(Son Güncelleme: 02.06.2024) Bu yazımızda Paris’in en enterasan bölgelerinden birini geziyoruz: Pigalle (pigal). 9. ve 18. arrondissement‘ların kesiştiği Boulevard de Clichy çevresinde konuşlanmış sex shop‘ları ile ünlü olan bu mahallenin en meşhur yeri, “kırmızı değirmen” anlamına gelen Moulin Rouge (mulen ruj ya da mulen ğuj). Moulin Rouge her zaman herkesçe biliniyordu ama özellikle Nicole Kidman’ın oynadığı “Moulin Rouge” filmi sonrası daha bir meşhur oldu haliyle.

Bu yüzden, özellikle turistler için Pigalle’e gelip Moulin Rouge‘u görmek, orada yüzlerce fotoğraf çekmek “olmazsa olmazlar” arasında sayılıyor. Tabii vakti ve imkanı olanlar da Moulin Rouge‘da bir show izleyebiliyorlar. Ben bugüne kadar Crazy Horse ve 2022’de kapanan Lido‘da show izledim ama henüz Moulin Rouge‘u denemek kısmet olmadı; laf aramızda Moulin Rouge önceliğim de olmadı ama belki siz sevebilirsiniz?

Paris Pigalle Pariste.Net

Genel olarak Place de Clichy‘in üst tarafından başlayarak Anvers metro istasyonuna kadar devam eden bölgeyi Pigalle olarak adlandırsak da Pigalle’in asıl istasyonu Anvers’le Blanche arasında yer alıyor. Moulin Rouge‘un bulunduğu istasyonsa Blanche olarak geçiyor. Ayrıca buradan Montmartre Gezi Treni “Le Petit Train Montmartre” kalkıyor. Bu trene de hiç binmedim ama belki sizin hoşunuza gidebilir.

Bulvarın Place de Clichy tarafındaki Montmartre Mezarlığı da Pigalle’le tam bir tezat oluşturuyor. Paris’te hayatın bambaşka iki yüzünü görme fırsatı sunuyor bizlere. Bu mezarlığın üst kısmında ise Eyfel Kulesi manzaralı güzel bir teras bar restaurant olan Le Terrass”ı da öneririm.

Paris Pigalle Pariste.Net

Bunca ününe rağmen burası yine de kendi halinde bir mahalle; sadece ana cadde üzerindeki sağlı sollu sex shop‘lar burayı enteresan ve marjinal bir yer yapıyor. Tabii bir de her türlü fuhuşun döndüğü gece kulüpleri ve saunalar var; yani dilediğiniz günaha dilediğiniz şekilde girebilirsiniz bu bölgede.

Şahsen ben buraya hiç gece vakti gitmedim, hiç de yolum düşmedi. Zaten “Pigalle’e ne zaman yolun düşer?” diye sorarsanız “sadece Montmartre’a gitmek için” derim.

Paris Pigalle Pariste.Net

Onun haricinde bir kez meraktan, birkaç kez de yolum düştüğü için gitmişimdir buraya; yoksa orada beni çeken pek bir şey yok; iki-üç kez gördüm, yetti, bazen de birilerini gezdirirken giderim sadece. Tabii ki Montmartre eteklerinde olması ve bünyesinde Moulin Rouge‘u bulundurması bakımından cazip bir yer burası. Üstelik otuz yıl aradan sonra, Eylül 2017’de yeniden açılan ünlü La Cigale buraya ayrı bir hava kattı. Yüz yıl öncesinde Paris’in gece hayatı ve eğlence bölgesi olan bu bölgenin yeniden canlanması yolunda önemli bir adım atıldı.

Ne yalan söyleyeyim bu kadar büyük ve bu kadar sıra sıra sex shop‘larla dolu olması da farklı kılmıyor değil; yani turistik amaçlarla (ya da niyetiniz bozuksa her neyi arıyorsanız onu bulmak için) buraya bir gidip görmekte fayda var.

Paris Pigalle Pariste.Net

Gündüz vakti pek bir riski yok ama gece vakti sokakta ıvır zıvır tiplere rastlamanız olası. Uyuşturucu ve kadın ticaretinin yarı açık bir şekilde döndüğü bir yer olsa da öyle güvensiz bir bölge olduğunu düşünmüyorum. Amsterdam‘daki Red Light District buradan çok daha güzel ve daha nezih ama henüz Amsterdam‘a gitmemişseniz Pigalle sizin için çok ilginç bir yer olabilir. Oysa ki Red Light District’te dolaşırken sanki sadece erotik bir mahallede geziyormuşsunuz gibi değil de cinsellik fenomeninin nasıl farklı farklı yaşanabileceğini gözlemliyormuşsunuz gibi dolaşıyorsunuz sokaklarda. O yüzden bana daha enteresan gelir Amsterdam.

Bu bölgenin güvenliği hakkında fikir vermek için Paris’te Bir Hafta kitabımdaki hikayelerden birinde iki ponpon teyzeyle olgun bir kadını Pigalle’de konaklattım. Kitabı okuduğunuzda bölge hakkında daha geniş bir fikir sahibi olmanız da mümkün.

Paris Pigalle Pariste.Net

Pigalle’deki sex-shopları merak ediyorsanız rahatlıkla içeri girebilirsiniz. İlk kez böyle bir yere gidecekseniz Türkiye’deki merdiven altı (daha doğrusu merdiven üstü) erotik-shop’lar gibi düşünmeyin. Sanki market alışverişine gelmiş insanlarla dolu bir yer gibi buralar.

