kontes

  • Merhaba Natali Hanım,
   Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Umarım Paris'e geldiğinizde unutulmaz güzellikte günler geçirirsiniz.
   Mutlu günler dilerim.

 10. Sevgili Ahmet Öre, Paris'i o kadar güzel anlatıyorsunuz ki, zaten sevdiğim şehre daha daha aşık oluyorum! Daha önce iki kez ziyaret ettiğim Paris'i, bu sefer sizin yazılarınız rehberliğinde eşimle birlikte daha farklı bir bakış açısıyla dolaşıyor olacağım. Bu seferki konaklamamı Montmartre'da Hotel de Flore da yapmayı düşünüyorum, googleview uygulamasından gördüğüme göre otelin bulunduğu Rue Lamarck çok keyifli, güzel bir cadde. Size güzel yazılarınız, videolarınız ve pozitif enerjiniz için teşekkür etmek istiyorum. Yalnız çıtayı öyle yükselttiniz ki, artık hangi şehre gidecek olsak sizinki gibi bir blog arıyoruz, olmuyor tabii ☺️ Sevgilerle

  • Merhabalar,
   Kalacağınız yerin çok keyifli olacağını düşünüyorum, umarım çok güzel bir tatil geçirirsiniz.
   Dediğiniz gibi keşke her şehir için böyle detaylı bir blog olsa ve insanlar onca yazı arasından kendileri için uygun olan gezi rotalarını kendileri oluşturabilse. İnsanları tek bir rotaya tabii tutmaya yönelik "to do list" yazılarının herkesi tektipleştirmesinin önüne geçmek adına ben çok farklı seçenekleri sunmaya çalışıyorum. Bu çabalarımın sizin gibi ayrıntıya dikkat eden kişilerce önemsenmesi ise beni çok mutlu ediyor.
   Çok teşekkür ederim.
   Sevgiler, selamlar ve mutlu günler…

 11. Paris'in en sevdiğim yeri. Daha önce iş icabı geldiğim Paris'e bu yıl eşimle mayıs ayında yaptığım gezide ilk gittiğimiz yer oldu. Sizin yazılarınızı da uzun zamandır takip ediyorum. Montmartre gezimizi yazılarınızdan öğrendiğimiz bir çok ayrıntı renklendirdi. Uzun zamandır size ulaşıp teşekkür etmek istiyordum. Bu ara vakit buldukça esinlendiğim tüm yazılarınıza yotrm yaparak teşekkürümü etmek düşüncesindeyim. Paris gezisi düşünün herkesin okuması gereken bir blog.

  Biz tüm Montmartre hatta tüm Paris gezimizi yürüyerek gerçekleştirdik. Eğer hava da uygunsa kimse ulaşıma takılmasın. Her adımda yeni bir keşif yapacaklardır.

  • Güzel düşünceleriniz ve diğer sayfalarda paylaştığınız görüş ve önerileriniz için ben teşekkür ederim. Mutlu günler…

 12. Merhaba, Place Blanche'dan metroyla inip Moulin Rouge, Amelienin kafe filan o istikamette yürüyerek Sacre Coeur'e kolayca çıkabilir miyiz acaba, yoksa çok yokuş ve zorlayıcı bir yol mu? Dönerken de merdivenlerden inerek dönelim diye düşünüyorum. Ne önerirsiniz? Teşekkürler.

  • Bu sorunun yanıtı tamamen öznel. Örneğin ben hiç yokuş sevmeyen biri olarak Montmartre'a her zaman Montmartrobus ile çıkar, önce tepeyi dolaşır sonra döne dolaşa aşağı inerim.

  • Peki bu montmartrobus tam olarak nereden ve ne sıklıkla kalkıyor ve bilet olarak normal otobüs metro bileti (ticket t+ filan) mi geçiyor? Çıkmak için fünikülerde mi daha çok sıra olur yoksa montmartrobus'ta mı? Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için, kısıtlı zaman olacağı için en efektif hangisi olur ona karar vermeye çalışıyorum..

  • Fünikülere her zaman daha çok talep var o yüzden çoğunlukla sıra olabiliyor.
   Montmartrobus hakkında Cuma günü yayınlanmak üzere bir yazı hazırlıyorum, umarım o kadar vaktiniz vardır.

 13. ya da vaktiniz varsa sadece bana başlık halinde 2.5 günlük bir seyir rotası istesem çok mu şey istemiş olurum acaba. çok güzel ve ayrıntılı yazmısınız kayboldum sitede nereye gitsek acaba diye 🙂

  • zevklerinizi beklentilerinizi ve önceliklerinizi bilemediğim için bu soruya yanıt vermek o kadar zor ki.

   yine de ilk kez paris'e gelen biri klasik tur yapmalı herhalde:

   1. gün: eyfel kulesi, champs-élysées' de zafer takından başlayıp louvre'a kadar yürüyüş

   2.gün: montmartre, notre dame ve marais bölgesi

   3. gün: madeleine, opéra, lafayette, grand boulevards

   diyebilirim.

   şu an tatilde olduğum için cepten yanıt veriyorum, blog'taki yazılarım belli bir rakama ulaşınca bu yazılardan tur önerileri hazırlamayı düşünüyorum.

   ilginiz için teşekkürler
   şimdiden iyi tatiller.

  • Sayın Ahmet bey yazdıklarınız için öncelikle teşekkür ederim.Okuduğum en bilgilendirici yazılar sizinkiydi.Acaba bu yazınızda bahsettiğiniz BUTİK VE ÇİN MALI OLMAYAN HEDİYELİKÇİNİN mağaza adı nedir,uğramak isteriz.Saygılar sevgiler.

  • Merhaba,
   Sözünü ettiğim butiğin adı "Montmartre Village".
   Küçük ama sevimli bir butiktir. Umarım zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz.
   İyi tatiller ve mutlu günler…

  • Montmartre Village in Bulunduğu caddeyi yazabilirmisiniz acaba?

 14. merhaba yazınız bir harika. biz eşimle 2.5 günlük bir paris gezisi düşünüyoruz öncelikle sorum burası 2.5 gün için vakit harcanabilir bir yer mi ikincisi kiliseye ulaşım nasıl oluyor tam olarak?

  • merhaba paris'te 2 küsür yıldır yaşıyorum daha gezmeyi bitiremedim o yüzden 2,5 gün asla yetmeyecektir 🙂

   kiliseye çıkmak için en zahmetsiz yol, metronun pigale istasyonundan kalkan montmartrebus'e binmektir.

 15. Merhaba. Buralara yakın başka gezi noktaları nerelerdir acaba ?

  • merhaba, yazıda belirttiğim yerler dışında bu bölgeden civara yürüyerek gitmeyi pek tercih etmem, belki güneye, grands boulevards tarafına ve güney batıya opera ve st lazare bölgesine yürüyebilirsiniz.

   metroya binecekseniz zaten her yer yakındır istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.