Her türlü fanteziye uygun türlü türlü “oyuncak” mevcut. Hatta o kadar ki, bu bölgedeki hediyelik eşya dükkanlarında bile konsept bu; o yüzden bazen çok gırgır hediyelik eşyalara rastlayabiliyorsunuz 🙂 Kimse kimseyi rahatsız etmiyor, sakin sakin gezip enteresan “obje”lere bakıp duruyorsunuz.

Paris Pigalle Pariste.Net

Pigalle deyince Paris’in “günaha dönük” yüzü geliyor olsa da akla ben tam olarak böyle düşünmüyorum. Çünkü ana caddenin bir arka sokağı gayet normal Paris mahallesi gibi; yani hiç de öyle döküntü, bakımısız ve virane yerler olduğunu düşünmeyin; gayet klasik bir Paris havası sizi karşılıyor. Hatta ana caddede dolaşırken bile kafanızı ara sokaklara çevirdiğinizde yukarıdaki gibi dingin çıkmazlara rastlayabilirsiniz.

Kaldı ki Pigalle istasyonundan yukarı yürürseniz sizi Montmartre ve Sacré Coeur bekliyor. Anvers istasyonundan Montmartre‘a yürürseniz son derece turistik bir yokuştan çıkıp Montmartre Füniküleri‘ne ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla Paris’te konaklama için bu bölge dezavantajları kadar avantajları da var. Bu yazıda yazdıklarımı okuduktan sonra karar tamamen size kalmış.

Paris Pigalle Pariste.Net

Anvers istasyonun alt tarafında ise çok hoş bir mahalle var, orada son derece hoş ve şık kafeler sizi bekliyor; üstelik Montmartre‘dakiler gibi turistik de değil. Bu bölgeden yürüye yürüye, ara sokaklarda kaybola kaybola Grands Boulevards‘a ve daha pek çok yere gitmeniz mümkün.

Bir de, Amélie filmini izlediyseniz, Amélie’nin çalıştığı Café des Deux Moulins hemen yakınlarda, belki görmek hoşunuza gidebilir ya da Romantizm Müzesi – Musée de la Vie Romantique‘te kısa bir tur atıp o sevimli kafesinde oturup yorgunluk kahvenizi orada almak? Üstelik hemen aşağıda güzel bir Türk restoranı olan Restaurant Sizin – Saint George da bulunuyor.

Paris Pigalle Pariste.Net

Ama sakın ola ki Anvers istasyonunun doğu tarafına doğru fazla gitmeyin; buradan itibaren ortam epey bir sevimsizleşiyor. Bir istasyon sonra yani “Barbès Rochechouart”ya giderseniz sokakta dolaşan tipler size ürkütücü gelebilir; zaten mahalle dokusu da epey bir bozuluyor. Ama macera arıyorsanız ve Paris’in öteki yüzünü de görmek istiyorsanız buyurun yol sizin 🙂

Youtube kanalım Pariste.Net Tv‘de Pigalle önünde başlayan Alternatif Montmartre Turu videomu ise aşağıda izleyip çevre hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

Sonuçta Paris her türden insana, her türden zevke, her türden bütçeye kucak açmış bir yer. Hırlısı hırsızı, inlisi insizi, cinlisi cinsizi ne ararsanız var burada. Kültür ve sanat düşkünüyseniz müzeleri-sarayları gezebilirsiniz, yeşile aşıksanız parkları-bahçeleri, yemeye düşkünseniz restoranları-kafelerikutsal mekanlar ilginizi çekiyorsa elbette kiliseleri ama “günah”ı merak ediyorsanız, en azından sadece bir görmek istiyorsanız o zaman da özgürce Pigalle’i…

Paris’te herkese yer var;

Sizi de bekleriz…

 

 

 

Adres: Boulevard de Clichy, 75009 Paris

Author

4 Comments

 1. Brukselden londraya eurostar treni ile nisan 2020 de seyehat etmeyi planliyorum.st.pancrasta inince yani londrada pasaporta giriş mührü vuruyorlardı.londradan uçak ile ayrılacağım ve havaalanında sorun cikarabilirlermi
  Not.schengen ve ingiltere vizelerim var

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Çetin Bey,
   Doğrusunu isterseniz Eurostar’a hiç Brüksel’den binmedim ama bence orada da Paris’teki gibi Schengen alanından çıkış, İngiltere giriş işlemleri peşpeşe yapılıp trene öyle biniliyordur. Dolayısıyla Londra’ya indiğinizde herhangi bir işlem yapılmayacaktır (diye tahmin ediyorum). Dolayısıyla bir sorun olacağını sanmıyorum.
   Şimdiden iyi tatiller.

 2. merhaba
  moulin rouge da gösteri izlemeyi tavsiye eder misiniz? ya da lido? 4 günlük bir seyahatte yapılması gereken bir şey midir? ve lido mu moulin rouge mu? teşekkürler

  • merhaba
   açıkçası henüz moulin rouge’a gitmedim ama gittiklerim arasında erotik bir şov için crazy horse’u, daha sanatsal, daha gösterişli ama yine bir parça erotizm barındıran bir şov için lido’yu seçerdim.
   iyi tatiller

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.